A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Beszereztem magamnak egy pár dolgot ami segíthet dobozépítésben :D Klinger féle Hangdoboz építős könyvet és egy WinISD-t. A könyvben sok mindent olvastam, főként a doboz anyagárol; OSB lap az nem is tünik olyan rossznak abbol a 22mm-esnek m2-e 2,5E, MDF-böl csak 19mm-est adnak annyiért és azt is csak 5m2-es táblában, rétegeltlemezböl meg csak 18mm-et találok.
A WinISD-vel nagyon nem sikerült elboldogulnom mert bekér egy halom adatot a hangszórókrol amit sajnos nem ismerek és nem is tudok kiszámolni, esetleg tudnál nekem egy olyan olyalt ajánlani ahol le vannak nagyjábol irva hogy hogy kellene kiszámolni a hiányzó értékeket?
Csillapításrol azt olvastam hogy valaki a filc-re esküszik erröl neked mi a véleményed?
Válaszol
A winisdt én biztos nem használnám, még az ingyenes kategórián belül sem. Smile
Milyen adatok hiányoznak???
Filcről azt gondolom, hogy az állóhullámok ellen nem sokra lehet menni vele... Az említett hangdobozépítő könyv 148-150. oldalát ajánlom ezzel kapcs. Wink
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Jancsi Írta:A könyvben sok mindent olvastam, főként a doboz anyagárol; OSB lap az nem is tünik olyan rossznak abbol a 22mm-esnek m2-e 2,5E, MDF-böl csak 19mm-est adnak annyiért és azt is csak 5m2-es táblában, rétegeltlemezböl meg csak 18mm-et találok.

Jancsi,
én nem használnék OSB-t, nem elég merev (inkább rugalmas), és nagyon nehéz vele dolgozni. MDF sokkal jobb. Rétegelt lemez jobb, mint az OSB, de ha azt reszelni kell, hát kinő az ember szakálla, mire végigér rajta.
MDF-et rendes labszabászatban levágják méretre. Eszedbe ne jusson 5m2-t megvenni .!.
Válaszol
Admin
Hiányozni nem tudom pontosan mi hiányzik elég elrettentő volt a 2 oldalniy adatlap amit ki kell tölteni egy hangszóró heviteléhez. :(
A könyvet olvasgatom de odáig még nem jutottamel :D de hogy odalapoztam láttam olyat a 147. oldalon hogy szendvics szerkezet, azzal van értelme foglalkozni? vagy felejtsem el mert nem éri meg a plussz munkát (főleg első doboznál). A csilapítás megoldódott találtam itt az oldaon "Rezgéscsillapító hangfal belsejébe 950x500x38mm" 520,- Ft-ért egész baráti :) egy majdnem elég a két hangfalba.
A JBL Speaker Shop-rol mi a véleményed? Most azzal póbálkozok és fogjuk rá hogy megyeget, azt mondta hogy 25,6 literes doboznál 18cm mély 30cm széles és 48cm magas lenne az ideális méret, a 18cm nem kevés mélységre?
A program ezeket a grafikonokat alkotta rolla, de a magasat nem tudtam bevarázsolni a dobozba http://jancsivackai.atw.hu/doboz.GIF (Fb 40,7, f3 42,8 ) most olvasom hogy zárt a légtere akkor elvileg nem is kellene befoláysolnia a mélyet.

Wolkens
Köszi az infot! Szakállam már van így arra nem kell várni, :D de dolgoztam már rétegeltlemezzel (igaz nem hangfal lett) és sajnos reszelni is kellett :(
Egy táblát megvenni csak a lehető legrossazbb esetben kellene, ha olyan fajta/vastagságú kellene aminek a maradékát nem tudja asztalos ismerős hasznosítani, minden más esetben nem kell egész táblát fizetni csak amit fekhasználtam.
Neked van tapasztaltod szendvics szerkezetű dobozokkal? 12mm-es rétegeltlemezek között 4cm homok vajon mire lehet képes? Azon kívül hogy megszakadok mire hazahozom :D
Válaszol
Jancsi Írta:de hogy odalapoztam láttam olyat a 147. oldalon hogy szendvics szerkezet, azzal van értelme foglalkozni?
Kár, hogy még nem hallottam ilyen dobozt, biztos van értelme, hogy megéri-e ennyire csillapítani az oldalfalakat, az nem tudom. .forog.
Jancsi Írta:A program ezeket a grafikonokat alkotta rolla, de a magasat nem tudtam bevarázsolni a dobozba http://jancsivackai.atw.hu/doboz.GIF (Fb 40,7, f3 42,8 ) most olvasom hogy zárt a légtere akkor elvileg nem is kellene befoláysolnia a mélyet.
Néztem a belinkelt képet. Smile A program által ajánlott dobozméret is jó, nemkívánt rezonanciák ellen van ez az oldalarány kitalálva, de nem kötelező ennél maradni, változtathatsz rajta, a doboz térfogatán is (lehet pár literrel nagyobb), és az Fb frekvencián is, én 45Hz-körül gondolnám jónak. Talán írtam már ezelőtt. A magasat nem tudod ebben a programban sehogy elhelyezni, nem is erre a célra készült. Wink Az a véleményem, hogy elég jó a JBL-féle progi az ingyenesek között. Wink

Válaszol
Jancsi Írta:Wolkens
Neked van tapasztaltod szendvics szerkezetű dobozokkal? 12mm-es rétegeltlemezek között 4cm homok vajon mire lehet képes? Azon kívül hogy megszakadok mire hazahozom Big Grin

Jancsi,
soha nem építettem és nem is hallottam még élőben szendvics dobozt. Szerintem ez már az átlagpolgár számára felesleges luxus.
Nem is tudom, ki írta a múltkor azt a bölcsességet (nem akarok idegen tollakkal ékeskedni, de totál igaza van), hogy a hobbiépítő számára sokkal több elméleti probléma létezik, mint gyakorlati. Smile Ezért akar első körben az emberek 99%-a háromutas reflexdobozt építeni (én is úgy kezdtem). Big Grin Aztán rájön, hogy bőven elég egy jó kétutas is, érdekesnek meg sokkal érdekesebb egy jópofa egyutas konstrukció.
Válaszol
Én egyutassal kezdtem. Akkor én profi vagyok? Big Grin
Válaszol
A rétegelt lap reszelése elég gáz. Erre találtak ki ócsóé kézi szalagos csiszolót (van vagy 3e Ft, oszt 25nm parketta után is tökéletesen müködik) Kicsit hatékonyabb, szebben dolgozik, és ami nem megvetendö: 3 szalaggal (kb 500Ft, csak nehogy az obis vackot vegye valaki!) simán kicsiszolok 10 dobozt.
Válaszol
Találtam egy értéket a programban amiröl nem találtam semmit, QL ez mi lenne? Az tuti hogy eléggé befolyásolja a hagzást :D http://jancsivackai.atw.hu/ql.GIF
Válaszol
A QL a doboz jósági tényezője, ezért is jó a JBL-progi, hogy tud ezzel számolni. Kis dobozoknál a jellemző érték kb. 7. Smile Nagyobbaknál száz liter fölött, lemehet 5 körülre. Ezt igazán meghatározni előre nem lehet, sokban függ a doboz kivitelétől is. Smile
A Terminálon pár hete volt róla szó: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=542850#542850

Válaszol
Már csak egy nagy kérdésem van a hangfallal kapcsolatban mégpedig a raflexcső http://jancsivackai.atw.hu/cso.GIF a könyv szerint 6 méret jöhet számításba de az utolsó 2 elég érdeksen férne el a dobozban :D a méret kiválasztásánál már csak az elhejezésében vagyok bizonytalanabb.
Ezek a már majdnem teljesen végleges tervek:
http://jancsivackai.atw.hu/terv.GIF
http://jancsivackai.atw.hu/27lfb45.GIF

A doboz elég lessz rakagsztani vagy eresszek bele egy-két csavart is?
22mm-es MDF-nél kell vastagabb hozzá?

hoppá ez már 3 kérdés lett :D

OFF: már olyan szivesen meghallgatnám, de jó erősítő csak tavasszal lessz legjobb esetben is addig meg be kell érnem TDA2030assal :( de még mindig jobb lessz mint a mostani lestrapált rádióm müanyag dobozkkal :D
Válaszol
19-es MDF lap jó lesz szerintem, és eddig úgy tapasztaltam, érdemes csavarozni.
A reflexcső pedig nem egyszerű dolog. Egyszer érdemes volna megmérnem, hogy az új programok számolnak-e jól, vagy a régi könyv szerinti megoldás az érvényes. Nekem 50*75mm-eset lát jónak a program, a mi exponenciális reflexcsövünkkel.
[Kép: ontopic.gif] Big Grin A TDA2003 pedig elég jónak számít az ICs megoldások közt. Wink

Válaszol
Két probléma van:
1. A rajzon nincs rajta a reflexcső helye. Vagy hátulra teszed?
2. A rajzodon a méreteket a netto (27l) térfogathoz számoltad ki. A netto térfogat a doboz belsejére vonatkozik! A külsőhöz hozzá kell adni az anyagvastagságot is!
Válaszol
Lex
Fogalmam sincs még hol lessz a reflexcső. A doboznak tudom hogy a belső térfogata 27liter csak nem tudtam még milyen vastag mdf-böl kell csinálni így nem tudtam hozzáadogatni.

Admin
Te jónak látod amit a program jónak lát? :D Valami ötleted van hogy hol legyen a reflexcső?
A doboz eddig hogy teccik?

Az egyik végfok már készvan TDA2030-assal, a mostani müanyagcsodámmal kipróbáltam, lényegesen szebben szól mint ami a rádióban van :) de akkor is valami jobbat akarok ennél :D
Válaszol
Én láthatom jónak, [Kép: glasez.gif] de az igazsághoz mérni kellene. Wink Valószínűleg jó lesz, amit mondtam.
A reflexcső, mondjuk az előlapon legyen. Big Grin
A dobozról pedig akkor tudnám megmondani, hogy tetszik, ha hallanám. Smile

Válaszol
Arra jutottam hogy ez lessz a végleleges ha mindenki az áldásáat adja rá :D -> http://jancsivackai.atw.hu/terv_veg.GIF
Az elrdenezés a nettó méretekhez van igazítva mert lusta volam hozzáadni az oldalakat, a magas a bal felső saroktol 7,5 7,5cm-re van
a mély 15 25cm-re, a reflexcső közepe 22,5 10cm-re ahogy Admin leírta 5cm átmérőjű (gondolom ez belső de az eleje vagy a vége? :) ) és 7,5cm hosszú (ez a doboz belső falához képpest ennyi ?).
A csillapító anyag milyen vastagon legyen benne pl. olyan amit az oldalon árulnak, az 38mm vastag elég ebböl két réteg?
A hangváltót elég felcsavarozni a doboz alájra?
Azt tervezem hogy hangfalcsatlakozó helyett csak egy "csokit" rakok a kábel végére és arra kötöm a további kábelt, így sóprolok egy jónagy lyukat és egy adag ragasztást.

Köszi az eddigi türelemtetek a hülye kérdéseimhez, remélhetőleg ezek után már nem sok lessz :D
Válaszol
Szerintem jó lesz, nekem tetszik Smile
Amúgy az 5 cm az az eleje (külseje) a 7,5 meg a külső falához képest lesz annyi, mivel kívülről kell felcsavarozni.
Válaszol
Egye fene. Áldásom rá. Big Grin
Válaszol
Erre a reflexcsőre gondoltam, 75mm-nél elvágva.
8. beütős exponenciális 71/50*100 fekete http://videoton.uw.hu/all/71-100.JPG
A rezgéscsillapítóból nem kell túl sok. A két réteg már túlzás. Itt nem kell virtuálisan növelni a térfogatot. Smile

Válaszol
Sziasztok!

Az alábbi hangszóró régi adatlapját keresem:
HA 17 1544-634 (8 ohmos).

Arra a képre lenne szükségem, amin látszik a frekvenciamenet.
(SPL trace-elni szeretném).
Válaszol
A hat ohmosról volt adatlap: és van most is: hangdobozok menü régi tervek, hsz adatlapok. http://videoton.uw.hu/box/oldspk.htm A nyolc ohmos teljesen más.

Válaszol
Igen, ezaz. Köszönöm szépen.
Jóéjt!
Válaszol
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!

Megrendeltem a hangszórókat, a hangváltókat+a refelxcsövet, ha minden igaz akkor szerdán vagy csütörtökön megkapom és kb. egy hét mulva lessz doboz is :D

OFF: Ovastam hogy lessz hangfalépítő verseny, hová kellene lejuttatni a dobozokat hogy le tudd mérni? Első dobozzal azthiszem totál esélytelen vagyok de legalább meg tudom a hibákat és hogy mire kell majd következőnél figyelni.
Válaszol
Smile A verseny, miután megvannak az új adatlapok, remélem elindul végre, és ha mindenki készen áll rá, akkor fehérváron összegyűlünk majd. Wink

Válaszol
Szia Admin!
Összegyűlünk... és aki nem tudja bemutatni a kész dobozát, azzal mi lesz?
Büntetés, kiröhögés? :? .forog.
Mert lehet, hogy amire elkészül a hangfalam, a sógorom "elkobozza".
És ha ez a 1-2 hónap mulva történik, akkor nem tudom bemutatni a művet.
Válaszol
Tongue 8) Hát én nem tudom, de ha nincs ott a doboz.... Akkor nehezen értékelhető...

Válaszol
Admin
Megjöttek a hangszórók, így doboz nélkül meghallgattam őket, öcsém rohant át a szomszéd szobábol hogy minek van ilyen hangja :D Alig várom már a dobozt, csak van egy kis problémám, nem tudtak reflexcsövet hozni, elképzelehtő hogy lessz vagy kezdjek el más gyártónál keresni ilyen méretet?
Válaszol
Nem tudom, van-e pont ilyen cső most, de valószínű, hogy igen. Ha mégsem, a másik kettő 71/50-es is jó, úgyis el kell vágni, csak drábább picit. Különben ez a reflexcső elég gyakori típus más is forgalmazza. Smile

Válaszol
Sziasztok!

Felmerült néhány kérdés, megosztom veletek, hátha másnak
is tanulságosak lesznek a kérdéseim és a válaszok rá.

Kedves Admin, mágnesesen árnyékolt magassugárzót
lehet nálatok kapni? ( PC hangszórót szeretnék építeni.)
Milyen mély/középet javasolsz? (ebből is árnyékolt érdekel)
Pl. HB10-1018 vagy HB10-0928, stb.

Más...
Az általam favorizált 634M/8R és HG 2.5-463 hangszórókat
meg szeretném rendelni. Ezt hogyan tehetem meg, telefonon,
személyesen, vagy veled értekezve? (azért emlitem, mert a
634M/8R hangszóróról irtad, hogy annak 2 hét a gyártási ideje.)
Szóval téged zaklassalak a hangszórók rendelésével, vagy
menjek el a Hangszóró 2000-be? Illetve kell-e előleget fizetnem?
Válaszol
Üdv Peti!

Mindegyik magashangszóró árnyékolható, ez nem okoz gondot. Az adatai viszont megváltoznak, kb 1dB-lel emelkedik az érzékenység. Ezzel előre számolni kell.
Viszont azt el kell döntened, hogy most mély, vagy középhangszóró kell? .forog. A HB sorozat CSAK közép, nagyjáből 1kHz-től haználható.

(PC hangszórónak én valamelyik szélessávút használnám, ha érdekel a véleményem. Smile Most HC12,5-eket hallgatok.)

Rendelni lehet nálam e-mailben, vagy telefonon, vagy faxon. Előlegre nincs szükség, de a hangszóró elkészülte attól függ, hogy mikor fér bele a kollégák idejébe. Ez a hangszóró majdnem egyedi gyártásnak minősül. Big Grin Rendelésre visszatérve, azért jobb talán, ha engem keresel meg e-mailben.

Válaszol
Szia Videoton!

Köszönöm válaszod, akkor meg is kereslek hamarosan.
szélessávúhoz nem értek. HC-t milyen dobozba kell tenni?
És hány literesbe? kb 2 literes körüli dobozkát készítenék csak.
Ja, és természetesen a mélyhangokra is szükségem van Big Grin
Tehát a HB sorozat kilőve. Esetleg HA....
Válaszol
Kisérteites, de minta egyszer ezt már leírtam volna.... Big Grin .oh. Mindegy. .zold.

HA10, vagy HA12, ugyanazok, csak a kosár különbözik. A 10-es füles kosaras, a 12-es körperemes. Ezekkel kétutas sugárzó építhető, és már adatlapjuk is van.
Vagy szélessávúban is akad 100mm átmérőjű, ezek is elvannak két literes dobozban. Csak nincsenek új mérések.. MÉG.

Válaszol
Szia Admin!

Igen tudom hogy dejavu, de mással voltam elfoglalva. Sorry.
HA 10-436M mélyen kivül nem látok más árnyékoltat, a HC-k közt sem.
Adatlapokat megvárom. Hajrá Smile

Délután írok majd egy megrendelő emailt.
Válaszol
közepes teljesítmény alatt 50-100Wattot értek...

Szóval van egy pár Monacor 25 centis mélysugárzóm, viszonylag puhább textilfelfüggesztéssel (asszem SP-250 PA, a piros peremes Smile ,ezeket szeretném egyenként bedobozolni, valószínűleg reflexdobozba.
Nem is ez a lényeg, hanem a magassugárzó.

Hangosítási célra tudom, hogy szeretik a piezo-hangszórókat használni, én is használtam már, de nektek mi ezekről a véleményetek?
Nyilván azokon belül is vannak minőségi különbségek... az enyém 900 forintos SAL volt, és nincs vele különösebb bajom... azonban
a mostani ládikákba inkább dómsugárzót tennék, hangerőszabályzóval,
de nem volt még igazán alkalmam összehasonlítani egy dómsugárzót a piezokkal. Persze zenekari kivitelre gondolok, szintén Monacorra gondoltam...

Ha már itt tartunk - piezohangszórókon ugye elvileg nem sok áram folyik, ez jelentheti azt, hogy egy egyszerű potméterrel szabályozhatom a hangerejét?
Válaszol
Fellapozom a monacor katalógusom.... Pill...

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 14 Vendég