A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TL hangdobozok
Ez még hiányzott a repertoárból. Smile

Engem nagyon sok éve foglalkoztatnak a TL dobozok. Először talán 6-7 éve olvastam róla a Rádiotechnikában, és azóta nem hagy nyugodni.

A zárt dobozzokkal az a bajom, hogy nem megy elég mélyre, elég meredeken vágja a mélyhangokat. A reflexel, meg az hogy reflex... Smile.

Idén szeretnék építeni egy pár jó TL hangdobozt. Magyon szimpatikusak a Videoton hangszórók és olvasva a HWSW fórumát a HA 17 és HA 18 mintha TL-be lennének teremtve. Szvsz, de lehet hogy nincs igazam...

Többek közt ezért is indítottam ezt a témát, hogy más TL hívőkkel kellően körül tudjuk járnia témát.

Az első problémám, hogy az ismertebb hangdoboz tervezőkből hiányzik a TL méretezés. Tudtok olyan programot, amivel lehet TL dobozt tervezni?

Üdv: Csaba
Válaszol
A linkek között van néhány használható a témában. Asszem a monacor-féle Caad is jó TL-re.
Más, Videoton hangszórók már nincsenek. Smile Ezek sem azok. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:A linkek között van néhány használható a témában. Asszem a monacor-féle Caad is jó TL-re.
Más, Videoton hangszórók már nincsenek. Smile Ezek sem azok. Smile

Köszi!

Izé... Big Grin Bocs. Ezt elírtam, tehát Hangszóró2000 hangszórók... Smile

A Monacor CAAD-ot néztem, a 3.0 nem akar elindulni nekem. A 4.1 pedig fizetős és sehol nem akadok a nyomára. A 12k-t kicsit sokalom, pláne most februárban Smile
Válaszol
Elég H2000-nek hívni. Smile Majd küldök emailt, vagy privit.

Válaszol
Farkaskoma .
Egy skandináv programot láttam ,a nyelv miatt eléggé nehéz rajta eligazodni .

Az egyik TL-em már szól ,egész jó a hangja . Viszont az Fs ahajett hogy lefelé változott volna ,följebb ment 62 Hz-re . Valószínü a cső hosszával vannak gondok .
Üdv.
Válaszol
Mócsing Írta:Farkaskoma .
Egy skandináv programot láttam ,a nyelv miatt eléggé nehéz rajta eligazodni .

Az egyik TL-em már szól ,egész jó a hangja . Viszont az Fs ahajett hogy lefelé változott volna ,följebb ment 62 Hz-re . Valószínü a cső hosszával vannak gondok .
Üdv.

TQWT-hez létezik a neten egy méretező Excel, elég puritán, de elindulni jó lehet.

Mócsing,
esetleg megosztanád a tervrajzokat?
Miért kell az Fs-nek lefelé menni? Komolyan kérdezem, nem piszkálódás, csak ilyet még nem olvastam sehol. Viszont érdekelne. Smile
Válaszol
A TL-nél azért lehet a hangszóró Fs-e alá menni ,mert a csőben levő levegő tömege hozzáadódik a membrán tömegéhez .
Fdsa Karlson TL-jében pl. 37-ről lement 18 Hz-re. / azért ez eléggé extrém dolog / Wattnál ha jól emlékszem 30%-kal ment lejebb . Állítólag a 20-25 % reális .

A doboztervet természetesen megosztom mindenkivel ,akit érdekel .
Némi türelmet kérek ,a hétvégén kisérletezek a csőhossz változtatásával ,
abból remélhetőleg kiderül ,miért ment fel az Fs .
Válaszol
wolkens Írta:Miért kell az Fs-nek lefelé menni? Komolyan kérdezem, nem piszkálódás, csak ilyet még nem olvastam sehol. Viszont érdekelne. Smile
Aszondják,hogy azért mert a csőben lévő levegőtérfogat tömege hozzáadódik az együttmozgó tömeghez.
Viszont azt tényleg nem értem,hogy felfelé hogy mehet.
Üdv Doki!
Válaszol
Arra tippelek túlságosan hosszú a cső ,ehhez a hangszóróhoz .
Holnap ha lessz időm ,vágok pót zárólapot ,és több csőhossznál megmérem az Fs-t . Valószínü tanulságos kisérlet lessz . Megírom az eredményt .
Válaszol
Szervusztok .
Kipróbáltam a cső rövidítését . 62-ről fölment 73-ra ,nem vált be .
Az egyik kolléga szerint ,ezek nem a valódi Fs-ek .
Mértem SPL-t , igaz sima analóg módszerrel .
A Gilszki féle Méricske erősítőjét hajtottam hanggenerátorral és a mikrofon erősítőjét mértem hf mV -mérővel . Kb 1.5m távolságból ,a nyílás és a hangszóró fele magasságában . Eredmény mint a teve háta ,enyhén szólva gyalázatos ./ valószínü nagyobb távolságból kellene mérni /
Következő mérés : A mikrofont bedugtam a nyílásba kb 5 cm -re .
Eredmény : 20Hz -1070Hz ig , +/- 0.5 db volt az eltérés !
Tehát ,van egy hsz ami az adatlap szerint 45-6KHz-ig használható ,és 44,2 az Fs-e .
Saját mérés szerint 50 Hz ,és ez a hsz a nyílásban 20 Hz-től majdnem egyenes átvitelt produkál . Erős membrán mozgás 21 Hz-nél jelentkezik .
No ,erre milyen gombot varjak ?
Válaszol
Jó volna egy impedanciamenetet is látni. Smile Ahol a membrán mozog, kb. ott kéne lenni egy másik rezonancia pontnak.
Az a 45Hz az átvitelnél a lengőcséve képességire vonatkozik inkább, de bass-reflex, vagy zárt dobozban ez alá menni tényleg lehetetlenség. Big Grin

Válaszol
Ha egyszer sikerül beüzemelni a Spectrát mindenképpen csinálok .
Egész jó hangja van ,csak a magas lekiabálja egy kissé a mélyaket .
A váltó 4 uF ,ösz vissz a magas előtt .
Válaszol
Gondolkodtam közben a dolgon ,és arra jutottam hogy az Fs ment le 21 Hz-re ,a 62 Hz pedig az egyik felharmonikus .
Fdsanak is ez a véleménye . Viszont a sok magas miatt csillapítani kellene, csak még nemtudom hogyan .
Válaszol
Mócsing Írta:Gondolkodtam közben a dolgon ,és arra jutottam hogy az Fs ment le 21 Hz-re ,a 62 Hz pedig az egyik felharmonikus .
Fdsanak is ez a véleménye . Viszont a sok magas miatt csillapítani kellene, csak még nemtudom hogyan .

A Hobby Hifiben belső Helmholtz rezonátorokat használnak ilyen célra, általában az első egy vagy két felharmonikust csillapítják. Ennek az az előnye, hogy kevésbé fojtja le a dobozt, mint a csillapítóanyag.
Válasz a következő kérdésre Big Grin : van a neten segítség a rezonátor méretezéséhez.
Válaszol
Mócsing Írta:Gondolkodtam közben a dolgon ,és arra jutottam hogy az Fs ment le 21 Hz-re ,a 62 Hz pedig az egyik felharmonikus .
Ne lehet véletlenül,hogy az fs lement úgy kb.:36Hz-re?A két impedanciamaximum között is mérj impedanciát!Nem lennék meglepve,ha a minimum 36Hz környékére esne.
Üdv Doki!
Válaszol
Helló Doki .
Készek a dobozok , rezonátort büntetlenül nem hiszem hogy be lehetne aplikálni.Jó lett volna betervezni, már alighanem késő,marad a csillapítás .
Ha 36-ra ment le az Fs hogyan jön ki belőle a 20 Hz ?
Érdekes volt mikor a nyílásban mértem SPL-t ,csak úgy analóg ,20Hz -en nulláztam a db skálát . Átkapcsoltam 19Hz-re ,és elképesztően sokat esett a szint. Lehet hogy rászánom magam, és logaritmus papíron barkácsolok egy impedancia menetet .
Válaszol
Szervusztok .
Már halgatom a dobozaimat néhány napja , vagy a füleim rosszak , vagy egész jó hangszórók ezek , mindeesetre tetszik amit hallok .
Pedig az összes hangváltó egy db 4 uF-os kondenzátor . Az eredeti verzió úgynézett ki hogy a dómmal sorbakötöttem , az ominózus kondenzátort .Akkor még csak az egyik volt " készen " , és lekiabálta a 620-ast .Mikor elkészült a másik is ,egy huszárvágást alkalmaztam , csak az egyik oldalon kötöttem be a magast ,így elég jól beált az egyensúly . Igaz csálé egy kicsit .
Válaszol
Pedig pont a magasnál fontos, h. mindkét oldal szóljon. Smile Küldjek ellenállást az L-Padhoz? Big Grin

Válaszol
Légyszíves küldj ellenállásokat , az mégis csak gusztusosabb megoldás .
Végső meegoldásként soros váltóra gondoltam . Mit kellene mérni a dobozokon a méretezéshez ? Feltételezem a TL miatt módosultak némiképp a paraméterek .
Válaszol
Nem tudom, a hsz. középfrekvenciás átvitelén mennyit változtat a TL, sztem nem sokat.

Válaszol
Abból indultam ki , hogy TL-nél a csőben levő levegő tömege hozzáadódik a membrán tömegéhez ,tehát valamennyit változnia kell .
A zajkeltő már működik ,előbb utóbb a Sectrával is boldogulok ,és akkor tudok SPL-t, és impedanciát mérni . Attól biztos okosabbak leszünk .
Válaszol
Tegnap meghajtottam a dobozaimat ,Ramsteint nyomattam 2*35W-tal , / csöves 35 W / és bírták a 620-asok . Úgy néz ki , tökéletesen megfelelnek TL-ben . Igaz utánna úgy néztem ,mint Kuka a törpe .
Válaszol
Mócsing Írta:Ramsteint nyomattam 2*35W-tal
Igaz utánna úgy néztem ,mint Kuka a törpe .
És azt hogy kell? .forog.
Üdv, Péter
Válaszol
.zold. Háát még ezt sem tudod Peti? Vigyázat, ne offoljatok itt nekem. Csak TL-közeli élményekről lehet szó. Wink

Válaszol
Ennél TL közelibb élmény nem is létezik . TL halgatás ,és annak következményei . Olyan OFF-atlanok vagyunk mint egy újszülött birka .
Válaszol
Mócsing Írta:Ha beválik a TL , elképzelhető hogy én is benevezek .
Na, és beválik? Mesélj csak! Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Inkább a TL-ben ,mert úgy ki leszünk OFF-va mint a pinty .
Válaszol
Szia Péter .
Nembántam meg hogy belekezdtem a TL építésbe . Térhatásról ugyan pillanatnyilag nem nagyon lehet beszélni , mivel az összes váltó az egyik dómmal sorbakötött 4uF-ból áll ,így nem kiabálja le a 620-kat .
Kaptam 2 jazz válogatás CD-t ,azóta szinte mindíg azt halgatom . Szép tiszta színezetlen mélyei vannak , feljebb hasonló a helyzet ,de ez már elsősorban a hangszórók érdeme .
Most azon gondolkodom , a maradék anyagból össze kellene rakni egy harmadik dobozt , és a meglevő hangszórókkal kipróbálni 2.5 utasként ,hogy szól . Gyanítom a PMC nagy dobozai is ilyenek lehetnek .
Üdv.
Válaszol
Shalafi .
A múltkor igértél egy soros váltó tervezést . Sikerült / elvileg / beüzemelni a Spectrát . Gondolom pontosabban lehetne méretezni ha megmérnék néhány dolgot . Az jó ha SPL-t néhány centivel a hangszóró előtt mérem ?
Ha távolabbról ,akkor már a nyílás is beleszól .
Az már az eddigi mérésből is kiderült ,hogy nagy a külömbség a beépített és az adatlapon látható átvitel között .
Szóval , mit és hogyan mérjek ?
Üdv.
Válaszol
Közeltéri mérés? Megpróbálhatjuk, úgyis inkább a középtartomány érdekes a váltónál.
Megjegyzem, h. sztem a soros váltó most nem biztos, h. jó lesz.

Válaszol
Nem nagyon értem ám , mikor jó a soros váltó és mikor nem .
Válaszol
Soros váltónál sztem könnyebb boldogulni az egyenletesebb frekimentű hangszórókkal. Nem tudom, milyen a 620 a TL dobozban. Eredetileg egy jól eltalált zobellel alkalmas soroshoz is.

Válaszol
Elküldöm a képeket . / ha tudom /
Válaszol
http://hangszoro.net/laci/forum/tldoboz.jpg

Válaszol
Shalafi .
Éppen meg akartalak kérni hogy tedd fel ide is a képeket .
Gondoltam feltűnik valakinek , az új képeken a hangszóró 10 Hz-en is sugároz . Ez valós dolog lehet ?

Most nekiállok mikrofon állványt aplikálni , utánna mérek távolabbról is .
ŰDV.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég