A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Házimozi hangfalak
Ha nincsenek adatok, lemérném én is szívesen, de nem tudom, h. lenne-e értelme.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Eddig semmi nem jött a WP-től, de valószínű igazad lesz, hogy nem is fog, mivel nincs.

Na most olyat kérdezek amitől lehet az égnek áll a hajatok, de totál kezdő vagyok és még legyen mentségemre, hogy a 3-ik oldalon tartok a Klinger könyv olvasásában Wink Szóval olyat lehet-e, hogy a hangszóró ellenállását növeljük egy nagy teljesítményű ellenállás sorbakapcsolásával? .?. .?. .?.
Válaszol
Lehet, de nem javasolt. Csökken az érzékenység, romlanak a paraméterek (Qes, Qts nőnek).
Válaszol
Kezdek arra fele hajlani egyre jobban, hogy maradnak a polcon ezek a nagy dögök Wink
Válaszol
Ha 4 Ohmosak, akkor sorba kötve lehet 8 Ohmosnak használni, igaz ekkor már szép nagy doboz lesz. De egy dupla Band-Pass-os vagy iso-barikba rakva jó szubláda lehet belőle.
Válaszol
Mitől változik ez az ellenállás ha olyan dobozban van, és ha reflex? Azt olvastam, hogy ahogy változik a frekvencia úgy az ellenállás is, de ez le tud menni a Ohmos hangszórót nézve 4 alá (csak a doboztól, vagy más tényezőtől is)?
Válaszol
H2000 hangszórókból tudtok ajánlani hangszórókat építésre? Ami már kiforrott, szépen szól .zold. Elsősorban filmezésre, a zene utána jön. Az erősítő 5*85W max, 6Ohm-on 1KHz-en (így van megadva). Elméletileg tud 4 Ohmot, de a hátulján mindenhol 6 Ohm van írva, kivétel a front. Az erősítőben van valami átkapcsolási lehetőség, ha 4 Ohmosak lennének rákötve, gondolom a keletkező füst miatt... Szóval maradnék a 8 Ohm-nál .zold. Ha a magnatokat semmiféleképpen se lehet összehozni a frontba akkor olyan kellene ami esetleg egy kicsit mélyebre is megy. Külön mély ládát nem szeretnék.
Válaszol
Kedves arw és Többiek!

Igen, Én javasolnám a HA17-1544-634M 8 Ohm-os verzióban, olcsó és egész jó hangszóró, házi mozihoz. Magasnak a HG2,5-1544-639M szintén 8 Ohm-os.
Reflex-dobozzal elméletileg 45Hz-től működőképes, terhelhetősége elég.
Én is most készítem, a "Kétutas" oladalon megtalálhatod a leírást, ha érdekel. Házi mozihoz kell a szubbasszus, mert abban a csatornában szólal meg a mély-effektek zöme.
Lehet ezektől jobbat, drágábbat is venni, de nem szólnak jobban, csak másképp.
Üdv! SMA
Válaszol
Olvasom, köszi a segítséget neked és a többieknek is .zold.
Válaszol
arw!
Ha jól láttam, akkor az ellenállással van gondod. Először is tudni kell, hogy az ellenállás és az impedancia nem ugyanaz. Ellenálláson általában az egyenáramú (0 Hz) ellenállást értik, amit sima Ohm mérővel mérnek és ebbe nem játszik bele a hsz. tekercsének induktívitása. Az impedanciát egy adott frekvencián mérik, ami mindig több az egyenáramú ellenállásnál, mert a tekercs induktívitása és ahsz. egyéb mozgásból eredő indukálódott feszültségei is közrejátszanak. Ilyen impedancia görbét láthatsz a hangszórók adatlapján is. Ezeken látható, hogy a hsz. rezonancia frekvenciájánál kiugrik az impedancia, illetve a frekvencia növekedésével nő. A hangszórók névleges impedanciáját (Z) egy adott frekvencián (? Hz) mérik, ha jól tudom. Ez Pl. 8 Ohm. Az egyenáramű ellenállást ( és nem impedanciát) RDC-vel, vagy Re-vel jelölik.
Válaszol
subvoice írta: "A bandpassos témát azóta jobban átgondoltam és kiesik, a teljes doboz impedanciája ettől 4 ohm alá esne, amit nem tolerálna hosszú távon az erősítő. " Ezt nem értem .zold. Amit Lex te írtál az így ok, meg a könyvben is uez csak így érthetőbb volt .zold.
Válaszol
Subvoice úgy értette, hogy, ha a két 4 Ohmos hsz-t párhuzamosan köti, akkor 2 Ohmosat kapunk. Ezt nem bírják a "szobai" erősítők. Csak hogy, ez az adott frekire értendő (mit tom én mennyi, mondja már meg valaki!) Vagy úgy, hogy az egyik 4 Ohmos hsz-ed minimális impedanciája az egyenáramú ellenállása, azaz Zmin=Re=3,7 Ohm, ami ugye 4 Ohm alatt van és ez rendesen terheli az erősítőt. Bár a 4 Ohmon is használható erősítőket szerintem felkészítették erre, mert minden 4 Ohmos hangszóró Re-je 4 Ohm alatt van. A frekvencia függvényében a hsz impedanciája eléri az Re-t, ami kevesebb mint 4 Ohm.
Nézd meg ezen a képen az alsó ábrát az impedancia görbével. Link Itt 200 Hz környékén alacsonyabb az impedanciája a névleges 4 Ohm-nál. Az autós erősítők általában 4 Ohmra készülnek, mert a 8 Ohmos hsz-ek meghajtásához a 12 V-os táp kevés. Ezekez azerősítőket hídba is lehet kapcsolni (párhuzamosan) így akár 2 Ohmos hsz-eket (pl. két 4 Ohmos párhuzamosan) is meg tudnak hajtani.
Válaszol
Lex Írta:Subvoice úgy értette, hogy, ha a két 4 Ohmos hsz-t párhuzamosan köti, akkor 2 Ohmosat kapunk. Ezt nem bírják a "szobai" erősítők.
Hát akkó kösse őket sorosan Big Grin .haha.
De jobb megoldás lenne, két nyolc ohmost kötne páhuzamosan.
Sőt mégjobb ha lenne 16 ohmos verzsön belőlük...
Shalafi, lehet kérni 16 ohmos a hangszórókat? Smile Csak ne azt feleld, hogy kérni kérhetsz de nem kapsz Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
Úgy értettem, hogy csak 1 hangszóró is okozhat gondot (ami 4 Ohmos, az Re-je meg 3,7Ohm). De így már érthető. Köszi .zold.
Válaszol
subvoice sztem a váltásra gondolt, amiatt eshet sokkal 4 Ohm alá az impedancia.

Válaszol
A bandpassos verziót úgy gondoltam, hogy adott egy pl. 13 centis hangszóró egy kis zárt dobozban, amit a zárt doboz megfog. Ez szűrve nem lenne (az ilyen alacsony frekis szűrés nehézségei miatt), hanem az f3/f6 alatt rásegítene a dobozba épített bandpass. A probléma csak az, hogy mivel ezek párhuzamosan lennének kötve és a mélyhangszóró eleve 4 ohmos, a kettő eredője mindenképpen jóval 4 ohm alatt lenne.
Válaszol
Ahan. Ez viszont egy merész ötlet lett volna. Smile

Válaszol
Ok akkor a 30-as mélyek felejtősek. Közben azon gondolkoztam mi lenne ha 2db mély lenne egy dobozban és egy magas. A mélyek lennének mondjuk a HA17 1544-582-es a magas meg a HG2,5 1544-639. Na most azt olvasgattam, hogy nem ajánlott sorba kötni a hangszórókat, a párhuzamost előnyösebb (mélyekre gondolok). De ha ezek párhuzamban lennének akkor megint ott vagyok, hogy 4 Ohm. Lehet ezeket kérni 16 Ohm-os változatban, vagy nem akkora hátrány sorbakötni 2db 4 Ohm-ost? A magas ugye 8 Ohm, azzal nem lenne gond. Megfelelne-e ez a mély (2db) és ez a magas frontba? Az erősítő 6 Ohm-on 85W-t tud, ez így összhangban lenne? A hangszínszabályzón szeretem a mélyet feljebb tekerni .zold. És a hátsó dobozokba elég lenne ugyanebből a mélyből 1 db? Mert az igaz, hogy az erősítő mindegyik csatornán azonos teljesítményt ad, de ott háttérzajok vannak, ami gondolom nem venné igénybe a hangszórót. És a centerbe? Amiket láttam gyári dobozok ott kettő mély (mélyközép) van, ami kisebb átmérőjű. Követni kell azt, vagy elég oda is 1 db. A magasok persze a hátsó és center dobozban is 1 db HG 2,5 lenne. Smile
Válaszol
Szervusztok .
Lehet hogy még ma nekiálok leszabni az anyagot ,egy harmadik TL-nek.
Ki akarom próbálni ,hogy szól 2.5 utasként . Kérdésem :hogyan kellene váltani ezt a + hangszórót ?
Válaszol
Szerintem fussd át ezt és a többi topikot is! Érdemes. Most még nem olyan sok, viszont sok hasznos infót lehet szerezni.
Válaszol
Olvastam meg még fogok is. Sokminden így érthetőbb .zold. Az tuti, hogy H2000-es hangszórók, ebből a magas HG2,5, a mélyen vacillálok. A mélyből 2 db, reflexet akarok, és 8 Ohm-os legyen.
Válaszol
A reflex nem a hsz-re vonatkozik, hanem a dobozra. Bár a hangszóró paraméterei megszabják, hogy milyen dobozban szólna jól.
Válaszol
Igen a reflexnél az lemaradt .zold. Ha kijön egy literszám egy doboz tervező programnál, pl.: 50l, a továbbiakban azt is megadja, hogy milyen méretűek legyenek a doboz oldalai?
Válaszol
A legtöbb tervezőben igen. De te is változtathatod az arányokat (magas álló front, kocka alakú szub, ...) Van amelyikben nemcsak téglatest alakú lehet, hanem piramis, csonka gúla, kúp, hordó, gömb, ...
Válaszol
A Te frontod készül még vagy már kész? Végül is milyen hangszóró lett választva? Sorba lett 2db 4 Ohm-os vagy volt 15Ohm-os és párhuzamosan lett kötve?
Válaszol
A frontot csak tervezgetem, először egy szub-ot készítek, mert az könnyebb. Abban csak a reflex csövet kell hangolni. A váltó hangolást most elhalasztom. A frontba 2 db 634-es HA17-et rakok. Ennek van elég mélye, és a PP membrán miatt - ha jól tudom - alkalmasabb házimozi hangfalba. Mellé egy HG 2,5-639-es magas lesz. A soros-párhuzamos kérdést még nem döntöttem el. 2 db 4 Ohmost könnyebb beszerezni, mint 15 Ohmosat. A 6 Ohmos erősítőd Yamaha?
Válaszol
A 634-nél szinte mindegy az impedancia, ott úgyis külön kell gyártani minden darabot.
SzerK: Hat Ohmos cséve van hozzá párszáz darab, de a 4, 8, 15 Ohmos változat egyedi gyártásnak számít.

Válaszol
Ezt hogy érted?
Szerk: így már értem.
Válaszol
Nekem az erősítő 5*85W 6 Ohm-on. Elméletileg tudja a 4 Ohm-ot is, de bele tették a fülembe a bogarat, inkább legyen 8 Ohm-os a doboz (mindegyik) nem akarok füstölő erősítőt.

Tehát az elképzelés a következő lenne:

A front dobozok reflexek lenének, a hátsók és a center ha lehet szintén.

Front: 2db sorba kötött HA 18 1544-595
Center: 2db sorba kötött 2db HA 15 1544-478/4R
Hátsó: 1 db HA 18 1544-620

Mindegyik dobozban 1 db HG 2,5 1544-639

Ez így jó lenne? Magasoknál elég lenne a kisebb mágnessel szerelt változat?
Válaszol
arw Írta:A hangszínszabályzón szeretem a mélyet feljebb tekerni .zold.
Hát akkor neked inkább valami 31 centis hangszórót kéne venned,
mert én félteném az ettől kisebbeket (feltekert poti = többszörös teljesítmény)...

Az hogy 2 4 ohmos hangszórót sorba kötsz, nem jár semmilyen
negatívummal. Ha csak nem azzal, hogy kétszer akkora dobozba kell tenni
a két hangszórót, mint ha csak 1-et építenél be a dobozba...
Két 25-ös, 4 ohmos mély hsz sorbakötve, azt meg vagyok nyugodva Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
arw Írta:Front: 2db sorba kötött HA 18 1544-595
Mindegyik dobozban 1 db HG 2,5 1544-639

Ez így jó lenne? Magasoknál elég lenne a kisebb mágnessel szerelt változat?
Szerintem hiába kötsz sorba két HA18-at, nem fog elég mélyre menni, hogy ne
tekergesd a mély potit felfele... Inkább HA22-est vagy HA25-öst ajánlanék. De nem kell rámhallgatni.

Magasból pedig a nagyobb mágnessel szerelt, mágnesesen árnyékoltat javasolnám, mert a két mélyhangszóró kb. 2-3dB-nyit hangosodik,
ezáltal túlkiabálná a kismágnesű magasat. Ezzel a 639 árnyékolttal pedig
(ha jól számoltam) éppen azonos hangerőt érnél el, LPAD-ra sem lenne szükség.
Üdv, Péter
Válaszol
Ezért lenne jó a HA17-634, mert elég mélyre megy (33 Hz) és nem kell hozzá túl nagy doboz. Házimozihoz, meg nem lehet megúszni a szubot, hacsak be nem építed a frontba. Viszont ahogy nézem, a nagyobbak nem mennek elég magasra ahhoz, hogy a HG 2,5-ttel normálisan össze lehessen vágni, így kellene egy közép is. Ha jól okoskodok amatörként. Smile
Válaszol
Lex Írta:Ezért lenne jó a HA17-634, mert elég mélyre megy (33 Hz) és nem kell hozzá túl nagy doboz. Házimozihoz, meg nem lehet megúszni a szubot, hacsak be nem építed a frontba.
Dehogy megy az le 33Hz-ig.... honnan szedted? Milyen dobozkonstrukció? Reflex?
Üdv, Péter
Válaszol
arw,

szerintem ha már komplett házimozit építesz, használj azonos hangszórókészletet az összes dobozban, de a frontokban és a centerben mindenképpen.
Válaszol
topeti Írta:Dehogy megy az le 33Hz-ig.... honnan szedted? Milyen dobozkonstrukció? Reflex?
Igen, 60 literes dobozban 2db 634-es. Fb=33,6 Hz, F3=32,6 Hz.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég