A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TL hangdobozok
Kipróbáltam, hogy beleraktam a Sony 134-et egy darab PVC csőbe kísérletképp. A hossza sem annyi volt, mint ami nagyjából jó lett volna TL dobozként.
A tapasztalat az, hogy a kong, némi csillapító anyaggal egész jó lett.
Konklúzió, ha ilyen csövet akarok, akkor nem PVC a megfelelő anyag.
Válaszol
A TL-t nem kell nagyon csillapítani ,egy réteg vatelin talán elég is lenne . Viszont nem egyszerű beleaplikálni a csőbe .Milyen hosszú a cső ?
Válaszol
A cső 140 körül volt, de rájöttem, hogy tényleg alkalmatlan a PVC ide. Nagyon rezonál.
Én egy kis ilyen Logotech-féle csillapító anyagot tömtem bele, kevésbé kongott utána.
Ha vége a szorgalmi időszaknak, akkor megpróbálok szerezni némi papírcsövet.
Válaszol
nembiztos hogy sokkal jobb leszen.
elméletileg szeretnénk ha a cső minnél merevebb lenne,
csillapítani kelle e belülről az oskmindentől függ, de kívülről is lehet rajta csillapítani sokat.
mondhatni, nemkizárt hogy a pvc csővel nem is lenne baj, csak a külsejére kellene csillapítást applikálni, méghozzá nagyjából rengeteget.
Válaszol
Szerintem a sima csupasz falak miatt kong elsősorban . Csillapíthatsz egyszerű vattával is ,jól fellazítva .
Válaszol
Érdemes szórakozni papírcsővel, vagy egy próbát megér egy megfelelő hosszú PVC cső is?
Válaszol
a pvc-nek lesz a hosszától meg átmérőjétől függően egy erős fals hangja, amit le kell csillapítani. a papírcsőnek egy széles tartományban lessz egy fals hangja, amit nem mindenki tart zavarónak, de általában le kell csillapítani.
nagy baj nincsen Big Grin
Válaszol
Hogy érted, hogy széles tartományban?
PVC-nek csak bizonyos frekvencián a papírnál meg egy egész frekvencia tartomány?

Egy kanyar lenne benne mindenképpen. Ott inkább egy derékszögűt érdemes, vagy több kisebb töréssel, szeletekből. PVC-nél még a gyári könyök is szóba jöhet.

Fs 69Hz-hez egy kalkulátorral negyed hullámra 100 cm-t írt. Alul hangolva 1/3 hullámra pedig 131 cm.

Melyiket érdemes megcélozni? Mit jelent az, hogy alul hangolás (low tuning)?

Azért érdekel ennyire a dolog, mert aránylag kicsi és praktikus mérettel lehetne belőle hangot kicsikarni. Kérdés az, hogy mitől függ a mély hangzás.
Válaszol
aaaaaa, még több olvasást kíván a dolog.
http://www.t-linespeakers.org/design/MJK-for-dummies/index.html
ez majd segít.
ha valami kicsiből akarsz mélyet, akkor az nem a TL lesz.
negyed vagy hatod rendű dobouzok azok amik kis méret mellett is mélyre tudnak menni.
a tl "nagy" baja hogy mindíg fognak fellépni kioltások is, ezért aztán igazából a hasznos átviteli sávja neki sem túl széles. ha nincsen eltolva a hangszóró a csőben, tehát egyik végében a hangszóró, a másik nyitott, akkor a harmadik felharmonikusnál már kioltás lép fel.
70 hz nél ez nagyjából azt jelenti hogy 210hz nél leszen egy erős beszakadás az átvitelében.
nem mondom hogy tökéletes megoldás, sokan a hangszóró Fs éhez tartozó hullámhossz negyedét használják fel hossznak. Ebben kellene eltolni 1/3 ad hosszal a hangszórót, akkor jobb az átviteli sávja. Hamar rájön az ember hogy elég hosszú egy TL cső.
minden egyes egyenes része (ha van benne kanyar akkor van ugye több szekciója) rezonál valahol, ez a hosszából ki is számítható. minden ilyen hiozzáadódik az átvitelhez, ezeknek a frekvenciáknak a dupláján meg kioltás lép fel. jó hullámos dolog a TL, ha nem figyelsz. Nyilván ha rövidek a szekciók akkor magasabb frekvenciákon lép fel a jelenség, ezt nem árt észben tartani. Általában a hangszóró mögötti hossz első harmadát kell erősebben csillapítani, a többi részben sokkal lazábban, ha kell egyáltalán.
nem vagyok TL rajongó. bass reflex mélyebbre mehet sokszor ugyanabban a méretben, és kevésbé hullámosan. Zárt dobozoknak jobb a csoportkésés ideje (nem minden esetben) mint a reflexé, kedvezőbb a lefutásuk is.
az OB túl veszteséges, és túl bazi nagy mindenhogy.
a reflex eghy jó középút, maradnék annál.

a pvc cső egy szűkebb tartományban és sokkal erőteljesebben rezonál mint a papír.
a papír cső tágasabb tartományban, de kevésbé rezonál.
nekünk meg az kéne hogy sehol ne rezonáljon.

csak kompromisszumok léteznek ha hangfalakról van szó, kérdéses mit tartunk fontosnak, és mit áldoznánk érte. a többi ettől függ.

ami a TL barátságos méreteit illeti, azért nézd majd meg mekkora a végleges netto térfogata, ugyanekkora dobozból mit jöhet ki, s sokszor kiderül hogy a jól bevált reflex hangfal akár jobb megoldás is lehet.
nem lebeszélni akarlak,csak jobb ezeket tisztázni nehogy rosz élményed legyen.
a többkamrás reflexek pl. nekem jobban bejönnek, egy miliméterrel sem nehezebb megtervezni mint a sima reflexet. ha még nemigen építettél hangfalat, inkább még azt tudnám mondani hogy próbáld meg.
az igazi egy zárt lenne kezdésnek, olyan hangszóróval ami ténylegesen zártba is való.
van ott is bőven min mutrázni mire jó lesz, de eleve toleráns rendszer, kifogástalan kezdésnek. a reflex már kényesebb.
a negyed rendű sávszűrő méginkább, a hatod rendűek meg főleg.
isobar hatodrendű lenne a minimális méret melletti méylhangvisszaadó kütyü, de az vetekszik a boszorkánysággal.
Válaszol
Köszönöm.
Erre tényleg rá kell feküdnöm.
Ha túlélem a utolsó két hét hajráját és a két nehéz vizsgát, akkor neki fogok.
Eddig egy Reflex dobozt építettem, illetve egy kísérleti TL dobozt egy szélessávúval. Az nagyon pici lett, elfogadhatóan szól. Innen jött az ötlet.
Nagyon olcsó hangszórókról van szó. Kísérletezni szeretnék vele. Aztán vagy bejön, vagy nem. Ha bejön, akkor lehet, hogy építek egy komolyabbat.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég