A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Videoton DC2050E, Videoton DC2550A, Videoton DC3011A
zupp87 Írta:Ha te 32 Ωos hangszórót veszel, (szintén Ω törvény alapján) negyedakkora teljesítményt fog felvenni a hangszóró, mint egy 8 Ωos.
Ezt végképp nem értem. Azt tudom az autó hifiben mindig 4 Ohmot használnak. Én eddig úgy tudtam a 4 Ohm-os nagy hangerőn hamar meghal, míg a 8 Ohmos bírja.
A 4 Ohmos 200 Wattos hangszóró, 8 Ohmon csak 100 Wattot tud. Ezt jól mondom ugye?
Válaszol
Pandaboy Írta:
zupp87 Írta:És úgy tudom, azoknak a dobozoknak jobb a hatásfoka. És sokszor elég girbegurba utakon megy keresztül bennük a hang, kig kijut a méretes "reflexnyíláson", ha nevezhetjük így. Ennyit tudok róluk Smile
Na ez is egy jó kérdés, vajon mélyebben szól az ilyen girbe-gurba dobozban a hang mint a sima üres dobozban.

Akár mélyebben is szólhat, de ennek nem ahhoz van köze, hogy girbe-gurba -e, hanem ahhoz, hogy a cső olyan hosszú, hogy az a levegő, amit a membrán hátulja mozdít meg, az annyival később jön ki a járaton, hogy nem hogy az akusztikus rövidzár nagyrész megszűnik, de azon a frekvencián ahova hangolva van, a cső-, és a membrán által pillanatnyilag lesugárzott hang annyira közel van egymáshoz fázisban, hogy néhány dB erősítés is van.

Lehetne egyenes is az a girbe-gurba, csak akkor nehezebben férne el.
Válaszol
A SEAS nekem is jót tett, mert leírta a TL működését, én meg mutatok neked egy képet, hogy is néz ki ez belülről:
http://members.shaw.ca/t-linespeakers/diy-11-apr-99/images/RS6_Xparent.JPG
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Na most a kocsikban azért használnak 4 ohm-ot, mert a rendszer 12 voltos, és 8 ohm-on sokkal kisebb teljesítményt lehet kivenni belőle, ami nem mindenkinek elég (megjegyzem, a 4 ohm-on kivehető sem felel meg mindenkinek, de ez már más kérdés).

Ezt a "hamar meghal" szöveget nem vágom, talán arról lehet szó, hogy jobban terheli az erősítőt a 4 ohm.

A 4 ohm-os 200 W hangszóró 4 ohm-os is marad, szóval a 200 W is megmarad.
Ha arra gondolsz, hogy ugyanannak a hangszórónak a 4 vs. 8 ohm-os változata hány W-ot visel el, hát papíron ugyanannyit.
Válaszol
zupp87 Írta:A SEAS nekem is jót tett, mert leírta a TL működését, én meg mutatok neked egy képet, hogy is néz ki ez belülről:
http://members.shaw.ca/t-linespeakers/diy-11-apr-99/images/RS6_Xparent.JPG
Láttam már ilyet régen is, meg mostanában is nézegettem Wolkens honlapját azon van egy ilyen is. Na ő az akinek a legjobb hangfal építős weboldala van, csak néztem egyet amikor megláttam, milyen profi dobozokat csinált és milyen minőségben.
Válaszol
Pandaboy Írta:Ezt végképp nem értem. Azt tudom az autó hifiben mindig 4 Ωot használnak. Én eddig úgy tudtam a 4 Ω-os nagy hangerőn hamar meghal, míg a 8 Ωos bírja.
A 4 Ωos 200 Wattos hangszóró, 8 Ωon csak 100 Wattot tud. Ezt jól mondom ugye?
A 4 ohmos kimeneti impedanciájú erősítőknek általában kisebb a tápfeszültsége, és ezzel együtt a max kimeneti feszültsége. Teljesítmény=feszültség*áram, Áram=feszültség/impedancia. A képletekből látszik, hogy ha ugyanakkora felvett teljesítményt akarunk 4 és 8 ohmos hangszóróval is, akkor 4 ohmos hangszóró esetén felére kell csökkenteni a tápfeszültséget. És ezért mennek tönkre a 4 ohmos hangszórók 8 ohmos erősítőn nagy hangerőn: hiába 100W egy hangszóró és 100W az erősítő is: mivel az erősítő 8 ohmos kimenetű, nagyobb a kimeneti feszültsége (elméletileg duplaakkora), mint a 4 ohmos erősítőé, ezáltal egy 4 ohmos hangszórón 2x akkora áramot fog keresztülzavarni, és elméletben 200W-ot fog belepumpálni. Azért csak elméletben, mert túlrethelés hatására esik az erősítő tápfesze (gyakorlatilag mégis több lesz a kiadott teljesítmény 100W-nál), valamint a torzítása jelentősen megnő.. a nagy torzítást és a túl nagy teljesítményt külön-külön sem díjazzák a hangszórók, a kettő együtt meg nagy valószínűséggel a másvilágra küldi őket.
Válaszol
Pandaboy Írta:Láttam már ilyet régen is, meg mostanában is nézegettem Wolkens honlapját azon van egy ilyen is. Na ő az akinek a legjobb hangfal építős weboldala van, csak néztem egyet amikor megláttam, milyen profi dobozokat csinált és milyen minőségben.
Elég felületesen kezeli a dolgokat.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
SEAS Írta:Ezt a "hamar meghal" szöveget nem vágom, talán arról lehet szó, hogy jobban terheli az erősítőt a 4 Ω.
Pont ez az, hogy eddig úgy tudtam a 8 Ohm-os terheli jobban az erősítőt. Míg a 4 Ohm-ot fele olyan erőlködéssel kezeli. Szerintem bekavart az, hogy a 8 nagyobb szám mint a 4. .torz.

SEAS Írta:A 4 Ω-os 200 W hangszóró 4 Ω-os is marad, szóval a 200 W is megmarad.
Ha arra gondolsz, hogy ugyanannak a hangszórónak a 4 vs. 8 Ω-os változata hány W-ot visel el, hát papíron ugyanannyit.
Nem. Én arra gondoltam,hogy a 8 Ohm-os 200 Wattos hangszóró kétszer annyit tud teljesítményben és hangerőben, mint egy 4 Ohm-os 200 Wattos.
Válaszol
Én ezt vettem ki pandaboy hozzászólásábol.. de lehet másra gondolt.. Tongue
Válaszol
zupp87 Írta:A 4 Ωos kimeneti impedanciájú erősítőknek általában kisebb a tápfeszültsége,
a kimeneti impedanciát ne azonosítsd a terhelő impedanciával.

Válaszol
Tudom: a kimeneti impedancia kisebb, mint a terhelő. Akkor így lesz a jó: 4 ohmos hangszóróra tervezett erősítő.
Am tanultuk mi régen ezt számolni is.. ha jól emlékszem, akkor talán az rce dinamikus ellenállás is szerepet játszik benne. Majd előkeresem Ernő bácsi jegyzetét Tongue
Válaszol
Emlékszem régen jártam műszaki boltokban és az akkori Panasonic és Sony mini Hifik kisméretű dobozai nagy basszust produkáltak, na én olyan szeretnék hallani az enyémen. De szerintem az sosem fog megtörténni. .gonosz.
De lehet az lenne a legjobb megoldás ha ezek mellé vennék egy aktív subot a mélynek. .torz.
Válaszol
Pandaboy Írta:Nem. Én arra gondoltam,hogy a 8 Ω-os 200 Wattos hangszóró kétszer annyit tud teljesítményben és hangerőben, mint egy 4 Ω-os 200 Wattos.

200 W az 200 W Big Grin
Az, hogy milyen arányban tevődik össze a feszültségből és áramból, az ebből a szempontból nem számít.
Hangerőben meg az érzékenységtől függően, ha mindkettőnek ugyanakkora az érzékenysége (1 W-on mérve!!!), akkor 200 W-on ugyanolyan hangos lesz. Ha 2,83 V-on nézzük, akkor 200 W-on a 8 ohm-os a hangosabb.
Ez van.

Pana és Sony: ja hát valószínűleg volt néhány dB kiemelés, ha egy kicsit jobban odapirítasz neki, akkor meg kiköpi a hangszóró a tüdejét, feltéve, ha ezt az erősítő egyáltalán bírja. Mert lehet kiemelni, meg minden, egy 16-osnál kisebb hangszóróval is lehet lemenni így egészen a mélybe, de akkor legfeljebb gyenge közepes hangerőre szabad számítani, mert ennyi fér bele.
Vagy vannak a trükkösebb megoldások! Ugye nagy hangerőn kisebb a kiemelés, aztán alacsony hangerőn úgy is érzed, hogy jó mélyre megy, meg a magasabb hangerőt is valahogy bírja.

Ja, hogy amúgy bili hangja van? Hát igen, náluk ez a "Hi-Fi", japán acélból (műanyag) úgysem lehet ennyiért olyan nagy durranást találni.

Ettől függetlenül valakinek ez megfelel, engem nem zavar, csak tudja, hogy kb. hol áll minőségben, vagy ne királykodjon vele.
Válaszol
Ismerősnek van egy Thomson minije, és a két hangfal, mely a következőképpen néz ki: az alap egy bandpass doboz 16 centis kevlárral, közép 13 centi, meg papír magas.. a suberősítője 2x60, a szélessávú meg 2x20. Hangminőségben ugyan nem túl hifi, de megtekered, falat bont.. én se hiszem, ha nem hallom.. és nem köpi ki a tüdejét Tongue

Minden ilyen mikrohifin van valami "BassBoost"-nak vagy hasonlónak nevezett csoda, nameg még ehhez pluszba olyan gyári hangszinek, amik mélyet is emelnek.. és a boltok tulajdonosai szeretik ezt bekapcsolni. "Jóól döng gyerek, ezt vedd meg.."
Annak idején, amikor ezeket a vidiket gyártották, a hifista akkor volt büszke a cuccára, ha a hallgatósága elé élő színpadot tudott varázsolni. Manapság meg arra büszkék sokan, ha minél több ember kap halláskárosodást a szobájukban Tongue
Válaszol
Pandaboy: mivel hajtod meg a vidiket?
Válaszol
zupp87 Írta:Pandaboy: mivel hajtod meg a vidiket?
Pioneer 2 x 25 Wattos erősítővel. Majd rakhatok fel képet róla, ha kell.
Ami még sokat számíthat a hangzásban az, hogy milyen vezetéket használok hozzá. Köztudott nem mindegy milyen vezetéken megy végig a hang a hangfalig. Vannak csúcsminőségü vezetékek is amik nagyon drágák, több 10 ezerbe is kerülhetnek.
Amit én használok az egy vékony 1 szálas rézvezeték. Majd ezt akarom kicserélni vastagabb rézvezetékre.
Ilyet használok.
[img] [Kép: th_87520_vezet07k_122_1181lo.JPG][/img]
Válaszol
Ahogy nézem ez merev réz vezeték Big Grin Én azon a véleményen vagyok, hogy a több10ezres csúcskategóriás vezeték igencsak túlzás. Szerintem neked bőven elég lesz egyelőre egy 1mm2-es sodrott kéteres hangfalvezeték. De mindenképpen sodrott.. Tongue
Válaszol
Ez nem vmi falba való "petró" vezetík hee? Smile
Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz a hülye.
Válaszol
wolfsburg Írta:Ez nem vmi falba való "petró" vezetík hee? Smile
Nem tudom, valami régi lehet, mert én itthon találtam vezetékek között.
De mindenképpen több szálas sodrott vezetéket akarok venni, már több éve tervezem, csak mindig elmaradt mondván minek vegyek, ha ez is megteszi.
Ennél bármelyik jobb ami nem merev vezeték, és a lehető legvastagabbat akarom, ami még bele megy a dugaljba, hiszen annak a legkisebb az ellenállása. Igazából egy nagyon vastag lenne a legmegfelelőbb, de azt meg nem lehetne bedugni se az erősítőbe se a hangfalba.
Annyi biztos amióta megvettem az új RCA vezetéket a PC és az erősítő közé, azóta sokkal jobban szól. (Pedig 300 Ft-os Tescós) .haha.
Mindenképpen le fogom írni, hogy észrevehető-e az új vezetékkel a hangzás. .haha.
Válaszol
Minek olyan vastag vezeték, ha a hangfalon belül csicska, vékony vezeték van.
Egyébként az avataromon lévő hangfal belső vezetékelése ugyanilyen egyeres rézdrótbú van
Válaszol
zupp87 Írta:Én azon a véleményen vagyok, hogy a több10ezres csúcskategóriás vezeték igencsak túlzás.
Ehhez a cucchoz biztos,hogy nem érné megvenni a drágát. De régen már a '99-es HIFI Piacban már volt 50cm-es RCA vezeték 76 ezer Ft-ért. .aaa.
Válaszol
Még nem szereltem ki a H2k-es mélyet megnézni a típusát, de holnap megnézem.
Addig még annyi eszembe jutott, amikor vettem 2 dolgot mondott az eladó.
Egyik az, milyen legyen 4 vagy 8 Ohm-os? A másik, hogy van erősebb és gyengébb, melyik legyen?
Mondtam a 8 Ohm-os és az erősebb. .haha.
Na itt van a Quiz kérdés, vajon az mit jelenthetett. .torz.
Válaszol
Menj vissza, kérdezd meg Big Grin
Válaszol
Egyszer olvastam, hogy 45 literes a DC 2550 hangfala és Shalafi erre azt mondta, a doboz térfogatával semmi gond nincs, hiszen egy 25 cm-es hangszórónak 50 liter az ajánlott.
Megmértem a doboz méreteit és lám-lám csak 15 literes térfogat jött ki .aaa.
Most akkor miről is beszélünk? .forog.
Válaszol
Pandaboy Írta:Egyszer olvastam, hogy 45 literes a DC 2550 hangfala és Shalafi erre azt mondta, a soboz térfogatával semmi gond nincs, hiszen egy 25 cm-es hangszórónak 50 liter az ajánlott.
Megmértem a doboz méreteit és lám-lám csak 15 literes térfogat jött ki .aaa.

Esetleg arról beszélhetünk, hogy szerintem neked még nem sikerült letenned a matematika szigorlatot...
Bonyolult dolog az a térfogatszámítás... ezért azt hagyjuk is.
Ha esetleg kicsit vizuális típus vagy, akkor képzelj magad elé 3 db 5 literes kannát és utána képzeld oda mellé a 2550-es dobozt...
.oh.
Válaszol
Pandaboy Írta:Megmértem a doboz méreteit és lám-lám csak 15 literes térfogat jött ki .aaa.

Hogy sikerült ilyen faszául kiszámolni ezt a térfogatot? Van baj bőven a matekkal úgy látom! Big Grin
Válaszol
Kerestem a neten a térfogat számítás leírását de nem találtam meg. Sad
Én úgy számoltam ki, a 3 oldalát összeszoroztam majd elosztottam 3-al. .kopp. De ha összeadom a 3 oldalt és elosztom 3-al, akkor meg 38 liter jön ki, na de az is kevesebb mint 50 liter.

Gondoltam arra is, hogy kifürészelem a hátulját és megnagyobítom, de az nem lenne szép látvány utána. Smile
Válaszol
[Kép: lol.jpg]

Térfogatszámítás. Google első találat.:
http://www.mathematika.hu/viewpage.php?page_id=63
Válaszol
Pandaboy Írta:Kerestem a neten a térfogat számítás leírását de nem találtam meg. Sad
Én úgy számoltam ki, a 3 oldalát összeszoroztam majd elosztottam 3-al. .kopp. De ha összeadom a 3 oldalt és elosztom 3-al, akkor meg 38 liter jön ki, na de az is kevesebb mint 50 liter.

Gondoltam arra is, hogy kifürészelem a hátulját és megnagyobítom, de az nem lenne szép látvány utána. Smile

Hát ha a neten kell keresni, akkor inkább ...
Remélem a volt matektanárod nem szokott itt fórumot olvasni...
Addig egészen biztató volt, hogy a 3 oldalt összeszoroztad, mert ugyebár téglatest térfogata a*b*c, ahol a,b és c a három él és ennyi. Az, hogy miért osztottad el hárommal azért kiváncsiságból megkérdezném? Ez egyéb matematikai kísérleteket inkább nem kommentálom...
Egy kis extra kiegészítés, mivel a külső méretet mérted le, ezért a valós térfogat ennél kisebb. Ezt úgy számíthatod ki, ha a három oldalél mindegyikéből kivonod a falvastagság kétszeresét és az így kapott méreteket szorzod össze egymással, majd a végén NEM osztod hárommal.
Uff beszéltem.
Már kezdem érteni, hogy szegény matektanárom mit keresett a Bertalan Lajos utcai "Borpatika" becsületsüllyesztőben...
Válaszol
Nyugi, levontam belőle az anyagvastagságot. A hátulján látható a vastagsága, ott mértem le, a mélységet pedig kb. 3 cm-re számoltam így jött ki.
Na most megint kiszámoltam és 43 liter jött ki. Megnyugodtam, mégsem 15.
Big Grin
Ilyet vennék, ha lehetne még kapni:
http://www.pioneer.eu/eur/products/42/99/161/CS-7070/index.html
A Pioneer oldalán rajta van, de valamiért már egyik magyar forgalmazónál sem lehet kapni.
Az új ára 54 ezer ft volt legutóbb, de használtan 30-ért már lehet kapni.
Válaszol
Ennyi pénzböl már egy igen jó dobozt tudnék építeni, és az biztos össze volna rakva, nem úgy mint a gyári vmik. Mindenhol spórolnak rajta, anyagokban meg föleg... Az én dobozom HA20-szal meg HG2,5-tel kb 25-böl jött ki, ha az anyagot is beleszámolom. Bár csak a hsz-eket kellett megvennem, a többi ingyen volt! Wink S nem szól igazán rosszul, bár a váltón még lehetne javítani, akkor még jobb lenne. Smile
Válaszol
Ha 25 ezerből kijött neked akkor már megérné megvenni használtan 30-ért ezt a 190 Wattos Pioneert. Ráadásul ilyet már hallottam szólni és a 20 cm-es változata is kellő mélyre lemegy és nagy hangerőre képes, hát akkor ez a 25 cm-es.
A HA20-as hangszóró viszont mélyben elég kevéske, inkább középsugárzónak jó.
Válaszol
Pandaboy Írta:A HA20-as hangszóró viszont mélyben elég kevéske, inkább középsugárzónak jó.

Úgy látom nem hallottál még HA20-ast! Elég nagy tévedésben vagy ezzel a kijelentéseddel, s ezt nem csak én fogom így gondolni!! Tudja a 40Hz-et is és általában a zenékben nem nagyon van ez alatti freki! Hidd el az a Pio sem megy sokkal mélyebbre, meg sztem nem bass testeket fogsz hallgatni egész nap!! Ha ez nem elég akkor vegyél egy aktív mélyet!!
Az a 190W meg pont ilyen embereknek van megadva mint te!!
Válaszol
Akartam mondani a Wattokkal való dobálózást. Viszont a 20cm-es HA22-599M mel építettem dobozt, és elég silány mélye lett.
Válaszol
Pandaboy Írta:Ha 25 ezerből kijött neked akkor már megérné megvenni használtan 30-ért ezt a 190 Wattos Pioneert. Ráadásul ilyet már hallottam szólni és a 20 cm-es változata is kellő mélyre lemegy és nagy hangerőre képes, hát akkor ez a 25 cm-es.
A HA20-as hangszóró viszont mélyben elég kevéske, inkább középsugárzónak jó.
Az a 190W csak mese, jó, ha az 50-et eléri. Egyébként úgyis teljesen mindegy, mert ha érzéketlen a hangszóró legfeljebb fűteni lehet vele, ameddig bírja a lengőcséve, hang nem fog kijönni belőle.
Hogy a HA20 mélyben kevés lenne, az csak viszonyítás kérdése, 40Hz-től használható, ettől többet a Pio sem tud, könnyen lehet, hogy még magasabban van az alsó határfrekvenciája, legfeljebb 60-100Hz körüli kiemeléssel hiteti el, hogy szól mélytartományban is. Itt jön a képbe amit írtam, hogy ha valaki zenét akar hallgatni, akkor az ilyen olcsó gyári hangsugárzók helyett sokkal jobban jár, ha sajátmagának készít hangsugárzót megfelelő minőségű hangszórókból.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég