Hangszóró2000 fórum

Teljes verzió: Kétutas dobozok :)
Jelenleg könnyített verzióban tekinted meg a fórumot. Megtekintés teljes verzióban teljes formázással és grafikai elemekkel.
Most raktam össze a dobozaimat!
HA 15 -ből, és HG 2,5 -ből állnak, kb. 10 literes reflexdobozok.

A mélyekben azóta is gyönyörködöm, viszont a magasak egyelőre nem tetszenek. Lehet, hogy mégis kéne hangváltót használnom? Big Grin
(Egyelőre a hangváltók nincsenek kész, így kíváncsiságból és türelmetlenségből bekötöttem őket simán párhuzanyosan)
Ez a jelenség az eltérő fázismenet miatt lehet? Márhogy az átlapolódó középfrekiken a mély és magashangszóró hullámai kioltanák egymást?

Végül hátrafelé irányuló reflexcsövet használtam, esztétikai okokból.
...hamár esztétika: mi a véleményetek az OSB laporól, mint hangdoboz-alapanyag?
Mostmár mindegy, mert abból vannak Smile
15mm-es OSB lap, szeretem a rusztikus dolgokat Wink
És úgy képzelem, hogy az MDF-nél jobb lehet akusztikailag, mivel kevésbé rezeg, nincs annyi saját hangja.
Vélemény?
Na egyelőre ennyi, bye.
HA15-höz előnyösebb a HG1,9 valamelyik változata. Előbb kérdezhettél volna... 8) A 10 liter is picit sok.
Admin Írta:HA15-höz előnyösebb a HG1,9 valamelyik változata. Előbb kérdezhettél volna... 8) A 10 liter is picit sok.

A két magas még megvolt régről, ezért azokat akartam használni.
De lehet hogy kicserélem őket 1,9-re, főleg, ha bemegy a helyükre, és főleg,ha nem leszek a mostanival megelégedve.

A 10 liter (inkább 9,5) picit nagyobb a JBL-progi szerinti ideálisnál, de ez tudatos.
Huh, régen az volt számomra a hangfalépítés, hogy hasra ütöttem, vettem hangszórót.... szerencsére nem túl aktívan műveltem, így sok pénzt nem szórtam ki fölöslegesen Smile Ehhez képest ez teljesen tudományosWink Az f3 így 4 Hz-cel lejjebre adódik, lehet hogy nem volt okos ötlet, de mindenesetre AKKORA hülyeséget asszem nem csináltam Smile

Féltem az ilyen kisméretű hangszóróktól, de már látom (hallom), hogy nem kellett volna. A magas viszont nem tetszik, torz hangja van - de addig nem szidom, amíg hangváltó nem lesz, csak a mostani állapotra vonatkozik. Lesz alkalmam kipróbálni, milyen mikor csak a magas előtt van 6dB-es, 12dB-es szűrő, és minden variációt...
Hát, ha csak simán párhuzamosan kötötted be a magast, ne is csodálkozz, hogy torz. Inkább azon csodálkozz, hogy még nem lőtted el őket... Legalább egy kondit tegyél eléjük (~4 uF jónak tűnik).
A régi HG2,5 eléggé hogy is mondjam, hibás tervezés volt. A mostanival biztosan elégedett lennél, de a HA15-höz a HG1,9 illik a dómok közül. Viszont érdemes hozzá 2. rendű hanváltót használni. Wink 4500Hz körül vágva.
SmileSmile
Éjjel már magamtól is rájöttem, mégjobban lehalkítottam, és hirtelen megszűnt a torzítás, hehe...
Aztán elkezdtem gondolkodni, hogy ja, szegény magassugárzó mit is csinál a 40 Hz-cel? :?
4500 Hz? oké. Eddig 2500 körül gondolkodtam.

Admin, meg tudnád mondani, hogy a DUO UNI/90 hangváltóban milyen értékű tekercsek vannak? (ilyenem van itthon, hátha jó lesz alkatrésznek)
Régen zenekari hangfalakban voltak, (ehem...erről inkább ne beszéljünk! .forog. )
leégtek, és tök szimpi dolog volt, hogy az üzletben nem rögtön adtak újat, hanem elmondták, hogy a szétolvadt tekercscséve nem gond, csak az elszenesedett ellenállásokat és kondikat kell kicserélni...
Tehát a mély előtt 680uH+vas, vagyis 1mH. A magassal párhuzamosan 330uH.
"...hamár esztétika: mi a véleményetek az OSB laporól, mint hangdoboz-alapanyag?
Mostmár mindegy, mert abból vannak
15mm-es OSB lap, szeretem a rusztikus dolgokat
És úgy képzelem, hogy az MDF-nél jobb lehet akusztikailag, mivel kevésbé rezeg, nincs annyi saját hangja.
Vélemény? "

Ez ízlés dolga. Kinek a pap... A 15 mm-t kevésnek találom. Ez a vastagság még sok rezgést enged meg. Úgy tartják a dobozfal legyen minél merevebb, ami vastagságot jelent, nyilván fordítottan arányos a saját rezgés a merevséggel. Szerintem tanácsos lenne belülről keresztmerevítőket beépíteni a rövid oldalakkal párhuzamosan. Egyszer olvastam valahol, hogy remekül lehet a dobozfal rezgését csillapítani belölrűl felkent vastag bitumenréteggel. Az eléggé rugalmatlan anyag.

A másik tézis - amivel egyetértek - hogy a doboz minél nagyobb legyen. Nem ismerem a programot, de nem lehet, hogy a csak egy minimális alsó határ méretet számol?

Érdekel majd különbség a 6 meg a 12 dB-s keresztváltó között!
Ilyen kis dobozhoz 16mm-es MDF-et szoktam ajánlani. A HA15-nek pedig 6 liter körül van a minimum térfogata.
Hello!
Látom ti nagyon otthon vagytok űrtartalom téren. Kiszámolnátok nekem egy zárt 25l-es videotonhoz mekkora doboz kellene 19-es falvastagság melllett?
Itthon egy progival 93 l jött ki, de nagyon sokallom. Ha mégis ennyi kell, meddig lehet csökkenteni túlzott hangromlás nélkül. Ja, és ha a szélességet a magassággal kompenzálom, az mennyire vészes? Előre is kösz a segítséget!
Melyik hangszóró ez?
Ja, bocs! Nem adtam meg a hangszóról típusát:

HA 25-451 (HA 25/1038)
Nem tudom mivel számolsz, de az "optmális" térfogat 62 liter zárt dobozban átlagos csillapítás mellett. Ettől kevesebbet javasolnék 46 liter körül. Wink

Az ideális doboz külső méretei 19mm-es lapvastagsággal: 620*400*260mm (mag.*szél.*mély.)

Csak megjegyezném, ez a hangszóró nem éppen kétutas rendszerbe való.
Kösz! Igaz, ami igaz, ezt 3 utasba szánom, méghozzá a DC2550 es Videotondobozt akarom megépíteni. Amúgy én a WinISD-vel számoltam, bár lehet rosszul.
60 l ,már jobban tetszik. De miből gondolod, hogy kisebbel jobb lenne?
Szükség van a dobozba zárt levegő visszahajtó erejére, a névleges teljesítmény megtartásához, alacsonyabb frekvenciákon. Persze 62 literrel valamivel több mély hangot kapnál.
Kösz a segítséget! Viszlát! Tongue
Nincs mit. .oh.
Az mennyire árt a ha15-nek, ha egy kétutas dobozban csak a magassugárzó kap kondit? A magasfrekvenciás jelek nem tesznek benne kárt? Végülis sok gyári dobozban is hiányzik a tekercs a mélyközép elött. :?
odaver82 Írta:Az mennyire árt a ha15-nek, ha egy kétutas dobozban csak a magassugárzó kap kondit? A magasfrekvenciás jelek nem tesznek benne kárt? Végülis sok gyári dobozban is hiányzik a tekercs a mélyközép elött. :?

Magasfrekvencia nem tesz kárt. Csak így átfedés lesz a két hangszóró közt, ez a nem jó.
Admin!
Egy ismerősöm, aki amatőr szinten stúdiózgat - szeretne monitor hangfalakat magának. Eddig egy tkeleti dologban gondolkodott, mert, hogy az aktív hangfal és az ő céljaira az ideális. Nevezetesen, hogy nem szeretné, ha bármilyen hangszín állítható lenne, ő úgy akarja hallani a zenét ahogy az utána a polcokra kerül a keze alól. Ráadásul azt erősítő nélkül akarja használni, mondván, ha van a hangfalban is... akkor másik már nem kell, ő ekvalizálni nem akar! Smile

Én azt mondtam neki, hogy ez marhaság, hiszen otthon úgyis úgy szól, ahogy majd én beállítom a saját erősítőmet, neki inkább arra kell törekedni, hogy a kvázi ideálisat elérje, ami szerinte jól szól. Ehhez mérten szerintem sima passzív hangfalak kellenének neki... valami közepes méretű, talán zárt, hi-fi. Nagy baromságot mondtam?
Admin, élsz még?

Korábbról:

"Admin!
Egy ismerősöm, aki amatőr szinten stúdiózgat - szeretne monitor hangfalakat magának. Eddig egy tkeleti dologban gondolkodott, mert, hogy az aktív hangfal és az ő céljaira az ideális. Nevezetesen, hogy nem szeretné, ha bármilyen hangszín állítható lenne, ő úgy akarja hallani a zenét ahogy az utána a polcokra kerül a keze alól. Ráadásul azt erősítő nélkül akarja használni, mondván, ha van a hangfalban is... akkor másik már nem kell, ő ekvalizálni nem akar!

Én azt mondtam neki, hogy ez marhaság, hiszen otthon úgyis úgy szól, ahogy majd én beállítom a saját erősítőmet, neki inkább arra kell törekedni, hogy a kvázi ideálisat elérje, ami szerinte jól szól. Ehhez mérten szerintem sima passzív hangfalak kellenének neki... valami közepes méretű, talán zárt, hi-fi. Nagy baromságot mondtam?"
Smile Bocsánat, itt vagyok. Csak megjegyzem, kicsit offtopik a kérdésed.
Talán igazad van, otthon megpróbáljuk elérni az egyenes átvitelt, azért, hogy azt halljuk, amit a stúdióban ideálisnak itéltek meg.

Nem mindegy, milyen a távolkeleti cucc (nem mindegyik átvitele egyenes), és az sem, milyen zenéről van szó, mekkora hely van a doboznak. Nagyjából jó, amit mondtál, de neki kell dönteni.
Ami az offtopicot illeti - megkért, hogy segítsek neki dobozt építeni. Ide akartam kilukadni... Popzene, gitár, dob, stb. elektronikus kiegészítéssel. Ők maguk akarják rögzíteni, most csinálnak egy szigetelt szobát.
Valamit segíthetek még a témában .?.
Admin Írta:Valamit segíthetek még a témában .?.

Igen, lécci lécci: tippet, hogy videtonból pl. mit használjak hozzá. Hi-fi monitor hangfal. kicsi zárt stúdió.
HA15-618, vagy HA18-620 mélyközépnek, magasnak lehetne HG1,9-et használni. Ezek szóltak legjobban nekem.
A 15-ös doboza 4 liter, a 18-é 10, kevés rezgéscsillapítóval.
Topic kérdés: bocsi! Most jöttem rá, hogy a hangdobozépítésben vagyunk ugyan, de a SUB-ban Big Grin
Sorry.
Nem gond, legyen akkor kétutas, Ok? Wink
Admin Írta:Nem gond, legyen akkor kétutas, Ok? Wink

Oh, úriember vagy! Wink

Admin, ez a rendelés dolog hogy megy? Mert szeretném megrendelni a 18ast*2 meg a ha1.9est*2 meg még mást is...
Nálam e-mailben, vagy telefonon, vagy faxon. A webáruház még nem megy.
Nagyon köszönöm, hihhetetlen gyors volt a dolog, minden, rendben megjött!
Két utas dobozt szeretnék építeni, de eddig még nem csináltam ilyet, ehez szeretnék segítséget kérni. Magasnak HD 6,5-t gondoltam de szeritnem nagyon harsogni fog a HA 18 mellett mivel 2dB-el érzékenyebb, hangváltónak DUO Uni/90-t néztem ki, de a dobozra még ötletem sincs, a tervezőprogramokkal nagyon nem boldogultam, főleg úgy nem hogy reflex dobozban is gondolkodtam. Elég érzékenynek kellene lenni mert egy JLH ersőítővel szeretném majd meghajtani ami csak 10W-os.Lényegében hifi felhasználásra kellene, metál zenéhez amihez szinfónikus kiséret társul. De a legfontosabb az lenne hogy 6E körülre jöjjön ki max a mélyközép és a magas hangszóró+hangváltó.
Előre is köszönöm a segítséget.

Jancsi

ui.: bocsi hogy ennyit kérdezek és kérek egyszerre, de szeretnék a legtöbbet kihozni a lehető legkissebb költségböl
A HA18-at lehet reflex dobozban is használni, sőt abban célszerű, főleg 10W-on. Bár tíz watt jó erősítőnél, érzékeny hangszórókkal, szobában "letépi a fejed" Big Grin mondta egyszer nekem az egyik fórumtag.
A HD8 lenne jobb hozzá szerintem, az szintén körperemes, egyformán nézne ki legalább a két hangszóró. Viszont a megadott adatokkal ellentétben akár 1-2dB-lel is érzékenyebb az új mágnes miatt....
Mindjárt megnézem, milyen eredményt hoz ez a két hangszóró a 90W-os hangváltóval...

Nem olyan rossz ezzel a hangváltóval, nagyjából kiegyenlíti majd a különbségeket.

Doboznál pedig az alapötletem a következő: 28 literes doboz 45Hz-re hangolva...
Köszönöm a gyors segítséget!

A HA18-asbol van 8Ohm-os is? mert itt mind a kettőnél 4Ohm szerepel,
http://videoton.uw.hu/bass/ha18-620.JPG
http://videoton.uw.hu/bass/ha18-595.JPG
nem vagyok tul tájékozott a témában de aszem a 620as 8ohm-os lehet csak el lett írva.
HD6,5-et csak azért néztem ki mert elég olcsó :D, de végülis azon a 750Ft-on már nem mulik semmi.
A jó erősítőre nem lessz panasz ha minden összjön őt szeretném megépíteni http://www.tcaas.btinternet.co.uk/jlhesl.htm csak egyszerre lehet kicsit nagy beruházás és sok munka a hangfallal együtt.
Úgy általánosságban milyen anyagbol lenne érdemes megépíteni a hangfalat? MDF-röl olvastam jókat főleg 20mm fölött, talán fólia nélkül olcsón meg is úszom.
Még a csilapítóanyaggal vagyok nagy gondban, arrol nem találtam semmi egységes álláspontot alacsony költségvetésnél, mindenki mást mond; gyapjút, vattát, de a külön erre a feladatra kitalált anyagok drágák, főleg 5-10cm vastagságban reflex dobozoknál. Ha jól tudom akkor az álóhullámok (már ha így hívják őket) akkor a párhuazmos oldalak miadt jön létre, ezellen nem lehetne hatásosan védekezni pl egy 10-15fokos összetartással?

Bocsi hogy ennyit fárasztalak a hülye kérdéseimmel csak szeretném magam kicsit kiművelni a témában. :D
Nincs mit, a 620 nyolc ohmos, csak elírtam... Köszi, hogy szóltál. Sokan nézegethetik az adatlapokat, ha még csak most derült ki, de már javítottam is. Smile
Tőlem a HD6,5-et is választhatod, de az füles kosaras, tehát a HA16 lenne hozzá való mély. Smile Persze mindkettőre illik egy keretet tenni ilyenkor...

Minimális csillapítás kell majd a dobozba. Nem muszáj 5-10cm vastagon, bár így a csillapítóanyag nem fejt ki teljes hatást.