A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Házimozi hangfalak
Lex Írta:Ezért lenne jó a HA17-634, mert elég mélyre megy (33 Hz) és nem kell hozzá túl nagy doboz. Házimozihoz, meg nem lehet megúszni a szubot, hacsak be nem építed a frontba. Viszont ahogy nézem, a nagyobbak nem mennek elég magasra ahhoz, hogy a HG 2,5-ttel normálisan össze lehessen vágni, így kellene egy közép is. Ha jól okoskodok amatörként. Smile

Ebből lenne 4 Ohm-os változat?
Válaszol
És a reakció ideje meg többszörösére nő, a hangja meg dörmögö dörmögihez fog hasonlítani. Minden
hszórónak van ideális térfogatú doboza, de ez már tul nagy ennek a (634-es) hangszórónak. Ha kettőt teszel
60 literes dobozba az határeset...
De egy ilyen hangszóró 15-20 literbe érzi jól magát (szerintem). És ne feledd, hogy az Fs közelében
(ahol megdolgoztatod a 33Hz-es Fb-re hangolással szegényt) kicsi a hszóró terhelhetősége.
Azaz ha jól megfingatod, hazavágod a hangszórót és rendelhetsz újat.

arw, 634-esből lehet kérni 4 ohmosat, de az már egyedi rendelésnek minősül. Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Az egyedi rendelés az ugyebár annyit jelent, hogy egy kis idő, amíg elkészül?
Válaszol
Nos mindenféleképpen olyan dobozt akarok amiben csak magas van és mély. Ez az első építés lenne, idézőjelben egyszerűbb dobozzal kezdenék, nem egy 3 utassal. Ha a mélyet nem tekerem oda, nem lenne szükség nagyobb hangszóróra 20-as 25-ösre. Szóval ha így nézzük akkor maradhatnak ezek a hangszórók azzal kiegészítve, hogy a centerben is ez a fajta van, valamint a háttérben? Maga az erősítő is kisebb teljesítményt ad le ha nagyobb ellenállású dobozok vannak rákötve, nem? Meg nem max hangerőn hallgatok zenét, vagy nézek filmet. Magába a centerbe és a hátsó dobozokba kell dupla mély a teljesítmény szempontjából (vagy más miatt) vagy elég 1-1 db 8 Ohmos? És akkor bonyolítanám még azzal is, hogy: ha a front dobozokban 2 mély van és ahhoz a mágnesesen árnyékolt nagyobb db-s dóm lenne akkor a centerbe és a hátsókba ha csak 1 mély van oda a gyengébb kisebb mágnesű magas kellene? Millió kérdés, győzzétek megválaszolni .zold. .zold. .zold.
Válaszol
arw Írta:Szóval ha így nézzük akkor maradhatnak ezek a hangszórók azzal kiegészítve, hogy a centerben is ez a fajta van, valamint a háttérben? Maga az erősítő is kisebb teljesítményt ad le ha nagyobb ellenállású dobozok vannak rákötve, nem? Meg nem max hangerőn hallgatok zenét, vagy nézek filmet. Magába a centerbe és a hátsó dobozokba kell dupla mély a teljesítmény szempontjából (vagy más miatt) vagy elég 1-1 db 8 Ohmos? És akkor bonyolítanám még azzal is, hogy: ha a front dobozokban 2 mély van és ahhoz a mágnesesen árnyékolt nagyobb db-s dóm lenne akkor a centerbe és a hátsókba ha csak 1 mély van oda a gyengébb kisebb mágnesű magas kellene? Millió kérdés, győzzétek megválaszolni .zold. .zold. .zold.

A centerben szerintem érdemes duplázni a mélyközepet, a hátsókban felesleges. Maximum akkor, ha diffúz hangképes szatellitet akarsz csinálni, ami szerintem szintén felesleges. Big Grin
Ha nincs nagy különbség az árnyékolt és a nem árnyékolt hangszórók között, akkor érdemes mindenhova ugyanolyat rakni.
Ami az erősítőteljesítményt illeti, szerintem normál szobai viszonyok között nem szűk keresztmetszet, még ha 4 ohmosak rajta a dobozok, akkor sem.
Válaszol
Kedves Mindenki!

Ha házi mozizáshoz készítetek hangsugárzót, Én azt javasolnám, azonosak legyenek, mert ez a hangzást döntően befolyásolja.
Nem kell a centernek sem nagyobb, vagy duplázott hangszóró, rosszabb lesz a hangja. ( Az Igazi Moziban is azonosak a hangsugárzók, a front csatornákban. )
Ja, az effekt-sugárzók pedig hasonló tónusúak hangzásban, mint a frontok.
Inkább 5, vagy 6 azonos hangsugárzó szóljon, annak jobb az eredő hangzása, mint vegyesen.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves Mindannyian!

A "H2000-Turbo" beüzemelésre került és egész jól szólnak, a front-csatornákban.
Ha olcsón akartok ilyesmit, ezek a hangszórók: HA17-1544-634M és HG2,5-1544-639M elég jók erre a célra.
Meg kell küzdeni azért velük.
Üdv! SMA
Válaszol
Ha nem gond, közzétennéd az egyéb adatokat? Méretek, váltó felépítés, csillapítás, anyagok, ... Persze, ha nem akarod verejtékes munkád gyümölcsét kiadni, azt is megértem.
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Mindent megírtam róla, részben itt a kétutasban megtalálod, részben pedig, az "elektro-fórum" oldalon, a "hangfal hangolása" cím alatt.
Még a mérési eredmények feldolgozása van hátra, majd ha kész és tudom, elküldöm topeti-barátunknak a kész képeket és Ő felteszi ide, valahova.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Kedves Lex és Többiek!

Mindent megírtam róla, részben itt a kétutasban megtalálod, részben pedig, az "elektro-fórum" oldalon, a "hangfal hangolása" cím alatt.
Még a mérési eredmények feldolgozása van hátra, majd ha kész és tudom, elküldöm topeti-barátunknak a kész képeket és Ő felteszi ide, valahova.
Üdv! SMA
Szia SMA!
Okés, ha kész lesz küldheted nyugodtan Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Lex Írta:Ha nem gond, közzétennéd az egyéb adatokat? Méretek, váltó felépítés, csillapítás, anyagok, ... Persze, ha nem akarod verejtékes munkád gyümölcsét kiadni, azt is megértem.

Szia Lex !
Megkerestem SMA irományát a dobozzal kapcsolatosan. Íme.

SMA Írta:Most a Zobel-tagot kihagytam és egész jó már a hangja. A mély előtt 0,84mH sorosan, 10uF párhuzamban,
a magasnál 4uF soros és 0,6mH párhuzamos váltó-tagok, valamint a jelszint-osztó, 2,2 Ohm soros és 15 Ohm párhuzamban a magassal.
A soros-osztó ellenállással párhuzamban van 1uF. Hangszórók azonos polaritással vannak bekötve.
Belső huzalozás 1,5mm2-es hangszóró vezeték, sodrott, színtelen szigetelésű.
Csillapítás: vatelin.
Ha jól emlékszem kevés vatelint használt, és azt is csak az oldalfalon.

Egy lehetséges, általam kiszámolt dobozméret:
Szélesség: 21 cm x Mélység: 31 cm x Magasság: 41 cm
Belső méretek (literben): 1,7 x 2,7 x 3,7 = 17 liter nettó térfogat.

Reflexcsőről nem tudok adatokat közölni, mert SMA nem csövet használt, de biztos meg tudja mondani,
milyen frekire hangolta, és akkor visszaszámoljuk neked reflexcsőre az értéket.
Utólag módosítania kellett a "reflexcsövet". A végleges "cső" méretébeől úgyis kiderül minden. SMA várjuk a méreteket Smile

ui.
Ha kell a váltóról kép, majd rajzolunk egyet neked.
Üdv, Péter
Válaszol
topeti, nagyon szépen köszönöm.
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Stimmel.
A doboz belmérete 20x27x32cm, szél, mély, mag.
A reflex-alagút 1,2cm magas, 16cm hosszú. Magyarul az előlap ennyivel, azaz 1,2cm-el alacsonyabb.
Merevítés a hátlapon középen keresztben 2x2cm-es léc, és a két hangszóró között, az előlapon is. Fa-ragasztóval ragasztva, csavarozva.
A csillapító-anyag a H2000-féle, de egy darab a három hangsugárzóba bőven elég volt, sőt. A H2000-kárpitanyagból is van a dobozban két oldalon és a mély mögött, aminek egy kis tuskóval meg van támasztva a mágnese, ezt takarja. Ez tulajdonképpen a reflex-alagút felső fele.
A tetőlap és hátlap kapott a csillapító-anyagból.
Kívülről is kárpitozott a doboz, más anyaggal.

Azért nem reflex-csövet használtam, mert azzal nagyobb lenne az előlap mérete. Ha csővel hangolunk, akkor laposabb, kevésbé mély doboz kellene, de nem szeretem a lapos hangsugárzókat. Ez azt az előnyt is adta, hogy viszonylag kicsi a hangsugárzó-homlokfelülete, ami hangzás szempontjából jó.
Láthatóak a képek még, amiket küldtem?
Ha igen, akkor azokon is látszik a lényeg.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves SMA!

Te másféle belméretet adtál meg, mint topeti. Most melyik a jó? A reflex 16 cm-es hossza már a behangolt méret? Mert írtad, hogy nem volt jó elsőre. Mekkora frekire van hangolva a reflex?
Válaszol
Szia Lex !

Mindkettő jó, mert a két doboz űrtartalma azonos. A kérdés csak az, neked az alacsonyabb, de picit szélesebb
vagy a keskenyebb, magasabb doboz tetszik jobban. Egy lehetséges reflexcső-méret: 5.4 cm belső átmérő, 16 cm hossz.
Mármint klasszikus cső, nem pedig alagút...
Üdv, Péter
Válaszol
Csakhogy SMA dobozai esetében az alagút szélessége függ a doboz szélességétől, így nem mindegy a méret. És a két méret nem teljesen azonos űrtartalmat ad.
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

A megadott méretben készültek a hangsugárzóim.
Az arányok a doboz esetében, hatással vannak a végső hangzásra.
Nekem kevés helyem volt, ezért lett reflex-alagút, ami doboz belméret-szélességű. 1,2x20cm, az 24cm2 felület, ez a behangolt méret, persze. De hosszabb lap kell, és abból kell levágni, ha kész belül minden és a helyén van a hangváltó, csillapító-anyag egyebek. Mérni kell és az alapján kicsit vágni, kb. 5mm-es lépésekben. Én 18cm-ről indultam, de vigyázat(!) az előlapot mérd hozzá! Azzal együtt jön ki a reflex-alagút hossza.

Egyre jobban szólnak a hangsugárzók, bár kissé magastónusú a hangjuk a kiemelés miatt, 1-4kHz között. Nem tudtam jobban lefaragni, akkor már sokat romlott a hangzás is, ha kiegyenesítettem az átvitelt. Esetleg 1mH-tekercs jobb lenne a mély előtt, de akkor beszakad 3-4kHz-en. Sad
Látszik majd a képeken, amit küldeni fogok.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves Mindenki!

Sikerült lefaragni a kiemelésen és jó maradt a hangzás.
Tulajdonképpen az üreg-rezonanciáját kell elnyomni a dóm-mögött és mindjárt szebben szól.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA, ha az az üreg rezonálna, az impedanciameneten jobban látszana. Kisebb rezonanciák 3200 és 8500Hz körül vannak. Valami másról lehet szó.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Üdv Mindenkinek!

Segítséget kérnék! Szakvéleményezné a tervem valaki aki jobban ért hozzá mint én? Front sugárzót építenék házimozi rendszerhez a köv. hsz-ból: mély: ha 18 620 közép: hb 12,5 326 magas: hg 2,5 639. Kersztezési freqvenciák: 1200 és 3800 Hz 6 db/okt váltóval. Doboz: 25 liter reflex rendszerű minimális csillapítással.

Előre is köszönöm!

Üdv: HorsePower
Válaszol
Nagy az űrtartalom, és a középhsz nem kell. Wink

Válaszol
Akkor kisebb doboz. Mondjuk kb 20 liter? A középtartomány nem fog nagyon kiesni középhsz nélkül? A 620-as ahogy néztem kb 1-1,2 Khz-ig jó.
Válaszol
A ha 18 is kb. 6000Hz-ig használaható, tehát a 3800Hz mondjuk jó lehet x-frekinek elsőre.... Persze egy kicsit számolni kéne hozzá...

Válaszol
Akkor marad kétutas reflex. Egyébként ezek a hsz-k megfelenek ilyen célra vagy van ennél jobb választás is?
Válaszol
Esetleg megpróbálhatod a subvoice által készített dobozt. HA17-634+HG2,5-639 17 literes dobozban.
Válaszol
:? Én olyat nem is csináltam...
Válaszol
SMA követte el. Smile
Én csak azt írhatom, én mit gondolok, nemtudom, neked mi lenne jó. Nekem jobban tetszik a papír mebmrános 620-as. Kétutasnak is jobb a kisebb lengőcséve miatt.

Válaszol
Ja, bocs, SMA csinált ebből.
Válaszol
Miből csináltál?
Válaszol
Bocs kicsit lelassultam! Szóval akkor a 620-as jónak tűnik.

Idézet:Én csak azt írhatom, én mit gondolok, nemtudom, neked mi lenne jó.

Köszi pont ezt kértem. Neked nagyobb tapasztalatod van ezekkel a hsz-kal (meg amugy is) mint nekem.
Válaszol
A 620-as érzékenybb mint a 634-es ahogy néztem, javítsatok ki ha nem jól tudom kb 3-4 db-el. Ez pedig frontsugárzóként minnél érzékenyebb kellene hogy legyen.
Válaszol
A 634 jobban terhelhető, jobb a mélyátvitele, mint a 620-nak. Az érzékenység végülis sokat nem számít sztem. Visszatérve: a 20 liter kb. jó lesz.

Válaszol
Akkor inkább a 634-est ajánlod?
Válaszol
Nem rossz az sem, de én jobban szeretem a 620-at. Smile Már nem merek ajánlani semmit, hátha nem fog tetszeni. Smile De ott a 626, is az is jó alternatíva, csak nincs mrérs róla...

Válaszol
Akkor maradt a 620 reflex ládába 639 magassal kétutasba. Holnap küldök egy rendelést ha számoltam (számoltattam a jbl-el .zold. ) hozzá hangváltót Ha lehet azt is véleményeztetném. Előre is köszi.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég