A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangdobozépítés elmélete
Mivel csak konkrét tipusú dobozos-topikok vannak, arra gondoltam, itt az ideje, hogy csináljak egy témát, ahol kicsit általánosabb dolgokról lehet beszélgetni, ezáltal nem keverednek bele ezek a dolgok a többi, gyakorlatiasabb topikba. Wink
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Kezdeném én (van egy pár kérdésem Tongue):

1. Milyen konkrét jelentősége van annak, hogy egy hangszóró be van süllyesztve az előlapba, vagy "kilóg" belőle, legyen az mélyközép, közép vagy akár magassugárzó?

2. Hogyan befolyásolja az f3-at az, ha az előlap szélei le vannak kerekítve?

3. Tegyük fel, a hangfal elejére fenyőlécből készült keretet csinálok, amire ki van feszítve a hangszóróselyem. Hogyan és milyen mértékben befolyásolja ez a hangképet?

4. Az előző analógiájára: a hangszórókat nem kívülről, hanem belülről fogatom fel (mint pl. az Orion ST-82-ben van). Rosszabb lesz-e az eredmény és mennyivel?

Egyelőre tőlem ennyit Smile Szerintem ezek a dolgok elég általánosak, és mind 2, mind 3 utas, mind pedig egyéb dobozoknál felmerülnek.
Válaszol
1: lásd 2-es pont ->

2: Klinger-könyv "Interferenciás zavarok és hangszín-elváltozások keletkeznek a hangdobozok falairól, éleiről, valamint a teremfalakról és berendezési tárgyakról visszaverődő hullámok miatt is. A hangszóróból kilépő primer hullámok például a hangdoboz élein szekunder hullámokat gerjesztenek, melyek fedésbe kerülnek a primer hullámokkal és interferálnak velük. A fázistól függően a hallgatási ponton egyes frekvenciák erősítik, vagy gyengítik egymást.
A hangdoboz éleinek rézsútos kialakításával, vagy legömbölyítésével ez a zavar csökkenthető és az átviteli jelleggörbe lineárissá tehető. Javítható az impulzus-visszaadás és csökkenthető a hangszínelváltozás is, ha a hangdoboz felületeinek kialakítása hangelnyelő."

3: Rontja a hangképet mint a legtöbb dolog amit a mozgó levegőmolekulák útjába teszel. Valószínuleg sebbességet vesztenek mikor beleütköznek a selyembe és kárbaveszik egy bizonyos százalékuk. Smile

4: Nem rosszab lesz, hanem egy újabb rezgőrendszert raksz a hangképbe, mintha egy cső végére illesztenéd a hangszórót, tehát ki fog emelni egy bizonyos frekvencián.
Válaszol
"Javítható az impulzus-visszaadás és csökkenthető a hangszínelváltozás is, ha a hangdoboz felületeinek kialakítása hangelnyelő"

Akkor ezért szól picit szebben a "szőrös" dobozom, mint a másik.. Smile
Válaszol
Egyébként a hangfalselymes dologhoz konkrétan az lett volna a kérdésem, hogya selymet tartó keret a doboz-előlap élekhez hasonlóan vagy nem hasonlóan okoz e bármiféle interferenciákat?
Válaszol
Rászánom magam a közeljövőben, és elolvasom a Klinger-könyvet.. bár egyesek azt mondták itt anno: váll fölött dobjam ki az ablakon Big Grin
Válaszol
Ennek kár volt új témnát nyitni megfért volna egy-két régiben is. A Klinger-könyvben is vannak túlhaladott dolgok, de van benne használható rész is.

hja: diffrakció...
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Az utánam hozzászólókra is gondolva nyitottam meg.. azért, hogy ha valkinek olyan kérdése van még, ami nem fér bele egy témába sem. Lehet nem ez lesz a legforgalmasabb topic, de remélem van még pár szabad kilobájt a szerveren, amin elfér Big Grin
Válaszol
Sziasztok,

Rég nem él ez a topik, de most mégis ezt választottam, mert a kérdés pusztán elméleti jellegű. Nem építek új dobozt, csak gondolkodom.

Vegyünk egy reflex dobozt, benne az egyszerűség kedvéért egyetlen mélyhsz. A dobozban van valamennyi csillapító, de semmi más csak a reflexcső. (eddig kb megfelel egy szub doboznak) Engem most a reflexcső érdekel, mi történne ha a reflexcsövet egy nem merev, hanem rugalmas falú csőre cserélném ? A levegő mennyisége a csőben állandó marad, de nem csak a cső végen hanem az oldalfalakon keresztül is rezonál, tehát valószínűleg erősebb lesz. Persze a csőnek is lesz saját rezonanciája, ami kiemelést okozna. És hát nem mindegy milyen anyagból lenne a cső.
Vélemények ?
- VR
Válaszol

hja: diffrakció...
a hanghűséget negatívan befolyásolja, a reprodukált hangot élessé, zavarossá teszi, a finom részletek veszteségét okozva, így jelentős - nemkívánatos - befolyást gyakorol a hangminőségre. Hatása a hangdoboz éleinek lekerekítésével csökkenthető.

...eztet ismerem...Koalació (DK) alszik benne a brummogás...

pia nyer
Válaszol
Reflexcső : SMA módszere ,1mm-es filccel borítja a belső oldalát . Így kevesebb zajt termel maga a cső . A levegőáramlás keltette hangot csillapítja elvileg .
Válaszol
És a cső jóságán keresztül a mélytartomány hangnyomását is csökkenti.

Válaszol
Igen ám, de én a reflexcső anyagát változtatnám. Elméletileg ennek keménynek kellene lennie. De mi van, ha rugalmas anyagból építek reflexcsövet ? Mondjuk egy PET palackból, vagy tejfölöspohárból. Ezek állandó mennyiségű levegőt tartalmaznak, de a cső fala is rezonálni fog.
- VR
Válaszol
A cső fala nem (csak) rezonálni fog, inkább alakváltozásokat szenved(het) el, a cső jósága várhatóan itt is lecsökken, emiatt csökken a mélytartomány hangnyomása, emellett valószínűleg a PE palack rezonálni (zörögni, zizegni) is fog valahol középtartományban.

Mit szeretnél ezzel elérni?

Válaszol
Semmit nem akarok elérni vele, csak elméleti síkon gondolkodom. Az ötletet a rezonáló üvegpohárról készült felvétel adta. Vajon ez a saját rezonancia befolyásolja-e a hangot bármilyen irányban.
- VR
Válaszol
Wink persze, ha beletalál a megfelelő frekvenciába, olyan lesz, mintha egy műanyagpoharat zizegtetnél.

Válaszol
Mondjuk szilikonból lehet jobb lenne. Csak annak elég komoly falvastagsága kell legyen, hogy a saját súlyát tartani tudja rendesen.
Válaszol
(2012. 08. 29., 22:56)Wagnerur Írta:  Mondjuk szilikonból lehet jobb lenne. Csak annak elég komoly falvastagsága kell legyen, hogy a saját súlyát tartani tudja rendesen.

Ütöttél egy szöget a fejembe. Ha a szilikonhengernek adok hosszirányú merevítést, akkor elbírja a súlyát. Elég lehet akár hosszirányú bordázat is, saját anyagból... talán egyszer kipróbálom.
- VR
Válaszol
Merevítő lehet hurkapálca is. Ha már megvan a cső mérete, kiveszed, gipsz a belső részbe, és kész a negatív.Innen rád bízom. A szöget nem akartam a fejedbe ütni, "kalapács van a kezdetben ... ,, :-)
Válaszol
(2012. 09. 01., 12:04)Wagnerur Írta:  "kalapács van a kezdetben ... ,, :-)
kezdetben vala a kalapács... :-)

Egyszer olvastam valahol, hogy valaki (vagy a sógora, vagy a sógorának az osztálytársa) gumilabdákat akart tenni a doboz aljába. Az eredményről már nem olvastam Sad
Valaki kipróbálhatná...

Válaszol
(2012. 09. 04., 20:23)fdsa Írta:  Egyszer olvastam valahol, hogy valaki (vagy a sógora, vagy a sógorának az osztálytársa) gumilabdákat akart tenni a doboz aljába. Az eredményről már nem olvastam Sad
Valaki kipróbálhatná...

Jó pénzért hajlandó vagyok guminőt is tenni a dobozba, többet is. A gumilabdának nem sok értelmét látom, hacsak mint diffúzor nem.
- VR
Válaszol
Diffúzorként nekem inkább a biliárdgolyók jönnének be. Keménység mindenek előtt!
Válaszol
Maga a hangfal anyaga miből lenne a legjobb? Úgy tudom minél merevebb annál jobb.
Betonból, vasakkal megerősítve épített már valaki hangfalat ? az milyen lehet szerintetek?

Úgy általánosságban mi lenne jellemző a legjobb hangfal anyagra?
Válaszol
(2012. 09. 24., 20:09)Endeavour Írta:  Maga a hangfal anyaga miből lenne a legjobb? Úgy tudom minél merevebb annál jobb.
Betonból, vasakkal megerősítve épített már valaki hangfalat ? az milyen lehet szerintetek?

Úgy általánosságban mi lenne jellemző a legjobb hangfal anyagra?

Szerintem azon kívül hogy nehéz, más előnyét nem látom. De egyébként van már rá példa, bár gondolom nem egészen ilyenre gondolsz :-D

- VR
Válaszol
Ilyen is van: http://ivanka.hu/products/42

Válaszol
van előnye, a nagy tömeget nehéz berezgetni.
van aki műkőből csinál, annak is ez az előnye.
meg talán a nagy hangszigetelő képesség.

de biztosan van ellen is érv számtalan. akárcsak mellette.
vasalást mondjuk nem tartom jó ötletnek. a vas jó rezgésvezető.
Válaszol
Viszont annál erősebbek a belső rezonanciák. Smile

Válaszol
csillapítóanyag manapság nem számít egzotikus dolognak Smile
zárt doboznál isobar felépítés, hangszórók egymásnak seggel fordítva szintén segít.
(nagyobb tömeg amit be kellene rezgetni, és nagyobb mechanikai ellenállás a pillék miatt.)

persze minden csak kompromisszum.
Válaszol
Ezen a csillapítóanyag nem sokat segít. Smile Mint ahogy az isobaric megoldás sem. Az egészen másra való.

Válaszol
ez nem teljesen felel meg a valóságnak.

Válaszol
Ha te mondod. Smile

Válaszol
(2012. 09. 25., 10:43)DMG Írta:  van előnye, a nagy tömeget nehéz berezgetni.
van aki műkőből csinál, annak is ez az előnye.
meg talán a nagy hangszigetelő képesség.

Hali!
Na ez így ebben a formában nem igaz.Smile Csak akkor igaz, ha a különböző tömegű lapok (amiket összehasonlítunk) egyforma anyagból készülnek. Hiába nagyobb a műkő vagy a vas sűrűsége, ha a belső csillapítása csak ezred része a faforgács vagy az MDF csillapításának. Rezonanciafrekvencián pedig ez számít.

A hanggátlást nem lehet egy anyagi paraméterrel (pl. hajlító merevség) jellemezni. Általában a hangszigetelő falaknak van egy hanggátlás görbéje, ami több tartományra oszlik. Van olyan tartomány, ahol egyáltalán nem számít a tömeg, csak a hajlító merevség, van ahol a tömeg is lényeges, és van ahol a belső csillapítás az elsődleges.

Válaszol
ez teljesen jó megközelítés.
kérdéses hogy használható falvastagság mellett ,
és hallható határon belül vajon egyáltalán van e hangszóró amitől berezonálna.
a tömege jelentős, a hajlítószilárdsága sem elhanyagolható.
belső csillapításban inkább mdf/faforgács a nyerő, de ugyanakkor túl reális gondolat hogy abban a tartományban ahol ez a domináns komponens nemigen működik hangszóró érdemben. Ha netalán mégis akkor a doboz méreteivel, falvastagsággal még mindig bőven lehet játszani.Én nem voksolnék egy anyag mellett sem ami számításba jöhet, annak ellenére hogy lehetnek jobbak és rosszabbak is.

na, azért van aki használja:
http://www.aggregateresearch.com/article.aspx?id=16460
állítólag tanult ember ez is:

"....After studying material technology at London University,...."
"• Concrete has a very high mass / density which contributes to its high damping qualities;
• It is much stiffer than conventional loudspeaker construction materials;
• Its density stabilises the speaker system allowing the drive units to function at their maximum specification;
• It is moulded using an homogenous construction design ensuring a thoroughly rigid cabinet - (conventional construction methods have an inherent weakness in the joints);
• The strength of concrete increases over time, giving you a product that improves with age;
• My latest designs have a white 'marble-like' finish."

Válaszol
Nem értem, hogy miért kell elhasalni egy ilyen cikktől. Mi a tudomány abban, ha valaki dög nehéz beton dobozokat épít? Ebben nincs semmi fejlesztés, semmi tudomány.
Szendvics szerkezetű panelek, meg kompozit anyagok alkalmazása inkább egy járható értelmes út, és még a doboz tömege is hétköznapi marad.

Az is kérdéses, hogy egyáltalán szükség van e rá?

Egy érdekes cikk, tele számítással, az alap törvényszerűségeket meg lehet érteni belőle, mi mivel függ össze.
(pl. panel vastagság hatása a hajlító merevségre vagy a rezonanciafrekvenciára)

http://www.audioholics.com/education/loudspeaker-basics/lowering-mechanical-noise-floor-in-speakers
Válaszol
nem hasaltam el, csak rámutattam hogy alkalmazott anyag a beton.
nem zárják ki a tulajdonságai.
nem feltétlen jobb más anyagoknál, de nem is feltétlen rosszabb.

de a cikk amit linkeltél tetszik.
Ha találok szabad időt biztosan kipötyögöm a természetes rezonanciáját két egyforma méretű lapnak, egyik MDF másik beton.
nem mintha akarnék betonból önteni hangfalat.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég