A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAL
Más: a sub egyutasnak számít? Big Grin

Van valakinek komolyabb tapasztalata mélyláda témában? Mint az előbb írtam - a Sonidoval sikerült elég komoly mélyeket kihozni, viszont a házimozihoz még kicsit erősíteném a dolgot. Egyenlőre csináltam egy 30+40 literes bandpasst két SAL2530-asból. De no comment... oké, hogy nem aktív, de hát kritikán aluli. Nézegetek, számolgatok, megnéztem több programot is, de tekintettel a helykihasználásra kissé már önbizalmamat vesztettem, mert nem tudom halomra gyártani a dobozokat...
Válaszol
bugs Írta:Más: a sub egyutasnak számít? Big Grin

Van valakinek komolyabb tapasztalata mélyláda témában? (...) Nézegetek, számolgatok, megnéztem több programot is, de tekintettel a helykihasználásra kissé már önbizalmamat vesztettem, mert nem tudom halomra gyártani a dobozokat...

SAL Beast rulezz. Big Grin
Én 30 centis Beast-ből csináltam, nettó 110 literes reflexet, 22 Hz-es alsó határfrekivel. Házimozira kiváló. Az első bekapcsoláskor a feleségem válással fenyegetett Wink , pedig ugye olyankor még nem zavarjuk meg a hangszórót... Big Grin
Ha a méret komolyabb kényszer, akkor sajnos drágább hangszórót kell venni...
Hobby Hifi folyóiratot érdemes nézegetni (http://www.hobbyhifi.de/). Náluk lehet építőkészletben is venni (doboz nélkül), és van néhány nagyon érdekes projekt.
Válaszol
Kicsit részleteznéd a dolgot? Végülis, hogy most 70 v. 110 már nem sokat számít Smile

Van ez a két 25-ösöm, most ezek egymás felé vannak fordíva keresztfázissal. Gyér... ha bekapcsolom mellé a sima frontot, akkor gyakorlatilag el is nyomja a subot.
Most az nem világos, hogy, ha párhuzamosan kötöttem őket, akkor mekkora lesz az impedancia? .oh. ezzel lehet-e összefüggésbe, de, ha 4re csökken is max. jobban kéne szólnia vagy az erősítőmnek ugrania... 16 meg semmiképp sem lehet.

Arra gondoltam végső elkeseredésemben, hogy még egy pl. vidi 25+ körüli hangszórót bele teszek kifelé fordítva... mondjuk alulra, úgyis lábakon áll.

Aztán arra is gondoltam, hogy nem kellene forszírozni ezt a nagy méretű hangszórót, hanem inkább kellene csinálni egy 16 cm körüli tölcséres dobozt. Ekkora űrtartalomnál már bőven beleférek...
Válaszol
bugs Írta:Admin/Wolkens! - a tölcsérnél a hossz számít elsősorban és másodrészt az nyitás szöge és az exponencialitás?

Sok más kérdéssel együtt Smile válaszolok:
- A Beast dobozt megnézheted a honlapomon: http://www.heatwave.hu
- A tölcséresnél a kezdő keresztmetszetet a hangszóró mérete, a szájnyílást a lesugárzandó legkisebb frekvencia határozza meg. Korlátozó tényezőként beleszól a hossz is, de ezt csak úgy lehet megérteni, ha végignézed a Klinger könyvben a számításokat. Egyébként a bassztölcséreknél elég nehéz mély alsó határfrekit elérni gigantikus doboz nélkül. Mondjuk az utolsó HH-ben TL mélynyomó van, az is 220 liter. Big Grin Szerintem a 16 cm-es kicsi, szubnak minimum 30 centissel érdemes nekivágni. A reflex kevésbé macerás.
- Szerintem szubtölcsérnél nem zavarók a törések. Mondjuk Sonidoék úgy csinálták a dobozukat, hogy egymás mellé rakott lapokból ragasztották össze, előtte a lapokból egyesével kivágták a tölcsér vonalát ívesen. Mivel így a belső falak helyenként elég vastagok, olyan nehéz is lesz a doboz...
- HH-t egyik kollégám szokott nekem hozni Németországból. Viszont ha érdekelnek régi számok, érdemes neten megrendelni. Előre kérik az utalást. Nekem megérkezett, szerencsére nem nyúlta le a posta (hallani elég sok rémtörténetet a témában).
Válaszol
wolkens Írta:
bugs Írta:Admin/Wolkens! - a tölcsérnél a hossz számít elsősorban és másodrészt az nyitás szöge és az exponencialitás?

Sok más kérdéssel együtt Smile válaszolok:
- A Beast dobozt megnézheted a honlapomon: http://www.heatwave.hu
- A tölcséresnél a kezdő keresztmetszetet a hangszóró mérete, a szájnyílást a lesugárzandó legkisebb frekvencia határozza meg. Korlátozó tényezőként beleszól a hossz is, de ezt csak úgy lehet megérteni, ha végignézed a Klinger könyvben a számításokat. Egyébként a bassztölcséreknél elég nehéz mély alsó határfrekit elérni gigantikus doboz nélkül. Mondjuk az utolsó HH-ben TL mélynyomó van, az is 220 liter. Big Grin Szerintem a 16 cm-es kicsi, szubnak minimum 30 centissel érdemes nekivágni. A reflex kevésbé macerás.
- Szerintem szubtölcsérnél nem zavarók a törések. Mondjuk Sonidoék úgy csinálták a dobozukat, hogy egymás mellé rakott lapokból ragasztották össze, előtte a lapokból egyesével kivágták a tölcsér vonalát ívesen. Mivel így a belső falak helyenként elég vastagok, olyan nehéz is lesz a doboz...
- HH-t egyik kollégám szokott nekem hozni Németországból. Viszont ha érdekelnek régi számok, érdemes neten megrendelni. Előre kérik az utalást. Nekem megérkezett, szerencsére nem nyúlta le a posta (hallani elég sok rémtörténetet a témában).

OK, értem. Nagyjából... Smile
Mindenesetre szétszedtem a bandpass-t, ami a ragasztásra való tekintettel nem volt egyszerű, és amit lehet most újra felhasználtam egy 70 literes hiperbolikus tölcsérhez, ahol a tölcsér hossza kb. 140 cm. 4-től 28 cm-ig szélesedik. Nem tudom milyen lesz - a 25-ös SAL kerül bele, ha már itthon van felhasználnám, majd meglátjuk, mindenesetre félek tőle, hogy akármilyen is a doboz, kell egy sub erősítő. De nem szeretnék pillanatnyilag venni. Tudnál segíteni az elkészítésében?
(tökéletesen 0 vagy ezen a téren! Smile )
Válaszol
Ha ironikus akarnék lenni, nem lenne rossz az előbbi utolsó mondatom, de csak fáradt voltam... ÉN VAGYOK TÖKÉLETESEN NULLA A TÉREN .haha. .haha. .haha. .oh.
Válaszol
bugs Írta:OK, értem. Nagyjából... Smile
Mindenesetre szétszedtem a bandpass-t, ami a ragasztásra való tekintettel nem volt egyszerű, és amit lehet most újra felhasználtam egy 70 literes hiperbolikus tölcsérhez, ahol a tölcsér hossza kb. 140 cm. 4-től 28 cm-ig szélesedik. Nem tudom milyen lesz - a 25-ös SAL kerül bele, ha már itthon van felhasználnám, majd meglátjuk, mindenesetre félek tőle, hogy akármilyen is a doboz, kell egy sub erősítő. De nem szeretnék pillanatnyilag venni. Tudnál segíteni az elkészítésében?
(tökéletesen 0 vagy ezen a téren! Smile )

Hogy számoltad ki a tölcsér alakját .?. Mekkora a nyomókamra? Milyen széles a doboz?
Egy bandpass anyagából kijön egy tölcsér? Még ma nyiss fakereskedést... Wink
Ami a szuberősítőt illeti, nem érdemes házilag belevágni, mert sok szenvedés árán fog többe kerülni, mint ha vettél volna. Én anno sima asztali sztereo erősítővel kezdtem (15-20 ezerért lehet már venni, ennyiért egy jó tápot nem tudsz építeni), mondjuk nekem duplatekercses mélynyomóm volt (már a Beast előtt is). 8)
Válaszol
wolkens Írta:Hogy számoltad ki a tölcsér alakját .?. Mekkora a nyomókamra? Milyen széles a doboz?
Egy bandpass anyagából kijön egy tölcsér? Még ma nyiss fakereskedést... Wink
Ami a szuberősítőt illeti, nem érdemes házilag belevágni, mert sok szenvedés árán fog többe kerülni, mint ha vettél volna. Én anno sima asztali sztereo erősítővel kezdtem (15-20 ezerért lehet már venni, ennyiért egy jó tápot nem tudsz építeni), mondjuk nekem duplatekercses mélynyomóm volt (már a Beast előtt is). 8)

30-ért más kijön hozzá egy SAL is, állítólag ebben a témakörben nem olyan rossz. A feladatra jó.
Technikailag hogy csinálod meg egy sima erősítővel???

A tölcsért és az elgondolást is a Sonidoból vettem... összehasonlítottam az eredeti rajzot azzal amit a Varga úr újragondolt, azon én még módosítottam... véletlen sikerült mélyebbre kihoznom... a háromból számoltam egy meredekséget és kb. olyan lett a tölcsér. A nyomókamra kicsit nagyobb lett, tekintve, hogy nagyobb a hangszóró, de nem precíz számolás eredménye, csak próbálkozom.

Nem nyitok kereskedést Smile az oldalfalakat használtam fel, a térfogathoz igazodtam, a többit levágattam Smile
Válaszol
bugs Írta:30-ért más kijön hozzá egy SAL is, állítólag ebben a témakörben nem olyan rossz. A feladatra jó.
Technikailag hogy csinálod meg egy sima erősítővel???

A tölcsért és az elgondolást is a Sonidoból vettem... összehasonlítottam az eredeti rajzot azzal amit a Varga úr újragondolt, azon én még módosítottam... véletlen sikerült mélyebbre kihoznom... a háromból számoltam egy meredekséget és kb. olyan lett a tölcsér. A nyomókamra kicsit nagyobb lett, tekintve, hogy nagyobb a hangszóró, de nem precíz számolás eredménye, csak próbálkozom.

Ha 30-ért kapsz szuberősítőt, az már annyira nem rossz (én is kb. annyiért vettem, igaz, euróban, német cucc).
Sima erősítő azért megfelelő, mert a sub preout vágást a házimozi erősítőn is be lehet állítani, így már eleve csak alacsony frekik mennek bele.
A tölcsért nem teljesen értem, de ha kész lesz, szívesen meghallgatnám. Smile Szerintem próbálj majd játszani a nyomókamra méretének csökkentésével.
Válaszol
sziasztok!
a helyzet hogy van itthon elfekvőben egy SAL SRP 3040es hangszóróm, és szeretnék épiteni belölle egy szobai subládát. Winisdvel próbálkoztam megtervezni, de 1300L-es zártdobozt adott válaszul.. .sokk.
vki próbált már ilyen szóróbol épiteni, vagy vki tudna rajtam segíteni, hogy mihez kezdjek?
Válaszol
A SAL szerinti ajánlások elfogadhatók sztem. Mi lenne a cél?
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
egy szobai szubládát szeretnék csinálni, 5.1es rendszerhez, vagy csak zenehalgatáshoz ...
Válaszol
Van egy tervük, házimozi sub, 60liter bass-reflex, 35Hz körülre hangolva. Az sztem megfelelne. Smile De lehet, hogy a többi fórumozónak van jobb ötlete is.

Válaszol
igen meg is találtam, 60literes 2 subcsövel, de ahx,és sxg szórókat ajánlanak bele, amiknek nemsokkal bár de különböznek a TS paraméterei. szerinted megpróbáljam egy ilyen dobozba belerakni? több ember is azt ajánlotta, hogy inkább zárt dobozba rakjam a magas Qts érték miatt :? .forog.
Válaszol
vki megpróbálná winisdvel, vagy hasonló progival leszimulálni, hátha csak én rontottam vmit, és nem kell 1300literes zárt doboz neki?!
előre is köszönöm
Válaszol
Háát szerintem nem érdemes zártban próbálkozni vele, elég érzéketlen hangszóró, ha igaz minden adata. Ha mindenképp zárt kell, hasonló átvitelt lehet elérni egy 84 liter körüli zárt dobozban, mint az ajánlott tervvel, az F3=36Hz.
Ha mégis reflexbe teszed, igen jelentős kiemelést kapsz 50-90Hz-ig, ez talán még jól is jöhet.

A winisd sokszor rosszul számol, ráadásul nem kell törekedni a 16-20Hz körüli alsó határfrekvenciára még 5.1-nél sem. Wink

Válaszol
hát lehet hogy ez a reflexdoboz lesz belölle, még várok egy keveset, és ha nemhallok olyan vkit aki tapasztalatbol beszél akkor összedobom a dobozt! Persze a véleményeket majd feldobom, had okuljon a nép.. Wink Wink
köszi mégegyszer!
Válaszol
Az 1300 l talán a rossz mértékegység átváltás miatt van. pl. a membrán felületét általában cm2-ben adják meg, a WinISD viszont m2-ben kéri. Tehát 10.000-rel kell osztani az értéket. A többi egységet is célszerű ellenőrizni.
Válaszol
Admin Írta:A winisd sokszor rosszul számol, ráadásul nem kell törekedni a 16-20Hz körüli alsó határfrekvenciára még 5.1-nél sem. Wink

De igen. Big Grin
Nekem az első doboz 33 Hz-re volt méretezve (-3 dB). Nem volt elég mozira, hiányzott a "velőtrázó" feeling. A következőt már 22 Hz-re számoltam. Az már jó lett. 8)
Válaszol
megnéztem, de és tényleg m2 ben kéri, de továbbra is 1330 litert dob ki a progi Sad
Válaszol
hol lehet beállítani hogy hány Hzre méretezze a dobozt?
Válaszol
Winisd helyett érdemesebb lenne a JBL-féle programot, vagy a nagytestvérét a BassBoxot használnod, esetleg LspCADot. Wink

Válaszol
ajánlottak nekem egy doboztervet srp 3040hez, és ez jött ki winisdvel: http://feltoltve.atw.hu/SRP_3040.WID
én nem értek hozzá súgnátok vmit, hogy milyen lett?!
Válaszol
A hangszóró .dri kiterjesztésű adatai is kellene hozzá!
Válaszol
Begépeltem a hangszóró adatait.
Nekem 13+108,4 liter jött ki, mivel 4th BP dobozt adtál meg.
A Tuning freki 27,7 Hz.
Válaszol
.oh. jogos, feltettem zipbe.
http://feltoltve.atw.hu/srp3040.zip
Válaszol
Úgy látszik, mégis neked van igazad. Én gépeltem el a Vas értékét. .oh. Így viszont a kiszámolt 1300 liter helyes. Azért ekkora, mert a Qts értéke iszonyat rossz (0,67). Próbáld ki, hogy átírod pl. 0,5-re és mindjárt jobb lesz a doboz mérete. Sajnos erre nem találsz megoldást. Legfeljebb berakod egy normális dobozba és elfogadod, hogy nem lesz egy csoda. Bocs, de ahogy a mondás tartja: szarból nem lehet várat építeni. :?
Válaszol
Én mégis azt mondanám, hogy van rá megoldás, kb 800 Ft-ért vehetsz egy mágnest tőlünk, és ha azzal kompenzálod a mágneskört, olyan 15-20%-kal növelhető az elektromechanikus áttétel (B*l). Persze utána újra kéne mérni a T-S paramétereit, hogy tudj hozzá dobozt tervezni. Wink Macerás kicsit.

Válaszol
Lex Írta:Úgy látszik, mégis neked van igazad. Én gépeltem el a Vas értékét. .oh. Így viszont a kiszámolt 1300 liter helyes. Azért ekkora, mert a Qts értéke iszonyat rossz (0,67). Próbáld ki, hogy átírod pl. 0,5-re és mindjárt jobb lesz a doboz mérete. Sajnos erre nem találsz megoldást. Legfeljebb berakod egy normális dobozba és elfogadod, hogy nem lesz egy csoda. Bocs, de ahogy a mondás tartja: szarból nem lehet várat építeni. :?

Ekkora Qts már szinte free air hangszórót mutat .nyil. relatív érzéketlen a dobozméretre. Próbáld csökkenteni a dobozméretet az Általad még elfogadhatónak ítélt legnagyobb dobozra és nézd meg úgy az átvitelt. Lesz benne kiemelés, de lehet, hogy még elfogadható.
Válaszol
Esetleg TL ládával is lehetne próbálkozni... Bár az se lenne kicsi .zold.
<k-sonix>
Válaszol
Erről jut eszembe, a SAL-nál van két új szuberősítő, elég gusztának tűnnek és végre az áruk is reális. Látott/hallott/szedett szét valaki már ilyet?
Válaszol
Erre én is kívácsi vagyok. Főleg, hogy a megadott 100 ill. 250W mennyire igaz. A teljesítmény felvétel még passzolna hozzá, már ha az is igaz!!

Egy kis olvasnivaló: SAL Sub erősítő (3. oldal)
Válaszol
Ezért nem akartam új topikot.
SAL DTF12 elrettentésképp: .haha.

[Kép: 20438556.jpg]
Üdv Doki!
Válaszol
Viszont van rajta ferrofluid, az látszik. Mikori ez a pille? Mert olyan, mintha alu volna a csévetest...

Válaszol
shalafi66 Írta:Viszont van rajta ferrofluid, az látszik. Mikori ez a pille? Mert olyan, mintha alu volna a csévetest...
Hát nem mai.
Üdv Doki!
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég