A téma értékelése:
  • 1 szavazat - átlag 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangszórók
feltételezem a membrán rezonál, nem elég merev.
persze ha merev lenne akkor is jelentkezne ugyanez csak magasabb frekin.

kérdés hogy megéri e membránt cserélni, főleg úgy hogy még akkor sem kizárt hogy magasat is kell cserélni olyanra ami lejjebbről indítható.

de ha most meg azt veszed, hogy lehet hogy a doboza sem megfelelő (neadj isten amiatt is lehet ilyesmi beesése, megkéne nézni hogy minek a felharmonikusa esik erre a frekvenciára) , hangváltót is cseréled, membránt is cseréled, talán megúszod evvel a magassal...

nem egyszerűbb akkor ha már nulláról kezdi az ember korrekt hangszórókkal ?
ezt így ahogy van elpasszolod a legközelebbi disco patkánynak, aztán jóvanaz.
hacsak nem eleve a cél a kísérletezés.

a helyzet az hogy építkezni stabil alapokra célszerű.
Válaszol
Smile Ha nem rezonálna, nem is szólna. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Membráncsere szinten nem szeretnék belefolyni. Egyelőre elviselem, aztán ha lesz pénzem eladom és építek Eminenceből.
Válaszol
Smile És azok biztosan jobbak középtartományban? Smile

Válaszol
na neee kötekedj. shala.

baanis,

HA 31 1544-422G ezt próbálnám meg esetleg egy 3 utasban.
17R558AN ez középnek.
magas.. hát kérdéses, ami ilyesmire alkalmas azokat nem ismerem annyira.

olcsóbban jössz ki mint eminence el. s abból se fogsz találni olyat ami 18" os és alkalmas hallgatható kétutasnak.
Válaszol
Viszont a HA31-es terhelhetősége nem PA szintű. Az Eminence ha furán is szól, legalább terhelhető, és megbízható.

Válaszol
ez teljesen igaz, kérdés hogy mekkora hangnyomásra vágyik az ember.
szerintem HA31 bőven tud eleget, nemtudom hogy baanis-nak hány decibel kellhet.
teljes gázon kb. 114 dBL várható a HA31 től 1 méteren, az zárt térben beztosan kiszellőzteti az ember agyát.
feltételezném hogy tud annyit mint a no-name ami most van.

de ez mind csak feltételezés, reméljük baanis majd visszaír a dologra.
Válaszol
Elég messze van még az építés, de szerintem Eminence lesz. Sajnos az a 114dB kevés, legalább 120 kéne, nem csak beltérben használnám. A jelenlegi végfokkal ez a kínai kb. 110-et tudott, ezért is szeretném lecserélni, meg persze a hangja miatt. Igazából csak arra voltam kíváncsi, lehet-e kezdeni valamit a rezonáns kiemeléssel pl. hangváltóval. De az is lehet hogy gyári aktív láda lesz, sokkal kompaktabb, csak nagy részük kegyetlenül szól a DSP ellenére.
Válaszol
Big Grin Naigen. Most egyszerű legyen vagy szóljon normálisan. Big Grin

Válaszol
Ehh...

Megboldogult és bolondos If You koromban ezen a lépcsőn átmeneteltem Big Grin
vaaaalamikor a 90 es évek közepén divatos dolog volt "didzsi"-nek lenni, a testvérem bútorrestaurátor és ennél fogva asztalos ipari gépek rendelkezésre álltak. Aztán volt a naaagy rock/punk láz valamikor 2005 körül, a kutyámnak is rockbandája volt.

olyanok mint eminence, meg celestion pl jártak nállam.
elég nagy csalódás volt, meg persze a teljes SAL termékcsalád, és MNC termékcsalád is.
nagy meglepetés nincsen benne.

a helyzet az hogy nyilván te is abban a cipőben jársz hogy kell a hangnyomás ha kültérre kell menni..
de ne is legyen se nehéz a cucc, se nagy.
Hát aztán ugye a hangja is legyen elfogadható.

Úgyhogy szölettek a kezem alatt mindenféle W (vagy bass) bin félék, 6. rendű sávszűrők (PA ban tökéletesen felesleges még 40 hz re is lemenni, a szükséges hangerőn csak a környék ellenszenvét lehet vele kivívni, semmi mást. korlátozott sávszélesség miatt születtek ilyenek) , mindenféle iso-bar dobozkák a helytakarékosság miatt, tactrix horn közepek, stb...

de végeredményben akik nem adták fel, és végig járták a szamárlétrát azok mind úgy maradtak hogy két rendes megoldás közül az egyiknél.

első megoldás, beltérbe egy pár rendes doboz (mint ez a HA31 es 3 utas) , kültérre 2 pár, vagy több.
árát tekintve jobban jártak, mozgatni maceránsabb volt...

második megoldás, kétutasok 6-8" os mélyközepekkel, és külön mélyládák.
ennek ugyan nagyon nem láttam értelmét mert a 3 utasokkal ugyanitt lettek volna.

persze anno még varázslat volt Dayton "hangszórókat" szerezni mondjuk.
meg Fostex et.

a lehető legjobb szándékúak a soraim, ha most megint megtalálna valaki ilyesmivel és tényleg nagyobb hangnyomásra volna szüksége (bár a 114 dBL / darab sem tűnik nekem kevésnek. gyáriaknál, illetve "nagy" márkás hangszóróknál vettem észre hogyha kicsit törekszünk értékelhető sávszélességre a terhelhetőség radikálisan esik, 110 dBL körül meg is állt a javánál az élet) akkor inkább eleve 4 dobozra gyűjtögetnék.

Most egy eminence kappa pro 10" os valahol 40 rongy közelében jár. és még annak sincsen középtartománya, van benne olyan hullám hogy öröm nézni. hallgatni meg egyszerűen nem akarom.
Talán ami még használható is lenne a eminence LA PRO 10" os hangszóró. Talán elmegy kétutasba úgy hogy legyen középhang is.
98 dBL 350 watt, cserében 100 hz alatt nem is csinál semmit. ott megint megvagy lőve, mert nincsen mély.
alig 40 rugacs az ára.

na evvel szemben viszont a HA31 nek becsületére legyen mondva hogy lem,egy 46 hz ig, erre zárt térben még a roomgain is rásegít. meglehetősen jó adat.
Az eminence Kappa Pro 15" osa tud eddig lemenni, de aztán az is 1Khz felet megtáltosodik és hirtelen ugrik egy egészséges 5-6 dBL nyit. Kétutasban úgy hogy legyen nem ordítós középhang ... arról nem beszélve hogy irányított is lenne mint az állat..
54 től 180 literig van a gyári ajánlás.
55 ezerért darabja. ehhh... ugyanmár.

http://elimex.hu/upload/files/e-kp15a-f1.pdf
ittvan.
nézd meg.
elég ha beütöd Winisd be. hamar kiderül hogy 130 literes reflexben fog lemenni 50 hz re.
aztán megnézed a kilengés grafikont, és ki is derül hogy kemény 100 watt terhelésnél máris túlléped a 3.2 mm es kilengés korlátot 70 hz környékén. ugyan a maximális mechanikus kitérés sokkal nagyobb lehet, de úgyse akarod annyira terhelni.
nagyjából 115-118 dBL lehet tartósan amit ki lehet belőle szedni, igazából 2 pár 3 utas a HA31 el ezt túl tudja teljesíteni.
és még a hangja is biztosan jobb, mivel nincsen benne akkora púp, 3 utasnak van értelme ekkora hangnyomásnál, tisztább a középhang.

aztán arany középutat találni meg felteszem mindenki saját ízlése szerint.
Válaszol
Smile Jó, elég sok dolog lehetséges. Én is szoktam ilyen egyenletes 31-eseket készíteni:

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
hát tudod inkább ebből még ha hangnyomás miatt 4 is kell, mint egy 18 colos kappa, ami nem is megy le ilyen mélyre, nincsen ekkora sávszélessége, és nem egyenletes ennyire a freki menete.
és még drága is, gyakorlatilag vehetek majdnem 4 et a 18 as árán.
aztán össz membránfelületben köszönő viszonyban se volnánk.

megmondom őszintén kb 100 rongy alatt nem találni korrekt PA mélyközepeket.
hát annyiért meg be lehet itt is vásárolni, szerintem.

amit shala linkelt az meglehetősen jónak néz ki ilyen célokra.
Válaszol
Az érzékenység fokozható, mágnes van itt bőven. Smile És ez 60 liter zárt dobozban volt. Reflexesítve többet is ki lehet hozni belőle.

Válaszol
Tetszik, átgondolom. Ha passzív ládát építek valószínűleg ez lesz.

Az aktív ládák viszont egyre jobban tetszenek. A JBL EON612-ben ér valamit a waveguide a mély előtt, vagy csak parasztvakítás? http://www.drsound.ru.images.1c-bitrix-cdn.ru/upload/iblock/17f/eon612.jpg?1419547357200438
Válaszol
voltaképpen mi tart vissza az aktív láda építéstől?
ugyanaz mint a passzív láda, csak van benne egy erősítő.
tök olcsón lehet venni D osztályú végfokokat ebaj-on, meg kapcsüzemű tápot hozzá.

igazából nemsok értelmét látom az aktív ládáknak.
manapság egyszerű végfokot gyártani szerintem..
sokcsatornásat is.
flexibilis lehet az is, netán bexarik egy végfok akkor egyszerűbb csak átdugni egy másikra a helyszínen.
shalafi biztosan tud jóval érzékenyebb példányt is csinálni (mágnes van bőven) onnantól kezdve nem kell kilówattos végfokon gondolkodni sem. sanszos ha komplett és jól használható rendszert szeretnél akkor...
érdemes max. 200 wattos D osztályú szerelt végfok paneleket keresgetni.
helyigényük kicsi, hűtés igényük kicsi, tápjuk lehet nyugodtan kapcs. üzemű, annak szintén se súlya se térfogata, se komoly hővesztesége nincsen, meglehetősen kompakt méretre be lehet paszírozni 6-8 végfokot.
még akár külön tápokkal is. a moduláris felépítés sose rossz dolog.
Válaszol
(2015. 03. 31., 11:32)baanis99 Írta:  Tetszik, átgondolom. Ha passzív ládát építek valószínűleg ez lesz.

Az aktív ládák viszont egyre jobban tetszenek. A JBL EON612-ben ér valamit a waveguide a mély előtt, vagy csak parasztvakítás? http://www.drsound.ru.images.1c-bitrix-cdn.ru/upload/iblock/17f/eon612.jpg?1419547357200438

Nem nagyon mutatnak iránykaraktert, de valamit biztos formáz rajta. Hogy aztán jó-e... azt én így nem tudom pontosan. Szerintem nem a leghatékonyabb megoldás.

Válaszol
Sziasztok!

Új vagyok itt, remélem jó topicba írok! Először is üdvözlök Mindenkit! Fanatikus Videoton rajongó vagyok, már mint a Vidi hangfalakért, erősítőkért rajongom. Úgy döntöttem, el kezdem szépen lassan gyűjtögetni.

Vásároltam egy DC-2550 A típusú hangfalpárt amely egész jó állapotú, de kell vele foglalkoznom. Pl.: a középsugárzót kicserélték Sonyra, ami nem rossz, de nem Vidi ugyebár.. Az egyik mély-közép hangsugárzónál észlelhető egy bizonyos tartományban, egy pici alig hallható reccsenés. Sokan nem is hallották, de én hallom Sad Zavar.
Úgy döntöttem, kap egy új készletet, szépen sorjában. A mély-középpel kezdem, aztán a középsugárzókkal.

Ha jól tudom, a H2000 a mély-közép kiváltására, a HA25-479 típust ajánlja. A kérdés egy kicsit kényes Smile Az ajánlott típussal is olyan szépen fog szólni mint most, az egészséges hangszóróval? Az egészséges hangszóró alatt természetesen, nem a reccsenős hangsugárzót értem Smile

Köszönöm!
Válaszol
Vannak eltérések a régi hangszórókhoz képest, hogy neked mi fog tetszeni jobban, azt nehéz eldönteni. A 451-es rajzszámú is jó lehet, most olyanok a paraméterei.

Válaszol
Igen, gondoltam a 451-es típusra is. A lágy, kellemes mélyeket kedvelem.
Melyik a jobb hangszóró? 479, vagy a 451? Melyik illik jobban, a 2550
-be?
Válaszol
Az eredeti sem igazán lágy és kellemes abban a viszonylag kis méretű dobozban, de a 451-es alacsonyabb jósági tényezőkkel, pontosabb mélytartományt hoz.

Válaszol
Köszönöm, akkor a 451-es lesz! Középsugárzónak melyiket ajánlod? (gondolom, már unod a kérdéseimet) Smile
Egyszerűbb átalakítások, végezhetőek a 2550-en? Pl.: plusz csillapítóanyag behelyezése, hangváltó csere,...stb
Ígérem elolvasom A-z-ig a Fórumot, de kérlek, (vagy ha a tegeződés bántó) kérem röviden válaszolj, válaszoljon!
Köszönöm szépen!
Válaszol
Sokféle javítási lehetőség van, de ezek inkább egyedi megoldások. A hangszórók eltérései miatt nem tudok olyan módszert javasolni, ami mindegyik esetben jól működik.

Az eredeti középhangszóróhoz a 427-es rajzszámú hasonlít legjobban.

Válaszol
A H2000 KFT. oldalán található "új hangszórók" mélyközepeiről kaphatok egy picit több mérési grafikont? Biztos van a neten, de talán így egyszerűbb. Torzítás, iránykarakter.

Köszi.
Válaszol
Minden mérés fel van töltve, iránykarakter nincs, harmonikus torzítás csak a szélessávú hangszóróknál. Gyártás esetén az adott példány mérhető.

Válaszol
Hihi!  Big Grin

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
Smile Másféle. De nem a kisebb méretű mágnes a legnagyobb baja.

Válaszol
(2015. 04. 28., 12:02)shalafi66 Írta:  Smile Másféle. De nem a kisebb méretű mágnes a legnagyobb baja.

... azért következtetni lehet. A fizika törvényei makacs dolgok. Big Grin
- VR
Válaszol
Smile Pont azok miatt.

Válaszol
Sziasztok!
Terveztem basszusgitárládát építeni HA 31 1544-422G hangszórókból.
4 db-ot egy ládába, de belül szétválasztva és reflexcsővel hangolva (az ajánlás szerint: 64 liter b-reflex ~42Hz-re hangolva, 100*120mm-es egyenes reflexcsővel.)
Nem tudom ez így mennyire lenne használható. A paraméterek alapján jó lenne, de aztán látom itt, hogy a HA31 nem igazán PA dolgokra való.
Egyébként ez hajtaná:
http://www.ampeg.com/products/pro/svt6pro/
Működhet ez a dolog, vagy felejtsem el?
Köszi előre is!
Válaszol
Szia, megpróbálok segíteni. A terhelhetőség adat (150W) a HA31-422G-nél 50-5000Hz-es tartományra vonatkozik, 6dB-es csúcstényezővel, tehát az erősítő messze nem vezérelhető torzításba.

Ha alacsonyabb frekvencián is használják, akkor csökken a terhelhetőség, kb. a 100W-os értékig, ami megegyezik a sima HA31-422 terhelhetőségével.

Így azt mondanám, hogy talán működhet, de vigyázni kell rá.

Válaszol
(2015. 05. 06., 11:47)shalafi66 Írta:  Szia, megpróbálok segíteni. A terhelhetőség adat (150W) a HA31-422G-nél 50-5000Hz-es tartományra vonatkozik, 6dB-es csúcstényezővel, tehát az erősítő messze nem vezérelhető torzításba.

Ha alacsonyabb frekvencián is használják, akkor csökken a terhelhetőség, kb. a 100W-os értékig, ami megegyezik a sima HA31-422 terhelhetőségével.

Így azt mondanám, hogy talán működhet, de vigyázni kell rá.

Szia Shalafi!

Akkor beleteszek 6 db-ot a ládába ;-)
Köszönöm szépen mindenesetre a segítséget. Sejtettem, hogy határeset lesz.
Spéci szórókat nem szoktatok építeni esetleg? Mondjuk a gitárhangszóróból 200W terhelhetőségűt vagy ilyesmi...?
Válaszol
Én készítettem ilyeneket régebben, nem lenne gond a nagyobb terhelhetőség vagy érzékenység, de jelenleg csak Fehérváron tudnak 31-es hangszórókat gyártani, nekem nincs több kosaram és mágnesköröm. Az üzemben viszont csak ez a változat készül, amit a technológia enged.

Végülis a 6db már valószínűleg elég lesz terhelhetőségben is.

Válaszol
(2015. 05. 07., 19:46)shalafi66 Írta:  Én készítettem ilyeneket régebben, nem lenne gond a nagyobb terhelhetőség vagy érzékenység, de jelenleg csak Fehérváron tudnak 31-es hangszórókat gyártani, nekem nincs több kosaram és mágnesköröm. Az üzemben viszont csak ez a változat készül, amit a technológia enged.

Végülis a 6db már valószínűleg elég lesz terhelhetőségben is.

Csak az a baj, hogy 6 szóró már nagyon nagy ládát igényelne. Így is elég nagy a 4*64 liter. Egyébként zártban mennyi lenne az igénye ennek a gitárhangszórónak?

Illetve az nem járható út esetleg, hogy megmondod mire van szükséged terhelhetőbb hsz készítéséhez, azokat az alkatrészeket én berendelem Fehérvárról, elküldöm neked és elkészíted nekem a módosított változatot? Természetesen ellentételezném az erőfeszítéseidet.
Válaszol
Rákérdezek, de elméletileg minden 31-es kosár-mágneskör foglalt már.

Zárt dobozban sem annyira jó 45-50 liter alatt számolni, akkor túl kevés lenne mélyben.

Válaszol
Smile Mondjuk a sok hangszóróval legalább hasonlítana egy ampeg 810-re. Erről jut eszembe, 25-ös nem lenne jó esetleg? Ahhoz vannak alkatrészek is könnyebben elérhető állapotban.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 6 Vendég