A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Focal
Van nekem egy pár Focal 5K 4211 mélyközépsugárzóm adatai

Fs= 56
Re= 6,6
Qms= 2,5
Qes= 0,37
Qts= 0,32
Sd= 86,6cm3
VAS=11,5 liter
Xm=3,2 mm
Mms= 7,29g
Cms= 1,092m/N
BL= 6,79

Nekem ez egy kis 8 literes reflex dobozban volt és méretéhez képest nem volt rossz. Most bevittem az adatait a JBL-es progiba és meghökkenve láttam, hogy optimális zárt-reflex dobozban is 200Hz-től meredeken emelkedik a fázistolása, ez mennyire korrelál a valósággal amit a program mutat? Mert ebből az következik, hogy középként használva 2literes üregben 100Hz-en már 120fokos fázistolásban van ehhez jön még a váltó... akkor ezt a hangszórót nem ajánlatos használni ilyen mély frekvencián? .sir.
Üdv, Néhai!
Válaszol
Senki nem tud segíteni? .ut.
Üdv, Néhai!
Válaszol
Kedves néhai és Többiek!

A JBL-progi jól számol, mert figyelembe veszi a membrán-felületet.
Ha megnézed, az bizony kicsi és a mélyebb frekvenciákon már jelentkezik ennek a negatív hatása.
Az is "leszűrhető" a progi alapján, hogy mire célszerű használni az adott hangszórót.
Kompromisszum kérdése, hogy mit szeretnél és mit tud a hangszóró és ezek össze-egyeztethetők-e?
Üdv! SMA
Válaszol
Köszönöm a választ Wink De ha csak középként akarnám használni akkor mekkora "doboz" kellene neki?
Üdv, Néhai!
Válaszol
Smile most mi is a probléma? Mélyközépként semmi, legfeljebb a 60Hz körüli alsó határfreki. Középnél meg döntsd el mekkora Qtc kell neked, ettől függ a térfogat.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Kedves néhai és Többiek!

Nagyjából 3-4l-es dobozka elég, ha 200Hz felett akarod használni.
Esetleg 400Hz fölötti tartományban már doboz sem kell, elég egy kb. 30x40cm-es deszka, aminek nem pont a közepére kell felszerelni a hangszórót, így mintegy "hangfalként" működhetne.
Üdv! SMA
Válaszol
Köszi a segítséget, mélyközépként használnám egy ribbonnal kiegészítve amíg tanulgatom a hangsugárzó készítést, Pagrus segít a mérésekkel, bár jó lenne ha én csinálnám. Majd ha belekezdek, a kétutas topikban úgyis sokat fogok kérdezni .hehe. , később pedig ezt a kisdobozt egészíteném ki egy mélysugárzóval, mondjuk a HA 31 15 422-vel. Elsősorban a ribbonom adataira lenne szükség, lévén home made csak füllel van bemérve .ful. , de kb 1KHz-től sugároz 90dB-el fölötti érzékenységgel, nagyon tiszta és gyors megszólalás jellemzi, de nagyon sokat lehet rajta hangolni, ezért is lenne szükség mérésekre, amit magam is eltudnék esetleg végezni. .ut.
Üdv, Néhai!
Válaszol
Sziasztok!

Mélyközépként reflexdobozban használva, nekem UniBox-al számolva
7,6 literes dobozban, 60Hz-re hangolva, 6cm átmérőjű és 26cm hoszú reflexcsővel jött ki a legelfogathatóbb átvitel. A probléma azzal van, hogy a reflexcső elsőrezonanciapontja 580Hz környékén van ami elég zavaró lehet .morcos. , vagy nem? Szimuláltam passzívradiátorral is, ami megszünteti a reflexcső által keltett kellemetlen rezonanciát, de hol lehet ilyet csináltatni 22g mozgótömeggel 16Hz-re hangolva, 134cm2-es (17cm) membránfelülettel? Vagy szerintetek nem éri meg vacakolni vele? .??.
Üdv, Néhai!
Válaszol
Shalaffi,

A passzívhangszórót tudsz készíteni?
Üdv, Néhai!
Válaszol
Ha nagyon kell, megoldható.

Válaszol
Szeretném kipróbálni, vagy mi a véleményed a passzívhangszóró használatáról .?. , fent leírtam a paramétereit, ahogyan elnéztem a 17cm-es hangszóróitok megfelelő membránfelületűek lennének. De van egy-két dolog amit nem értek a felépítésével kapsolatban, csak a mágnes hiányzik a normál hangszórókhoz képest? Mert a kosáron ha kicsi az ablak az nem valami jó, legalább a membránfelülettel megegyező kosárnyílású ( vagy nagyobb) hangszóró lenne jó. Arra gondoltam még, hogy látva egy-két ilyen gyári megoldást, nagyobb membránfelületű hangszórót használnék, mondjuk oválisat, hogy ne kelljen szélesebb dobozt építeni emiatt. Úgy nem lehetne megoldani, hogy autós ovál hangszórót vennék, jó vastag merev membránnal, és a pille cseréjével állítani be a megfelelő paramétereket, és a membránt lehet utólag nehezíteni is ha szükséges ezzel hangolhatóvá válna a rendszer. .szia.
Üdv, Néhai!
Válaszol
A 170mm-es PP-s hangszóróból tudok ehhezvaló passzívot készíteni. Csak a mágneskör hiányzik róla.

Válaszol
Az .ehes. nagyon jó lenne, mennyibe kerülne, mert igaz nem sürgős de ha most megrendelem akkor neked sem kell vele rohanni. Ovális hsz-ed nincs?
Üdv, Néhai!
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég