A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mérőműszerek és használatuk
Itt lehet leírni, hogy ki mivel mér hangdobozépítés közben. Lehet digitális mérőműszer, akinek van leírhatna pár dolgot a "Méricske"-ről. Esetleg a hangszórók ill. dobozok SPL menetét, impedanciáját ki mivel méri? Milyen mikrofont, hangkártyát, programot és egyéb eszközt használ.
Nekem van egy Metex M-3800-as 3,5 digites DCV, ACV, DCA, ACV, Ohm, hFE mérőműszerem és egy 800 Ft-os 3 digites DCV, ACV, DCA, ACV, Ohm mérőműszerem, de elfogadhatóan működik.
Valamint a saját kérdésem: ki mivel méri a váltóhoz szükséges kondenzátorok és tekercsek kapacitását és induktívitását, mert szeretnék egy ilyet venni?
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Nekem van egy MY-64-es digitmultim, azzal jól lehet kondit is mérni.
Frekvenciát is mér 20kHz-ig, tehát hangsugárzós mérésekhez még éppen megfelel. A további műszerparkom: TR- PIF-IV teljesítmény hanggenerátor, egy SA-Sweep-audio generátor, RTA20 fél-oktávos spektrumanalizátor+ ECM-40 mérőmikrofon, digitális fázismérő, L-C mérő, TR-1451-Millibvoltmérő, GW-622 20MHz-es Oszcilloszkóp, Fehér és rózsaszín-zajgenerátor, egybeépített, egysávos hangolású szinuszjelgenerátorral és 10W-os végfokkal.
Időnként hozzáférek egy XTA-1 spektrumanalizátorhoz is, mérőmikrofonnal együtt.
Mikrofonállvány!

Hangsugárzó méréséhez többféle műszer kell, attól függően, mit akarunk megmérni a kész hangsugárzón, illetve egy csupasz hangszórón.
Legfontosabb műszer egy hanggenerátor, ami lehetőleg 10Hz-100kHz-ig működjön, esetleg belső végfoka legyen, amivel lehet közvetlenül hangszórót hajtani. Ha nincs belső végfok, akkor kell egy "mérőerősítő", legalább 5W-nyi kimenőteljesítménnyel. A mérőerősítőnek stabilnak, megbízhatónak kell lennie, az sem baj, ha változtatható erősítésre képes és ezt lehet kalibrálni is.
Csővoltmérő, vagy millivoltmérő, ez főleg hangszóró mérésekhez kell, amikor mérjük az impedanciamenetét, a hangváltó után kapott jeleket, stb.
Oszcilloszkóp, lehetőleg kétcsatornás, amivel egyszerűbb fázismérést is végezhetünk, jelalakvizsgálatot, jelszintet, frekvenciát, torzítást, csillapítás-arányt, stb, stb.
Kézi hangnyomásmérő, zajszintmérő, jó ha van, de vigyázzunk! - amit lehet kis kéziműszerként kapni, csak kb. 8kHz-ig mér, úgy-ahogy!
Pontos mérésekhez kell egy mérőmikrofon, kalibrált, változtatható erősítésű mérő-mikrofon előerősítő, esetleg 1/3-ad oktávos, magyarul terc-szűrős hangfrekvenciás spektrumanalizátor. Ezzel nagyon látványos kijelzés valósítható meg, felrajzolja a frekvenciamenetet. Lehet vele jelszintet mérni, vagy a hangszóróra kötve impedancia-menet kijelzéséhez is jól alkalmazható. Sokféle méréshez jó, zaj-analízist is lehet vele végezni.
Frekvenciamérő, nem létkérdés, de ha van, akkor pontosan lehet mérni a rezonancia-frekvenciát, vagy a hanggenerátor ellenőrzéséhez is jó.
Hangfrekvenciás Wobbulátor, ma már kihalóban van, ez egy szkóp és generátor egyben, ami ráadásul végighangolja a generátort+időalapot egy menetben, az átviteli tartományt, jelszintet a képernyőn látni. Nagyon drága és kényes készülékek voltak, de jók.

Az összes eddigit lehet helyettesíteni egy PC-műszerrel, ami nem olcsó, de sokat tud, egyszerűbb kezelni és nem kell tucatnyi vezetéket, mérőkábelt csatlakoztatni a mérendő objektumra.
Drága, a PC is drága ha az árát nézzük, egyetlen hátránya, csak azonos hidegpontú mérésekhez használható, mert egy hidegpontja van.
A különálló műszerek bár nehézkesebb a kezelésük, sok vezetékkel csatlakoznak, mégis jobban, többféle mérésre használhatóak, mivel függetlenek egymástól, "lebegő-pontos" méréseket is lehet velük végezni.
Dióhéjban. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Nekem elég fapados a "műszerparkom",le sem írom .oh. ,persze ettől még nem gond,ha mérnem kell. Wink Ja meg van egy méricském is. Smile
Üdv Doki!
Válaszol
Lex .
A műszereiddel kapcsolatban ne legyenek illúzióid . Valószínü csak 1-2KHz-ig mérnek pontosan . Ezt a békát az én műszerem is lenyelette velem .
Ha nem törexszel olyan spéci mérésekre mint SMA ,elég a SpectraLab -Méricske ,és egy WM 60 ,vagy WM 61A kapszula .
Mondom én akinek még mindíg nem sikerült beüzemelni ./ Valószínü a hangkártya körül van valami gond . /
Válaszol
Capsulát honnan lehet beszerezni?
Válaszol
Ugyan, ezt a topikot mindenféle méréshez szükséges műszereknek nyitottam, de saját részről nem fogok hozzá hsz-t ill dobozt mérni. Ha mégis, akkor szerzek egy Méricskét, ha lehet. Engem most elsősorban a váltó alkatrészek méregetése érdekel (L-C mérés). Elektronikai boltban 14e körül van olyan, ami induktívitást is mér. Ez egy kicsit sok nekem. Voltam a "piacon", más okból és láttam több helyen is műszert, ami kapacitást mér 2n-tól 200u-ig 1800 Ft-ért. Tudom, hogy ez nem egy Metex kategória, de mit tegyek, ha a két érték között nem találok L-C mérőt? Igazság szerint a 800 Ft-os műszer is jól mér, leellenőriztem a Metex-szel. L-C-t meg nem ezred pontossággal kell mérni.
Válaszol
SEAS.
Remélem nem felejtem el,holnap küldöm a telefonszámot .
Lex.
A műszereid frevencia függésére gondoltam . A enyém 20KHz-en felét mutatja a valós feszültségnek .
Kapacitás mérésre szerintem is jók ezek a műszerek .
Az induktivitás mérőt magam építettem. Egyszerű , depré műszerrel működik . Erre a célra szerintem megfelel .
Válaszol
Ugyan van egy kb. húsz éves Deprez multiméterem, de már nem jól mér. Valamit kinyírhattam benne. Viszont nem akarok műszert építeni.
Idézet:Kapacitás mérésre szerintem is jók ezek a műszerek .
Ezt úgy érted, hogy az 1800 Ft-os piacos megfelelő?
Válaszol
Ha lehet vele kapacitást mérni , akkor igen .
Mindenesetre hasonlitsd össze egy márkásabbal . Ugyanazt a kondenzátort mérd meg mind a kettővel .
Válaszol
OK. Köszi a tanácsot. Még azt mondja meg valaki, hogy L mérő műszert hol szerezhetek. Ha tudtok a neten Olyan boltot, akkor áruljátok el! Smile
PS. Megpróbálom magam tekercselni az L tagokat. Gondolom ez nem olyan ördöngősség, főleg műszerrel és így vastagabb huzallal is tudom, mint a H2000-nél, mert a 0,8 és 1 mm vastagságot kevésnek tartom.
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Én a műszerparkomat hosszú idő alatt építettem ki. Ma azért sokkal könnyebb műszert vásárolni, vagy még építeni is. Szervíz-mérésekhez megfelelnek a műszereim. Nem ijesztgetés-képpen írtam le. Smile
Csak L-mérőt nem valószínű, hogy lehet venni, esetleg használtan az Urbán-féle üzletben, Budapesten.
Érdemes megépíteni azt, ami az Elektorban jelent meg, 92/6-7. dupla számban.
Olcsó és jó, igaz kisebb értékek méréséhez jó, 2H és 2uF max.
Nekem is ilyen van, a tekercsek méréséhez ezt használom, kondenzátormérő van külön, egy Monacor CM-200-as.

Mikrofonnak a Monacor MCE-200, vagy MCE-2000 kapszula jó, érdemes inkább ezt venni, még ha drágább is. Vigyázni is érdemes rá, mert ha leejted, vége.
Üdv! SMA
Válaszol
Helló SEAS .
WM-61A ,beszerezhető Tongueanasonic márkaszervíz T: 120-60860 .
A 111-es melléken a raktáros jelentkezik ,ő az illetékes .
Kb. 1200ft + futárszolgálat 1500 .
Kompenzációs filével 20 Hz- 20KHz-glineáris. Úgytudom a Monacor is WM .
Üdv.
Válaszol
Hello Mócsing!
Kösz az infót, du. felhívom őket. Filét adják v. letölthető valahonnan?
Válaszol
Erről Gilszkilaborral kell majd értekezni .
Válaszol
Találtam egy "elfogadható" árú LC-t is mérő multimétert: Maxwell MX 25304 12 eFt környékén van.
Válaszol
Tényleg elfogadható.
Válaszol
Valóban elég jók ezek, régebben sokat eladtam belőlük, olyan 9ezer körül van most a beszerzési áruk. Ez majdem ugyanaz, most nem tudom az árát, de sztem drágább az MX-től. http://hangszoro.net/laci/ut70a.jpg
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Ezt mutatták tegnap az Intruderben, talán 18 eFt körül? Méréshatárokban a Maxwell annyiból jobb, hogy 200 uF-ig mér. Jó lenne egy 20 mF-os, de azok már 30 környékén indulnak. Sad
A 12 eFt is sok, mert ha volna piacos LC-t is mérő, az kb 2-3 eFt lenne. Big Grin
De nem találtam.
Válaszol
Megnéztem, 8400+fa.

Válaszol
Gondolom, ez nektek a nagykerár, mert felhívtam őket, mivel Miskolcon vannak Smile és bruttó 12.670,- Ft-ot mondtak.
Válaszol
Igen így gondoltam én is. Smile

Válaszol
Lex? Tudod hol van az EMO? Kérdezd meg náluk is mert ahogy én tapasztaltam ők a legolcsóbbak.
Válaszol
Ott kezdtem. A Maxwell 14.5 körül van. :? A Nóniusznál viszont 12.490,- csak most költöznek.
Válaszol
Lex Írta:Találtam egy "elfogadható" árú LC-t is mérő multimétert: Maxwell MX 25304 12 eFt környékén van.

itt elvileg 10.900 Ft, bár nincs kiírva, de normális esetben csak bruttó ár lehet (rá kell kérdezni).
Válaszol
Ha hozzáadom a szállítás költségét, akkor ugyanott vagyok. :?
Válaszol
Írtam privit Lex.

Válaszol
Lex Írta:Ha hozzáadom a szállítás költségét, akkor ugyanott vagyok. :?

Hoppá, bocsánat, nem néztem a tartózkodási helyedet... .oh.
Válaszol
Electret-nek ugye nem kell komoly microphone erősítő, csak a tápfesz, ha jól gondolom. Jól gondolom?
Válaszol
Ha PC hangkártyájára kötöd, úgy tudom az ad neki tápot. Más esetben erről gondoskodni kell. Elvileg bármilyen (mic)amp megfelel, a jelszint abba a tartományba esik.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Ennire azért nem egyszerű a dolog , kell neki erősítő. Méghozzá olyan ami elektrethez készült . Javaslom a Méricske erősítőjét ,de mégjobb ha megépíted az egészet .
Válaszol
Erről mit érdemes tudni?
Válaszol
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=24041

Válaszol
SEAS .
Komplett leírás található a Terminal Elektro fórumban . / Méricske topic /
Válaszol
Kösz, megnézem.
Válaszol
Érdemes !
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég