A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
Jó az egy frekvencián is, 30Hz körül. Egy olyan +-6mm-es kitérésig kell felmenni fokozatosan. Aztán pár órát maradhat rajta. Én nem szoktam használni ezt a hangszórót, de nagyjából ennyit lehet vele tenni.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Köszi !
Akkor így oldom meg, csak a csendesítést kell megoldani, hogy a család is megmaradjon mellette. Smile 
Erről a 484-ről írtad egyszer, hogy igazából se zártban, se reflexben nem az igazi. Én csak próbaképp vettem, tanulási célból, mert a zárt kétutas dobozzal jobb kezdeni. Aztán majd jöhet a reflex is. Most a mérésekkel ismerkedem, már amennyire időm jut rá.
Válaszol
30Hz-en igazából szabadon nem nagyon lehet hangja. Smile Csak mechanikai zörejek esetleg.

Nagyjából jó ez zártba, csak nem tökéletes. Smile De ugye az nem ez az összeg lenne.

Válaszol
Hát igen. Hangja csak annyi van, mint egy egy nagy lapátos ventilátornak. Ami éjszaka azért hallatszik. (Még a kutya is megugatta először Smile ) 10 óra után lement 48 Hz-re. Azóta ment egy napot, de nem ment lejjebb. Nem tudom, érdemes-e még küzdeni, vagy ez ennyi lesz?
Tudom, hogy nem kell csodát várnom ennél a hsz-nél.  
Válaszol
Hát furcsa, mondjuk régen mértem bármit is. Smile De olyan 40 körülit azért vártam volna ennyi mozgatástól. Ha megvolt az a 6mm-es kitérés, és ment 10 órát, nagyon nem hiszem, hogy lesz még alacsonyabb.

Igazából két-három éve, új, tartósabb alapanyagból készülnek a membránszélek, viszont emiatt kicsit magasabb a rezonancia pont, valószinűleg itt keresendő az ok. Smile

Válaszol
Lehet, hogy itt lesz az ok tényleg. Amikor kézhez kaptam, furcsa volt a membránszél erőssége. Nagyon feszesen tartja a membránt. A régi gumisszélű a DC2002A-ból, mérve jóval lejjebb ment, igaz furcsa volt, hogy 4 ohmos létére sokkal kisebb hangnyomást produkált ugyanazon a jelszinten, amit a hangkártya kiad. Ennyit gyengülhet a mágnes? Vagy eleve nem voltak ezek jó hatásfokúak még? Majd ha kézhez kapom a másik példányt, akkor még egyszer nekiugrok a járatásnak, aztán meglátom. 
Válaszol
Kevésbé érzékeny a régi HA20, ilyen is volt. Smile

Válaszol
Ha nagyon nem boldogulnál, és fontos lenne valami minőségibb dolog ebből a HA20-ból, cserélek neked rajta habszélt szivesen, olyan 28Hz körüli fs kijön belőle, ha én csinálom.

Válaszol
Még megvárom a normális párját, aztán meglátom. (Valószínű április második hétvégéjén megyek Fehérvárra.) Nyilván, ha tudnál belőle kihozni jobbat ezzel a cserével, akkor lehet, hogy élnék a felajánlással. A dobozát ennek függvényében kéne kialakítani, úgyhogy akkor azzal még nem ugrálok a lapszabászat környékén. 
Válaszol
Szia Shalafi!
Megmértem a hsz-ket. Egyeznek az általad mértekkel. Az impedancia az teljesen,  a freki meg úgy-ahogy, mert nekem nincsenek itthon hitelesített cuccaim, de megközelítőleg követi a mérésedet. Lehetséges, hogy az általam készített mérés ( freeair , és freeair 30gr súlyozással) jó lehet, és a Room EQ T-S számítása  jókat adott ki végeredményül?
Itt vannak az egyik hsz adatai: (minimális eltérés van a kettő között)
  TS Parameters file

Room EQ V5,14
Dated: 2016.06.08. 20:44:27
From measurement 484 II függ

Zmin 6.07 ohm
fmin 207 Hz
f3 882 Hz
Le(f3) 0.392 mH
Motional impedance parameters
RES 33.76 ohm
LCES 59.160 mH
CMES 485.7 uF
RAMS 33761.307 mohm
Blocked impedance parameters
RDC 5.80 ohm
dR 0.09 ohm
Re 5.89 ohm
Leb 0.0 uH
Le 0.553 mH
Rss 437.5 ohm
Ke 0.0000 S-H
Thiele-Small parameters
fs 29.7 Hz
Qms 2.323
Qes 0.534
Qts 0.434
Fts 68.4
Mms 17.27 g
Cms 1.664 mm/N
Rms 1.387 kg/s
Vas 123.79 litres
Bl 5.963 Tm
Eta 0.58 %
Lp (1W/1m) 89.77 dB
Dd 17.08 cm
Sd 229.0 cm^2
Added mass 30.00 g
Secondary measurement: 484 II függ 30gr
Air temperature 24.0 C
Air pressure 1013.25 mB
Air density 1.1879 kg/m^3
Speed of sound 345.6 m/s

Ezek alapján a BassBox zártra vette alapból a dobozt 28 literre, ami azért elég gyenge basszust hozna(fb 64 Hz), ha átváltom reflexre, akkor meg 112 liter (fb 26Hz). Szóval ezzel még nagyon gyerekcipőben járok. Vagy még így átalakítva is megmaradt a se nem zárt, se nem reflex állapot? És ezért hoz érdekes eredményeket a program, vagy esetleg a Room EQ számol rosszul? Vagy a mérésnél van baj?
Válaszol
https://snag.gy/pGvOjr.jpg
Én ezt mértem, sztem kb. hasonló. A másik kicsit jobb elektromosan, de hasonlók. Az eltérés a fehérváriak hibája, azzal nem tudtam mit kezdeni. Illetve új lengőcséve kellett volna, és azzal talán. de akkor már a mágnesen és vason kívül semmi nem marad a régi 484-es hangszóróból.

Mozgó tömeget nem néztem, de valószínűleg 20g körül van, a 17 kicsit kevésnek tűnik. A felület viszont csak 219 négyzetcenti, ez egy kisebb membrán, mint a 484-nél.

Igazából 25-30-35 liter között lehet a zárt doboz, amiben elmegy, ehhez nekem 55-57Hz-es alsó határfrekvenciákat mutat. Ez szerintem ebben a méretben teljesen normális.

Ha reflexet csinálnál belőle, akkor 40 liter, fb=40Hz, f3=40Hz kb. Nem teljesen egyenletes, kicsit emel, de csillapítóanyaggal hangolható valamennyire. De nem is biztos, hogy kell, mert faltól távolodva nem látszik majd baffle-step miatt.

Válaszol
Szia Shalafi!

Lassan nekiálltam a dobozoknak. 37 liter körül lesz, azért, mert most zártnak indul, aztán lehet, hogy egyszer reflex lesz belőle.  Már beleillesztettem a 20N484-et. Van hozzá "díszkeret" is. Ha minden jól megy, jövő héten összeragasztom a dobozokat. Annyi lenne a kérdés, hogy most biztos nem lesz BC25, de van két verzió magasra. Melyiket válasszam? A mérések 20 cm-ről, szabadon készültek, és a hangnyomás nem hitelesített. Lehet, hogy mindkettőt felismered így "pofára".
[Kép: %c3%b6sszehasonl%c3%adt%c3%a1s.jpg]

[Kép: %c3%b6sszehaonl%c3%adt%c3%a1s01.jpg]
[Kép: %C3%B6sszehaonl%C3%ADt%C3%A1s02.jpg]

Válaszol
Szuper. Smile Ha reflexesíted, egy kompenzáló mágnes lehet, hogy kelleni fog. Smile

Pedig a BC25 sokkal szebb. A zöld elméletileg olyan fehérvári HG2,5 szerűség. Smile A piros nem tudom. Az furcsa, mert nagyobb az ellenállása. Smile De valamivel jobbnak tűnik. A CSD diagram így, ahogy van most, nem sokat árul el.

Válaszol
A hg2,5 talált. A másik a dt99. Jelenleg ez a kettő van itthon. Most a dt-nek van kivágva, süllyesztve a hely. Bevallom, a CSD-hez még nem értek. Azt dobozban érdemesebb mérni, vagy programfüggő is talán? Sajnos az lsplab nálam nem megy, mert ASIO-s a hangkártyám (maudio LT1010). Még nagyon értelmezni sem tudom a diagramot, tanulnom kéne még sok elméletet-gyakorlatot.
Válaszol
A programtól nem szabad függenie. Smile Egyértelmű, hogy a DT-99 a jó a kettő közül. Szerintem működik az a hangkártya ASIO nélkül is. Smile
Több fajta idő-energia diagram lehetséges, az alapeset az, hogy az első időpillanatban a hullámfront látszik, majd a berezgések és azok csillapodása, energiatárolás.
[Kép: 8FRHU5.jpg]
Függ az előlaptól-beépítéstől-környezettől, főleg magashangszórónál. Ez pl. egy BC25 ferrites.

Válaszol
A programban van ASIO menü, de szürke, és így nem tudom megadni neki, hogy melyik bemenet-kimenet mit csináljon. Van 8-8 belőle. Csak össze-vissza görbéket rajzolt, aminek semmi köze nem volt a valósághoz.
Válaszol
Ezt most nem teljesen értem. Smile

Válaszol
(2016. 07. 03., 19:50)shalafi66 Írta:  Ezt most nem teljesen értem. Smile
Erre gondoltam:
[Kép: lsplab01.jpg]

Ez lesz a mérés eredménye, pedig a hang kimegy, csak görbe nem lesz belőle valamiért, bár az is lehet, hogy én nem tudom beállítani magát a mérési dolgokat.
[Kép: lsplab02.jpg]

Egyébként a hangkártya átvitele ilyen (ezt még a HOLMImpulse-al csináltam):
[Kép: LT1010_frekimenet.jpg]
Még annyi volt az eszembe, hogy több helyen írtad itt a kétutas témában, hogy ezeknél (18-620, 20-484) a hsz-nál a váltóban jó lehet 1,5mH tekercs ferrittel. Sok helyen meg azt írják, hogy lehetőleg légmagosat használjunk. Most akkor inkább a kisebb ellenállás a jobb, vagy a tisztább átvitel. Mert gondolom azért nem ajánlják. Sajnos (még) gyakorlati tapasztalatom nincs ebben a témában. [Már várom, hogy megmérhessem a helyükön a hsz-kat Smile ]
Válaszol
Ehhez a hangszóróhoz, amit én csináltam, valószínűleg kisebb tekercs is elég, mert sokkal szebb a középtartomány, mint egy sima HA20  vagy HA18 esetén. Smile Bár zárt dobozban lehet, hogy kell az 1,3-1,5mH a mélytartomány esése miatt, ez már elhelyezés, és helyiség-függő is.

A hangkártya beállítása jó így, azzal semmi gond. A WDM driverekkel is normálisan működik. Egyelőre azt látom, hogy kevés a minta, oktávonként egy. Smile Az meg így fog kinézni.

Válaszol
Szia Shalafi!

Elkészültek a dobozok az éjjel. 4óra alatt összeragasztottam. Van (majdnem) középen egy merevítőkeret.
Nem tudom, hogy nem raktam-e bele sok töltőanyagot. Vatelint vettem még múltkor, abból szeleteltem.
A doboz alján több van:
[Kép: IMG_6177.JPG]
A felső részben a hangszórók mögött kevesebb:
[Kép: IMG_6179.JPG]
Majd most jön a méricskélés. Ilyenkor közeli méréseket szoktatok csinálni hsz-nként? (mondjuk kb.10centiről?)
Vagy messzebbről is, hogy a hangnyomásszint különbségeket is lehessen mérni? (50-100cm?)
És a messzebbit már érdemes a leendő helyén mérni, vagy inkább csillapítottabb környezetben?
Válaszol
Na méricskéltem többet is, csak közben a gyerkőc kikapcsolta a konnektort, így elcsúsztam időben a dolgokkal.
Most egy kb. 50centis mérést csináltam egy pozícióból. Nagyjából a két hsz között volt a mikrofon magassága.
Zöld: 484 magában; Piros:DT99 magában; Kék: kettő együtt egyenesben; Fekete: kettő együtt, magas fordítottan.
[Kép: Hangdoboz.jpg]
Valamiért 7kHznél ütik egymást, vagy akusztikai kioltás van épp ebben a mikrofon pozícióban.
Mértem egyet 1m-ről, és a magas tengelyében volt a mikrofon. Így 5kHz-nél van ugyanez a kioltás. Lehet, hogy váltóval már nem ütik egymást.(?)
Válaszol
Csináltam egy közelit ismét. A hangnyomást a te általad készített diagramhoz igazítottam, kb így hiteles lehet.
[Kép: Hangdoboz02.jpg]
[Kép: Hangdoboz02_484.jpg]
[Kép: Hangdoboz02_DT99.jpg]
Ezek alapján tudsz valami kiindulást adni váltó tekintetében?
Még egy kérdés: Azoknál a hsz-knál, amiken nincs kiírva a +/-, csak a sarucsatlakozás különböző (nagy/kicsi), ott mindig a nagy a +?
Mert akkor lehet, hogy fordítva kötöttem, de ezt csak holnap tudom megnézni.
Válaszol
Smile 7k-nál már nem szabad szólnia a 484-nek. Még mindig soros 1-1,3mH induktivitásra gondolok, a többit menet közben lehet kitalálni. Magasnál kezdetnek soros 3,3uF.
Azon a frekvencián kb. ellenkező fázisban szól a két hangszóró, ezért a kioltás. Furcsább, hogy 15000-nél miért nem szól a dóm.

Közelről mérni nincs sok értelme váltótervezésnél. Legalább a doboz leghosszabb oldalélével megegyező távolságról érdemes mérni.

Válaszol
Akkor jó volt a megérzésem: este kikészítettem az asztalra 1,1mH tekercset és egy 3,3n kondit.  Smile
Vannak még kisebb tekercsek is, azokat még lehet sorbakötni. 
A 15k-s bezuhanásnak utánanézek, mert szabadon nem volt ez a lyuk benne.
Válaszol
Nincs is benne normális esetben. Smile És még süllyesztetted is, szóval nincs ok rá.

Egyébként szép a doboz. Smile

Válaszol
Most még nem tudtam mérni, mert alszik a gyerek (a hálószobában van a gép, a nappaliban van az erősítő, a hangfal, és a mikrofon). Eddig annyit csináltam, hogy mélyek előtt 1,1mH, magasaknál 3,3n+4,7R, mert soknak találtam. Még nem vagyok elégedett az aljával, de majd mérek. Vagy hozzászoktam a BR-es átalakított Waldus300-hoz, és most kevésnek tűnik. (Vagy rontsuk az érzékenységet a basszus javára?)
Ezen kívül nagyon szépen szól, hallgattam kis hangerővel rajta mindenféle stílust. Nagyon szép a Liszt:haláltánc zongorán (https://youtu.be/zGBXA1tBiLw)[Ezt érdemes meghallgatni, nagyon jó előadás]. Gyönyörű a sztereó kép. Na de akkor nemsoká jön a mérés...
Válaszol
Majd megnézed, hogy ekkora induktivitás kihozza-e egyenesre a közepét. Smile 3,3uF nem nF, ugye?

Válaszol
Vannak fejlemények: falközelbe raktam, könyvespolc mellé, faltól kb 15-20 centire, javult sokat. Szerintem elmegyek 1,5-1,6mH ig, ha megjön a huzal hozzá. Persze: mikrós a kondi, csak elírtam.
Lehet, hogy akkor lejebb kell menni a magassal is? (4uF??)Majd kiderül. Még így nem mértem meg, de saját helyen, saját konstrukcióban így még semmi nem szólt. Olyan zenéket hallgattak tegnap éjjel, amik felett máskor simán elsiklottam, mert nem adott akkor semmi élményt, most meg előjöttek a szépségek. Jót faragtál ebből a 484ből!!! :-)
Válaszol
Smile Na, hát Videotonból hangszórót is lehet gyártani. Örülök, ha tetszik.

1,5-el már biztos egyenes lesz zárt dobozzal is.

A magasat nézni kell, méred, és kiderül. Kezdetnek maradhat a 3,3uF

Válaszol
Hát nem tudom, hogyan mérjek. A szoba annyira belerondít, hogy nem rudom értelmezni a dolgot. Ha az 1,1mH után kötök egy 410uH-t akkor szinte semmi különbséget nem mutat, viszont 2k körül van egy nagy árok. Ezt 1m távolságból mértem. Aztán a padlóra elé raktam egy nagy babzsákot, akkor szintén teljesen máshol lettek kiemelések, és máshol beszakadások. Így nem tudom értelmezni a váltó hatását az egészre. Jó lenne egy csillapított helység! A szoba felső harmadában alig van valami, és nagyon beleszól szerintem. Jelenleg szőnyeg sincs, csak parketta.
A 15k-s lyuk okát még nem találtam meg, kicsavaroztam a dobozból a DT-t, levegőben közeltériben megnéztem, a 3,3uF maradt, és a ugyanazt mutatta, mint a dobozban.
Válaszol
Még mindig nem mértem igazán, vagyis mértem, de próbálok majd olyan helyen, ahol nem szól bele annyit a szoba.
Csináltam egy próbát, most oldalanként 1,78mH van, és maradt a 4,7R+3,3uF. Eddig ez tetszik a legjobban, most már meg vagyok elégedve a mély tartománnyal. Lehet, hogy most sok hozzá a magas, de ez még változhat. Mérek is, meg majd hallgatok. (Kellene csinálni relés váltót hozzá. De arra most nincs időm/energiám.)
Válaszol
Érdekesek ezek a bizonytalanságok, valahol meg kell, hogy legyen az oka. Csak nem romlott meg a DT-99 ennyi idő alatt.

Azért az 1,8mH már kissé soknak tűnik nekem. Smile elég sokat elvesz az érzékenységből, bár körülbelül ezzel van meg a -6dB kompenzálás. Az a teljes baffle step.

Válaszol
Az az érdekes, hogy mindkét oldalt ugyanaz a jelenség a 15k nál. Átnézem a mérés oldali cuccokat is, hátha ott lesz valami. Az érzékenysége csökken, de a quad405ben megvan a tartalék, ezért nem annyira bosszant.
Válaszol
De a hangszóróban nincs. Smile +-2,5mm kb. amit még kezel problémamentesen. Ilyen az eredeti lengőcséve. Ilyenkor inkább vinném fal felé, vagy reflexesítenék, vagy nem tudom. Smile

Hát nehéz így támpontok nélkül a 15k-s dologra értelmeset mondani.

Válaszol
Lehet, hogy reflex lesz a vége a dolognak, csak azt még nem csináltam, de egyszer azt is el kell kezdeni. Smile 
Igazából szeretem a zárt dobozok hangját. Holnap elviszik a mérőmikrofont (ECM8000), vagyis nálam van kölcsön határozatlan időre, csak most épp kell, aztán egy-két hét, és visszakapom. Mondjuk a 15K-s dolgot a többi mikrofonnal is tudom mérni, ha kell, csak azok vesék, nem gömbök. Egyelőre azon a hangerőn, amin próbáltam -  és bőven hangos volt - , még nem érzékeltem, hogy mondjuk koppant volna a lengőcséve, mint régen a DC2002-nél, a 484-eknél. Nem kifejezetten a mai kor zenéit hallgatom rajtuk, így talán nem nyírom ki őket, amíg nem reflexesítem.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 15 Vendég