A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUB
Kedves listatagok
Szeretnek otthonra egy subladat.Van-e a videoton hangszorok kozott olyan amit bass reflex dobozban erre a celra lehetne hasznalni.A teljesitmeny nem kritikus.

Pardi Tibor
Pardi Tibor
Válaszol
Azért, az lényeges, mekkora hely van a subnak. Wink
Sima bass-reflexnek HA17-634, HA25-670 jó. A többi inkább zárt dobozban, vagy bandpassként használható. Kisebb teljesítményen szóba jöhet a HA22-599 is.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Koszonom a gyors valaszt.A sublada egy 16m2 szobaban lenne nem kellene nagyobb legyen 30- 40liternel.alapvetoen hazimozihoz hasznalnam de jo lenne zenehallgatas kozben is .
Milyen parameterek alapjan valasztotta ki a hangszorokat?
nekem azt mondtak reflex dobozba csak QTS<=0.3 lehet e folott csak zart dobozban szabad hasznalni.A Vas parameter utal arra hogy mekkora dobozra lesz szuksege a hangszoronak?
Ha lenne ideje elmagyarazna nekunk is hogyan valasszunk a videoton hangszorok kozul.melyeket lehet nyitott es melyeket csak zart dobozban haszanalni.
Tisztelettel Pardi Tibor
Pardi Tibor
Válaszol
Igazából úgy volna helyes szétválogatni a hangszórókat, hogy Fs/Qts értékét nézzük,
40Hz-80Hz .nyil. zárt
80Hz-120Hz .nyil. bass-reflex

Persze ez a módszer sem ad mindig 100%-os eredményt. Wink

Vas egyenlő azzal a zárt téfogattal, aminek rugalmassága megegyezik a membrán-felfüggesztés engedékenységével. (nagyjából) Nem a szükséges doboz méreteit jelöli.

Nehéz most tökéletes válaszokat adnom, mert az adatlapokhoz képest változtak a hangszórók. Elsősorban a felfüggesztés keménységét nézve ajánlottam az előbb.

Az 599(28l dobozban) és a 670(35l) is használhatónak tűnik számomra. Az előbbi érzékenyebb, kis teljesítményű erősítőhöz való.

Válaszol
Pardi Tibor Írta:Koszonom a gyors valaszt.A sublada egy 16m2 szobaban lenne nem kellene nagyobb legyen 30- 40liternel.alapvetoen hazimozihoz hasznalnam de jo lenne zenehallgatas kozben is .
Milyen parameterek alapjan valasztotta ki a hangszorokat?
nekem azt mondtak reflex dobozba csak QTS<=0.3 lehet e folott csak zart dobozban szabad hasznalni. [...] Tisztelettel Pardi Tibor

Tibor,
0.4-es Qts-ig jól működik a reflexdoboz, sőt, könnyebb normális (méretű) dobozt méretezni, mint 0.3 alatti Qts-nél. 0.5 fölött (0.55-0.65 környékén) lehet normális zárt dobozt tervezni.
30-40 literben valószínűleg 25 cm-es hangszóróval fogsz csak elférni, ha ez bruttó méret, akkor biztosan. Ha alapvetően mozi a cél, akkor mindenképpen reflexben gondolkozz, a zártnak ekkora méretben nem lesz elég ereje az alacsony frekvenciák környékén.
Válaszol
Hamarosan egy speckó kis subot állítok össze, eröteljes segítséggel. (gyakorlatilag csak a dobozt rakom össze, a többit már készen kapom) Smile
A doboz anyagán még elmélkedek. Elsöre sima bútorlapra gondoltam (kisérletezni az is jó), de a végleges verziót MDF-böl építeném, stiftekkel és csavarokkal. A doboz csatornánként egy-egy hangszórót fog tartalmazni, reflex-rendszerü. A hangváltót is kapom, de az is változhat. Smile

Várom a véleményeket.

(Adminnak nem ér beleszólni!) Wink
Válaszol
Túl sok mindent nem tudok mondani róla, kb. annyi konkrétum után, hogy reflex. Végül is mélyládának jó 8)
Válaszol
80 literből már lehet bandpasst HA31-gyel. Wink Párhuzamosan elvileg 3,7 ohm körül kell lenni a sal hsz. DC ellneállásának. Wink

Válaszol
Ez hogy jön ki? Sorosan 8+8, ez ok, de párhuzamosan hogy lesz 3,7???

Mondjuk 3,7 ohm... az erősítő gyengébben vagy erősebben hajtja? Elvileg az erősítő 8 ohmos (kenwood krf-v5050d... sehol sem találtam hozzá leírást, hogy 4/8 vagy csak 8 ohmos-e). Tehát a hangja gyengébb vagy erősebb lesz?

És, ha ebbe tenném bele a HA31-et pluszban? (mondjuk a 40 literes oldalra)?
Válaszol
Az exponenciális tölcséreknél... vagy bármilyen tölcsérnél, ha MDF lapokból szépen ki"lépcsőzi" az ember, ott a "sarkosság" nincs negatívan hatással a hangzásra?

(hobbyhifi.de 2005/01) - sajnos a némettel vannak gondjaim
Válaszol
1/Re = 1/R1 + 1/R2 Most R1=R2=7,6Ohm ezért R eredő=3,7 nagyjából.
Ha az erősítő gyártásakor nyolc ohmmal terveztek, akkor 4 ohmon megpróbál 2* akkora teljesítményt leadni, persze ez több okból sem valószínű, hogy megy. Smile
"Pluszban" fölösleges a HA31. Az eredeti tervet holnapra felteszem a weblapra a hangdobozok témakörbe. Ezt megközelítő hatásfokot és átvilet lehet elérni HA25-670-nel kisebb 64 literes bass-reflex dobozban. Smile

Válaszol
bugs Írta:Az exponenciális tölcséreknél... vagy bármilyen tölcsérnél, ha MDF lapokból szépen ki"lépcsőzi" az ember, ott a "sarkosság" nincs negatívan hatással a hangzásra?

(hobbyhifi.de 2005/01) - sajnos a némettel vannak gondjaim
Megvan az újság, elolvastam úra a cikket, de eről nem írnak semmit.
Válaszol
Nem tudom eldönteni, hogy az a jobb, ha "4x" fokban támaszokkal kerekítem le a dolgot, vagy, ha szépen kisakkozom. Mivel a legvékonyabb MDF 12-es, ezért elég lépcsőzetes. Bár több helyen láttam már így.
Esetleg otthon valakinek egy elfekvő CNC marója?

Ennek az újságnak nincs angol nyelvű változata?

Admin/Wolkens! - a tölcsérnél a hossz számít elsősorban és másodrészt az nyitás szöge és az exponencialitás?
Válaszol
bugs Írta:Nem tudom eldönteni, hogy az a jobb, ha "4x" fokban támaszokkal kerekítem le a dolgot, vagy, ha szépen kisakkozom. Mivel a legvékonyabb MDF 12-es, ezért elég lépcsőzetes. Bár több helyen láttam már így.
Esetleg otthon valakinek egy elfekvő CNC marója?

Ennek az újságnak nincs angol nyelvű változata?

Admin/Wolkens! - a tölcsérnél a hossz számít elsősorban és másodrészt az nyitás szöge és az exponencialitás?
Hova kell ehez CNC marógép?

Nem tudok róla. Viszont biztos van más hasonló, de angol nyelvű újság.
Válaszol
Igazából nem találtam, mégha nem is a teljesség igényével néztem eddig körbe.

CNC - inkább csak vicceltem, de szép, sima exponeneciális tölcsért azzal lehetne csinálni.

Ebben a hobbyhifi magazinban vannak komplett tervek, kivitelezési tippek? Lehet kapni valamelyik újságosnál?
Válaszol
bugs Írta:Igazából nem találtam, mégha nem is a teljesség igényével néztem eddig körbe.

CNC - inkább csak vicceltem, de szép, sima exponeneciális tölcsért azzal lehetne csinálni.

Ebben a hobbyhifi magazinban vannak komplett tervek, kivitelezési tippek? Lehet kapni valamelyik újságosnál?
Nem tudom én se hogy van e angol nyelvű, csak azért Anglia, meg Amerika is nagy ország, csak van ilyen újságjuk.

Ja hát CNC maróval pontosan lehet dolgokat csinálni, csak nekem nincs itthon Big Grin

Vannak komplett tervek persze, néha szokott olcsó cuccokból építhető hangfal is lenne benne(pl. Lancetta), az más kérdés hogy nálunk nem biztos lehet kapni, vagy épp jóval drágábban mint a németeknél.
Lehet kapni újságosnál(ahol külföldi újságokat is forgalmaznak), csak én meguntam hogy jó pár hónapja járogattam az újságosokat, és mindig az volt a válasz hogy: elvitték, nincs, majd....
Válaszol
wolkens Írta:Előre kérik az utalást. Nekem megérkezett, szerencsére nem nyúlta le a posta (hallani elég sok rémtörténetet a témában).
Én is akartam visszamenőleg rendelni, de elijesztett a dolog, akkor érdemes megprobálni, talán nem nyúlják le?
Válaszol
Ha 30-ért kapsz szuberősítőt, az már annyira nem rossz (én is kb. annyiért vettem, igaz, euróban, német cucc).
Sima erősítő azért megfelelő, mert a sub preout vágást a házimozi erősítőn is be lehet állítani, így már eleve csak alacsony frekik mennek bele.
A tölcsért nem teljesen értem, de ha kész lesz, szívesen meghallgatnám. Smile Szerintem próbálj majd játszani a nyomókamra méretének csökkentésével.[/quote]

A méretével? Tehát minél kisebb annál nagyobb lesz a teljesítménye?
OKOK, értem az erősítőtémát, de nem vágom, hogy a gyakorlatban hogy néz ki?
Veszel egy erősítőt. Van rajta RCA subwoofer kimenet. Van egy házimozierősítőd (volt is), azon is van egy subwoofer kimenet. Meg van egy pillanatnyilag passzív hangfalad. És? összekötöm a házimozi subwoofer kimenetet az új erősítő milyen bemenetén?? és sima frontnak kötöm be a woofert?
Válaszol
bugs Írta:A méretével? Tehát minél kisebb annál nagyobb lesz a teljesítménye?
OKOK, értem az erősítőtémát, de nem vágom, hogy a gyakorlatban hogy néz ki?
Veszel egy erősítőt. Van rajta RCA subwoofer kimenet. Van egy házimozierősítőd (volt is), azon is van egy subwoofer kimenet. Meg van egy pillanatnyilag passzív hangfalad. És? összekötöm a házimozi subwoofer kimenetet az új erősítő milyen bemenetén?? és sima frontnak kötöm be a woofert?

Nem, a nyomókamra méret más miatt érdekes, de ha megfeszülök, se tudom most megmondani, pontosan mi miatt. .oh.
Erősítő: a házimozi erősítő sub preoutja megy a sztereo erősítő bemenetére, ha duplatekercses a szub, akkor RCA Y-nal kettéosztva. Az erősítő kimenete meg hajtja a mélyládát.
Minden más dobozt a házimozi erősítő hajt.
Rendes erősítőn RCA csak bemenet, soha nem kimenet... Wink
Válaszol
wolkens Írta:Rendes erősítőn RCA csak bemenet, soha nem kimenet... Wink

Pontosítok: soha nem hangszóró kimenet.
Válaszol
kedves lista
Hetvegen osszerakok egy subladat bermunkaba egy havernek egy M.N.C
sunflower 20 cm-es hangszorobol.Pc-s programmal olyan gyonyoru atvitelt rajzolt neki a Boxplot nevu program hogy csak na. Egy 35 literes dobozzal,5 cm-es reflexcsovel.Kerdesem:
Hogyan helyezzem el a reflexcsovet?muszaj azon az oldallapon legyen amelyen a hangszoro van vagy lehet vele ellentetes oldalon.
A doboz kocka alaku lesz.Legegyszerubben a padlo fele forditanam a hangszorot.Ilyenkor hol legyen a reflexcso,milyen magas labakra helyezzem a dobozt?
Ezek a dolgok nem vilagosak.A dobozba lesz az erosito is.kivul hutobordaval sajat epitesu.(TDA7294)
Pardi Tibor
Pardi Tibor
Válaszol
Tisztelt Fórum!

Érdeklődnék, hogy van-e tapasztalata valakinek a WinISD progigram
használatával kapcsolatban? Megbízhatóan lehet vele ládát méretezni?

Van 1pár kisméretű reflex dobozom HA31-gyel (kb.60 liter), kicsit magas az alsó határfrekijük, de nagyon markánsan szólnak , rengeteg munkát őltem beléjük, ezért nem szeretném piszkálni őket (pl. nagyobb térfogat).
Mélyhangok kiterjesztése érdekében 1pár bandpass-ban gondolkodok.
2xHA25 (talán 1544-479) "tandem" , rezonanciafreki (sávközép) kb.50Hz, kb. 2oktáv sávszélesség, 90dB-s érzékenység és kb. 65liter össztérfogat (így még mobilis a dolog) , egyenletesnek mondható átvitel mellett.
Higgyek a programnak? .?.
Tudom... Megépítem... Mérek... Szétszedem... Faragok rajta... Összerakom... Mérek... stb. Csak nem szeretnék beleunni.

Fentiekkel kapcsolatban visszajelzéseiteket előre is köszönöm.

Más.
Augusztusban szóba kerőlt a tőlcsér hossza.
Én úgy tudom, a legnagyobb lesugározható hullámhossz (amit a tőlcsér szájnyilásának nagysága határoz meg) és a tőlcsér hosszának aránya szabja meg az átviteli sáv szélességét. (exponenciális tölcsért feltételezve) Minél kisebb a sávszélesség annál nagyobb a sugárzó érzékenysége (sávszélesség x érzékenység = konstans).
Ha most nem jót írtam, akkor kérem valaki világosítson fel! .otlet.
Vaki
Válaszol
Lehetne hinni, de a 479 adatai sem aktuálisak még.

Válaszol
sziasztok!!

nekem olyan kérdésem lenne hogy két HA18-620 szeretnék autóba mélyladát...ezt hogy lehetne megvalósítani? egyáltalán van értelme?

.forog.
Válaszol
A 620 nem lesz szub attól, hogy 45Hz az Fs-e. Autóba mélyládát valamelyik PP membrános 160mm-es hangszóróból lehet építeni. 626-ból zártat, 634-ből reflexet. Smile

Válaszol
bekesnet.vetesi:Nekem is van ha31ből ládám.Fordítsd úgy a hangdobozt, hogy a hsz a sarokba nézzen.Nekem is így van és így már mélyre megy.1 próbát mindenképp megér.
Válaszol
Admin Írta:A 620 nem lesz szub attól, hogy 45Hz az Fs-e. Autóba mélyládát valamelyik PP membrános 160mm-es hangszóróból lehet építeni. 626-ból zártat, 634-ből reflexet. Smile

Sziasztok,

bocs Admin, hogy megint belekötök abba, amit írsz. .oh.
Mélyládát szerintem legalább 25 cm-es hangszóróból érdemes építeni. 16 cm-es hangszóró 45 Hz-es Fs-sel még szobai állódobozba is alig elég, nem autóba.
Csináltam Tonsil 20 centisből mélynyomót. Nem rossz a hangja, de... elvérzik, ha komolyan kéne mutatnia valamit. Sad
Ütős zenére jó a 25-ös, igazi mélyekhez 30 centis kell.
Válaszol
Másképp gondoljuk Wolkens, ez nem baj. Mivel "Kissödön" eleve a 180mm-es hangszóróból akart építkezni, ezért terelném a PP változatok felé. Nem dönthetem el helyette, hogy márpedig 250-es hangszóróból építsen dobozt, persze azzal jobban járna, de valószínű, hogy nem véletlenül kezdte a HA18-cal. .forog. (Nagyobb hangszóró .nyil. nagyobb doboz.) Majd eldönti, mit is szeretne.

A fülem szerint különben [Kép: ear.gif] autóban nehezen érvényesülnek már a 30Hz körüli hangok. De ez kicsit tényleg messze áll tőlem. Lehet, hogy neked van igazad Wolkens

Más: értékelném, ha mutatnál olyan 160mm-es hangszórót aminek 40Hz-nél alacsonyabb a rezonanciafrekvenciája. Big Grin

Válaszol
Admin Írta:Másképp gondoljuk Wolkens, ez nem baj. Mivel "Kissödön" eleve a 180mm-es hangszóróból akart építkezni, ezért terelném a PP változatok felé. Nem dönthetem el helyette, hogy márpedig 250-es hangszóróból építsen dobozt, persze azzal jobban járna, de valószínű, hogy nem véletlenül kezdte a HA18-cal. .forog. (Nagyobb hangszóró .nyil. nagyobb doboz.) Majd eldönti, mit is szeretne.

A fülem szerint különben [Kép: ear.gif] autóban nehezen érvényesülnek már a 30Hz körüli hangok. De ez kicsit tényleg messze áll tőlem. Lehet, hogy neked van igazad Wolkens

Más: értékelném, ha mutatnál olyan 160mm-es hangszórót aminek 40Hz-nél alacsonyabb a rezonanciafrekvenciája. Big Grin

Szia Admin,

kérésed parancs: Big Grin
ScanSpeak 15W/4531G00, külső átmérő 148 mm, Fs=39.5 Hz, 1.6 kg (!)
ScanSpeak 15W/8530K00, külső átmérő 148 mm, Fs=30 (!) Hz, 1.6 kg (!)
Bruttó 57 ezer forintért már utánad dobálják... Wink

Én amúgy - bevallottan Big Grin - mélyfüggő vagyok, és elvonási tüneteim vannak, ha nem reng alattam az ülés. De nemcsak ezért írtam, hanem mert szerintem jobb elkerülni a csalódást, mielőtt belerak többnapi munkát, aztán mégse szól olyan ütősen, ahogy szeretné...
Válaszol
Hát, igen. Ennyi pénzből egy komplett 5.1-es szett kijön Vidi hangszórókkal, 31-es subbal.. Smile
Válaszol
[Kép: hrm.gif] Érdekes hangszórók ezek a ScanSpeakek... Jöjjenek a kilók? Big Grin A HA17 is 1,5kg (bár tudhatjuk a hangszóró tömege nem sokat jelent, furcsa lenne 1,5kg hangszórót kérnem a botban Smile) ugyanolyan méretű mágnessel készülnek. A 30Hz-es Fs-t meg teljesen természetesen az érzékenység rovására érik el, így lesz 85-86dB körüli. Mélynek biztos jobbak lehetnek a mieinknél...

De jobban megnézve a közölt impedanciamenetet a tényleges Fs picit magasabb, mint amit megadnak... [Kép: glasez.gif]
15W/4531G00: 44-45Hz környéke (nem látszik tisztán)
15W/8530K00: 34-35Hz........ (ettől függetlenül a dánok tudnak valamit Wink)

Visszatérve az eredeti kérdésre, autóba, mélynek tényleg nem a legjobb választás egy 160mm-es hangszóró, (még ha ScanSpeak, akkor sem). Így nézve nagyon jó, hogy beleszóltál Wolkens, én úgy hiszem túl engedékeny vagyok, hagytam volna. [Kép: icon_kopp.gif]

Válaszol
Kedves fórumozók!

Segítséget kérnék tőletek subláda építésében. Van-e valakinek tapasztalata HA25 használatára reflex dobozban?
WinIsd-vel méreteztem már a dobozt, de nem szeretnék feleslegen nekiálli.
.otlet. A reflex csövet hova lehet elhelyezni - valahol olvastam, hogy elvileg bárhova. .?.
Válaszol
Melyik HA25? Van egy pár.

Válaszol
Uhh, pardon HA 25 1544-451

Bocsi .oh.
Válaszol
Kéne hozzá új adatlapot készítenem, sajnos a most megadott paraméterek nagyon régiek, nem aktuálisak. Különben a 451-nek is két változata van, szimpla és dupla pillés. Az utóbbi alkalmas bass-reflex dobozba. Megpróbálom péntekre elkészíteni az új adatlapot, térjünk vissza rá akkor.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 7 Vendég