A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 utas rendszerek
:-) Ez történik akkor, ha a stúdió hangnyomás és terhelhetőségkövetelményei miatt alulméretezzük a dobozt, és/vagy túl a reflexcsövet. Itt most nincs ilyen.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
van egyébként olyan 3 utas összeállítás amit érdemes is nézegetni ?
mondjuk.. 17R582AN középnek, és a vifa DX magasnak, eddig rendben is van.
(vagy 17634 középnek, részlet kérdés szinte..)

de mi legyen a mély?
17634 el van kétutasom, nincsen bajom a mélyhanggal, csak az elérhető hangerővel.
van a nagyobbakból olyan ami nagyobb hangerőt tud produkálni, esetleg mélyebbre is megy közben ?
Válaszol
Sziasztok!

3 utas hangdoboz építésén töröm a fejemet.
Idő hiánya miatt még nem olvastam át az összes hozzászólást, lehet, hogy van válasz a kérdéseimre, de azért felteszem őket Smile

Tudnátok tanácsot adni, hogy milyen hangszóró 2000 -es oldalon található hangszórókból érdemes válogatni, melyikek működnek jól párban stb.

Van már valakinek tapasztalata az új hangszórókkal?

Úgy tervezem, hogy a mély és a középsugárzó maximum 170 mm-es lenne.
A 17N558A tetszik első ránézésre, mint középsugárzó.
A monacor dt 99 -es, mint magassugárzót nézegettem hozzá, de nem tudom, hogy passzolnának össze.
A DT1.9-623 as is tetszik, bár arról azt olvastam, hogy nehéz jó váltót faragni hozzá.
Mélysugárzóra még nincs ötletem.

Nem lenne gond az sem, ha esetleg egy kicsit magasabb árfekvésű hangszórókkal lenne építve.

Szóval minden hozzászólást, ötletet örömmel fogadok!
Köszi előre is!
Válaszol
Sziasztok! Szeretnék építeni egy pár háromutas hangfalat! A kiszemelt példányok mélynek: (?2x) 1x 25R672N, középnek: 1x 17R634A, magasnak: 1x Monacor DT-28N vagy ha szerintetek megéri a pénzét akkor 1x Scanspeak D7608/920010. A mély 65 literes zárt dobozban lenne szimuláció szerint 38Hz-en az F3. A közép Shalafi ajánlása szerint 8 literesre lerekesztett dobozban lenne. Vágási pontok: ~100Hz és ~1000Hz (gondoltam én). A konkrét kérdés hogy szerintetek megérné a pénzt és a munkát egy ilyen konfig? Ti mit csinálnátok másként? A cél hogy egy jó hangú és hosszan hallgatható rendszer legyen amivel azért a szomszédot is idegesíthetem picit.

Előre is köszönöm ha valaki veszi a fáradtságot hogy elolvassa Smile esetleg válaszol Smile
Az erő legyen veletekSmile
Válaszol
jobb ha 17R634 + vifa magas, úgy ahogy a 2 utas topicban levagyon írva, s mellé szubnak a két 25R672N es.
Válaszol
Sziasztok!
Eredetileg Shalafinak küldtem privátban, de rájöttem, hogy ez nem oda tartozik. (Shala, bocsi érte!)
Szóval én sem készítettem "mérnöki" szinten hangsugárzókat, de eddig mind jobban sikerült(Lomexes hsz-ból), mint amiket átlag fizetésű családos ember megengedhet magának a kereskedelmi választékból . Szeretnék egy háromutas dobozt készíteni H2000-es hsz-kel, esetleg még hajlanék arra, ha a magas Vifa DX25 lenne.(?)
A hsz-k(H2000): Mély HA31-422 Közép 17N558A magas:HG2,5-639.

[Kép: Dobozterv03-Model.jpg]
Tehát egy elzárt közép lenne, ami kb.6 literes. Ekkor a nagy doboz térfogata 55 literre csökken, ami az adatlap szerint ajánlás. Az a kérdésem, hogy ez a méretezés, és elhelyezés kb. megfelelő-e?
(oldalarány, hsz-k távolsága az élektől,stb.) A hsz-kat, azért választottam így, mert szeretnék zárt dobozban viszonylag mély tartományt, középnek a 17N-t az egyenletes átvitele miatt, a magasat pedig a viszonylag széles tartománya miatt. A váltón még gondolkodom, eredetileg aktívot gondoltam, de egyelőre kivezetem mindhárom hsz vezetékét, és úgy fogok kísérletezni vele. A keresztezés: 623 Hz és 4kHz lenne. Anyaga 22mm-es MDF, lemart élekkel az előlapon. A belső kamra 18mm-es MDF.
Habár tudom, hogy kétutassal kellene kezdeni, de vállalom a biztosan hosszadalmas utat a végéig.
Válaszol
A fehérvári hangszórók gyártási eltéréseitől is függ, hogy jó-e így, mérni kell, majd modellezni a mélytartományt, jóságot. A középnek nem kell téglalap alapú hasáb, inkább kevesebb párhuzamos oldala legyen a dobozrészének.

A HG2,5 olyan, mint a Videotonok voltak, a leggyengébb láncszem lenne, jobb magashangszórót kellene keresni.

Válaszol
Köszi a választ!

Több kérdés merült fel bennem. Itt a mérésnél arra gondoltál, hogy ha veszek belőle (H31), akkor mérni kell őket, és a dobozt hozzá kell igazítani, vagy ha annyira eltérne az adatlapi értéktől, hogy pl. zárt dobozba már nem is lehetne rakni? Sajnos ilyen mélységekben még nem értek a dolgokhoz. Vagy egyáltalán lehet, hogy a két példány teljesen más értékekkel rendelkező?
Másik kérdés, hogy a mély 25R672NII lenne. Ezt lehetne használnom, csak kisebb dobozban, vagy akár külön kamrában is lehetne? A közép akkor különböző szögű dobozban, és akkor oda a dóm is mehetne, de akkor a DX25-ös inkább(?). A HG1,9 nem jönne össze a középpel, vagy az is kicsit gázos? Abból ha minden igaz van is itthon kettő, de kb. 2000-ben vettem őket. Nem tudom, azoknak milyenek lehetnek az értékei. (Eredeti hullámpapírban vannak. Smile )
Válaszol
A HG 1,9 is VT helyettesítésre készül, hogy a tiéd pontosan milyen, azt nem tudom megmondani. Smile A legolcsóbb jól használható dóm magas a Vifa BC25 jelenleg.

A középnek két lappal le lehet választani a térfogatát. A magasnak mindegy melyik dobozrészben van.

A 25-ös kisebb dobozt igényel, de mit értesz külön kamra alatt?

A 31-esnél a paramétereket csak akkor tudom, ha megmértem.

Válaszol
Arra gondoltam, hogy a mély külön egység, és a közép a magassal, mint egy kétutas doboz. De amit te  írtál, az lesz a legjobb. Akkor lesz a kisebb doboz, leválasztva a közép, és a Vifa BC25.
Válaszol
Aha, akkor két dobozra gondoltál, értem. Smile Az is jó, mobilabb. Smile

Válaszol
Még egy kérdés: ezt az MC25-öt hol lehet rendelni, mert itt csak a DX25 van felrakva. Annak mennyi lenne az ára?
Válaszol
Bocs:BC25
Válaszol
Most kb. 6600,-/db. Smile Nálam rendelhető.

Válaszol
Köszi!
Akkor majd jelentkezem, ha kellenek a hsz-ek. Majd apránként, ahogy összejön rá a pénz. A többi is tőled jön, csak a H2000-nél kell rendelni?
Válaszol
A H típusjelű hangszórók székesfehérvári gyártásúak, a többi nem. Smile

Válaszol
Sziasztok!
Szeretnék átalakítani egy DC2550A hangdobozt úgy, hogy az eredeti passzív hangváltót lecseréljem aktív hangváltóvá. A problémám a következő: az aktívváltó kapcsolásán szereplő értékekkel a keresztezési frekvencíák 350 Hz és 3,5 kHz. A dobozban lévő hangszórókhoz ezek a keresztezési frekvenciákat nem tartom megfelelőnek. HA25-479 2kHZ-ig visz át, a HB10-427 viszont 1,5kHz-tól indul, tehát e két frekvencia közé kellene essen az alsó keresztezési frekvencia. Jól gondolom? A felső keresztezési frekvencia megválasztása meg a másik kérdés. HB10-427 8kHz-ig megy fel, HG2,5-464 3kHz-től indul. Tehát kb 4-5 kHz körül legyen a keresztezési frekvencia? Van valakinek ezekben a kérdésekben tapasztalata?

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
Adatlapról nézve nagyon jó tulajdonságokkal rendelkező HA25-451 hangszóróhoz van bevált dobozterv? Készített/tervezett már ilyet valaki?
Válaszol
Szia, idézek a másik fórumról, ugyanezt kérdezted, de ettől jobb válaszom nincs.

(#) P_Laszlo válasza Dr Endugu hozzászólására (») Válasz • 12:35 /
Rengeteg tapasztalatom van. Értelmetlen. Így nem igazán lehet megoldani a dolgot. A konkrét hangszórókról kellenek elektromos és akusztikai mérések, azután lehet valami váltót kitalálni hozzá (aztán persze ellenőrizni). A keresztezési frekvencia nem elég, a tankönyvi szűrőkarakterekkel ezek a hangszórók nem működnek jól.
Magyarul, csak az aktív váltástól semmivel sem lesz jobb, mint a gyári RLC szűrőkkel.
A hozzászólás módosítva: 12:36

A második kérdésre. Dobozterv van, az adatlap alsó részén ajánlott térfogatok. Ezek az adatlap készítésekor mért hangszóróra érvényesek. Viszont az régen volt, mostanában kissé más a HA25-451, inkább zárt dobozos alkalmazás felé hajlanak a paraméterei, maximum 50 literes zárt doboz, amiben jól működik. B-reflex is lehet, ott kiemelősebb, dögösebb mélyeket kapsz. Ízlésfüggő.

Válaszol
Ha jól értem, akkor a HA25-451-et egy 50l-es zárt dobozba minden további nélkül beépíthetem? Néztem az adatlapját, én nem találok ott b-reflex doboztervet. Nem terveztem hangdobozt, ezért nem mond sokat az adatlap alján az ajánlás. http://hangszoro.net/h2000/mk/HA25-451
Válaszol
(2016. 07. 27., 7:09)NádasdiFeri Írta:  Sziasztok!
Szeretnék átalakítani egy DC2550A hangdobozt úgy, hogy az eredeti passzív hangváltót lecseréljem aktív hangváltóvá. A problémám a következő: az aktívváltó kapcsolásán szereplő értékekkel a keresztezési frekvencíák 350 Hz és 3,5 kHz. A dobozban lévő hangszórókhoz ezek a keresztezési frekvenciákat nem tartom megfelelőnek. HA25-479 2kHZ-ig visz át, a HB10-427 viszont 1,5kHz-tól indul, tehát e két frekvencia közé kellene essen az alsó keresztezési frekvencia. Jól gondolom? A felső keresztezési frekvencia megválasztása meg a másik kérdés. HB10-427 8kHz-ig megy fel, HG2,5-464 3kHz-től indul. Tehát kb 4-5 kHz körül legyen a keresztezési frekvencia? Van valakinek ezekben a kérdésekben tapasztalata?

Üdv!
A váltási meredekségek függvényében jókora együttfutások is lehetnek. Ha egy kétutasban 2500 Hz a váltás, akkor 12 db/oktáv esetén ez azt jelenti, hogy a mélyet már 1000-1500 Hz körül elkezdjük vágni, a magasat meg 3500-4000 körül. (Na jó ez most nem pontos, de nagyságrendileg)
A tapasztalatokat inkább szerezd meg magadnak.
Ha a zene forrása számítógép, én egy egyszerű, frappáns megoldásra buzdítanálak, ami nekem bevált.
Aktív hangváltó, de szoftveresen. Zenehallgatás KÖZBEN állítod nem csak a keresztezési frekit, de nagyon sok minden mást is akár.
6 darab egyszerű ic-s végfok, (a mélynek nagyobb teljesítményű ajánlott).
Minden hangszórót külön-külön végfok hajt, amiket külön lehet EQ-zni, vágni, szűrni delay-ozni, stb.
Külső USB-s min. 5.1-es hangkártya, meg egy fedora linux oprendszerű sz.gép. (a telepítési konfigurálási beállításokban tudok segíteni)
Nem kell aktív váltót építeni, és nem kell 25 kg rézhuzalt eltekergetni, mire megtalálod a neked tetsző hangzást.
Én nagyon sokat bűvészkedtem egy orion hs 282 aktív váltásával, és az a tapasztalatom, hogy durván kompenzálva ugyan hallgathatóbbá tehető, de nem veszi fel a versenyt egy "simán" váltott modern hsz-ekkel (igaz nem h2000-es) épített dobozzal.
Az újabb h2000 hangszórók is biztosan másképp viselkednek, mint az eredetiek, ráadásul ott a sokszor emlegetett gyártási szórás.
Szerintem szedd rendbe a dobozt(ne szeleljen, nyikorogjon), pakold tele új hangszórókkal, és ess neki szoftveresen!
Nagyon sokat lehet tanulni, szórakozni, és költségekben sem fogsz elszállni.
Ráadásul amit shalafi írt:
"Magyarul, csak az aktív váltástól semmivel sem lesz jobb, mint a gyári RLC szűrőkkel."
Nem vonatkozik a szoftveres megoldásra, hiszen itt akár egy reflex rendszer csoportkésését is lehet kompenzálni.
Válaszol
Az a helyzet, hogy nem lehet, de legalábbis a "problémák megoldása újabb problémákat hoz a rendszerbe". Smile Bár amióta felfedezték az impulzusválaszt, és azt hiszik, hogy tetszőlegesen tudják módosítani, azóta mindenre megoldásnak gondolják, de még mindig életképes, amit Huszty Dénes évtizedekkel ezelőtt mondott, minden problémát a forrásánál kell kezelni.

Persze az egész csak igények kérdése. Van akinek úgy is jó lesz...

Amit én gondolok, azt támasztja alá épp az itt idézett HS 282 esete is, mert ha a hangszóróit rendbe tesszük, mindenféle aktív váltás nélkül két kondenzátorral és két ellenállással is jó eredményt lehet elérni vele.

Válaszol
Sziasztok!

Van két HA31 1544-422 hangszóró, amihez elkezdtem a doboz építésével foglalkozni, de kezdek elbizonytalanodni! Az ajánlás 55l 30Hz-t ír, de minden program, amibe beírom az adatokat, bőven 100l fölé adja meg a doboz űrtartalmát. Valamint a frekvenciát 47 körülire kapom meg.

Lehet, hogy valamit félre értek, a hangolási frekvencia az a határfrekvenciával egyezik meg, ahol elkezd a hangláda hangnyomása rohamosan esni?
Válaszol
Az ajánlás ezt írja: "Ajánlott alkalmazás: mélyközéphangszóróként, 55 literes zárt, vagy 64-83l b-reflex dobozban, 30Hz-re hangolva"

A hangolási frekvencia a doboz és reflexcső által meghatározott reonancia pont, ahol a membrán nem mozog, csak a reflexcső szól.

A programok ajánlásokat tudnak adni, a beépített függvények alapján, ezt a te céljaidnak és a hangszóró képességeinek megfelelően kell felülbírálni. Smile

Válaszol
(2017. 05. 24., 17:14)shalafi66 Írta:  Az ajánlás ezt írja: "Ajánlott alkalmazás: mélyközéphangszóróként, 55 literes zárt, vagy 64-83l b-reflex dobozban, 30Hz-re hangolva"

A hangolási frekvencia a doboz és reflexcső által meghatározott reonancia pont, ahol a membrán nem mozog, csak a reflexcső szól.

A programok ajánlásokat tudnak adni, a beépített függvények alapján, ezt a te céljaidnak és a hangszóró képességeinek megfelelően kell felülbírálni. Smile

Ha jól értem, akkor zárt doboz esetén nem is kell hangolni, elég csak az 55l-t betartani, és az állóhullámokra odafigyelni az oldalak arányánál?
Válaszol
Körülbelül 50-60 liter közötti nettó hasznos térfogat kell. Az oldalarányok akkor számítanak, ha szól középtartományban a hangszóró. Smile

Válaszol
(2017. 05. 25., 0:40)shalafi66 Írta:  Körülbelül 50-60 liter közötti nettó hasznos térfogat kell. Az oldalarányok akkor számítanak, ha szól középtartományban a hangszóró. Smile

Melyik hangszóró szól közép tartományban, szól valamelyik?

Ezeket van értelme berakni?
HB13-539
HG2,5-639
2000 környékéről származnak, most lett generálozva mind a négy, habszél, és pille cserét eszközöltem, mert a régiek maghaltak.
Válaszol
Meg lehet csinálni ezekkel, de nagyon sok mérést igényel, hosszadalmas váltótervezést. Jobb hangszórókat csak drágábban kapnál.

A HA31 még 1kHz körül hallható lesz valószínűleg. Ha addig a frekvenciáig lesz belső állóhullám, akkor figyelni kell az oldalarányokra.

Válaszol
(2017. 05. 25., 23:58)shalafi66 Írta:  Meg lehet csinálni ezekkel, de nagyon sok mérést igényel, hosszadalmas váltótervezést. Jobb hangszórókat csak drágábban kapnál.

A HA31 még 1kHz körül hallható lesz valószínűleg. Ha addig a frekvenciáig lesz belső állóhullám, akkor figyelni kell az oldalarányokra.

Most pont olyan ponton vagyok, hogy éppen hangfal építésre fogom pazarolni a pénzemet, ezért érdekelne, hogy hol van az a belépő szint, amiket érdemes lenne berakni e mellé a mélynyomó mellé? Nem szeretném, ha fél év múlva arra jönnék rá, hogy egyik, másik komponens lényegesen jobb, vagy rosszabb a többitnél.
Én most kezdtem el foglalkozni a mélytudomány részével ennek dolognak, és most még sok mindent észre sem veszek, hogy hol lehetne javítani, ezért érdekelne, hogy ehhez a mélyhez mi passzola jól.
Olvastam itt a fórumon, hogy a ti általatok gyártott videoton utánpótlás termékekről sem nyilatkozol túl jó véleménnyel, ezért kérdezem.
Válaszol
Azért ez nem igaz, hogy nincs túl jó véleményem. De amit a régi Videoton helyett gyártanak, az főleg arra jó, hogy a régi hangszórókat kiváltsa. Smile Kb. olyan, mint a Videoton volt annakidején. Smile

Másféle magassal-középpel jobb hangsugárzót tudnál készíteni. Magasnak pl. Vifa BC25, középnek 17N558A.

Válaszol
(2017. 05. 26., 16:53)shalafi66 Írta:  Azért ez nem igaz, hogy nincs túl jó véleményem. De amit a régi Videoton helyett gyártanak, az főleg arra jó, hogy a régi hangszórókat kiváltsa. Smile Kb. olyan, mint a Videoton volt annakidején. Smile

Másféle magassal-középpel jobb hangsugárzót tudnál készíteni. Magasnak pl. Vifa BC25, középnek 17N558A.

Ezt a 17N558A hangszórót elvileg mély helyett is lehet használni, azért mélyközép, egy magassal mehetne kétutasba is?
Elég nagy a mérete a 130-as cseréjére, még megnézem, hogy a doboz milyen lenne ezzel!?

A keresztezési frekvenciánál az a jó, ha a szomszédos hangszórók minél nagyobb tartományban átfedik egymást?

Vifa hangszóró ára jelenleg?
Válaszol
Az N558 nem igazán jó mélyben, talán inkább az R-es változata. Az elmegy kétútban is.

A BC25 kb. 6000,-Ft.

A keresztezési frekvenciánál azt a pontot tartományt keressük, ahol még mindkét hangszóró jól működik, vagy legalább képességiehez mérten legjobban. Nincs nagyon sok lehetőség 170mm-es kétutasnál mindig 3000Hz körül lesz a váltás, de nem maga a frekvencia a lényeg, az semmit nem mond, a szűrőkarakterek fontosabbak sokkal.

Válaszol
(2017. 05. 28., 19:50)shalafi66 Írta:  Az N558 nem igazán jó mélyben, talán inkább az R-es változata. Az elmegy kétútban is.

A BC25 kb. 6000,-Ft.

A keresztezési frekvenciánál azt a pontot tartományt keressük, ahol még mindkét hangszóró jól működik, vagy legalább képességiehez mérten legjobban. Nincs nagyon sok lehetőség 170mm-es kétutasnál mindig 3000Hz körül lesz a váltás, de nem maga a frekvencia a lényeg, az semmit nem mond, a szűrőkarakterek fontosabbak sokkal.

A HA31-es most, ami új szerzemény, elvileg csak ezt akartam a régiek lecserélése végett a doboz meg a HG25 és a 130mm-es maradt volna, de kezd egy teljesen új hangdoboz építés körvonalazódni!
Tehát akkor HA31 60l, N558 6-8l, BC25 ez lenne a felállás.
Nálad tudok rendelni majd a vifa hangszóróból?
Válaszol
Nekem sajnos nincs most Vifa magasam. Smile Az 558-nak még a 10l is elmegy.

Válaszol
(2017. 05. 30., 10:32)shalafi66 Írta:  Nekem sajnos nincs most Vifa magasam. Smile Az 558-nak még a 10l is elmegy.

Létezik ebből a magasból 8 ohm-os kivitel, és hol lehet beszerezni?

Gondoltam csinálok egy kecses kis dobozkát a hangszórónak, de már lassan a m3 méretnél tartunk! Smile
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég