A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TL hangdobozok
Arra a TLre én is kíváncsi fáncsi lennék. Lehet billentyűzetet ragadni.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Józsi , Lex, folytassuk a TL-ben .
Válaszol
Lex , Józsi .
Az első oldal vége felé van a rajz linkje .
A dobozokat két okból kifolyólag csináltam ilyen elrendezésüre .
1 - A PCM dobozokat látva tetszet hogy elől van a nyílás .
2 - A nappalink teljesen asszimetrikus , jobb oldalt fal és ablak , bal oldalt szabad tér , az étkező . Az elől levő nyílások miatt , valamennyire lehet irányítani a mély hangokat is , így kevésbé zavaró az asszimetria .

Anyaga leselejtezett iskolai szekrény . Kétoldalt furnérozott forgácslap .
Csillapítás : 1 réteg fehér műszálas vatelin , a TL-t nem kell nagyon csillapítani .

Egyébként könnyen adaptálható , más méretü hangszóróhoz is .

A váltó valószínü egyszerű 6 dB-s lessz . / most is az /

Ha van kérdés írjatok .
Üdv .
Válaszol
Korábban mindenféle gondod volt a váltó hangolással, meg talán a dobozzal is, mert össze-vissza szólt, vagyis az Fs bujkált a skálán. Big Grin Meg csőhossz probléma. Tehát a mostani tervrajz jó-e, egyáltalán változott-e? És milyen váltó van most hozzá? Jól szól-e így, vagy még bütykölöd? Vatelinnel a teljes belső felületet bevontad? Milyen vastag ez a vatelin? Jó-e a háztartási vatta is?
Válaszol
A váltót most is hangolom .
A doboz hangolása a cső hosszának változásából ált , úgy néz ki az eredeti a legjobb .
Vatelin - kb 1 cm , és az egész ki van bélelve .
A vatta bitos jó lenne , csk nehezebb bánni vele .
A hangja így már elfogadható .
A váltó 330 uH vagy 390 eddig elég jól bevált .
Válaszol
A zártá alakítható TL-t hogy gondolod kivitelezni ?
A TL sokkal nagyobb mint a zárt .
Válaszol
Mócsing Írta:A zártá alakítható TL-t hogy gondolod kivitelezni ?
A TL sokkal nagyobb mint a zárt .
Neemmm nagyobb. Ennek a hsz-nak egy kb. 125cm hosszú, 17X17cm körüli (!) TL lenne jó. Az meg cirka 35-40L. Az zártnak YO! Big Grin ~55Hz-ig szólna benne a driver.
Végül egy olyan megoldást választottam - főleg shala jótanácsai miatt -, hogy nagyon könnyen zárttá alakítható a rendszer. Így, ha mégsem tetszik a hangja, akkor gyorsan lezárom a doboz "végét", büszkén döngölöm a mellem, a hülyeségem meg ráfogom a nyuszira. .haha. Big Grin .ordog.

szerk.: télleg, lett egy tweeter hozzá, ami 5kilótól fölfelé jól illeszthető lenne. Szerinted ez egy elfogadható megoldás, shala? .?.
Válaszol
Ez most nagy vagy kiscsapos 200-as hsz? A vasmagon hátul látszik a csapméret, 25 vagy 37mm lehet...
Szerk: a TL-ből könnyen lehet labirintus-szerű zárt doboz is.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
shalafi66 Írta:Ez most nagy vagy kiscsapos 200-as hsz? A vasmagon hátul látszik a csapméret, 25 vagy 37mm lehet...
Szerk: a TL-ből könnyen lehet labirintus-szerű zárt doboz is.
Kiscsapos. (Mármint, ha a 27mm-es az kiscsapos). Smile
Ilyen labirintusos zárt dobozt már építettem, annak marha jó hangja volt. Mondjuk csak utólag tudtam meg, hogy labirintusos, eredetileg csak merevítőlapoknak szántam bele a labirintus falait. Big Grin Egyébként egyes tervezőprogik tudnak "closed-end" transmission line-t is tervezni, ami - ha jól értem - egy zárt doboz, csak TL alakja van. .!. .?.
Válaszol
Igen, belül 25. Smile Akkor jó lehet hozzá a magas, talán...

Válaszol
Talán? Milyen problémákra gondolsz? Fázis? Leginkább az lehet vele. Arra gondoltam, hogy egy akusztikai síkra helyezem a két hsz-ót, úgy talán érdemes próbálkozni. Mi a véleményed? Vagy mire figyeljek még? .?.
Válaszol
Igen ez az egyik, amire gondoltam, és arra még, h. a magas miatt egyesélyes a project. Smile

Válaszol
Hát valóban, ez így van. Bár inkább kettő: vagy jó vagy nem. Big Grin Elég kicsi tweeterről van szó, így ha nem megy, jó messzire kidobom, és rendelek egy pár 639-et. Big Grin (azt hiszem ez a száma)
Válaszol
Az egyesélyt arra értem, h. egy x-fekire van esély nagyjából. Smile A hg2,5-lel lehet többféleképpen is próbálkozni.

Válaszol
shalafi66 Írta:Az egyesélyt arra értem, h. egy x-fekire van esély nagyjából. Smile A hg2,5-lel lehet többféleképpen is próbálkozni.
Értettem, persze. Vagy 5kilóval megy, vagy nem megy. Megpróbálkozom vele, aztán meg jöhet a hg2,5. Big Grin

szerk.: olyan keretet keresek rá, mint amilyen a dc2002-n van. Beszerezhető még?
Válaszol
Azok a keretek már vagy 15 éve nem léteznek. Smile

Válaszol
shalafi66 Írta:Azok a keretek már vagy 15 éve nem léteznek. Smile
Kár, pedig sztem jobban közelíti az optimális süllyesztett állapotot, mint ezek az újak. Ha jóra gondolok, persze. Küldenél képet róla ha van? Esetleg az is elég infó, ha írsz egy hangfalat, amin olyan van (az oldalon lévők közül). .?.
Az is érdekelne, hogy egy 40-45L-es dobozba kb. hány olyan tábla holofil megy bele, mint amit árultok? Egy "heavy" telítettséget kellene elérni.
Válaszol
Az a PE szálas csillapítóanyag? 1-1,5 "tábla" fellazítva.
Se a régi szürke, se az új fekete kereteknél nem voltak süllyesztve a hangszórók. A DC2002, megnéztem, még egy korszakkal korábbról származik. Smile Nna azok a keretek meg 20-25 éve elűntek.
Most kb. ilyen a 200-as keret is (a képek Lex oldaláról valók):
http://www.freeweb.hu/lexicon/kepek/hangdoboz/tartozek/slides/2006.03.28_16-39-12.jpg
http://www.freeweb.hu/lexicon/kepek/hangdoboz/tartozek/slides/2006.03.28_16-39-42.jpg

Válaszol
Hmmm.... Köszi a képeket. Esetleg az egy megoldás lehet, ha a kerettel együtt süllyesztem a rendszert. Azzal az esztétikája is kap egy dobást. Big Grin
Egyébként mi a véleményed a felmérésről? Pü-ben persze. Big Grin
Válaszol
Van rajzod a dobozról ? A 125 cm a TL cső teljes hossza ?
Válaszol
Iiigen. 125cm egyszerű cső, nem szűkül, nem tágul, egyenes. Én már csak ilyen purista vagyok. Smile A táguló TL az szerintem már tölcsér, szóval ezért sem. Azért a hangszóró 1/3-ra lesz beépítve, az első felharmonikus csökkentése végett. Remélem elfogadhatóan szólni, bár shala szerint nem számíthatok sok jóra, a hsz adatai szerint... Én hiszek neki, bár remélem, hogy most az egyszer téved. Vagy legalábbis nekem tetszeni fog a hangja. .haha.
Válaszol
A torkolati tényezőt is beleszámolva kb. 66 Hz - re lessz méretezve .
Nagyon mély hangokra ne számíts .
Válaszol
Shalafi a 620-ast is zártba ajánlja , ennek ellenére nagyon jól érzi magát a TL-ben .
Válaszol
Neeeem, a ha18-620 reflexben jó. Soha nem mondtam, h. zárt doboz az ideális neki. 103-as EBP-vel azér zártban nem sokat produkálna...

Válaszol
Bocs!
Rosszul emlékeztem .
Válaszol
Sziasztok! Üdv minden barkácsszaktársank és a profiknak is.

Tl doboz építésen töröm a fejem magam is habár ez egy rém nehezen indoló dolog nálam.
Ime az első kérdésem:
Mi az a torkolati tényező?
Az áremlástanban szokásos csővég kialakításokra kell itt gondolni?
üdv:
dext
Válaszol
A torkolati tényező csak efektív csőhossz növekedést okoz .
A kilépőnyílással ezért nem kell külön babrálni .
Terminalon a TL topic utolsó 1-2 oldalán , Fdsa leírja hogyan kell számítani . Úgy emlékszem nekem olyan 5 cm körül jött ki .
Válaszol
A torkolati tényező a Reflex cső mindkét végén is működik . Tehát az efektív csőhossz nagyobb mint a tényleges.

Az előbb volt nálam az egyik koléga , meghallgatni a dobozaimat .
Neki is hasonló a véleménye : A Tannoyokkal összehasonlítva , más hangzás , de nem rosszabb . " Feszesként" jellemezte a mélyeket .
Mindent összevetve a Hájendsón hallottunk rosszabbat is . / azért ez nem olyan nagy dicsőség / Tisztességes hangfalkábel valószínü javítana még rajta .
Válaszol
Álcázd magad villanyszerelőnek és vegyél pár méter 2,5-es rézdrótót.
Válaszol
Azt használok . Oldalanként kb. 2*5m ami nem kevés .
Válaszol
És biztos vagy benne hogy sok pézbe kerülő madzaggal jobb volna .?.
Válaszol
Ahogy számoltam 480 ft/m ebből a drágább fajtából , / 6 madzag , hármas fonatban / . Ennél a vékony hosszú drótnál , csak jobb lehet .
Végül is csak egyszer kell megvenni .
Válaszol
Üdv!

Én is egy tl doboz barkácsolásába kezdem.Mócsing próféta Tongue sikerein "felbuzdulva" én is 620-as hangszórókat (árnyékoltat)használok,monacor dt-254-es magassal.A doboz tervezéséhez a Monacor caad 3.0 -t használtam.Hamarosan küldök(ha érdekel valakit .oh. ) képéket az épülő dobozról.Készülőben van egy bassreflex doboz is(18,5 literes) ha 18-620+monacor dt-101sk párosítással.
Barna

"Fejjel a falnak-és az ütött résen tovább!"
Válaszol
Módfelett érdekel .
Válaszol
Mócsing nem próféta , mazsola !
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég