A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TL hangdobozok
Persze, nekem feltünt tegnap, érdekes, mert ez közeltéri mérés, így nem hinném, h. a szoba miatt van a 20Hz körüli emelés... Viszont nem meglepő Fdsa méréseit megnézve.
http://img56.imageshack.us/my.php?image=ktl0601273uq.jpg
http://img208.imageshack.us/my.php?image=ktl0602029sa.jpg
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Tegnap kibéleltem a másik dobozt is , így már elvileg egyformák .
Mivel csak 2 db 820 uH tekercsem van , így 6 dB- s váltót kaptak .
A 639- el 4 uF-ot kötöttem sorba . Kb. 4 m-ről mérve nem volt magas túltengése , meghalgatva viszont mégiscsak több volt a kelleténél .
" LPad -ként " 3.3 Ohm , megoldotta .
Este operát , jazt és rádiót hallgattam , SMA-val ellentétben határozottan elégedett vagyok a hallottakkal . Az emberi hang és a magas pillanatnyilag rendben , viszont a mélyeket jó lenne tesztelni valamivel .
Válaszol
A meglévők közül melyik hsz. alkalmas TL-be? Ha jól tudom, az kell, hogy kemény felfüggesztése legyen.
Válaszol
TL-re sem lehet általánosítani, Big Grin de nekem az körvonalazódik, h. a kisebb elmozdulású és emellett jó elektromos paraméterű hangszórók lesznek jobbak. Persze ha nem a nagy terhelhetőség a cél (amire nincs is mindig szükség), akkor lehet a közepesen lágy felfüggesztésű hszek között is válogatni. Smile

Válaszol
Kicsit konkrétabban légy szíves!

Egy kis segítség a többieknek: Már egy ideje gyűjtögetem az adatokat, mert szerintem így könnyebb kiválasztani a megfelelő hsz-t. H2000 hangszórók adatai [xls]
Válaszol
Qts 0,4 küröl vagy ettől jobb, az elmozdulás, h. meddig jó még, az membránfelülettől és a kivánt max. terhelhetőségtől is függ. Smile

Válaszol
Akkor a nálam lévő HA10-437 is jó? Qts=0,435, Cms=0,839. Big Grin
Építek belőle egy 33 cm magas TL-t (344/4xfs=1 m, ezt háromfelé hajtom vagy legyen csak kettőbe és 50 cm)
Válaszol
Háát a bass-reflextől rosszabb nem lesz. Smile

Válaszol
Ezt a TL-es részt szerintem át kellene rakni a TL topikba! Köszi.

A Terminálon nyitott topik: Link
Itt azt derítették ki, hogy: Qts (0.25-04), Qes(03-04) Qms(3-6), ebből az első kettő fontosabb. Ennek a HA13-478/8R felel meg (Qts=0.315, Qes=0.378). És még azt,hogy a normál (nem változó keresztmetszetű TL jobb a szűkülőnél. Még jobb a táguló, de az nagy szokott lenni. Ki kellene próbálni mindhármat. Mócsing már csinált egy szűkülőt.
A HA13-478/8r-hez a 44,697 Hz-es fs-hez 1,924 m hosszú cső kell. Ez kettéhajtva 96 cm-es belső méret jön ki. Azon gondolkodok, hogy rendelek egy 478-ast és csinálok egy TL-t is. Ez nem olyan veszélyes, mert nem kell bíbelődni a hangolással. Egyébként az 542-eseim is közel vannak a kívánt értékhez. Lehet, hogy előbb belerakom egy TL-be. Smile
Válaszol
TL-nél nem az Fs-re hangoljuk a dobozt Smile Ezt is megírta soxor már fdsa Big Grin
jóéjt.
Üdv, Péter
Válaszol
Hol? És miért?
Klinger szerint az fs λ/4-re hangoljuk. Jobb a λ/2, de az már túl nagy. És a hsz-t a cső 1/3-ánál helyezzük el, hogy az első felharmonikust csillapítsuk.
Válaszol
Nohát én is pont ezt írtam, a "0,4 körüli, vagy attól jobb", az Qts=0,5-0,2-t jelent, ez alatt nem igen gyárt senki hangszórót, vagy ha igen, az már tölcsérhez használható csak. Smile A Cms-re is figyelni kell, főleg a kisebb elektromos csillapítású (gyengébb mágnesű) hangszóróknál.
Az fs-re hangolás finoman szólva, inkább tévhit (mint néhány más dolog is Klingernél, valahol arról is írtam már, h. nem szentírás... nna hiába koptatom én a qwerty-t úgy látom). Smile

Válaszol
Nem hiába. Emlékszem én arra. Csak ugye ahhoz hogy eldöntsem, melyik része nem szentírás (é:eretnekség), ahhoz meg kell kérdezzem. Leírom, és ti is leírjátok, hogy mi nem úgy van. Akkor tanul a gyerek, ha kérdez. Smile
A Terminal topikban a végére kiderül, hova kell hangolni? Mert még az elején járok. De ha TL szakértő urak röviden leírják a lényeget, annak örülnék. Ha nem, akkor olvasok. 8)
Válaszol
Lex .
A hangszóróim Fs-ét 50 Hz-nek mértem , igaz analóg módszerrel .
Mivel akkor még nem üzemelt a Spectra .
A dobozt 30 Hz-re méreteztem , legalább is szerintem .
Shalafi Márc. 03.-i hszban meg tudod nézni a nyílásban mért SPL-t .
Mit is akarsz építeni tulajdonképpen ? Mintha szubot említettél volna valahol . A TL szub bizony nagy darab . Viszont olvastam olyanról amelyik kitörte az ablakot .
Válaszol
Feldőlt? .zold.
Válaszol
Ammán jó sub ami elfújja a viharlámpát... legalább a sarokba. Utánégető nélkül!
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Product of DDL .
Válaszol
Shalafi .
"Terveztem "egy 6dB-s váltót . Tekercs : 330 uH ,C :5.2uF , 3850 Hz .
Régebben küldtél 12dB-s rajzot , annak az Ipadja 2, és 47 Ohm .
Zobel :10.1 Ohm , 7.1 uF . Jók ezek hozzá ?
Üdv.
Majdnem elfelejtettem az ominózus tervezet ,soros .
Válaszol
Majd megnézem estefelé.

Válaszol
Szervusztok .
KIszámolná valaki, aki ért hozzá , 639 - hez LPadként , 2.2 Ohm soroshoz mekkora párhuzamos tag kell ?
Köszönet előre !
Válaszol
Mócsing Írta:Szervusztok .
KIszámolná valaki, aki ért hozzá , 639 - hez LPadként , 2.2 Ohm soroshoz mekkora párhuzamos tag kell ?
Köszönet előre !
Én 15 ohmossal próbálkoznék. Azt megtudhatom, hogy a magasad árnyékolt vagy szimpla?
Üdv, Péter
Válaszol
Szia .
Mezei .
Válaszol
Mócsing Írta:Szia .
Mezei .
Szia
Akkor a 15 ohm kell. Remixet tegyél oda ha van, az jó hangú Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Jelenleg kisérleti állapotban van a váltó , ilyen Remixem nincs , de a véglegeshez beszerzem . Kösz a tippet .
Válaszol
Egy elméleti kérdés : Az LPad eredő impedanciájának, a hangszóró névleges impedanciájával kell megegyezni ?
Pl. 639 - nél 8 Ohm ?
Válaszol
Erre inkább gyakorlati választ adok, Smile az oszó először is csökkentse megfelelő mértékben a hszre eső feszültséget, és illeszkedjen az elé kapcsolt szzűrőhöz, tehát ha az pl. nyolc Ohmmra van kitalálva, akkor ahhoz.

Válaszol
Köszönöm.
Így tényleg korrektebb a megfogalmazás .

A Zobel méretezésnél miből kell kiindulni ? 61 Hz-nél van a púp .
Válaszol
61Hz-nél passzív alkatrésszel nem lehet befolyásolni a dolgokat Smile esetleg soros kondenzátorral, de olyat én nem csinálnék. A doboz TL, tehát a csillapítóanyaggal is másképp kell játszani, mint pl. egy zártnál.

Válaszol
Úgy is a lehető legegyszerűbb váltót akarom véglegesíteni .
Jelenlegi állapot :6dB párhuzamos , 390uH , 5.7uF , LPad 2.2 + 20 Ohm .
Válaszol
Mócsing Írta:Úgy is a lehető legegyszerűbb váltót akarom véglegesíteni .
Jelenlegi állapot :6dB párhuzamos , 390uH , 5.7uF , LPad 2.2 + 20 Ohm .
Tehát a magas is és a mély is 6dB-vel van vágva? Milyen kapcsolás, soros vagy párhuzamos váltó?
Én keveslem a 0.39 mH-t a mély elé.
Üdv, Péter
Válaszol
Párhuzamos a váltó . Whitefül programja szerin , így 3250 Hz - en van a váltás ./ 390uH , 6.1uF / Gondolom ez a dómot is kímáli valamennyire.
Eddig egyébként 330-al kisérleteztem , 3850- es váltással .
Minden változtatást azonnal meg is mérek , az SPL-ből kiderül , bejött e a dolog .
Válaszol
Szia Mócsing

Mérnél valamit a kedvemért? Önmagában a magas SPL adatát.
Tehát váltó nincs előtte, direktbe az erősítőre és fehérzaj, meg rózsazaj.
arra lennék kiváncsi, hogy a kapszula mennyire közeliti a shalafi által mérteket.
Ebből láthatnánk, hogy nagyjából hány kHz-ig ad elfogadható eredményt a kapszula.
Már nagyon várom a mérést, képekkel illusztrálva Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
Írd be a keresőbe : Panasonic WM 61A cmpensation file
Elvileg itt lehet találni hozzá kompenzációs filét , akkor 20 kH - ig egyenes.
Különben 14 kH körül van egy 2 dB-s púpja .
Ezekhez a filé kérdésekhez Te jobban értesz .

Tényleg , sikerült elküldenem ?
Válaszol
Milyen imélcimre küldted? Nem kaptam semmit csak fórumértesítőt Sad
De találtam egy WM-61A.frd fájlt. Ő lenne az?
Üdv, Péter
Válaszol
Mócsing!
Erről a TL-ről lehet többet tudni? A tervrajza meg van, csak már nem emlékszem, honnan töltöttem le. Ha lenne adat a csillapításról, a váltóról és egyéb, az építéshez szükséges adatról, az jó lenne. Előre is köszönöm.

Shalafi!
Lehetne nyitni az oldalon egy "kész tervek" részt? Ide lehetne gyűjteni a már működő H2000-es hsz-kal készült dobozokat.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég