A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
probléma-megoldás
Sziasztok!Ez az én helyem , mert nő vagyok.No a kérdés a következő:hogyan mérem meg a hangfalam impedanciáját(na)? Kaptam egy tippet, multiméterrel és az kb jó!
Hát mértem és az egyik 3,7 ohm a másik 7,3 ohm volt !!! Hát akkor mi van ??? És a hangjuk egyforma...amennyire ez füllel érzékelhető.
Hát ennyi:Brigi
Válaszol
vacak Írta:Sziasztok!Ez az én helyem , mert nő vagyok.No a kérdés a következő:hogyan mérem meg a hangfalam impedanciáját(na)? Kaptam egy tippet, multiméterrel és az kb jó!
Hát mértem és az egyik 3,7 Ω a másik 7,3 Ω volt !!! Hát akkor mi van ??? És a hangjuk egyforma...amennyire ez füllel érzékelhető.
Hát ennyi:Brigi
A multiméterrel sajnos csak a hangfalad egyenáramú ellenállását tudod megmérni, de tájékoztató adatnak végülis elég. A méréseid szerint az egyik 4 ohm-osnak, a másik 8 ohm-osnak tekinthető.

A hangerő az impedancián kívül még sokmindentől függ, ráadásul az átlagember kb. 3 dB-nyi hangerőkülönbséget tud egyértelműen megkülönböztetni, tehát érzékelheted egyformának is.
Válaszol
minden egy forma, akkor? hangszórók, váltó.. akkor mi a baj?
Válaszol
Akkor valaki már egyszer cserélte az egyik mélyhangszórót, és nem sikerült eltalálnia a cseredarabbal az eredeti impedanciát.
(Már, ha egyáltalán többutas dobozról van szó. Ott még a hangváltónak se mindegy, hogy milyen impedanciájú hangszóróval van terhelve. Szerencsétlen esetben túlterhelheti az erősítődet, és ha abban nincs megfelelő védelem, akkor el is füstölhet.)
Ha dobozonként csak 1 db hangszóró van benne, akkor kisebb a veszély, de akkor is az lenne a jó, ha a két doboz azonos impedanciájú lenne.
A gyári dobozokon néha szokott lenni valami felirat, ami utalhat az impedanciára, vagy esetleg az egész doboz típusára, abból kideríthető lenne talán, hogy melyik lehet az eredeti helyes impedanciaérték.
Válaszol
vacak Írta:minden egy forma, akkor? hangszórók, váltó.. akkor mi a baj?
Persze az is lehet, hogy valaki tréfából beforrasztott egy ellenállást párhuzamosan az egész rendszerrel, hogy feladhasd nekünk találós kérdésnek Smile
Válaszol
fdsa Írta:
vacak Írta:minden egy forma, akkor? hangszórók, váltó.. akkor mi a baj?
Persze az is lehet, hogy valaki tréfából beforrasztott egy ellenállást párhuzamosan az egész rendszerrel, hogy feladhasd nekünk találós kérdésnek Smile
.torz. .haha. akkor szétszed és végigmér?
és nincs tali kérdi...
csak azért érdekel, mert egy Vt7386 -ot szertnék használni erőnek és azon min 8 ohm van ráírva.
Válaszol
Az nem elképzelhető, hogy az egyik mélysugárzó haldoklik, és megnőtt az ellenállása ? Bár az hallható is lenne... .sokk. :? Nem szokott hamar torzítani a nagyobb ellenállású hangfalad ?
senkisem se nemcsinál se senkivel se semmit se nem ! Smile
Válaszol
Hát akkor nem úszod meg a szétszedést. A hangszóró hátoldalán azért fel szokták tüntetni az impedancia értékét, de ha lekötöd róla az egyik drótot, akkor mérheted a hangszóró saját egyenáramú ellenállását.

A 8 ohm névleges impedancia a szabványok szerint felvehet -20%-os értéket a hangszóró átviteli sávjában, tehát lemehet akár 6,4 ohm-ig, azt az erősítőnek még el kell viselnie. A 0 Hz általában az átviteli sávon kívülre esik, ezért egyenáramúlag egy 8 ohm-os hangszóró lengőtekercsének az ellenállása 6,4 ohm-nál is kisebb lehet. Az általad mért 7,3 ohm egyenáramú ellenállásban valószínűleg benne van egy soros induktivitás 0,5-1 ohm körüli ellenállása is.

Ha már szétszeded, akkor esetleg nézd meg, hogy a kondenzátor(ok)
nem zárlatos(ak)-e. Egy, a magssugárzóval sorba kötött kondenzátor zárlata is okozhatja az egyenáramú ellenállás megváltozását, bár az már a hangjában is durva dolgokat eredményezne.
Válaszol
.gonosz. .torz. .forog.
Hát most már kapkodom a fejem...
akkor szétszedi nekem majd valaki.igazából nem hallatszik semmi torzítás, de nem is hallgatom olyan nagy hangerőn!
Mi legyen a Vt7386 rákötésével?Mellőzzem?
pussz Big Grin
Válaszol
Kis hangerőn hallgathatod, amíg ki nem derül az igazság, de túl nagy hangerőre ne állítsd. Az erősítőt nem az alacsony impedancia önmagában öli meg, hanem a túlságosan nagy kivett áram, amiről az alacsony impedancia és a nagy hangerő együtt gondoskodik.
Válaszol
fdsa Írta:Kis hangerőn hallgathatod, amíg ki nem derül az igazság, de túl nagy hangerőre ne állítsd. Az erősítőt nem az alacsony impedancia önmagában öli meg, hanem a túlságosan nagy kivett áram, amiről az alacsony impedancia és a nagy hangerő együtt gondoskodik.
Big Grin mi számít kis hangerőnek, honnan tudom hol a vége? .oh.
Válaszol
vacak ! Lehet könnyebben tudnánk választ adni, ha elmondanád, hogy milyen hangfalad van, és milyen erősítőd, akkor azoknak utánna nézünk neten, persze ha nem egyediek, és meg tudnánk mondani, hogy melyik hangfalba keresd a hibát. Tehát márka, és típus ? Smile
Válaszol
vacak Írta:
fdsa Írta:Kis hangerőn hallgathatod, amíg ki nem derül az igazság, de túl nagy hangerőre ne állítsd. Az erősítőt nem az alacsony impedancia önmagában öli meg, hanem a túlságosan nagy kivett áram, amiről az alacsony impedancia és a nagy hangerő együtt gondoskodik.
Big Grin mi számít kis hangerőnek, honnan tudom hol a vége? .oh.
Kishangerő szerintem addig van, amíg a mélyhangszóró nem éri el a 3 mm-es kilengéseket. Igaz ez hangszóró függő megintcsak.
Válaszol
bluefish Írta:vacak ! Lehet könnyebben tudnánk választ adni, ha elmondanád, hogy milyen hangfalad van, és milyen erősítőd, akkor azoknak utánna nézünk neten, persze ha nem egyediek, és meg tudnánk mondani, hogy melyik hangfalba keresd a hibát. Tehát márka, és típus ? Smile
erősítő:Vt ea7386 s
hangfal: a bátyám hozta fehérvárról logotech/h2000 canton vmi
nincs leírás, semmi tannoy magas és talán h2000 mélyközép*2 kb HA 17
hát ennyi .forog.
Válaszol
Aham, könnyen lehet, hogy valamit összecseréltek szereléskor. 8)
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:Aham, könnyen lehet, hogy valamit összecseréltek szereléskor. 8)
értem
igazából a vidi7386 érdekes, mert eddig yamaha erősítővel volt használva,de azt nem kapom meg!Nyilván az eltérő impedancia adatok is nagy kérdés...Hogyan tovább?
Válaszol
Hujjujj Smile Az erősítő az rendben van. A hangfalnak valójában milyen impedenciát kéne megütnie azt nem tudom sajnos. De egy szétszedés, és végigméricskélés az nem árthat szerintem. Logotechnél az összes Tannoy magas 4 ohm os, ettől függetlenül lehetséges, hogy van belőle 8 ohmos is. Bizonytalan eléggé, és nagyon jó támaszpontunk sincsen a hangfallal kapcsolatban. Talán Shala megtudja mondani.
Válaszol
Na mire megírtam, addigra shala válaszolt Smile Hiába ez valahogy nem az én napom érzem :?
Válaszol
bluefish Írta:Hujjujj Smile Az erősítő az rendben van. A ahngfalnak valójában milyen impedenciát kéne megütnie azt nem tudom sajnos. De egy szétszedés, és végigméricskélés az nem árthat szerintem. Logotechnél az összes Tannoy magas 4 Ω os, ettől függetlenül lehetséges, hogy van belőle 8 Ωos is. Bizonytalan eléggé, és nagyon jó támaszpontunk sincsen a hangfallal kapcsolatban. Talán Shala megtudja mondani.
Ott azt mondták, hogy 4 ohmos, ezért érdekelt az impedancia, mint ahogy írtam az erősítőre min 8 ohm van írva...
Válaszol
vacak Írta:Big Grin mi számít kis hangerőnek, honnan tudom hol a vége? .oh.
Ha meg tudod oldani, akkor köss sorba a 4 ohm-os hangszóróval egy 4 ohm körüli, legalább 20 Wattos ellenállást, és akkor biztonsággal hallgathatod addig is, amíg megoldódik a probléma. Csak arra vigyázz, nehogy véletlenül párhuzamosan kösd Smile

Szerk.: közben itt kiderült, hogy a magassugárzók is valószínűleg 4 ohmosak, akkor valószínűleg a mélysugárzónak is az lenne a helyes értéke, akkor viszont valószínűleg az erősítőt kell lecserélni olyanra, ami bírja a 4 ohm-ot is.
Válaszol
Akkor vsz. hogy a 7.3 ohm os hangfallal van valami gubanc Na de akkor ha megoldódik a probléma, akkor fellép a következő, hogy 8 ohmos erősítőre nem rakunk 4 ohmos hangfalat. Viszont akkor ha mindkettőre raksz ellenállást, akkor fogod tudni hallgatni őket. Hirtelen nem ugrik be, hogy hány wattot tud az erősítőd, de kb. annak megfelelő teljesítményű ellenállást kell beszerezned. 3.3 -4.7 ohm között .
Válaszol
fdsa Írta:
vacak Írta:Big Grin mi számít kis hangerőnek, honnan tudom hol a vége? .oh.
Ha meg tudod oldani, akkor köss sorba a 4 Ω-os hangszóróval egy 4 Ω körüli, legalább 20 Wattos ellenállást, és akkor biztonsággal hallgathatod addig is, amíg megoldódik a probléma. Csak arra vigyázz, nehogy véletlenül párhuzamosan kösd Smile

Szerk.: közben itt kiderült, hogy a magassugárzók is valószínűleg 4 Ωosak, akkor valószínűleg a mélysugárzónak is az lenne a helyes értéke, akkor viszont valószínűleg az erősítőt kell lecserélni olyanra, ami bírja a 4 Ω-ot is.

Nem ismerjük egyáltalán az adott hangfalat... Még az a verzió is élhet, hogy a mély rész 8 ohmos, és a magas mivel csak 4 ohmost gyártanak, betettek elé egy ellnállást, hogy az is 8 ohmos legyen. És esetleg egyik hangfalban soros kötés helyett párhuzamba kötötték a 2 db 4 ohmos mélyet és akkor nagyjából kikötünk ott hogy 4 ohm körüli lesz az ellenállás.
Válaszol
Tehát akkor kössek be 4 ohmos ellenállást?
Válaszol
A 3.7 ohmos hangfal elé igen. De mindenképp legalább 20 wattos ellenállás legyen.
Válaszol
bluefish Írta:A 3.7 Ωos hangfal elé igen. De mindenképp legalább 20 wattos ellenállás legyen.
És mi legyen a másikkal?
Válaszol
Elképzelhető, hogy még garanciálisan helyreállítja a "gyári" állapotot a H2000?
Ha eredetileg 4 ohm-os volt a rendszer, és most az egyikben 8 ohm-os mélysugárzó van, akkor - másodfokú szűrő estén - a váltási frekvencián lehet egy nagyon mély lyuk is az impedanciamenetben, ahol akár 2 ohm-ra is lemegy az impedancia értéke, de ezt multiméterrel már nem lehet kimérni.
Tényleg nem sokat tudunk a ládáról Sad
Válaszol
fdsa Írta:Elképzelhető, hogy még garanciálisan helyreállítja a "gyári" állapotot a H2000?
Ha eredetileg 4 Ω-os volt a rendszer, és most az egyikben 8 Ω-os mélysugárzó van, akkor - másodfokú szűrő estén - a váltási frekvencián lehet egy nagyon mély lyuk is az impedanciamenetben, ahol akár 2 Ω-ra is lemegy az impedancia értéke, de ezt multiméterrel már nem lehet kimérni.
Tényleg nem sokat tudunk a ládáról Sad
Hát erre mondom hogy szőke vagyok Big Grin
Válaszol
Kicserélik a hangszórót-hangszórókat, ha ezzel orvosolható a probléma. Mivel a konstrukció csak hasraütés elven született, valszeg nem proléma hogy most 4 vagy 8 Ohm impedanciával készítik el.

Ha tudod, vidd vissza nekik, ha nem, akkor hangszóró kiszed egyenáramú ellenállás megmér, és ebből kiderülhet már, hogy hol van a hiba forrása.

A 7386 gyakorlat szerint eredeti végtranyókkal kibírja a 4 Ohmos terhelést jó nagy a hűtőfelület, viszont az áramkorlát nem erre felhasználásra van méretezve. Tehát ha nem vezérled az erősítőt torzításba (csak addig tekered a hangerőpotit, amíg nem torzít) probléma nem lehet.

Válaszol
shalafi66 Írta:Kicserélik a hangszórót-hangszórókat, ha ezzel orvosolható a probléma. Mivel a konstrukció csak hasraütés elven született, valszeg nem proléma hogy most 4 vagy 8 Ω impedanciával készítik el.

Ha tudod, vidd vissza nekik, ha nem, akkor hangszóró kiszed egyenáramú ellenállás megmér, és ebből kiderülhet már, hogy hol van a hiba forrása.

A 7386 gyakorlat szerint eredeti végtranyókkal kibírja a 4 Ωos terhelést jó nagy a hűtőfelület, viszont az áramkorlát nem erre felhasználásra van méretezve. Tehát ha nem vezérled az erősítőt torzításba (csak addig tekered a hangerőpotit, amíg nem torzít) probléma nem lehet.
Hát köszönöm!!!Illetve Shalafitól kérdezném, hogy nem-e lehetne-e nem hasraütés szerint 8 ohmossá változtani Smile
Válaszol
vacak Írta:Hát erre mondom hogy szőke vagyok Big Grin

Jó, én is. Hol van ezzel a gond Big Grin
Válaszol
vacak Írta:nem-e lehetne-e nem hasraütés szerint 8 Ωossá változtani Smile
Akkor csak a 4-ből 3 hangszórót kell cserélni (ha kétutasak) és persze a hangváltókat.
Válaszol
fdsa Írta:
vacak Írta:nem-e lehetne-e nem hasraütés szerint 8 Ωossá változtani Smile
Akkor csak a 4-ből 3 hangszórót kell cserélni (ha kétutasak) és persze a hangváltókat.
csak pontosítanálak 6-ból kellene cserélni... Tongue
Válaszol
vacak Írta:Illetve Shalafitól kérdezném, hogy nem-e lehetne-e nem hasraütés szerint 8 Ωossá változtani Smile
Biztos, hogy lehet belőle 8 Ohmos verziót összerakni. A hasraütős dolgot úgy értettem, hogy a tervezés valószínűleg kimerült a hangszórók méreteinek egyeztetésében.

Válaszol
Az nem bonyolítaná meg a dolgot, ha 8 ohmsra alakítanák ? 8) hangszóróknak ugy nem biztos hogy akkora doboz kell, a hangváltót ki kell cserélni... szinte új hangfal ... egy picit egyszerűbb lenne megjavítani a 7.3 ohmosat, aztán beszerezni egy 4 ohmos erősítőt hozzá ! Szerintem...
Válaszol
Nem bonyolítaná meg, mondom hogy így sincs mögötte tervezés, úgyh. teljesen mindegy. Ugyanmár, méghogy másik doboz, új váltó... miket gondolsz te.. Nem kellenek ezek, csak legózni kell. Wink

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég