A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Persze, de senki nem állította, h. ez másképp volna, nem? Big Grin Maradjunk a témánal inkább.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Akkor a témánál maradva: a korábban említett kétutasomhoz (HA16-542 és HG2,5-464) jó lesz a 16 literes doboz 45x95 mm-es csővel?
Válaszol
Nem tudom, h. neked jó lesz-e. Ezt már nem én kell h. eldöntsem, hisz nem én hallgatom. Nem sokkal ezelőtt írtam, h. kb. 20 literig még el lehet menni, és akkor kb. Fs-re hangolni a dobozt. De mindketten ugyanazt látjuk, ha a programban modellezünk.

Válaszol
Kipróbáltam 20 literrel és fb=fs-sel. Így f3=49,54 Hz. Egy picit jobb, viszont a membrán kimozdulás majdnem 6 mm-ig megy mindkét esetben. Csak 25 W alatt megy Xmax alá. Ez nem baj? nem fog károsodni a hsz., ha 25 W felett hajtom?
Válaszol
Most kérdés, h. mi a cél. Amíg a +-6mm-en belül maradsz elvileg nem történhet baj, legfeljebb ha +-3,5mm-en túl mozdul a membrán valamennyre torzítani fog a hsz. Ha csökkented a dobozméretet persze csökken a membránkitérés is, de ettől sokkal jobban hangolni sztem nem lehet már.
(A 25W meg pl. nekem zenhallgatáshoz több, mint elég.)

Válaszol
Lex Írta:Egy kis képtár a HA16-542 és HG2,5-464 másodrendű váltójáról:
High Pass 450uH, 2,58 uF (fordított pol.)
LPad: 1,65x33 Ohm
Transfer
Summed
Tanár urak! Jó a házifeladatom? .oh.
Szia
Ha jól látom a váltó pontosan 4 kHz-re lett kiszámolva Wink Növeld az LPAD soros ellenállását még vagy fél ohmmal.
Ne hagyd, hogy a zöld görbe a piros fölé emelkedjen. Kicsit emelni fog a magas. Én éppen ilyen váltót tervezek, és ugyanez
a bajom, hogy a mély vagy a magasamhoz nincs pont megfelelő tekercsem. 0.72 mH tekrenc kéne a mélyhez.
A 0,68 kicsi, a 0,82 mH meg már sok. Ezáltal a mély vagy 1 dB-nyit emel, vagy 1dB-nyit esik az ideális görbéhez képest.
A magassal meg olyan bajom van, hogy 18 ohmos ellenállásom van és 12 ohmos kéne. Na nem panaszkodok Smile)
Télleg, zóbelt nem terveztél hozzá? Egyébként meg hiába a szimuláció, mert a valóságban máshogy fogjuk hallani...
Üdv, Péter
Válaszol
Azért nem kell 100%-ig a programokra támaszkodni, tessék önállósodni. Wink

Válaszol
shalafi66 Írta:Azért nem kell 100%-ig a programokra támaszkodni, tessék önállósodni. Wink
OFF
A fülem a legjobb program Big Grin Az a legjobb, hogy hallgatva a dobozt hallom, érzem, milyen frekin emel ki, és lehet javítani a váltót.
ON
Üdv, Péter
Válaszol
Csak sajna az én fülem rossz műszernek. :? Ezért kénytelen vagyok a gépekre hagyatkozni. Smile
shalafi66 Írta:Azért nem kell 100%-ig a programokra támaszkodni, tessék önállósodni. Wink
Ahhoz gyakorlat kell és ez egy kicsit olyan mint az űrprogram. Nem túl jó, ha felrobban az űrhajó és két űrhajóst is kipipálok, mondván: kérem a következőt. Big Grin
Válaszol
topeti Írta:A 0,68 kicsi, a 0,82 mH meg már sok.
Ha tudnánk a méretsorban gyártott tekercsek induktivitásaihoz tartozó menetszámaikat, gyerekjáték lenne az eggyel nagyobb méretből letekerni azt pár menetet, ami könnyen kiszámítható lenne. Csak a szigszalagot kell letekerni előtte, és mindenkinek olyan tekercse lehet amilyet akar.

Ha nem titkos, Shalafi nem publikálhatja esetleg? Csak egy ötlet.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Háát ez az egyetlen titkos adat, ami annyira nem titkos mégsem, de én nem közölhetem. Smile

Lex, topeti, gyakorlat viszont akkor lesz, ha néha, amikor kell, nem hagyatkoztok a program által számolt értékekre. Ezt a dobozméret keresésénél is észrevettem (eltartott egy darabig annakidején, míg Petit is rávettem, h. használja a fejét... Tongue ), könnyű dolog megnyomni a gombot, h. a progi számolja ki az "optimális" űrtartalmat, hangolási frekit, de mi van akkor, ha az neked nem felel meg? Sztem ehelyett(mellett) is inkább gondokodni kell(ene). Smile

Válaszol
Mi lenne ha a nagyobbikat vennéd , letekernél a drótból , és visszatekeréskor 10 menetenként csinálnál leágazásokat .
A végén SPL méréskor kedvedre veriálhatnád a váltót .
Válaszol
Merész ötlet. Smile
Ha kell majd, szívesen megteszek annyit bárkinek, h. pontosítom a tekrenc értékét méréssel, aztán elpostázom neki.

Válaszol
Nem merész az , hanem okos .

Shalafi .
Nekem hitelesítéshez kellene egy db pontosan 1mH-s tekercs . Méret huzalvastagság nem számít csak pontos legyen . Nem tudom van e jelentősége a műszerem 10 KHz-el méri ezt a méréshatárt .
Válaszol
Keresek, ha tudok.

Válaszol
Összedobtam a doboz rajzát: Link. A kép méretarányos (elvileg).
Méret: 240 széles, 420 magas és 300 mély.
Válaszol
SMA Írta:Kedves topeti és Többiek!

Ha még nincs kiesztergálva az előlap, akkor kérlek fújd le az akciót!
Ha kész, akkor átveszem, fizetem, persze.

Nos, az a helyzet, hogy nem sértődékeny, hanem mérges vagyok. .!.
A hangszórókra.
Gyalázatos, a hangváltóval együtt mérve, a frekvencia-menetben erős kiemelés 3-4kHz között és "shkshshskhsk" féle disznó hangok jönnek a magasból.
A mély is kiemel, a közeltéri méréseim ezt mutatják, a magas is kiemel, pont itt, a szemét.
A hangváltót külön is lemértem, az jó, ott vált, ahol kell, úgy oszt, ahogy kell.
A mélynek kellet kb. félóra járatás, hogy "meginduljon" a működése.
Sad

Szóval, azt mondjátok, hogy ki kell kanalazni azt a diffuzort, a membrán elől?
Jobb lenne eleve ilyen előlapot kapni hozzá, nem mutogatni kell, hanem hallgatni és arra jobb lesz úgy, nem?
Üdv! SMA
Biztos írtad már,nem emléxem,milyen szűrő van a magas előtt?
Üdv Doki!
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Jól néz ki, remélem tükör-szimmetrikusan készíted el.

Ma nagyot szívtam a hangszórókkal, de holnap, tiszta fejjel megpróbálom javítani a helyzetet.
Ismét rámérve a hangváltóra, talán sokat kap a magas és azért erőszakos a hangja, pláne 3-4kHz-táján. Zavaros is.
Meghallgattam a Beyma-ellenében, monóban együtt őket.
Érdekes, a Beyma/Vifa páros teret tud képezni maga körül(!), a HA17/HG2,5 nem, hihetetlenül eltérő a hangjuk. Az első tiszta, nyugodt, szépen szól, mélyben magasban, mindenben sokkal jobb.
A HA/HG grízes, kiemel, egyenetlen, nyugtalan, egy-pontból kiabál.
Még járódniuk kell, de egy új hangszóró szólhatna azért tisztességesebben is.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Érdekes, a Beyma/Vifa páros teret tud képezni maga körül(!), a HA17/HG2,5 nem
Ez talán így túlzás...

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Jó lenne átvitelt látni róla, a 8 Ohm-os, 639-es verzióról, kiszedett diffuzorral.
Az nem jó, hogy le is tekertél a tekercsből, az már egy másik ( 6 Ohm-os ) hangszóró. Mindenesetre azon is látszik a javulás.

doki!
4,7uF soros kondi 0,6mH párhuzamos tekercs és a magas előtt a jelosztó, ami 5,5dB-t, illetve 3dB-t oszt a magasaknak megfelelően.
Valószínűleg sok a 4,7uF, majd holnap megpróbálom 3,3uF-al, talán az már jó lesz hozzá, mert ez így nagyon kukorékol, pont 3-4kHz-en.
A mély előtt 0,84mH van és Zobel 6,4uF+2,7Ohm soros RC-tag párhuzamosan.
Elvileg a mélynek már esnie kell 2kHz-től, e-helyett kiemel 1-1,5kHz-en és 3-4kHz-nél már durván emel.
Nem értem a dolgot, lehet, hogy valami rezonáns-kört csináltam, ami "gerjed"?!
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Kedves shalafi66 és Többiek!

Jó lenne átvitelt látni róla, a 8 Ohm-os, 639-es verzióról, kiszedett diffuzorral.
Az nem jó, hogy le is tekertél a tekercsből, az már egy másik ( 6 Ohm-os ) hangszóró. Mindenesetre azon is látszik a javulás.

doki!
4,7uF soros kondi 0,6mH párhuzamos tekercs és a magas előtt a jelosztó, ami 5,5dB-t, illetve 3dB-t oszt a magasaknak megfelelően.
Valószínűleg sok a 4,7uF, majd holnap megpróbálom 3,3uF-al, talán az már jó lesz hozzá, mert ez így nagyon kukorékol, pont 3-4kHz-en.
A mély előtt 0,84mH van és Zobel 6,4uF+2,7Ohm soros RC-tag párhuzamosan.
Elvileg a mélynek már esnie kell 2kHz-től, e-helyett kiemel 1-1,5kHz-en és 3-4kHz-nél már durván emel.
Nem értem a dolgot, lehet, hogy valami rezonáns-kört csináltam, ami "gerjed"?!
Üdv! SMA
Nálam a magas 2,53uF+0,47mH vel van 4,7+10 ohm lpaddal.
A mély ugyan más,de az elmondottaidból hasonlóan viselkedik.Itt 0,82mH tekerccsel párhuzamosan van 1 ohm+470nF robakötve.Zobelizátor 10ohmból és 22uF-ból áll.
Üdv Doki!
Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Átfogalmazom, jobb a "térkitöltési tényezője" a Beyma/Vifa párosnak.

A másik számítógépen már futtatok számításokat, hátha jobb lesz az eredménye. Holnap újabb méréseket végzek. A mély a váltóval egész jól szól, de miért emel ki 4kHz-en, mi okozza ezt a kiemelést az átvitelben?
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves doki és Többiek!

Számolok, majd holnap újra mérek.
Nem értem a helyzetet, az (új) adatlapok után nem ezt várná az ember.
A mély magában, váltóval egész jól szól, csak kiemel ott, ahol már esni kellene, a számítások után, kb. -4dB-t, legalább.
Ja, nem erről készült az adatlap, vagy ez a régi konstrukció. Sad
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Kedves doki és Többiek!

Számolok, majd holnap újra mérek.
Nem értem a helyzetet, az (új) adatlapok után nem ezt várná az ember.
A mély magában, váltóval egész jól szól, csak kiemel ott, ahol már esni kellene, a számítások után, kb. -4dB-t, legalább.
Ja, nem erről készült az adatlap, vagy ez a régi konstrukció. Sad
Üdv! SMA

Nem véletlen a 2,53 uF,ezzel kb:3kHz környékére adódik az x freki,pedig nem oda kéne .forog. .Nekem az a gyanúm,hogy a magasugárzók(a hg1,9 is)magas kújú,ezért(is) renitenskedik a váltási pont környékén.Lehet,hogy "berágok" és fúrkálok pólusvasat is. :|
Üdv Doki!
Válaszol
Az 1,15-ös Qts magasnak számít?

Válaszol
shalafi66 Írta:Az 1,15-ös Qts magasnak számít?
Ugye nem az egykilencesre gondolsz?Mer az nem annyi. .sir.
Üdv Doki!
Válaszol
Annál 1,6-1,7 körül van. Igazából az sem magas túlzottan.

Válaszol
SMA .
Nem lehet véletlenül , hogy a doboz van rosszul hangolva , és abból adódik a kiemelés .
Válaszol
3-4000Hz-en panaszkodik SMA, ott a doboz nem tudom, h. mennyit árthat az átvitelnek.

Válaszol
Alighanem igazad van .
Szerinted meddíg szól bele a doboz ?
Válaszol
Rossz esetben a kiloHz-es tartományt is befolyásolja, de most SMA-nál nem hinném, h. erről van szó.

Válaszol
shalafi66 Írta:Annál 1,6-1,7 körül van. Igazából az sem magas túlzottan.
Lemérted?Mert akkor feldobhatnád a méréseket.Egy vízesésdiagramm sokat elárulna a dolgokról.
Az egykilences inkább a csé és az s hangokat dominálja,sejpít.
Üdv Doki!
Válaszol
Háát CSD mérésekkel még jó ideig nem szeretnék foglalkozni. Kerestem egy régi nem túl jó HG1,9-et ugyanis ebből sincs mintám még, és azt mértem ott 1,8 lett a Qts, tehát az újaknál ez kb. 1,6-1,7 lesz.

Válaszol
Közben eszembejutott, h. a HG1,9-nek régen is elég jó volt a CSD diagramja 5000Hz fölött, egy kb. 18kHz-es rezonanciát kivéve.

Válaszol
doki Írta:Zobelizátor 10ohmból és 22uF-ból áll.
Az a 22u nagyon érdekes. Big Grin

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 14 Vendég