A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Kék? Piros szokott lenni, kéket még sosem láttam.
Egyébként:
Piros pötty: 8 Ohm
Sárga: 15 Ohm
Zöld: 6 Ohm
Fehér: 4 Ohm
De kék, az nem volt.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Mócsing Írta:Szervusztok .
Megszólalt az egyik TL-em !!!
"Hangváltó" 2.2uF a dóm előtt . Egész jó hangja van , még így is.
És természetesen a Hey Joe szólt rajta elősször .
Jó választás volt. De kitől? Hendrix, Purple vagy Hobo (hogy csak a fontosabbakat említsem)?
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Amelyik nincs beépítve azon tényleg piros pötty van . A másikat megnézem mégegyszer ,ha leveszem a doboz oldalát .

Hendrix Hey Joe-jával indul minden . A CD-lejátszó , csöves ,hangfal,és minden ami még ezután jön .
Válaszol
Mócsing Írta:Shalafi.
620-ason a kék pötty jelenti a + -t ?
Egy 9V-os elemmel próbizd ki. Pillanatra érints rá. Ha kifelé mozdul, akkor jó a polaritás.
Üdv, Péter
Válaszol
Inkább 1,5 Volttal. Smile
De ha membránnal lefelé fordítod a hangszórót, és a forrléc előtted van, a a bal oldali kiv. a pozitív. Smile

Válaszol
Igy gondoltad, Shalafi? Tegyük fel, hogy ez a hangszóró FELÜLNÉZETBŐL Big Grin .haha.
(Lefelé néz a csatlakozója...)

A kép megtekintéséhez kattints ide Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Úgy gondoltam. Vagy inkább így:
http://videoton.uw.hu/laci/6203.JPG
De ezt a témát már túlzásba visszük sztem. .haha.

Válaszol
Monitordoboz projekt

[Kép: alpha_test.jpg]

Alpha test. Smile Házi feladat: a doboz veszteségi tényezőjének megállapítása. .zold.

Komolyra fordítva: baromi jól szólnak ezek a hangszórók, még így bejáratás nélkül is. Aki ezután még SAL-t meg M'N'C-t vesz, arra tényleg nem tudok mit mondani. A legjobb hang, amit ennyi pénzért valaha hallottam. Épp Norah Jones szól rajta, besz*rás. Komolyan.

Amennyire a kartondobozból meg lehet állapítani, az előre számolt hangváltó is elég jól passzol, nem nagyon kell majd rajta módosítani.
Válaszol
Ez a 639-es és a 634-es?
Ha igen akkor meg szabad kérdezni a doboz (nem a karton) és váltó adatait? Értékek, típusok, márkák? Köszönöm.
Válaszol
subvoice Írta:Monitordoboz projekt

Alpha test. Smile Házi feladat: a doboz veszteségi tényezőjének megállapítása. .zold.

Komolyra fordítva: baromi jól szólnak ezek a hangszórók, még így bejáratás nélkül is. Aki ezután még SAL-t meg M'N'C-t vesz, arra tényleg nem tudok mit mondani. A legjobb hang, amit ennyi pénzért valaha hallottam.
Te szubvojsz !
Ez nem monitordoboz project, hanem Karton(vagy Papír)doboz project Big Grin .zold. .haha.

Házi feladat: NégyzetgyökkettőaharmadikonosztvaQts-el Smile

Hallottál már TVM hangszórókat? Kivi vagyok, azokhoz képest ez milyen.

Örülök, hogy tetszik. Pontosan mely hangszórók ezek? 620 és 639?
Üdv, Péter
Válaszol
HA15, meg HG2,5 ahogy látszik, árnyékolt mágneskörrel (ez mondjuk nem látszik). Big Grin

http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=613776#613776

A TVM sem lehet rossz, zárt dobozban több mélyhang jönne ki belőle, mint a HA15-ből... Smile de kicsit érzéketlen, és az átviteli sáv végén szép kiemelések vannak.

Válaszol
Köszi shalafi, igazad van. Én a biztonság kedvéért beteszek ide egy képet a frekimenetéről, mert a
terminált mostanában fél napba telik megnyitni... (Hangszórók: HA15-610 és HG2,5-463)

http://web.t-online.hu/subvoice/ext/mon/response.gif

szubvoice, marad ez a váltó vagy finomítani fogod, hogy érzed?
Üdv, Péter
Válaszol
Subvoice .
Nekem is hasonlóak az élményeim , igaz én TL-ben halgatom őket .
Válaszol
Na kérem, a megrendelés mellé csatolt papír szerint a hangszórók a HA-15/4-610B illetve HG-2,5/4-639B névre hallgatnak. A hangváltó most így néz ki:

[Kép: sch.gif]

Tulajdonképpen semmi extra, lent zobel+tekercs, fent másodrendű szűrő + L-Pad megsöntölve egy kondival. Akusztikusan alul-felül másodrendű Linkwitz-Riley, a keresztezési freki 2000 Hz.

Így kartondobozban nem igazán lehet még megmondani, kell-e rajta módosítani, kicsit a magas még sok, de ha rendes dobozban lesz, szerintem ezzel már nem lesz gond. De ha mégis, akkor is csak R2 értékét kell növelni.

Maga a doboz eredetileg 5 liter zárt lett volna, de a karton dobozzal "szimuláltam" reflexet .zold. és olyan édes kis basszusa lett, hogy komolyan elgondolkodtam a reflexen is. Helyem végül is van. Smile

Alkatrészileg a legtöbb innen való, L1 ferritmagos tekercs, L2 légmagos Monacor (1,2-es drótból), R3 6,8+1,5 ohmból lett összerakva, ebből utóbbi kerámia, C1 10 uF ERO MKT+4,7 uF bipoláris elko, C2 6,8 Remix C223+1,5 uF Siemens MKP, C3 Bennic XPP.
Válaszol
Hát iggen, nem pont egy zárt dobozba való hsz. a HA15.

Válaszol
De szubvojsz utálja a reflexet, ő zárt párti. Legalábbis eddig erről írogatott Big Grin
Most meg lehet hogy félre fog lépni egy reflex-szel? Ejnye .haha. .zold.
Üdv, Péter
Válaszol
subvoice Írta:4,7 uF bipoláris elko
Ezt légyszives cseréld ki MKT vagy MKP-re mert mindig a legkisebb kondi
határozza meg döntően a hangot és itt pont az a leggyengébb láncszem ! Sad
De szivesen postázok neked két TESLA 15uF MKT kondit (asszem MKT ebbe nem sok biztos).
Üdv, Péter
Válaszol
Zobelben van, ott nem kritikus a dolog. Egyébként nekem az a tapasztalatom, hogy a kondik az értékeik arányában befolyásolják a hangot, márpedig a 15 uF-ből 10 uF fólia. Smile
Válaszol
Nem utálom én a reflexet, csak ha lehet, előnyben részesítem a zártat. Smile
Válaszol
shalafi66 Írta:A TVM sem lehet rossz, zárt dobozban több mélyhang jönne ki belőle, mint a HA15-ből... Smile de kicsit érzéketlen, és az átviteli sáv végén szép kiemelések vannak.
Mélyben jobb a ha15,középsávban viszont a tvm150-es,illetve a 13-as westra kolléga simán állja a versenyt az egyszerűbb vifákkal. Wink A kiemelést viszonylag könnyű orvosolni,legalábbis nekem egyszerűen sikerült Smile ,sokkal magasabbra lehet tenni a keresztfrekit,mint a ha15-el,ezért sem illik össze a hg1,9-el.
Üdv Doki!
Válaszol
topeti Írta:De szivesen postázok neked két TESLA 15uF MKT kondit (asszem MKT ebbe nem sok biztos).
No, mégse postázok, mert azok bipoláris kondik Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Itt folytatnám a kétutas hangsugárzóm építésének menetét, ha éredekel valakit. Sad
Kiviteléről képet is megpróbálhatunk ide betenni, vagy elküldöm valakinek, aki ért a képek beillesztéséhez.
Fotók majd holnap délután készülnek.
A böhöm mágnes rögzítését is meg kell oldani, ehhez pont jó, hogy reflex-alagút lett, mert annak a lapjára felragasztott tuskó, némi puha anyag segítségével támasztja a mágnest. A hangszórók a lehető legközelebb vannak egymáshoz.
Nincsenek besüllyesztve, nem szükséges. Két merevítő léc van a dobozban, egy a két hangszóró között az előlapot merevíti, a másik a hátlapot, vizszintesen szerelve. Minden lap ragasztva, csavarozva, persze előfúrás után.
Még a kárpitozáson gondolkodom, mert a rendelt anyag nem egészen "szalonképes", más anyag kell és kárpitos hozzá, ha vállalja.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA!
1. Láttam a dobozt, ez milyen vastag MDF?
2. És jól látom, hogy sima fenyőléccel van merevítve?
3. Miért kell a mágnest alátámasztani?
4. Ha a merevítőt belülről csavarozom, 1-2 mm-rel rövidebb csavarral, akkor nem jön ki a vége.
Válaszol
SMA Írta:Kedves Mindannyian!

Itt folytatnám a kétutas hangsugárzóm építésének menetét, ha éredekel valakit. Sad
Kiviteléről képet is megpróbálhatunk ide betenni, vagy elküldöm valakinek, aki ért a képek beillesztéséhez.
Fotók majd holnap délután készülnek.
Sziasztok!
SMA küldött nekem képeket a készülő hangdobozairól és belinkeltem ide őket.
hangdoboz 1
hangdoboz 2
hangdoboz 3
hangdoboz 4
műszerek
Üdv, Péter
Válaszol
Lex Írta:SMA!
1. Láttam a dobozt, ez milyen vastag MDF?
2. És jól látom, hogy sima fenyőléccel van merevítve?
3. Miért kell a mágnest alátámasztani?
4. Ha a merevítőt belülről csavarozom, 1-2 mm-rel rövidebb csavarral, akkor nem jön ki a vége.

Az engem is érdekelne, miért kell alátámasztani a mágnest? Nem fog ott rezegni?
Válaszol
Idézet:Az engem is érdekelne, miért kell alátámasztani a mágnest? Nem fog ott rezegni?

Nem tudom,hogy a jelenlegi esetben kell-e,de azért nem baj,ha ilyet tesz,mert ha még csak egy kicsit is tud ficánkolni a mágneskör,mondjuk a pilléhez képest,akkor ez okozhat galibát az érzékenységben,frekiátvitelben,de úgy általánosságban a stabilitásban(már ami a paramétereit illeti).
SMA meg "öregmotoros" a szakmában ezért nem bíz semmit a véletlenre.(még ha esetleg felesleges is lenne). Wink
Üdv Doki!
Válaszol
.sokk. :? Ha mágneskör egy kicsit is megmozdulna, ahogy doki említette, a hangszóró rögtön használhatatlanná válna. Smile Nincsenek fölösleges mm-ek a légrésben.
Nem tudom hogy SMA miért támasztja alá, én azt mondanám, ezzel a kosarat lehet tehermentesítni.

Válaszol
Ok, köszi.
Válaszol
shalafi66 Írta:.sokk. :? Ha mágneskör egy kicsit is megmozdulna, ahogy doki említette, a hangszóró rögtön használhatatlanná válna. Smile Nincsenek fölösleges mm-ek a légrésben.
Nem tudom hogy SMA miért támasztja alá, én azt mondanám, ezzel a kosarat lehet tehermentesítni.

Az elmozdulás alatt nem mm-eket értek. Wink Persze,ha bírja a terhet,akkor nem is kell tehermentesíteni. Smile Szerintem csak arról van szó,hogy nem bízik a húzott vas kosarakban.
Üdv Doki!
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Valóban, sima fenyőléc a merevítő, jó az ott, nem kellett hosszú és ragasztva, csavarozva van. A doboz anyaga 20mm-es MDF.
Elő kell mindennek fúrni, mert az MDF is hasad!
Belül csak a merevítőnél lóg ki a csavar vége, nem baj. Ekkora volt, ez fekete és gipszkarton-csavarnak hívják, iszonyú hangot ad becsavaráskor, viszont erős és jól fog.
A mágnes alátámasztása a képen látható kis tuskóval van megoldva úgy, hogy erre még jön egy kis kárpit-anyag, hogy "puhán" legyen megfogva.
Azért támasztom ki a mágnest, hogy ne tudjon rezonanciába kezdeni, mert nagyon ronda hangot adhat ki, mechanikailag szétrázódhat a duplázott mágnes-konstrukció. Stabilabb a hangja a megfogott mágnes miatt.
Az idő és a rezonálás sok mindenre képes lehet.

Nem árt ezt a mágnes-rögzítést a hordozható, buli hangsugárzókban is alkalmazni, mert egy rossz mozdulat és leesik a hangsugárzó, akkor a mágnes sérülhet, vagy leszakad a tölcséres-magasnak a mágnese a hátuljáról.
( Sajnos láttam ilyen leszakadt mágnesű hangszórót, hiába még új, garanciális volt, elküldték a tulajt melegebb helyre vele. )

A héten, hétvégén bélelem a dobozokat és előzetes méréseket végzek, illetve a hangolást ellenőrzöm, hogy jó-e, vagy építsek új dobozt. Smile
( A letakart műszer az oszcilloszkóp. )
Üdv! SMA
Válaszol
Pedig nagyon gondolkodtam, hogy mi lehet a PC alatt?! Nyúlketrec? Big Grin
Ez a 20-as MDF nem 19-es? Mert 20-ast nem látok sehol. Vagy ez valami spéci cucc?
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Valóban 20mm-es, megmértem, tolómérővel.
Valamilyen német anyag, mert viszonylag könnyű, ahol szabták, egy ember vitte az egész táblát. De lehet, hogy Ő erős volt. Smile
Lesz majd még kép, ha készül a cucc és felkerül ide.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Vettem SZÉP kárpit-anyagot. Smile
Ma a libatömést gyakoroltam a dobozokon, a csillapítóanyagot vágtam méretre és ragasztottam be a tetőlapra és a hátlapra a fehérből, az oldallap és a reflex-alagút belső felére pedig, a szürke-kárpitból mentek kisebb darabok.
Ragasztással rögzítve vannak. Az előlap a magas mögött is kapott "takarást".
Majd a hét végén az előlapot felfúrom a dobozhoz, hangváltót összerakom, beszerelem, mérek. Ha rendben van minden, akkor előlap beragaszt, becsavaroz és utána mehet a kárpitoshoz.
Ha az is kész, akkor beülnek a hangszórók a helyükre, bekötéseket megcsinálom, a hátlapra a csatlakozót felszerelem és jöhet a hallgatódzás. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Ma a hangváltó alkatrészeit mértem össze és a hangosabb magasból faragtam le az osztóhálózattal, hogy hasonlóan szóljon, mint a másik kettő.
Nagyjából sikerült.
Megmértem súlyra a magasakat, azonosak szinte grammra, a tekercs-ellenállásuk viszont eltér, kettő azonos, a harmadik, a hangosabb nagyobb kb. 0,3 Ohm-mal. Valószínűleg több menet jutott a tekercsre és azért hangosabb. Nem valószínű, hogy a mágnes az eltérő erejű, persze, mindegy, bármi lehet.
Üdv! SMA
Válaszol
Állandóan variálok, hogy mit is csináljak (szub, házimozi, Hi-Fi). A szubbal kezdeném, de még nincs meg a braun adatlapja. Viszont már csinálnék valamit. A házimozihoz nem akarok kezdeni, inkább egyszerűbbel indulnék. Inkább készítek egy reflex polcdobozt, legfeljebb majd a moziban háttérnek használom. HA17-582-ből készíteném, mert ez papír membrános, és elmondásotok szerint ennek jobb a hangja a PP-s 634-től, ráadásul nagyobb az érzékenysége (90 dB). A HA16-542, HA17-582 és HA18-620-as hármasból (ezek azonos belsővel rendelkeznek (membrán, cséve, felfüggesztés)) A HA17-582-nek találtam a legsimábbnak az SPL menetét. Kérdéseim:
1. Ehhez melyik magas lenne jó? Én a HG 2,5-464-re gondoltam.
2. A freki meneteik alapján 4 kHz magasan vágnám, mert odaig egyenletesek felülről ill. alulról.
3. A JBL 17,55 literes dobozt adott fb=45,2 Hz, f3=51,5 Hz, A cső 45-össel 85 mm hosszú.
4. A váltóhoz elkezdtem az SPL tools-szal beolvasni az adatokat, de elég macerás. Tudja valaki, honnan lehetne ezt megszerezni? Mintha topeti írta volna, hogy neki van néhány. Shalafi! a mérésekből neked nincs meg frd és zma formában? Ha nincs szerintem közösen megcsinálhatnánk. Szétosztva 2-3-at megcsinálna mindenki és akkor ennyi melóval az összes meglenne.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég