A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SUB
A régebbi SAL ládámmal azért erőteljesebb mélyet tudtam előállítani.
Sajna nem tudom az egyik hangszóró helyett bekötni a Yamahába, mert mind a 6 ki van használva. Teljes a 6.1. Smile
Fehérváron mutattak nekem egy mély erősítőt, amit be lehet építeni a dobozba, 40 W-ot tudott, 28e-be került. Sad Volt egy másik, de azon semmi tekergetnivaló nem volt, az volt 10e.
Nincs valakinek egy erősítője, csak hogy kipróbáljam? Big Grin De sztem nem az a gond, bár egy próbát biztos megérne.
Vettem félénkség elleni gyógyszert, csak még nem mertem bevenni. Smile
Válaszol
SMA Írta:Kedves cofe és Többiek!

Az az "öreg Vidi Orpheus" nem bírja, legfeljebb 12W-ot tudott újonnan, a mélyátvitele sem impozáns, legalábbis eredeti állapotában.
Valószínűkeg ez az oka a rezonáns, zörgő hangnak.
Van valami jobb lehetőséged?
Üdv! SMA
Tíz wattot is csak négy ohman tudott.AD149...
Nekem van egy aida végfokával tunningolt,ha valakinek köll viheti söré. Smile
Üdv Doki!
Válaszol
cofe Írta:De sztem nem az a gond, bár egy próbát biztos megérne.

Nem is hinnéd, mennyit számít az erősítő. .sokk.
Válaszol
cofe!

Ha annyira ki akarod próbálni, akkor miért nem kötöd be a Yamiba? Nem véglegesen, csak kipróbálni, mit tud az a szerencsétlen doboz. Wink
Lex
Válaszol
De a számítógépről digitális úton kapja a jelet. Nem tudom visszakötni az egyik csatornájára. Vagy hogy gondoltad?
Vettem félénkség elleni gyógyszert, csak még nem mertem bevenni. Smile
Válaszol
Yami erősítő kimenet-re madzag (Lehetőleg a frontra). Madzag a dobozba. Yamin beállítod, hogy ne vágjon. Yamit megküldöd mély dolgokkal. Ennyi.
Lex
Válaszol
Kedves Cofe, ezzel a kittel plusz egy megfelelő trafóval+táppal 5-6HUF-ból kijössz. Egy nap alatt összedobható, a doboztérfogatot nem befolyásolja számottevő mértékben, ha beépíted. Többen kifejezetten subhoz ajánlották itt a fórumon. .eros.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
h_jozsi Írta:Kedves Cofe, ezzel a kittel plusz egy megfelelő trafóval+táppal 5-6HUF-ból kijössz. Egy nap alatt összedobható, a doboztérfogatot nem befolyásolja számottevő mértékben, ha beépíted. Többen kifejezetten subhoz ajánlották itt a fórumon. .eros.

Hi!
Ha a tda7294-re gondolsz, akkor az lehet nem a legjobb választás...
Eddig aki megépítette havonta cserélt IC-t, na meg rengeteget disszipál...
4ohmon 70W a max, 120 W os trafo kell neki ekkor
8ohmon mindössze 50W 100Wos trafot igényel
Tekintve hogy sokat disszipál, a bordát sem kell sajnálni róla... Big Grin
Az Ic ára 990, ami nem olcsó...
Szerintem csináld ezt!:
Ez 8ohmon 100W, 4en 200W, faxa hangminőség, maxon sem recseg jel nélkül, ára sem sokkal tér el, talán olcsóbb is, ennek elég 150-es vagy 300as trafo, az impedenciától függően...
Itt egy link: http://haromb.fw.hu/
Van hozzá nyákrajz is, de akár készen is megvehető a modul... A srác azt írta lakásban elviselhetetlen, de ha 24-es trafot teszel rá /amit gyakrabban, olcsobban találsz, főleg piacon, 700-800ért akár/ Ezzel a trafóval durván 70/140W teljesítményt érhetsz el. Én is ezt akarom megépíteni... Ehhez megcsinálsz egy aluláteresztő szűrőt, ha kell adok linket, még a vágást is szabályozhatod....
Esetleg megcsinálhatod a bss elektro honlapján lévő darlingtonosat, az is kb ennyi, az 120/200W, azt is dícsérik...
Válaszol
Hi! shalafi
MArad akkor a 25-ös braun 62 liter bass reflexben...
A doboz méreteiben tudnál segíteni illetve a cső hosszát illetően?
Mdf ből csinálom, 19-esből...
Kell így valahova plusz merevítő?
Válaszol
KeserűCukor Írta:Eddig aki megépítette havonta cserélt IC-t, na meg rengeteget disszipál...
Ehhez tudni kéne, mekkora tápról üzemeltette. Ha a nagyobb rúgás érdekében +/- 40 V körül járattyák, arra a gyártó sem vállal garanciját, meddig bírja. És nem csoda hogy fűt mint Lucifer.
Válaszol
Mivel sub, a doboz külső méretei keveset számítanak. Smile Ahogy jobban elfér. Merevítés biztos h. kell. A cső érdekes dolog. Többféleképp meg lehet oldani. Az a kérdés h. milyen csövet akarsz, készet, amit méretre vágsz, vagy lehet reflex-alagút a doboz anyagából, esetleg PVC cső... Egy dologra viszont figyelni kell, a doboz hasznos térfogatát meg kell tartani, bele kell számolni a hangszóró a reflexcső és a merevítések által elvett űrtartalmat.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
h_jozsi Írta:
KeserűCukor Írta:Eddig aki megépítette havonta cserélt IC-t, na meg rengeteget disszipál...
Ehhez tudni kéne, mekkora tápról üzemeltette. Ha a nagyobb rúgás érdekében +/- 40 V körül járattyák, arra a gyártó sem vállal garanciját, meddig bírja. És nem csoda hogy fűt mint Lucifer.

De még úgysem adja le a 100-at, akkor miért írják rá?
Amugy egyetlen előnye az IC-nek, hogy lehet master és slave, így több tagu füzért lehet kialakítani, tehát többszáz wattot lehet elérni, de ha kiszámolod, több mint a felét elfűti...
Nem radiátor kell nekem...
Általános ökölszabály, hogy erősítőnél Pössz=Phatásos*1,5, ez szinte mindig jó, sőt biztos, mivel ennyit nem is nagyon fűtenek el de ez...
Na mindegy...
Mondjuk lehet én is ilyet csinálok majd... Big Grin Subnak, mert pont jo lenne arra a 70w
A fűtést meg elviselem..., mert ha megépítek egy nagyobbat, akkor az kevesebbet fűt, de mindig nem akarok arra figyelni, nehogy rátekerje 150Wot...Big Grin
Jobb a biztos
Válaszol
shalafi66 Írta:Mivel sub, a doboz külső méretei keveset számítanak. Smile Ahogy jobban elfér. Merevítés biztos h. kell. A cső érdekes dolog. Többféleképp meg lehet oldani. Az a kérdés h. milyen csövet akarsz, készet, amit méretre vágsz, vagy lehet reflex-alagút a doboz anyagából, esetleg PVC cső... Egy dologra viszont figyelni kell, a doboz hasznos térfogatát meg kell tartani, bele kell számolni a hangszóró a reflexcső és a merevítések által elvett űrtartalmat.

Jó hogy mondod...
Már elkezdtem számolni mekkora lesz, ha 19-es lapból lesz, de akkor még ehhez hozzájön a hsz+a cső... .sokk.
A hangszóró kb hány liter?
Merevítést hogyan?
Mint subvoice oldalán?
A csőnél azt is bele kell számolni, ami levegő van a csőben? vagy csak a csövet?
A cső az függ a doboz alakjától, vagy az mindig egyforma jelen esetben?
Van valami különbség a különböző csövek között hangzás terén?
A hangszórókat be kell mélyíteni valamennyire?
Komfirmált /vagy milyen/ csavarral csinálom az jó?
A merevítés változtat valamit a hangon?
Erre kell keret?
A Subokat is szokás lekerekíteni elől vagy inkább szögletes?
Az aljára kellenek olyan tüskék?
Az a gumi tömítés kell? Kiváltható ez valamivel?
Válaszol
A legfontosabbak...
Természetesen a csőben lévő levegő is számít. Ha nem számítana, azzal a 0,001L-rel nem is foglalkoznánk.
A cső alakja számít, de egy szubnál nem annyira lényeges, HA megfelelő átmérőt használsz.
A csövek alakja a méretezésnél is számít, hiszen nem mindegy, hogy egy teljesen egyenes, egyik végén tölcséres, mindkét végén tölcséres darabot használsz, illetve az sem, hogy hogy építed be. (Előlapba süllyesztve, vagy befelé és kifelé is kilóg. Ezt a nem túl esztétikus megoldást akkor szokták alkalmazni, ha olyan hosszú cső kell a hangoláshoz, hogy nem fér be a dobozba. Működik, de máshogy kell méretezni a hosszt, nem szép. :?)

Merevítésnél az ablakok szállításánál alkalmazott módszer a nyerő: a nagy felületek közepét merevíteni, ill. nehezíteni. Az is segít, ha csak MDF/forgácslap-kockákat ragasztasz a nagy oldalak közepére. Természetesen a körkörös, gyűrűs merevításek a legjobbak.
Remélem segítettem... Wink

Látom szerkesztettél:
Merevítés az érzékenységet (is) befolyásolja. A tüskék azért jók, mert mechanikailag (és akusztikusan) elcsatolják a hangszórót a környezettől - tisztább, részletesebb mélye lesz.
Süllyeszteni mindig süllyesztek, mert szebb, bár hangügyileg egy szubot nem igazán befolyásol. Kerekíés szubnál dettó.
Üdv: spexcel!
Válaszol
Értem...
A cső valószínűleg sima pvc vagy mdf lapból lesz....
A merevítést hogyan?
egyre kisebb lapokat ragasztok? mint egy négyoldalú lépcső? vagy akár egy piramis?
és egy sima plusz jel, aminek a közepén bemarok egy fél részt, így egymásba tolhatók...? Ezt is ragasszam csak vagy csavar is kell?
Válaszol
Én a merevítést úgy szoktam megoldani, hogy a doboz belső méreteinek megfelelő lapokat szabatok, és abban vágok nagy lyukat, amit lekerekítek befelé.
Tehát, pl. egy 100X40X30cm-es belső méretű dobozhoz vágatnék 2db 40X30-as lapot pluszba, vágnék bele egy 26cm átmérőjű lyukat, vagy egy 36X26-os elipszist, aztána belső szélt lekerekíteném. Ezeket ragasztanám a 100cm-es oldal mentén mondjuk 33 és 66-cm-hez. Remélem elég épletes magyarázat volt. .forog.
Csavarozni nem szükséges, egy jó faragasztó messze jobb kötést produkál, mint a csavar. Ha a ragsztás szétjön, nincs az a csavar, ami összetartsa a cájgot, kiszakad az is.
Válaszol
Értem...
De mondjuk a komfirmált az nagyon jó ám, a legerősebb csavar...
És ragasztót milyet? Olyan hosszú tubusosat, kinyomóval vagy patex vagy henkel vagy mi? Esetleg van valami spéci? Ha ekkora erők uralkodnak a dobozban, akkor ha befognám a lyukat, mi lenne? A hangvezeték csiptető akkor hogy hogy nem szakad ki, ha a csavar kevés?
Válaszol
Nem azt mondtam, hogy kevés, hanem hogy a ragasztás jobb. Mellesleg az aljzatot is ragasztjuk (is).
Ha a "lyukat" befogod, lesz egy rossz tömítettségű zárt dobozod... Wink
Válaszol
spexcel Írta:Mellesleg az aljzatot is ragasztjuk (is).

Én például nem. Smile
Nem akarok flame-et indítani, de szerintem egy sík dobozfalra jól lecsavarozott aljzat mellett nem tud érdembeni levegőmennyiség áramlani, legalábbis nagy sebességgel és a membránfelülethez viszonyítva nem. A hosszú távú nyomáskiegyenlítődés meg csak jó.
Különösen igazak a fentiek, ha puha a doboz borítása (öntapadós tapéta, hangdobozkárpit).
Lakkozott furnérnál még érdemes lehet tömíteni, de ha mondjuk reflex vagy TL a doboz, akkor úgysem ezt az utat választja a levegő.
Válaszol
Big Grin Wolkens, ha egy csavar nincs betekerve, már az is látszik a méréseken. Big Grin Még reflexnél is, minimálisan, de elhangol.

Válaszol
Kedves Mindannyian!

Egy reflex, vagy szubbasszus-dobozt úgy kell megépíteni, hogy ha egy rúd dinamitot felrobbantanánk benne, egyben maradjon.
Nagyon fontosak a megfelelő anyag-összedolgozások, merevítések, ragasztani és csavarozni is kell, mert az idő szétrázza a ragasztást, meg a rezonancia is.
Üdv! SMA
Válaszol
KeserűCukor Írta:De még úgysem adja le a 100-at, akkor miért írják rá?
Ez 100W az adatlap szerint a zenei csúcsokban mérhető max. teljesítménye. De ez határérték! Tartósan kockázatos!
KeserűCukor Írta:Általános ökölszabály, hogy erősítőnél Pössz=Phatásos*1,5, ez szinte mindig jó, sőt biztos, mivel ennyit nem is nagyon fűtenek el de ez...
Megint az adatlapra hivatkozva, a disszipációja 50W. 10A csúcsáramhoz képest ez nem is sok. De persze senki nem tiltja meg, hogy jobban hajtsad.

Egyébként nem rábeszélni akarlak, nekem igazán mindegy. Csak nem árt tisztában lenni valaminek a képességeivel, mikor használjuk, ennyi volt a lényeg.
Válaszol
shalafi66 Írta:Big Grin Wolkens, ha egy csavar nincs betekerve, már az is látszik a méréseken. Big Grin Még reflexnél is, minimálisan, de elhangol.

Itt az alkalom, hogy okosodjak. .ir. Big Grin
Mit látsz a méréseken, ami változik?
Az "egy csavar" alatt a hangszóróvezeték csatlakozójának a csavarjaira gondolsz? Azokat azért be szoktam tekerni. Smile
Sőt, még a hangszóró csavarjait is. Big Grin
Válaszol
Amúgy meg nem nagy dolog aládobni egy kis fidekát. Minek kockáztatni.
Lex
Válaszol
Wolkens ezzel csak annyit akartam érzékeltetni, h. egy 3,5mm átmérőjó lyuk (mondjuk egy szándékosan kitekert hangszórócsavar) is elhangolja a rencert (egyébként olyan módon, h bevisz egy plusz rezonanciát, és ezzel tolja el az Fb-t nehány Hz-el). Okoskodni meg szabad, legfeljebb néha árt az én egészségemnek. Tongue .nover. Most a te esetedben, természetesen nincs ilyenről szó. .tok.

Válaszol
Úgy látom, vigyáznom kell, mit írok. Smile A csatlakozónál tömítésre gondoltam, nem konkrétan ragasztásra. Tömíteni illik, még ha nem is "hallatszik", a doboz Ql-jét jelentősen csökkenti, ezáltal az érzékenységet is, decibelekkel akár.

A csavarra meg azt mondom: amikorra a ragasztó szétrázódik,a csavar már elrozsdásodott. Nem véletlenül inkább csapolnak, mint csavaroznak a profik. A facsavar egyik gyengesége pont az, hogy az anyag szikkadásával gyengül a kötés jósága. A ragsztásnál ez nem igaz. Wink
Válaszol
Nem tom...
Tudjátok ti én melyik csavarra gondolok?
Asszem 6 mmes furatba kell tekerni, hatalmas menetekkel, imbuszfejű csavarral...
Majd próbálok képet mutatni, ez nem gagyi...
Nem olyan mint a fecsavar hogy szűkűl, az fix és süllyeszthető...
Válaszol
És pillanatok alatt kettéfeszíti az MDF-et. Nekem sima 3,5-ös gyorsépítő (gipszkarton) csavarral sikerült. Link
Nem a méret a lényeg, mert a gipszkarton csavart se töri el az erő és a ragasztó is erősebb az MDF-nél. Egyébként a linken találsz néhány öteletet és hibát is.
A lényeg, hogy a doboz térfogata ne változzon a hsz működése közben. A falak hullámoznak. Nem hiszed? Tedd rá a kezed, mikor döngetsz. Érzed a rezgést? Akkor hullámzik. Ezt hivatott megakadályozni a jó összeszerelés és tömítés. A csavartól macerás lesz a burkolás, ha nem furnérozol.
Lex
Válaszol
Azt mikor fogjátok tudni, hogy mekkora és milyen cső kell bele?
Ha a dobazbo minden oldalon belül tennék 3 függőleges és 3 vizszintes darabot, azokat összecsatolva /félig bemarva a találkozásnál mindegyik, a szomszédosak firdítva/, ragasztva, csavarozva elég?
Ja és kell bele valami csillapítás?
Válaszol
Akkor, ha eldöntöd végre, milyen csövet akarsz. Smile Olvass vissza kicsit: http://forum.hangszoro.net/viewtopic.php?p=6449#6449 itt írtam pár variációt.

Válaszol
Lex Írta:A lényeg, hogy a doboz térfogata ne változzon a hsz működése közben. A falak hullámoznak. Nem hiszed? Tedd rá a kezed, mikor döngetsz. Érzed a rezgést? Akkor hullámzik. Ezt hivatott megakadályozni a jó összeszerelés és tömítés. A csavartól macerás lesz a burkolás, ha nem furnérozol.

Ööö... nem. Big Grin
Attól, hogy érzed a rezgést, még nem biztos, hogy hullámzik a láda fala. Az ugyanis akkor is rezeg, ha nincsen kisúlyozva vagyis impulzuskompenzálva a láda. Márpedig azok a ládák, amiben függőlegesen áll a mélynyomó, és csak egy mélynyomó van benne, mind ilyenek. Pláne amikben jó 20 dekás a hangszóró mozgó tömege.
A tömítésnek szerintem semmi köze a hullámzáshoz. .sokk.
Csavarozott ládát lehet még kárpittal is burkolni, ott sem macera.
Válaszol
Igaz, nem teljesen korrekt a leírás, csak arra akartam rávenni, hogy ne hajócsavarokkal fogja össze a dobozt, mert nem az a lényeg.
A kárpit meg szobába nem annyira mutatós (saját vélemény).
Lex
Válaszol
Nos, igazad van... Big Grin
A cső igazán úgy lenne jó, hogy készen, az mégis mutatósabb.
De valszeg használtan veszem a hsz-t szóval akkor nem innen rendelem, mert a posta elég drága Sad , hanem a helyi viszonteladónál veszem, ha tart ilyet persze... Ha minden kötél szakad, akkor akarok csak másikat, tehát maradjunk a késznél! .ok.
Amugy egy egyéves hangszórónál milyen rizikók lehetnek? A mágnes még nem megy szét egy év alatt ugye?
Válaszol
Ez is olyan mint az autó. Smile Egy év alatt is történhet bármi a hsszel. A 800 pénz postaköltség olyan sok? Majd estefelé visszatérek a csőre.

Válaszol
shalafi66 Írta:Ez is olyan mint az autó. Smile Egy év alatt is történhet bármi a hsszel. A 800 pénz postaköltség olyan sok? Majd estefelé visszatérek a csőre.

Az eladók között ami volt, azt vettem meg, 4ohmos, pont ami kell...
Azt mondta eddig állt egy helyben, nem volt használva, tehát elméletileg oly mindegy...
Csak nehogy kijöjjön valami hiba, bár azért bízok bennetek! .??.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég