A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Videoton DC2002A
Találtam a pincémben szépen víz és pormentesen lecsomagolva egy a címben említett Dc2002a-hangdobozpárt, és ha már találtam a "megboldogult fiatalságom emlékére" szeretném felújítani, eredeti hangzásképűvé tenni.

Sajnos ami miatt ide írok az a tudatlanságomból adódóan lehet, sok amatör kérdés .oh.

A magas dómok nincsenek benne, ez mondjuk nem annyira baj, mert gondolom vannak hasonló, ha nem jobb hangzásképűek. De melyik típusú?

A mélyközepek is meghaltak. Erre szeretnék tanácsot kérni, merre is menjek vele.

A. Cseréljem? Ha igen akkor melyik típussal érdemes foglalkozni? Ha jól emlékszem akkor ezek gumiperemes hangszórók voltak.
B. Felújítassam? Ez csak akkor jöhet szóba ha megmarad az eredeti hangzáskép.

Persze ha cserélem a mélyet akkor már a papírközepeket is cserélném, legyen minden egyformán új.

Ahogy néztem szerencsére a keresztváltó nem károsodott, se a doboz, maximum az egyik patentot kell cserélni a filc keretén.

Sajnos átgugliztam az elmúlt napot, de egy konkrét technikai leírást sem találtam a gyári hangszórókról -bár lehet úgy könnyebb lett volna ha megvannak a számai is, mert a dc2002a-ra nemigen jött elő használható találat.

Mindezt azért erőltetem mert éppen most újítom fel a szetthez tartozó (ugyanígy pincében lelt) Cleopátrát, és nagyon szeretném az eredeti hangzásképét visszakapni.

Köszönöm a segítséget!
Válaszol
Szia!

először is: http://retronom.hu/node/4191

Másodszor. Ilyen dómot ma már nem kapsz. Én a helyedben bújnám a netet hibás vagy hiányos dc2002a-után és abból kiszedni a magasat. A közép és mély elvileg kapható mai modernebb formájában a Hangszóró2000 kft-nél. Szedni ki a mélyet és közepet és nézd (írd le ide) a mágnesen található számot. A keresztváltóba ha van elektrolit kondi azt is cseréld ki újra mert biztosan kivan száradva és ezzel jócskán megváltozott az értéke.

Örülök hogy vannak akik szeretik gyári állapotba hozni a régi cuccokat Smile
Sok sikert!

üdv: vava

ui: mi baja a mélynek hogy cserélni akarod?
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Én nem vagyok benne biztos, hogy annyira ragaszkodni kéne az eredeti hangképhez, nem volt az annyira jó. Wink

A mélyközéphangszórót nem lehet cserélni, csak javítani, mert nincs jelenleg 200mm-ben olyan H2000 hangszóró, ami hasonlítana a Videotonéra, a közép (-586) és magas cserélhető, bár magashangszóró sincs az eredetihez hasonló, de a HG2,5 megteszi talán, ha központos a szerelése. Valószíűleg a 464-es rajzszámű fér el jobban. Viszont a váltóban jelentősen csillapítani kell a közép és magashangszóróra jutó jelet, mert sokkal érzékenyebbek a régiektől és mert a tervezők már eredetileg is kihagyták a hangnyomásillesztést.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Helló uraim,
Először is köszi a válaszokat!

vava Írta:először is: http://retronom.hu/node/4191

Egen ezt énis megleltem, de kb ez a legkomolyabb segítség a neten... :S

vava Írta:Én a helyedben bújnám a netet hibás vagy hiányos dc2002a-után és abból kiszedni...

Sajnos a neten annyira el vannak szállva az eladók, hogy nem éri meg megvenni (7-15e/pár). Főleg hogy ismeretlen állapotban vannak és így lehet hogy ugyanolyan mint ami van. (vatera, teszvesz, apronet, hardverapro)

vava Írta:ui: mi baja a mélynek hogy cserélni akarod?

Hát húszonx év távlatából nem csodálkozom rajta, hogy a pereme meg van nyúlva, ezért elég hosszas a brummja, és recseg is...

A magasra meg, ha jól emlékszem, akkor a kilencvenes évek elején mintha kiszedtem volna cserére, de a budapesti Videoton márkaboltban (Arany János utca környékén volt valahol) már nem volt hozzá gyári alkatrész, és talán piezót akartak adni helyette? :?

shalafi66 Írta:Én nem vagyok benne biztos, hogy annyira ragaszkodni kéne az eredeti hangképhez, nem volt az annyira jó.

Hát, ha már a Cleót megpróbálom gyári állapotra hozni, akkor csak jobb lenne a hangdobozainak is azon a hangzásképen maradnia Wink Ez az igazi Retro feeling! Big GrinBig Grin

A HB 586-al csak az a bajom, hogy nem ismerem az eredeti hangszóró karakterisztikáját, azaz fogalmam sincs merre kéne a crossowert változtatni, hogy jó legyen, és ugyanígy a HG 2,5 463-nál is ez a bajom.
Egyébként, akkor valamelyik HA-20ast is beletehetném, hamár cserélek, de ekkor már a doboz karakterisztikáját is ismerni kéne.

Ezért gondoltam inkább a felújításra, mert nem akarok egy harsogó fadobozt építeni belőle ami lerázza magát a tartójáról, de szépen nem szól.
Az ajánlott 100Wos közép, 120Wos magas, meg egy általam keresett HA 55wos mélyközép azért elég vicces hangzásképet tudna szerintem produkálni, arról nem is beszélve hogy 4ohmról 8ohmra kerülne amit a Cleo valószínűleg nem tolerálna annyira jól sem teljesítményben sem hangképben, bár a mély tuti jól szólna Wink.
Válaszol
DaMega Írta:Hát, ha már a Cleót megpróbálom gyári állapotra hozni, akkor csak jobb lenne a hangdobozainak is azon a hangzásképen maradnia Ez az igazi Retro feeling!

A HB 586-al csak az a bajom, hogy nem ismerem az eredeti hangszóró karakterisztikáját, azaz fogalmam sincs merre kéne a crossowert változtatni, hogy jó legyen, és ugyanígy a HG 2,5 463-nál is ez a bajom.
Egyébként, akkor valamelyik HA-20ast is beletehetném, hamár cserélek, de ekkor már a doboz karakterisztikáját is ismerni kéne.

Ezért gondoltam inkább a felújításra, mert nem akarok egy harsogó fadobozt építeni belőle ami lerázza magát a tartójáról, de szépen nem szól.
Az ajánlott 100Wos közép, 120Wos magas, meg egy általam keresett HA 55wos mélyközép azért elég vicces hangzásképet tudna szerintem produkálni, arról nem is beszélve hogy 4Ωról 8Ωra kerülne amit a Cleo valószínűleg nem tolerálna annyira jól sem teljesítményben sem hangképben, bár a mély tuti jól szólna .

Nah ez így egy szép nagy sületlenség........... De csináld csak, ahogy szeretnéd, én nem szólok bele.

Annyit még, hogy a tervezők annakidején sem foglalkoztak a hangszórók "karakterisztikájával" Ezért lett olyan az a hangsugárzó is, amilyen.

Válaszol
shalafi66 Írta:Annyit még, hogy a tervezők annakidején sem foglalkoztak a hangszórók "karakterisztikájával" Ezért lett olyan az a hangsugárzó is, amilyen.

Ettől lettek jellegzetesek, egyediek Big Grin
Válaszol
shalafi66 Írta:Nah ez így egy szép nagy sületlenség........... De csináld csak, ahogy szeretnéd, én nem szólok bele.

Annyit még, hogy a tervezők annakidején sem foglalkoztak a hangszórók "karakterisztikájával" Ezért lett olyan az a hangsugárzó is, amilyen.

Hát ebben az esetben kérlek homályosítsd fel elmémet, hogy miért is sületlenség. Nem véletlenül tettem fel itt kérdéseket! Átvitt értelemben énis le tudok hülyézni bárkit, de lehet meg is próbálom indokolni is.

Egyelőre nem értem miért jó az nekem hogy egy 4 ohmos hangdobozból 8-ast csinálok egy 4 ohmos erősítőhöz, és azt se, hogy miért is kell nekem egy ~30-50w körüli hangdobozba 100W körüli hangszórókat beletennem, és ehez crossowert is cserélnem. (ez alsó hangon is annyi mintha építenék egy új hangdobozt) Tehát kérlek mond már meg miért sületlenség amit írtam? Télleg érdekel, mert tanulni akarok! (és ez nem genyázás, tényleg)

Arról meg nem is beszélve, hogy a hangszóró karakterisztikája azért fontos, hogy ugyanúgy -legalábbis hasonlóan- szóljon mint az eredeti.

Ha hifit akarok akkor a párszázezres hangcuccomat használom, ez egy korhű cucc lenne ami úgy szól ahogy 78-ban kellett neki.
Válaszol
DaMega Írta:Hát ebben az esetben kérlek homályosítsd fel elmémet, hogy miért is sületlenség. Nem véletlenül tettem fel itt kérdéseket! Átvitt értelemben énis le tudok hülyézni bárkit, de lehet meg is próbálom indokolni is.

Egyelőre nem értem miért jó az nekem hogy egy 4 Ωos hangdobozból 8-ast csinálok egy 4 Ωos erősítőhöz, és azt se, hogy miért is kell nekem egy ~30-50w körüli hangdobozba 100W körüli hangszórókat beletennem, és ehez crossowert is cserélnem. (ez alsó hangon is annyi mintha építenék egy új hangdobozt) Tehát kérlek mond már meg miért sületlenség amit írtam? Télleg érdekel, mert tanulni akarok! (és ez nem genyázás, tényleg)

Arról meg nem is beszélve, hogy a hangszóró karakterisztikája azért fontos, hogy ugyanúgy -legalábbis hasonlóan- szóljon mint az eredeti.

Ha hifit akarok akkor a párszázezres hangcuccomat használom, ez egy korhű cucc lenne ami úgy szól ahogy 78-ban kellett neki.

Azért írja szerintem, mert a fogalmazásod olyan, hogy az átalakításhoz/felújításhoz szükséges műszaki alapok meglétét erősen megkérdőjelezik...
Válaszol
Ghee Írta:Azért írja szerintem, mert a fogalmazásod olyan, hogy az átalakításhoz/felújításhoz szükséges műszaki alapok meglétét erősen megkérdőjelezik...

Teljesen azt hittem, hogy ha az ember kérdez, akkor azért van a topik, hogy segítsenek benne, s ha valami olyat ír ami nem valós, vagy tévedésen alapul, akkor javítsák a hozzáértők, tanítsák... Főleg ha kéri is...

Mindenesetre azt hiszem 4db csavar kicsavarása, 3x2db kábel megfelelő helyre való felforrasztása, a megfelelő hangszórók igényes behelyezése s beragasztása és ugyanazon 4db csavar visszacsavarása azt hittem nem diplomaigényes... Most nem arról volt szó hogy egy 21,5les dobozba vágott 20,10 és 8mm-es furatba akusztikailag milyen az ideális impedanciáju hangszóró hány mm lengéssel, esetleg hány mm-es hangolócsóvel, bandpass, reflex, vagy akármilyen ládává építve, hanem egy egyszerű kérdés volt, mit érdemes csinálni?
A. felújítani a rossz hangszórót, vagy
B. újat tenni bele, és ha újat akkor mi az ami megegyezik vele, vagy legalábbis nagyon hasonló.

Viszont az annál inkább szükséges villamosmérnöki diploma/hangtechnikusi végzettség ahhoz ezek szerint, hogy megértsem miért jó nekem egy teljesen más hangzásképű ohm értékű és nagyobb teljesítményű hangszóró berakása hogyha korhű és eredetivel megegyező hangzásképet s teljesítményt szeretnék elérni...

Ennyi. Lehet azt kellett volna írnom, hogy nem felújítani szeretném, hanem renoválni, és akkor mindenki vágja, hogy nem átépíteni szeretném, hanem az eredetivel megegyező állapotba hozni. Ennél egyszerűbben már nem tudok fogalmazni.

Mindegy ezt a fórumot többen több helyen is ajánlották (pH!, stbstb) hogy valóban Videotonos témában járatos kockák és volt dolgozók járnak ide akikkel jól el lehet dumálni ebben a témában, valamint sok tanácsot kap az ember korhű állapot visszaállítására.

Tehát ismételten felteszem a kérdést:

Mit érdemes tenni ezzel a szerencsétlen dobozzal?

A. felújítani a mélyközepeket?
B. kicserélni a mélyközepeket, de ha kicserélem milyenre ami 4 ohm-os?
C. milyen magasat érdemes keresni bele ami 4ohm-os?
D. ha minden kötél szakad és nincs 4 ohm-os hangszóró elérhető, akkor milyen hangszórót érdemes venni, és a crossovert merre érdemes változtatni ahhoz, hogy az eredetihez hasonló hangzásképe legyen a Cleopátrával? (bár ezt a szomszéd hangdobozépítő topikból is ki tudom bogarászni) Bár ez utóbbihoz nem fűlik a fogam mert nem szeretnék új hangdobozt építeni belőle.
Válaszol
Rajtam ne múljon, én szívesen megteszem.

Idézet:igazi Retro feeling
hja, persze ettől még nem lesz jól működő.
Idézet:A HB 586-al csak az a bajom, hogy nem ismerem az eredeti hangszóró karakterisztikáját
én ismerem. Ez az, ami mostanában legjobban hasonlít az ererdetire.
Idézet:azaz fogalmam sincs merre kéne a crossowert változtatni, hogy jó legyen
Amerre jeleztem, a közép és magas érzékenységét legalább egy szintre kell hozni a mélyközépével. Ez a minimum. Persze akkor valószínűleg fölöslegessé válik a Cleo loudnesse.
Idézet:Egyébként, akkor valamelyik HA-20ast is beletehetném, hamár cserélek,
Nem, nem tehetnéd, az előbb írtam, miért nem.
Idézet:de ekkor már a doboz karakterisztikáját is ismerni kéne.
Az micsoda?
Idézet:mert nem akarok egy harsogó fadobozt építeni belőle ami lerázza magát a tartójáról, de szépen nem szól.
Akkor talán nem kéne ragaszkodni az eredeti állapotához.
Idézet:Az ajánlott 100Wos közép, 120Wos magas, meg egy általam keresett HA 55wos mélyközép azért elég vicces hangzásképet tudna szerintem produkálni,
Miért, mi köze van a wattoknak ahhoz, hogy hogyan szól egy hangszóró? .sokk.
Idézet:arról nem is beszélve hogy 4Ωról 8Ωra kerülne amit a Cleo valószínűleg nem tolerálna annyira jól sem teljesítményben sem hangképben,
Hát a Cleó legfeljebb örülni tud a magasabb terhelő impedanciának, ez nem csöves erősítő. A hangsugárzó pedig továbbra is 4 ohmos maradna, csak kisebb soros ellenállásokra volna szükség a magas és középhsz csillapításához. Konstrukciós szempontból így volna jobb. De van mindegyik hangszórónak 4 ohmos változata is, csak azoknál nagyjából ugyanoda jutnánk, mint a 8 ohmosokkal, a soros ellenállás miatt megnőne kissé az impedancia, amit ugyanúgy L-paddá alakított csillapítással lehetne kompenzálni. Viszont a 8 ohmossal ezt is könnyebb megtenni.

Válaszol
Idézet:Teljesen azt hittem, hogy ha az ember kérdez, akkor azért van a topik, hogy segítsenek benne, s ha valami olyat ír ami nem valós, vagy tévedésen alapul, akkor javítsák a hozzáértők, tanítsák... Főleg ha kéri is...
Nem, ez nem így van. Te nem segítséget kértél, hanem saját elméleteid és kikötéseid voltak, és jelenleg is vannak, amik megakadályozzák a a segítségnyújtást.
Idézet:Mindenesetre azt hiszem 4db csavar kicsavarása, 3x2db kábel megfelelő helyre való felforrasztása, a megfelelő hangszórók igényes behelyezése s beragasztása és ugyanazon 4db csavar visszacsavarása azt hittem nem diplomaigényes...
Viszont ez nem így működik. Olyan hangszórók nincsenek, mint amilyenek az erdetiek voltak, a maiak jobbak, de másfélék. És a javítás sem egy életbiztosítás, mert egyáltalán nem mindegy, ki, és hogyen csinálja, illetve a hangszóróknak eleve van öregedési folyamata, a Videotonok mágnesei idővel szétesnek, sokat romlanak, ennyi idő után nem biztos, hogy sok közük van az eredeti hangszóróhoz.
Idézet:Most nem arról volt szó hogy egy 21,5les dobozba vágott 20,10 és 8mm-es furatba akusztikailag milyen az ideális impedanciáju hangszóró hány mm lengéssel, esetleg hány mm-es hangolócsóvel, bandpass, reflex, vagy akármilyen ládává építve,
Nem tudom, én ilye nem olvastam sehol. Szóval ebben a topikban erről nem volt még szó. A helyzet ezzel szemben az, hogy adott egy 20 liter körüli zárt doboz, amihez azért nem árt a megfelelő és hozzávaló mélyközepet használni.
Idézet:hanem egy egyszerű kérdés volt, mit érdemes csinálni? A. felújítani a rossz hangszórót, vagy B. újat tenni bele, és ha újat akkor mi az ami megegyezik vele, vagy legalábbis nagyon hasonló.
Már leírtam legelőször is, hogy mivel mit lehet tenni, és mik a ma alkalmazható hangszórók.
Idézet:Viszont az annál inkább szükséges villamosmérnöki diploma/hangtechnikusi végzettség ahhoz ezek szerint, hogy megértsem miért jó nekem egy teljesen más hangzásképű Ω értékű és nagyobb teljesítményű hangszóró berakása
Arab egy. A hangszóróknak teljesítménye nincs, terhelhetőségük van, és ez a leglényegtelenebb paraméterük, a választáskor ilyet figyelembe venni nem érdemes. Másrészt az általam ajánlott hangszórók mindegyikének megegyezik a terhelhetősége az eredeti típussal. Arról én nem tehetek, hogy Te nem ismered a Vidoton hangszórókat, ennek ellenére sommás véleményeket fogalmazol meg, és hülyeségnek gondolod az ajánlásaim.. Kissé fura.
Idézet:hogyha korhű és eredetivel megegyező hangzásképet s teljesítményt szeretnék elérni...
Arab kettő. Hagyjuk már a teljesítményt, nem vasalóról vagy porszívóról van szó. Az elektrodinamikus hangszórók nem a terhelhetőségük miatt szólnak jól vagy rosszul.
A korhűhöz való esztelen ragaszkodás meg nem biztos hogy olyan jó ötlet, ha tudjuk, miről van szó. Másrészt olyan hangszórók, mint amik az eredeti hangszugárzóban vannak ma már nem készülnek.
Idézet:Ennyi. Lehet azt kellett volna írnom, hogy nem felújítani szeretném, hanem renoválni
Mert a kettő ugyanazt jelenti. Valószínűleg a restaurál kifejezésre gondolhattál....
Idézet:Mit érdemes tenni ezzel a szerencsétlen dobozzal?
Big Grin Hányszor kell még leírni?

Válaszol
DeMega!

Shalla nagyon jó dolgokat mond!. Nála jobban senki nem ismer egy hangszórót/hangsugárzót sem. Főleg a Videotonokat ésh2000-eket. Hallgass rá. Nem akar ő rosszat!

A gyári állapot visszaállítása csaknem lehetetlen. Mai hangszórókkal lehet pótolni a meglévőket de azzal teljesen más (jobb) lesz mint az eredeti. De ehhez a váltót is teljesen át kell formálni. Nehéz ügy.

üdv: vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Kb mintha előröl kezdenél egy 3 utas dobozt összerakni, azzal a hátránnyal, hogy a dobozméret adott.
Válaszol
Köszönöm, az eddigieket, lassan már egy halandó számára is kezd érthetővé válni Smile

A Watt- kérdésben teljesen igazad van az a terhelhetőség, csak mivel a köznyelvben inkább teljesítménynek nevezik ezt is -és mivel én nem hangtechnikus/villamosmérnök vagyok- gondoltam levágjátok, hogy mire gondoltam. (mellesleg én megértem amikor sóról beszélnek az emberek, és nem kérdem hogy milyen só? NaCl? KCl? CuSo4? netán valamelyik bonyolultabb szerves?) Smile nade mostmár tényleg befogom, és megpróbálok alkalmazkodni, mert valóban szükségem van a segítségetekre.

shalafi66 Írta:De van mindegyik hangszórónak 4 Ωos változata is, csak azoknál nagyjából ugyanoda jutnánk, mint a 8 Ωosokkal, a soros ellenállás miatt megnőne kissé az impedancia, amit ugyanúgy L-paddá alakított csillapítással lehetne kompenzálni. Viszont a 8 Ωossal ezt is könnyebb megtenni.

Nah itt haladta meg a tudásom a dolog ezt elmagyaráznád, vagy ha van itt olyan topik ami ezzel foglalkozik, akkor adnál javaslatot, hogy melyik?
Kb annyit tudok az L-padról, hogy egy több áramkörös ellenállás sorozat, amit akár egy potméterrel lehet szabályozni, és a profi passzív crossoverekben használják a csillapítás fix értéken tartásához... De kb ennyire érdekelt a téma eddig, hogy ezt valahol olvastam valamikor.

shalafi66 Írta:Arról én nem tehetek, hogy Te nem ismered a Vidoton hangszórókat, ennek ellenére sommás véleményeket fogalmazol meg, és hülyeségnek gondolod az ajánlásaim.. Kissé fura.

Én ilyet soha nem mondtam. ( Te is csak lesületlenségezted amit kérdeztem, erre céloztam amikor
Idézet: Hát ebben az esetben kérlek homályosítsd fel elmémet, hogy miért is sületlenség. Nem véletlenül tettem fel itt kérdéseket! Átvitt értelemben énis le tudok hülyézni bárkit, de lehet meg is próbálom indokolni is.
ezt írtam)
Viszont megkérdőjeleztem hogy szükségem van-e egy 21 éves hangdoboz lényegében újraépítésére, amikor nincs szükségem egy újabb huszonezer/darabos dobozkészletre. Bocsánat, ha úgy érezted, hogy hülyeségnek gondoltam... Viszont az tény, hogy én nem ismerem a Videotont, és ezért is jöttem ide, de ezt az első Hszben is leírtam.
Idézet:Sajnos ami miatt ide írok az a tudatlanságomból adódóan lehet, sok amatör kérdés
Lehet nem vagyok szimpi, vagy fogalmam nincs. Ne akarom, és nem is akartam a tudásod megkérdőjelezni, mert nálam tuti jobban értesz hozzá, csak egyszerűen nem értettem, hogy miért jó ez nekem. Decc óll.
Válaszol
DjTaRsY Írta:Kb mintha előröl kezdenél egy 3 utas dobozt összerakni, azzal a hátránnyal, hogy a dobozméret adott.

Nah ezt nem akarom...
Válaszol
Milyensó? Big Grin Konyhasó. És abból már tudod. Vagyis tudnád, ha nem lenne néha a valóságban kicsit más is az NaCl mellett...
Idézet:Én ilyet soha nem mondtam.
De azért wattok alapján kihoztad h. nemjók az ajánlott hangszórók.

Nah, utolsó mondatom a témában, ha neked az úgy jobb, és megnyugtat a tény, cseréld hát a jelenlegi 4 ohmos H2000 hangszórókra, végülis más is ezt teszi, miután fehérváron járt, gondolom ezt ajánlják neki azok, akik szerint ezek videoton hangszórók.

Válaszol
shalafi66 Írta:Milyensó? Big Grin Konyhasó. És abból már tudod. Vagyis tudnád, ha nem lenne néha a valóságban kicsit más is az NaCl mellett...
Idézet:Én ilyet soha nem mondtam.
De azért wattok alapján kihoztad h. nemjók az ajánlott hangszórók.

Nah, utolsó mondatom a témában, ha neked az úgy jobb, és megnyugtat a tény, cseréld hát a jelenlegi 4 Ωos H2000 hangszórókra, végülis más is ezt teszi, miután fehérváron járt, gondolom ezt ajánlják neki azok, akik szerint ezek videoton hangszórók.

Köszi sokat segítettél... Kérdeztem az l-padról erre megint... áhh, hagyjuk!

Úgy látszik hiába kérdezek bármit, mindig visszajön valamibe a belekötés...

(egyébként eltérő w és ohm értékekből vetődött fel a dolog hogy "nem va-gyok biz-tos ben-ne, hogy jól szól-na a vég-e-red-mény" nameg akkor még crossover cserére nem is gondoltam, és mintha kérdeztem is volna, hogy "nem értem miért jó?" először sületlenség, majd kaptam rá nagynehezen választ. )

Köszönöm a segítséget, a topikot lehet törölni a felhasználó nevemmel együtt! THX.
Válaszol
Nem tudom, én beírtam a keresőbe, hogy L-pad, és kijött rá ez: [L-Pad] Sztem erre minden halandó emberi lény képes. Vagy nem?

Idézet:belekötés
Nincs semmiféle belekötés, de ha valaki valamit csinál, akkor csinálja rendesen. Nekem ez a véleményem. Ha meg úgyis saját elképzelései vannak, akkor minek kérdez?

Idézet:nem va-gyok biz-tos ben-ne
Nem, te határozottan azt írtad, h. nem lenne jó, se a kleó nem szeretné, se te, mert
Idézet:Az ajánlott 100Wos közép, 120Wos magas, meg egy általam keresett HA 55wos mélyközép azért elég vicces hangzásképet tudna szerintem produkálni

Idézet:először sületlenség, majd kaptam rá nagynehezen választ
Már ne haragudj meg, de szerinted kinek van kedve ahhoz, hogy féloldalon át javítgassa a hozzászólásodban leírt butaságokat? Ráadásul úgy, hog még csak eredménye sincs?

Ha nem tetszik az én megoldásom, akkor nem kötelező használni, valaki biztos tud ajánlani majd jobbat (mondjuk nem valószínű). Esetleg jobban tetszőt, ami "retrósabb" lesz. Magyarul talán még rosszabb, mint az eredeti volt.

Ui: ez nem a törölgetések fóruma, itt semmi nem tűnik el, amit egyszer leírtak.

Válaszol
Idézet:Az ajánlott 100Wos közép, 120Wos magas, meg egy általam keresett HA 55wos mélyközép azért elég vicces hangzásképet tudna szerintem produkálni

Itt korántsem az elektromos terhelhetőség a lényeges. Az csak egy jó dolog, hogy mondjuk a magasnak 120W a zenei terhelhetősége. Ami egy rendszerél számít, az a hangszórók érzékenysége. Egy közép vagy egy magassugárzó mindíg (legtöbbször) nagyobb érzékenységgel rendelkezik, mint egy mélyközép. Ennél fogva csillapítani kell őket, illeszteni egymáshoz, ezt végzi el az LPAD. Ahhoz, hogy 3dB-lel halkapp legyen egy sugárzó, felezni kell a rá adott teljesítményt, ha 6dB-lel, akkor negyedelni. Így könnyen meglehet, hogy szobai körülmények között nem fog mondjuk 5W-nál többet kapni a magas, vagy a közép.
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Idézet:sugárzó
sugárzó, ha dobozba építed.

Válaszol
Shalafi ma nagyon szőrszálhasogatós kedvében van Big Grin
Nem én vagyok hülye.. a világ nem normális Smile
Válaszol
Hát nemtom, nekem nem mindegy, hogy dobozban van, vagy szabadon. Wink Ajánlom a másik fórum egyik hozzászólását: http://forum.audiodiy.hu/viewtopic.php?p=53038#53038

Válaszol
Utolsó HSZ-ként egy nyílt levél az utolsó PŰ-mből.

Hi,

Én csak annyit akartam volna megtudni, hogy azt a sz@ros Videotont milyen hangszórókkal pakoljam meg, hogy szóljon. Ennyi, se több se kevesebb... Nem akartam belőle Hifi cuccot építeni, mert arra van nem 10, de nem is 1-200e-s cuccom. Egyszerűen a kertbe akartam használni, a hozzá való frissen felújított Videoton Cleopatra-val... Próbáltam párféleképpen leírni, de esélytelen, mindegy, nem gáz, már nem érdekel. Egy Somogyis disztroval beszéltem, elég barátságos és segítőkész hangnemben, nem volt semmi értetlenkedés, semmi "akadályoztatás" a "saját elméletek és kikötések" miatt, elsőre megértették ugyanezt a kérdést, már meg is van a cumó hozzá, nem kellett semmilyen "Lpad", semmilyen plusz vásárlás (kondi csere természetesen volt), és nagyjából ugyan olyan mint volt.
Ennyi volt a dolog lényege, és ennyi volt a feladat is.

A Hangszoro.net meg bukott egy pozitív ajánlást és egy ~10e-s bevételt, ami gondolom nem veri földhöz. (Azért a XXI.szban szerintem nem ez a megfelelő stílus az ügyfelek/érdeklődők felé még, ha oly kevéssé hozzáértők a nagy és szent hangfalépítéshez mint én.)

Azért köszönöm azt a pár mailt és Pü-t. Csak volt aki megértette mit is akartam...

Üdv:
DaMega - aki mostmár végleg távozott innen!
Válaszol
Hát ez gáááz....
Szerintem meg önnek/neked kellett volna picikét végiggondolni az információtartalmat amik válaszként érkeztek és mérlegelni,és leszűrni azt ami kell.
no mind1,csak a kertszomszédokat sajnálom Big Grin
Biztos vagyok benne,h. a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni.
Válaszol
DaMega Írta:és nagyjából ugyan olyan mint volt. Ennyi volt a dolog lényege, és ennyi volt a feladat is.
Az teljesen kizárt. A SAL fényévekre van még a Videotontól is.

Egyébként, minden szükséges ajánlást megkaptál ahhoz, amit kértél, a hozzászólások őrzik a nyomait, hogy Te nem akartál élni vele, arról én nem tehetek. .sokk. Csak nem igazán értem, miért épp rajtam, vagy ezen a fórumon vezeted le ilyen dühödt és ostoba hozzászólások írásával.

Idézet:A Hangszoro.net meg bukott egy pozitív ajánlást és egy ~10e-s bevételt
Az közel sem biztos. ;-) Sőt valószínűleg nem, ugyanis Videoton hangszórókkal kapcsolatban még mindig ez az egyetlen olyan netes fórum az országban, ahol megbízható információkhoz lehet jutni. És aki elolvassa a topikot ezek után, az nem fog a Te megoldásod szerint a SAL-hoz folyamodni .zold ha Videoton dobozba akar hangszórót.

Válaszol
No, és ha már itt tartunk, leírom újra, összefoglava, mi a teendő a DC2002-vel.

1. A mélyközéphangszóró NEM cserélhető, sem H2000, sem SAL, sem másféle típusra, csak a Videoton eredetije, vagy pedig azzal megegyező HA20/1014 vagy HA20-401 hangszóró használható a régi zárt dobozban. Tehét alapsetben az én javaslatom a régi mélyközép javítása.

2. Középhangszóró. Itt inkább cserélni érdemes HB10-586-ra, mert a régi Videoton hangszórók mágnesei sokat öregednek idővel, és a jelenleg gyártott középhangszórók jóval magasabb szinten vannak a régiekhez képest. Viszont az érzékenységük is nőtt valamelyest, és a hangsugárzóban eredetioleg sem volt rendben az átvitel egyensúlya, tehát egy ellenállás-osztóval kompenzálni kell értéke: (1R x 4,7R) az 1 ohm a hangszróval sorosan, a 4,7 a hangszóróval párhuzamosan kapcsolva. Egész nyugodtan lehet a hsz kivezetéseire is forrasztani.

3.Magashangszóró.
a) Az eredti nem Videoton, szóval legjobb ha megőrizzük, vagy ha sérült, akkor ajánlott javíttatni. Annyi módsoítás vonatkozik rá, hogy egy 1,5 ohmos soros ellenállással csillapítani kell ennek is az érzékenységén.
b) Ha semmiképp nem sikerül megjavítani, vagy hozzájutni egy eredeti példányhoz, akkor a HG2,5-463 jöhet szóba helyette, a 1,5 ohm soros ellenállásra viszont ennél is ugyanúgy szükség van.

4. Hangváltó. Álatlánosan vonatkozik minden Videoton hangsugárzóra, hogy a váltóban Csak az elektrolit kondikat szabad cserélni, a fóliákat békén kell hagyni (ha nincs fizikai sérülésük), ugyanis a Remix alkatrészek még mai szemmel nézve is elég jó színvonalat képviselnek. Elkókat általában azonos értékű jó minőségű új elektrolitra érdemes cserélni, ha nehezen megoldható, akkor marad a fólia, a H2000-nél többnyire beszerezhetőek a szükséges alkatrészek.

Válaszol
Hmm...
Hát ha ezt leírtad volna lehet hogy egy rossz szavam nem lett volna...
De mivel nem ezt és nem így írtad le...
De, ha mostmár így leírtad, akkor megköszönöm a segítséget az utókor számára! Smile

(Gondolom se a HA20-1014, se a HA20-401 nincs gyártás alatt, mert a honlapon nem lelni...)

shalafi66 Írta:No, és ha már itt tartunk, leírom újra, összefoglava, mi a teendő a DC2002-vel.

1. A mélyközéphangszóró NEM cserélhető, sem H2000, sem SAL, sem másféle típusra, csak a Videoton eredetije, vagy pedig azzal megegyező HA20/1014 vagy HA20-401 hangszóró használható a régi zárt dobozban. Tehét alapsetben az én javaslatom a régi mélyközép javítása.

2. Középhangszóró. Itt inkább cserélni érdemes HB10-586-ra, mert a régi Videoton hangszórók mágnesei sokat öregednek idővel, és a jelenleg gyártott középhangszórók jóval magasabb szinten vannak a régiekhez képest. Viszont az érzékenységük is nőtt valamelyest, és a hangsugárzóban eredetileg sem volt rendben az átvitel egyensúlya, tehát egy ellenállás-osztóval kompenzálni kell értéke: (1R x 4,7R) az 1 Ω a hangszróval sorosan, a 4,7 a hangszóróval párhuzamosan kapcsolva. Egész nyugodtan lehet a hsz kivezetéseire is forrasztani.

3.Magashangszóró.
a) Az eredti nem Videoton, szóval legjobb ha megőrizzük, vagy ha sérült, akkor ajánlott javíttatni. Annyi módsoítás vonatkozik rá, hogy egy 1,5 Ωos soros ellenállással csillapítani kell ennek is az érzékenységén.
b) Ha semmiképp nem sikerül megjavítani, vagy hozzájutni egy eredeti példányhoz, akkor a HG2,5-463 jöhet szóba helyette, a 1,5 Ω soros ellenállásra viszont ennél is ugyanúgy szükség van.

4. Hangváltó. Álatlánosan vonatkozik minden Videoton hangsugárzóra, hogy a váltóban Csak az elektrolit kondikat szabad cserélni, a fóliákat békén kell hagyni (ha nincs fizikai sérülésük), ugyanis a Remix alkatrészek még mai szemmel nézve is elég jó színvonalat képviselnek. Elkókat általában azonos értékű jó minőségű új elektrolitra érdemes cserélni, ha nehezen megoldható, akkor marad a fólia, a H2000-nél többnyire beszerezhetőek a szükséges alkatrészek.
Válaszol
Leírtam korábban is, csak nem így egyben, hanem részletekben, de minden infó fellelhető a topik első hozzászólásaiban. Szóval ez nem igaz:
Idézet:mivel nem ezt és nem így írtad le...
Idézet:Gondolom se a HA20/1014, se a HA20-401 nincs gyártás alatt, mert a honlapon nem lelni...
Talán mivel a H2000 nem Videoton hangszórókat gyárt. Ennyi idő után azt hittem volna, hogy legalább ennyi leesik. Másrészt a legelső mondat, amivel indítok:
shalafi66 Írta:1. A mélyközéphangszóró NEM cserélhető, sem H2000, sem SAL, sem másféle típusra,

Én egyszerűen nem tudom felfogni, hogy minek írom, ha nem olvasod továbbra sem, és minek köszöngeted, ha nem érdekel, illetve nem érint. Az utókor maga is meg tudja köszönni. Ha akarja.

Ui: ha érdemi hozzászólás nem születik, az előzőhöz hasonlók mennek az Off topikba. Köszönet.

Válaszol
shalafi66 Írta:Talán mivel a H2000 nem Videoton hangszórókat gyárt.
Egyébként a főoldal fejlécében ez van:"Hangszóró2000kft Videoton hangszorók gyártása", és ez a lap HTML neve is... LOL
shalafi66 Írta:Ennyi idő után azt hittem volna, hogy legalább ennyi leesik. Másrészt a legelső mondat, amivel indítok: 1. A mélyközéphangszóró NEM cserélhető, sem H2000, sem SAL, sem másféle típusra,
és ugyaneben a mondatban így folytatod:
shalafi66 Írta:csak a Videoton eredetije, vagy pedig azzal megegyező HA20/1014 vagy HA20-401 hangszóró használható a régi zárt dobozban.

Jah, hogy amit ajánlasz "HA" akármennyi az csak névleg egyezik meg az általatok gyártottal, de ti nem gyártjátok... Bocs nem esett le... (vagy ezt nem is írtad?) Kicsit félrevezettél...

Egyszerűen nem értem miért irogatsz ilyeneket már megint nekem, komolyan valamivel megbántottlak, vagy miért?

"Én egyszerűen nem tudom felfogni, hogy minek írom, ha nem olvasod továbbra sem, és minek köszöngeted, ha nem, érdekel. illetve nem érint. Az utókor maga is meg tudja köszönni. Ha akarja."

És igen jó lenne ha minden eddig hsz menne az offtopikba a 2009. Júl. 02, 19.42-n kívűl... És akkor talán nem látnák az emberek mennyire nagy szakértő és kedves ember vagy!
Válaszol
A HA20-401, 402 rajzszámú hszek (típusszámmmal HA20/1014 /1018) Videoton gyártmányok voltak, sem névleg, sem egyébként nem egyeznek a H2000 által ma elkövetettel (nekem meg a céghez nem sok közöm van, úgyhogy az "általatok gyártott" kifejezés helyesen: általuk gyártott).

Az eredeti DC2002 hangszóró viszont nem a /1014, vagyis -401-es rajzszámú hsz volt, hanem egy ahhoz nagyon hasonló gumiszélű verzió. De ilyet szerezni sokkal lehetetlenebb feladat volna, ezért nem is ajánlom, hogy bárki kísérletezzen vele. Tökéletesen jó a habszélű 401 is.

Jelenleg, ha nincs meg az eredeti hsz, akkor úgy lehet -401-es hangszóróval pótolni, hogy használt darabokat keresel, vaterán is rengeteg ilyet találni és a H2000 raktárában is van néhány javított példány.

Válaszol
DaMega Írta:Egyébként a főoldal fejlécében ez van:"Hangszóró2000kft Videoton hangszorók gyártása", és ez a lap HTML neve is... LOL
Nos erre nekem nincs kihatásom, a cégvezető jobbnak látta így, de attól, hogy ez van odaírva még nem jelenti, hogy ez a valóság.
DaMega Írta:Kicsit félrevezettél...
Szeretném tudni, hol, ugyanis én ilyet nem látok. Következetesen, végig ugyanazt írtam neked, félrevezető információk nélkül.

Válaszol
Hali!
Lenne egy pár DB 2002A hangfalam! De sajnos már valaki átcserélte a hangszórószélt Sal-ra. Mivel tudom leoperálni róla?????? Kérlek segítsetek, mert ez így ÉLVEZHETETLEN!!!!!!!
Válaszol
Ragasztófüggő, de nem érdemes hozzányúlni valószínűleg, a sérülésveszély miatt.

Válaszol
Heló!

A segítségeteket szeretném kérni. Persze itt segítség alatt tanácsra gondolok. Hozzám került egy pár viszonylag jó állapotban lévő dc2002a. Meghallgattam, és eleinte azt hittem, hogy a közép nem szól, de aztán kiderült, hogy szólnak ők, csak túl halkan. No meg néha torzít is, kicsit olyan, mintha berezonálna. Arra jutottam, hogy én bizony szétszedem, és kicserélem a vezetékeket, a bélést, a szilót, és az elektrolit kondikat (a fórumon olvasottak alapján), hátha jobb lesz a helyzet. Ekkor jött a meglepetés. Az egyik 4 ohm-os mély helyett a burkolat alatt ott vigyorgott egy SAL 2030-as 8 ohm-os csoda. A kérdésem, hogy most mit csináljak? Valahonnan szerezzek egy eredetit, és javíttassam fel, vagy maradjon a SAL. A SAL hangja igazából nem olyan rossz (bár nem tudom mihez viszonyítani), de kicsit félek, hogy az impedanciakülönbség majd agyoncsapja valamelyik alkatrészt.

Érdeklődve várom az ötleteket.

Köszönettel:
Lerin
Válaszol
Ha nem elsőrendű a mély szűrése, akkor az erősítőnek okoz gondot egy elég alacsony impedanciaminimummal a szűrő töréspontja körüli frekvencián.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég