A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probléma(-)megoldás
Tedd fel Youtube-ra.

Biztos van rajta valami egyenirányító, ez elég logikus magyarázat lenne.
Válaszol
Egyébként a video készítésekor a 22W-os erölködövel hajtottad meg? Nekem is volt hasonló egyébként, az Universum rádiós erölködővel. Abban két db egyoldali tápos, kb. 15W-os tranyós erősítő van, és nagy hangerőn hasonlót produkál. Akkor vált világossá, hogy miért, amikor elhúztam a balanszot az egyik oldalra, és igencsak meghajtottam. Ekkor a némított hsz a basszus ütemére ringatózott. Szerintem a másik végfok meghúzta a tápot a mélyeknél, és emiatt elkezdtek mászkálni a munkapontok. Nem tudom, a te esetedben lehet e ez a helyzet, de ez is lehet egy magyarázat. Bár hogy polaritáscserével sem változik a dolog kifelé ringatózásra..

Egyébként összehasonlítás végett én is elkészítettem egy ilyen jellegű videót. A hang és a kép is elég vacak (egy Canon digitális fényképezővel készült, elég közelről, elég nagy hangerőn..)
(a "dallamok": Armin Van Buuren, egyik kedvencem Smile Big Grin)

http://zupp87.extra.hu/HA17.AVI
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
zupp87 Írta:Szerintem a másik végfok meghúzta a tápot a mélyeknél, és emiatt elkezdtek mászkálni a munkapontok.
Arányaiban?

inkább laposodik a szinusz, és a lengőcsévét a légrés közepére húzza.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Szerintem ne erősítőzz, hanem fogj egy 1,5voltos elemet aztán tedd rá egyik irányba utánna meg a másik irányban aztán kész! Értelem szerűen a membrán is ennek megfelelően fog ki illetve be lengeni
Válaszol
Végre hozzájutottam egy tisztességes(80l es dobozhoz)és egy 100 W RMS erősítőhöz.Beszereltem a dobozba és amikor kipróbáltam meglepődve tapasztaltam, hogy PWM-nek volt igaza és egyben a választ is megkaptam a kérdésre(ha a kész nagy! dobozba helyezem majd a jelenség megszűnik!)Mégis tovább vacilláltam,hogy a hangszóró biztosan jó, de akkor miért volt az egész a kisebb erősítővel?
Újabb próbát tettem,amikor is terhelés alatt kissé felemeltem a helyéről és lássunk csodát befelé kezdett mozogni(előjött a jó öreg akusztikus rövidzár Smile ).
Ebből levonva a tanulságot : tényleg nagyon érzékeny hangszóró, többé nem próbálok ki hangszórót rendes doboz nélkül!(majdnem tökéletes szigetelés mellett!),az erősítőmnek nincs baja Smile,meg kell építeni a dobozt és menni fog.

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget és sokat tanultam a hibáimból.
Örülök, hogy ennyire segítőkész szakemberekkel társaloghattam.

Előre is Sikerekben Gazdag Boldog Új Évet kivánok mindenkinek!
UI:Az elemes próbát inkább kihagyom Big Grin
Válaszol
shalafi66 Írta:
zupp87 Írta:Szerintem a másik végfok meghúzta a tápot a mélyeknél, és emiatt elkezdtek mászkálni a munkapontok.
Arányaiban?

Azért gondoltam munkapontelmászásra, mivel egyoldali táplálású tranzisztoros végfokok vannak aban a rádióban (Universum VT2355 "Senator") modulrendszerűen (kivezetések/4 tüske végfokpanelenként/: +, GND, bemenet, hangszórókimenet), közös táppal, és a vezéreletlen végfokra kötött hangszóró membránja is (ha csak picit is), de ringatózni kezdett a dob ütemére.
Egyébként nagyon szépen szól az az erősítő, a rádiója is preciz, és még hely is van benne, csak a végek hamar kifulladnak (a max. teljesítményfelvételnek 50W van megadva skálamegvilágító izzókkal együtt, szóval lehetnek kb. 15W-osak). A sokak által vitatott és mostanában sokat vacakoló LM1036 előfokomra tekintettel elgondolkodtam azon, hogy beleépítem a toroidot a 7294-esekkel Smile Tongue Kicsit retro lesz a masina.. Tongue
Amugy ő az:
http://retronom.hu/node/5078
(A Retronom-on közölt adatokat egy német oldalon találtam..)
Válaszol
zupp87 Írta:
shalafi66 Írta:
Arányaiban?

Azért gondoltam munkapontelmászásra, mivel egyoldali táplálású tranzisztoros végfokok vannak aban a rádióban (Universum VT2355 "Senator") modulrendszerűen (kivezetések/4 tüske végfokpanelenként/: +, GND, bemenet, hangszórókimenet), közös táppal, és a vezéreletlen végfokra kötött hangszóró membránja is (ha csak picit is), de ringatózni kezdett a dob ütemére.
Akkor gondolom a kimenet valami nagy kapacitású kondival van kicsatolva, hogy megy át rajta az egyenfesz?

Válaszol
Nem egyenfesz, csak meglibben picit befelé, majd vissza.. Nade ez most lényegtelen, csak ugy mondtam Tongue
Válaszol
De ha nincs egyenfesz a kimeneten, akkor mégis hogy húzza el szerinted a hsz membránját a munkapontok esetleges elcsúszása?

Válaszol
Gondoltam én itt arra, hogy a kimeneti csatolókondi a hangszóróval egy viszonylag magas időállandójú derivátort alkot (a tau természetesen változik a frekvencia függvényében az impedancia összetevőinek változása miatt, de azon a bizonyos 1-2Hz-es frekvencián nagyrészt ohmosnak tekinthető az impedancia ha jól gondolom), és ugye ha a kondi előtt elmászik az egyenfeszültség, és ugye a hangszóra a kondi előtti feszültség deriváltja kerül, és a tau is eléggé nagy, akkor elképzelhető, hogy libben egy picit a hangszóró, és aztán vissza is tér. Persze ez az egész, amit leírtam, kicsit elnagyolt, ha pontosak akarunk lenni, figyelembe kéne venni a hangszóró komplett helyettesítő képét. Lehet hogy most hülyeséget beszélek.. de a jelenséget tapasztaltam (mégegyszer hangsúlyozom: vezéreletlen erősítő, csak a tápfesz ingadozott a másik végfok "jólmeghajtása" miatt).

De nem ez volt a hiba a srác 31-esénél mint kiderült.. csak leírtam, hogy akár ilyen is előfordulhat, ahogy nekem elő is fordult.. nem zavaró, csak enyhén jelentkezik a jelenség, és csak szinte csontig kivezérelve.. és akkor már torzít is.. szóval nem használom úgy gyakran Tongue

(Megj: megírás óta a hozászólás többször lett szerkesztve, figyelmetlenségek miatt.. Big Grin Big Grin)
Válaszol
ok, de nem is ezzel volt gondom.

Válaszol
Megépítettem a 75.8l-es bass reflex dobozt(3cm vastag anyagból) a HA31-421(4 Ω 70/125W)-hez, subként használom(5m*3mes szobában).A kisebb helyigény miatt álló doboz lett. Jól leszigeteltem, kapott egy suberősítőt, reflex(66mm átmérőjű, 100mm hosszú) nyilás oldalt lent lett elhelyezve,4 cmes vatelin a falakon belül,kívűl szőnyeg borítás. A gondom a következő : gyönyörűen szól a mély,de ahogy távolodom a doboztól 1 mre mintha megszünne a mély, egyszerűen a doboz mellett van csak "hangja", nem értem mi lehet a gond?? kb 2 méterre csak a rezgést érezni hangereje nincs. A jelet pcről hangkártya(Creative) sub+center kimenetről.Mit ronthattam el?Mi lehet a gond?Valaki tudna segíteni? :?
Válaszol
Általában ez igy szokott lenni. Nekem is a szoba közepén semmi basszus, a hangfal mellett viszont egész jó. Vigyél az egyik sarokba egy széket, és állj fel rá: szét fogja rázni a fejed a mély.. nekem legalábbis ez a tapasztalatom.
Válaszol
zupp87 Írta:Általában ez igy szokott lenni. Nekem is a szoba közepén semmi basszus, a hangfal mellett viszont egész jó. Vigyél az egyik sarokba egy széket, és állj fel rá: szét fogja rázni a fejed a mély.. nekem legalábbis ez a tapasztalatom.

Értem csak tudod a volt 20cm mélyem bedöngte a szobát,ez a 30-as meg így "viselkedik".Egy jól összeállított rendszernél nem kéne hogy így legyen szerintem.Nem lefelé nézett, hanem előre, úgyanúgy nézett ki, mint a mostani csak ez most nagyobbSmileolyan mint az avataron.
Válaszol
Milyen volt a 20-as mélynek az elrendezése? Lefelé nézett a hangszóró?
Válaszol
ratnova Írta:Mit ronthattam el?Mi lehet a gond?Valaki tudna segíteni? :?

Nehéz egyszerre felsorolni...

Valószínűleg rossz a hangolás, túl mélyre hangol, a reflexcső átmérője lehetne nagyobb is, 100mm körül, a csillapítóanyag ehhez a hangszóróhoz, ha vki szubként használja kb. fölösleges, meg kellene nézni, hogy jól illeszkedik-e a rendszer többi részéhez a szub, azonos fázisban szól-e ker. frekin, és az elhelyezés is nagyon fontos, mert bizony a szobában mélytartományban vannak állóhullámok, aztán ki tudja épp hol áll az a doboz. Amiről zupp mesél az meg kb. annyi, hogy a falaknál mindig nomásmaxium van.

Más. A 421 nem egy kifejezett szub hangszóró, 40Hz alatt nem nagyon fog szólni ilyen dobozban.

Válaszol
Köszönöm shalafi66 a választ, megpróbálok a tanácsotok szerint "eljárni". Egyébként miért fontos a 100mmes átmérőjű cső?Esetleg köze van a lágy felfüggesztéshez?Fázissal szerintem nem lesz gond mert a sub erölködőn van fázisváltó.Egyébként az avataromon a kész doboz látható.
Milyen típusu dobozban(fogadni mernék elsőrendű bandpass) szólna mélyebben szebben(subként)??Dobozterv valakinek ?Big Grin Ja és melyik kimondott 30-as SUB ?
Válaszol
Hát alacsonyabb alsó határfrekit pl. BP-ként lehet belőle kihozni, de hogy szebben szólna, azt nem mondanám, csak mélyebbről indulne az átvitel.
Idézet:Egyébként miért fontos a 100mmes átmérőjű cső?Esetleg köze van a lágy felfüggesztéshez?
Nincs, csak általában érdemes a lehető legnagyobb még behangolható reflexcsőátmérővel dolgozni.
Idézet: Ja és melyik kimondott 30-as SUB ?
H2000 hangszórók között olyan nincs 300mm-ben.

Válaszol
Értem köszönöm. Utána számoltam és 250mm hosszú csövel 29,83 hz-re hangolva kevesebb, mint felére csökken a légáramlás sebessége a csőben Big Grin
Válaszol
Azért valószínűleg olyan hosszú cső nem kell majd.

Válaszol
Szeretném feleleveníteni a PWM egyik hozzászólását. Ő is elméletben (program szerint) 30Hz-re hangolta a dobozt, viszont impedanciaméréssel 27Hz-es hangolási frekvencia jött ki. Majd addig faragott a csőből, míg meglett az a 30Hz. Ahogy leírta, eléggé hallható volt a különbség. Szóval szerintem érdemes méréssel is meggyőződni, valóban annyi-e a hangolási frekvencia, amennyinek lennie kell.
Válaszol
Ez Igaz Zupp87, de azt leszögezném, hogy szerintem se subwoofer hangszóró. Az igényeimet tökéletesen kielégíti, "feszes és pontos méllyel rendelkező hangszóró. Ráadásul olcsó. Viszont a subwoofer rendszereknek teljesen más igényei vannak egy hangszóróval szemben. Azoknál a hangszóróknál a rossz impulzusválasz is megfelel, mert hát általában nem zenéhez használjuk őket hanem filmnézéshez (már aki). Egy robbanásnál meg nem számít, hogy pontos-e a hang a lényeg hogy hangos legyen. A másik szempont a kitérés, egy sub hangszóró jóval meghaladhatja a HA31 kitérését (szal pumpálja a levegőt rendesen) Na most a HA31 is ilyen kitéréssel rendelkezne, nem vettem volna meg, mert a középdómom miatt 900hz-ig kell felengednem, ami már eléggé modulálva lett volna egy nagykitérésű hangszóróval. Egy subot meg általában 200hz-ig használunk.

ui. A szoba közepén nincs mély a különböző interferenciák miatt. A két doboz a két sarokba lerakva már 30wattnál leröpül a fejem. Csak, hpgy megerősítsem Zupp87 írását. .haha.
Válaszol
Azért a hangos követelménynek is megfelel a 310-es mély, jobban, mint a házimozis szubok.
A membránkitérés problémakör viszont kicsit másképp működik, nem attól függ, hogy a hangszórónak mennyi a lin. tartománya - ez minél nagyobb, annál jobb bizonyos ésszerű határok között - mert nagyobb, és a dopplertől sokkal zavaróbb torzítások lépnek fel, ha a lengőrenszer túlmozdul a lineáris kitérésen. Hogy a hangszóró középtartományban is viszonylag jól használható legyen, azt a dobozzal-hangolással kell megoldani, és/vagy a hangszró oldaláról a T-S paraméterek egyensúlyának változtatásával.
Idézet: A szoba közepén nincs mély a különböző interferenciák miatt.
félhullámú rezonanciánál épp középen lesz a sebessgmaximum-nyomásminimum pont.

Válaszol
Köszi Shalafi!
Na megint tanultam valamit! Viszont, ha megfelel a hangossági kritériumoknak, akkor mi dönti el egy hangszóróról, hogy sub vagy nem sub?
Válaszol
Szerintem: alsó határfreki, terhelhetőség, mechanikai felépítés.

Válaszol
Hát az utolsó kettővel egyetértek, de azt nem hiszem el, hogy ezek a p.csa kis dobozok lemennek 40hz alá. Sőt jól kiemelnek 60hz vagy 100hz-nél így nagyobbat ütnek, de véleményem szerint zenére nagyon nem való.

ui. Utoljára egy JBL 150rugós 5.1-es rendszer hallottam pioneer erősítővel, és majdnem sírva fakadtam a fájdalomtól. Kimentünk a garázsba utána és bekapcsolta a technics erősítő a jó öreg hs501-sekkel és felüdülés volt hallgatni utána. (Pedig az is tele van hibákkal). Szóval az én véleményem az 5.1-ről meg a subokról ez: .aaa. .kopp.
Válaszol
8) Hát én csak a saját véleményem írtam le arról, hogy mitől számít szubnak. Aztán lehet még fokozni a követelményeket, pl. hogy mitől lesz jó szub hsz.

Válaszol
Akkor én is kérdeznék:
annak a kis SAL subnak a gazdája lemondott a szerzeményéről, így enyém lett. Nekem kapásból a zizegős doboz és a furcsa, rezonáns hangokat hallató reflexcsővel meggyűlt a bajom. Maga a refi egy kis műanyag sapka, amire külső átmérőre rá van húzva egy papaírguriga, ez kb a reficső.... :S
No mind1, kapásból kidobtam belőle, mert egyrészt rezonált, másrészt szélzaja van. Ez egy átmérő 48mm-es cső volt, durván 86-87 mm hosszan, egyenesen. Ezt ha egy átmérő 47-essel cserélem, ami szintén egyenes, akkor sokat rontok rajta? (hosszát tartanám, de mivel kisebb az átmérő, rövidíteni is kellene talán) Másrészt olvastam vhol itt, hogy bevonhatom a cső külső falát, és a belső peremét filccel, így csökken a zaj. Erre ki mit mond?
A gyári szigetelés, ami sima szivacs, érdemes-e vatelinre cserélni? Eddig a szélessávú dobozaimnál mindnél ezt alkalmaztam.
Üdv: Crockoo
Válaszol
Még egy kérdés: a kis erősítőnek van egy koppanása, mikor hálózatra kapcsolom. Érdemes vele bíbelődni, vagy hagyjam, subnál annyira nem lényeg?
Üdv: Crockoo
Válaszol
Smile Vettem egy reflexet(100mm) és kiegészítettem PVC csővel és megoldódott a probléma, nyomja a mélyet úgy igazán. Big Grin
Ja a másik, hogy megszűnt az egy pontban való sugárzás,ezáltal javaslom a többi hasonló sorstársnak, számoljon nagyobb csővel lehet nekik is megjavul az elhelyezési probléma. Köszönöm shalafi66 a tanácsot már le voltam törve, hogy rossz dobozt "faragtam" és felesleges volt az eddigi munkám. Igaz mehetne mélyebre a doboz, de szerintem szubnak megteszi, kis teljesítmény bevitellel is rezeg minden és kellemes lágy mélyet ad a rendszer,de ha kell "robban" is ahogy kell Tongue és szerintem bár nem tudok sokat a témáról (csak gyakorlatban tapasztaltam) hogy igen is számit milyen pontos a mély ki lehet próbálni két gyors egymásutáni robbanással, nem marad el a különbség. .bomba.
Válaszol
PWM Írta:Szóval az én véleményem az 5.1-ről meg a subokról ez: .aaa. .kopp.

Pedig egy drágább Velodyne egész tűrhetően tud megszólalni, már ha valaki az ilyesmit szereti.
Válaszol
Milyen hosszú lett végül a cső? Találomra úgy 23 centi körül lehet jó a hangolás, de tényleg egy egyszerű impedanciaellenőrzéssel megtudhatod. Wink Ennyit még érdemes megtenni érte.

Ui. lehet egy szub pontos, sőt sztem is pozitívum, a jó imp.válasz. Big Grin

Válaszol
shalafi66 Írta:Milyen hosszú lett végül a cső? Találomra úgy 23 centi körül lehet jó a hangolás, de tényleg egy egyszerű impedanciaellenőrzéssel megtudhatod. Wink Ennyit még érdemes megtenni érte.

Ui. lehet egy szub pontos, sőt sztem is pozitívum, a jó imp.válasz. Big Grin

Egyenlőre 25 centi hosszú. Mit takar az impedancia ellenőrzés, segítséget kaphatok?Hogy tudom elvégezni, nem csináltam még ilyet?Eddig "fülre" hangoltam. Big Grin
Válaszol
A hangolási frekvencián mélytartományban egy impedanciaminimum van, feszültségrezonancia, két impedanciacsúcs között. Egy nagyobb, mondjuk 100ohm körüli soros ellenállással, egy szinuszgenerátorral, és egy viszonylag pontos multiméterrel kideríthető.

Hangszóróval sorosan kapcsolod az ellenállást, aztán figyeled, milyen frekin esik a legnagyobb feszültség rajta, nno ott lesz a minimumpont, ami itt egybeesik a hangolási frekivel.

Válaszol
Értem Big Grin köszönöm, hétvége körül neki is látok.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég