A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Meg fogom nézni is, írni is, de közben rá kellett jönnöm, hogy neked 569-es hangszóród lesz, nekem viszont 484 volt itt pár napja, és ezek nagyon nem egyformák. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Sziasztok

Van 4db HA17-582 hangsugárzóm és egy pár HG2,5-464-m. Készítettem hozzá egy pár 65 literes reflex dobozt 40,5Hzre hangolva. Sajnos a váltójával nem boldogulok és persze bereccsent a mérős hangkártyám is hab a torkán, hogy időm sem akad túl sok, ezért kérlek benneteket segítsetek, milyen váltót javasoltok. Majd egy GC fogja hajtani ha ez számít.

a segítséget előre is köszönöm
dext
üdv:
dext
Válaszol
Sok az a 65 liter, még 4 hangszórónak is elég lenne. Smile Kettőhöz kb. 40 az elfogadható Smile

Kicsit több infó kellene, hangszóró-elhelyezésről, bekötésről (4 vagy 15 ohm), és az előlap méreteiről. A magas süllyesztve van?
Illetve mekkora helyiségben szól majd, nagyjából mekkora távolságra a falaktól?

Válaszol
Szia

Csökkenteni tudom a méretét ( zsákos homokkal vagy baltával )
A 65 liter bassboxpróval jött ki. Valóban kicsit elkapkodtam a dobozkészítést, habár ez szerencse is volt, csak árajánlatot kértem az asztalos cimbitől - úgy saccra - erre ő összeállította a dobozt, csak a ragasztást hagyta rám. Mindezt grátisz így nem mertem szólni, hogy lassabban Smile
No 240mm széles a doboz 1040mm magas, a magassugárzó közepe 80mm-re van a tetejétől középen, nincs süllyesztve, a felső mélyközép sugárzó és a magas között 10mm, a két mélyközép között szintén 10mm a távolság . 4ohmos bekötést szeretnék ( csöves végfokom ezt szeretné bár nem hozzá szánom). A helyiség méretei 4,2m* 6,5m 2,6m belmagasság. A hátsó faltól kb 80cm a jobb oldali fal kb 1,3m-re a faltól a bal oldali kb 2m. Mögöttük könyvespolc.
Eredetileg 2,5utas megoldásban gondolkodtam de be kell látnom én ehhez nagyon sügér vagyok.
üdv:
dext
Válaszol
A váltóhoz ,csak annyit . Nagyon fontos a magassal sorba kötött kondenzátor minősége . A legjobban tervezett doboz,-váltó hangját is tönkreteheti .
Válaszol
Hát még a nem tervezettekét. Smile

Komolyra fordítva, a magashangszóró minősége, vagy az előlapba süllyesztés sokkal fontosabb lenne akármilyen kondenzátornál. De ezek már adottak, gondolom nem változtathatók.

A 2,5 út így első ránézésre jobb eredményt hozhatna, a két mélyközepet ha azonos sávban szólnak, vagy nagyon alacsonyan kellene váltani (amivel a magas már nem tud mit kezdeni), vagy kioltások várhatók középtartományban.

Amikor legutóbb ilyen hangsugárzót készítettem, és hangváltóztam, akkor a legegyszerűbb megoldás a következő volt:
mélyközép: 560uH × 4,7R + 6,8uF
magas: 2,2R + 3,3uF × 330uH
Ez persze csak egy hevenyészett kapcsolás, a hangszórók is teljesen másfélék már, arra jó, hogy ne menjenek tönkre, és nagyjából azonos hangnyomással szóljanak.

A 2,5 úthoz meg a pontosabb váltóhoz mindenképp mérni kellene az adott hangszórókat a végleges dobozban. Enélkül csak tapogatózni lehet.

Válaszol
Kedves Shalafi!

Kb. 10-12 literes, két utas hangfalak felújításához szeretnék tanácsot kérni. Háttérzenéhez (főleg jazz) ill. 2x20-30 wattal hajtva "örömzenéléshez" használnánk. A dobozok adottak, hangszórókat, váltót cserélnénk bene. (Az egyik pár az orosz S30)

Melyik hangszórót javasolnád mélyközépnek, ill. magasnak, és hol lenne jó váltani?
HG18-620 és HG2,5-639 jó párosítás lenne, vagy esetleg az új mélyközepek közül?

Köszönettel: gkita
Válaszol
Kedves gkita, 10-12 liter kevés a 180mm-es hangszóróhoz, talán zárt dobozként működhetne, egy alacsonyabb érzékenységű mélyközéppel. Esetleg 130-150mm-es hangszóróval jöhet szóba ekkora b-reflex doboz.

Válaszol
Köszönöm

ha minden jól megy ma össze is tudom rakni.
üdv:
dext
Válaszol

"Komolyra fordítva, a magashangszóró minősége, vagy az előlapba süllyesztés sokkal fontosabb lenne akármilyen kondenzátornál. "
A rossz minőségű kondenzátor a legjobb hangszóró hangját is képes elrontani . Ebben biztos vagyok . Sok kísérletezés közben ,teljesen véletlenül jöttem rá . / Ahelyett hogy az okosabbaktól tanultam volna ./
Válaszol
Persze jó lenne, ha valaki definiálná egyszer a rossz minőségű-jó minőségű kondenzátor fogalmát.
A rossz minőségű benzintől meg elromlik az autó. Ettől nem lettem okosabb. Smile
Válaszol
Mindenkinek megvan a saját rögeszmerendszere. Smile Van aki elhiszi, hogy a kondenzátor a sok egyforma kis érték párhuzamosításától lesz jó, van aki a kiadott több ezer Ft-ban hisz, lásd: Jantzen, Intertechnik, Bennic, Mundorf, stb.
És van aki a lényegre figyel. Smile

Ha véletlenül problémába ütközünk, mindig érdemes megkeresni először az okokat, akkor nem kényszerülünk hiedelmek-legendák gyártására egy-két homályos tapasztalat alapján.
Mert a kondenzátorok minősége abban a percben teljesen lényegtelenné válik, ha pl. az értékük, vagy a szűrő többi alkatrészének értéke nem stimmel, esetleg a szűrő mögé kapcsolt hangszórónak eleve helyrehozhatatlan hibái vannak.

Egy kondenzátor önmagában nem tud semmit elrontani, de megjavítani sem, nem csodaszer. Csak egy ugyanolyan elem a hangsugárzóban, mint a többi. Elrontani csak mi tudjuk, mondjuk a hangváltót, ha nem a megfelelő alkatrészeket, vagy a hangsugárzót, ha nem a megfelelő hangszórókat választjuk ki.

Válaszol
A TL dobozaimat reggeltől estig lehetett hallgatni . Egyik srác elhozta a maga gyártotta klónokat ,mivel az övé hallgathatatlan volt . Mindent átnézve ,annyi volt az összes különbség . Hogy az ő váltójában a 13 uF
egy 10 +3,3 u-ból volt összeválogatva . Rettenetesen fárasztó hanggal . Átforrasztottuk az én 8db-ból álló térplasztikámat , és csodák csodája
ugyanolyan hangja lett mint az enyémnek .
A párhuzamos kapcsolás , csökkentette az ESR-t ,és az induktív összetevőt . Valószínű ez volt jó hatással a hangra .
Válaszol
Csak nem valami régi elektrolit kondi volt benne (mármint a rosszban)? Vagy nem hangváltóba való kisfeszültségű kondik? Persze a csere után a kapacitásértékek is változtak. Ezeket tudom elképzelni.

Egy fóliakondinál nem vészes se az ESR, se az induktív összetevő. A fóliák 1Mhz-ig használhatók tudtommal.

Persze van olyan kondi, ami nem hangváltóba való, de akkor az tényleg nagyon rossz dolgokat produkál... (általában sima elektrolit, meg kis feszültségű, kis áramú fólia nem jó)
Válaszol
Igen, ez épp jó példa arra, amit az előbb írtam. Smile

Ahogy legtöbbször, a kezdeti elhanyagolásoknál van megint a hiba. A különbségek valószínűleg nem merültek ki a kondenzátorok számában, szinte biztos, hogy maguk a hangszórók is jelentősen eltértek (persze ennek komolyabban utána kell járni).
A másik, hogy a HG2,5-es magashangszóróval sorosan a 13uF-os érték alapvetően elhibázott, ezt bármiből is rakjuk ki, sosem fog jól működni. Smile A legkisebb baja is nagyobb az ESR értékeknél ennek a szűrőnek.

A tanulság tehát az, hogy a kondenzátorok nem a "Hangra", hanem a hangszórókra jutó jelekre hatnak elsősorban, Smile ez az oka, hogy a hibákat legtöbbször nem a misztikus, vagy megfoghatatlan jelenségekben kell keresni, hanem a nyilvánvalókban.

Megint más kérdés, hogy gyors ki-be forrasztásokkal, átkapcsolásokkal nem lehet igazán jól megítélni a hangsugárzókat. Még a jóval hosszabb "tesztelések" is gyakran félrevezető eredményeket hoznak.

Válaszol
A 13 uF-on nekem is megakadt a szemem.Smile Kicsit soknak tűnik.

Való igaz, az ilyen tesztekkel elég sok probléma van. Mindig irigyeltem azokat, akik képesek akár egy dalt vagy egy órás zenei anyagot elraktározni a fejükben, úgy, hogy azt, utána újra meghallgatva össze tudják hasonlítani az "eredetivel". Smile Sosem értettem, hogy ezt miért tekintik "releváns" tesztnek.
Pár másodperces részleteket is nagyon nehéz összehasonlítani, főleg, ha apró eltérésekről van szó. És újra meg újra meghallgatni például azt a két másodperces zongoraleütést.... Senki sem fogja erre rávenni saját magát vagy az ismerőseit erre, lefogadom.
Válaszol
Rövid meghallgatásoknál a részleteket érdemes figyelni hosszabbaknál pedig a benyomásokat.

Sajnos nem volt időm összerakni a váltót.... talán holnap
üdv:
dext
Válaszol
Érdekes, hogy mindig a legszubjektívebb teszteket akarják a legobjektívebbnek beállítani....
Benyomás? Milyen (mekkora) különbségeket akarunk felderíteni? Szerintem itt nem lehet benyomásokra építeni, az csak nagy különbségeknél van.

Hangszereknél is, ha apró az eltérés, csak részletekben érdemes összehasonlítani. (Ha csak a hangzást "nézzük".) Smile

És persze ott van a rengeteg háttérváltozó, ami mindig ismeretlen az ilyen "állítólagos" tesztekben. Hallgatási pozíciónak is nagy hatása van a magas hangokra, minden háttérváltozót fel kell deríteni és az alapján mérlegelni egy ilyen teszt eredményeit.

Válaszol
Oh nem akarom én objektívnek beállítani
de mégiscsak azért barkácsolunk hogy élvezzük a zenehallgatást.
A rossz szubjektív megítélésnek valami konkrét hiba az oka, olyan ami mérés során esetleg elkerülte a figyelmüket. Nameg sajnos nemek nincs komplett mérő rendszerem, felkészültségem sem tökéletes ezért mégiscsak meg kell hallgatnom amit csináltam.
üdv:
dext
Válaszol
Előbb-utóbb kénytelenek vagyunk meghallgatni azt, amit összeraktunk, nem menekülünk meg tőle. Smile

(2012. 12. 06., 10:23)csabesz Írta:  minden háttérváltozót fel kell deríteni és az alapján mérlegelni egy ilyen teszt eredményeit.
Ha valaki komolyan csinálja, akkor mindenképp, de időtöltésnek, közösségi programnak, bármilyen formában megfelel. Smile

Válaszol
Nyilvánvaló, nem az átlagemberek, meg a barkácsolók feladata lefolytatni a tudományos kísérleteket. Smile De aki hangdoboz barkácsolásra adja a fejét, annak több mint valószínű, hogy van valamilyen műszaki végzettsége vagy rálátása, és azt, hogy egy állítás mennyire alaptalan vagy egy gondolatmenet mennyire nem vezet sehova, nem (lenne) olyan nehéz belátni.

A "kondihívőknek" legalább egy egész életen át tartó program a kondenzátorok csereberélése. Smile

No és persze jobb elkerülni a csapdákat...Pl. a csillapítóanyag elhelyezése is fontosabb mint egy drága kondenzátor.

Válaszol
Mondjuk nehezen összehasonlítható, mert mindkettő máshol, másra hat. Smile

Válaszol
A 13 mikro a Whitefül számolójával jött ki ,soros 12 dB -re állítva . A hangja jó ,viszont pocsék az impedanciamenete .Ez mondjuk a csöves végfokot nem nagyon érdekelte .
Egyébként fölösleges ezen vitatkozni . Ki kell próbálni . A rossz verzió C219 es 10 uF+3,3uF ból állt . A jó verzió 8 db 1-2 mikrós ,ugyancsak C219 .
Tesztelésre ajánlom a relés átkapcsolót ,nagyon jól hallani vele a különbségeket .
Amúgy nem egy zseniális ötlet folytán állítottam össze 8 db-ból ,ilyenek voltak . Ráhibáztam .
A kollégám Bennic kondikkal kísérletezett ,neki is jobban szólt ha több darabból rakta össze .
Válaszol
Tudom én ezt, jól emlékszem rá.
Nincs mit kipróbálni, a 13uF egyáltalán nem jó, a Whitefül-féle és a többi hasonló számolóscript csak játszogatásra használható, valódi hangszórókhoz nem lehet hangváltót tervezni egyikkel sem, mert nem veszik figyelembe sem az elektromos, sem az akusztikai paramétereit a hangszórónak-doboznak, elhelyezésnek, stb. És főképp nem az impedanciamenettel van itt a baj, az áramgenerátoroshoz közelítő meghajtás miatt a csöves erősítőket egyébként is inkább a magasabb értékek hozzák zavarba, mint az alacsonyabb, névleges alattiak. Ebben az esetben ez egy kis loudness-hatás formájában jelentkezik, mélyben és magasban is kiemel kicsit az erősítő a terhelőimpedancia miatt.

A baj egészen pontosan ott van, hogy a mélyközép és a magas is kínzásnak van kitéve, mindkettő indokolatlanul ott szól, ahol már nem tud, és ahol már semmi szükség rá, hogy megszólaljon.
A legnagyobb gond jelenleg ez, és teljesen független a párhuzamosoktól. Azok úgyis a végtelenben találkoznak. Big Grin Inkább hagyjuk békén őket.

A REMIX C219 egyszerű tápszűrő és hidegítő kondi, nem hangfrekvenciás felhasználásra készült, ráadásul nagyon nagy a szórás egyes sorozatok között. Ezeket a hibákat talán kompenzálja a sok kisebb darab párhuzamosítása, de semmi más/több nincs benne.

Hiába kapcsolgatjuk relével, ilyen rövid intervallumokkal, szerintem semmi hasznos nem derül ki egy hangsugárzóról. És az már megint egy másik kérdés, hogy a relé lehet egy újabb problémaforrás a rendszerben..

Válaszol
Senki sem azt vitatja hogy, jobb vagy rosszabb lett a párhuzamossal, hanem az ok-okozati összefüggéseket.
Ha rosszabb lenne a párhuzamossal a végeredmény, akkor meg jobb lenne a szimpla soros kapcsolás? Egy mérés nem mérés, két esetet összehasonlítva nem lehet általános következtetéseket levonni.

A hangváltós fóliakondiknak olyan kicsi az ESR meg ESL értéke, hogy az eltérések nem számítanak, csak a maximális áramterhelhetőséget befolyásolja.

Válaszol
Szerintem keressünk valami új témát. Ezt a csontot már lerágtuk. Smile

Válaszol
Van még egy csomó alkatrész...Smile Tekercsek, ellenállások, csatlakozók..... Bár nem is ebbe a topicba tartoznak.
Válaszol
Helló

Tegnap sikerült összerakni a váltót, behangolni a reflexcsövet.
Köszönöm a tippet valószínűleg, ilyen eredményt egyedül akkor sem érek el ha van mérőrendszerem.
Egyenlőre 2.5 utasra csináltam, a második mélyközepet egy 5mH vasmagos tekerccsel szűröm. Ezt majd még méréssel a végleges helyén fogom beállítani.

Shala még egyszer köszi
üdv:
dext
Válaszol
Nincs mit, semmit nem csináltam. Ha lenne HA18-am meg HG2,5-em, megmérném pontosan, de nem tárolok ilyen hangszórókat sajnos.

Ui: végülis párhuzamosított mélyközepekre adtam az előző váltót, de ezzel a 2,5 utas megoldással sem rossz, csak szerintem így növelni kellene a magas előtt a soros ellenállást. Legalább 3,3 ohmra.

Válaszol
Hali mindenki! Szeretnek egy par ketutas bass reflex dobozt epiteni a Ha 15 618 bol. Valaki megtudna mondani hogy melyik egy elfogadhato magashangsugarzo ehhez a melykozephez.
Es tovabbi segitsegre lenne szuksegem a tervezeshez, (kezdo vagyok a szakmaban).
Válaszol
hát, abból inkább ne.
http://www.hangszoro.net/index.php/uj-hangszorok/melykozepek/17n558a-detail
ebből inkább.
http://www.hangszoro.net/index.php/uj-hangszorok/vifa/dx25tg-09-04-detail
másodrendű váltóval 2-2.5 Khz keresztezési frekvencián túl nagy bűnt nem követsz el.

de majd valaki áthúzza ezt a tervet is és mond mást Big Grin
Válaszol
Nekem a 17R634A-val van némi tapasztalatom. Ha nem fontos az érzékenység, akkor akár 36 Hz-re is lehet hangolni. Engem meglepett hogy milyen mély hangokat lehet kihozni belőle. Előnye még a szép átvitel, ami megkönnyíti a váltókészítést.
Válaszol
És épp ezért a 634-et lehet a legkisebb dobozba beletenni a 17-esek közül. Smile

Válaszol
Sziasztok!

Már egy ideje át vannak alakítva a hangfalaim 4Ohm-ról 8Ohm-ra, az 502 hangszórót kicseréltem 569-re és a váltót is átalakítottam, mindezért köszönet shalafi66-nak mert ő mondta meg hogyan kell. Szerintem jobb lett, a mély teljesen máshogy szól, jobban tetszik, szerintem mélyebbre is kegy hallhatóan (közben erősítőt is vettem).
A magasaknál is lett változás a hangban összességében jobb lett mint előtte, szerintem Smile. Egyenlőre csak fordított polaritással kötöttem be.

De a magassal még kezdenék valamit. Nem tudom mit. Be van süllyesztve, milyen különbség lehet ha nincs besüllyesztve? A magas körül levő felület nagysága menyire számít?
Válaszol
(2012. 12. 24., 14:21)Endeavour Írta:  De a magassal még kezdenék valamit. Nem tudom mit. Be van süllyesztve, milyen különbség lehet ha nincs besüllyesztve?
Sajnos igazán jó mérésem nincs a jelenségről, de mindenképpen jó, hogy be van süllyesztve. A dóm kiemelkedő fedőlapja miatt esik a hangnyomás bizonyos frekvenciákon.
(Levettem a mérést, mert utánaszámoltam és elméletileg 3 kHz környékén kellene hogy beszakadjon az átvitel a 108 mm-es dóm előlap miatt).
(2012. 12. 24., 14:21)Endeavour Írta:  A magas körül levő felület nagysága menyire számít?
Ha süllyesztve van, akkor csak az előlap mérete számít és a magas átvitelét nem érinti (hacsak nem nagyon keskeny a dobozod).
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 17 Vendég