A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Értem. Köszönöm a segítséget! Akkor valami átmeneti megoldást kellene találnom a falra tolás---> búgós mély és a nem falra tolás -->nincs elég mély között Smile
Válaszol
Igen, esetleg falra tolva kisebb induktivitású tekerccsel szűrni, de ehhez jó volna megmérni, mi a jelenlegi állapot.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Ezt nem értem teljesen. Miért lesz jobb a kisebb induktivitású tekerccsel? Akkor feljebb tolódik a vágás, nem? A mélyebb tartományokban mi lesz a változás?
Válaszol
A falra tolt doboz helyettesíti a nagyobb induktivitás baffle step kompenzálását. Sok példa volt ilyenre, pl. Heybrook HB1, vagy Audio Note hangsugárzók.

Válaszol
Lehet h nem ide kellene írni..
Mi a zobel kiszámításának a helyes képlete?
Többel is találkoztam már, többféle progival, de nem mindegyik ugyan azt az eredményt dobja.
Válaszol
http://gilszkilabor.audiodiy.hu/zobel/zobel.html
Válaszol
(2012. 02. 21., 19:02)Turbinás Írta:  http://gilszkilabor.audiodiy.hu/zobel/zobel.html

Köszi, nem rossz, de valami tudományosabbra gondoltam.
Épp az a bajom, hogy nem tudom h ezek miből számolnak. A kisérletezgetés persze eredményt hoz, de engem érdekelnek az alapok. Smile
Válaszol
http://sound.westhost.com/lr-passive.htm

Az elején megtalálod!
Válaszol
Mivel a lengőcséve induktivitása frekvenciafüggő, és folyamatosan változik, ezért nem nagyon tudod pontosan kiszámolni a megfelelő "zobel" tagot, mindig csak egy bizonyos tartományban lesz egyenes.
Ha pedig nem az impedancia egyenesítése a cél, hanem egy konkrét hangváltót készítenél, akkor el lehet felejteni mindkét (három, négy stb.) módszert, mert a hangsugárzót egységes egészként kell kezelni, és könnyen előfordulhat, hogy nem a teljesen egyenes impedanciával lesz majd jó a mélyközép váltása.

Válaszol
Na,pontosan ezt akartam mondani,csak nem találtam a megfelelő szavakat hozzá! :-))
Válaszol
(2012. 02. 21., 20:14)Turbinás Írta:  http://sound.westhost.com/lr-passive.htm

Az elején megtalálod!

Aham , ezt én is imserem. Nah ebből számítva nem az az érték jönne ki, mint pl a subvoice honlapján. Ezért is kérdeztem.

@shalafi
Az impedancia egyenesítése lenne a cél, de csak kísérletezgetés szinten. Elméleti alapok után kutakodás közben tűnt fel, hogy nem egyértelmű megoldások vannak. Persze tudom, hogy mindegyik csak egy egyszerűsített számolási módszer, ami egy kiindulási alapot ad, de a különbségek az egyes módszerek között rémisztőek Smile
Válaszol
fdsa leírta az egyszerűbb helyettesítő képletre való megoldást valahol az audiodiy fórumon, meg a terminálon (wikitech fórum) is. Azt hiszem ezt az oldalt linkelte be. http://www.trueaudio.com/st_zobel.htm

Az én véleményem szerint meg kell mérni a hangszóró impedanciamenetét, és annak fázisát, ebből a két adatból kiindulva meghatározható, hogy adott frekvencián mekkora értéket vesz fel Re és Le.
Ha ez megvan, meg kell keresni azt a frekvenciát, ahol Le a legnagyobb értéket éri el. Az adott frekvencián mérhető impedanciával egyező értékű (ahhoz legközelebb eső) legyen a zobel tag soros ellenállása, a kondenzátor értéke pedig erre a frekvenciára és (RDC + Rzobel) lezárásra méretezett elsőrendű felüláteresztő szűrővel legyen egyenlő. Általában számolva ezzel érhető el a legegyenesebb impedanciamenet. Persze ezt kéretik kellő fenntartásokkal kezelni és mérni mindenképp érdemes, már csak a gyártási szórások miatt is.

Létezik ennek a kérdéskörnek egy bonyolultabb megoldása is, amikor a hangszóró induktivitását kicsit másképp modellezzük, egy soros Re + Le tagot kiegészítünk a következőképp: Re + (Le || (L1+ R1)). Erre is lehetne impedancia kompenzálást számolni, de nekem nem lenne kedvem hozzá, inkább lemodellezném (pl. Tina-val).

Válaszol
(2012. 02. 22., 1:20)shalafi66 Írta:  fdsa leírta az egyszerűbb helyettesítő képletre való megoldást valahol az audiodiy fórumon, meg a terminálon (wikitech fórum) is. Azt hiszem ezt az oldalt linkelte be. http://www.trueaudio.com/st_zobel.htm
Szerintem akkoriban ezt az oldalt nem ismertem, inkább Whitefül oldala lehetett a link trágya.
A trueaudio hasraütésszerűen határozza meg Le értékét, amit egy ismeretlen hangszórónál honnan vegyünk...
A 8 ohmos választás még viszonylag elfogadható lenne sok egyéb Zobel-számoló forráshoz képest, ahol a hangszóró egyenáramú ellenállását veszik alapul, ami mindenképpen rossz választás, csak az erősítőt terheli (túl) feleslegesen.
Gyakorlati tapasztalataim alapján 8 ohmos hangszóróhoz 10 ohmos ellenállást javaslok, 4 ohmoshoz 5 ohmot. A hangszóró emelkedő impedanciája ezzel az értékkel párhuzamosan kapcsolódva adja majd 8 ohmos eredő impedanciaértéket.
A kondenzátor értékének számításához kiinduló értéknek lehet választani a Whitefül oldalán látható megoldást: ahol az impedancia értéke a névleges impedancia 1,41-szerese lesz, azon a frekvencián (fx) legyen a kondenzátor impedanciája egyenlő a hangszóró névleges impedanciájával. Ez korántsem egy garantált jó érték, de ebből már ki lehet indulni, és ekkor kell mindenképpen mérni. Ha az fx közelében gödröt észlelünk az impedanciamenetben, akkor csökkenteni kell a kondenzátor értékét; ha púpot észlelünk, akkor kicsit növelni kell azt. Az impedanciamenet mérése sokkal fontosabb, mint a hangnyomásmérés. Ha az átvitelünk nem lesz egyből high-end, az könnyen pótolható. De ha az impedanciamenetben található lyuk miatt elfüstöl az erősítőnk, az már nagyobb érvágás.

shalafi66 megoldása a veszteséges induktivitással [(Le || (L1+ R1))] jól írja a valóságot, de valakinek le kellene mérnie az Le, L1 és R1 értékeket is a modellezéshez.
Válaszol
Visszakerestem a terminálon, akkor ezt linkelted, de ez rég volt. A whitefülös változat hol van? Mert nem találom.

Ha Le, L1 és R1 értéke a kezünkben van, akkor hogyan kéne nekikezdeni a számolgatásnak?

Válaszol
(2012. 02. 28., 0:12)shalafi66 Írta:  Visszakerestem a terminálon, akkor ezt linkelted, de ez rég volt. A whitefülös változat hol van? Mert nem találom.

Ha Le, L1 és R1 értéke a kezünkben van, akkor hogyan kéne nekikezdeni a számolgatásnak?
Időnként én is meglepő dolgokat olvasok magamtól.

http://w3.hdsnet.hu/whiteful/ majd Hangszóró -> I. rész.
Itt Fy-nal jelöli azt a frekvenciát, amit feljebb fx-nek neveztem. Emlékeim szerint akkor is erre hivatkoztam kiindulási alapként, amikor belekötöttél - jogosan - a kiegészítő veszteséges induktivitás okozta eltérésbe.

Ilyen sok változóval csak mérni vagy modellezni lenne nekem is kedvem Smile Kizárt dolog, hogy én erre egy függvényt felírjak
Válaszol
Az lenne a kérdésem, hogy a dobozon belül a merevítés helye mennyire befolyásolja a hangot? Itt arra gondolok, hogy nem probléma-e, ha a mélyközép mögött kb 5 centire van egy keresztmerevítő? Hullámvisszaverődés vagy valami okosság miatt.
Válaszol
A hegedű elő- és hátlapja között van egy merevítő pöcök, ez a hegedű "lelke". Ennek minden tizedmilliméternyi elmozdítása megváltoztatja a hegedű hangzását. A lélek helyén az elő- és hátfal nem mozog, de körben a lélek és a hegedű pereme között mozoghat.
A hangsugárzó dobozának falai merevebbek, így inkább a dobozfalak egymás közötti távolsága, illetve a dobozfalak és bármilyen rendellenesség közötti távolság határozza meg az egyes rezonanciákat. Minél egyenletesebb az így létrejövő rezonanciák eloszlása, annál egyenletesebb lesz a doboz hangja.
Válaszol
Szevasztok!
Kaptam egy pár HA-31/1008-as hangszórót, szeretnék belőlük kihozni egy pár kétutas hangfalat a nyárra, házibulikba kellene.
Mekkora és milyen dobozt lenne érdemes építeni ennek a két gyönyörűségnek?
Válaszol
Zárt doboz, 50-60 liter között. Vagy ha nagyon házibulis kell, akkor ugyanez reflexben. Szépen fog majd brummogni mélyben.
Adatok: http://oldsp.hangszoro.net/ha31-1008.jpg (Nyomdahiba: az fs~18Hz.)

Válaszol
(2012. 03. 13., 8:09)shalafi66 Írta:  Zárt doboz, 50-60 liter között. Vagy ha nagyon házibulis kell, akkor ugyanez reflexben. Szépen fog majd brummogni mélyben.
Adatok: http://oldsp.hangszoro.net/ha31-1008.jpg (Nyomdahiba: az fs~18Hz.)

Jó lesz ez két útra ? Milyen magas megy le addig, hogy ezt normálisan el lehessen váltani ?
Nekem is voltak hasonló terveim, de feladtam.
- VR
Válaszol
Köszönöm a segítséget!
Reflexben hány Hz-re kellene hangolni?
Én elsősorban valamilyen piezo magasra gondoltam, de ha megoldható akkor szívesebben tennék mellé dómot, az azért szebben szól.
Viszont ahogy nézem ez a hangszóró 2000Hz-ig "szól" és a dómok meg kb. ott "kezdődnek", de erre a frekvenciára sehol sem találtam hangváltót a neten vagy csak aránytalanul drágán ami közel nem biztos, hogy működne ezzel a hangszóróval.
Válaszol
Kész váltó nincs ehhez, piezók nagyjából 4-5k fölött életképesek, tölcséres magassal talán többre juthatsz. Persze tökéletes nem lesz, de ez nem is elvárás ilyen rendszereknél.
Hangolás 30-40Hz körül. Attól függ, hogy jobb alsó határ kell, vagy nagyobb terhelhetőség.

Válaszol
Sziasztok, szeretnék tanácsot kérni, vettem 2db m.n.c. noir 1 30605 típusú sugárzót, és ezek mellé Wharfedale 0316h magasokat, a liter helytelen kiszámolásával nem szeretném, elrontani projektet, és hogy zárt vagy nyitott doboz kellene e neki.
Köszönettel: Gábor
Válaszol
(2012. 03. 20., 18:44)Bankhardt Gábor Írta:  Sziasztok, szeretnék tanácsot kérni, vettem 2db m.n.c. noir 1 30605 típusú sugárzót, és ezek mellé Wharfedale 0316h magasokat, a liter helytelen kiszámolásával nem szeretném, elrontani projektet, és hogy zárt vagy nyitott doboz kellene e neki.
Köszönettel: Gábor

A projektet már szerintem az MNC-vel elrontottad.
A dobozt meg pl. a winisd-vel ki tudod számolni, bár nem tudom mennyire felelnek meg a valóságnak a gyári adatok.
Válaszol
Köszi, a reagálást, erre tellett sokat kerestem, de nem találtam megfelelőt. Azt a progit meg aktivizáltam, de nem tudok angolul, és nézett rám én meg rá és mindenki boldog volt. Remélem, hogy a gyári adat legalább megközelíti a tényleges adatokat. Ami oda van írva a gyári specifikációban az a liter az lehetséges? (75l)
Válaszol
(2012. 03. 20., 20:46)Bankhardt Gábor Írta:  Köszi, a reagálást, erre tellett sokat kerestem, de nem találtam megfelelőt. Azt a progit meg aktivizáltam, de nem tudok angolul, és nézett rám én meg rá és mindenki boldog volt. Remélem, hogy a gyári adat legalább megközelíti a tényleges adatokat. Ami oda van írva a gyári specifikációban az a liter az lehetséges? (75l)

Nem tudom, hogy mi az a 75l, de egy ekkora hangszóróhoz szerintem nagyon sok lenne ha a doboztérfogatra gondolsz...
(2012. 03. 20., 21:24)ged Írta:  
(2012. 03. 20., 20:46)Bankhardt Gábor Írta:  Köszi, a reagálást, erre tellett sokat kerestem, de nem találtam megfelelőt. Azt a progit meg aktivizáltam, de nem tudok angolul, és nézett rám én meg rá és mindenki boldog volt. Remélem, hogy a gyári adat legalább megközelíti a tényleges adatokat. Ami oda van írva a gyári specifikációban az a liter az lehetséges? (75l)

Nem tudom, hogy mi az a 75l, de egy ekkora hangszóróhoz szerintem nagyon sok lenne ha a doboztérfogatra gondolsz...

Meglestem az adatlapot, szerintem te a térfogat-egyenértékre gondolsz ami nem egyezik meg a szükséges doboz térfogatával.
Ahogy ráérek meglesem a winisd-vel, hogy mit ad ki, ha addig nem ad más valami tanácsot.
Válaszol
Köszönöm, hogy foglalkozol a dologgal. Ha érdekel, tudok fizetségként zebra és bíbor sügéreket adni.Wink
Válaszol
Nem is mélyben lesz a (nagyobb) gond, középtartományban ezek a hangszórók borzasztóak. Két módszer lehetséges. Jó egyikkel sem lesz. Vagy beteszed egy 40-45 liter körüli zárt dobozba, vagy ha több mélyet szeretnél, de nem számít a "minősége" akkor 50 liter körüli b-reflex lesz.

Válaszol
Köszi, a tanácsot, ha tényleg nem válik be, akkor keresek munkát és akkor körbenézek drágább rétegekben. 25 centiméteres, ha nem akarom eladni a házat, akkor mi az, amire bólintanátok, hogy érdemes megpróbálni? Épített Hta-30 erősítővel szeretném használni, ami most félkész..hm.
Válaszol
Ez a magas nagyon picike, nehezen működik kétútban, főleg 250mm-es hangszóróval. Ami talán szóba jöhet, mert elég széles sávban szól, az a HA25-479 vagy HA27-566 kis porvédővel szerelve. Külön kell kérni az üzemben, alaphelyzetben nem így készítik, nagyobb, 100mm-es pv. van rajta.

Válaszol
Köszönöm a segítséget, megépítettem 44literes zártra, nekem nagyon bejön a hangja..forog.
Válaszol
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy milyen polaritással kell bekötni a magasat a kétutas rendszerben, ha a szűrő sima elsőrendű, tehát csak egy kondi a magas előtt, a magas hsz pedig nem a "normál" kivitelű, hanem homorú?
Válaszol
Ez az adott hangszórók, mélyközép+magas akusztikai tulajdonságaitól függ, illetve a váltó többi részétől. Nincs rá általánosan érvényes szabály.

Válaszol
A magas és a mélyközép is Focal márkájú, sajnos pontos típust nem tudok, a neten még hasonló kinézetűt sem találtam. Confused
A váltó összesen egy kondiból áll a magas előtt.
Úgy silabizáltam, hogy fordított polaritással volt gyárilag bekötve.
Válaszol
Igen, sejtem melyik az a magas, Fehérváron is árultak hasonlót egy időben. Ilyenkor, ha nincs semmilyen információd, méréssel lehet legkönnyebben megbizonyosodni arról, hogy keresztezésnél azonos fázisban szól-e a két hangszóró.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 9 Vendég