A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TL hangdobozok
Sziasztok, beírom ide is, ha már a Terminálra beírtam, úgy tűnik, ez a topic gyorsabban pörög.

Korábban - szájhagyomány útján - az volt a vélekedés, hogy a cső keresztmetszetének meg kell egyezni az Sd értékével. Pagrus is ebben a szellemben építette a csövét, nálam is hasonló a helyzet, amikor elkezdtem a TL-lel foglalkozni, akkor még nem elemeztem MJK cikkeit. Persze szól ez így is, csak talán nagyobb hatásfokot lehetne elérni MJK adatai alapján. Kérdés, hogy szükséges-e ez egy hagyományos TL-nél, ahol a csővel létrehozott rezonáns hangnyomásnak nem illik jóval meghaladnia a membrán által direktben sugárzott középtartományú hangnyomást. Ha meghaladja, akkor csillapítani kell az alapharmonikust is, kiszélesítve ezáltal a rezonanciagörbét.
A hanghullám rezonanciáját ott lehet hatékonyan, akár szelektíven csillapítani, ahol a sebesség maximális. Az alapharmonikusnál ez a cső szájára esik, a harmadik felharmonikus esetén a cső effektív hosszának az 1/3-ára és a csőszájra, az ötödik felharmonikus esetén az effektív hossz 1/5-ödére, 3/5-ére és a csőszájra, és így tovább. Az effektív hossz nézetem szerint csökken a frekvencia növekedésével, mert egyre kisebb lesz a cső szájánál az együtt mozgó levegő tömege. Ezt a jelenséget MJK is megfigyelte, de nem talált rá magyarázatot, talán ez az, amit leírtam.
A ténylegesen kialakuló rezonanciák megtalálásához nem árt az impedanciamenet megfigyelése, az itt látható csúcsok segítenek megtalálni az elhelyezendő csillapítóanyag pontos helyét.
A csőben elhelyezett csillapítás az eddigi megfigyeléseim szerint akkor hatékony, ha a csillapítóanyag "légmentesen" kitölti a keresztmetszetet, nem tud mellette a hangszóró kifújni.
Az alapfrekvencia kétszeresén, f2-n, a cső végén nem jön ki hang, viszont a membránnak egy csillapítatlan rezonanciája van, ezt a cső effektív hosszának a közepén elhelyezett csillapítással lehet csökkenteni.
Az MJK által leírt 2/3-3/4 hosszban elhelyezett csillapítóanyag csillapítja f2-t és az össze további felharmonikust is, a további kitöltés már erősen érezteti hatását az alapharmonikusra is.
Kettéhajtott TL esetén az egyes csőszakaszokban félhullámú rezonanciák is kialakulnak, a levegőoszlop makacs dolog, jobban tudja a fizikát, mint mi. Ezeket a rezonanciákat az egyes csőszakaszok közepén elhelyezett csillapítással lehet csökkenteni.
Persze az eredményt mindenképpen mérni kellene, de legalább konstans amplitúdójú szinuszjellel meghallgatni. A szinuszos meghallgatás nem mellőzhető akkor sem, ha mérünk, a szoba reflexiói félrevezethetnek.
Válaszol
Köszönjük a hozzászólást. A te dobozod már készen van, vagy még módosítani fogod?
Netán építesz egy új dobozt? Családot félrelökve sikerült már végre megcsinálni a méréseket? Smile
Üdv, Péter
Válaszol
topeti, karácsony előtt levágták nekem a véglegesnek szánt 1,2 m magas "végleges" doboz darabjait, de még mindig az első variációval kísérletezgetek, a jelenlegi állás:

[Kép: KTL060921_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

A hangnyomásgörbe pedig:

[Kép: KTL_www.kepfeltoltes.hu_.jpg]

A kék görbe egy kicsit korábbi mérés a magassugárzó tengelyében, a piros pedig a doboz középmagaságában. A két mérés között a 200 Hz körüli tartományt sikerült kicsit jobban csillapítanom.
A doboz a földön áll, 1 m-re a faltól (csukott ablaktól), a mérési távolság 1 m, bár ekkora dobozt legalább 2 m-ről kellene mérni szabvány szerint, de hát 5x4 m az egész szoba, 2,70 a belmagassága.

Szerk.: az 50 Hz az inkább brumm Sad
Válaszol
h_jozsi Írta:Továbbra sem vagyok biztos. A Shallafi által beidézett leírás szerint "A cső szélessége nem lehet kisebb, mint a kosár átmérője". Gondolom ez a kilépőre is érvényes a szűkülő esetben, tehát az 1Sd ennek mélyen alatta van, ha itt a szélesség alatt a keresztmetszetet érti. Mert egy dolog a téglalap oldalszélessége, de mekkora ehhez képest az oldalhosszúság? Ezért jobb a keresztmetszetről beszélni, mert az egyértelmű.

Muszáj alaposan nekifeküdni ennek a King táblázatnak.
8 centi széles dobozra szerelve egy 10 centis hangszóró kicsit hülyén néz ki Smile

A jelenlegi dobozom elő. és hátlapja, valamint válaszfala pontosan 20 cm széles. Ez akkor okozott gondot, amikor a 203 mm kosárátmérőjű hangszórót átszereltem a válaszfalra Sad

MJK néha kicsit keveri a jelöléseket. So-val jelöli a kilépőnyílás keresztmetszetét, a szövegből pedig én úgy értelmezem, hogy a zárt vég keresztmetszetéről beszél. Ugyanakkor ő csak a cső végére helyezett hangszórót írja le a képletekben. Szerintem a teljesítmény-átadás a membrán helyén történik, az ott benézett akusztikai impedanciának kell megegyeznie a membrán akusztikai impedanciájával, akkor lehet a hatásfok maximális. Tehát szerintem a hangszóró középsíkjában kell akkora keresztmetszetnek lenni, amekkora a Qts szerinti szorzótényező és az Sd szorzata. Kérdés, hogy hogyan kell számolni a bemenő akusztikai impedanciát, ha a cső két irányból is terheli a hangszórót?
Válaszol
fdsa Írta:topeti, karácsony előtt levágták nekem a véglegesnek szánt 1,2 m magas "végleges" doboz darabjait, de még mindig az első variációval kísérletezgetek

A hangnyomásgörbe pedig:
A kék görbe egy kicsit korábbi mérés a magassugárzó tengelyében, a piros pedig a doboz középmagaságában. A két mérés között a 200 Hz körüli tartományt sikerült kicsit jobban csillapítanom.
A doboz a földön áll, 1 m-re a faltól (csukott ablaktól), a mérési távolság 1 m, bár ekkora dobozt legalább 2 m-ről kellene mérni szabvány szerint, de hát 5x4 m az egész szoba, 2,70 a belmagassága.

Szerk.: az 50 Hz az inkább brumm Sad
isten malmai lassan.....
látom alakítottál jópárszor a cuccon. Pedig én úgy bizakodtam, hogy Neked!! végre sikerült
egy nagyon jó TL-t csinálni, aztán elkeseredtem amikor olvastam, hogy 50 Hz-en brumm van Sad Sad
Az csak a mérésben van, vagy a hangban is megjelenik?
Egyébként fogsz még alakitani rajta, vagy már azt mondod hogy "ez a végleges" ?
Üdv, Péter
Válaszol
"Az csak a mérésben van, vagy a hangban is megjelenik?"

Azt a mikrofonerősítőm szedi össze, de hozzájárul a számítógép ventilátorainak a hangja is
Válaszol
OFF
Jaj el is felejtettem...

Isten hozott a fórumon fdsa(mano) !!

Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
topeti Írta:OFF
Jaj el is felejtettem...

Isten hozott a fórumon fdsa(mano) !!

Big Grin
Köszönöm, és jó munkát mindenkinek!
Válaszol
Köszönöm, hogy köszönthetlek itt, de ha lehet, ne offoljatok többet. Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
h_jozsi Írta:És mennyi legyen a Driver Offset a 0,2-0,366 tartományban?
Az meg mi a fene ? Az én hangszóróimnak nincs olyanja .
Válaszol
fdsa Írta:MJK néha kicsit keveri a jelöléseket. So-val jelöli a kilépőnyílás keresztmetszetét, a szövegből pedig én úgy értelmezem, hogy a zárt vég keresztmetszetéről beszél. Ugyanakkor ő csak a cső végére helyezett hangszórót írja le a képletekben. Szerintem a teljesítmény-átadás a membrán helyén történik, az ott benézett akusztikai impedanciának kell megegyeznie a membrán akusztikai impedanciájával, akkor lehet a hatásfok maximális. Tehát szerintem a hangszóró középsíkjában kell akkora keresztmetszetnek lenni, amekkora a Qts szerinti szorzótényező és az Sd szorzata. Kérdés, hogy hogyan kell számolni a bemenő akusztikai impedanciát, ha a cső két irányból is terheli a hangszórót?

Helló Fdsa! (tiszta mázli, csupa egymás melletti betű a billentyűzeten) .zold.

Már kezdem megtanulni, úgyhogy azt kell monnyam S0-al a zárt véget jelöli asz illető úr (újra megnéztem, biztos ami biztos). SL a lik. És a Qts van ahol Qtd nála, ez sokáig összezavart. De lehet hogy bizonyos részeket "ollózott" valahonnan egy az egyben és elfelejtette átjavítani...

Újra megböngésztem a King művet. Van egy gyanúm arra amit írsz és engem is zavart. Vedd elő nevezett iromány 32. oldalának C-1 táblázattyát és szerintem minden villágos lesz (mint a vakablak .foghijas. ). Az egész eddigi méretezésem hibás. A 2,6Sd egyenes csőre töltve vonatkozik, a táblázat szerint ezt még interpolálni kell a 0.33 SL/S0 szűkülés esetére. Vagyis nagyobb zárt vég kell, innen kezdve arányosan a többi keresztmeccet is. És ha jól tippelem, az egyharmados offset tájékára fog esni az egyenes cső Sd szorzó esete. Továbbá az a gyanúm, hogy az általad írt akusztikus impedancia illesztés is automatikusan igazodik ebben az esetben bármilyen offset esetén, de ez csak tipp, nem bírtam kihámozni.

Na számolhatom elörröl... .morcos.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Mócsing Írta:Az meg mi a fene ? Az én hangszóróimnak nincs olyanja .
Hoty kérdeszhet illet ety No.1 szag értő? .hehe.
Válaszol
Úgy, hogy nem tuggya miaz . Meg alighanem , nem is nagyon érdekli .
Válaszol
Maj érdekli, ha mektuggya. A zárt végtül valló eltollás aránya (hossz 1/3-a) te ló (tartó). .hehe.
Válaszol
Nafene, tudsz Te rendesen is fogalmazni , ha egy kicsit összeszeded magad .
Válaszol
h_jozsi Írta:Újra megböngésztem a King művet. Van egy gyanúm arra amit írsz és engem is zavart. Vedd elő nevezett iromány 32. oldalának C-1 táblázattyát és szerintem minden villágos lesz (mint a vakablak .foghijas. ). Az egész eddigi méretezésem hibás. A 2,6Sd egyenes csőre töltve vonatkozik, a táblázat szerint ezt még interpolálni kell a 0.33 SL/S0 szűkülés esetére. Vagyis nagyobb zárt vég kell, innen kezdve arányosan a többi keresztmeccet is. És ha jól tippelem, az egyharmados offset tájékára fog esni az egyenes cső Sd szorzó esete. Továbbá az a gyanúm, hogy az általad írt akusztikus impedancia illesztés is automatikusan igazodik ebben az esetben bármilyen offset esetén, de ez csak tipp, nem bírtam kihámozni.

Na számolhatom elörröl... .morcos.
A táblázatban a szűkülő és táguló csövek geometriája majdnem ugyanaz, a 2,6xSd érték a szűkülőnél a zárt végtől számított hossz 38%-ára, a tágulónál az 54,5%-ára esik.
33%-os offset esetén a keresztmetszetek a két csőre: 3,53xSd és 2,33xSd.

Az offset, tehát a hangszóró távolságának a zárt végtől való eltolása a cső szájában a hangnyomás csökkenését eredményezi. A 34,9%-os offset oltja ki legjobban a harmadik (és összes többi) felharmonikust, de túl nagy az átvitel hullámossága (ripple-je). 0,2-es, vagyis 20%-os offsetnél a felharmonikusok nem csökkennek annyira, viszont csökken a hullámosság.

Az offset növelésével csökken a mélyátvitel, mindenki saját maga választhat a hullámosság és a mélyátvitel között, nincs igazán jó megoldás. Hacsak nem két hangszóró beépítésével, amitől vagy mindkét paraméter optimálissá válik, vagy pont ellenkezőleg.
Válaszol
Én a hivatkozott táblázatot úgy értelmezem, hogy az egyenes csőre számolt Sd szorzótényezőt kell a SL/S0 értékhez igazítani, ez pedig esetenként (10-0,1) más ás más. Tehát nem lehet egyetlen számmal jellemezni csak attól függően, hogy tágul vagy szűkül. A 38 és 54,5% érték melyik SL/S0 esetekre vonatkozik?

A többihez: ezek szerint legjobb a 0,2 offsetet választani, és alaposan megcsillapítani a dobozt. Már persze mérve, aki teheti.
Válaszol
Kicsit elszámoltam azokat az értékeket (nem nagyon, kb. 1 %-kal), egyébként a C1 táblázatban szereplő 0,1 és 10 SL/S0 értékekre, ebben a sorrendben.
A helyes értékek 33,33%-os offsetnél:
0,1-nél: 3,495*Sd
10-nél: 2,393*Sd

És akkor legyen meg 20%-os offsetre is:
0,1-nél: 4,10*Sd
10-nél: 1,68*Sd

A 2,6*Sd értéket a csövek
0,1-nél 37,11%-nál,
10-nél 53,59%-nál veszik fel.
Válaszol
Tehát ha jól értem, ezek már az adott HA13-478 hangszóróhoz tartozó (Qts=0,315 -> SL/S0=1-> 2,6*Sd) adatokból származtatott értékek? Akkor ezek szerint a 0,1: 4,1*Sd 1: 2,6*Sd közti 0,33 esetre kell interpolálni, hogy meglegyen az S0 eredmény 20% offset esetén. De akkor a 1: 2,6*Sd sem igaz, csak a végpontban...
Válaszol
Monnyon mán valaki ety szoftvert, ami számol TL-t is, mer begolyózok... .aaa.
Válaszol
Elküldtem MJK-től egy korábbi még ingyenes Mathcad fájlt a freemail-es címedre.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
h_jozsi Írta:Tehát ha jól értem, ezek már az adott HA13-478 hangszóróhoz tartozó (Qts=0,315 -> SL/S0=1-> 2,6*Sd) adatokból származtatott értékek? Akkor ezek szerint a 0,1: 4,1*Sd 1: 2,6*Sd közti 0,33 esetre kell interpolálni, hogy meglegyen az S0 eredmény 20% offset esetén. De akkor a 1: 2,6*Sd sem igaz, csak a végpontban...
Szerintem ez egy olyan hangszóróra vonatkozik, amelynek olyan a Qts értéke, hogy az egyenes csőre S0=2,669*Sd. Ugyanerre a hangszóróra adja meg a táblázat a 0,1 és 10-es SL/S0 értékekre az S0 és SL értékeit. Az offsetet meg oda teszed, ahova kedved tartja Smile Csillapítóanyag ízlés szerint Smile
Válaszol
pagrus Írta:Elküldtem MJK-től egy korábbi még ingyenes Mathcad fájlt a freemail-es címedre.
El email-ezed nekem is? Smile
Üdv, Péter
Válaszol
Minek az neked Peti? Big Grin

Válaszol
topeti Írta:........
El email-ezed nekem is? Smile
Ok., elküldtem.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Gery.
A másik fórumban kérdezted hogyan csillapítottam a dobozt . Így [Kép: tlggq1.th.jpg]
Válaszol
shalafi66 Írta:Minek az neked Peti? Big Grin
Hát mer gyűjti az extrém dolgokat...
Válaszol
Kösz Mócsing! Bár kicsit későn jött, mert már megcsináltam. Egyelőre nekem ilyen lett:
[Kép: 2309061356mg8.th.jpg] (az éleken fehér (lég)szigetelés van, hogy amíg szétszerelgetés megy ne kelljen folyékony szigetelőt használni)
Az erősítőm bedöglött, szóval szereznem kell egyet, hogy meghallgathassam. (megcsináltatni nem éri meg, meg amúgyis fejleszteni akartam)
Válaszol
fdsa Írta:Szerintem ez egy olyan hangszóróra vonatkozik, amelynek olyan a Qts értéke, hogy az egyenes csőre S0=2,669*Sd.
Kösz Fdsa. Mint már írtam, újraszámolom. De hogy mér vagyok így belelkesedve?
Válaszol
Gery .
Milyenek a doboz méretei?
Biztos írtad valahol , de nem emléxszem ,milyen hangszórók vannak benne ?
Válaszol
Kicsit vékony a csillapítás az oldalfalon, nekem úgy látszik.

Válaszol
Nem emlékszem már mekkora, a tervrajz meg nemtudom hol van, de 130*45*30 körül van kívülről. 25hz-re van méretezve kb..
HA 20 kiscsapos 1544-484, meg HG 2,5 /1628-464 van benne.
shala: 1cm-es vatelin van rajta.
Válaszol
Az a HA20 T-S paraméterek szempontjából jó, de elég rezonáns a középtartománya a PE porvédő miatt. Csak azért írom ezt le, mert volna más alternatíva. Nem sorozatban, de kérésre készül az üzemben egy 484P nevű hanszóró papír porvédővel és kicsit másféle pillével. Spexcelnek is ilyen van, ő már csak tudja hogy milyen jó. Big Grin

Válaszol
Ha megmérted tegyél fel róla képet . Kíváncsi vagyok az alsó fertályra .
Válaszol
gery03 Írta:(az éleken fehér (lég)szigetelés van, hogy amíg szétszerelgetés megy ne kelljen folyékony szigetelőt használni)
Mócsing, a Te dobozodnál pont ennek a szigetelésnek a hiánya tűnt fel. Ha ki tud fújni a doboz, az csúnya dolgokat eredményezhet, lehet, hogy ez az egyik oka a 60 Hz-es rezonanciádnak is.
A másik ok: a cső szájáról visszaverődés is történik, mert a kilépőnyílásnál akusztikai impedancia-változás lép fel. A visszaverődés miatt félhullámú rezonancia alakul ki a csőben, ha 30 Hz-en negyedhullámhosszúságú a rezonátor, akkor 60 Hz-en félhullámhosszúságú. Ennek a hullámnak a sebességmaximuma a zárt végtől 1,433 m-re van, ott lehet csillapítani. És tömíteni kell.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég