A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Házimozi hangfalak
Mér 15.... hm. .forog. nálunk mindig 15 Ohm volt. Talán a jelölések miatt is lehet. Van már 6 Ohmos ezért nem lehet 16. Másrészt a cséve egyenáramú ellenállásának 13Ohm körül kell lennie, 13+20%=15,6 Ohm a névleges impedancia.

[Kép: hszadat.gif]
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Komolyan azt mondod, hogy csak a jelölési gondok miatt lett 15 Ohm. .sokk. Mert lehetne a kezdő számjeggyel (1) is jelölni, akkor nincs ilyen gond és lehetett volna 16 Ohm. Bár, ha 15,6 Ohm, az már nem sokban tér el a 16-tól. Smile
Ha már a jelölésnél tartunk. Mindig kevertem ezeket az 534, 639 és egyéb számokat, mert nem találtam benne logikát. Ha rajtam múlt volna, én az eredeti pl. HA17-et bővítettem volna pl: HA1784, ami 17 cm-es mély, 8 Ohmos 4-es verzió. Big Grin . Vagy: 1765M 17-es 6 Ohmos kompenzáló körrel. És ez sokkal beszédesebb és rögtön tudjuk, miről beszélünk.
Válaszol
.zold. Ez az egy Ohm igazából nem lényeges sztem. A hsz. impedanciája úgyis csak egy szűk sávban (~100Hz-1kHz) ennyi, előtte és utána végig magasabb. Smile

Válaszol
Persze, OK, de gondolom, az erősítőket is az impedanciagörbe tulajdonságainak figyelembevételével méretezik. Meg gondolom, a 16 Ohmos, nem csak itt magasabb, hanem a teljes frekimeneten. Na de nem akarom szét OFF-olni a témát.
1. Még mindig az a kérdés, hogy zárt vagy reflex, illetve 1 v. 2 hangszórós. Viszont, ha megoldható a 15(,6) Ohmos .haha. csévével, akkor 2 HA17-essel reflexbe raknám.
2. Egyébként a reflex hangoláshoz a cső hosszát kellene csak változtatnom? Mármint, ha megvan a normális átmérő, amin nem lesz tornádó. Big Grin
3. Ha a doboz hátuljára négyes csatlakozót rakok és ide közvetlen kötöm a hangszórókat és a váltót kívülről hangolgatom, az jó? Mert így nem kell állandóan szétszedni a dobozt.
4. A HA17 mellé rakott HG25-ös magasat külön légtérbe kell zárnom?
5. A reflex csöveiteknél melyik átmérőt kell beírnom a progiba (JBL, WinISD), mert az egyenesnek is többféle méret van megadva. .sokk.
6. Milyen a duplatölcséres reflex cső? Van róla kép?
Válaszol
Most olvastam a jelöléssel kapcsolatos ötletedet. Smile Nem értem miért nem jó a mostani, teljesen hasonló(ha18/1378). A rajzszám persze más(1544-620), abban nem is kell logikát keresni, mert csak sorszám, a terv megszületésének idejére lehet következtetni belőle.
A magasat nem kell külön elzárni.
A doboz valóban a cső hosszának változtatásával tudod hangolni. Programoknál a front átmérőt szoktam használni. A duplatölcséres mindkét végén tölcsér alakú. Nincs képem most egyikről sem, de ehhez hasonló: http://www.monacor.de/de/JPG/400/G/G1/G128660A.jpg
Jó a váltóhangolási ötlet. Smile

Válaszol
A jelölésnél pont ez a gond, hogy nem a HA15... -öt használjátok, hanem a 620-at, ami nem sokat mond. A /1378-ból meg csak a 78-nak van értelme, mert a légrésindukció nem szükséges az azonosításhoz. De ez csak ötlet. Smile
Köszönöm az eddigi válaszaidat.
Még az 1-es, 3-as és 6-os kérdésemre várnék választ. Előre is köszönöm.
Válaszol
Ez a módszer megváltozni nem fog, az valószínű. Smile A 620 sokkal rövidebb szám és könnyű megjegyezni, ráadásul az a szám van a hangszórók mágneskörére ragasztva is. Smile
3, 6 azokra már válaszoltam
1-es. Nem tudom. Milyet szeretnél?

Válaszol
Köszi szépen, csak nem frissítettem, így a szerkesztés előttit láttam. Egyébként úgy hangolják, hogy mindig kiszedik a hsz-t, buhera, majd vissza?
Válaszol
Hangolásnál nem kell kivenni csak a csövet, levágni belőle, aztán vissza. Jobb esetben, ha mérni is tudsz előtte és utána felveszed a hangsugárzó impedanciamenetét.

Válaszol
1. A hangváltó hangolására értettem a hsz. kiszereléseket.
2. Mivel nem tudok mérni (nincs mivel) így azon töröm a fejem, hogy a csővagdosást hogy oldjam meg, mert ugye, ha már levágtam és rájövök, hogy az előző hosszal jobban szólt, akkor már buktam a csövet. Persze, egy cső, még nem a világvége. Van olyan cső is, amire ráhúzható egy másik és tologatással lehet hangolni.
3. A reflex hangolását lehet úgy is, hogy a magasat nem kötöm be, a mélyet pedig váltó nélkül közvetlen kötöm és így hangolom a csövet, majd ha már ez ideális, akkor hangolom a váltót?
4. Mit kell(ene) hallanom a csőhossz változtatásakor? Milyen hangot nyomjak rá?
5. Hangváltót jó, ha úgy készítek, hogy veszek egy DUO Uni/90-est és ebben cserélgetem az alkatrészeket?
6. A JBL-lel tervezett doboz két 634-essel 80 litert alkottam
JBL: 80 liter, 100x25x32(nettó), Fb=35Hz, F3=30,9Hz, 2 db 60-as csővel 97,7 mm hossz jön ki. 1 db 60-assal 24,5 mm.!!!
WinISD: 81,5 liter, 100x30x36,1(bruttó +19mm MDF) Tuning: 34,6Hz, Reflex: 2 db 60-assal 127 mm.
A cső hossz eltérést nem értem? Ez elég soknak tűnik. Sad
JBL: 81,5 liter Fb=35Hz, F3=30,8Hz, 2x60-as cső. Hossz:94,6 mm
Válaszol
A hv. készítésekor kezdetben kint szoktam én is hagyni a váltót.
Ilyen csövet én nem tudok mondani, de biztos van rá megoldás, csak én nem tudok példát. Smile
A doboz hangolásásnál vigyázni kell, hogy csak a hangszórót mérd, ne a komplett hangsugárzót (jut eszembe, nem tudsz mérni, tehát mindegy). A mélyfrekvenciás átvitel változását kell hallanod, sztem nem érdemes mérőjellel fárasztani magad.
A Winisd már sok helyen sokszor említettem nem jól számol. Kihagyja a csillapítóanyag hatásait, és reflex doboznál nem jól számol a cső torkolati tényezőjével, és a doboz várható mechanikai veszteségeit is kihagyja (Ql).
Dobozmértetzéshez az Unibox nevű exceles fájl talán a lejobb ingyenes választás.
A nyolcvan liter naggyon sok a két hangszórónak. 55-60-nál ne legyen több. Majd én is utánaszámolok.

Válaszol
Egy SAL-os megoldás. KAH-303, átm: 66 mm, hossz: 125-250 mm,
http://www.sal.hu/cikkccs/cikkkepek/02841.jpg
Honnan lehet letölteni ezt az Unibox fájlt?
A JBL Optimumnak 59,65 litert hozott ki:
http://www.freeweb.hu/lexicon/egyeb/jbl1.jpg
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Hadd szóljak bele Én is, aztán majd szid Mindenki legfeljebb. Smile
Reflex-dobozhoz, pláne otthoni célra nem jó a dupla mély, mert sokkal nehezebb behangolni a dobozt.
Hangzásra nem lesz jobb, a terhelhetőség lesz nagyobb és hasonlóan a doboz méretei növekednek.
Behangolni pontosan csak műszerrel lehet egy reflex-dobozt, fülre nem megy.
Az sem mindegy, hogy mekkora teljesítményen végezzük a behangolást.
Ha 1W-on, az jó, de 5-10W-on már ez a behangolás megváltoztaja az átvitelt, a csillapítását a rendszernek. Sajnos, a lengőtekercs melegedése is befolyásolja a behangolást, tehát itt vigyázni kell, hogy hogyan végezzük.
Elvileg, a jól behangolt reflex-doboz két azonos nagyságú impedancia-csúccsal rendelkezik. Ha az alsó csúcs egy kicsivel kisebb, az kevésbé rossz, mintha a felső csúcs lenne kisebb, ez már ront az átvitelen.
Üzemszerű állapotban kell hangolni, tehát minden legyen beépítve és a helyén, rögzítve.
Nagyon munkaigényes a hangolás, de valamit-valamiért.
Üdv! SMA
Válaszol
Én biztos nem szóllak meg (még ha el is bizonytalanítasz), sőt örülök minden tapasztalt tanácsának.
Ilyen görbére gondoltál?
[Kép: jbl2.jpg]
1. Most akkor csináljam egy hsz-el?
2. A hangolással az a baj, hogy szerintem a csövet kellene előbb hangolni és utána a váltót, így viszont a cső hangolásnál még nincs meg a váltó, tehát azt nem tudom figyelembe venni a cső hangolásánál.
Válaszol
SMA, nem a cséve melegedése okozza a legnagyobb gondot, az csak a kHz-es tartományban befolyásolja az impedanciát. A nemlineáris viselkedés leginkább a mégneskör (a mozgás közben nem lineáris B*l érték) számlájára írható.
Hangolni pedig hangváltó nélkül érdemes, mert például egy Zobel-tag meghamísíthatja a mért adatokat.
Hogy egyforma legyen a két impedancia csúcs, az csak negyedrendű Butterworth hangolás esetén jó módszer, tehát akkor, ha a Qts=0,383 Fs=Fb=F3 Vbox=Vas/1,414

Válaszol
Uniboxról itt: http://www.subvoice.hu/index.php?article=37&showall=1&topic=14 (alkalomadtán felkerül a letöltések közé itt is)
Lex, egy hangszóróval talán egyszerűbb dolgod van (sztem mondjuk semmivel nem könnyebb, mint a két hangszórós rendezer behangolása), zárt dobozzal mégegyszerűbb, de a megfelelő csillapítást eltaláni ott is nehéz.

Válaszol
Akkor maradok a kéthangszórósnál, hogy jobb legyen az érzékenysége és nem akarok polcsugárzót. Legfeljebb surround-nak kipróbálom 1 hangszórós változatban. Így lesz mindkettő és lehet hasonlítgatni. Big Grin
Ez a Unibox nem egy egyszerű dolog, majd tanulmányozom.
Ha már említed a csillapítást, A jelen esetemben meg tudod mondani, hogy hozzávetőleg mennyi és milyen, vagy abszolút próba alapon megy? Hallásra itt a "ne legyen dobozhangja" érvényesül?
Válaszol
Mivel reflex doboz, nem szabad túlcsillapítani, kezdetnek pl. egy réteg PE rezgéscsillapító az oldalfalakra.

Válaszol
Ez az, amit Ti is árultok?
Válaszol
Igen ez az, sok más hangdobozgyártó cég is használja.

Válaszol
Kérdeznék egy hülyeséget: a háztartási viszkóz vatta nem jó ilyen célra? Én maradnék a gyárinál, csak kíváncsi vagyok.
Válaszol
A vatta is jó, csak abból még kevesebb kell, de nem tudom, hogy viszed fel az oldalfalra. Smile

Válaszol
Ragasztóval. 280cmx15cm-es csíkban van a 200g-os. Van itthon 4 csomag. Big Grin
Válaszol
Reflex doboznál azt is meg lehet csinálni, hogy a hangszórókról a kábelt a reflexcsövön keresztül kivinni a dobozból és így kísérletezni a váltóval.
Válaszol
Tényleg. Hogy ez nem jutott eszembe. Hiába, no a tapasztalat. Ha már egyszer "lyukas" a doboz. Smile Egyébként milyen kábellel célszerű bekötni a hangszórókat? pl. 2,5-ös jó? Vagy a magasat 1,5 a mélynek 2,5? Vagy 4-est a mélynek?
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Én is folyvást tanulok, tapasztalok.

Hangsugárzón belül, hasonló kábelt célszerű alaklmazni, mint amivel az erősítőbe csatlakozunk. Tehát ha az 2,5-es, akkor belül is 2,5-es legyen.
A jobb sodrott, hangszóróvezetékek megfelelőek, a merev-vezeték nem jó dobozon belül, mert rezonálhat, zöröghet. Kívűl jó, csak nehéz elrendezni.

shalafi66!

Nem tudom, tényleg úgy jó-e behangolni, mint írod, mert nem üzemszerű ez így és nehéz kézbentartani az eredményét.
Ha a Zobelt utólag kötjük rá a mélyre, az eltolhat sok mindent, gondolom.
Amit a Dickason-könyvben olvastam, az gyakorlatilag teljesítmény-függő állapotot mutat, amit befolyásol a lengő-hőfoka, a rákapcsolt teljesítmény és a behangolás módja, a cső-átmérője.
Tulajdonképpen azt szűrtem le belelőle, hogy nagy teljesítmény lesugárzásához nagy átmérőjű és viszonylag rövid cső kell. Nyilván otthoni célra ez a behangolás nem jó, mert nem 100-200W-on döngetünk, hanem kb. 1-5W az, ami viszonylag rendszeresen rájut a hangszóróra. Ilyen esetben a kisebb csőátmérő és nem túl hosszú cső jó behangolást adhat.
Ez egyébként sok más szakkönyvben is megtalálható leírva, hogy többféle méretű cső jó lehet egy adott hangoláshoz, csak nem nevezik meg a teljesítményt, amihez ezt igazítani kell.
Néhány profi nagy hangsugárzóban kotorászva, viszonylag rövid csővel és nagy átmérővel talákoztam, tehát ez némileg igazolja az előbbieket.
Magyarul a hangolás teljesítmény-függő és ezt figyelembe kell venni.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA, sztem a hangszórót és a dobozt hangoljuk, és nem a zobel tagot, meg a hangváltót.
Én többnyire az AES ajánlásait próbálom követni, ha tudom (Vance Dickason is tag, asszem, elismerték a könyvét valamilyen díjjal talán...). A tervezett max. elmozdulásból kellene kiindulni, ettől függ, hogy a lineáris modellt érdemes-e használni. Elmozdulástól függően nemlineáris a B*l, az induktivitás, és a Cms értéke is. Tehát nincs könnyű helyzetben, aki nagy teljesítményekkel dolgozik. Smile

Válaszol
Hi !

Tom 1x már kérdeztem, de most had nek kelljen visszaolvasni. Melyik a legjobb a Vidis hszóró ? a HA17 meg a HA18 papiros ? a HA18 bol 4ohm verzió is rendelhető ?
Válaszol
Itt kérdezted: http://forum.hangszoro.net/viewtopic.php?p=1030#1030 A 'legjobb' persze érdekes fogalom....
A mélyhangszórók között ottvan a 4Ohmos Ha18. Csak nézni kell, jobban. Big Grin [Kép: glasez.gif]

Válaszol
shalafi66 Írta:Itt kérdezted: http://forum.hangszoro.net/viewtopic.php?p=1030#1030 A 'legjobb' persze érdekes fogalom....
A mélyhangszórók között ottvan a 4Ohmos Ha18. Csak nézni kell, jobban. Big Grin [Kép: glasez.gif]

köszi. igen tényleg nézni kéne .oh. HA18 nak egy 19 literes 49Hz re hangolt reflex láda szerintem jó is lenne Smile
Válaszol
az érzékenységet, dB/watt/m vagy 2,83V/m adjatok meg ?
Válaszol
Áááh, az is ottvan felül a táblázat fejlécében, Big Grin csak nem / hanem * 'dB*m*W' Wink De mivel a négy és nyolc Ohmos hangszóróké megegyezik, csak 1W lehet, egyébként közel 3dB különbség lenne.

Válaszol
shalafi66 Írta:Áááh, az is ottvan felül a táblázat fejlécében, Big Grin csak nem / hanem * 'dB*m*W' Wink De mivel a négy és nyolc Ohmos hangszóróké megegyezik, csak 1W lehet, egyébként közel 3dB különbség lenne.

jóvan na tegnap fáradt voltam Smile
Válaszol
Semmi gond. Smile Szívesen leírom én. Smile Fáradtnak lenni mondjuk kevésbé jó állapot.

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Persze, hogy a dobozt-hangszórót együtt hangoljuk, nem a váltót.
Nem is írtam ezt, viszont, ha nem a véglelges, beépített állapotban végezzük a behangolást, eltérhet a kapott eredmény az optimálistól.
Már nagyon várom, hogy mérhessek, hangolhassak, örüljek/mérgelődjek.
Kellemes hétvégi zenehallgatást kívánok!
Üdv! SMA
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég