A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUB
Kedves Lex és Többiek!

Akkor el kell dönteni, hogy mi a "kis" teljesítmény.
Otthon, szobában bőven elég a 1-10W közötti érték, még szub esetében is.
Ha a szub 90dB érzékenységű, akkor - veszteségek nélkül - 10W-al hajtva kb. 100dB hangnyomást tud kelteni, magában. Nyilván egy szubot nem magában hallgatunk, tehát az összes hansugárzó hangnyomás-értékei együtt, sokkal nagyobb hangerőt produkálnak. Ezzel az okoskodással már elég lehet a kis teljesítményre való számolás, hangolás.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Azon gondolkodom, hogy a HA31-es méllyel lehetne egy szubládát építeni, de dögöset szeretnék.
Ez azt jelenti, hogy 20-80Hz között kell szólnia, de ott rendesen és lehetőleg egyenletes átvitel mellett.
Szimuláltattam a WinISD-vel dobozt, de egyik sem tetszik.
Arra gondoltam, talán a textil-szélű jobb lenne szubnak egy reflex, vagy 4-ed rendű Band-Pass dobozban.
Nem ismerem ezeket a HA31-es mélyeket, mit tanácsoltok, javasoltok, egyáltalán, milyen a hangjuk?
Üdv! SMA
Válaszol
A ha31 4. rendű BP.-ban sztem jó, ehhez hasonlóan:
http://hangszoro.net/sub/ha31.htm
Bár ezt a cikket mutattam már egyszer.
A gitárhangszóró nem feltétlen subnak való. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Igen, tudom, de masszívabb, mint a habszélű verzió és erre szükség lenne, hogy bírja a kiképzést.
Az a doboz jó, láttam, de nem tetszik, mehetne lejjebb is és szebb is lehetne az átvitele. A vászonperemű lehet, hogy ebben jobban szólna, mint a habszélű. Smile
A torzítást is sokallom.
Reflexben mélyebbre lehetne menni.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA, a HA31 bass-refexben kb. 40Hz-es F3-mat ér el, ez nem jobb Tongue. Az előbb belinkelt BP. subtól jobb eredményt elérni, HA31-el, szvsz hagyományos megoldásokkal nem lehet. Az átvitele bandpasshoz képest sztem nagyon is szép, és HA31-el ettől mélyebb hangok nehezen szólaltathatók meg.

Mondjuk lehet, hogy másnak ettől jobb ötletei is vannak, nekem sajnos nincsenek.

A textil szélű kicsit sem szólna jobban ebben a dobozban, csak érzékenyebb lenne. Mégis mire használnád ezt a subot? Nem értem pontosan, mi is a cél. A gitárhangszóró mechanikailag jobban terhelhető, de az Fs-e 2,5-3-szor magasabb. .forog.

Válaszol
Szerintem a 10 W kevés lesz egy 100 W-os 87 dB-es HA-25 braun-nak. De mindegy. Egyébként, ha a membránfelület 1/5-ét veszem, akkor 2x 9,5-ös cső jön ki, amihez már nagyon hosszú cső jönne ki. Ezért kell az átmérőt csökkenteni, bár így nő a szélsebesség.

Másik nagy problémám, hogy milyen szuberősítőt pakoljak bele? Nem akarok túl sokat költeni rá. Ezért nem jó a SAL 40 eFt-os erősítője, amit amúgy röhelyesnek tartok ennyiért.
Az MNC-nél 9000-ért adnak egy 50W-oast, de papíron 35 Hz-től indul. Milyen szuberősítő ez???
Van még a SAL-nál egy szubdobozka: XR 100 ami össz 20 eFt. Sajna az erősítőről nem sokat írnak. Valakinek egy jó ötlet?
Válaszol
Ha nem nagy gond, ne OFF-oljátok szét az OFF-topikot, mert a szub topikban olyan nagyon jó volna olvasni a szubos dolgaitokat.
Shalafi: Át kellene tenni a hangszórós dolgokat a megfelelő topikba, ha nem gond.

OFF: Először én is HA31-ben gondolkodtam szubnál, de végül úgy néz ki, HA-25 braun lesz, ami egy 64-80 literes reflexben 23,9-26,3 Hz-es f3-at produkál.
Válaszol
Tettem egy látogatást a MM-ban. A SAL-os cuccok olcsóbbak a SAL-nál. .haha. Az egyik eladóval jót beszélgettem az erősítőkről és szubládákról. Mondtam neki, hogy a "Videoton" újraindult H2000 néven és a SAL-nál jobb áron lehet kapni nagyon jó hsz-kat. (Shalafi: a jutalékot majd a bankszámlámra küldd! .haha. ) Lefotóztam az XR-100-as hátulját, mert az elején lévő 175 mm-es szuperszub hsz. nem nagyon érdekelt. Az ára: a SAL-nál 19.900,-, a MM-ban 18.231,- Link a képre
70/100 W-ot írnak a dobozhoz. Szerintetek ez jó lenne a saját szubomba? Egy HA25 braun-hoz?
Válaszol
MM? .zold. Érdekes lenne bármiféle megkeresés, ha eddig nem kellett a H2000 sztem kevés az esély rá, hogy ezután fog. A jutalékról lehetne szó, de nullát akármennyivel szorzok, nulla marad. Wink

Válaszol
SMA!

TL szubon még nem gondolkoztál? Jó, tudom azt fogod mondani, hogy a TL érzéketlen,
na de egy 90dB feletti érzékenységű hangszóró már eléggé érzékeny!
És ne adj isten a keményebb felfüggesztésű HA31 is lemehet jócskán mélyre.
Kérdés: építettél már TL-t, vagy csak hallottál? Valamint az szub volt-e vagy 2 utas?
No látom feltettem pár kérdést, csak győzzed megválaszolni Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves topeti és Többiek!

Igen, hallottam, méghozzá gyárit is és profi-szubot is, egyik sem tetszett, pedig akkor még nem voltam "Reflex-pártoló" . Smile
Most sem vagyok reflex-párti, de viszonylag kis méretben ezzel lehet a legjobb eredményt elérni, kompromisszummal, persze.
A jó TL nagyméretű, ha tényleg mélyet akarunk tőle, pláne ha szubnak készül. Szubnak talán jobban beválik, min többutas kivitelben mélynek..
Három-utas TL gyári hangsugárzót is hallottam, ez tetszett legkevésbé, a mély mindig "elmaradt" a többihez képest, e-miatt gyengének is tűnt a mélye.
Tény, hogy elvileg nagyon mély hangokat is meg lehet szólaltatni egy-egy jól sikerült TL-hangsugárzóval, de ezek nem olcsók.
Meggondolandó, hogy egy 4-ed rendű Band-Pass kisebb méretben is jobban szól, persze ennek is vannak nyavalyái.

Ha már szóbakerült a HA31-es, azon gondolkodom, hogy - próbálok számításokat végezni - hogyan viselkedne egy Karlson-dobozban, vagy egy Onken-féle dobozban?
E két hangsugárzóval szép és dögös mélyátvitelt lehet produkálni, akár 20Hz-től, nem túl nagy dobozzal és a kapott hang tiszta, gyors, erőteljes, kistorzítású, lendületes, stb. stb.
Üdv! SMA
Válaszol
1. Nem mondott senki semmit a fent említett XR-100-as SAL szubdoboz erősítőjére. Úgy látom, kénytelen leszek úttörőként kipróbálni.
2. Hallgatok Shalafira és 64 literes reflexbe rakom a braunt. Ugyan a szuberősítő térfogatát még hozzá kell adnom a 64-hez, de 64-gyel a következő arányúra terveztem a dobozt: nettó: 32 széles, 50 magas, 40 mély. Bruttóban kicsit módosítottam, hogy a lapok vágható méretűre jöjjenek ki: 36 széles 53,5 magas, 43,8 mély (40+2x1,9). 19-es MDF-ből.
3. A reflexcső 2 db 45x179,4 mm-es lesz, mert ennek nagyobb a keresztmetszete, mint az 1x60-asnak.
Ha jóváhagyjátok Big Grin , akkor megveszem az XR-100-ast, átszámolom a dobozt, levágatom és megrendelem a braunt.
4. Shalafi! A jelenlegi braun mennyiben tér el az oldalon közölt adatoktól?
5. Mikorra lehet rá számítani? (Mikorra lesz gyártás, mert írtad, hogy még Te se kaptál belőle.)
6. Van-e alá tömítés? (207 mm-es belső átmérővel)
7. Mit hagytam ki? Big Grin
Válaszol
Ami a hangszórót illeti, hétfőn rákérdezek erre is. Tömítő nincs alá, de két kisebb átmérőjű öntapadósból össze lehet rakni. Vagy ott a fideka (egy gyurmaszerű tönmítőanyag).
A braun egy viszonylag pontatlan módszerrel lett mérve kb. másfél éve, nem vennék mérget rá, hogy 100%-ig tökéletesek az adatlap paraméterei.

Válaszol
Akkor megvárom a mérést. A doboz oldalarányai jók?
8. kérdés: A kapható díszkeret és rács hogy néz ki?
Válaszol
A braunhoz nincs keret, csak a régi hangszórókhoz. De nem is kell igazán rá, így is esztétikus a kosár.

Válaszol
És a tietekhez hasonlót tudsz mutatni a neten? A kinézete érdekelne mind a keretnek, mind a rácsnak.
A szubhoz: A 64 literes braunhoz elegendő a 19-es MDF? Az előlapjára is?
Válaszol
Nem nagyon láttam még a braunhoz hasonló hangszórót. Próbálok keresni képet róla.
A rácsokról keretekről egyáltalán nincs képem, azok a régi füles kosaras hangszórókhoz készültek.

Válaszol
A braunról van képem, én a keretre és rácsra gondoltam. Nem csak a braunhoz, hanem a többi hsz-hoz is. Vagy a többihez se jók? Pl. 634-eshez?
Válaszol
634-re nem jó a '+' rilnis habszél miatt.
A HA10, 16, negatív habszélű HA17, HA20, HA25-höz van illeszkedő keret.

Válaszol
Akkor marad a háló.
A szubhoz: A 64 literes braunhoz elegendő a 19-es MDF? Az előlapjára is?
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Igen, elég az anyagvastagság, bár nem tőlem kérdezted. Smile vagy Sad
Merevítő lécezés viszont kell, ezt vagy keresztben, vagy körben kell, kb. a doboz középmagasságában szerelni, esetleg több ilyen merevítés kell.
Üdv! SMA
Válaszol
A 19-es MDf jó lesz még, a nagyobb oldallapokat merevíteni kell, esetleg.

Válaszol
Kedves Mindannyian!

Megint HA31, szubnak.
Talán megfelel neki az Onken-féle doboz, aminek a rajza benne van a Klinger-könyvben is, a 154-155.-oldalon. Igaz, ott 38cm-es mélyhez van a lyuk, de máshol is láttam kisebb, 30cm-es méllyel ezt a kivitelt. Reflex-doboznak tűnik, pedig hangolt-sávszűrős hangsugárzó, persze reflex is egyben. Smile
Hatásosan vannak csillapítva az oldallapok és az elő-hátlap is.
Hozzáfűzhetne ehhez shalafi66-barátunk is valamit, hátha jó konstrukció lenne, a HA31-hez.
Nem éppen kisméretű, de eredetiben nagyszerű hangsugárzó.
A Karlson dobozba inkább a textil-szélű lenne jó, erről is van rajz, a 203.-oldalon, bár ott is 38cm-es mélyhez passzolna a doboz.
Talán 20-éve is van már, hogy építettünk néhány Karlson-ládát 30cm-es BEAG HX302-es méllyel és nagyon jól szóltak, igaz, a hangszóró is "spéci" kivitel volt.
Üdv! SMA
Válaszol
Ha a 3 nagy oldalára átlósan keményfa lécet csavarozok, az jó? Vagy a szemben lévő oldalak közé is rakjak távtartó szerűen?
Válaszol
A dobozépítéssel kapcs a többiek is segíthetek, de sztem ellfogadható lesz így.

Majd fellapozom a könyvet SMA. Smile

Válaszol
Még annyi, hogy a szubnál fontos mire állítom? Pl. tüske, vagy lehet sima láb esetleg görgő?
Válaszol
Lex Írta:A braunról van képem...

Helló Lex én is a braunba gondolkodok de ameddig nincs mérés nem nagyon akarok belekezdeni. Megkérhetnélek hogy küldd el nekem azt a képet amit említettél. Kiváncsi lennék mégis hogyan néz ki. .forog.

Köszi! Üdv: HorsePower
Válaszol
Előhalásztam a képeket, http://hangszoro.net/bass/pic/670.JPG http://hangszoro.net/bass/pic/6701.JPG

Válaszol
Ez van nekem is, mert időnként lementem az összes képet a weboldalról így azok is megvannak, amit shalafi leszedett. Big Grin
Válaszol
Ha valaki szuberősítőt keres, akkor egy kis segítség:
SAL Sub erősítő (3. oldal)
Válaszol
Shalafi!
Tervezgetem a 672-ből a szubot. Az általad javasolt 64 literben. Ha 25 Hz-re hangolom, OK.
Ha megkérhetlek rá, akkor kipróbálnád 30 Hz-en is? 40-50 Hz-en kicsit kiemel, ami szubnak jó szerintem. A membrán kitérés kissebb lesz, gondolom ez is jó. 2 db 45x197-es cső helyett 3 db-ot lehet belerakni, így a szélsebesség is kellemesebb lesz. A fáziskésés kicsit hullámosabb. Neked mi a véleményed?
Válaszol
28Hz-re érdemes hangolni sztem. Smile

Válaszol
A 28 Hz-nél azt vetted figyelembe, hogy az akusztikai telj. csúcs ne menjen a max. fölé, vagy azt, hogy a csoportkésés teteje vízszintes legyen? Vagy valami mást? Smile
Válaszol
Nézni kell mindkettőt egyszerre, nomeg az átvitelre is figyelni köll, stb.... Wink Csak eztán sikerüljön jó helyre hangolászni kivitelezés közben. Wink

Válaszol
A szub előlapját úgy gondoltam, hogy két réteg 19-es MDF lesz, a hsz-t nem süllyesztem be és a külső lapot ráragasztom az alsóra. A külső lapba lekerekítést marózok a hsz és a reflex csövek kimenete köré, így pofásabb lesz. A külső lapon a lyuk a hsz külső méretével azonos, így a hsz kiszerelhető marad. A reflex lyukak peremét (a cső falát) viszont letakarja a külső lap. A két lapot ragasztom és belülről csavarozom.
A doboz méretei: bruttó 500 magas, 350 széles, 500 mély. A csövet nem tudtam olyan méretűre választani, ami van is a választékban. 2x45-öst nem akarok, mert az már zajos. Lehet, hogy PVC lefolyócsőböl készítem. Big Grin

Szeretném megkérdezni a reflex cső hangolásban jártasakat, hogy mit lehet (kellene) hallani a hangoláskor. Tehát mi változik? Nem ér azt mondani, hogy majd meghallod. Smile
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég