A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(off) Hangsugárzóépítő verseny
fdsa Írta:spexcelt kérdezném:

fdsa Írta:
Idézet:update: a mélyszekció előtti tekercs légmagos, 1,35mH-s 2%-os tűréssel, 0,5Ωos DCR-rel. A magas előtt az l-pad normalizálódott, a magas előtt a "-" oldalon még egy 4,7Ωos ellenállás található sorbakötve! A mérések nem jelentősen változtak, kisebb anomáliák tűntek el.

Nem ártana a rajzot is frissíteni.
A 4,7 Ω-os ellenállás hiánya valószínűleg feltűnt volna egy impedanciamérés során. A 8 Ω-os hangszóró és a vele párhuzamosan kapcsolt 2,7 Ω-os ellenállás eredője 2,018 Ω, amit nem minden erősítő szeret.
A hangnyomás-mérések a 4,7 Ω beépítése előtt vagy után készültek?
Szerintem a másfél ohmos lehetett a négyhét helyett,de a 3,5 ohm eredő sem bizti szívecsücske az erőködőknek.
Aztán ami szöget ütött,hogy ha egy konstrukció "jó" azaz befejezettnek tekinthető,akkor nem cserélek benne semmit egy "minőségibb" típusra,mert akkor egy mkII-őt alkottam,tehát egy új darabot.Nem mindíg vezet ugyanis célra egy minőségi kondi stb. csere...Persze ez egy elméleti kötekedés,mert akármilyen apró "mod" válhat előnyére is,és fordítva. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
vava Írta:Sziasztok!

Látván spexel munkáit végleg tudatosult bennem hogy értelmetlen számomra a verseny hisz még csak a közelébe sem érhetek az ehez hasonló konstrukcióknak...

üdv: vava
Ezt honnan tudhatod?Esetleg hallottad is?
Csináld csak!Maj kiderül a versenyen. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
doki Írta:Szerintem a másfél Ωos lehetett a négyhét helyett,de a 3,5 Ω eredő sem bizti szívecsücske az erőködőknek.
Az 1,5 ohm szerepel ugyan az ábra alatti szövegben, de sem a rajzon, sem az anyaglistában nem látom.
A beépített hangszórók 8 ohm-osak, így én a rendszert 8 ohm-osnak tekinteném, amelynek az impedanciája az átviteli sávon belül nem mehet a névleges impedancia értékének 80%-a, tehát 6,4 ohm alá. Ez a feltétel még a 4,7 ohm-os ellenállással sem garantált, hiszen ha az ellenállások és a hangszóró impedanciája csak -10%-kal tér el a névleges értéktől, az impedancia már 6 ohm körül jár.
Válaszol
4 ohmos a magas.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:4 Ωos a magas.
Akkor annál több az ellentmondás. .forog.
Üdv Doki!
Válaszol
Sziasztok!

A magassugárzó 4ohmos! Sokkal jobb akusztikai tulajdonságai vannak, mint a 8ohmos verziónak. Eredetileg persze 8 ohmos darabot terveztem oda is, de nem így sikerült. Az impedancia sem a mod előtt, sem a mod után nem a csövesek álma, sajnos a minimuma igen alacsony a magas tulajdonságai miatt. Gond persze nincs, hiszen egyteljesen kommersznek mondható Yamaha receiver is meg tudja hajtani minden probléma nélkül.
Ugyanez a helyzet az xmax-szal is: én inkább kiemelném a mélyszekciót, mint a rendszer erősségét.

Amit most másképpen csinálnék, az az, hogy a doboz belső falát elsőre úgy építeném, hogy ne legyenek belül párhuzamos oldalak... A méretek miatt hangol a doboz. Persze az is lehet, hogy ezért olyan jó: lezárt végű TL??? Smile Nem számoltam még utána. Smile

ui.: ha valami nagy hülyeségnek tűnik a cikkben, akkor légyszi szólni, mivel valószínűleg az is. Azaz: hibák előfordulhatnak, tekintve, hogy ez kb. a 11edik mod... Ábrákat és hasonlókat pedig szívesen keverek. Wink
Üdv: spexcel!
Válaszol
Impedanciagörbe a kedélyek megnyugtatása végett:

[Kép: llzxh9.jpg]

A minimum 2,3-2,4ohm. Az Rdc 3ohm körüli, így ez nem csoda. Smile
Az l-pad felépítésének utánanéztem: a 4,7ohm a 2,7ohmmal párhuzamban van, a magassal is párhuzamban tehát. Itt volt a kutyus elásva. Wink Javítom. Én szóltam, hogy lehetnek hibák. .zold.
Válaszol
spexcel Írta:Az Rdc 3Ω körüli, így ez nem csoda. Smile
Azért ez mégis csoda lenne, mert az Re a mélyhangszórótól függ.

Válaszol
Még valami: a doboz anyaga MDF, jelentős merevítésekkel benne. A magas szerelőlapját érdemes valamivel tovább stabilizálni (pl. bitumenlap, ill hasonló, esetleg dupla lapos szendvicsszerkezet), mivel hajlamos rezonálni. Smile
Válaszol
shalafi66 Írta:
spexcel Írta:Az Rdc 3Ω körüli, így ez nem csoda. Smile
Azért ez mégis csoda lenne, mert az Re a mélyhangszórótól függ.
A magas Rdc-jéről szóltam. Wink És az bizony meghatározza a felső oktávokban az impedancia minimumát - legalábbis ebben az esetben.
Válaszol
spexcel Írta:Impedanciagörbe a kedélyek megnyugtatása végett:

...

A minimum 2,3-2,4Ω. Az Rdc 3Ω körüli, így ez nem csoda. Smile
Az l-pad felépítésének utánanéztem: a 4,7Ω a 2,7Ωmal párhuzamban van, a magassal is párhuzamban tehát. Itt volt a kutyus elásva. Wink Javítom. Én szóltam, hogy lehetnek hibák. .zold.
Hát engem nem nyugtattál meg az impedanciamenettel Sad
A rendszered ezek alapján 2 ohm-osnak tekintendő, átlagos házi erősítőre kapcsolása élet- és tűzveszélyes. Ha én lennék a bíráló bizottság, ezen a ponton diszkvalifikálnám a dobozodat.

A leírásban nem adtál meg impedanciaértékeket, a közölt típuszám alapján a H2000 katalógusában 8 ohm-os hangszóró leírását találtam. (Szerk.: a típusszám-rendszer alapján valóban 4 ohm-os hangszóróra hivatkozol, de az adatlapon csak 8 ohm-os változat szerepel)
Úgy sejtem, hogy ezt a túlzott mértékű beterhelést a magassugárzó rezonanciájának csökkentésére alkalmazod. Jobb lenne erre a célra egy hangolt soros RLC szívókör a magassugárzó rezonanciafrekvenciájára hangolva.
Válaszol
Nem fogok leállni vitatkozni, de ezek szerint olyan, hogy 8ohmos impedancia nincs is. Tongue Uis azoknak is 5,6-6 ohm közötti a minimuma.
Kéretik elgondolkozni azon, hogy a teljesítmény mekkora része esik arra a tartományra, ahol a hangsugárzó 2,4ohm körüli. Az általad elmondottak szerint a yamaha erősítőm egy valóságos technikai csoda, mivel akár egy napig is küönösebb melegedés nélkül (!!!) hajtja a dobozt. Pedig egyszerűen csak 4 ohm stabil.

Még valami: egy erősítő, ha négy ohm stabilnak mondott, akkor illendő ekkora minimumot elviselnie akár sokkal alacsonyabb frekvencián is. Ha 2 ohm stabil, akkor sokkal alacsonyabbat is (1-1,5ohm). Régebben hangosítással foglalkoztam. Ott előkerülnek ilyen értékek is, mégsem halt meg és gyulladt fel még senki.
Válaszol
Spexcel!
Ha ezt egy utp-s dróttal kötöd a vasra,akkor nagy valószínűséggel komoly belengésekkel fog válaszolni az erölködő,amit még lehet hogy meg sem hallasz(gerjedésképp),sőt az is előadódhat,hogy még szkóppal sem egyszerű kinyomozni...
Mellesleg nem ártana ezeket az esetlegesen előadódható dolgokat figyelmeztetésképpen leírni a honlapra is,mert én pl. a canopusommal nem eresztenék(de lehet hogy a hta30-al sem,pedig az jól tűri az ilyeneket) össze egy ehhez hasonló dobozt... .forog.

ja,szabvány szerint valóban 3 ohm os a dobozod. Wink autóba megteszi.
Üdv Doki!
Válaszol
Én is hangosítok hétvégenkét és ott is valóban vannak ilyen értékek és még soha nem volt gond (ezzel)
Persze egy-egy nagyobb koncert után tiszta élvezet megfogni az erősítőket de nemcsoda ha tűz forróak mikor 2,5-3 KW-al (elméletben) vannak hajkurászva. De a énegynél maradva: Bírni kell hiszen nm az egész freki tartományban 2,5 ohm környéki az ellenállás hanme annak csak pár %-ában.
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Azért két apróságot hadd tegyek hozzá, a hangsugárzó impedanciamenet alapján ha nagyon szűken is, de belefér még a 4 Ohm kategóriába, a magasfrekis gerjedés pedig épp az alacsony impedancia miatt eléggé valószínűtlen.

Válaszol
vava Írta:Én is hangosítok hétvégenkét és ott is valóban vannak ilyen értékek és még soha nem volt gond (ezzel)
Persze egy-egy nagyobb koncert után tiszta élvezet megfogni az erősítőket de nemcsoda ha tűz forróak mikor 2,5-3 KW-al (elméletben) vannak hajkurászva. De a énegynél maradva: Bírni kell hiszen nm az egész freki tartományban 2,5 Ω környéki az ellenállás hanme annak csak pár %-ában.
Sajna ez nem egy hangosításra készült doboz,hanem otthoni zenélésre,és ennek megfelelően nem is hangosítós vassal küldöd majd.Speciel én nagyon útálnám,ha arra kellene folyton gondolnom,hogy mikor adja be a derekát a vas,de úgy tom,hogy a magassugárzó sem ímádja,ha gerjedést kap,de javítsatok ki ha ez nem így van!Tehát fdsa-val egyetértve igen fenntartásokkal kell kezelni,mint reprodukálandó eszközt.
Üdv Doki!
Válaszol
shalafi66 Írta:Azért két apróságot hadd tegyek hozzá, a hangsugárzó impedanciamenet alapján ha nagyon szűken is, de belefér még a 4 Ω kategóriába, a magasfrekis gerjedés pedig épp az alacsony impedancia miatt eléggé valószínűtlen.
Ha 2,4 ohm a minimum,akkor 3 ohm -os.Így a szabvány. Wink
Mondandód második részét meg nem kommentálnám. .hm.
Üdv Doki!
Válaszol
Jobban is teszed. .tok. A gyakorlat pedig kissé eltér a szabványtól impedanciaminimum téren. Ezt sztem mindegyikünk tudja. Vmelyik nap épp fdsa mutogatott egy névleges 8 Ohmos HS500-at, aminél 2,8Ohm volt a minimum.

Válaszol
shalafi66 Írta:..A gyakorlat pedig kissé eltér a szabványtól impedanciaminimum téren...
Éppen ez a kifogásunk lényege a konstrukciót illetően. .nyelv. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Mi a kifogás? Hogy névlegesen 4 Ohmos?

Válaszol
Igen, az UTP kábel erősen kapacitív. Azzal együtt problémák adódhatnak, viszont adódhatnak másik dobozzal is, ha nem bírja az erősítő, ehhez nem kell sok ész belátni.
Megint csak írnám: a teljesítmény kb. 2-3%-áról beszélélünk max.. Nem egy 500Hz-es minimumról. Az egész impedancia-mizéria egyébként a dóm átvitelének linearizálása miatt van. (Ezért egyenletes 20k-ig.) Ha valakinek nem tetszik, tessék átépíteni, lehet, de így szólt a legjobban. Mint írtam: EGY KOMMERSZ RECEIVEREN, A KÖZEPESNÉL NAGYOBB HANGERŐN 6-8 ÓRÁT HALLGATVA SEM MELEGSZIK AZ ERŐSÍTŐ JELENTŐSEN.

A "hangosítós cucc" meg fura megjelölés nekem. Uis. számomra két erősítő létezik: stabil és nem stabil. Ezek szerint csak a PA stabil?
Válaszol
Impedanciaértékre -20% a megengedett. 4 ohm-os hangsugárzó esetén ez 3,2 ohm.
A HS-500 impedanciamenetét pontosan elrettentő szándékkal mutattam.
Válaszol
Ezen a -20%-on igen sok neves doboz elvérezne... Főleg a 8ohmosok. Viszont: én nem írtam sehol, hogy ez akár 8 vagy 4 ohmos lenne. Bár a 4ohmba azért tényleg belefér, ha a szívünkre tesszük a kezünk. Utánépítésre egyébként sem javasolnám a jelenlegi formájában, mivel egyrészt nincs azonos magas, másrészt a dobozzal kapcsolatban lenne még egy-két ötletem. További indok az, ami alább olvasható:

Más: shalafival konzultáltam: kapok a 2004-es maghoz az új pillék közül, amivel már nem lesz kínlódás a legfelső oktáv. Ennyiben fejlődött a HG2,5 - amikor építettem, ez volt (nem tegnap készült, kb.1,5 éves). Az új ráadásul 8ohmos pille lesz, így még csőbarát is lehet majd a konstrukció. Szerencsére a fejlesztés a valós problémákat oldotta meg. Smile
Válaszol
Hozzátenném, hogy a szabvány csak annyit ír elő, ha ez a 80%-os határ nem teljesül, külön jelezni kell. A gyártók szokásuk szerint nem jelzik az ettől zavaróbb alacsonyfrekvenciás impedanciaminimumokat sem, így azt hiszem ennél a pontnál be is fejezhetjük, az Ohmok boncolását.

Válaszol
Aham akár be is fejezhetjük azzal a mottóval,hogy a "nagyok" hüjjesége minket is mentesít saját hüjjeségünk alól. .haha.
Üdv Doki!
Válaszol
Nagyon könnyen túlteszitek magatokat ezen az apróságon.
Maradjunk annyiban, hogy Sólymos Antal a MEEI-ből visszadobná, mint méreten alulit.
Válaszol
"mint méreten alulit"... Jajj, ez szíven ütött. Komolyan, több ilyet ne írj fdsa, mert az önérzetem végleg megszűnik létezni. .haha. A MEEI-nek meg nemzetközi szinten akkora a szava kb., mint nekem. .zold.
Na mindegy, az indokaimat leírtam, aki felfogja, felfogja, aki nem akarja, az nem.
Jelenleg egy vifa monitoron dolgozom, ott nem megy az impedancia 4,2 ohm alá. Jajj, istenem, csak beleférjen a 6ohmba...vajon fdsa mit fog mondani...?! .ordog.
Csak viccelek ám, nem megsértődni. Smile
Válaszol
Spexcel!

Kering egy mottó más fórumokon,miszerint "...mindenki úgy élvez,ahogy tud...".
Hidd el le tudjuk vonni a megfelelő következtetéseket,csak kellenek hozzá kellő infók. Wink Sőt még azt is el tudom képzelni,hogy jól is szól a dobozod(már ha az erőködő is úgy gondolja).
Ja szerintem fdsa sem sértődős alkat,csak tájékoztatott...és aki alkalmas rá az ebből is levonta a kellő következtetést,tehát "mindenki úgy élvez..." Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Én pl. ezt itt most marhára nem élvezem. :? Biztos ezér lógok ki a sorból. .sir.

Válaszol
Értem én. Maradjunk annyiban akkor, hogy az erősítőm nem volt akadálya annak, hogy a linearitást és a jó csd-t így valósítsam meg. (Márpedig a jó csd ugye azt is jelenti, hogy az erősítőnek semmi gondja ezzel a terheléssel.) Az impedancia feltüntetésével, "figyelmeztetéssel" pedig azért nem törődtem, mert meg sem fordult a fejemben, hogy egy ilyen szokványosnak éppen nem mondható dobozt bárki is után akar építeni. (Egyébként ahhoz azért még kéne pár infó.)

Azzal - lehet, hogy már írtam - , hogy ez így nem ideális, én is tökéletesen tisztában vagyok. Nem volt más lehetőség. Volt ugyan 8ohmos pillém, de abból a régi széria nem ütötte meg az általam elvárt szintet. Ezért lett 4ohmos. Sajnos a felső oktáv ezzel sem volt jó (ez is régi volt szegénykém), az RLC nem vált be, próbáltam, pocsék hangja volt. Ezért maradt a kevesebb alkatrész és a kompromisszum.
Mint feljebb írtam, shalafi szólt, hogy az új pillék más huzallal készülnek már, így sokkal jobb képességű vele a HG2,5, mint az általam használttal. Ráadásul nem kell 4ohmost használnom, hanem visszatérhetek az eredeti elképzeléshez, a 8ohmos verzióhoz. Világos, hogy azzal sokkal jobb lesz, minden szempontból.
Meg kell, hogy mondjam viszont, hogy a hangja így is elragadó valóban, messze-messze túlmutat az árán.

A vifa kisdobozban pedig 6ohm a magas, így azzal ilyen probléma nincs.
Válaszol
shalafi66 Írta:Én pl. ezt itt most marhára nem élvezem. :? Biztos ezér lógok ki a sorból. .sir.
Ennek van valami jelentősége is? .tok.
Üdv Doki!
Válaszol
Eltünt Pagrus .

Nem jó ez így .
Válaszol
Nem tudom Doki, talán annyi h. nem élveztem, persze ez egyéni probléma. Wink Csak nem árt néha odafigyleni a másikra is. Mert ez mégis egy köz-össég volna. Talán Vagymi. Smile

Válaszol
Shala!Kéne valami értelmező szótár az írásaidhoz.Ha valamivel konkrétan nem értesz egyet,akkor talán ezt konkrétan le kéne írni úgy,ahogy ezt megtettük fdsa-val,és nem vitázni olyan tényeken,mint a szabvány,illetve ennek fontossága(akarom mondani nem fontossága),meg ilyen hüjjeségek.Persze nem elfogadni lehet,megindokolni is,oszt majd mindenki levonja a neki fontos következtetéseket,de megcáfolni. .szia. Egyébként meg épp a "kolléga" kérte,hogy írjuk meg észrevételeinket.Megtettük,Ő nem ért vele egyet,nem gond(nekem),de átsiklani rajta szvsz. ostobaság volna,és mivel szeretem ezt a "köz-össéget" ezért ennek hangot is adok,hátha nem mindenki akar ilyenforma hibákat elkövetni.Hát kb. ennyi,de hogy ez neked nem teccik?Hát erre írtam,hogy egyéni szoc... Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Ha csak ennyi lett volna. Arra viszont megkérlek, hogy legalább azt ne magyarázd el, hogy én mit gondolok.. persze szerinted. Elég pontosan fogalmaztam, nincs mit kommentálni rajta.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég