A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OFF-tanoda
kell hogy legyen passzív és aktív váltónak is előnye.
bár én csak az egyikét ismerem a kettő közül Smile
Válaszol
Van is. Csak jól oda kell figyelni. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
(2013. 02. 22., 17:13)KRAVEN Írta:  Köszönöm ezt megtaláltam, de ez új hangszóróként van azonosítva. Nem tudtam felmérni, hogy miben tér el a HA17-634-től.
Fontos lenne, hogy kb ugyanaz a karaktere legyen a centernek is, meg aztán a külsőség is lényeges, tehát ugyanúgy inverz habszéllel szeretném. (2 db-ot 18-as kosárban, 1 db-ot 17-es kosárban)
Van még a régiből Fehérváron 4 Ohmos 3db és van 6 Ohmos 180mm-es 4 db.

Válaszol
Remek! Köszönöm a jó hírt. Megvárom a kabinetet, mérek (csak magamnak hiszek .firka. ) és keresem Szaccos Urat.
Válaszol
A kabinet döntésére vársz? Jajj, az vagy nem jön el vagy rossz. (huhhh! én kérek elnézést!)
Válaszol
DMG, még mindig itt tartasz

alkatrészek impedanciafüggően viselkednek passzív keresztváltó esetén. azaz, egy 8 ohm-os hangszóró esetén egy 1st order aluláteresztő szűrő 160x8/f -3dB-es ponttal rendelkezik, amíg egy 4 ohm-os 160x4/f -3dB-es ponttal. leellenőrízheted.

kép:
http://s5.postimage.org/xx0l3zl3b/Clipboard01.png

ez az impedancia görbe fs közelében "szűrés"modulációt eredményezhet. persze egy jó dizájner ezt elkerüli.
persze úgyse hallja a rák se.

aktív hangváltóhoz meg kell jópár végfok, hogy meglegyen említődve annak a hátránya is.
ha tévedek, valaki javítson ki!!
Válaszol
(2013. 03. 11., 16:51)akosm Írta:  ha tévedek, valaki javítson ki!!

Ezt pl. sosem értettem, miért mindig másnak kell kijavítani a fórumozók tévedéseit? .(. Most is lenne mit, de egy idő után elég fárasztó.

Válaszol
Mert az jó. Tongue Na de ha mégsem, hát ne tedd csak ne kapj infarktust miatta. Wink
Válaszol
Nem hiszem, hogy ártana nekem. Big Grin

Válaszol
Csütörtökön majd nekem árt egy kis ser. Na az ... ráadásul a kedvenc sörömet hozták el az újranyílt "kávézó"-ba, az uszoda mellett. Wernesgrüner Rulez! Smile
Válaszol
(2013. 03. 11., 16:51)akosm Írta:  DMG, még mindig itt tartasz

alkatrészek impedanciafüggően viselkednek passzív keresztváltó esetén. azaz, egy 8 ohm-os hangszóró esetén egy 1st order aluláteresztő szűrő 160x8/f -3dB-es ponttal rendelkezik, amíg egy 4 ohm-os 160x4/f -3dB-es ponttal. leellenőrízheted.

kép:
http://s5.postimage.org/xx0l3zl3b/Clipboard01.png

ez az impedancia görbe fs közelében "szűrés"modulációt eredményezhet. persze egy jó dizájner ezt elkerüli.
persze úgyse hallja a rák se.

aktív hangváltóhoz meg kell jópár végfok, hogy meglegyen említődve annak a hátránya is.

hz ről hz re változik a hangszóró impedancia.
erősítő bemenete nem annyira.
végfok meg nem drága dolog.
gainclone végfok olcsó és műűűködik.
+2 végfok meg a műv. erősítők megál max egy 10 esben.
ha előre is kondolkdodsz akkor meglehet úgyis csinálni hogy állítható legyen a vágás pontja.
a passzívnak ott van előnye ahol úgy jön ki korrekt váltás pont hogy nincsen nagy eltérés impedanciában a környékén egyik hangszóróban sem.
gyalázatosan egyszerűbb oda egy elsőrendű váltót tenni mint bármi más.
(kivéve ott ahol nem fáradnak ezzel sem csak egy kondival a magas előtt)

nem azért mondtam hogy csak az egyiknek van előnye.
ez mindíg adott esettől függ. egyszer ez a jobb, máskor az a jobb.
nemigen fordul elő hogy teljesen egyformán jó legyen mindkettő minden értelemben (ár, összetettség, végeredmény)
ez megcáfolható ha élő példát tud valaki mutatni úgy, hogy ugyanaz legyen a végső átvitelük mindkét megoldással, ugyanannyiba kerüljenek, és ugyanannyira legyen bonyolult összerakni, továbbá ugyanazt ne legyen emberi szervvel megkülönböztethető a kettő hangja.
akkor dől a dolog, mert nem csak az egyiknek van előnye, hanem egyformák.
Válaszol
http://forum.hangszoro.net/showthread.php?tid=224 itt vannak szép ábrák is egy hangszóró impedanciájáról, (illetve annak közelítéséről), amelyekből látszik, hogy nem lehet egy hangszórót egy 4 vagy 8 ohmos ellenállással helyettesíteni.
Válaszol
ÜdvSmile

Van olyan hangszóró amit lehet.....Smile Pl. egy ferrofluidos magasnál, vagy Vifa Dx-nél az impedancia menet eléggé állandó a használható tartományában és még alatta is. Fölösleges ebből a szempontból erősítőre, meg aktív váltóra költeni, inkább jó hangszórók kellenek.

Egyébként egy hangszórót (minimum) három adatsor jellemez: az egyik az impedanciamenet, a másik a hangnyomás amplitúdóátvitele, a harmadik a hangnyomás fázismenete (frd-zma). Ezt a hármat mindig együtt kell kezelni, nem lehet csak az egyiket kiragadva külön véleményt nyilvánítani.
Válaszol
Big GrinD Tudom, hogy ez az OFF topik, de gondoltam szólok, hogy egyre nagyobbra nőnek itt a zöldségek. :-) Persze tavasz van, meg minden. Érthető.

"Előbújtak a szántóföldi kultúrák"

Válaszol
Csabesz, azthiszem ebben egyet is értünk Smile
Válaszol
Idézet:Pl. egy ferrofluidos magasnál, vagy Vifa Dx-nél az impedancia menet eléggé állandó a használható tartományában és még alatta is. Fölösleges ebből a szempontból erősítőre, meg aktív váltóra költeni, inkább jó hangszórók kellenek.

De ha változik a huzal hőmérséklete az ellenállás is változik haha

tessék itt egy saját huzaltervező én ezt használom (openoffice):
http://www.mediafire.com/?oo1kw6f4nemdvxf

fdsa, tudok a hangszóró impedancia menetéről, én írtam azt a múltkori programot Smile
elég láma de itt van letölthető:
http://www.mediafire.com/?dz8hbxiw4ji0v59

az impedancia korrigáló network-ökről is csak kiváncsi voltam valaki felhozza-e. Én nem igazán dizájnolnék passzív váltót korrigáló network nélqu:l.

jelenleg inkább azon töröm a fejem kinek mi lenne a véleménye egy omni-directional jellegű rendszerről egy 3x4xkb2.7 m-es szobába:
http://www.hometheater.com/images/Sirius-Cutaway.jpg

ez és a dipole között ingadozik a véleményem.
Válaszol
A lényeg nem itt van.

A körsugárzó meg nem omni. Ízlés és tetszés kérdése csak. Úgysem lesz olyan pontja a helyiségnek, ahol korrekt lenne.

Válaszol
Azért lenne jó, ha tényleg omni lenne, mert azokon a frekvenciákon, ahol a szoba határoló felületei 1/4 lambda távolságra vannak, jó nagy kioltások keletkeznének már a sugárforrás helyén is.
Válaszol
Persze. De képzeld el a többi visszaverődést, időben megkésve, a hallgatási pozícióban. Wink

Válaszol
akosm, azt azért ne feledd el hogy a kompenzáló elemeket is nagy valószínűség szerint kisjelű mérések eredményéből származtatnád. ami nem feltétlen elég pontos.
van alkatrész szórás is becsülettel.
van olyan eset amikor ezek a tagok csak rontanak a helyzeten.
ez igaz lehet aktív váltóra is.

általánosságban véve teljesen kizárt hogy csak és kizárólagosan az egyik bármikor jobb legyen a másiknál. ezen nemsokat lehet változtatni, és nem kizárt hogy nem is kell.

az a "körsugárzós" rajz jó meg minden, teljesen szabad térben lehet hogy működik úgy.
de egy szoba azért sokmindent megváltoztat. (nagyjából mindent.)
Válaszol
(2013. 03. 13., 16:57)akosm Írta:  fdsa, tudok a hangszóró impedancia menetéről, én írtam azt a múltkori programot Smile
elég láma de itt van letölthető:
http://www.mediafire.com/?dz8hbxiw4ji0v59
Van nekem itt néhány sötét pont...

Honnan lehet tudni már a kalibrálás kezdetén, hogy 440 Hz-en pont 8 (vagy 4) ohm lesz az impedancia?

Félhangonként lépteted a szinuszt (ha jól értelmezem), de ez 40 Hz-en 2 Hz-nél nagyobb lépést jelent.

A clipboard.png-n felvett impedanciamenet nem lehet egy valós hangszóróé, mert 200 Hz-en az impedancia értéke nem szokott megegyezni az egyenáramú ellenállás értékével, a betranszformált akusztikai impedancia értékével mindenképpen nagyobb annál.
A http://hangszoro.net/adat/582.pdf adatlapon pl. a névleges impedancia 8 ohm, Re értéke 6,1 ohm.
A http://hangszoro.net/adat/595.pdf adatlapon a névleges impedancia 8 ohm, Re értéke 3,4 ohm. (Ezt majd shalafi javítja, én kötözködni járok ide Smile).
Az impedancia minimumértéke az átviteli sávban nem csökkenhet több mint 20 %-kal a névleges impedancia értéke alá. Az egyenáramú ellenállás értéke lehet alacsonyabb, de az kívül esik az átviteli sávon.

Célszerűbb lenne az impedancia értékeit lineáris skálán ábrázolni, jobban kiértékelhető az eredmény, és mások is úgy ábrázolják.

A kalibráláshoz egy külön ohmos ellenállást kellene használni, pl. 10 ohm 2W-ost.

Nem látom a mérőáramkört (legalább 3 db ellenállásnak kellene lennie), nem derül ki, hogy feszültség- vagy áramgenerátoros mérésről van szó.
Válaszol
Kössz fdsa. Smile Előfordul az elírás, mivel egyik adatlap a másikból készül, és kimaradt a Z=8 átjavítása. Csak három éve nem tűnt fel senkinek, hogy a HA17-595 4 ohmos hangszóró. :-D

Válaszol
sok kérdés sok válasz..

DMG:
"akosm, azt azért ne feledd el hogy a kompenzáló elemeket is nagy valószínűség szerint kisjelű mérések eredményéből származtatnád. ami nem feltétlen elég pontos."

igazad van, erre most nem gondoltam. a paramétereket kis fesz-el mérik. sosem teszteltem mi különbség van, és mi mennyit változik nagy fesz-ek esetén. szóval ez egy future project a számomra. gondolom Re változik, azáltal pedig néhány más dolog. Cms, Bl is változik, szóval qes stb..

azt hogy körsugárzó vagy omni, nem vagyok jártas a magyar szaknyelvben de én nem azt írtam hogy omni, hanem hogy omni jellegű.

Csabesz, ferrofluidos esetében nem valószínű hogy sokat változik az Re szóval ezt is elrontottam (nem cikizésnek szántam)
nem ismerem a Vifa Dx-et, a ferrofluid az impedancia peak csillapodását okozza amennyire tudom. de azt az állandó menetet a kis induktivitás (gyűrű) okozhatja. vagy úgy van ahogy mondod és jó hsz.

Tisztelt fdsa,

"Honnan lehet tudni már a kalibrálás kezdetén, hogy 440 Hz-en pont 8 (vagy 4) ohm lesz az impedancia?"

értelmes kérdés. 440hz 1 tesztfrekvencia. az a 8ohm pedig a kalibrálóellenállás értéke. a jelből a program leméri mekkora a csatorna különbsége (aránya) ezáltal kalibrál. ha ez megvan utánna olyan ellenállást tehetsz (a hangszóró helyére) amilyet akarsz, a visszajelzés pontos lesz. a fesz értékét továbbá nem szabad ezután változtatni. az erősítő átvitele elvileg nem számít.

"Félhangonként lépteted a szinuszt (ha jól értelmezem), de ez 40 Hz-en 2 Hz-nél nagyobb lépést jelent."

a léptetés értékét lehet állítani, nem csak félhangra.

"A clipboard.png-n felvett impedanciamenet nem lehet egy valós hangszóróé, mert 200 Hz-en az impedancia értéke nem szokott megegyezni az egyenáramú ellenállás értékével, a betranszformált akusztikai impedancia értékével mindenképpen nagyobb annál."

pontosan, elrontottam. itt egy újabb mérés:
http://s5.postimage.org/t980ovvrb/Clipboard02.png
http://s5.postimage.org/ucs50ugef/Clipboard03.png (model, feltételezett)

hulladék műszerrel mérhettem be az kalibráló ellenállást ezt már említettem egyszer régebben, igen ez fontos lenne.
Miért mire gondoltál, talán legeneráltam az impedanciagörbét? na ne nevettess.

a program sehol sem említ szót semilyen névleges ellenállásról, az csak egy szabvány. a 80%.

"Az impedancia minimumértéke az átviteli sávban nem csökkenhet több mint 20 %-kal a névleges impedancia értéke alá"
igen, ez így igaz. de ez is csak szabvány. ha mégis alácsökken, akkor 6ohmos hangszóró nem 8.

"Célszerűbb lenne az impedancia értékeit lineáris skálán ábrázolni, jobban kiértékelhető az eredmény, és mások is úgy ábrázolják."

rendben, ezt nem nehéz megoldani.

"A kalibráláshoz egy külön ohmos ellenállást kellene használni, pl. 10 ohm 2W-ost."

ez is ok, azt is használtam, és lehetőleg MPR legyen. jelenleg hosszú kábellel mértem ami nem jó.

"Nem látom a mérőáramkört (legalább 3 db ellenállásnak kellene lennie), nem derül ki, hogy feszültség- vagy áramgenerátoros mérésről van szó. "

program -> help -> electronic tool

volna rajta mit átalakítani, van ötletem, de így is működik. az egyetlen feltétel hogy a 2 GND pont azonos potenciál legyen, máskülönben hibás az egész koncepció. ezt lemértem. én annak idején saját erősítővel mértem szóval tudtam hogy a 2 GND pont azonos.

köszönöm a kritikád, ez annak a jele hogy megnézted a programot.
Válaszol
Ez nem magyar szaknyelv kérdése, hanem a felfogásé. Nem lehet omni "jellegű", ha az iránykaraktere mást mutat.

Minek a kínlódás? Dunát lehet rekeszteni a hasonló, de jobb "programokkal".

Azt, hogy jó, vagy nem jó valamilyen célra a hangszóró, nem az impedancia dönti el.
Nem ilyen egyszerűek ezek a dolgok, sokkal több a lehetőség a témában, és nem lehet általánosságban, egyszerű kijelentésekkel letudni, hogy melyik tervezési megoldásnak mik a hatásai. Ez így már megint teljesen értelmetlen. Csak a hozzászólások szaporodnak.

A szabványok azért vannak, hogy azokat kötelezően betartsák. Épp ennek a segítségével fedezte fel fdsa a hibát.

A nagyjelű paraméterek mérésnek és használatának is létező szabályai/szabványai vannak, ezeket már mások régen lefektették, nem kell önfejűen újakat és rosszabbakat kitalálni, csak a meglévőt megtanulni és használni.

Válaszol
Drága Sztrovacsekek! Ne mondjátok/írjátok, hogy a hangot hallgatásra csinálták, tehát a hangszóróból távozó rezgések játékra nem adnak lehetőséget!
Íme egy kis játék, jó szórakozást! Smile
Válaszol
Idézet: program -> help -> electronic tool
Kösz, így már látom.
Nem szabad a feszültséggenerátoros módszernél ilyen nagy értékű figyelőellenállást használni, mert erősen meghamisítja a mérést.

8 ohmos figyelőellenállással:
ha Z= 8 ohm, akkor a feszültségosztás 0,5,
ha Z= 32 ohm, akkor a feszültségosztás 0,2, a kettő hányadosa 2,5.
Ez önmagában nem baj, de ez a mérőkör ilyenkor 20 ohmot hazudik. Az ábráról leolvasható 33-34 ohm körüli maximumérték a valóságban sokkal nagyobb, 55-60 ohm körüli lehet.
40 ohm kijelzése esetén a tényleges impedanciaérték 72 ohm. A mérési hiba értéke 44,44%.

72 ohmos értéket mérve ugyanez a program 1 ohmos figyelőellenállást használva 64,9 ohmot, 0,1 ohmost használva már 71,2 ohmot jelezne ki.
Válaszol
(2013. 03. 14., 15:56)Wagnerur Írta:  Drága Sztrovacsekek! Ne mondjátok/írjátok, hogy a hangot hallgatásra csinálták, tehát a hangszóróból távozó rezgések játékra nem adnak lehetőséget!
Íme egy kis játék, jó szórakozást! Smile

Ezt mintha már valaki mutatta volna. Big Grin

Válaszol
(2013. 03. 14., 16:06)fdsa Írta:  8 ohmos figyelőellenállással:

Szerintem nem ezt a hányadost kell kiszámolni. A keresett ellenállás (Ur/Ul)-1)*Rref formában felírható, tehát ((1/0,2)-1). A kalibrálás meg fordítva, csak egy szorzótényezővel kell kibővíteni a képletet.
Élesben nem néztem a programot, szóval csak tippelek.Smile A megoldás hátránya, hogy minden egyes mérés előtt újra kell kalibrálni a rendszert. (ha változik a kimenő fesz.)

Omni, openbaffle nem igazán nyerő szerintem se. Inkább csak az érdekesség kategóriájában tartoznak.
Válaszol
(2013. 03. 14., 16:49)csabesz Írta:  
(2013. 03. 14., 16:06)fdsa Írta:  8 ohmos figyelőellenállással:
Szerintem nem ezt a hányadost kell kiszámolni. A keresett ellenállás (Ur/Ul)-1)*Rref formában felírható, tehát ((1/0,2)-1). A kalibrálás meg fordítva, csak egy szorzótényezővel kell kibővíteni a képletet.
Élesben nem néztem a programot, szóval csak tippelek.Smile A megoldás hátránya, hogy minden egyes mérés előtt újra kell kalibrálni a rendszert. (ha változik a kimenő fesz.)
Az a baj, hogy az a 0,2 sem konstans. Z= 8 ohmnál ez a "konstans" 0,5, Z=12-nél 0,4, Z=24-nél 0,25, Z=32-nél 0,2, Z=42-nél 0,16, Z=56-nál 0,125, Z=72-nél 0,1. De ez is csak azzal a feltételezéssel, hogy Z tisztán ohmos, holott tudjuk, hogy erről szó sincs a rezonancia körüli frekvenciatartományban, amint az a mellékelt mérésből is látható. Az impedancia -3 dB-es pontjainál nagyon nem mindegy, hogy mekkora a soros ellenállás, hiszen az elektromos jósági tényezőt garantáltan lerontja, vagyis nem ott van a valódi -3 dB-es pont. Az átfolyó áram nagyságát és fázisát az impedancia és a soros ellenállás együtt határozza meg, a méréskor az ellenálláson folyó áram fázisát vesszük figyelembe, és ezt hasonlítjuk az erősítő kimenő feszültségének fázisához. A hangszórón eső feszültség fázisa köszönőviszonyban sincs ezzel, ha a soros ellenállás a mérendő impedancia nagyságrendjébe esik. Innen kezdve hogyan tekinthető hitelesnek bármilyen adat?

Ebben a mérési összeállításban az áramfigyelő soros ellenállásnak legalább 10-szer kisebbnek kell lennie, mint a mérendő impedancia.
Válaszol
Havat lehet takarítani hanggal? brrrrr!
Válaszol
Lehet... Gyufa meg egy benzineskanna segítségével....Smile
Válaszol
én spec ma traktorral mentem bevásárolni.
ilyennel:
[Kép: DSCF2228.jpg]
Válaszol
Fdsa!

Ezt a konstans dolgot nem teljesen értem, nem is lesz konstans az arány, mivel a keresett érték a feszültségosztó képletéből következik. Maga a mérés "feszültségosztós", nem pedig feszültséggenerátoros.

A fázis sem probléma, a kapcsolás menthető, csak át kell fogalmazni komplex értékekre. A keresett impedanciának lesz egy valós meg egy képzetes része, a feszültségek közül a leosztott fesz. szintén felbontható valós meg képzetes részre. Ehhez a két csatorna között a fázismérést kell ügyesen megoldani.

Szóval egy kicsit bonyolult szoftver kell hozzá, de megoldható...
Válaszol
Áramgenerátoros mérésnél egy, a mérendő impedanciánál jóval nagyobb ellenállást kötünk sorba a hangszóróval. Ekkor az átfolyó áramot jó közelítéssel az ellenállás határozza meg, a hangszórón mérhető feszültség jó közelítéssel arányos az impedanciával.
Feszültséggenerátoros mérésnél a mérendő impedanciánál jóval kisebb ellenállást kötünk sorba a hangszóróval. Ekkor a felvett áramot a hangszóró impedanciája határozza meg, a vele sorba kötött ellenálláson az árammal arányos feszültséget mérhetünk.

Áramgenerátoros méréshez elég egy csatornán mérni. A feszültséggenerátorosnál mindenképpen két csatornán kell mérni, és a két eredményt el kell osztani egymással.

A "hitelesség" megítéléséhez legalább két mérést kell végezni ismert ellenállásokkal. A 8-10 ohmmal kalibrált mérőeszközzel meg kell mérni egy 80-100 ohmos ellenállást. A tárgyalt mérőáramkör véleményem szerint 44-54 ohmot fog mutatni.
A hangszóró egyenáramú ellenállását egy egyszerű kéziműszerrel lehet mérni, de biztos vagyok abban, hogy a mérési adatokban közölt 7,9 ohmnál jóval kevesebb lesz.
Válaszol
(2013. 03. 15., 11:02)csabesz Írta:  Lehet... Gyufa meg egy benzineskanna segítségével....Smile
Az a rakéta nem a hókotró. Big Grin

Ha meg már tűz ...
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 7 Vendég