A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kétutas dobozok :)
shalafi66 Írta:
doki Írta:Zobelizátor 10ohmból és 22uF-ból áll.
Az a 22u nagyon érdekes. Big Grin
Mér is?
Üdv Doki!
Válaszol
Nemtom, elsőre soknak tűnt (bár a szűrő csak egy induktivitásból áll ezen kívül), lehet, h. csak nekem az, én biztos nem használnék ekkora kapacitást. Általában nem célom, h. 20k-ig kisimítsam az impedanciamanetet. Smile Mondjuk mérésnek csak a komplett váltóval lenne értelme.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:Nemtom, elsőre soknak tűnt (bár a szűrő csak egy induktivitásból áll ezen kívül), lehet, h. csak nekem az, én biztos nem használnék ekkora kapacitást. Általában nem célom, h. 20k-ig kisimítsam az impedanciamanetet. Smile Mondjuk mérésnek csak a komplett váltóval lenne értelme.
Hát passz,majd ha kész(közeli) lesz a cucc,akkor úgy is megosztom a "titkokat" újra. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Persze, akár jó is lehet így. Smile csak első ránézésre .sokk. sokkolt. Big Grin Majd ha lesz időm rá, ami persze sosincs, akkor lehet, h. összerakom ezt a váltódat és meghallgatom/nézem közelebbről. Wink

Válaszol
SMA Írta:Kedves topeti és Többiek!

Ha még nincs kiesztergálva az előlap, akkor kérlek fújd le az akciót!
Ha kész, akkor átveszem, fizetem, persze.

Nos, az a helyzet, hogy nem sértődékeny, hanem mérges vagyok. .!.
A hangszórókra.
Szia SMA!

Két hét múlva utazok csak haza, akkor készíttettem volna csak el a zárófedeleket. Tehát még nem készültek el.

Dokigy, neked csináltassak 2 zárófedelet a rajzod alapján?
Üdv, Péter
Válaszol
doki Írta:
shalafi66 Írta:Annál 1,6-1,7 körül van. Igazából az sem magas túlzottan.
Lemérted?Mert akkor feldobhatnád a méréseket.Egy vízesésdiagramm sokat elárulna a dolgokról.
Az egykilences inkább a csé és az s hangokat dominálja,sejpít.
Szia Doki !
Ha már itt tartunk, milyen kújú magas szól szépen, nem sziszegősen, beszédhibáktól mentesen?
A vifa magasam Qts-e 0.77 értékű. Nem érzem hogy rikácsolna a váltás környékén, éppen tegnap építettem át a váltót. Wink
Üdv, Péter
Válaszol
Nehogy már meg lehessen állapítani csak Qts alapján melyik a jó... Legfeljebb arra lehet következtetni, melyik nem az. Wink

Válaszol
Kedves Mindannyian!

Sikerült civilizáltabbá tenni a HG2,5-magas hangját, egy, a pólusvasra ragasztott kis filc-koronggal.
Már nem sivít annyira, lehet, hogy másnak ez már így szuper lenne, de Én még nem vagyok elégedett a hanggal.
A mélytartományban nincs semmi gond, ott jó, az impedancia-menete is ezt mutatja, a hangolás is rendben van.
Pont a váltás környékén van bajom, a mély ott kiemel, a magas pedig rezonál, kiemel. A váltót már átalakítottam, most sokkal kevésbé agresszív a hang, de még finomítani szeretnék rajta, hogy sokáig hallgatható legyen.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA.... Akkor javaslom most tégy próbát a váltómmal Smile Ha azzal is kaki akkor küzdj vele, én szurkolok neked!
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

Más úton járok, váltó marad, csak alakul.
Most 10uF van a méllyel paralel, a magashoz pedig 4uF soros és 1uF a soros osztóellenállással párhuzamban.
Holnap újabb mérések jönnek frekvencia-átvitelre, impedancia-menetre vonatkozóan.
Már lényegesen jobb a hangzás, a hét végén már bemutathatom a családnak is.
Remélem nem dobnak ki vele. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Sziasztok érdekelne ti már építettetek-e hangdobozt ha-31-es méllyel?Főleg ennek a 421-es típusa érdekelne.Egy reflex 2utas dobozt szeretnék neki csinálni SAL DP-35-ös ring magassal.Persze csak ha szerintetek érdemes.Vagy legyen inkább 3utas?És hány literes láda kell neki?Föleg otthoni zenehalgatásra és kisebb hengosításnál top funkciók betöltésére kéne.kösz
Válaszol
Nehéz lesz illeszteni a magashoz mindenféle adat nélkül. A 421 nem baj, h. négy Ohmos? Elvileg összejöhet a két út, de zenehallgatásra jó biztos nem lesz, hangosításnál meg vigyázni kell a mélyebb frekvenciákkal, mert a HA31 mechanikai terhelhetősége azért véges, nem erre készült. Kicsit ellentmond egymásnak a két felhasználási cél. Smile
Otthonra zenehallgatáshoz nem kell feltétlen 310-es mély, és három utas hangsugárzót házilag nehéz kivitelezni, ezért inkább valami egyszerűbb, kétutas dobozzal kellene próbálkoznod. Persze ahogy gondolod. Smile

Válaszol
Megmondom őszintén, én is néha elgondolkodom egy PA stílusú ládán itthonra. Na nem a döngetés miatt. Egyik főiskolai csoporttársamnak volt otthon egy épített ládája, kétutas, 30-as mély és ring magas, hozzá épített erősítő és klasszikus NAD CD játszó. Egyáltalán nem volt PA hangzása, viszont volt nagyon jó dinamikája, rendes alja, közepe és teteje. Egy Heybrook HB1-est (a régit) cserélt erre és nem azért, mert ennek jobb a mélye. Wink
Válaszol
Nekem is megfordult a fejemben, de sosem volt még időm rá. Aztán elhesegettem a 310-es hsszel való kétutas építés minden gondolatát, mondva, h. úgysem lesz olyan jó, mint szeretném. Wink

Válaszol
Hát az igazság hogy most otthon 1pár olyan ládám van amiben somogyis spa-30+dp-35-ös keveréke szól egy 72 literes reflex ládában a mély full freqin a magas meg egy magasváltón át kapja a jelet amibe egy 2mikros kondi meg egy nemtom mekkora tekercs van.Ez helyett szeretnék valamit alkotni.Azt nem is néztem hogy 4ohmos Big Grin akkor 1608-as tetszik.Na de a lényeg hogy szarul szól az spa.Csak ha külön mélyláda segít neki akkor lehet jónak mondani.Szeretnék végre valami kis normális ládát alkotni.
Há ha szerintetek nem kell ilyen nagy akkor valami kisebben is szívesen gondolkodom ami 2utas az egyszerűség kedvéért.Csak mondjatok akkor valami olyan hsz-t aminek az érzékenysége 90dB és reflexládába való ja és egy dtf-801-es sal magassal jó lehet egy ládában.
Lenne egy másik kérdésem van egy H2000-res közepem zárt légterű és pont olyan mint a HA 15 ez milyen közép és az adatai is érdekelnének!köszönöm
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Látom, Ti is PA-systemre vágytok. Smile
Ha készen leszek a H2000-Turbóval, belevágok egy PA-Monitor építésébe.
Gyűjtsünk addig adatokat a szóbajöhető hangszórókról és az árakról, hogy hol a határ.
Mélynek 30cm elég, magasnak tölcséres jöhet szóba.
A vásznas HA31 mennyire megbízható, érdemes azzal indulni?
Üdv! SMA
Válaszol
Ha már ennyire bennevagyunk az előlap fabrikba,faragjunk egy igazi töccsért a hg2,5 elé! Wink Vagy ez hüjeség?
Üdv Doki!
Válaszol
Nvoice, egy kis önállóságot. Wink Néhány kérdésede nyilvánvaló a válasz. Smile A dtf 801-hez nehéz jól illeszteni bármilyen hszt. Smile Tehát szinte mindegy. Mégis mekkora doboz a cél, milyen alsó határfreki?

Tölcsér a HG2,5-hez? (Ettől állna égnek a cégvezető haja. Tongue) Lehetne biztos használni, de Doki, úgy emlékszem, mintha te a tölcsértelenítésen dolgoztál volna eddig. Tongue .forog.

SMA, a textilszélű HA31 olyan nagyjából, amilyennek látod. Smile A T-S paraméterei viszont nem biztos, h. nagyon pontosak, újra kellene mérni.

Válaszol
Hát, tölcsért nem , de Karlson csatolót már csináltak a fiúk .
Piezora aplikálva , elvesztette a piezos hangzást . Dómra szerelve viszont nagyon szép piezós hangja lett .
Válaszol
shalafi66 Írta:Tölcsér a HG2,5-hez? (Ettől állna égnek a cégvezető haja. Tongue) Lehetne biztos használni, de Doki, úgy emlékszem, mintha te a tölcsértelenítésen dolgoztál volna eddig. Tongue .forog.
.
Aszittem PA monitorról van szó. .oh. .haha.
Üdv Doki!
Válaszol
doki Írta:Doboz külső méreteiConfusedzélesség 21cm,magasság 34cm,mélység 27cm.(kb.:12liter)Anyaga 19mm-es forgácslap.Refexcső átmérő 4,5cm,hossz 12cm(hangolás 51Hz).
Magas:h2000 hg 1,9 8ohmos(előlap átmérő 98mm).
Mély:tvm arn150 03 08.
Párhuzamos váltó biampra kialakítva.Xfreki kb.:3800Hz.
Magasé 12dB/otávos szűrő:2,2uF sorba,0,47mH,lpad 1,5ohm sorba,22ohm párhuzamba.
Mélyé 6dB/oktávos:0,56mH sorba,ezzel párhuzamosan kötve egy 680nF+3,3ohm soros rc tag.Zobelizátor.6,8ohm+11uF.
A magas fordított polaritással bekötve.

Később lehet,hogy módosul,de egyenlőre nem látom okát módosítani.Ami fontos lehet még,nagyon erősítőbarát a magas impedanciamenetének köszönhetően. Smile
Hát módosult.
Először, én is elkövettem a magasugárzó pilléje alá a pólusvasra egy kis csillapítást SMA módra(nem tom mennyire számít,de így nyugodtabban alszok Wink ).
Aztán a váltó is módosult,ami azt jelenti,hogy a magasnál kicseréltem a tekercset 0,25mH-re,illetve megnöveltem az lpad soros tagját 2ohmra,és még elkövettem egy párhuzamosan kötött soros rc tagot is(zobel
Wink Wink ),amit 6,8ohm és 1uF-ból követtem el.

Hangzásilag ez annyit jelent,hogy nem annyira "szúrós,fárasztó" a magastartomány,illetve ami számottevő az,hogy a torzítása "cs-s"-ről eltolódott az "sz" irányába,és csökkent is.Már hosszabb távon is hallgathatóbb.Tér meg ilyenek nem nagyon változott.(igaz az eddig is jó volt szvsz.).
Üdv Doki!
Válaszol
Üdv Shalaffi és mindenki.
Subvoice javasolta hogy dobjam fel valahol a témát.Vifa D26 TG-05-06 ( fs 1500 hz , 4.6 ohm )-im vannak elfekvőben , ezek felhasználásával szeretnék ládát építeni.Azért itt teszem fel kérdést, mert 1 hetes infogyujtés ( Vifa , TVM , Monacor stb),tervezés után a HA 18-620 látszik elfogadhatónak.2-t párhuzamosan kötve ,60 l doboz ,38 Hz hangolás (Unibox progi).Bár igy 4 ohm lesz , de most keresek egy stabil erölködőt is.Az elméleti érzékenység közel azonos lenne , a keresztfreki 6/12 dB váltással valahol 2500 körül lenne ( ezt még most tanulom).
Ja a szempont:viszonylag nagy légterű de megfelelően csillapított hallgatóközeg, mélyre menő , jó szinpadképű doboz.Nem utolsósorban kellő elszántság ( kudarc esetén is ) és nagyfokú érzékenység a "Zene" és azzal kapcsolatos (lsd fórumok) "fertőzésre".
1. Minden segítő szándékot szívesen olvasok.
2.Shalaffi-nak :Hogyan lehet rendelni (telefonon -utánvéttel ? mert a lapon nem találom.
3.Hol lehet "méricskét " beszerezni.
Egyenlőre ennyi.
Válaszol
Helló amat-ear, hol is kezdjem, a hatvan liter talán sok lesz (35-40-körül jobb lenne), de a hangolási frekit is kicsit magasabbra illene tenni, 45-46Hz környékére (szerintem) Az x-frekit szintén magasabbra tenném, 3-4500 Hz közé lenne jó esnie, megint csak szeritem. Smile Nem kötelező (nem is jó) mindent a dómra bízni, ez nem is tesz jót neki, elég magas a rezonancia-freki, meg a mélyközép is jó hangú. A váltó: ez előre sosem derül ki, csak építés közben. Big Grin Próbáld tervezéskor subvoice példáját követni, egész jó úton jár. Hozzá kell tennem, h. a modellezés csak egy "mankó", nem vesz mindent figyelembe a program, a valóságban néha másképp alakulnak a dolgok.
Rendelés: http://hangszoro.net/buy.htm (ez is a honlap része Tongue)

Méricske-topik a terminálon: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=24041

Egyelőre ennyit tudtam hozzátenni a projecthez. Smile

Válaszol
Sziasztok!
A több önálóság megoldható Big Grin
Viszont nem válaszoltál a középpel kapsolatos kédésre .sir.
De szerdán próbálkoztam és a ti 3utas 70wattos Trio-tokkal egész jól muzsikált .ordog. viszont észrevettem hogy sok lehet neki az a 6000-re ker.freqi mivel a ciccegés alsóbb részei is onnan szóltak így következtetésem szerint 4000-ig kéne engedni max.A magassal próbálkoztam:dp-35,dtf-801,dp-10 és a dp-35-el elég szépen együtt volt.
Miért nem lehet a sal dtf-801 mellé rendesen illeszteni?kösz
Válaszol
nvoice Írta:Miért nem lehet a sal dtf-801 mellé rendesen illeszteni?kösz
Nem a sal mellé nehéz,hanem a salt nehéz bármihez,oka a hárompúpu állatkában keresendő.Ilyenkor szoktak előjönni mindenféle noch,lr meg mittomén milyen szűrőkkel agyonfert váltópraktikák (én is ígyen szoktam megfutni a felesleges köreimet),hogy kiegyenlítődjenek az anomáliák,csak sajna az a tapasztalat,hogy ez max csak tapasztalatszerzésre jó,arra nem,hogy elérjük az áhított minőséget.Lást preludiomus topik,ott is megy a próbálkozás,dobunk majd be mindenféle okosságot,de sajna sejtem a végeredményt .sir. ,pedig az nem egy salos magassal épült cucc. Wink
Üdv Doki!
Válaszol
Kár pedig a hangja nem olyan xar.Én még megpróbálom hogy a memrán mögé teszek egy kis vattát csillapításnak ezt joci javasolta.
Válaszol
nvoice Írta:Viszont nem válaszoltál a középpel kapsolatos kédésre .sir.
A kicsit több önállóság volt a válasz. Smile Ez az egyetlen elérhető adatlap, középhangszórókról egyelőre, tehát könnyű megtalálni: http://hangszoro.net/mid/hb13-539.JPG

Válaszol
Üdv Shalaffi.A 60 l-t én is soknak találtam,mivel a H&T Standart K2-t is lefuttattam és a paralel kötés esetén sokkal nagyobb dobozméretet számolt az Unibox mint a rajzon szerepelt. A szimulált frekimenet is a megadott 35 Hz hangolással nagyon pocsék volt.( gondoltam is valamit nem vettem figyelembe), ezért irtam hátha kisegítetek.Sajna a JBL progit még nem sikerült kicsomagolni , a Visaton speakers pro 7- vel meg kicsit még bonyolult az ellenőrzés.Egyébként mit szólsz a " kettőt egybe " elvhez ?.A magasnak valóban nagyobb rezonanciafrekije , de a HA-nál láttok egy erős beszakadást 3000 Hz környékén (úgy gondoltam én is 2500 Hz vagy ennél feljebb ) de nem tudtam hogy szól a mély a középfrekvencián. Szóval.
1. Mit nem vettem figyelembe a tervezésnél ha 2 mélyközép van.
2.Ne legyek megalomán és 1 HA-18-620 val kb 30l és 40 Hz -nél maradjak ?
Egyébként köszi.
Válaszol
Azt nem vetted figyelembe, Smile hogy a programokat használni kell, nem pedig feltétlenül elfogadni az általuk jónak itélt dobozmértetet/Fb-t.
A két mélyközepet nehezebb behangolni mind doboz, mind váltó szempontjából, mint egyet, ha a füled az egyetlen "műszered", akkor lehet, h. sokáig tart majd. Smile
A 30liter egy ha18-nak megint sok Smile (értelemszerűen, ha kettőnek sok volt a hatvan), 18-20-körül ideális sztem.
A x frekire még visszatérek, most nincs időm rá. Bár a szimulációk nem tökéletesek, ezt tudni kell...

Válaszol
ÁÁ ezt az adatlapot én is megsasoltam de arrajutottam csak hogy ami nekem van annak 14-15cm a külső átmérője így azzal a adatlappal nem sokra megyek! Sad
De kérdeztem itt mást is ! .ordog.
Válaszol
Ugyanaz a két hangszóró, még a rajzszáma is. Nem tudom, mi mást kérdeztél, mert a másikra Doki válaszolt.
Ui: szeretném, ha maradnánk a témánal. Smile

Válaszol
Üdv Shalafi !
A progit próbálom mankónak használni ( nálam 22,7 l virtuális, fb 46 Hz frekit dobott ki ) , ezt próbáltam esetlegesen tovább finomítani ( frekv-imp. menet , x max , reflexport méretezhetőség stb. alapján ).Innen adódik a magasabb ürméret ("gerendából még mindig könnyebb baltanyelet faragni , mint fordítva") ,aztán ha reményeim szerint mégis sikerül majd kimérni ,néhány litert még mindig könnyebb elcsalni (pl:alul homok ) mint növelni.Kb.20 éves olvasgatásból azért azt leszürtem , hogy ez nem egészen egzakt tudomány ( milyen egyszerű lenne ?).
Motto:Amit tudatosan megtervezel ,és kivitelezel még nem biztos hogy jól fog szólni , sajnos fordítva már nem igaz. De azért hallgatok a tapasztaltra és lejjeb veszem ( a topic elején egyszer 26 l. javasoltál ), és vsz.1 HA lesz benne.
Válaszol
NNa igen, attól függ, mi a cél. Smile azt a 26 litert ermlékeim szerint egy 10!Wattos csöves erőlködőhöz ajálottam. Smile
A 20-at xmax és csoportkésés szempontjából sem érdemes túllépni igazán. Azért ezek a számítások nagyjából megközelítik a valóságot. Smile

Válaszol
Kedves Mindannyian!

Bocs, hogy megszakítom a sort.

Kész a nagy mű, az alkotó pihen. Smile

A "H2000-Turbo" elkészült, a költségek elfogadhatóan alakultak.
Ma volt időm az XTA analizátorral ellenőrző méréseket végezni.
Egész jól sikerült, a család nem dob ki velük, már látták. Smile
Összes anyagköltség, némi ráhagyással, persze, ~40.000.-Ft lett, Brutto.
Ennyiből nem valószínű, hogy jobbat lehet csinálni, vagy többet kihozni ezekből a hangszórókból.
Bővebben, majd a mérési adatok értékelése után, talán le tudom rajzolni az átvitelét, persez ehhez logaritmus-papír lenne a jó.
Az XTA el tudja menteni a mért adatokat, de nem tudom a gépből kitenni ide, ez nem megy. Rajzolni fogok, meg kommentálni, azt nagyon szeretitek. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Örülök, h. végre kész. Smile

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 8 Vendég