A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probléma(-)megoldás
WinISD signal generátorát használtam jel generáláshoz és egy 98 ohm(kb 1 wos) ellenállást alkalmaztam. Végre sikerült kellő pontossággal "méregetni",de elég furcsa eredmény jött ki ugyanis a feszültség(3x-or is megismételtem) csúcs 44-45hz-nél volt. Ez hogy lehet vagy pontatlan a mérés?(250 mm hossszú a cső és 75.8 liter a láda, doboz szekrény előtt szönyegen volt)
f(Hz) 50| .. |45 |44 |43 |42 |41 |40 |39 |38 |37 |36 |35 |34 |33 |...
U(V) 10.88|..|10.93|11|10.98|10.93|10.87|10.7|10.53|10.39|10.2|9.93|9.66|9.32|...
Megismételtem a méréseket,úgy hogy a dobozt áthelyeztem a szoba közepére székre téve és így 48 Hz-re tolódott fel Sad
Válaszol
Valamit itt nem értek. Miért nem 20hztől indítottad a mérést? És nem a csúcspontot kell keresni hanem a minimum pontot. Amúgy javaslom a klinger könyv olvasását!
itt egy kép, hogy néz ki a dolog:
http://www.blackdahlia.com/assets/images/img008.gif
ott van két impedancia csúcs és közöttük egy minimum pont a képen 40hz. Na arra a frekire van behangolva a doboz. Mivel itt a legkisebb az impedancia ezen a pontot esik a legnagyobb feszültség az ellenálláson, tehát itt méred a legkisebb feszültséget. Amúgy az első impedancia csúcs pár hz környékére fog esni, hangkártyával nem is lehet jól mérni, csak a lecsengő részét.
-Amúgy szerintem nem függ attól, hogy hol van a doboz!
Válaszol
Köszönöm az útmutatást ,akkor én értelmeztem félre,újra mérek.
Hm hangkártyával tényleg nem lehet pontosan mérni,pedig nem alaphangkártya Sad De azért fülre-érzésre is próbálkoztam és szerintem 26-27 Hz lehet Smile bár ebben nem bíznék .haha. Az ellenálláson eső feszt mértem.
Válaszol
Az ellenálláson eső feszültséget gondoltam figyelni, azon meg akkor esik a legnagyobb fesz, ha a hangsugárzó impadanciája a minimumhoz közelít.
Ha a hangszórón méri, akkor persze fordítva működik, akkor a kisebb feszültségehz kisebb impedancia tartozik.

De valóban szélesebb sávban kell mérni, úgy a lehető legalacsonyabb frekitől föl 100-150Hz ig, hogy mindkét impedanciacsúcsot megtaláld. akkor biztos.

Majd a napokban rakok össze egy kis leírást impedancia és T-S méréssel kapcs...
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
A mérésekkel nem igazán boldogultam megfelelő eszközök hiányában, szóval a hónapot sajátos kísérletezéssel töltöttem,hogy jobb eredményeket érjek el a subbal. Több dolgot is átgondoltam és megnéztem a bandpass láda tervét is,de mivel nem akarok új dobozt építeni és nekem eddig nem volt olyan bandpass láda aminek tetszene a hangja, maradt a kisérletezés Big Grin
Több napig kísérleteztem mert fura mód a doboz mély hangja csak nem úgy terjedt a szobában ahogy "kellene". Számításba vettem minden eshetőséget...(nem sokat befolyásol, de...) csillapító anyag behelyezésével;reflexcső hosszának állításával széles tartományban végül teljesen kivettem, betömtem, fázisfordítás, a dobozt falhoz fordítottam, más szobába vittem(a rossz szoba akusztika miatt), de a helyzet változatlan volt, helyileg adja a mélyet még túl is teljesít de csak 50-150 cm-es sugarú környezetben. Egyszerűen érthetetlen, távolabbra csak a rengés érzékelhető ( m.j.: gondoltam már arra is kiadok egy szabadalmat a jövő mély ládája címmel amely egy pontban való sugárzásra képes .aaa. )
Végül a bp terv olvasása és a hangfalam bámulása közepette beugrott egy ötlet a bp rajz alapján talán lehet mégis befolyásol bizonyos dolgokat a reflex cső helyzete....?? Gondoltam úgy ahogy van a dobozt "fejére állítom",így a nyilás a bphez hasonlóan(mivel ez bassreflex) fentre kerül és ekkor lepődtem meg igazán tényleg megváltozott a hangja .sokk. Hogy mi állhat e dolog hátterében nem tudom, de nekem bevált...valóban jobban terjed a mélytartomány Big Grin bár így sem olyan mint amit reméltem tőle(membrán mozgás majdnem xmaxon(kb 17-18Wal hajtva - negyed hangerő sub 70-es erősítővel), hangerő "lehet mellette nyugodtan beszélgetni", hangolástól függetlenül). Elmélkedtem kicsit és addig juttam hogy talán a hangok terjedésében keresendő az ok?! mert így a reflex nyilás megközelítőleg az 5 satelit hangfal magasságába került mint általában a 3 utas hangfalaknál szokott lenni alul mély fölötte közép+magas...de ez csak találgatás
Válaszol
Hát... lehet majd az enyémmel is lesz hasonló probléma, de szerintem biztos megoldható. Én még mondjuk nem tudom még nem lett elhelyezve véglegesen.
Próbáld azt, hogy nem simán falhoz teszed, hanem sarokbaBig Grin Aztán kezdj el járkálni, a szobában, biztos meglesz valahol az a mély, "energia nem vész el...."
HA sub lesz még azt is lehet, hogy hasra fordítod, hogy a mély a padló felé nézzen tegyél rá négy talpat, hogy egy picit kiemelkedjen, a reflexcső feléd legyen fordítva, aztán próbáld úgy.
Válaszol
PWM Írta:Hát... lehet majd az enyémmel is lesz hasonló probléma, de szerintem biztos megoldható. Én még mondjuk nem tudom még nem lett elhelyezve véglegesen.
Próbáld azt, hogy nem simán falhoz teszed, hanem sarokbaBig Grin Aztán kezdj el járkálni, a szobában, biztos meglesz valahol az a mély, "energia nem vész el...."
HA sub lesz még azt is lehet, hogy hasra fordítod, hogy a mély a padló felé nézzen tegyél rá négy talpat, hogy egy picit kiemelkedjen, a reflexcső feléd legyen fordítva, aztán próbáld úgy.

Kösszi a tippet PWM próbálkozom ezzel is,de nem hiszem hogy valaha ki lehetne hozni belőle többet Sad "A remény hal meg utóljára..." Big Grin
UI: Ez igen már egy kész szub lenne... :?(közel 1 hónapja lett ""kész"")

Egy kérdés mivel már az is megfordult a fejemben: honann tudom megállapítani hogy egy mély tönkre ment-e?(egyszerűen abból hogy recsegne vagy torzítana vagy esetleg csak leng és alig van hangja ??)
Válaszol
Hát hidd el ha tönkrement azt észreveszedBig Grin
HA elenged a ragasztás recseg ropog.
Ha a bevezetőszál szakadozik akkor pattog meg ilyen hülye reszelős hangja van.
Ha leégett vagy szakadt, akkor meg se nyikkan.
Amúgy a szigetelés jó a doboz és a hangszóró között? Mármint mielőtt beletetted a dobozba a hangszórót, tettél mögéje tömítőanyagot?
Mert a kosár nem vízszintes, ahol furat van ott fel van púposodva, ezért hiába szorítod fel a dobozra szivárogni fog mögötte a levegő ami miatt akusztikus rövid zár keletkezik, és nem lesz mély hang. Mindenképp kell tömítőanyag!
Válaszol
inkább elhangolja a rezonátort, de tényleg nem jó dolog.

Válaszol
Big Grin Amúgy Shala te szerinted miért nem hall mély hangot, sehol ratnova kolega?
Válaszol
Tettem tömítő anyagot a hangszóró és a doboz közé, akril tömítővel szigeteltem.
A forumon olvastam(wolkens irta a házimozis résznél : "Viszont a reflex front fázisviszonyait összelőni a vélhetően szintén reflex szubbal, hááát... Az csak akkor működik rendesen, ha a szub csak a front alsó határfrekije alatt szól. Szerintem. ") és már shalafi66 is említette ezt korábban, hogy valszeg nem illeszkedik a többi satelit sugárzóhoz és ebben keresendő a probléma szal a mélynek elvileg mindegy hol van mivel sub,attól a legtöbb helyen azonos mélyet kéne hallani.Szal ezen elmélkedve és olvasva a korábbi tippeket rájöttem nem jók a frontok, mivel első 3(fl , c, fr - reflex utólag készültek, rl,rr - zárt eredeti) és hát jobb dolog híján betömtek a nyílásokat zoknival Big Grin egy próbát megér... és úgy tűnik eddig ezzel értem el a legjobb eredményt jobban összesimul a hang és a mély is jobban hallható .kopp. .aaa. , valszeg a hibát itt vétettem el korábban, csak csináltam ilyet is olyat is,de nem gondoltam arra hogy hogy fognak illeszkedni.. :?
Válaszol
Hát... házimozihoz nem értek nem okoskodok beleBig Grin
Nem is tudtam számít az is hogy milyenek a szatelitek. Azt hittem csak a vágási frekiknek kell megegyeznie
Válaszol
Big Grin Hidd el én is azt hittem ... .kopp.
Válaszol
Nekem sztereó lesz a HA31-el 900hz-ig engedem fel, remélem itt nem lesznek ilyen problémákBig Grin
Válaszol
Azt amúgy még most sem értem, hogy ha a satelitek nem passzolnak össze a subbal akkor miért nem hallasz mély hangot?
Válaszol
PWM Írta:Azt amúgy még most sem értem, hogy ha a satelitek nem passzolnak össze a subbal akkor miért nem hallasz mély hangot?

Szerintem azért nem, mert a "rengés" magában nem sokat ér, ha nincs mihez "kötni a hangot"-fapados megfogalmazás,de szerintem érthető Big Grin
Olyan érzés mintha "elveszne a hang...."-hallod de még sem ott és úgy ahogy kellene(eltérnek a fázis menetek)
Együtt muzsikálnak végre .cool.
Válaszol
Hát ez is csak egy olyan váltás, mint a többutas hangsugárzóknál mindegyik (mély-magas-közép, stb.), kb. ugyanúgy rontható el. A hangszóróknak viszonylag széles sávban keresztezési freki körül akusztikusan azonos levágási meredekséggel kéne működni, hogy jól jöjjön ki a fázis.

De az is ott van, hogy a szoba rezonanciái felszabdalják kicsit azt a tartományt..

Válaszol
Kedves Shalafi!
Segíts nekem légy szíves! Van egy ilyen átvitelű dóm középsugárzóm!

http://kepfeltoltes.hu/090308/Spectrumdobozbanseg_dmagnes2_www.kepfeltoltes.hu_.png

A kérdésem, hogy lehet-e 24db/oktáv aktív szűrűvel 900hz-en a keresztezési frekvencia, a gyártó szerint lehet, de ott van a rezonancia frekvencia is. A Ha31-el szeretném összeilleszteni.
Köszi
Válaszol
1500-1800-nál. Wink

Válaszol
Köszönöm! Akkor 1500hz lesz Big Grin Remélem a HA31-nek nem lesz túl magasan
Válaszol
Hát nem tökéletes, de még mindig jobb kompromisszum, mint a rezonanciaközeli tartományt kihasználni.

Miért háromutas?

Válaszol
Azért, mert ragaszkodtam a HA31-hez (ez tetszett legjobban). Úgy sejtem, ha kétutas lenne még magasabbra kellene felengednem. Sajna így is nyalábolni fog. Amúgy ezzel a rezonancia közeli dologgal nem vagyok tisztába. Gondolom, rezonancia freki közelében a fázis nem stimmel, azért jobb távol lenni tőle. Erősítsd meg vagy cáfolj rá Big Grin
Válaszol
Időben zavarosak a dolgok.

Kétutas, de max. 200mm-es hangszóróval. Nem értem a HA31-et, mert 40Hz alatt az sem sokat szól.

Válaszol
Az igaz, hogy nem szól nagyon 40hz alatt, főleg 64 literes dobozban.
Mégis valahogy ez tetszik, a nagy membránjának +plusz az érzékenységének köszönhetően van neki hogy mondjam Big Grin "erőtartaléka"
Ha kell nagyot tud szólni, de középhangerőn is szépen szól. Nem bánom amúgy, hogy ezt vásároltam. Jah és a szimuláció igaz 8ms-os válaszidőt hoz ki, de szerintem nagyon pontos a mélye. Megtudom különböztetni a basszusgitár hangját a dobétól. A somogyis sbv2020-al a másik dobozomban meg van mély csak rendkívül pontatlan pedig az zárt dobozban van. :?
Szóba jöhetett volna még a braun, de az is csak 87db érzékenységű, meg 12ms-os az impulzusválasza 64 littyós dobozban.
A HA-31-et meg felengedem 1500hz-ig aztán meglátom, hogy szól. Passzív váltóval úgysem kell babrálnom nem is értenék hozzá, aktívval meg jóval egyszerűbb lesz a dolog....gondolom Big Grin
Válaszol
PWM Írta:Passzív váltóval úgysem kell babrálnom nem is értenék hozzá, aktívval meg jóval egyszerűbb lesz a dolog....gondolom
Smile Nem lesz egyszerűbb, de majd meglátod. Azért remélem sikerül összehozni.

Válaszol
Jó dolog ez a hangrendszer építés mindig amikor azt hiszem tudok már valamit, kiderül, hogy mégse Big Grin Minél jobban beleásom magam annál több lesz a kérdésemBig Grin Van amikor vége van ennek?Big Grin , és kimondhatom, hogy igenis értek hozzá?

Bocsánat a filozófiai gondolatokértBig Grin
Válaszol
Azt nem tudom, Te hogy fogsz járni, de az én tudásom hatásfoka kb. olyan, mint az elektrodinamikus hangszóróké, max 4%. Big Grin

Válaszol
Big Grin Az durva, ha ennyire becsülöd a tudásod. Még hozzá azért, mert akkor meg sem tudom becsülni az enyém hol van. (Ezek szerint a béka segge alatt Big Grin )
Válaszol
Nah, de ha valami konkrétabb segítség kell neked ehhez a háromúthoz, akkor igyekszem hozzátenni amit tudok.
Esetleg egy Notch-szűrővel ki lehetne szedni a közép rezonanciáját az átvitelből legalább.

Válaszol
Újabb fejlemények a HA 31(421)-es 4 ohmos aktív sub-reflexládával(75.8l, valódi űrtartalom 80l) kapcsolatosan:

Módosítások :
- a reflex nyílás előre került a hangszóró oldalára, már ezzel jobb a hangsugárzás legalábbis fülre Big Grin , a cső átmérő maradt 10 cm.
- a doboz teteje lett az alja - a beépített erősítő is megfordult de maradt az előlapon a jobb kezelhetőség érdekében
- a hangolást a fülemre és a szemeimre bíztam Smile :
1. Ebbe a dobozba ehhez a mélyhez, nem csak mert sub nem kell vatelin a falakra, hanem mert nagyon elhangolja a dobozt(buhogós lesz tőle a mély,ami kissé zavarta a fülem,mivel a legtöbb zene dob hangja egyformává vált). DE mivel felengedem 130 Hz-ig(aktív váltó) a doboznak vatelin nélkül dobozhangja van kissé(lehet más észre sem venné,de az én hallásom bántja,ha pl. egy robbanáskor kong, mint egy boros hordó),szóval ennek kiküszöbölésére szétválasztottam egy vatelin lapot úgy 1cm vastagra és ezt csak a hátfalra rögzítve már eltűnt a "kongó" hatás
2. Ezután jött a reflex cső hosszának állítása, amely még több odafigyelést kívánt,figyeltem a mély hang terjedését a szobába különböző pontokon,de főleg a szoba közepén...E mellett nagyon fontos volt számomra a membrán maximális kitérése.
Kiindulási hossz 24cm volt és mentem egyre lejjebb, mm-erenként rövidítettem...egyetlen méretnél tapasztaltam, hogy a mély jobban terhelhető és adja a mélyet, a 22.7 cm-nél.Ha rövidebb nincs hangereje, ha hosszabb nem terhelhető.

Eddig ezzel az összeállítással értem el a legjobb eredményt, bár engem bánt kissé a membrán lágy felfüggesztése - lehetne picit merevebb(persze gondolom az az érzékenység rovására menne- 1 dB-elt azért megérne egy kis merevség ) Wink
Remélem ezzel kicsit tudtam segíteni másoknak.
Válaszol
Az érzéknység nem függ az engedékenységtől. Wink Csak pontatlan lenne a mélytartomány, ha jobban kikeményítenék.

Válaszol
Igaz, hogy a vatelin elhangolja a dobozt, épp ezért kell vatelinnel együtt hangolni! Big Grin Amúgy míg nem járatódik be a hangszóró eléggé nyers hangja van, gondolom ez eltűnik miután bejárattam.
Válaszol
"Nyers" alatt mit értessz? Egyébként változott a hangja mióta bejáródott,picit teltebb lett a hangja. Amúgy egyetlen gondom, hogy a satelitek még mindig túlszólják a mélyet Sad
Válaszol
Milyen lenne ez a mély 60 literes ládában 30Hz-re hangolva,nagyobbat szólna,erőteljesebb lenne a hangja?Vélemény? Big Grin
Válaszol
Hát nekem 64literben van, de nem tudom, hogy szól a tied, így azt sem tudom hogy erőteljesebb lenne-e. Big Grin
Viszont általában a subok eléggé kiemelnek 60hz körül ezért sztem nem fogod ütősnek érezni a hangját. Nekem 2 van és sima mély hangszórónak használom és nekem megfelel. Amúgy a kettőt egymás mellé lerakva eléggé durván szólt az ajtó mozgott tőle Big Grin
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 5 Vendég