A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Az 521 ráadásul 4 ohmos. Smile
A 484 vagy 569 jöhet szóba, végülis mindkettő hasonlóan működik zárt dobozban, csak másképp kell kezelni váltóban. A kisebb 484-es egy hajszállal jobb talán az eredeti VT dobozokba.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Köszi!
Akkor maradok a 484-es mellett, mert úgysem lesz meghajtva, és ha ez jobban passzol (az adatlapon is rajta van a zárt doboz is), akkor jobb lesz.
Dómnak mit ajánlanál 2,5-464-et, vagy 2,5-463-at? És kb. milyen frekin váltsanak? A leírt 3k környékén? Sajnos hangváltó témában még nagyon nem vagyok otthon.
Válaszol
A dómok elvileg ugyanazok, csak az impedancia különbözik, a 463 4 ohmos. Ha nem nagyok az igények, akkor megteszi a HG2,5 is, esetleg a HD10, de jobb lenne pl. egy javított régi 2,5-es dómmal. Másról nem tudok hirtelen, ami méretben megfelelne.

Válaszol
Sziasztok,

nem tudtam még teljes egészében átnyálazni a topikot, hogy megtaláljam kérdéseimre a választ, ezért inkább bedobom.

Pár hónapja építettem HA31, HB13 és HG2.5 (8 Ohmos) felhasználásával egy zárt 64 literes ládát, melyet aktív hangváltóval hajtottam csatornánként 100 W-os saját építésű TDA végfokkal. Nem szólt rosszul, de mivel ez volt az első saját építésű dobozom ezért nem tudom megítélni, hogy mennyire lehetett jó Smile node 2 hete végül is úgy döntöttem, hogy újraépítem az erősítőt, mert kicsit brummos és zajos is volt.

Gondoltam egyet és jelenleg csak a HA31 és a HG2.5 van a dobozban hajtva és azon agyalok, hogy nem teszem vissza még a másik két végfokot a középnek, hanem maradok 2 utas hangfalnál. Az aktív hangváltóval 12 db tudok vágni, a vágási frekvenciát pedig igen széles sávon tudom most is állítani.

Eddigi pár órás tesztelésből az a tapasztalatom (este fogok csak ismét foglalkozni vele), hogy 2 és 2.5 kHz vágás között állítva szépen szól az összeállítás, de mérni még nem mértem, most ismerkedek csak az RMAA-val Smile

A kérdés az, hogy:
- vajon hagyjam így kétutasan a dolgot, vagy
- kössem vissza a közepet egy új végfokcsatornával, vagy
- esetleg vmi "egyszerűbb" passzív hangváltóval vágjam szét a közepet és a magast a közös csatornáról (maradna az erősítő két utas továbbra is)?

A cél a szobai zenehallgatás, de persze szalonnasütéskor, kerti munka közben vagy buliban is hallgatható legyen az eszköz Smile

Bevallom, szívesen maradnék a két csatorna mellett, kérdés, hogy ettől az összeállítástól mit várjak, mennyire működőképes ez a 2 utas felállás...

Köszi előre is!
Elírtam, természetesen 54 literes a doboz és a 31-es pedig 422-es modell.
Válaszol
Ezek a hangszórók jó minőségben nem működnek együtt kétútban, a hármat összeváltani viszont bonyolult kicsit.

Válaszol
Koszi a gyors calaszt!! Volt egy ilyen felelmem... szerettem volna ketutasnak meghagyni mert valoban nem volt egyszeru beallitani meg potikkal sem a keresztezest a harom utra. Akkor a ha31-nek nincs is ketutas megoldasa, ugye? Illetve a haromutasnal mit kellene valtoztatnom hogy jobban passzoljanak es a Ha31 maradjon? (dobozt mindenkeppen meg szeretnem menteni, draga volt a retegelt lenezSmile
Válaszol
Nagyon szívesen. A HA31-es mély, inkább csak háromútban működik, esetleg úgy lehet kétutas, ha egy szélessávú hangszórót illesztenél hozzá 300Hz-1kHz között.

Háromutasnál kiindulásképp meg kell mérni a hangszórókat külön-külön, aztán lehet modellezni, megépíteni, és pontosítani a váltót.

Válaszol
Nem véletlen, hogy anno úgy döntöttem inkább az erősítő mellé készítek egy elfogadható aktív hangváltót, a passzív hangváltóépítést pedig meghagyom a nállam érdemesebbekre Smile Én az aktívban hiszek, nekem a passzív túl elvont és amatőr is vagyok hozzá. Tisztelet azoknak, akik azt művelik!! Smile természetesen külön hangerőszab is van utanként, késleltetést nincs - remélem nem is kell...

Tehát, arra jutottam, hogy maradnék a három utasnál, kivenném a HB-t és a HG-t a mostani dobozból (most egyébként sem túl jó a hangszórók elhelyezkedése, mert tudatlan lévén anno még háromszög alakban, a HA31 felett kétoldalt helyeztem el őket) és egy külön rekeszt alakítanék ki felette, egy kisebb dobozt ahova kerülne a HG2.5 és esetleg HA18 620-as?. Mit gondolsz?

Valahol 4-600 körül simán válthatnék (vagy akár lejjebb is, mondjuk 160-200?) és 4 k körül pedig a HG-re. Szerinted?
Mivel ugye aktív crossover van, ezért nem probléma a "próbálgatás", csak egy tekerés kérdése Smile

Persze közben meghagynám a másik dobozban két utasan a HG2.5-t és a HA31-et, és lemérném (RMAA) illetve meghallgatnám a különbséget. Baromira kíváncsi vagyok, még sok hangfalat szeretnék építeni és kipróbálni (na meg persze közben már a családból is érkezett megrendelés, mert hallották a korábbi 3 utas verziótSmile.
Válaszol
Akkor inkább valami más által pontosan kivitelezett terv másolása lenne jó ötlet. Smile

A nagyobb, nyitott kosarú mélyközéppel lehet alacsonyan is keresztezni, így egy gonddal kevesebb, és az aktív szűrés megengedi hogy ne kelljen nagy és drága alkatrészeket használni.

Válaszol
599-re gondolsz? 17-18-at is valahol olvastam, azert mertem kerdezniSmile jo lenne tenyleg egy kompatibilitas tablazat amirol mar korabban is forumoztatok.
Válaszol
Arra gondoltam, hogy a 13-astól nagyobb. Smile A 18-as is jó, nem kell 20 centis.

Milyen kompatibilitásra gondolsz?

Válaszol
Hát hogy milyen összeállítások szerencsések 2 vagy 3 utas felálláshoz. Most is keresgélek pl három utashoz bevált rendszereket, itt a fórumon, de sajnos nehéz ilyet találni készen, azt pedig még nehezebb eldönteni, hogy melyik lenne az optimális. Arról nem is beszélve, hogy mivel aktív hangváltóval lenne, nagyobb szabadságot is megengedhetek magamnak, mint ahogy te is utaltál az alacsonyabb keresztfrekvenciákra. Megpróbálok vmit összeállítani és beírom, de már a három utas topikba Smile
Azt azért még hozzátenném, hogy nekem évekkel ezelőtt jó kis Magnat hangfalam voltak, nem a gagyi fajta és abszolút elégedett vagyok a ti hangszóróitokkal, pedig még nincs is kész a hangfalam teljesen... sőt... Smile
Válaszol
Ez végülis egyszerű, kétutasként az 1,9-es magassal csak a 100mm-es mélyközepek működnek jól, 170 és 200mm-rel mehet a HG2,5, de a mélyközepek mellé érdemesebb jobb dómokat keresni.

Papíros magashangszórók közül a 100 és 65mm-es jó lehet a nagyobb mélyközepek mellé (160-220), a kisebb HD5 inkább csak a HA10 mellett képzelhető el.

Háromutas hangsugárzókat nem részletezném, ahhoz általában nagyobb felkészültség kell, otthoni körülmények között nehezen megy szerintem, és nem is mindig van rá szükség.

Mindent a helyén kell kezelni szerintem. A hangszórók Videotonok pótlására készülnek Fehérváron, de a mélyközepek nagy része árához képest többnyire jó használati értéket képvisel, a magasak csak átlagosak, vagy az alattiak, de ügyesen használva lehet jó hangsugárzókat készíteni ezekből is.

Válaszol
Szia Shalafi,

no, miután volt egy kis időm most este próbálgattam a HG2,5 és HA31 kombót. Azt hiszem megértettem miről beszéltél... borzalmas együtt a kettőSmile Iszonyat mennyire hiányzik a 2 kHz alatti freki tartomány és mennyire erőtlen a dóm 3-4 kHz alatti sávja. Amint próbaként bekötöttem vele párhuzamosan a HB-t, egyből élettelibbek lettek a hangok... Tudom megmondtad előre, tehát én is csak megerősíteni tudom. Kétutasként egyáltalán nem használható kombináció, csak gondoltam beírom, nehogy más próbálkozókat kétségek közt hagyjak vagy félrevezessek korábbi bejegyzésemmel.
Válaszol
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni!

Egy 4 Ohm-s hangfalból szeretnék egy 8Ohm-s hangfalat variálni.
Jelenleg egy HA20-502P mély-közép van van benne és egy HG2,5-639,40 literes b-reflex dobozban (RCS41T) a váltó pedig így néz ki:

http://kepfeltoltes.hu/view/120923/502pr639mk3_www.kepfeltoltes.hu_.gif

Csak a 820-as tekercs helyett 650-es van.

Melyik 8Ohm-os füles-kosaras mély-közép való ebbe a térfogatú dobozba? És hogyan kell majd módosítanom a hangváltót illetve a reflexcsövet?
Válaszol
Szerintem HA20-569, a váltónál pedig mehet a következő:
mély: 0,82-1mH (inkább ferrites)
magas: 3,3-5,0R + 3,3uF × 0,47mH

Válaszol
Köszönöm a gyors választ!

A reflexcső pedig maradhat ugyanaz?
Válaszol
Ha 40Hz körülre hangol, akkor igen.

A magas ugye 8 ohmos?

Válaszol
Igen 8 Ohmos, HG2,5-639

Úgy emlékszem, 40Hz-re van hangolva, (de említve lett akkoriban, hogy lehet vágni kell belőle)
Hogyan tudom ellenőrizni, hogy hova van hangolva?
Válaszol
Akkor minden rendben van így.

Válaszol
Csak mellékesen érdekelne, hogy ennek a mély-középnek milyen az ideális doboz méret/konstrukció?

Mi/Mennyi várható az én dobozomban tőle?
Válaszol
Smile 40/40/40 liter, Hz és Hz. Ez kb. a megfelelő doboztérfogat.

Válaszol
Köszönöm szépen a kimerítő válaszokat! Smile
Válaszol
Nincs mit, nem volt nagy probléma.

Válaszol
Na még egyet:

Lehet papírporvédővel kérni a hangszórókat?

Hangzásban és a dobozon, hangváltóban milyen változást jelentene?

Előre is köszönöm a választ Smile
Válaszol
Lehet papírral is, ebben az esetben nem kritikus, nincs nagy változás.

Válaszol
(2012. 09. 23., 11:54)shalafi66 Írta:  Szerintem HA20-569, a váltónál pedig mehet a következő:
mély: 0,82-1mH (inkább ferrites)
magas: 3,3-5,0R + 3,3uF × 0,47mH

Az ellenállás(ok) hány W-ak és a tekercsek huzalátmérője mekkora legyen? Miért akkorák ? Smile
Válaszol
(2012. 09. 28., 7:15)Endeavour Írta:  Az ellenállás(ok) hány W-ak ...? Miért akkorák ? Smile
Az ellenálláson ugyanakkora áram folyik át, mint a magassugárzón.
A teljesítmény az ellenállással/impedanciával egyenesen arányos, ezért ebben az esetben az ellenállás teljesítménye a hangszóró terhelhelhetősége osztva a hangszóró névleges impedanciájával, majd szorozva az ellenállás értékével.

Válaszol
Szerintem valamit nem értek.

Ezzel a számolással a magas előtt lévő ellenállásnak (ha 3,3 ohm) 41,25wnak kell lennie. Nem sok ez egy kicsit?
Válaszol
Ezek a magashangszórók általában 1-5W-osak, az ellenállásnak is elég lesz 5W, a tekercsek adottak, a ferritesek 1,0-ás huzalból vannak, a magashangszórónál meg nem kritikus a huzalátmérő.

Válaszol
Hopp valamit még el felejtettem! a Magas hsz-t most is fordított polaritással kössem?
Válaszol
Ez egy nagyon jó kérdés. Gondolkodtam én is rajta, de nem tudom. Megnézem, amíg van nálam 484-hez közelítő hangszóró.

Válaszol
Nekem is csak most jutott eszembe, amikor már szét szettem az egyik dobozt.

Miért nem mindegy, hogy így vagy úgy kötöm-e be? Mi baj történhet? Magyarán kipróbálhatom mindenhogyan, nem lesz baja a váltónak vagy az erősítőnek?
Válaszol
Baj nem lesz, csak egyik változatban nagyon hülyén fog szólni. Smile

Válaszol
Ha ahhoz hasonló mint Spexcel konstrukciója, elsőre hagyom a fordított polaritást, igaz, ott eléggé más a váltó.
De azért majd légyszi írdd meg mi a jó megoldás, hálám továbbra is örökké üldöz Smile
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 10 Vendég