A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Tankönyvi módszerrel, azonos keresztezesi frekvenciával nem lehet a két hangszórót váltani, a mélyközépnél legalább egy 1.5mH induktivitású kis ellenállású tekercs kell, a magashoz kb. 3.3uF x 330uH szűrőre, és minimum 3.3R soros ellenállásra van szükség.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
(2012. 01. 15., 21:48)shalafi66 Írta:  Tankönyvi módszerrel, azonos keresztezesi frekvenciával nem lehet a két hangszórót váltani, a mélyközépnél legalább egy 1.5mH induktivitású kis ellenállású tekercs kell, a magashoz kb. 3.3uF x 330uH szűrőre, és minimum 3.3R soros ellenállásra van szükség.

Értem, köszi!

Az sima 1,5 mH-s tekerccsel hol lenne az átvitel -3 -dB-es pontja?
És mi a véleményed arról, ha a magas ágban 6,8 uF kondit és 270uH -s tekercset tennék ( még ilyen értékű alkatrészekből van normális minőségű nekem) érzékenységet belőném az ellenállással és a tekercsen kívül a mélyközéppel párhuzamosan egy kb 3 uF körüli kondit is tennék?

Üdv
Zaturek
Válaszol
Nem tudom, meg kell mérni. De nem látom értelmét ezeknek az értékeknek. A H2000-nél lehet olcsón egészen használható váltóalkatrészeket is kapni.

A 1,5mH és (3,3R + 3,3uF × 330uH)-vel kb. 3000Hz-nél lesz a keresztezés.

Válaszol

Azért ezeket az értékeket írtam, mert ilyen alkatrészeim vannak elég jó minőségben, és ha a számításaim nem tévesek, akkor így a magas kb 3,7 kHz nél lenne a -3 -as pont. A mélynél meg az 1,5 mH-s tekerccsel és a 3uF körüli kondival 2,3 - 2,5kHz lenne. Van egy elég durva kiemelése a mélyközépnek és nem tudom, hogy a valóságban hova tolódik az elméletileg ~3 kHz -es középfrekvencia.
Nincs lehetőségem mérni az a probléma, csak a számításokra meg a fülemre támaszkodhatok..
Válaszol
Leírtam, hogy nagyjából hogyan lesz jó. Itt nem feltétlenül az alkatrészek minősége a lényeges, az értékük sokkal fontosabb. Bármelyik fóliakondenzátor megfelel a célnak.

A 6,8uF × 270uH nem jó, túl alacsonyra kerül a töréspont, és mellé még egy nagy kiemelés is társul töréspont fölött.

Válaszol
Sziasztok

Mit gondoltok arról,hogy a belső oldalarányok számolgatása helyett a hangdoboz belső felülete íves lenne persze a megfelelő térfogat mellett.
És vajon az mennyire fontos hogy kívül is íves legyen ,vagy elég az élek lekerekítése?
Az előlap kiemelései íves külső esetén is előfordulnak?
Válaszol
Az is megoldás, ha nincsenek belül egymással párhuzamos felületek, sokat tud segíteni.

A lekerekítések kívül finomítják az előlap kiemeléseit, nem lesz olyan lépcsőszerű, valahol volt erről egy kép és átvitelsorozat.

Válaszol
Azért kérdeztem mert gondolkodom egy ilyenen csak azt nem tudom hogy megéri e a sokkal több munkát,mondjuk baromi jól néz ki Smilehttp://www.acoustic-preference.com/gracioso.php
Válaszol
Mondjuk rétegelt lemezből lehet ilyet csinálni. De egyszerűbben is lehet nem párhuzamos felületeket bevinni, csak kerülni kell belül a hegyesszögeket.

Válaszol
Megnéztem a rétegelt lemezes megoldást is ,de így is kb 50 ezer forintra jönne ki összesen a két doboz + munkadíj ami most nem fér bele.
Inkább tervezek valami nem párhuzamos belső falú dobozt.
köszi
Válaszol
Shalafi tudod esetleg, hogy a HV211A-ban milyen induktivitású tekercsek vannak? Hangszoroshop-os rendelésemet visszamondtam, mert heteket mondtak a megérkezésre...komolytalan. Most ebben a hangváltóban lévő elkókat cserélném le, de csak 4,7uF-es fóliakondim van a magas helyére, a gyáriban pedig 3,3-mas van. Mennyivel engedné ez lejjebb a magasat, és milyen hatással lenne a DTF12 hangképére?
Válaszol
A hangképére semmilyennel, de alacsonyabb frekvenciákon is szólna a dóm. Kb. 3-4kHz közötti töréspont várható, de ez a hangszóró aktuális állapotától is függ.

Válaszol
Valami elképesztően undorító tolakodó taknyos közepek jöttek elő a 4,7-es kondi + DTF12 kombóval. Muszáj leszek kisebb értéket szerezni, a közepek így is szépen előjöttek a bolgár mélyközéppel.

Különbőző kapacitású kondikat is összeköthetek a kívánt végeredmény (3,3-3uF)érdekében?
Válaszol
DTF12-vel nem lehet megváltani a világot, de valami rendesebb váltóval lehet, hogy hallgathatóvá tehető. Persze akkor a mélyebb, rezonanciaközeli részeket le kell vagdosni nagyobb meredekséggel.

Válaszol
Akkor lehet, hogy egy 2,2 es kondival esetleg mégjobb lenne.
Válaszol
Inkább egy párhuzamos tekercs lesz a vége. vagy egy kis ferrofluid a lengőcséve mellé.

Válaszol
2db 4,7-es MKT fóliakondi sorbakötve (2,35uF) adja eddig a legjobb minőséget, ezért beszereztem még 2db-ot a másik oldalhoz. Az elkóhoz képest ég és föld a hangja. Smile A mágnes / teljesen új HV kicsit még várat magára anyagi okok miatt.
Válaszol
Kis idő elteltével én is elkészültem a hátérsugárzókkal.
Néhány kép róluk ...
[attachment=103]
[attachment=104]
[attachment=105]
Aztán a Center is Smile ...

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
És tetszik? Smile A mérések alapján van néhány szembetűnő probléma.

Válaszol
Én rosszabbra, számítottam tőlük ... így kellemes meglepetés ért, amikor megszólalt a kisebb páros. Ami érdekes, hogy a centernek egyenesebbnek tűnik az átvitele, mégis a hátterek hangja tetszik jobban. Vagy talán dominálni akar az erősítő azon kimenete... nem tudom ... kicsit soknak érzem. ...De momentán sokkal nagyobb probléma, a hangfalak jó elhelyezésének helyhiánya .... Smile
Válaszol
Smile Az mindig nagyobb probléma szokott lenni, meg a helyiségek csillapítása is.

Válaszol
Üdv mindenkinek!
Abban szeretném a segítséget kérni,hogy van 2db HA 13/13 K,és 2 db HG 2,5/14 K hangszóróm amit cserélni szeretnék.Találtam is eredeti videotont,de az utolsó két szám nem stimmel nem 13,ill.14 K hanem egy 3 jegyű szám.és nem tudom,hogy mi alapján párosítsam őket,mert kezdő vagyok.Továbbá még azt kérdezném,hogy a fentiekhez használt hangváltó(eredeti) jó lesz-e az ujjakhoz is? Lehet,hogy ez butaság,de van két dóm sugárzóm még nem hallottam szólni,de be van rajta horpadva a selyem.Használható-e így?
Válaszotokat előre is köszönöm.
Válaszol
Ezek nagyon régi hangszórók még a '70-es években készültek, csak javítani lehet mindkettőt, a most gyártottak másfélék, nem igazán cserélhetőek, kivéve, ha vészhelyzetről van szó.
A membrán akkor jó, ha a geometriája az eredeti állapottal egyezik. Érvényes ez selyemre, papírra, bármire.

Válaszol
Lehet,hogy én nem írtan le érthetően.
Az üres dobozba amibe ezek voltak szeretnék másik 2 pár videoton hangsugárzót tenni,csak nem tudom hogyan lennének párban a mélyközép,és a magas,és hogy a meglévő hangváltó jó lenne-e hozzájuk?
Köszi
Válaszol
Azt írtad, hogy vannak ilyen hangszóróid. Smile

A mostani hangszórók másfélék, nincs olyan, ami megegyezne az eredetivel, ezért biztosan másképp fog szólni, mint a régiek ugyanabban a dobozban ugyanazzal a váltóval.
A most gyártásban lévő hasonló méretű hangszórók a HA13-478 és HG2,5-464, de ezeknek a külső méretei is mások, lehet, hogy kicsit alakítani kell a dobozon ahhoz, hogy beférjenek.

Válaszol
Igen vannak,amiket kiszedtem a dobozból,amit az előzőekben leírtam,csak el van porladva a pereme,a másiknak meg gyűrött a selyem,ezért kérdeztem,hogy milyennel helyettesítsem. A dobozra ez van írva:GB II. TWO WAY Port loaded loudspeaker. és a hangszórók tulajdonságai vannak feltüntetve amiket leírtam.Az angol elnevezés ellenére az is rajta van,hogy Made In Hungary.a doboz méretei:25x25x50 cm. A hangszórók kivágásának átmérője 10,és 13 cm.Egy utolsó kérdésem lenne még ,most hogy már tudom milyet vegyek bele,érdemes-e a régieket javítani? Segítségedet köszönöm.
topaz45
bocsi,kimaradt van benne még egy 5cm reflexcső.
Van még egy utolsó-utolsó kérdésem,az általad ajánlott hangszórókhoz milyen hangváltót vegyek?
Köszi.
Válaszol
Mindenképp a régit érdemes megjavítani, az új hangszórókkal nem lesz olyan jó ez a hangsugárzó.

Az új hangszórókkal is maradhat a régi váltó, csak a magas elé kell soros ellenállás, 3-4 ohm körüli értékű.

Válaszol
Köszönöm a válaszod,segítséged!
Válaszol
Nagyon szívesen.

Válaszol
Sziasztok!

Mi lehet a probléma, ha a hangdoboz mély hangjai elég búgósak? A doboz zárt, nettó térfogat kb 32 liter, keresztmerevítők minden irányból, HA20-484 es mélyközép, elötte 1,5 mH. A doboz sima vattával van lazán feltöltve. Mit lehet tenni?
Válaszol
Meg kell mérni, lehet, hogy túl magas a tekercs soros ellenállása. Másik lehetőség, hogy az elhelyezés/szoba/környezet hatásai miatt ilyen.

Válaszol
A tekercs egy HQ magos tekercs 1mm-es drótból. Papíron 0,22 Ohm az ellenállása. Az befolyásolhatja ha a doboz kitömöttségén variálok?
Válaszol
Akkor nem volt olcsó, 3000,-ért egy darab tekercset megvenni. :-)

A csillapítás is változtat rajta természetesen, a mélytartomány jósági tényezőit módosítja (több csillapítóanyaggal csökkennek a jóságok).
Az erősítő milyen?

Válaszol

Tekerni akartam a tekercset, de elég nehezen jutottam volna zománcozott 1-es vezetékhez. Németeknél végül vettem egyet, itt egy kicsit másképp számolják ezeket a cuccokat Smile
Az erősítő Etalon Essence típusú.
Azt hiszem játszadozok kicsit a töltő anyaggal.
A szobában való elhelyezéssel nagyon nem tudok játszani. Most rá van tolva a falra. Ha nem tolom rá, akkor meg eltűnnek a mélyek...
Válaszol
Akkor végülis megvan az oka, falra tolva mindenképp kiemel majd mélyben.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 9 Vendég