A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(off) Hangsugárzóépítő verseny
spexcel Írta:Ki hogy áll a H2000 projectjével? Én már 95%-os stádiumban vagyok... Már csak a hangváltó alkatrészeinek rögzítése van hátra.

vava... Te jelentkeztél már a névsorba? .?.
Meddig lehet jelentkezni, illetve mennyi idő van még a bütykölésre? Van egy HA22 TL - HG 2,5 tervem, lehet, összerakom.
Válaszol
Bőven van még időd, megvárnak mindenkit. Wink Ha komolyan gondolod, irány a jelentkezők névsora! Smile
Üdv: spexcel!
Válaszol
spexcel Írta:OK, várom! Smile
Na,szóval BR. 44cm magas,18cm mély,16cm széles,16mm bútorlapból 75cm magas állóvá alakítva.A hangolás kb.50-55Hz közé tehető.
Váltó: mély ha15-ös 8ohm,sima 6dB/oktávos aluláteresztő 1mH-vel,illetve 6,8ohm-22uF kompenzációval.Magas hg2,5-mod(előlapcsere),illetve annyit kell még tudni róla,hogy ez a régimágneskörrel készült darabok,12dB6oktávos felüláteresztő 4,7ohm csillapítás után 3,2uF(2,2-1),illetve 0,33mH tekercs.Polaritás fordítva.
Ennyi,nincs túlbonyolítva,több verzsön is(bonyolultabbak is) volt már,de ez hozta eddig a legjobb hangot.
Üdv Doki!
Válaszol
shalafi66 Írta:.......
Csak kép is kell róluk és ahhoz meg jó fény kell. Fény pedig ma már ezen a földrészen nem lesz.
Az állványt elég régen feltalálták...
Válaszol
A lámpát még régebben. Big Grin
No meg vaku is van a világon, ha már fotótechnikánál tartunk.
Lex
Válaszol
Doki! Hogy érted azt, hogy 4,7ohm csillapítás után van a kondi meg a tekercs? Merről nézve van ez felsorolva? Mert a sorrend sehogy sem stimmel... .forog.
Ez az egész nekem azt súgja, hogy azért érzed kellemetlennek a magas hangját, mert 1-3kilóig van egy kb. 5-6db-es beszakadás a spektrum többi részéhez képest, míg 5kiló fölött kb 3db kiemelés. Persze ahhoz, hogy valóban tudjak valami biztosat mondani, mérni kellene. A dobozt és a hangszórót. Mindenesetre én elsőként az l-padon változtatnék, betennék egy hangszóróval párhuzamos tagot (8,2ohm), illetve a mélyközepet kisebb tekerccsel váltanám. Olyan 470uH elképzelhető. Ezzel kb. optimális lenne a dolog... SZVSZ persze, ami mérés nélkül megkérdőjelezhető.

Annyira kérnélek, hogy ha van ekvalizered (mondjuk winamp most jól jöhet), akkor állítsd be így:
1kHz +2db, 2kHz +4db, 3kHz +3db, 5kHz fölött pedig végig -5db 20000Hz-ig. Így hallgasd meg, de vigyázz arra, hogy vedd lejjebb a gaint is, hogy ne torzítson be a kiemelések miatt. Várom a hallgatózás eredményét! .csitt.
Válaszol
Én mindíg a jel "haladási" irányában értem,tehát a hsz.az uccsó,tehát hanxóróspagóca + > 4,7ohm >3,2uF > magas -.(persze a hsz.-al párhuzamosan a tekrenc.
Üdv Doki!
Válaszol
Akkor előző EQ kilőve. Az lpadot nem a hsz oldalára szoktad tenni? .?.
Na akkor a következő beállítások:
1kHz +1db, 2kHz +1db, 3kHz 0db, 5kHz -1db, 6kHz -3db, 8kHz -4db, 10kHz -5db, 15kHz -6db, 20kHz -8db.
Akkor ezt kellene kipróbálni... Wink
Válaszol
Sajna,amit írsz az csak az elméletben áll,mert gyakorlatilag nemhogy beszakadása van 1-3kHz-ig,hanem inkább kiemel.Most perpill nem tudok idézni a régebben próbált váltóimból(cetlik szanaszét),de egy 0,56mH tekercs volt elsőkörben,majd 0,82mH,aztán a mostani.Volt harmadrendű,elsőrendű felüláteresztő...,de ez a mostani hallatszik a legegészségesebbnek.Majd ha összeraktam ekúzom egy kicsit,de szerintem ez inkább tranziens jellegű probléma(is),legalábbis szerintem.Összességében a ha15-ös nem nevezhető mélyközép sugárzónak,inkább mélysugárzó,kéne mellé valami közép,aztán akkor lehet,hogy már inkább az egykilencet használnám úgy 5-6kilo felett magasnak.Valszeg nem a megfelelő hangszóró kombináció után nyúltam egy kétutas rendszer megépítéséhez,pedig a paraméterekből ennek kéne sejleni. .sir.
Üdv Doki!
Válaszol
Nem, valóban nem 1-3kilóig van a gond. Nem is azt kell korrigálni. Az az első gondolatmenet volt, csak aztán közölted, hogy elöl az lpad. Így semmi gond olyan 5-6kilóig, de utána... Nagyon nagyot emel. Nézd csak meg a korrekciót. Wink
A másodikat persze!
A HA15 mélyközép. Az a baj, hogy a baffle stepre nem rendes korrekciót alkalmaztál, hanem nagy induktivitást. Meg lehetne oldani az RC-vel való ügyeskedéssel is a dolgot, debez túlmegy azon, amit látatlanban, mérés nélkül meg lehet csinálni.
Válaszol
Arról tudsz még mondani valamit, hogy milyen távolságban van a két hsz közepe? Egy akusztikus síkban vannak?
Válaszol
Nem fogod elhinni,de rc,rlc szűrőkkel is operáltam,hidd el így a legjobb!Ennek a középtartománya sajna olyan,amilyen.Aztán van még valami,amit nem mondtam el(már így is eleget borzoltam Shala idegeit),de a két mélyközép nem egyforma,az egyik még a régi szériából való,és ráadásul az új is egy javított példány.(viszont az érdekes,hogy eltérő T/S paraméterei ellenére igen hasonlóan viselkednek a dobozukban,ezért is nem hepciáztam ezért)
Kb. úgy két hét,mire lefurnérzódik,festődik...,majd akkor újraértékelem a dolgot,de őszíntén sokkal többet már nem várok a dologtól.Nem azt mondom,hogy rossz,hanem azt hogy többet vártam(szerettem volna)tőle.Ebben a projektben mégcsak nem is a magas a hunyó szerintem(épp ezért baxtattam Shalát a magas ügyében,nehogy már megfutamodjon félúton)...
ui.:nincs egy akusztikus síkban,de a magas bemart,a mély nem bemart és kitakar a magasból egy szeletet.Ez nem szándékos tervek alapján lett így,hanem mert egy régi eredetileg más célokra fabrikált doboz lett felhasználva,és ebbe csak így fért be a két hsz.(tiszta dínó .haha. )
uui:mégvalami,5-6kilo után szerintem azért nem emel,mert ennek nem az eredeti az előlapja,sőt a mágnese is kisebb,tehát alacsonyabb érzékenységgel kell operálni.
Üdv Doki!
Válaszol
Nem, valóban nem a magas a hunyó, nem is a mélyközép. A váltó. Ebben már biztos vagyok. Ez nem elfogultság doki, nem bántani akarlak, hidd el, segítek, ha hagyod. .forog.
Azért szól pocsékul a rendszer, mert bár kb. 5kilóig rendben van, onnan irdatlan kiemelése van 20kilóig. Ez látszik a váltó tervén, még mérni sem kell.
Válaszol
spexcel Írta:Nem, valóban nem a magas a hunyó, nem is a mélyközép. A váltó. Ebben már biztos vagyok. Ez nem elfogultság doki, nem bántani akarlak, hidd el, segítek, ha hagyod. .forog.
Lehet,hogy a váltó nem a legtutibb,viszont abban kitartok,hogy a mélyközép nem éppen a számízének való.Ennek egy olyan hangszóró kéne mellé,hogy 1kHz körül el lehessen váltani,de akkor oda a két út,ezért mondtam,hogy ez nem mályközép igazából Wink
ui.:a váltó tuti hogy nem ideális ehhez a kombinációhoz,viszont nagyon keveseknek adatik meg,hogy egy igen bonyolult,mindenféle freki és futásidő korrekciókkal felvértezett tutiváltót fabrikáljon hozzá,akinek megvannak a feltételek az meg azért nem vág bele ilyenbe,mert akkor már drágább a leves,mint a hús.Persze szvsz,és lehet hogy én gondolkodom rossz irányba. :o
uui.:egyébként az én szimulációm szerint egy 2-3dB-es gödörnek kéne lennie úgy 2-3,5kHz között,úgy kb. 6kHz-nél érné el a mélyközép átlagszintjét,majd lassan,de biztosan esik.Ennek ellenkezőjéről az auditív megítélésem sem tanúskodik.
uuui.:viszont egy dolgot még ki fogok próbálni,a 3,2uF-al párhuzamosan finoman adagolgatok kapacokat.Bár 2,5kHz alá meg nem igen vinném a x frekit. .gonosz.
Üdv Doki!
Válaszol
Sajnos valóban rossz irányban gondolkodsz... Wink
Nem bonyolultabb váltó kellene, hanem áttervezett. Ugyanezzel az elrendezéssel meg lehetne oldani. Az enyém pont a hét elején készült el.
A hallgathatatlan és a preludium-alázó között 10u és 1,5ohm volt. A szimulációhoz képest. Wink
Na és persze egy mérés.
Válaszol
Nah,akkor kezdjük előröl!Először is úgy csinálom korrekt frekimenet mérése,süketszoba meg hasonló csapások súlytása hiányában,hogy szimulálok egyet,megcsinálom,majd nem tecc,aztán módosít,de fülelés követi ezt,majdan megnézem,hogy a szimuláció szerinti mennyire korrelál a hallottakkat.Ezt x szer,majd szünet,mert egy idő után már azt szoktam hallani változásként,amit szeretnék.
Szóval nem feltétlen a bizalmam a szimulációkban,csak hát ló hiányában...
Azért hosszabbtávon nem szokott a fülem sem cserbenhagyni.

Ellenben érdekelne,hogy mit módosíttanál így látatlanban ezen a váltón?A kisebb értékű tekrenc a mély előtt kilőve,hidd el zsákutca és ráadásul ez az,ami tejesen ellentmond a szimulációnak,sőt továbbmegyek,lehet ha mérnék,akkor is becsapódnék...Mellékesenszólva Shala is hasonló eredményre jutott a mély szűrésével kapcsolatban.Talán még esélyt látok a zobelizátor módosítgatásával,esetleg elhahyásával.A mély szekció ennyi.
A magasat kéne még körbejárni,viszont ez nem egy szériadarab,de ettől független várom ötleted.Ha fülközelben lesz a doboz,ígérem kipróbálom(má,ha épp lesz hasonszőrű alkatrész a közelemben).
Üdv Doki!
Válaszol
Átgondolom, OK? A mélyen a tekercset szerintem sem kellene piszkálni, inkább az RC-t szekálnám. A legtöbb gond mégis a magassal van... Shalával is konzultáltam ezügyben, és arra jutottunk, hogy valószínűleg 1-3kiló között lehet egy jelentős emelése a hsz-nak azzal a fedlappal (egyébként is van ennek a régebbi típusnak).
Ahhoz, hogy tudjak mondani valamit, a füled "mérésére" lenne szükség. Wink Hol a hiba? Milyen jellegű?

Megjegyzem: a mélkyszekcióval a problem valahol a baffles step környékén lehet. Ha van. De ezt majd úgyis leírod. Wink
Válaszol
Ok,amint egyben vannak folytatjuk. Smile
Üdv Doki!
Válaszol
No emberek versenyre jelentkezem!!!!!!!
HA 22 639M
HG 2,5 (ha addigra lessz akkor úl előlappal)
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Doki: Remek! Meg be is kell járódniuk, ha még nem tették... .?.
Válaszol
vava Írta:No emberek versenyre jelentkezem!!!!!!!
HA 18 620
HG 2,5

Nem HG1,9???
Válaszol
Lebszéltek róla
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
spexcel Írta:Doki: Remek! Meg be is kell járódniuk, ha még nem tették... .?.
Gondolod null km-es hanxórókkal folytatnék finomhangolási kínlódásokat? .forog. .zold.
Üdv Doki!
Válaszol
Jó-jó... De 100órát mentek mán? .zold.
Válaszol
Háát annyit tán nem. .hm. ,de úgy 25-30-at talán igen,vagy mégse .monokli. .oh. .pia.
Üdv Doki!
Válaszol
Shalafi, az a kis gyári segítség lehet annyi, hogy ne a szórás két végéről kapjunk hsz-kat .?.
2 db HA 22-t és 2 db HG 2,5-öt szeretnék. Csak augusztus elején jövök meg nyaralásból, akkor kezdek hozzá, tudsz addig ebben segíteni?
Válaszol
Igazából sokat nem tudok tenni esetleg olyan módon, ha én postázom a hangszórókat.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Igazából sokat nem tudok tenni esetleg olyan módon, ha én postázom a hangszórókat.

Más, az 599 elég érdekes hangszóró, inkább zárt dobozban használható eredeti állapotban, de abban elég magas f3-mat produkál, b-reflexben meg jó kis kiemelést. Tehát igazán sehova sem jó. TL-t nem próbáltam még modellezni hozzá mondjuk. De csak azért koptatom a billenytűket, mert van egy 599M jelzésű változat kompenzált mágneskörrel, ami kb. 35%-kal erősebb, 1,0T helyett 1,3T indukcióval... T-S szinten így néz ki:

Name: ha22-599m
Type: Standard one-way driver
Company: H2000
No. of Drivers = 1
Fs = 40,96 Hz
Qms = 2,703
Vas = 50,12 liters
Cms = 0,673 mm/N
Mms = 22,44 g
Rms = 2,137 kg/s
Xmax = 6, mm
Xmech = 5,2 mm
P-Dia = 170,8 mm
Sd = 229, sq.cm
Qes = 0,492
Re = 6, ohms
Le = 0,711 mH
Z = 8, ohms
BL = 8,392 Tm
Pe = 60, watts
Qts = 0,416
1-W SPL = 90,44 dB
2.83-V SPL = 91,69 dB
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:Igazából sokat nem tudok tenni esetleg olyan módon, ha én postázom a hangszórókat.
.......
De csak azért koptatom a billenytűket, mert van egy 599M jelzésű változat kompenzált mágneskörrel, ami kb. 35%-kal erősebb, 1,0T helyett 1,3T indukcióval...
......
Az jó, ha te postázod, ha végleges a kérésem, írok magánban.
Terveim szerint --és persze a paraméterek szerint-- jó TL-be a HA 22, de ha hazaérek, megnézem ezt az M jelzésűt is.
Válaszol
pagrus Írta:.......de ha hazaérek, megnézem ezt az M jelzésűt is.
Megnéztem, sokat javult és persze így már nem jó TL-be .hm.
Maradok az előzőnél.
Válaszol
Helló!
Szerintetek melyik a legjobb (legszebb hangú), pillanatnyilag megszerezhető magas és mély hangszóró egy kétutas doboz megépítéséhez a versenyen?
Válaszol
Ez a kérdés így nemigazán helyes mer a szép hang az szubjektív dolog.
Valakinek ez tetszik valakinek az. Az itt talált hangszórók közül bármeiket válazthatod mer mindeggyik elég széphangú és jó hangminőségű.
üdv: vava

ui:A magasak közül a HG 1,9 nem annyira jó kétutashoz mer nagyon magasan kezd el jól működni ezért nehéz a mélyközéphez illeszteni.
Válaszol
vava Írta:... Az itt talált hangszórók közül bármeiket válazthatod mer mindeggyik elég széphangú és jó hangminőségű.

Vava!
Hallottad mindet? .forog.
Lex
Válaszol
Kedves Vava!
Azért kérdeztem, mert 5-6 doboz megépítése és nagyon intenzív tanulás után oda lyukadtam ki, hogy bizony a hangszóróknak nagyon különböző a hangja, még azoknak is, amelyeknek szép "vonalegyenes" a frekvencia menete. Több azonos méretű és viszonylag jó minőségű hangszórónál tapasztaltam (mindegyik többé-kevésbé elfogadhatóvá faragott keresztváltóval és jó magassugárzóval) elég különböző módon tudta a zene szövetének felbontását, ritmusát, dinamikáját, örömét visszaadni . Még azonos családon belül sem jelentett semmit (majdnem semmit), hogy azonos típus kisebb, illetve egy számmal nagyobb tagját hallja az ember, meglehetősen másképp szólt (pl. Vifa PL14W illetve PL18W). Természetesen mindegyik megkapta a maga megfelelő méretű, stabilitású, formájú dobozát, az idális hangolt reflexcsövet, a megfelelő bitumenes csillapítását és közepes kitöltését a megfelelő anyaggal, valamint a keresztváltók komponenseinek a minősége és a belső kábelek is ugyanazok voltak. A kérdésem arra vonatkozott, hogy csak illúzió-e, vagy esetleg ki lehet csiholni megközelítően olyan minőségű hangot ezekkel a motorokkal, mint az olcsóbb lemezkosaras, vagy műanyagsasszís Vifákkal, Peerlesekkel, Seasokkal.
Válaszol
Ki lehet, akár a magnéziumosakkal egyenértékűt is. Nekem sikerült legalábbis. Wink
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég