A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
száguldás... (autós topik)
Az a TVM dóm elég jó, folkszvágenaudi csatlakozó van rajta gyárilag meg egy 6,8 uF elko. Volt ilyenem, nem szól rosszul. 4700 Ft volt egy pár utánvéttel. .sokk.
Válaszol
sziasztok ! Létezik a HA22-594 típusú hangszórónak adatlapja ?ha igen akkor légyszi linkeljétek be nekem. még annyi, hogy ez a hsz. zártba megfelelne ? és mekkora láda kellene neki, hogy zártba elérjen egy 40-45 Hzet ? esetleg az 672ből nincsen 4ohmos verzió ? köszi a segítséget előre is !
senkisem se nemcsinál se senkivel se semmit se nem ! Smile
Válaszol
672-esből van 4 Ohmos is.
Válaszol
Hello!

Lenne egy kérdésem és nem tudom jó helyen próbálkozok-e. Van egy pár Videoton ab 1010-es hangfalpárom. (a klasszikus autós kalaptartóra való Smile Tökéletesen működőképes csak a háza a szokásos napsugaras olvadás megúszása helyett egy balesetben kapott egy kicsit.
Ebből szeretnék egy szobai hangfalpárt építeni.
Az lenne a kérdésem, hogy a hangszórók és a hangváltó (ha van benne) kiszerelése után lehetséges-e ezeket egy rendes (mdf) dobozba beszerelni?
Jó lenne egy ugyanolyan méretű doboz mint amiben volt? (b.reflex volt vagy zárt egyáltalán?)
Új dobozt kéne hozzá tervezni? (hol találok a hangszórókról adatokat?)
A hangszórókból a magas tényleg egy használható dómsugárzó amit megéri megtartani, vagy cseréljem jobbra?
A válaszokat előre is köszönöm!

És ahonnan az ihlet jött:

http://logout.hu/cikk/egy_elmult_kor_hangfalai/videoton_ab1010.html
Válaszol
Lehet, mindent lehet, kb. 3-4 literes zárt dobozzal még elmegy a hangszóró, a terhelhetősége nem nagy, arra figyelni kell. Váltó nincs benne, pedig szükség volna rá, a magashsz érzékenyebb, mint a mélyközép.
A régi HG1,9 ami benne van, elvileg nem olyan rossz, ha megfelelően központostott a pille.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Köszönöm a gyors és pontos választ. Ezek szerint érdemes bele egy kis munkát fektetni. Hangváltó akkor kell hozzá ez tiszta sor.
Adatokat tudok valahol találni a hangszórókról vagy ki kell kísérletezni, hogy pontosan milyen térfogatú dobozban érzik otthon magukat?
Ez lenne az első épített hangfalam és csodákat nem várok de egy használható konstrukciót szeretnék összerakni.
A terhelhetőség nem gond, mivel aktív hangfalakat szeretnék építeni, és egy-egy 14 wattos végfok hajtaná csak őket.
Válaszol
Nekünk is ilyen volt anno a Ladában Tongue Csak abban már azthiszem HD 6,5 volt a magas... és a végére, amikor eladtuk a Ladát, szétmentek a szélei. Kicsit amolyan ludneszesnek tűnt a hangja, de jobban szerettem, mint a két első hangszórót (az is ez a megszokott, elterjedt, műanyagdobozos, hátul nyitott, 10 centis valami volt.. kispolszkiban láttam sokszor olyat). Volt úgy, hogy azokat ki is kötöttem.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Inkább magasban emel, mélyben 100hz nagyjából, aztán alatta csend. Mert ugye a mélyközép nincs vágva fent, mindőssze mellétéve egy ~1,0u soros kondival a magas (bár lehet, hogy a 1010-ben még másképp volt kicsit...).

Adatlapot majd töltök fel, a téfogatot írtam, zárt, 3 és 4 liter között.

Válaszol
Az adatlapot előre is köszönöm. Ha lesz időm nekiállok a dolognak. Ha szétszedtem majd a hangfalakat akkor rakok fel képet, hogy milyen megoldással van a magas szeparálva.
Válaszol
http://h2000.hangszoro.net/speaker/adat/91_437.pdf

Itt is van. .eros.

Válaszol
Köszönöm szépen!
Válaszol
Szervusztok!

Egyenlőre csak elméleti síkon, de egy mélyládát szeretnék egy autóba. A H2000 hangszórói közül lehet valamelyikből erre a célra választani? melyiket?
Válaszol
A pillék ebben a formában nem szeretik a nedvességet, szóval vigyázni kell az autós alkalmazással. A hangszórók közül egyik sem hasonlít kifejezetten az általánosan autósnak nevezett hangszórókra, (nagy terhelhetőség, alacsony érzékenység, stb.). Ezek másfélék.
Nagyon vigyázva az erősítővel talán a 672 rajzszámú használható.

Válaszol
Pálinkával áldottat minden kedves fórumtársnak.
Sikerült szereznem egy AB1010-et. egymás utáni darabok, 750Ft-ért mentek valamikor úgy 20-30 éve. Szokásos, elhulló peremű mélyek, a magasok rendben vannak, de az egyik jól láthatóan központtól messzebb ül a helyén (úgy tűnik, a pille és a keret sem központos), valamint a pillék széle valami zöld anyaggal van lekenve, ami itt-ott mintha le is mállott volna róla.
Kérdéseim:
-Az eredeti mélyeket peremeztetni érdemes, megéri (a központosító pille rendben van, nem mállott le róla)? Ha nem, akkor a 437-es az ajánlott típus? Úgy tudom, hogy az már nem lesz kapható, a helyette az új dobozokba beszerelt 560-as van.
-A magasat szétszedhetem, központosíthatom magam is gondolom, vagy ettől függetlenül érdemesebb cserélni újra (nem szívesen tenném)?
-Hangváltó ügyileg érdemes mondjuk a mély elé aluláteresztő szűrőt tenni? Shalafi írta, hogy a 1010-ben emlékei szerint nem csak egy kondi van és igaza van, a magas hangszóró előtt LC tag lakik.
Van egy teljesen új hangszórókkal szerelt AB1011-em is. Szubjektíve, bár a HD6,5-öt nagyon meg lehet kedvelni, a magasok legteteje azért csak hiányzik egy kicsit belőle, és nem tudom, hogy mennyire lehet optimális a hangszóró membránja elé tett, semmihez sem passzoló kivágás. A régi dóm mintha kevesebb harsogással, elsőre kevesebb magassal bírna, de aztán ez pár perc után fel sem tűnik, a nagyobb határfreki annál inkább. A két felújított 1011-es doboz közép-magasként némi vágással szolgálja helyét a kalaptartón a 1010-esek megújulásáig, 400Hz-től élnek, azalatt meglehetősen dobozos, púpos-lehet, hogy az 560 nem annyira jó választás ide?
Válaszol
Minden hab membránszél elbomlik ~10 év alatt, szóval ez általános jelenség bárhol is készült a hangszóró. Lehet cserélni a membránszélt, igazán más választás nincs ezeknél a hangszóróknál. Esetleg a kisebb mágnesű 560-as rajzszámú jó helyettük. A 437 nem, az túl jó elektromosan egy ilyen zárt dobozba (ettől függetlenül folyamatosan kapható mindkettő).

A magasak javíthatók, ha a cséve nem sérült, ha mégis, akkor lehet új pillével próbálkozni.

Váltóügyben csak mérés után lehet bármit is kitalálni, egy sokéves javított hangszórópár elég bizonytalan pont.

Elvileg ahogy én tudom, még szobában is 150Hz körül van az alsó határ, autóban kalaptartóra szerelve 80Hz körül még biztosan szól.

Válaszol
Idézet:Elvileg ahogy én tudom, még szobában is 150Hz körül van az alsó határ, autóban kalaptartóra szerelve 80Hz körül még biztosan szól.

Nekünk még jó régen, a Ladában volt ilyen, egy teljesen hagyományos autórádió-magnóval. Szerintem is megvolt a 80 Hz. Azokhoz képest, amik elöl voltak (mi anno csak kis-polski hangszóróknak hívtuk, mert azokban a kalaptartón mindegyikben ilyen volt), nagyon kellemes hangjuk volt a Videoton Autobox-oknak. Úgy emlékszem, hogy a frekvenciatartomány úgy volt ráírva, hogy 90..20000Hz.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Már tervezem egy ideje, hogy megmérem autóban is, és készítek róla adatlapot.

Szobában ilyen: [Kép: autbox.jpg]

Válaszol
Köszönöm, Urak! Beszéltem közben a H2000-rel is telefonon, ritka segítőkész és alapos volt a kolléga.

Shalafi, a görbe, amit felvettél, egész jól hasonlít a dobozon közöltre, a két púp pont ugyanott van, a 800hz környéki enyhe esés is megvan. Végre egy olyan Videoton doboz, ahol a közölt görbe a valósághoz valóban közel van :-) . Már csak az a kérdés, hogy melyik dobozhoz: A 10-hez, vagy a 11-hez? A magas tetején biztosan kell legyen jelentős eltérés-mivel egyezik a két dobozon a görbe, végülis melyiket mérted, a régi 1010-et, vagy az újonnan gyártott 1011-et?
Ez a HG1,9 egyébként egészen remek hangszóró.
Válaszol
Ez az új, PSS 65mm-es papíros magassal készült változat, azt hiszem, 1,0u soros kondenzátorral váltva.

Az 1,9-es dóm ilyen magasban kiegészítésre még egészen jól használható, sajnos nagyobb hangszóróval kétutasként már nem, vagy csak nehezen.

Válaszol
Nem rossz ez a PSS magas így görbe szerint akkor.
Hanem, azon gondolkoztam, hogy autós hangszóróknál miért "divat" a kis érzékenység, nagy teljesítmény megoldás? Nekem két gyári hangszóróm (16 évesek lehetnek, két utas, szokásos 13 centis ajtólakók) van, melyek úgy tűnik, meglehetősen nagy érzékenységűek (ezt most méréssel nem tudom megmutatni, de jól hallható az eltérés más oda valókhoz és a boxokhoz képest), valamint a két box és a két mélyet támogató 16cm-es Tesla (a jól ismert, régi dobozaiból valók, hasonló méretű dobozban egy kocsi akusztikailag pocsék légteréhez mérten remekül kitöltik a mélyebb tartományokat) lakik hátul. Van ugyan egy autóba való végfokom (2400W van ráírva Big Grin , a valóság olyan 4x60-75W lehet maximum a benne lévő félvezetőkészlettel), de egyrészt ezek a hangszórók ezt nem bírnák el, másrészt a fejegység saját végfoka a maga tökéletlen módján (TDA8000-es sorozat-csak ezért gondolkozom normális felépítésű végfokon) untig elég hangerőt produkál. Rendszerint mindenki keresi a külön végfokot a kocsiban. De a lényeg csak annyi, hogy miért nem tudunk mit kezdeni egy autós fejegység végfokában rendelkezésre álló, tartósan kb. 4x20W-nyi teljesítménnyel, ami egy lakásban is bőven elég lehet hangorkánhoz, pláne egy autóban, helyette külön akkuval, 1F-os kondenzátorral, ujjnyi kábelekkel bohóckodnak, meg siralmas hatásfokú hangszórókkal, és a végfokra ráhazudott több kW teljesítménnyel (ami már csak a biztosítók szemügyre vételezésével le is bukik). Van olyan ismerősöm, aki azt állította, hogy autókban máshogy számolják a wattokat :-D .
Válaszol
Mert magasabb érzékenységgel nem lesz jó a hangszóró mélyátvitele, az ajtóba építhetők többnyire freeair hangszórók, ott kötelezőek a gyenge elektromos paraméterek.
Másrészt az érzékenység a hangszóró hasznos felületétől is függ, 100mm-nél, zárt dobozhoz való T-S aránnyal szintén nem lehet nagy érzékenységet megcélozni.

A második HD6,5 jobb volt mint a PSS.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég