A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probléma(-)megoldás
PWM!

Köszönöm ezzel megerősítetted a hangfalam hibáját tehát jöhet a szétszerelés és új doboz :? ,Én csak az előző 20cm es mélyemhez visznyítom és ahoz mérten sem olyan erőteljes csak hangosabb. Amúgy másik mély, autós mélyet is beleraktam a ládámba igaz más márka .haha. ,de próbára tökéletes,ami amúgy 100dB-elt simán szólt tesóm kocsijába.Az eredmény nem volt meglepő ez a mély sem szólt jobban szal a dobozzal van gond...Ami a kocsiban van kb 60 liter és oltári nagyot szól.Valószínű hogy a dobozom túl nagy ezért nem tud rendesen sugározni.A HA 31-et is betettem a másik mély helyére és ott ez is nagyot szólt.

És érdekelne a reflexcsöved méretei is Big Grin
A 64l-r a külső mérete a doboznak vagy a belső(szerintem ez ,de azért rákérdezek)? A 64 literben benne vannak reflex, a hangszóró,... plussz literjei is?

A szimúláció szerint is kisebb lenne a membrán mozgás és feszesebben szólna.

(Na kiszámoltam a belső mértetét a kocsiban lévő doboznak 57 literes)
Válaszol
Legjobb teszt a világon Big Grin ,mikor a 80 literes ládát a nagy párnámmal lecsökkentettem kb. 68 literre és tényleg döng mint állat .haha. (most már csak az a kérdés min aludjak?)

A poénként még azt is elmondanám hogy a membrán is szebben dolgozott...
Nem is értem miért is ajánlottak hozzá 80 litert mikor annyi nem kell neki.
Válaszol
64-83 literig használható a HA31, nyugodtan lehet 80 litert is hagyni neki, csak annyi történik, hogy jobb lesz a mélyátivtel, mint a kisebb dobozban, és valamivel kevesebb lesz a terhelhetőség.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:64-83 literig használható a HA31, nyugodtan lehet 80 litert is hagyni neki, csak annyi történik, hogy jobb lesz a mélyátivtel, mint a kisebb dobozban, és valamivel kevesebb lesz a terhelhetőség.

A használható mit jelent ? Big Grin
Már kb 20 wattól elérte az xmaxot és 1.5 m után semmi hangereje nincs.

De a lényeg hogy rájöttünk a hibára és nem idegeskedek tovább...

A 64 liter a valós térfogat vagy a hangszóró,reflex nélküli térfogat?
Válaszol
Nettó hasznos térfogatot írok mindig. Használható azt jelenti, hogy ebben a tartományban működik jól a hangszóró. 80 literben 100W körül még terhelhető a 310-es mély ha jól van hangolva, és a dobozt is megfelelő mechanikailag.

Válaszol
shalafi66 Írta:Nettó hasznos térfogatot írok mindig. Használható azt jelenti, hogy ebben a tartományban működik jól a hangszóró. 80 literben 100W körül még terhelhető a 310-es mély ha jól van hangolva, és a dobozt is megfelelő mechanikailag.

Köszönöm,értem és logikus, mert mindenki mást helyez a dobozaiba szal hozzáadódik minden alkatrész plussz térfogata. Azt hiszem lejjebb faragok a dobozból úgy 64 literre.
Válaszol
Faragsz a dobozból, vesztesz a mély tartományból, és javul az impulzus válasz. Hát te tudod Big Grin
Az enyém 63-64 literben van ebből még elvesz a hangszóró és a két cső.
Én sejtem, hogy te mit szeretnél elérni azzal a subbal kapcsolatban. Ugyan azt, mint ahogy a boltiak szólnak. Vagyis emeljenek ki jó nagyot 60hz környékén az meg hogy milyen mélyre megy az nem számít, jah meg az impulzus válasz sem. Ahogy nézegettem a hangszóró adatait és a reflex doboz amit köréje építünk arra enged következtetni, hogy az egész rendszer QB3-as üzemmódban működik (klinger könyv). Ha jól veszem ki B6 vagy C6-os üzemmódokban (szűrő nélkül) rendesen kiemelne a rendszer ez már jó lenne annak subnak amit te elvárnál. Viszont ez a hangszóró nem jól működne azokban a módokban. A Sony gyárt ilyen hifiket viszonylag kicsi a doboz meg a benne lévő hangszóró, és hihetelen nagy mélyet ad kib...ot nagy impulzusválasszal. A logotechnél van is ilyen sony hangszóró, ha jól emléxem.
Én szerintem a HA31 tökéletes egy háromutas rendszerhez, de subnak nem megfelelő.
Shalafi kérlek, ha nagy hülyeséget írtam töröld ezt a hozzászólást! Big Grin
Válaszol
Jó az szubnak is, csak nem mindegy, mit szeretnél elérni, olyat nem tud, mint a Sunyik, de az sztem nem is jó mélyhang. Egy korábbi hozzászólásomban talán épp neked leírtam már, én mit gondolok, mit várok el egy mélytartományban üzemelő hangszórótól.

Válaszol
Jah amúgy én is olvasgattam a Klinger könyvet és én is úgy néztem QB3-as.
A célom az lenne, hogy akár zenét hallgatok(disco,house,techno,komolyzene),filmet nézek megfelelően együtt szóljon a rendszer azaz kövesse a szub is. Fontos ugyan a pontos mély,de akkor nem ha a hangerő rovására megy,rúgjon mellbe ha kell.Szóval melyik az a ládaméret amely ezen követelményeknek eleget tesz??(Ha holnapig kapok választ nekilátok az átalakításhoz ) Big Grin
Válaszol
Igen Shala nekem írtad, hogy mi egy jó sub Big Grin Megint ott kötöttem ki, hogy nem tudok ratnova segíteni sajnálom Sad
Nekem 64literben van 30hzre hangolva, de nem tudom hogy jobb-e mint a tied, mert nem is tudom milyen a tied Big Grin A hangzást meg nem lehet szavakkal leírni sajnos.
Válaszol
PWM Írta:Igen Shala nekem írtad, hogy mi egy jó sub Big Grin Megint ott kötöttem ki, hogy nem tudok ratnova segíteni sajnálom Sad
Nekem 64literben van 30hzre hangolva, de nem tudom hogy jobb-e mint a tied, mert nem is tudom milyen a tied Big Grin A hangzást meg nem lehet szavakkal leírni sajnos.

Az érzelmeket,érzéseket nem is lehet pontosan leírni...Átéléssel a tapasztaltakat...mint a kőltők Big Grin

Nálam a szoba közepén állva csak tompa berregésnek tünt a mély hangja, a padlón alig érezhető volt egy 30 cm-es hangszóró jelenléte. Míg,...a régi 20cm-es szubom azért beszólta-e szobát.
Másik megközelítés hogy egy 250 cm-es másik hangszóró mellberúgja az embert egy film robbanásai közben..

Lecsökkentve a dobozméretet, előjöttek a mélyhangok élményei ... de azért a pontosság, minőség sem utolsó szóval ezért gondoltam egy köztes útra ami olyan 71 liter lenne hangszóró és reflexel együtt(nettó 66 l) Smile
Válaszol
A régi honlapon volt fent egy bandpass láda terv a ha31-el, lehet azzal elérnéd a célod, gondolom Shalafinak megvan kérd el tőle Wink
Válaszol
Az viszont tényleg csak 30-40W-ig terhelhető, és 86-7dB érzékeny, de 27Hz körüli az alsó határfreki.

Válaszol
Tehát akkor ugyanott kötünk ki vele mint ha egy braunt tettünk volna egy 64literes dobozba Big Grin
Válaszol
Kb, csak annak jobb az impválaszaa, meg a terhelhetősége.

Válaszol
Na 12 óra folyamatos ellenütemű járatás után, mint ha teljesen más hangszóróim lennének mint amikor vettem őket. Nagyon tetszik a hangjuk pedig csak mélyek Big Grin
Ratnova azt hiszem tudom, hogy hol vannak a mélyhangjaid. Big Grin Vigyél be egy létrát és a felül a szoba sarkaiban landolnak nagyon durva Big Grin Amúgy nem vicc most teszteltem le. Ha feltudnám tenni ezeket a dobozokat a szoba két átellenes pontjában hihetetlen mély lenne lent. Big Grin Most azt kellene kitalálnom, hogy ha lent vannak valahogy lentere varázsoljanak hangot.
Ez az egész olyan érdekes Big Grin Meg az is, hogy mennyire romlik az impulzusválasz egy 20m2-es szobábam .sokk. Még szerencse, hogy nem itt lesz Big Grin
Válaszol
Már nincs vele probléma köszönöm PWM, bárhová állhatok mindenhol egyformán és szépen szól,mert átfaragtam a dobozt Big Grin ,így nettó 65 liter lett és végre rezeg a padló(bárhová rakhatom)..igaz jöhet újra a hangolás,de az majd csak meglesz.
Válaszol
Hát tudom nem szabad káromkodni, de Qrva jól szól Big Grin Nagyon tetszik. Főleg úgy, hogy csak 6000ft volt darabja a hangszórónak, és a legfontosabb, hogy MAGYAR TERMÉK Big Grin
Bocsánat a megszaladásomért .haha.
Válaszol
ratnova Írta:igaz jöhet újra a hangolás,de az majd csak meglesz.
pedig az előzőnél is inkább azzal volt "gond", mint a térfogattal. Az a baj, hogy ha már a berendezés megmozdul, az sztem elég rossz jel. Big Grin De mindenki maga tudja, h. mit szeret.

Válaszol
shalafi66 Írta:
ratnova Írta:igaz jöhet újra a hangolás,de az majd csak meglesz.
pedig az előzőnél is inkább azzal volt "gond", mint a térfogattal. Az a baj, hogy ha már a berendezés megmozdul, az sztem elég rossz jel. Big Grin De mindenki maga tudja, h. mit szeret.

Meglehet,de úgy(80 literben) a hangereje mitsem ért és egy kis szobában sem érvényesült, a rendszer így használhatatlan volt...hiába a hangolgatás,a doboz túl nagy volt. Míg így jobban beleillik a hangképbe. A berendezés csak magasabb hangerőnél mozog Big Grin és így is telt szép mélyet ad, jah és nem éri egyből el a végső kitérést(ami a legfontosabb). Itt a cél az volt hogy egybe olvadva a szatelitekkel "megközelítsen" egy kétutas rendszert.

Ugyan nem értem a teljes elméletet(Klinger könyvet olvastam), de a 80 litert azért is tartottam soknak, mivel a mebrán mozgása közel olyan volt a szigetelt, vastag falú, szendvics szerkezetű ,merevített dobozban mintha szabadon járt volna cső hossztól függetlenül vagy el lehetett érni hogy ne legyen nagy kitérés,de akkor meg csak az 50 Hz környéki hangokat adta ki. Mint utólag néztem a "méréseimet" 3xor is megismételtem, de abba a dobozba már 300mmhosszú csővel is csak 45-50Hz ig ment le.

UI: A doboz egyébként bruttó 69 liter lett.
Válaszol
PWM Írta:Ratnova azt hiszem tudom, hogy hol vannak a mélyhangjaid. Big Grin Vigyél be egy létrát és a felül a szoba sarkaiban landolnak nagyon durva Big Grin
Ismerős a szitu.. míg itthon voltak nálam a dobozok, és nem a koliban, anyám néha megkérdezte: "mibajod van fiam, hogy egy fél órája ott állsz az ágyadon a fal melett?" Big Grin Hiába csak az universum 15W-ja hajtotta őket.. igencsak dögös mélyek voltak ott az ágyon állva a fal mellet Tongue És az csak két 582-es volt Tongue A szoba közepén meg csak vokál.. mondjuk akkor még lejjebb volt hangolva. Most valamivel jobban érvényesülnek a mélyek az egész szobában, de még mindíg van sok olyan hely, ahol szinte nincs is mély. Talán itt is az a 22 liter a hiba, ami nagyon a felső határa az 582-nek? Ratnova esetéből kiindulva.. lehetséges. Lehet, hogy egy 16-17 literes dobozzal még jobban muzsikálna. Mondjuk.. akusztikus zenénél nagyon tetszik a mélye.. nem tolakszik, hanem csendben, de szépen duruzsol.. ahogy azt kell.. nem harap.. a lábdob meg még 22 literrel is lábdob, és nem halk mennydörgés, mint azt pár hangfalnál hallottam. Na majd ha sokidőm lesz, én is átfaragom a dobozt kicsitTongue
Vagy kitöltöm az alját homokkal Big Grin És jó nehéz lesz, mint egy hájend hangfal Big Grin Big Grin (na jó, ez csak vicc Tongue)
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Egy próbát megér Wink .Amint azt írtam én egy párna betételével csökkentettem először a térfogatot, nem fejetlenül faragcsáltam 8) ,csak aztán álltam neki.
Elég oda 5W is(ahhoz, hogy hallgatható legyen) csak jó legyen a doboz és a hangolás(shalafi66 szavaival élve ). Big Grin
Válaszol
ratnova Írta:Meglehet,de úgy(80 literben) a hangereje mitsem ért és egy kis szobában sem érvényesült, a rendszer így használhatatlan volt...hiába a hangolgatás,a doboz túl nagy volt.
Ha "megjavult" is, biztosan nem a kisebb térfogat miatt.

Csak az a baj, hogy Te vakon csinálod az építést-hangolást, így szinte semmilyen következtetést nem lehet levonni belőle.

Válaszol
Ha jól tudom, a hangolásba az is beleszól, ha mondjuk olyan közel van a cső a dobozfalhoz, mint mondjuk nálad.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
„a mebrán mozgása közel olyan volt ... mintha szabadon járt volna”
Hát ez nem csak a túl nagy dobozra utalhat, hanem a rossz hangolásra is.
Válaszol
Zupp már hiányoltalak Big Grin Amúgy nekem is a pontos mély tetszik, amit azért szuperul elront a panellakás.

Visszatérve Ratnova esetére én hiszek benne, hogy igaza van a doboztérfogattal kapcsolatban. Én példaként feltudok hozni két dobozt ami igaz zárt rendszerű volt, de ég és föld volt közöttük a különbség.
Az orion HS500 és HS700-ra gondolok. Mindegyikben ugyan az a 30cm bolgár hangszóró dolgozott csak a HS500-as 54 liter volt a HS700-as meg 80 liter azthiszem. Az ítéletet pedig az emberek mondták ki. A HS500-asokat rengetegen szerették nagyon jó volt a mélyük, a HS700-as pedig kudarcos lett, mert hallgathatalan volt (mély szempontból is).
Válaszol
Köszönöm PWM barátom Big Grin

Értem az utalást, újra méréssel próbálom hangolni,mert sajna a legjobb hosszt nem sikerült még úgy eltalálni..
Kérdésem az volna még,hogy mivel PVC csővel toldom a reflex csövet, ha valóban olyan 28 cm hosszú kellene beleérne a falba .kopp. és 90 fokos könyök csővel meg lehet-e esetleg oldani vagy az fázis eltéréshez(90°) vezetne??
Válaszol
Nincs mit Ratnova Big Grin

-Azért írtam, mert nem szabad megfeledkezni az eredeti célról. Méghozzá arról, hogy ezt hallgatni fogjuk, nem mással, mint a fülünkkel. HA te jobbnak hallod kisebb dobozzal az nem baj, sajátod lesz nem a népnek megy sorozat gyártásba. A Hallás úgy is szubjektív amit én jónak hallok nem biztos, hogy más is annak hallja, vagy amit jónak mérek nem biztos, hogy jónak hallom. Pl Elektroncsövek.

-Viszont a dobozom építésénél, megfogattam Shalafi tanácsait ( ő az aki igazán vágja itt a dolgokat) Big Grin, aztán szimuláltam, aztán hangoltam méréssel. Az eredmény meg kell mondjam rendkívül elnyerte a tetszésemet.
Ez lett az első dobozom és a fent leírt dolgoknak következtében, nem kellet úgy mond megfizetnem a tanuló pénzt, meg kísérleteznem sem kellet. Szinte egyszerre jó lett.

-Most úgy tűnhet, hogy az első rész amit írtam ellentétben áll a másodikkal, pedig csak a kompromisszumot kell megtalálni a kettő között. Wink
Válaszol
Értem és egyetértek vele. Valószínűleg kicsi szobám miatt nem szólt elég erővel.A hangolásról nem sokat tudok, szóval nagyon sokat segítenek a tanácsok,bevált technikák. Sajnos az elmélet nem mindig fedi a valóságot.

ui: Nekem nem ez az első hangfalam.
Válaszol
Amelyik elmélet nem fedi a valóságot, az hibs elmélet, vagyis nem elmélet.

Válaszol
Az első impedancia mérésem a kisebb dobozzal : http://kepfeltoltes.hu/090322/M_r_s01_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A mérést a 120 ohmos ellenálláson végeztem. A diagramm szerint : 46-hznél van feszültség maximum, jól állapítottam meg?? Big Grin
Egyáltalán használható ez az eredmény??
Válaszol
nagyon úgy néz ki. Smile De 30Hz alatt jócskán vág az erősítő/hangkártya úgy látom.

Válaszol
Sajnos igen,vág(a sub erősítő Sad ) ... Sad Köszönöm, erősítő csere,folytatom a mérést hangolást Smile
Másik erősítővel(régi tranzisztoros) már jobbak a mérések és tisztán látszik hány Hz-re van hangolva a doboz Smile
Válaszol
Mérés: Fisher 90 W-os stereo tranzisztoros erősítővel 30 hz-re hangolva a dobozt. A impedancia mérés intervalluma: 1-150 Hz
Eredmény:
http://kepfeltoltes.hu/090323/Meres02_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
U.I.:A diagramm végénél az aktív váltó miatt esik meredeken a fesz

Még 1 cm-ert faragtam a reflexből és így szebb az átvitel és pont 30 hz-re lett hangolva a doboz Big Grin Kisebb hangerőn a membrán meg sem rezdül és adja a mélyet,nagyobb hangerőn nagyon dinamikus, tiszta, erőteljes mélyet ad.(sokkal jobban terhelhető is Wink )

Köszönöm Seas a válaszod! Valamivel jobban néz is ki a doboz mert nem látni bele. Smile
Válaszol
„és 90 fokos könyök csővel meg lehet-e esetleg oldani vagy az fázis eltéréshez(90°) vezetne??”
Meg lehet oldani, nem fog változni a fázis.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 5 Vendég