A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mérőműszerek és használatuk
ok. ez nem ide tartozik ezért csak úgy off-ban (mennyire számít (inkább hogyan) a levegő hőmérséklete terjedés terén. én évről évre veszek észre különbségeket. hidegben télen minta merev lenne a hang ellentétben a nyári idővel)
ha tévedek, valaki javítson ki!!
Válaszol
hidegben a hang is lelassul.... szerintem nincs jelentősége, persze a membránnak van egy pár hőmérsékletfüggő paramétere (pl. membránengedékenység), meg a dobozban lévő levegő hajlékonysága/tömege, ill a hang sebessége is változik. Nyilván az ehhez kapcsolódó jelenségek változnak, de ezek apró módosulások, főleg egy nyári-téli átlag szobahőmérsékletet alapul véve.

Arra azért kíváncsi lennék, hogy hol észlelted a különbséget. Autóban elképzelhető, -20 fokban már eléggé megváltoznak a hangszórók paraméterei.

Visszatérve a mérésekhez: én régebben CoolEdit-tel meg Audacity-vel méregettem, eszméletlenül zajos mikrofonjeleket. Cooleditben elkészítettem a sinus sweepet, meg az dirac impulzust, aztán utcu neki...
A zajt meg kiszedtem a Cool Edit "noise reduction" funkciójával, ami mérésnél elég jól működik.Smile (zenénél viszont nem működik, megöli a felvételt.).

Válaszol
Zenénél is működik az, csak jó minta kell a zajból. Wink

A jó hangszórók tulajdonságai nem sokat változnak széles külső hőmérsékleti határok között sem. A BEAG pl. kifejezetten vizsgálta ilyen szempontból a kész hangsugárzóit régen. Igaz fdsa? Smile
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
A kültéri hangoszlopnak 2 heti hűtőkamrában, -25 fokon tartás után, kiolvasztás nélkül is működnie kellett. És működött is.
Válaszol
Attól függ milyen zajról van végülis szó. Dekonvolúció esetéleg? Régi lemezek, kazatták specifikus helyrehozása esetén.

hideg kontra meleg: Nem kimondottan hangszórókra értettem (habár egy dóm-ot talán könnyebben befolyásol). Leginkább talán a magasfrekvenciáknál tűnik ez fel, de nem kizárt hogy nem a levegő hőmérséklete okozza hanem a tárgyak rideg felülete a fagytól. Egyszerűen a nyári "diszperz" Smile melegben mintha a hangok jobban szétterjednének hidegben pedig jobban egyirányba mennének, nem tudom hogy írjam le, egy intuitás, talán a fény-tárgy-szín viszonyhoz tudnám hasonlítani.

De az is lehet hogy a hideget asszociálom össze a hangal Smile

Cool edit: valóban nagyon jó program ahhoz képest hogy 10 éves
ha tévedek, valaki javítson ki!!
Válaszol
Sziasztok!
Aki ért a méricskézéshez, tudna mondani néhány gondolatot ezzel az elméletileg átvitel függvénnyel kapcsolatban?
[Kép: meres1.png]
Meghenköltem egy wm61a mikrofonkapszulát, a line in-re. A mikrofontól kezdődő vezeték rendes mikrofonvezeték, rendes árnyékolással, szinte vastagabb, mint a mikrofonkapszula átmérője. A mikrofonon levő nyomtatott áramkörös összekötést megszüntettem a ház és a source között, mondhatni, egy 3 vezetékes linkwitz modot próbáltam elkövetni. A mikrofonerősítő jelenleg egy lm358 műveleti erősítő. A line-in-ig tartrtó vezeték a néhány hozzászólással ezelőtt linkelt khm... 3,5-es jack csatlakozóval szerelt kitűnő minőségű darab. Azt tudom, hogy brumm van benne, mert kikapcsolt mikrofonerősítő mellett -27dB-nyi 50Hz, meg utána még egy rakás páratlan számú felharmonikus van benne.
Ez a.... nevezzük próbálkozásnak.... egy két utas (20centis mély, valami dóm magas, rendkívül minőségtelen (a hangváltó egy elko a magas előtt)) két utas doboztól kb fél méternyire készült.

A kérdésem: elképzelhető, hogy van valami köze a görbének a dobozhoz?
A görbe az két görbe egymáson, két külön "mérés".
A próbálkozás a holmimpulse programmal készült. (szinusz sweep)

(2013. 03. 16., 21:25)shalafi66 Írta:  Elvileg már jónak kell lennie.

Működik!
Válaszol
A mérés elfogadhatónak tűnik, és még ismételhető is, elvileg, ha a mikrofon átvitele kompenzálva van, akkor biztos van köze ahhoz, amit a mérési pontban lehet észlelni.

Lehet, hogy nem ártana némi csillapítóanyag a dobozba, és a magas hangnyomását csökkenteni.

Válaszol
Levettem a doboz hátulját. Rosszul emlékeztem, nem csak a magas előtt van kondi.
http://imageshack.us/photo/my-images/29/p1040021ff.jpg/
Nah igen, a doboz csillapítását egy lap üveggyapot látja el. Kicsit hoszabb, mint a doboz szélessége, így egy helyen meg van hajtva és úgy a dobozba téve.
Azóta variáltam a mikrofonerősítőn és most nem azt mutatja, mert valószínűleg az erősítő korrekcióját kivehettem a programból.
Azért, ha véletlenül lenne igazság ebben a görbében, akkor is a csúcsa és a völgye között van legalább kb 15dB különbség, ami azért nem hangzik olyan nagyon jóóól...
Válaszol
Szinuszjellej, hanggenerátorral meghallgatva biztos kivehető, hogy tényleg így van-e. Az RFT mélyközép elképzelhető, hogy nem túl érzékeny.

Válaszol
üveggyapot + reflex doboz nem gyere be.
az egészség fontos, kezdje a hangfalán.
Válaszol
Nekiálljak Zoom H1 V2-vel átvitelt mérni? Vagy nincs értelme?
Válaszol
Érdekes iránykaraktere lehet. Smile

Válaszol
Shalafi segítségét kérném SOS! Van egy kétutas doboz, a mérésen kék a mély és piros a magas. Hol lenne célszerű váltani és milyen meredeken? Mennyivel kéne csillapítani a magasat? Szempont hogy csak a magas előtt megoldható a szűrő, és minél magasabban legyen a váltási freki a nagy terhelhetőség miatt. PA dobozról lenne szó.

Szerk.: a mérés elvileg kb. 1kHz és 10kHz között hiteles.

Haladtam egy kicsit, egy két mikrós kondi sorosan a magassal és kielégítő a hangja PA célokra. Bár lehet csak elfáradt a fülem! .hehe. Sebaj, holnap meglátom mi lesz. A mérések közül már nem tudom melyik! .(.

Csatolt fájl(ok) Előnézet(ek)

Válaszol
Valaki le tudná írni részletesen hogyan kell mérni ARTA-val? Illetve egy PC mikrofon átvitele normális előerősítővel kb. mettől meddig lineáris?
Válaszol
Sokan használják a Panasonic WM 61A kapszulát mérőmikrofonnak . Komoly irodalma van a neten . A mezei kapszulák ,Gilszki Józsi mérései szerint csak az alsó 5-6 kHz-en használhatóak .
Válaszol
Shala felszívódott... .ah. Fülre belőttem, így marad! .hehe.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 7 Vendég