A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Szervusz Admin.
Kétutas TL-be milyen kombinációt javasolsz ? Amikre gondoltam az a HA 16 , 17 ,18 és a HG 2.5 ,a 20-asról még nincs adat meg talán nagy is egy kicsit. Jó lenne mostmár eldönteni,és megrendelni.
Üdv.
Válaszol
Kis Zoltán Írta:Örök hála, nem gondoltam, hogy ilyet lehet...! copy-paste, aztán majd számolgatok a programmal! Köszönöm! Z.
Nagyon szívesen, ha van imp. menet, lehet ilyet. Amit nem tudhatok az a Mms, de nagyjából 30g körül van, és ez érzékenység szempontjából is illik a képbe.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Üdv Mócsing, a nap végére talán tudok már a 200mm-esekről is adatlapot hozni. Smile

Válaszol
Helló Admin .
Várok szorgalmasan .

Azt a sok adatot az impedanciamenetből bogarásztad ki ?
Üdv.
Válaszol
Igyekeznék, de a héten legközelebb szombaton tudok visszatértni a témára. Sajnálom.

Az adatok az impedanciamenetből vannak, igen. A Q paraméterek nagyjából kivehetők belőle. A többi meg továbbszámolás kérdése.

Válaszol
Tegnap vizsgálgattam a lehetséges dobozméreteket a JBL progiban, (a Monacor hangszóróval - egyébként szintén tegnap megjöttek a magassugárzók is, elég masszívnak tűnnek! Smile , és arra jutottam, hogy
inkább mégis a zárt dobozt választom.
44 literes zárt dobozban kifejezetten szép sima frekimenetet számolt, 58Hz körüli f3-mal, míg reflex esetén kapok egy kb. 5 dB-es puklit 80Hz-nél. Ez többlethangerő, de ha jól értelmezem, a reflexdoboz jobb hatásfoka csak ebben a mély tartományban érvényesül, igaz?
Tehát kb. 150 Hz-ig.
Még gondolkodom rajta, de húzok a lineárisabb átvitel felé, annál is inkább, mert basszusgitár pl. nem fog szólni rajta, inkább csak ének, meg gitárok, és leginkább próbateremben, moderált hangerőn.
Így egész jó lehet visszahallgató hangfalnak is...

Egyébként a zárt dobozok jobban is terhelhetők, ugye?
A reflexnyílás tudom, hogy beleszól ebbe, de hogy is van ez?
Válaszol
Van egy ötletem, hasonlítsd össze a két szimulált frekvenciamenetet, és meglátod, mi a különbség. A zárt jobban terhelhető lenne, bár szimulálva kisebb elmozdulást kapunk az általam ajánlott bass-reflex megoldásnál.

Végülis a lényeg az, hogy az Fb hangolási frekvencián, kisebb lesz a membrán kitérése.

Különben úgy emlékszem, a jbl progi ilyesmit is számol.

Válaszol
Admin Írta:Végülis a lényeg az, hogy az Fb hangolási frekvencián, kisebb lesz a membrán kitérése.

Tényleg van valami ilyesmi a JBL progiban... meg is néztem, és azt kaptam, hogy a reflex kialakítás ugyanakkora (45l) dobozban, 50 Hz-re hangolva sokkal jobban terhelhető, mint a zárt dobozos.. ha jól értelmezem az ábrát. A hangolsái frekin van egy kis csúcs (hangerő-maximumban), utána kis visszaesés, majd ismét nő a termikus limit-ig.
A zárt doboz max hangereje ezzel szemben 100Hz alatt meredeken esik lefelé..
Remélem nem értettem félre valamit.
Ez mondjuk eléggé megváltoztatja az egészet, hiszen cél, hogy minél többet lehessen kihozni a ládikákból, és ne torzítsanak be, ha lehet..

Mit jelent egyébként a zárt doboznál a Fc ?
Válaszol
Kis Zoltán Írta:Mit jelent egyébként a zárt doboznál a Fc ?
Azt a frekvenciát,amire megemelkedik a hangszóró szabadon mért rezonanciafrekije miután dobozba raktad.
Üdv Doki!
Válaszol
szervusz Admin .
Alighanem fölöslegesen várok a HA 20 adataira . Pétertől kapott infok szerint a 16,-17,-18-as ,használható TL-ben.A hangjuk valószínü nem sokban külömbözik. Ha nincs más javaslatod,alighanem a 18-ast választom. Gondolom a dómokat már hallgattad,melyiket ajánlod ?
Üdv.
Válaszol
8) Én nem nevezném fölöslegesenek, amint tudom közlöm az adatokat. Négyféle HA20-ról van szó. A kiscsaposak T-S paraméterei megvannak már, holnap remélem eljutok oda, hogy a nagycsapos is készen legyen.
A dómok közül a HG2,5 jöhet szóba. hatalmas különbség nincs az egyes típusok közt.

Válaszol
Akkor várok még .
Egyébként is hiába rendelem meg ,az idén már úgysem lessz szállítás.
Meg aztán nem is sürgős annyira .
Válaszol
Szia Admin!

Érdeklődnék, hogy a nagycsapos HA 20-asnak előreláthatólag
mennyi az Fs értéke?
A kiscsaposakról mi a fejlemény?
Üdv, Péter
Válaszol
Helló Admin!
Szeretném megtudni, hogy tudnál-e küldeni nekem a HA 15/1318 (-618) típusú hangszóróról egy elölnézeti és egy oldalnézeti képet?
Előre is köszi...
Válaszol
Szia Admin!

Említetted, hogy hallgattad többféle váltóval a HG 2,5-öst.
Arra lennék kíváncsi, hogy mennyire lehetett hallani rajta,
hogy egy soros ellenállást vagy L-PAD-ot kötöttél rá?
Pl. hallhatóan jobb volt egy darab soros ellenállással
a hangja, de reszelős lett az LPAD-tól.

( Ha meg lesz a saját magas, kipróbálom és megosztom a
tapasztalatomat e téren veletek. )
Üdv, Péter
Válaszol
Hát igen, nem volt mindegy, milyen ellenállást használtam, az mindenképp hallható volt. .forog. Az L-PADdal normálisabb hangja lett, úgy emlékszem...

Válaszol
Szabad tudni, hogy melyik tipusu/márkájú/teljesítményű
ellenállással lett jó hangja a magasnak?
pl. Bennic 5W (piros feliratu, fehér téglatest alakú) az etalon...
Üdv, Péter
Válaszol
Szervusz Admin .
Köszönöm én is a levelet, kívánk Nektek Boldog Karácsonyt,és sokkal jobb évet mint az idei !

A HG2.5 Fs-e 922Hz ,meddíg lehet lemenni a váltással ?
Üdv.
Válaszol
Szia Mócsing!

Én 2.5 kHz-en váltok, de ezt a mély miatt.
Ha teheted szvsz 3 kilónál vágjad 12 débével.
Üdv, Péter
Válaszol
Helló Péter .
Ez a váltás kérdés azért érdekel ,mert az egyik prominens fórumozó említette /másik fórumon /,hogy az alacsony Fs miatt , 1.8K-n váltott és ebből kifolyólag nagyon jó lett a dobozok tér leképezése. /sztereója/
A 6 db-es váltó nem elég ? Kevésbé vacakolja el a fázisokat .
Doboz: alighanem az az elrendezés lenne a legpraktikusabb, amit rajzoltál. Amit én okoskodtam ki,az nagyon hosszú,vagy nagyon randa lenne .
Válaszol
Szia!

Akkor azt mondom, építs te is soros váltót (én azt fogok).
9dB/oktávú váltóval. Ez elég jó köztes megoldásnak Smile
Privátba mesélj a 6dB-s váltásról.
Szerintem annak csak az a hátránya, hogy kis hangerőt bír
a magas, tehát nem lehet vele hangoskodni, különben elszáll a magas.
Nekem a JVC-mbe rendszeresen szálltak el a magasak, egyetlen
2.2 uF kondi volt előtte (ez is volt az egész váltó). Tehát a tapasztalat Big Grin
Én biztos nem fogok a saját hangfalamba 6dB-es váltót építeni a magas elé.
Féltem a hangerő miatti elszállástól.

A legtöbb gyártó is úgy adja meg a teljesítményadatokat, hogy
12dB/oktávú hangváltó esetén XX Wattot bir a hangszóró.
Ha te 6dB-est teszel elé, szerintem csak a negyedével lehet számolni.

Az alacsony Fc meg ugyancsak velejárója, hogy kisebb hangerőt
bír a hangszóró (az Fs környéki váltás miatt). Tehát 6dB-el váltani
1.8kHz-nél szerintem magassugárzó gyilkosság Smile

Kíváncsi vagyok a többiek véleményére...
Üdv, Péter
Válaszol
Nos ellenállások, nóném(yageo) téglatest alakú fehérek kiestek hamar. Smile aztán mivel csak az asztalfiókot húztam ki ellenállásoknál maradt a remix.

A hg2,5-et váltani már elvileg lehet 2kHz-től (12dB/okt váltóval), az első rendű, 6dB-es pedig dómsugárzónál sztem nem célravezető. Nemcsak a hangerő miatt.

Válaszol
Szia!

A remix milyen tipusu, MOX ?
Üdv, Péter
Válaszol
Az alacsony fs-ű magasak nagyjából ugyanannyira nem terhelhetők,mint magasabb fs-ű kollégáik(hasonló geometriai felépítésre gondolok),igazából azért jók,mert jobb impulzusátviteli tulajdonsággal bírnak(jobban lehet illeszteni a mélyközéphez),illetve egyszerűbb váltót méretezni hozzájuk.
Egyébként Boldog Karácsonyt!
Üdv Doki!
Válaszol
Akkor ezért láttam több adatlapon is a 12db-váltót emlegetni.
Elmondhatnátok néhány mondatban,hogyan is működik ez .
Megnézve a HG2.5 adatait ,a homály csak gyarapodott .
Névleges teljesítmény 100 VA , akkor ez miért nem terhelhető ?
A dóm 100 VA-e ,nem olyn 100 VA mint a mélyközépé ?
Válaszol
A mélyközép hangszórók frekvenciatartományában, a HG2,5 dómok lengőcsévéje, kb. 6-10W névleges teljesítményű lenne. Smile Egyébként ez a presspán, pucaro csévetest nem olyan rossz hővezető...

Péter, az ellenllás ez az R615 volt asszem: http://videoton.uw.hu/laci/Kep001.JPG

Válaszol
Kedves Fórumozók!

Nagyon Boldog, Békés Új Évet Kívánok Mindenkinek!

B.U.É.K. !!!
Üdv, Péter
Válaszol
Boldog Újévet minden fórumozónak. .zold. [Kép: xmas-smiley-019.gif]

Válaszol
Kedves Mindannyian!

Kreatív, sikeres és tartalmas, boldog új esztendőt kívánok Mindenkinek!

Üdv! SMA
Válaszol
topeti Írta:Szerintem annak csak az a hátránya, hogy kis hangerőt bír a magas, tehát nem lehet vele hangoskodni, különben elszáll a magas.
Nekem a JVC-mbe rendszeresen szálltak el a magasak, egyetlen
2.2 uF kondi volt előtte (ez is volt az egész váltó). Tehát a tapasztalat Big Grin
Én biztos nem fogok a saját hangfalamba 6dB-es váltót építeni a magas elé.
Féltem a hangerő miatti elszállástól.

Az alacsony Fc meg ugyancsak velejárója, hogy kisebb hangerőt
bír a hangszóró (az Fs környéki váltás miatt). Tehát 6dB-el váltani
1.8kHz-nél szerintem magassugárzó gyilkosság Smile

Kíváncsi vagyok a többiek véleményére...

Lehet, hogy már túl öreg vagyok, de még egyik magasamat sem sikerült kinyírnom, pedig sűrűn használok 6 dB/s váltót... valszleg azért, mert az első audiofil élményem egy olyan dobozhoz kötődik, amiben az volt. Szintén 2 kHz alatti váltással és döbbenetes sztereó térrel.

Másik lényeges kérdés, hogy az akusztikus keresztezési frekvencia és a váltó keresztezési frekvenciája simán lehet egy oktávnyira egymástól, ha olyan a hangszóró karakterisztikája. Pl. a Monacor DT-99 is annyira emel 3 kHz környékén, hogy 5 kHz-re fel kell tolnom a váltást, hogy a kiemelést lenyomja. (Mielőtt a torkomnak ugranátok Tongue tudom, hogy RLC körrel is lehet kiemelést kompenzálni, csak jobb szeretem az egyszerű dolgokat.)
Válaszol
wolkens Írta:Pl. a Monacor DT-99 is annyira emel 3 kHz környékén, hogy 5 kHz-re fel kell tolnom a váltást, hogy a kiemelést lenyomja. (Mielőtt a torkomnak ugranátok Tongue tudom, hogy RLC körrel is lehet kiemelést kompenzálni, csak jobb szeretem az egyszerű dolgokat.)
Szia!
Ezzel szerintem legtöbbünk igy van. Szvsz egy RLC kompenzálással
több rosszat tennénk a hanggal, mint jót. Üdv !
Üdv, Péter
Válaszol
Wolkens.
TL-t építettél már ? Az Fs-hez képest meddíg szoktad leengedni a magast ? Ilyen szempontból az átviteli görbe ,vagy az Fs a mérvadó ?
Lenne még kérdésem ,de nema akarlak nagyon zaklatni .
Üdv.
Válaszol
Hello Admin !

Mi a külömbség a Ha17 hszóró 3változata között ? melyik most a legjobb hangú 16-18 cm es mélyközép :
Válaszol
A papír mebránosak szerintem jobbak, a másik kettő PPs, két különböző csapmérettel. Smile

Válaszol
Admin a papír membrános hangszórókra esküszik. .haha.
Még akkor is, ha magasabb az Fs értéke, mint a nagycsaposénak.
Egy pár HA 18-620-ast majd én is veszek otthonra kiváncsiságból.
Hogy mikor az csak pénz és idő kérdése Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 14 Vendég