A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TL hangdobozok
Jozsi , nem tudom milyen Sd szorzótényezőre gondolsz .
Válaszol
Papíron nagyon jól viselkedik a hangszórónál 3 Sd, a végén pedig 0,15 Sd keresztmetszetű TL. Ha befejezem az elkezdett munkákat, építek egyet, de az inkább csak jövőre lesz már.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Mócsing Írta:Jozsi , nem tudom milyen Sd szorzótényezőre gondolsz .
Hát hogy hányszor nagyobb az a keresztmetszet az Sd-nél, amivel a zárt vég indul. Ha jól értem a dolgot, bizonyos mértékben nagyobbnak kell lennie, ezt kell kikalkulálni a táblázatból. És ha egyenletes keresztmetszetű marad, ezt végig tartani. Ha szűkül-tágul, akkor persze ez változik a nyitott vég felé. Az hogy neked a kilépő keresztmetszet pont egyenlő Sd-vel, szerintem elég speciális eset. Őszintén szólva nem is értem, hogy ez hogy jött neked ki, vagy csak úgy döntöttél hogy így lesz és kész.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Jozsi .
Már értem mire gondolsz . A 3 Sd-ről , 1 Sd-re szűkülő azt jelenti , a lezárt végnél 3* akkora a keresztmetszet , mint a kijáratnál . Az 1 Sd-s kijárat szerintem egyáltalán nem speciális . Az a néhány gyári doboz amit láttam , szintén hasonló volt . Úgy tudom ha nincs nagyon leszűkítve , kisebb a levegő sebessége , így jobban illeszkedik a külvilághoz . Az meg hogy a hangszóró és a lik is elől van , szigorúan tudományos alapon lett eldöntve . Így tetszett .
Válaszol
Én csak azt furcsállom, hogy miért lett a kilépőméret pont = Sd? Tehát úgy tünik, mintha nem abból indultál volna ki, hányszor Sd a zárt vég mérete.
Válaszol
Ez úgy volt , hogy föl sem merült bennem hogy 1 Sd-nél kisebb legyen a kilépő nyílás . A szűkülés miatt egyértelmü hogy a másik végének nagyobbnak kell lenni . Nem ragaszkodtam volna a 3 Sd -s induláshoz ,viszont így tudtam tartani , a 30 Hz-es csőhosszt , és a ez előre eldöntött magasságot .
Válaszol
Továbbra sem vagyok biztos. A Shallafi által beidézett leírás szerint "A cső szélessége nem lehet kisebb, mint a kosár átmérője". Gondolom ez a kilépőre is érvényes a szűkülő esetben, tehát az 1Sd ennek mélyen alatta van, ha itt a szélesség alatt a keresztmetszetet érti. Mert egy dolog a téglalap oldalszélessége, de mekkora ehhez képest az oldalhosszúság? Ezért jobb a keresztmetszetről beszélni, mert az egyértelmű.

Muszáj alaposan nekifeküdni ennek a King táblázatnak.
Válaszol
A szélesség esetet tisztáztam magamban, ez nyilván a szögletes keresztmetszet esetére vonatkozik. De még mindig zavaros hogy mennyi kell legyen a minimum/maximum/optimum keresztmetszet akár a zárt akár a nyitott végen. Biztos hogy nem mindegy. Még nem tudtam kiböngészni. Kinyomtatom a francba ezt a leírást.
Válaszol
Mindaddig nincs gond, amíg a nyitott vég keresztmetszete nem kisebb az adott hangszóróhoz méretezett ideális méretű bass-reflex doboz xmax-ból számított reflexnyílásánál, ez kb. 0,3 Sd-nek megfelelő keresztmetszet, de lehet 0,15 Sd is, ha olyan a hangszóró.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Párhuzamos oldalunál , állítólag kerülni kel a négyzet alaku keresztmetszetet . Jozsi , néz ki magadnak egy tetszetős lik formátumot , és indulj ki abból . A TL nem egy háklis doboz .
Válaszol
Derend már valami. .otlet. Kezd összeállni a kép az english meg Fdsa leírása nyomán. Mégegyszer összerakom fejben a két leírást aztán nyilván majdnem minden tiszta lesz. .ok.

Lehet hogy télleg előnyösebb a szűkülő kivitel. Barátkozok a gondolattal hogy a Mócsing féle doboz lesz. Nem azért hogy másolat legyen, csak kezdek szimpatizálni vele. A 11,8 szélesség viszont igencsak nem lesz jó, ettől szélesebb a kosár. Át kell kalkulálni.
Válaszol
Mócsing Írta:Jozsi , néz ki magadnak egy tetszetős lik formátumot...
Az a fajta lik formátum hülyén nézne ki hangdobozon... lábak nélkül... .hehe.
Válaszol
A rombusz bűvöletében? Vagy nem? .nyuszi.

Józsi, azér nézd át a táblázatot, a megfelelő arányhoz.. most én nem tudok segítni, megfáztam, ágynakestem, csak nagyritkán ülök a gép elé.... Egyébként azt az MJK-féle dokumentet egyszer végre már le kéne fordítani rendesen...
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
A lik átkalkulásának az az árnyoldala , hogy a többi méret is elmászik .
11.8 centivel , pontosan egy Sd a kijárat . Nem azért akarlak lebeszélni , az áttervezésről hogy hasonlítson az enyémre . Két hétvégi műszakom szinte csak számolásból , rajzolásból , meg ellenőrzésből állt .
A végén már csótányi szinten álltam agyilag . .ir.
A hangszórónak vágandó lik , szerintem elfér benne .
Válaszol
Az nem zavaró, hogy Józsinak másféle hangszórója van? Vagy én nem értek vmit?

Válaszol
shalafi66 Írta:A rombusz bűvöletében? Vagy nem? .nyuszi.
Hát esz asz embör ety gondollat olvasó...

shalafi66 Írta:Józsi, azér nézd át a táblázatot, a megfelelő arányhoz.. most én nem tudok segítni, megfáztam, ágynakestem, csak nagyritkán ülök a gép elé.... Egyébként azt az MJK-féle dokumentet egyszer végre már le kéne fordítani rendesen...
Fordittást iletőleg csattlakoszom asz elötem szollóhosz. Kelemes feléppülést! Ja én szolltam hoty mekkéne csinyáltatni aszta windowt.

Nasszoval sikkerült összerakni a dógokat. Mérretesztem, imme.

Table A-2 alapján (mellesleg 21-ik oldal helyett 20-ik) a HA13-478 Qts=0,315 -> SL/S0=1 esetén S0/Sd=2,6 (Sd szorzó tényezője), eszerint S0=2,6*87=226,2 cm2. (zárt vég)

Ebből adott a szélesség, a kosár átmérő=13cm. (Mócsingnál 18) Ebből a másik oldala a zárt végnek = 17,4cm. (Ez Mócsingnál 22cm) SL/S0=0,33 esetén (3/1 szűkülő) a kilépő magassága ennek 1/3-a, azaz 17,4/3=5,8cm, mivel a szélesség ugyanaz.

Ha vagyok olyan merész és megcélzom a 30 Hz-et, mint Mócsing tette a gyakorlatilag ugyanilyen fs-ű 620-assal, SL/S0=0,33 esetén (3/1 szűkülő) Leff=89", azaz 2260,6 mm. A kilépő keresztmetszetből számolva az ilyen keresztmetszerű kör sugara R=4,9 cm. A torkolati tényező 3,14/4*4,9=3,85cm. A cső valós hossza = 2260,6-38,5=2222,1mm.

Magánszorgalomból: SL/Sd = 75,4/87=0,86, ennyiszer kisebb a kilépő az Sd-nél. Megnöveljem egyre vagy haggyam a francba?

Na, hol baltáztam el? Szerintem ennyi.
Válaszol
NEM .
A mejne doboznak 18 centi széles a bele . Ha az Sd-t elosztod a kilépő nyílás magasságával , ami 7.33 cm , megkapod a nyílás szélességét , ami jelen esetben 11.8 centi , és a doboz többi mérete változatlan marad .
Ezeket már fentebb leírtam . Ezzel az egy művelettel lehet adaptálni , különböző méretü hangszórókhoz .
Válaszol
Mócsing Írta:A lik átkalkulásának az az árnyoldala , hogy a többi méret is elmászik .
11.8 centivel , pontosan egy Sd a kijárat . Nem azért akarlak lebeszélni , az áttervezésről hogy hasonlítson az enyémre . Két hétvégi műszakom szinte csak számolásból , rajzolásból , meg ellenőrzésből állt .
A végén már csótányi szinten álltam agyilag . .ir.
A hangszórónak vágandó lik , szerintem elfér benne .
Kedves Moccsing, én csak ma ástam bele magam és lehet hogy tévedek, de többször végiggondoltam. Innen csak a doboz méreteit kell a számításhoz igazítani, ez már nem olyan nagy ügy. Van amit csak arányosan kell átméretezni. Persze minden dobozméretet újra kell számolni.

Szereztem pozdorja bútorlap polcokat (19mm, békebeli) anyagnak, még hasonló szekrényajtóra vadászok (alá Mócsing). Az anyag nem fog sokba kerülni... .zold.
Válaszol
Én egyszerűen levontam belőle 5 centit , mint torkolati tényezőt .
Válaszol
Mócsing Írta:NEM .
A mejne doboznak 18 centi széles a bele . Ha az Sd-t elosztod a kilépő nyílás magasságával , ami 7.33 cm , megkapod a nyílás szélességét , ami jelen esetben 11.8 centi , és a doboz többi mérete változatlan marad .
Ezeket már fentebb leírtam . Ezzel az egy művelettel lehet adaptálni , különböző méretü hangszórókhoz .
Ebben az a hiba, hogy csak a kilépőt csökkented, a felső vég változatlan marad és borul a 3/1 arány, ebből következően a hossz.

(Szerk: átgondoltam amit írtál, és elismerem hogy valójában nem változik az arány. Az általad írtak az Sd/SL=1 esetre igazak, amiről a korábbiakban volt szó. Az én méretezésem szerint ez 0,86, de a 2,6*Sd optimumból számolva, ami a Qts-ből következik, tehát rossz nem lehet. A te esetedben az Sd/SL=1 annyit jelent, mintha magasabb Qts-ből (kb. 0,6) indítottad volna az egész méretezést.)

Mi azzal a baj, ha tejjesen újra van méretezve? Minek nekem ugyanolyan nagy doboz, ha a kisebb is ugyanazt az eredményt hozza?

Vedd észre, hogy a doboz mélysége is kevesebb lesz, nem csak a szélessége. Meg pár centivel a magassága, de biztos nem vagyunk egyforma magasak. Mejne testmagasság 179. .hehe.
Válaszol
Megmértem: ülve a fülem 115 centire van a békasegge felett. Most vagy a doboz felé kell szerelnem a magasat, vagy kell alá pár lexikon... .kaloz. Na megyek a hűtőbe .sor. ér.
Válaszol
Ja ez a széken mért fülmagasság. Még szerencse, hoty a forgófotell szabálloszható... .hehe.
Válaszol
Nyugodtan célozd meg a 30 Hz-et , Mócsing 620-asainak 50 Hz az Fs-e .
Az átszámolásba nem szívesen folynék beléje , örülök hogy túl vagyok rajta .
Válaszol
Pedig éppen meg akartalak kérni... Egyébként 30-ra van méretezve. Márcsak az a kérdés, a hosszat a középvonalra értelmezzem-e, vagy az Fdsa leírása szerinti válaszfal menti hosszra. Utóbbiból hosszabb középen mért hosszúság adódik... vagyis kisebb alaprezonancija. Végül is a fal menti hullám lép ki először, de aztán jön a külső ívről is. A kettőnek kell legyen átlaga, az pedig a középen haladóval kell megegyezzen. Tehát szerintem maraggyunk középen.

És mennyi legyen a Driver Offset a 0,2-0,366 tartományban?
Válaszol
Ilyen amit a HA-22-nek szántam eredetileg (bal), még a régi adatlap alapján.
Ha valakit érdekel, és megadja a hangszóróparamétereket, felteszem a méreteket hozzá.
Szerk.: Mellé jobbra feltettem egy másik változatot, azon csak gondolkodtam, nem számoltam ki.
[Kép: TL.jpg]
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Az az adatlap nem régi volt, csak egy hibás B*l érték szerepelt véletlenül rajta. Big Grin Egyébként Mócsing hangszórójának 100 fölött, Józsiénak 120 körüli az EBP értéke. Így valószínűnek tartom hogy a HA22 jelenleg ~60-as EBP-jéhez is kitalálható lenne valami használható cső. Smile

Válaszol
shalafi66 Írta:A rombusz bűvöletében?
OFF
Szóval Józsi Renault párti Smile))))
Gyógyulást Shalafi. Én már meggyógyultam, szintén láz + megfázás + torokgyulladás....
Pihenj, igyál, feküdj-és izzadj sokat. Big Grin .hehe.
Üdv, Péter
Válaszol
h_jozsi Írta:Márcsak az a kérdés, a hosszat a középvonalra értelmezzem-e, vagy az Fdsa leírása szerinti válaszfal menti hosszra. Utóbbiból hosszabb középen mért hosszúság adódik... vagyis kisebb alaprezonancija. Végül is a fal menti hullám lép ki először, de aztán jön a külső ívről is. A kettőnek kell legyen átlaga, az pedig a középen haladóval kell megegyezzen. Tehát szerintem maraggyunk középen.
Szerintem meg a levegő nem úgy közlekedik, hogy megyek a belső, aztán a középső és a külső íven.
A levegő nem hülye, hogy középen haladjon, ő a legrövidebb utat keresi.
Én erre így emlékszek, erről bővebben a watt-féle TTL építés után jöttek rá fdsa-val, mert csak igy jött ki a mért Fs.
(ugyanis: Fs mért > Fs tervezett) Ugyanebbe a hibába esett watt is. Nekem igy rémlik a dolog.
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves Petya, a levegő valóban nem összevissza közlekedik, valamit azonban figyelmen kívül hagysz.

Az egész csőhossz méretezés egyik alapja, a hang levegőben 1 bar nyomáson való állandó terjedési sebessége, ami ugyebár 344 m/s. Ha pontszerű forrásnak tekintjük a cső végében (vagy máshol) lévő hangszórót, onnan egyenletesen terjednek a hullámok végig a csőben merőlegesen a falakra, amíg a cső egyenes. De kanyarban a hullám belül haladó része előbb jut át a kanyaron, mivel a külső íven haladó résznek hosszabb utat kell megtennie, és emiatt ő nem fog (nem tud) gyorsabban haladni, mert a fizika rá is vonatkozik. Tehát a kanyarból már késéssel ér ki. Az eredmény az lesz, hogy a hullám ferdén, nem merőlegesen a falakra halad tovább. Jelen doboz esetében 270° fordulatról (a Pagrus dobozainál ez eredőben 90°) van szó, ami elég tekintélyes. Tehát a kilépő hullám valamilyen torzulást szenved, ugyanaz a hullám nem egyszerre, hanem időbeli eltolással lép ki a nyíláson, ráadásul frekvenciafüggően. Ez a jelenség elhanyagolható lenne hosszához képest rendkívül vékony csőben, de itt nem erről szó sem lehet. Azt el tudom viszont képzelni, hogy az eredményt, tehát pl. a valós alaprezonanziáját a csőnek az először kilépő hullámrészek határozzák meg, mivel ezek a legintenzívebbek. Ezzel magyarázható esetleg a méretezés és a valós közti eltérés.

Emiatt én is valami olyan hajtogatáson gondolkozok, ahol ugyanannyi kanyar van jobbra mint balra.
Válaszol
Nem kell annyit kavarogni !!!
A legjobb, ha simán kettéhajtod a csövet. Én nem hajtogatnám 3 felé !
Olvasd tovább fdsa irásait is.

Szia
Üdv, Péter
Válaszol
Így van, minél több a széthajtás, annál több problémát jelent a fordulók kialakítása, és annál több reflexióra kell számítani.

Válaszol
A reflexiók jelentősen csökkenthetők a nagyíves kialakítással, persze ez munkába kerül. A hullámeltolódást vagy hogy nevezzem, viszont nehéz bármivel is kivédeni, a fizika törvényeit nem lehet áthágni. Csak ha ugyanannyi hajtás van minden irányba.

És miért is jó, ha elöl van a lik? Illetve, távol a hangszórótól?
Válaszol
h_jozsi Írta:A reflexiók jelentősen csökkenthetők a nagyíves kialakítással
Ó ha ez ilyen egyszerű lenne!
Üdv, Péter
Válaszol
Ó, nekem van türelmem. Csinyáltam már olyan sziszifuszi munkákat, amitől más már régen az idegosztályon kötött volna ki.

De vót ety krédésem a lik hejére vonattkoszóan.
Válaszol
Aztat nemtudom. kérdezd meg fdsa-t Smile
Üdv, Péter
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég