A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
3.b. A WinISD 22,8 litert, fb=47,6 Hz-et adott.
3.c. A JBL 22,8 l-re fb=41,9-et és 46,3 Hz-es f3-at adott.
3.d. Az UniBox 25 litert, fb=46,24 Hz-et és f3=46,45 Hz-et adott.
És a Bass Box-ot még meg se néztem.
Akkor most mekkora legyen?????? .sir.
A UniBox-ban ezeket a görbéket kaptam a különböző térfogatokra és hangolás frekikre: Link
Válaszol
Nno kezdjük az elejéről. Smile Polcra készül, tehát első kérdés, mennyi a max. hely, amit elfoglalhat a doboz?
Hja és az átvitele a PE porvédő miatt másféle az 582-nek, mint a többi 160-as hsznek.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
A polcot úgy értettem, hogy nem álló. Nincs méretkorlátozás, persze ésszerű határokon belül. Lehet állványos is. A PE porvédőtől mi változik, mert a 16-hoz és 18-hoz képest nem sok eltérést láttam, de ha ez nem jó, akkor legyen a HA16-542. Édes mindegy, mert ua. mindhárom, csak a keret mérete más, ha jól láttam.
Válaszol
Lex Írta:Állandóan variálok
SMA is, már hozzászoktunk Big Grin
Lex Írta:3.b. A WinISD 22,8 litert, fb=47,6 Hz-et adott.
3.c. A JBL 22,8 l-re fb=41,9-et és 46,3 Hz-es f3-at adott.
3.d. Az UniBox 25 litert, fb=46,24 Hz-et és f3=46,45 Hz-et adott.
És a Bass Box-ot még meg se néztem.
Bass Box-szal kellene szimulálni dobozt, a többit meg DELETE Smile
Winisd-re sokan panaszkodnak. Néha egész képtelen doboztervet készitett nekem.
Üdv, Péter
Válaszol
Lex Írta:A PE porvédőtől mi változik, mert a 16-hoz és 18-hoz képest nem sok eltérést láttam. Édes mindegy, mert ua. mindhárom, csak a keret mérete más, ha jól láttam.
A kosár más, és a porvédő miatt magasabb a HA17 felső határfrekvenciája, és kicsit izgága a középtartmány átvitele. Egy 20, max. 22 literes doboz ideális lehet sztem, de neked kell eldöntened.

Válaszol
1. És ha HA16-542-t használok? Az jobban megfelel erre a célra?
2. Magasnak ehhez a mélyhez jó a HG2,5-464-es?
Válaszol
Persze jó a 464, a HA16 is, ahhoz majd kell egy külön keret, hogy elfogadhatóan nézzen ki. Smile Volt egy összerakott hangváltó tervem ezekhez, még Mócsing TL doboza kapcsán készítettem, majd előkeresem, talán megvan még.

Válaszol
Azt nagyon megköszönném, mert a PCD és társaival elsőre nem boldogultam, igaz még nem olvastam el a használatit.
Azért ezeket választottam, mert ha 4 kHz-nél vágom, akkor addig elég egyenes a fekimenetük.

Szerk: A BassBox Pro a HA16-hoz 15,77 literes dobozt ajánl fb=46,52 Hz, f3=59,49 Hz. Ezt egy kicsit magasnak tartom egy reflexnek.
Cső: 45x95,26 mm.
JBL: 15,48 l, fb=46,5 Hz, f3=54,7, Cső: 45x94,1 mm.
Ezek legalább összecsengenek, csak nem nagyon tetszenek. Egy kicsit több basszust szerettem volna. Bár surroundnak jó.
Szerk2: Az Unibox a HA16-hoz 20,1 l-es dobozt számol. :?
Shalafi! Te mivel méretezed a dobozt?
Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

Ja, állandóan variálok, de még mielőtt belevágnék az építésbe.
Ez nem baj, próbálok elfogadható kompromisszumot találni, ez a jó, ne felejtsük el!
Miután eldöntöttem mit, mivel és hogyan, mennyiért(!), milyent, akkor vágok bele.
Nehéz ez az út, rögös, hepe-hupás, mint a legtöbb hangszóró átvitele. Smile
Majd közzéteszem a költségeket is, amibe a projekt belekerült.
Üdv! SMA
Válaszol
A legtöbbe az idő kerül, de azt nem szoktuk mérni. Nem is lehetne, amennyit agyalunk, meg melózunk ezzel a sok marhasággal. Big Grin
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

NEM marhaság!

Egyébként, ha a munkadíjat, időt felszámolnánk, akkor nem érdemes semmit sem csinálni, sokkal drágább lesz, mint egy "gyári".
Abból, ha csinálunk valamit, ami jó is, akkor tanulunk belőle, esetleg mások is leszűrnek néhány deka tanulságot.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves SMA!
Én is így gondoltam - ezért a nevető fej a szöveg végén. A hobby-ra szánt időt nem szoktuk forintosítani. Big Grin
Válaszol
Lex Írta:A váltóhoz elkezdtem az SPL tools-szal beolvasni az adatokat, de elég macerás. Tudja valaki, honnan lehetne ezt megszerezni?
Nemrég még szükséged volt ezekre, megcsináltam a fájlokat:
http://hangszoro.net/bass/fz/542.frd
http://hangszoro.net/bass/fz/542.zma
http://hangszoro.net/tweet/fz/464.frd
http://hangszoro.net/tweet/fz/464.zma

Válaszol
Nagyon szépen köszönöm. Ezt Te si az SPLTrace-szel olvastad be? .sokk.
Válaszol
Nagyon szívesen. Igen, most este nekiültem gyorsan, a mérés kb. 65000 pontból álló görbéjét nem szeretném feltölteni, gondolom a váltótervező programok sem lennének oda egy több megás FRD vagy ZMA fájlért. Tongue

Válaszol
Viszont, hogy könnyebb legyen, az eredeti frd és zma állományokat töltsd be az SPLView-ba, majd a Tools->Normalizálásnál adott frekik között az általad megadott pontot számol ki a görbéből a progi. Így lehet pl. 500 pontos görbére redukálni, gyorsan és pontosan, nem kell a rajzokkal görcsölni.
Válaszol
Lex Írta:Viszont, hogy könnyebb legyen, az eredeti frd és zma állományokat töltsd be az SPLView-ba, majd a Tools->Normalizálásnál adott frekik között az általad megadott pontot számol ki a görbéből a progi. Így lehet pl. 500 pontos görbére redukálni, gyorsan és pontosan, nem kell a rajzokkal görcsölni.

Gondolom az senkinek sem válna hátrányára, ha a már lemért hangszórók görbéi letölthetőek lennének az adatlap mellet .?.
Válaszol
Innen olvasgass! Kb. lapközepe. Kívánságod parancs. Shalafi mester csiribázza az anyagot. Big Grin
Válaszol
shalafi66 Írta:
Lex Írta:A váltóhoz elkezdtem az SPL tools-szal beolvasni az adatokat, de elég macerás. Tudja valaki, honnan lehetne ezt megszerezni?
Nemrég még szükséged volt ezekre, megcsináltam a fájlokat:
http://hangszoro.net/bass/fz/542.frd
http://hangszoro.net/bass/fz/542.zma
http://hangszoro.net/tweet/fz/464.frd
http://hangszoro.net/tweet/fz/464.zma
Akik letöltötték a fájlokat, figyeljenek oda, hogy a vesszőket cseréljék ki pontra pl. notepaddal !
Azaz "Ctrl + H" és mit cserél? "," Mire cseréli? "." Mindegyiket Smile Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
SEAS Írta:Gondolom az senkinek sem válna hátrányára, ha a már lemért hangszórók görbéi letölthetőek lennének az adatlap mellet
Azért egyelőre ez nem az elsődleges célom.

Válaszol
Mint a Hangszórók topikban is írtam SPLView-val egyszerűen lehet konvertálni kevesebb pontra.
Válaszol
topeti Írta:Akik letöltötték a fájlokat, figyeljenek oda, hogy a vesszőket cseréljék ki pontra pl. notepaddal !
A francba! Akkor ezért tűnnek el a mély görbéi, ha beolvastatom a zma-ját?
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Egy kis képtár a HA16-542 és HG2,5-464 másodrendű váltójáról:
Low Pass 720uH, 4,53 uF
High Pass 450uH, 2,58 uF (fordított pol.)
LPad: 1,65x33 Ohm
Transfer
Summed
Impedance
Phase
Sajna a magas rezonancia frekijén (922 Hz) a magas impedanciája miatt rendesen betüskésedik, de az eredőbe nem nagyon kavar be.
Tanár urak! Jó a házifeladatom? .oh.
Válaszol
Egyelőre jónak látszik, talán a magas sok lesz kicsit, de ez így előre még nem derül ki.

Válaszol
Az én váltóm így nézett ki annakidején:
mély: 390uH x 4,7u x zobel: 10,1R+7,13uF
magas: 3,3u x 560uH + L-pad: 1,97R x 47R

Válaszol
Megnéztem a Te adataiddal is, így a görbe kerekebb lett. Ez így jobb? Mert azt hittem, egyenes a jó. .oh. A zobel 2kHz környékén kiemel. Ez miért jó? Talán azért, hogy az érzékenység megmaradjon?
Válaszol
h_jozsi Írta:
topeti Írta:Akik letöltötték a fájlokat, figyeljenek oda, hogy a vesszőket cseréljék ki pontra pl. notepaddal !
A francba! Akkor ezért tűnnek el a mély görbéi, ha beolvastatom a zma-ját?

Úgy tűnik, hogy igen...

Admin! (bocs, Shalafi) Ez a PCD terjed topikról topikra mint a vírus... Nem kellene egybe gyűjteni?
Válaszol
Megmondom őszintén én nem a pcd-vel modelleztem, akkor hallgatva is jónak tűnt, tehát ígyhagytam. Mondjuk ez a váltó csak kiindulásnak készült, nem töltötem vele sok időt, és csak pár napig hallgattam, topeti miatt szét kellett bontanom... .sir.
A zobel-tag a mélyhsz emelkedő impedanciáját hivatott kompenzálni. Asszem nagyobb induktivitással lehtene inkább próbálkozni az én váltómnál. Smile

Válaszol
Az nem egészen stimm, hogy a PCD-ben nem kell megadni a hsz-ek egyenáramú ellenállását (Re) és induktívitását (Le). E nélkül is lehet váltót méretezni?
Válaszol
Nem azért kell az impedanciamenet, mert az mindkettőt globál magában foglalja?
Válaszol
Igaz, hogy az impedancia menet minimuma közelít az egyenáramú ellenálláshoz, de nem azonos. Az induktívitás meg??? :?
Válaszol
Az induktivitást legjobban az impedanciamenet emelkedő szakaszával lehet leírni. Az az egy szám amit megadok én is uH-ben csak egy bizonyos ponton érvényes, a valóságban frekvenciától függően folyton változik. Az újabb helyettesítő képletekkel már nagyjából megközelíthető azért a valóság.

Válaszol
Húzzál kissé az impedanciagörbe alatt egy egyenes vonalat. Az az impedancia frekvenciafüggetlen állandó összetevője. A felette lévő rész az induktivitás. A kettő együtt az impedancia.
Válaszol
Smile Nem kezdek ezen a fórumon is bele, elég volt a terminálon napokig ezen vitázni. Smile Csak annyit, h. nem olyan egyszerű ez, mint ahogy gondolod.

Válaszol
Főleg, hogy az induktívitás és az impedancia nem ugyanaz. Wink
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 20 Vendég