A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUB
Te tisztában vagy ezekkel a Wattokkal? Ne a gyári reklám wattokra gondolj. Nekem a 2x14 W-os TDA2030 és az egyutas 10 centis dobozommal fülbántó hangerőt érek el, pedig nem túl érzékeny a fülem. A szubba kell a kakaó, de sztereóba nem.
Lex
Válaszol
Csak úgy mellékesen megjegyezném, hogy Nekem régen volt ORION SE-1025-ös erősítőm, és az névlegesen 2*20 W-ot adott le 8 ohm-on. (ez volt a legkisebb teljesítményű erősítőm, és mégis iszonyat brutál erő volt benne, sok jóval nagyobb teljesítményűt ver.... - persze emeléseket felejtsük el) Azt felvettem szabályzó szerinti feles állásba, és ott nem lehetett megmaradni.... Jah, és 30-as SBX-ek simán koppantak, lehet, hogy nem volt több 10 W-nál!!!!

Ennyit a témáról.... .kiraly.
Válaszol
shalafi66 Írta:Vidit nem is fogsz találni, itt sem. Wink

azt hittem egyértelmű az utalás Smile de mégis szerintetek milyen hangszóró érvényesülne a 22Literes dobozomban .?.
Válaszol
Mérd meg a beépítési méretet (értsd: a lyukat) és nézd meg, hogy melyik H2000 hsz. megy bele. Aztán számold ki, hogy melyik jó 22 literesben. De ha kedveskedsz egy kicsit Shalafinak, hogy megenyhüljön a Vidizés miatt, akkor talán kapásból mond neked egy hsz.-t.
Lex
Válaszol
wasabi Írta:azt hittem egyértelmű az utalás Smile de mégis szerintetek milyen hangszóró érvényesülne a 22Literes dobozomban .?.
szerintem ez
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Azt írta, hogy 20 cm-es volt benne. A braun nem biztos, hogy belefér. No meg kérdés, hogy milyen a falvastagság, mert, ha a gyári 12-16 mm, akkor a braun zártban, kidomborítja az oldalát. Big Grin
Lex
Válaszol
Akkor ez Számolva a braun átvitele jobb, de az 599 érzékenyebb.

Válaszol
Re!
Nekem is 3 tda2030 van, házi persze, nagyobb kondikkal, szalalpbol olyan mintha sub lenne benn... /3300ufBig Grin/
Ez tehát 3*14W, de most csak 2*14szol, überbrutál, 2*80W os thomson 2utas hifi ládával 3/4-ed hangon már kegyetlen, mozognak a ládák,míg a 2*80-asBig Grin hifi meg sem renditette...
De azért kellene nagyobb, hogy folyamatosban bírja...
Amugy van egy hídkapcsim, ami sima táppal megy!,tehát 32V, ami azt jelenti, hogy a mostani 24-es trafomhoz jo, ezért akarom azt megcsinálni...Tehát akkor számoljunk ehhez...
Gondoltam a darlingtonos 120W-ra, de már ez a 2*14/valodi 14Big Grin/ is elviselhetetlen...
Eddig tévhitben éltem, mivel minden 200Wnál kezdődik, felirat szerint, aztán fel sem vesznek sokszor annyit Big Grin
Az nem baj hogy ugyanakkora a 3 csatorna teljesítménye?
Először én is röhögtem, hogy 14w, gondoltam gyakorlásnak jo, mástnem jolesz a garázsbaBig Grin, de most mársemmi pénzért nem adnámBig Grin
Szerintem a videoton ra6363s-emet is megszorongatná...
Pedig nem is olyan profi ládák vannak frajt..
Majd kuldok kérésre nyák/beult/kapcsi rajzot...
"tuningot" is tudok hozzáBig Grin igaz csak kondiBig Grin
Meg még megtervezem a hidat is, bár van hozzá HE-s nyákom...
Van sub szűrőm is -vágás/hang állítóval-,készülőben lm1036n-es hangszínszab is Big Grin
Ez a házi építés egy csoda,5* jobb a gyárinál....
Válaszol
Sziasztok!

Szeretnék építeni egy mélyládát, főleg házimozihoz. Amit az oldalon találtam, egy sávszűrő mélyláda, alkalmas erre a célra? Nem kell hozzá semmilyen módosítás, úgy, ahogy van, megépíthetem? Csak arra gondolok, hogy a cikk '93-as.

Köszi
Feri
Válaszol
Üdv, az a cikk '98-as tudomásom szerint, az első sorban ott a dátum, ha jól emlékszem. Azóta nagyjából hasolóak a hangszórók. Változtatás nélkül utánépíthető.

Válaszol
Tőlem publikban is megvitathatjátok, de a másik topikban. Amit én ajánlok az előzőn kívül, az attól is függ, mennyire kell, h. terhelhető legyen a szub.

Válaszol
Csinálj belőle TL szubot . Annak nagy láda kell .
Válaszol
Visszatérve a dologra van négyféle ötletem.
1. (magenta) HA31 nettó 80literes reflexdobozban 30Hz-re hangolva. SPL 92dB, f3=39Hz max. 100W
2. (zöld) HA25 braun 62 liter fb=28hz 88dB f3=32Hz max. 80W
3. (cián) HA25-479 62 liter zárt 90dB f3=46Hz max. 50W
4. piros HA25 braun 35 liter zárt 88dB f3=50Hz max. 80W

[Kép: ksc1.gif]

Válaszol
Nekem a 2-es tetszik. Big Grin
Lex
Válaszol
Én is azt mondtam Lacinak, de szerintem a cián lehet a legjobb hangú.
Igazából olyan zárt lenne idális, aminek a zöldhöz hasolnó az átvitele, bár olyan elvileg nincs Smile
Üdv, Péter
Válaszol
shalafi66 Írta:Visszatérve a dologra van négyféle ötletem.
1. (magenta) HA31 nettó 80literes reflexdobozban 30Hz-re hangolva. SPL 92dB, f3=39Hz max. 100W
2. (zöld) HA25 braun 62 liter fb=28hz 88dB f3=32Hz max. 80W
3. (cián) HA25-479 62 liter zárt 90dB f3=46Hz max. 50W
4. piros HA25 braun 35 liter zárt 88dB f3=50Hz max. 80W

[Kép: ksc1.gif]

JUJ!
Köszön9m a segítséget!
Lehet hülyén hangzik, de gyönyörűűűűSmile
Nagyon hízelgőek...
Én a magentán és a zöldön gondolkodom...
Inkább a 31-es felé húzok hiszen nem annyival drágább, mint amennyivel többet tud. Ami megrettent talán a doboz mérete, de ha lúd, legyen kövér Big Grin
AMugysem akartam ilyen kispályás dobozkátBig Grin
A HA31-esnél az a 80l-es doboz az az, amely az oldalon is közölve van vagy másik? Valószínű ezt veszem... A dobozról valami vázlatos rajzot nem tudsz küldeni?
Már nem is merek többet kérni, mert máshol örülök ha legalább meghallgatnak, nem hogy ilyenekkel fáradozzanak... Mégegyszer köszönöm!
Válaszol
Nincs mit, szívesen. Ez a doboz (1.) sima bass-reflex, a cikkben egy bandpass változtat van, az egész mást tud. Másféle kompromisszum. Kevésbé érzékeny, rosszabb az impulzusválasza, de 26Hz az alsó határfreki (f3). Valamit valamiért. Szubnak talán a 2-es a legjobb, én viszont a 3-ast választanám egyértelműen. Smile

Válaszol
shalafi66 Írta:Nincs mit, szívesen. Ez a doboz (1.) sima bass-reflex, a cikkben egy bandpass változtat van, az egész mást tud. Másféle kompromisszum. Kevésbé érzékeny, rosszabb az impulzusválasza, de 26Hz az alsó határfreki (f3). Valamit valamiért. Szubnak talán a 2-es a legjobb, én viszont a 3-ast választanám egyértelműen. Smile
Miért? Melyiknek mi az előnye? Hátránya?
Tehát akkor most én kiválasztom melyiket akarom megépíteni, azt megrendelem, megépítem az adott méretű dobozt és csak egy reflexcső kell már bele...?
A reflexcső méretét meg kiszámolom valamivel... Nem kell valami kitöltő anyag a ládába? A 3-as azért jobb, mert már alacsony frekin is elég érzékeny? Az "járja be a leghosszabb utat" a vízszintes tengelyen ?
A láda miből a legjobb? MDF vagy rétegelt? Csavarral meg mivel csináljam? Szilikon vagy ragasztó?
Válaszol
Hali!

Megvettem a HA31-422-es hangszórót abba a sávszűrő mélyládába, ami az oldalon van. Big Grin
Elvittem a rajzot egy asztalosműhelybe, 8300-ért meg is építik 19-es MDF-ből. Majd küldök képet, ha érdekel valakit, a jövő héten lesz kész. Viszont egy kérdés. A rajzon az alsó térben van kitöltőanyag egy bizonyos magasságig. Ez pontosan mekkora? Érzésre? Smile Ki kell-e bélelnem az alsó tér oldalfalát is, ill. a tetejét a hangszóró körül?

Köszi
Feri
Vettem félénkség elleni gyógyszert, csak még nem mertem bevenni. Smile
Válaszol
cofe Írta:Hali!

Megvettem a HA31-422-es hangszórót abba a sávszűrő mélyládába, ami az oldalon van. Big Grin
Elvittem a rajzot egy asztalosműhelybe, 8300-ért meg is építik 19-es MDF-ből. Majd küldök képet, ha érdekel valakit, a jövő héten lesz kész. Viszont egy kérdés. A rajzon az alsó térben van kitöltőanyag egy bizonyos magasságig. Ez pontosan mekkora? Érzésre? Smile Ki kell-e bélelnem az alsó tér oldalfalát is, ill. a tetejét a hangszóró körül?

Köszi
Feri

Hály, Nekem jöhetnek a képek!!!! Ez a kitömés dolog attól függ, hogy meddig engeded fel a hszórót. Alacsonyabb frekvenciákon ekkora doboznál már nem jönnek létre állóhullámok. Bár most nézem, hogy ez 4-ed rendű BP láda.... Ha jól látom, akkor ez kb. 100 Hz-ig szépen szól, szerintem rakjál bele valamennyit, azzal nem árthatsz semmit, csak a virtuális doboztérfogatra ügyelj....
Válaszol
A felső nyitott reflex-üreget nem kell csillapítani, ne rontsd el a rezonátort vele. Smile Az alsó zárt részt kell lazán feltölteni, kb. 1/3-ig mondjuk PE csillapítóanyaggal.

A képeket, ha lesznek, szívesen felteszem a lapra. Smile Ott bárki megnézheti.

Válaszol
KeserűCukor Írta:Miért? Melyiknek mi az előnye? Hátránya? Tehát akkor most én kiválasztom melyiket akarom megépíteni, azt megrendelem, megépítem az adott méretű dobozt és csak egy reflexcső kell már bele...? A reflexcső méretét meg kiszámolom valamivel... Nem kell valami kitöltő anyag a ládába? A 3-as azért jobb, mert már alacsony frekin is elég érzékeny? Az "járja be a leghosszabb utat" a vízszintes tengelyen ? A láda miből a legjobb? MDF vagy rétegelt? Csavarral meg mivel csináljam? Szilikon vagy ragasztó?
Nos, a 2. variációnál legalcsonyabb az alsó határfrekvencia, bass-reflexhez képest elég jó impulzusválasz és terhelhetőség mellett. A harmadik zárt doboz lévén ilyen problémákkal nem küzd, érzékenyebb is, a reflexhez képest kevésbé meredeken esik az átvitel, de a mechanikai és elektromos terhelhetősége jóval kisebb. Én mégis ezt választanám, nekem talán szimpatikusabb egy zárt szub.
Ha kiválasztod valmelyiket, én szívesen segítek kiszámolni kb. milyen reflexcsővel lesz jó, vagy inkább ahhoz közeli, amit elterveztem. Az összeszerelés módja meg a láda méretétől is függ, a nagyobb oldallapokat érdemes merevíteni, ha csavarozod az élek mentén tömíteni, ha csak ragasztod, akkor elvileg külön nem kell. Csillapítóanyag pedig (mivel alacsony frekvenciákról van szó, ált. 150Hz alatt), inkább csak a zárt dobozba kell, oda is kevés, de ez hallgatás közben derül ki. Mint ahogy az előbb is írtam a reflex rezonátort ha nem muszáj, nem érdemes elrontani vele.

Válaszol
cofe Írta:Majd küldök képet, ha érdekel valakit, a jövő héten lesz kész.
Egyelőre csak itt a fórumban linkelem be a képeket, pár nap múlva a lapon is ottlesz a cikknél. Smile
http://hangszoro.net/sub/5.JPG
http://hangszoro.net/sub/6.JPG
http://hangszoro.net/sub/7.JPG

Válaszol
A hangszóró lapja nem lesz dupla?
Lex
Válaszol
shalafi66 Írta:
cofe Írta:Majd küldök képet, ha érdekel valakit, a jövő héten lesz kész.
Egyelőre csak itt a fórumban linkelem be a képeket, pár nap múlva a lapon is ottlesz a cikknél. Smile
http://hangszoro.net/sub/5.JPG
http://hangszoro.net/sub/6.JPG
http://hangszoro.net/sub/7.JPG

Szép munka. .taps.
Kompakt kis ruhásszekrény lesz. Wink
Válaszol
Shalafi!

Tegnap voltam Fehérváron, PE csillapítóanyagot venni. Az mondta az eladó férfi, hogy Ő úgy emlékszik, ebbe a hangszóróba homokot kell tenni. Elővettük a teljes cikket, az meg nem írja, hogy mi kell bele. Sad Most akkor mit rakjak bele? A mobilitás nem lényeg, lehet nehéz.

Üdv.
Válaszol
A homoknak semmi értelme. Smile Jó az amit vettél. Vagy lehetett volna vattával is csillapítani, de az egy fokkal bonyolultabb. Smile

Válaszol
De arra nem kaptam választ, hogy az oldalát is ill. a tetejét, a hangszóró alatt befedjem-e csillapítóanyaggal vagy sem...
Világos, hogy a felső részt úgy hagyom.
Válaszol
Csak ahogy a rajzon látszik. Smile

Válaszol
Szal én dönthetek... Smile
Ugyanis az elvi rajzon az alsó zárt tér teljesen körbe van burkolva, a konkrét rajzon pedig csak fel van töltve valameddig.
Egyébként összeraktam, de nem szól valami jól. Bizonyos hangoknál berezonál, erőteljes dobozhangja van. Az erősítőmet úgy állítottam be, hogy 110 Hz alatti hangokat kapjon. Aztán mentem egyre lejjebb, 80 Hz-ig, de nem lett jobb. Sad
Válaszol
Bocs, nem emlékeztem, h. kétféle is van. Teljesen mindegy egyébként hogy helyezed el, de nem kell külön foglalkozni az oldalfalra rögzítéssel.
Ezt a rezonancia dolgot innen nem tudom kitalálni. Az első nagyobb zavaró rezonancia elvileg 600Hz körül van, a második 1200-nál. Ezeket biztos, h. levágja az erősítő. A két kisebb kiemelés (+2,5dB) pedig 30 és 100Hz-hez esik.

Válaszol
Lehet, hogy butaságot mondok, de a következők stimmelnek?
Doboz méret (térfogatok).
Doboz anyaga ill. anyagvastagsága.
Tömítések (főleg az alsó zárt részben).
Oldalfalak merevítése.
Hsz. bombabiztos rögzítése.
Reflex "cső" pontos mérete és anyaga (vastagság).
Zárt dobozra a csillapítást nem kell felragasztani az oldalfalra, hanem széthuzigálva lazán feltölteni vele a dobozt a szükséges szintig. (by Shala)
A rezonancia mekkora hangerőn jelentkezik? Mivel hajtod?
Ennyi jutott eszembe, a többiek majd mondanak még.
Lex
Válaszol
Lex Írta:Lehet, hogy butaságot mondok, de a következők stimmelnek?
Doboz méret (térfogatok).
Doboz anyaga ill. anyagvastagsága.
Tömítések (főleg az alsó zárt részben).
Oldalfalak merevítése.
Hsz. bombabiztos rögzítése.
Reflex "cső" pontos mérete és anyaga (vastagság).
Zárt dobozra a csillapítást nem kell felragasztani az oldalfalra, hanem széthuzigálva lazán feltölteni vele a dobozt a szükséges szintig. (by Shala)
A rezonancia mekkora hangerőn jelentkezik? Mivel hajtod?
Ennyi jutott eszembe, a többiek majd mondanak még.

Szia Lex!

A doboz mérete, ill. anyagvastagsága és anyaga megegyezik a honlapon fennt lévő cikkben közöltekkel. Nevezetesen 74*44*32, ill. a vastagság 19mm, anyaga MDF. A tömítés szilikon. Oldalfalak merevítése? Középtájt van benne egy lap, 30 fokban megdöntve, ebben csücsül a hangszóró, azt hittem, ez elég merevítés. A hangszóró rögzítése: van alatta ez a gyurma szerű cucc, a csavarok rendesen meghúzva.
A rezonancia nagyobb hangerőn jelentkezik. Azért azt hittem, jobban fog szólni a réginél, azt egy SBX 3040-ből csináltam. Viszont tény, hogy sokkal szebb basszusa van, függetlenül (vagy függetlenebbül Smile ) attól, hol is ülök.
Egy Yamaha RX-V450 az erősítőm, és a mélyet külön erősíti egy öreg Vidi Orpheus. Big Grin
Válaszol
Kedves cofe és Többiek!

Az az "öreg Vidi Orpheus" nem bírja, legfeljebb 12W-ot tudott újonnan, a mélyátvitele sem impozáns, legalábbis eredeti állapotában.
Valószínűkeg ez az oka a rezonáns, zörgő hangnak.
Van valami jobb lehetőséged?
Üdv! SMA
Válaszol
És akkor az a rezonancia, inkább torzítás. Próbáld meg a Yamaha egyik kimenetére kötni és beállítani, hogy a teljes mélyet oda küldje. Ez azért jobb megoldás, de az igazi egy min. 100 W RMS-t nyomó erölködő lenne. És vedd figyelembe, hogy a hsz bejáratós, főleg mély hangok terén!
PS: hol is ülsz? Bár gyanítom. Big Grin
Lex
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 9 Vendég