A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAL
NYÁK-lapra a váltóhoz nem lesz szükség, ez kihúzható a listáról. Mozis célokra is a 170mm-es mélyközepeket lehet leginkább használni, kétutas hangsugárzóként.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Sziasztok valaki nem tudna nekem segíteni abban hogy a SAL SQP 2540 es hangszórónak mik a műszaki adatai mert nem találom sehol és igy WinISD vel nem tudom kiszámolni hogy mien doboz kellene hozzá de az is jó ha valaki tudna egy jó dobozrajzot mondani nekem 2 DB van belőlle és bass reflexes dobozt szeretnék .... Big Grin
Válaszol
Name: !sqp2540
Type: Standard one-way driver
Company: SAL
No. of Drivers = 1
Fs = 31, Hz
Qms = 4,79
Vas = 47,78 liters
Cms = 0,27 mm/N
Mms = 97,63 g
Rms = 3,97 kg/s
Xmax = 2, mm
Xmech = 6, mm
P-Dia = 212, mm
Sd = 353, sq.cm
P-Vd = 0,0706 liters
Qes = 0,5
Re = 3,7 ohms
Z = 4, ohms
BL = 11,86 Tm
Pe = 60, watts
Qts = 0,453
no = 0,274 %
1-W SPL = 86,53 dB

Válaszol
Nagyon szépen köszönöm Big Grin

(2012. 10. 03., 21:39)shalafi66 Írta:  Name: !sqp2540
Type: Standard one-way driver
Company: SAL
No. of Drivers = 1
Fs = 31, Hz
Qms = 4,79
Vas = 47,78 liters
Cms = 0,27 mm/N
Mms = 97,63 g
Rms = 3,97 kg/s
Xmax = 2, mm
Xmech = 6, mm
P-Dia = 212, mm
Sd = 353, sq.cm
P-Vd = 0,0706 liters
Qes = 0,5
Re = 3,7 ohms
Z = 4, ohms
BL = 11,86 Tm
Pe = 60, watts
Qts = 0,453
no = 0,274 %
1-W SPL = 86,53 dB

Esetleg abban tudnátok még seíteni hogy ehez mien hangváltó lenne megfelelő és hogy mivel 2 db-om van belőlle igy a hangváltót is duplázni kell ??? Ja és még az hogy ugye ez 4 omh és nekem 2 omh-osak kellenének akkor hogy kellene bekötni őket soraosan vagy párhuzamosan vagy esetleg közé kell kötni valamit mert még elég kezdő vagyok Big Grin

Előrre is köszi
https://www.sal.hu/termeklap.aspx?term_id=4185

ilyet gondoltam mellé
Válaszol
Ezt a szűrőt fölösleges lenne megvenni, kb. semmire nem jó.

Mire akarod használni?

Válaszol
(2012. 10. 04., 9:01)shalafi66 Írta:  Ezt a szűrőt fölösleges lenne megvenni, kb. semmire nem jó.

Mire akarod használni?

autóba mélynyomónak 2 db egy dobozban és hogy kb 35Hz-150Hz közé essen a tartománya
Válaszol
Ezt akkor csak aktív szűréssel tudod majd jól megoldani, egy két csatornás autós erősítővel.

A doboznak hangszórónként max. 45 litert lehet számolni b-reflexként, és nem ártana a két hsz. légterét elválasztani, nagyok az eltérések a SAL-nál, jobb, ha nem kell azonos dobozon osztozniuk, ráadásul a merevítések mindig hasznosak mélytartományban.

Válaszol
(2012. 10. 04., 21:54)shalafi66 Írta:  Ezt akkor csak aktív szűréssel tudod majd jól megoldani, egy két csatornás autós erősítővel.

A doboznak hangszórónként max. 45 litert lehet számolni b-reflexként, és nem ártana a két hsz. légterét elválasztani, nagyok az eltérések a SAL-nál, jobb, ha nem kell azonos dobozon osztozniuk, ráadásul a merevítések mindig hasznosak mélytartományban.

Értem de amiket kaptam adatokat az alapján 140,1 literesnek számolja az ezekszerint nagyon sok ? ja szre vettem hogy nem a bassreflex volt benyomva hanem a vented és annál mondta ezt de nekem az kellene simán azt is válaszam el ?

Válaszol
2*140 liter az egy egész csomagtartó. Smile Elég sok. A program nem tudja magától, hogy mi a jó méret, csak arra készült, hogy megnézhesd az adott hangszóró+doboz várható tulajdonságait.

A vented és a reflex elvileg ugyanaz.

Válaszol
azért mondom hogy nem b-p hanem csak reflex láda
Válaszol
reflex = vented.
bp != vented||reflex
Válaszol
értem de a bandbass láda nem egy zárt és egy nyitott részből álló láda és a reflex meg az ami csak egy légtér és van rajta egy reflex cső ami hangoláshoz kell ?
Válaszol
Nagyjából így is van, negyedrendű BP esetén. Smile

Válaszol
"ja szre vettem hogy nem a bassreflex volt benyomva hanem a vented"

bassreflex = vented.
--> Wtf ?
Válaszol
készül a doboz Big Grin akkor nem ajánlotok mellé hangváltót hanem inkább egy sima erősítő és ha csak azt akkor abból miet ?
Válaszol
Sziasztok!

Egy kis segítséget / tanácsot szeretnék kérni! Remélem nem köveztek meg, SAL -ról van szó.
Az áldozat egy pár 4610f, a következő felépítéssel:
-25cm mély 8ohm oldalt, gyárilag hangváltó nélkül
két utas hangváltóval:
-2x16cm mélyközép sorba kötve, 4ohm/ hangszóró
-1" dom magas 8ohm

Egy párhuzamosítóval lehet összekötni és 4 Ω lesz így.

Az elképzelésem az, hogy 3 utas 8 Ωos hangfallá* alakítom, SAL HV316A hangváltóval (900/4000 keresztezési frekivel). A mélyközepek dobozába tennék némi csillapító anyagot.

A kérdésem hogy mi a vélemény, érdemes -e belefognom? Ha már egy kis javulás elérhető akkor szeretném megcsinálni, vezetékeket is cserélném vastagabbra nyilván ill. a közepeket ellenfázisba kötném. A 8 Ω is fontos lenne!
Ami kérdéses hogy a 900Hz alatti hangok ugye oldalt szólalnak meg, ez nem jó megoldás jól gondolom? Gyárilag nem tudom meddig mennének fel a mélyközepek, 4000Hz-ig bírják -e? Találtam 2,5 utas ?? hangváltót is ami 300Hz körül vágja a mélyet de nem tudom mitől 2,5 utas...
Új szettre most nincs keret és szívesen babrálok ilyenekkel, tehát a gyújtsuk fel és dobjuk ki -megoldás nem játszik.
Minden tanácsot szívesen fogadok, köszönöm előre is:

Gábor
Válaszol
Hú, szerintem ne költs rá pénzt. Így fórumon keresztül nem fogunk tudni normális megoldást ajánlani..

Válaszol
ezek a hangváltók sajnos csak ideális ohm-os terheléssel (szóval NEM hangszóróval) váltanak ott ahova írják őket. tehát ami biztos, hogy ott pont NEM fog váltani ahova írják.
fölösleges lenne nagyon babrálnod vele, hagyd ahogyan van.
annyit tudsz tenni hogy meghajtod az oldalra néző 25 centis hangszórókat egy erősítőről, ami nem engedi csak mondjuk 80 hz alatt rája a kakaót. nagyjából ez a maximum amit így ki lehet hozni.

lehetne többet is, de annak az árából csinálsz 4 hangfalat, aminek darabja veri ezt a kettőt.
Válaszol
Huh köszönöm a tanácsot, azt gondoltam hogy megúszom egy 3utas hangváltóval ami jó mélyen vág 250-300Hz körül. A gyári hangváltó sincs túlbonyolítva, nem hinném hogy van benne kompenzáció csak egy ellenállást láttam pluszban ami a magas hangerőszintet veheti vissza. Persze ezt nem tudhatom, csak feltételezem... Amúgy ez volna a gyári váltó:

http://imgfrm.index.hu/imgfrm/2/5/9/7/BIG_0012172597.jpg

Ezt a két erősítős cuccot nem erőltetném... Sad

Egy ilyet butaság lenne beletenni?

TANNOY VENUS 508, JUPITER 308 hangváltó. Keresztezési frekvencia 250 Hz és 2.8 kHz.
Válaszol
Ez még kapható egyáltalán?

Válaszol
nézd, azt lehet hogy...
mérsz egy korrekt impedancia menetet.
mélyközépét, magasét, mélyét.
az L-pad okat nagyjából be lehet határolni ha mást nem egy sor elenálattal kísérletezve, 1-1 decibeles lépésben.
abból már lehet olyan váltót tervezni, ami jónak nem mondható, de a saját gyári váltójától sokkal jobb, egy akármilyen váltónál meg főleg sokkal jobb.
nem fog jól szuperálni a tannoy venus váltóval sem. tedd magadévá a gondolatot, hogy a hangváltót auz adott hangszórókhoz kell tervezni ahhoz hogy úgy működjön ahogyan annak kell. ha más hangszóróhoz van tervezve, akkor nem fog jól működni. a hangváltó alkatrészei és a hangszórók egymással kölcsöhatásban vannak, hiába van egy váltóhoz odaírva hogy X és Y hz en vált, ezt csak adott hangszóróval tudja produkálni, minden más hangszóróval nem.

jobb a külön erősítős megoldás. nagyon sok erősítőnek van kimenete ami eleve vágott sub jel, illetve van teljessávú kimenete, ami hangerő szabályzott. sokkal jobban jársz vele.
Válaszol
Köszönöm, így már értem miért nem egyszerű menet ez. Viszont egy valami nem világos: a gyári váltó szerintetek egy pontosan megtervezett valami, kimondottan a hangszórókhoz illesztve, vagy polcrol levett és beépített kész megoldás? Azért kérdezem mindezt, mert tudom hogy a profi megoldás egy épített váltó lenne, de ha romlást nem eredményez a mostani váltó cseréje egy másik "kész" váltóra akkor -nekem- megér ennyit. Bocsánat ha sok hülyeséget kérdezek, csak próbálom megérteni a dolgot! .tan.
Válaszol
ez úgy szokott történni hogy valaki lelkiismeretesen megtervezi faszájosra, utánna meg elkezdik lehúzni belőle ami esetleg elhagyható, egészen addíg csinálják ezt amíg csak lehet.
ami marad az ugyan messze van az eredeti állapottól, így természetesen a minősége is elmarad. de még mindíg közelebb van mint egy polcról levett másik váltó.
pl. ha mondjuk kellene teszem azt 370 uH-s tekercs, de más hangfalakhoz már rendeltek egy rakat 420 uH -s tekercset, akkor egy laza mozdulattal 420 uH-sat tesznek bele.

ha kicseréled egy másik kész váltóra, akkor az romlást fog eredményezni, nem javulást.
ha neked megér pénzt az hogy roszabb legyen mint volt, akkor semmi akadálya Big Grin
de nem hiszem hogy ezt szeretnéd.

próbálod megérteni? rendben, semmi gond.
http://sound.westhost.com/lr-passive.htm
olvasd végig és rá fogsz jönni hogy csakúgy polcról nem lehet leakasztani hangváltót, és azt is látni fogod miért tippelhetünk jogosan arra hogy ami benne van az sem egy jó váltó.

szemléletesség kedvéért így néz ki a helyzet:
-legjobb eredmény a hozzá tervezett váltóval van
-saját váltója nemjó váltó, de valamennyire azért illeszkedik
-ismeretlen polcról levett váltó garantáltan nem illesuzkedik, legroszabb megoldás
Válaszol
Igen így teljesen egyértelmű a helyzet, köszönöm. Én attól tartottam hogy ami benne van annál csak jobb lehet, de szerencsére akkor nem ilyen rossz a helyzet. Talán az zavart meg, hogy egy ellenállást leszámítva (a magashoz kötve) csak tekercs és kondi van benne, nálam okosabb emberek pedig olyat mondtak hogy korrekcióhoz ellenállásoknak kell benne lenni. Gondoltam ez esetben akkor nem foglalkoztak ezzel mikor legyártották. Láttam már gyári megoldásnak olyat is hogy mélyközép direktbe van kötve, kondi a magashoz. És ennyi... Sad Ezek alapján a SAL-nál még vannak sokkal rosszabb megoldások.
Válaszol
Igazából ezt addig nem lehet tudni, ameddig pontosan meg nem nézte valaki. Smile A SAL dolgokat általánosságban ismerve semmilyen tervezés nincs mögötte, csak egy kész, úgymond polcról levett hangváltó kap helyet ezekben a hangsugárzókban, de a hangszórók sokkal több munkát legtöbbször nem is érdemelnek. Az még szerencse, ha csak elsőrendű szűrőkkel dolgoznak, akkor legalább nem veszélyes a kész hangsugárzó az erősítőre. Magasabb rendű váltásoknál gyakran esik az impedancia jóval a névleges alá (pl. 8 helyett 2-3ohmos minimumok). Szóval vigyázni kell, és az adott hangszórók-hangváltók tulajdonságainak ismerete nélkül semmi biztosat nem lehet mondani.

Valószínűleg a tannoy váltók legalább elektromos szempontból biztonságosak, ha a rákapcsolt hangszórók névleges impedanciája megfelelő, akkor a hangsugárzó teljes sávban veszélytelen lesz az erősítőre/végfokozatra.

Válaszol
jaaaaam.
mert ha csak leakasztassz egy váltót apolcról, megeshet hogy megsütöd vele az erősítőt.
mindezt úgy hogy sem a hangszóró/hangfal gyártója, sem a hangváltó gyártója sem így kívánta a tervezéskor.

azt hozzá kell tenni hogy vannak szép hangszóró párosok amiket lehet váltani 1 darab kondival is. ez a hangszóróktól függ.

nem véltelen mondtam, hogy ez nem olyan egysuzerű mint hinnéd.
ha elolvastad a linket amit küldtem, nos sok esetben az ott vázolt váltó bonyolultabb a szükségesnél, vitatható hogy minden ott beépített alkatrész kell e vagy sem.
de ha van, és nem feltétlen szükséges, az kisebb baj mintha abszolute kellene, de nincsen.

ha korrektek akarnánk lenni , kellene a hangszórók pontos impedancia görbéje, egy szemből mért átvitel és fázis görbe, meg egy 30 fokban mért átvitel görbe.
abból ki lehet húúúgyozni mi kell s mi nem.

ezek hiányában jobb ha békén hagyod.
+1 erősítő s menejn aktívban a mély része.
Válaszol
Ezzel én is egyet tudok érteni. Smile

Válaszol
Rendben és köszönöm mégegyszer a tanácsokat, marad ahogy van aztán előveszem a malacperselyt egy új szettre... 100e. től indulnak sajna ahogy nézelődtem, dehát nem úszom meg.
Válaszol
50 ből lemásolod valamelyik kétutast aminek a terve fennt van.
jobb mint a két salod ami most van, és bizton vetekszik a 100 ezres hangfalpárokkal.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég