A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mérőműszerek és használatuk
Mócsing hangkártya cseréje kapcsán merült fel pár kérdés Méricske ügyben, amit feltettem a fejlesztő Gilszkilabornak.
Ilyen például, a különböző gyártmányú-minőségű hangkártyák vonal ki-bemenetének frekvencia átvitele, hiszen ez a mérés eredményét lényegesen befolyásolja. Legalábbis ezt hittük, de mint kiderült, nem így van.

Hozzájárulásával idézem válaszát.

> A jelzett hangkártyát nem ismerem, de ez lényegtelen. Az sem igazán
> számít, ha kissé hepe-hupás az átvitele. A következő két tesztet
> ajánlom, amivel el lehet dönteni, hogy alkalmas-e a feladatra:
>
> - Rövidrezárt bemeneteknél megnézni a Sound Forge segítségével,
> hogy mennyire zajos. Ha az alapzaj -60 dB alatti, az már igen jó. Ha -
> 60..-40 dB, még elmegy. De ha -40 dB-t sem tud, akkor az egy ótvar.
>
> - Összekötni a line bemenet melegpontjait, és meghajtani zajjal.
> Transfer méréskor, ha a hangkártya jó, akkor a valami osztva
> önmagával, 1-et erdményez. Nálam a "mejne GUS" század(!) dB-nyi
> hibát vét, az ALS120 is csak tized dB-nyit. Esetleg érdemes még
> megnézni -10 és -20 dB meghajtással, hátha alig romlik le a
> szimmetria.
>
> Summa summarum, nem az abszolút átvitel a lényeg, hanem, a
> szimmetria! Én éppen ezért favorizálom a kétcsatornás mérést...
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Hát, minden kötekedés nélkül, ez a soundforge-os megoldás legfeljebb egy amatőr módszer... .forog.
Annyi helyen emlegettem már az RMAA-t... Próbáljátok már ki: ingyenes! Wink
Az is igaz, hogy kétcsatornás méréseknél nem nagyonszámít a frekiátvitel, lévén, hogy a rendszer viszonyításokkal dolgozik. Azért pl. egy akusztikus mérésnél nagyon nem gond, ha egyenletes az átvitel... Túl sok kompenzáció kellene már: line out átvitel, mikrofon átvitel, előerősítő átvitel, line in átvitel... .forog.
Én azt mondom, hogy egy középkategóriás, de nem gagyi kártya kell a jó méréshez. Pl. egy Live! már tökéletesen megfelel.
Üdv: spexcel!
Válaszol
Sziasztok!

Tudna valaki mondani egy tranzisztor típust a Méricske zajgenerátorához, amit lehet is kapni? Köszönöm.
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

BC107B, mezei tranzisztor, ez a legjobb, esetleg elfekvő KC507-vagy hasonlók.
Nézd meg a rajzon, amit küldtem neked, ott is ez van.
A beinduláshoz kell néhány másodperc, mire a zaj valóban megjelenik a kimeneten.
Üdv! SMA
Válaszol
És mekkora a végfok kimenetén a teszt hangszóróval sorosan hidegpontra kötött ellenállás?

A kapcsolási rajzon ennyi van: 50m (méter? valószínűtlen)
A beültetési rajzon: 2 db 0R1 (ha jól látom)
Válaszol
0R1=0,1 Ω (Ohm). Kettő párhuzamosan: 0,05 Ω, azaz 50 mΩ. Nem méter, hanem mili. Wink
Lex
Válaszol
Máraszittem illen méjre van elázsva... .hehe.
Válaszol
Lex Írta:Tudna valaki mondani egy tranzisztor típust a Méricske zajgenerátorához, amit lehet is kapni?
Próbáld meg a ZTX 302-t .
Válaszol
ZTX 302-t nem kaptam, már nem forgalmazzák. Viszont BC107B-t kaptam 340-410-ig terjedő hFE-vel. De van itthon 1 db maradék is 215-ös hFE-vel. Egyformát rakjak be, vagy jobb az eltérő paraméterű?
Van néhány germániumos tranyóm is (OC1074, AF106, AC125, GC116, SFT 322) Ezek nem jók?
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Jó az vegyesen is, itt a zajkeltés a lényeg. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
No akkor egy kis beszámoló: jó a BC107-es is. Big Grin
És úgy néz ki, a Méricskét is sikerült jól összerakni, mert működik. Igaz még kell egy jó hangszóró kábel, meg egy jack-jack kábel a gépbe. Kipróbáltam a HA16-ossal és 2-3 másodperc éledés után nyomta a zajt. Nem tudom, mekkora hangerőnek kell lenni, de feltekerve nem túl bántó. Szóval a zajgenerátor és az erősítő működik.
Ha a J4-re ráteszem a jumpert, akkor a membrán láthatóan rángatózik, azaz az alacsony frekvenciás jelek is rámennek.
Következő teszt: kimenetek. Mivel nincs még kábelem, ezért a PC hangdobozra kötöttem rá. Mindkét oldalon zaj jött ki, a bal oldalon a J9-J15-tel, míg a jobb oldalon a J5-J8-cal tudtam a hangerőt változtatni.
Eddig minden OK. .cool.
Megyek a MM-ba, hozok kábeleket és a Spectraval megpróbálok impedanciát mérni. Az SPL-hez még nincs mikrofonom. Az impedanciához, gondolom, kellene egy pontos ellenállás, ami terhelhető is. Ezt keresni kell.
Majd teszek fel képeket, az oldalamra.
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Örülök, hogy sikerélményed van, a továbbiakat se siesd el, akkor még több lesz.
Csak nyugodtan, nem szalad el a cucc, kontrollálva kell az élesztését végezni.
Mikrofonnak az MCE2000-et már régen is ajánlottam, most is jó, vagy az MCE200 is alkalmazható. Minden Monacor cuccot áruló helyen megrendelhető.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA, MCE 2000 nincs a monacornál már. És ahogy a másik topikban olvastam azt is kompenzálni kell 10 kiló fölött.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Kedves shalafi66 és Többiek!

Elvileg létezik, de ha mégsem, ott az MCE-4000!
Olcsó és egész jó az átvitele, kellően nagy a kimeneti jelszintje is.
Üdv! SMA
Válaszol
Ajánlanám mindenkinek a WM-61A-t, amit Józsi testvérünk szerzett be nekünk. .szia.
Az MCE-2000 = WM-60A, és amiben a 61 jobb, az az hogy SOKKAL (!!!) érzékenyebb. Minden más ebből fakad: nagyobb jel/zaj viszony, kisebb teljesítményen mérhető a hsz esetleg előerősítő nélkül is. (persze ehhez tisztességes mic in kell, tehát egy jobb hangkártya)
Üdv: spexcel!
Válaszol
Legalább ne ríkatnál! Ez a tudat, millen ékszerektől fosztottak meg... .zsepi. BRÜHÜHÜHÜ....
Válaszol
Próbálom kitatálni, hogy elég kakaót ad-e le a zajgenerátor az erősítőnek. Az erősítőre ha rákötök egy HA16-542-őt, akkor a kapcsain max. hangerőn 9,2 V-ot mérek multiméterrel váltófesz.-en. Tudom, hogy hangfrekiben nem jól mér. Lehetséges ez? Ha egy 7 Ohmos ellenállásra nyomom rá, akkor 9V-ot mérek. Ez 11,6W. Hol a hiba? Ráadásul a TDA2003-as 4 Ohmon 6 W-ot ad le THD 10%-nál. ???? 8 Ohmon még ennyit se.
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Lehetséges.
Mekkorát szól?
Ha nagyot, akkor nincs különösebb gond, a multiméter csal.
Inkább valamilyen analóg műszerrel lehet a jelszintet jól mérni, a zaj-jel megbolondítja a DMM-et, többet mutathat. Hangfrekvenciás csővoltmérő, vagy millivoltmérő lenne jobb, vagy pláne! True-RMS mérő-millivoltmérő. Az analóg műszerek mutatója is kileng, mozog, mert a zaj, az véletlenszerű eloszlású jel, oszcilloszkóppal sem jobb a "mérése", nagyon ugrál.
Ha az általad megadottak felét elfogadjuk, az nagyjából jónak mondható.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves SMA!
Sajnos a "Ha az általad megadottak felét elfogadjuk" kategória kívül esik az általam kedvelt pontosságon. Smile Ha volna, mérném én megfelelő műszerrel, de nincs "csak" 3 digit. multiméterem. :?
Esetleg az általad is közölt kivezérlésmérővel jobban lehet mérni a jel nagyságát. Csak finomabb felbontású skála kellene. Majd utánanézek.
Lex
Válaszol
Mit szarakodtok? Big Grin Hangnyomásmérő ide a megoldás. .hehe.
Üdv, Péter
Válaszol
Kábelbeszerzés és bekötés utáni problémák:
1. Mivel érdemes a kimenő jel nagyságát ellenőrizni? Azaz, hogy tudjam, mikor jó a jumperelés.
2. Megpróbáltam egy 7 Ohmos ellenállást kalibrálni. Az a furcsa, hogy a hangerő poti kb. 20%-os állásánál tudok egyenes (nem cikk-cakkos) vonalat előállítani. Ha feljebb tekerem, akkor egyrészt erősen szőrösödik a vonal, másrészt elmászik függőlegesen. Ez mitől van?
3. Az alacsony frekinél nagyon ugrál a görbe. A magasabb frekiknél (100-200 Hz felett) stabil.
4. Az alacsony frekiknél nagyon durva a felbontás, így hsz. méréskor a rezonancia frekinél nem szépen görbül, hanem ugráló cikk-cakk van. Nem sikerült finomítani, hiába emeltem a 4096-os értéket.
5. Néha átvált a mérés és pl. a 7 Ohmot 5-nek méri, vagy invertálódik a görbe. Ez a Spectra hibája, mert ha stop/Start-olok, akkor helyreáll.
Egyenlőre ennyi, mert nem tudok normális impedancia görbét mérni, mert pont a lényeg nem stabil. Segítsetek! Köszi.
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

A mérés pontossága nekem is igen fontos, pláne a profi-cuccok hangbeállításai miatt. Én örülnék, ha már 0,1dB-es, vagy 0,1%-os pontosságot tudnánk produkálni, de rajtunk kívűl álló okok miatt ez nem lehetséges.
Igen, a zaj-jel ilyen, ugrálós, főleg a mély hangok tartományában.
Ezen lehet segíteni, az úgynevezett átlagolással, ami a legegyszerűbben úgy kivitelezhető, ha legalább két(!) zajgenerátort építünk és azok kimeneti jelét összegezzük. Csökken a hullámosság, ugrálás kisebb lesz. Persze, drágább lesz a mérőberendezés.
Szoftveresen is az átlagolási idő növelésével ( lassú, vagy Slow-módot kell választani ) lehet ezen segíteni, de szűk határok között. A szoftveres mérés közben gyakran kell leállítani-újraindítani a mérést, illetve "resetelni", előlről kezdeni a mérést. Ez van, ez az egyszerű mérőeszközök és szoftverek hibája, de a drágák is kényesek.

Valószínűleg túlvezérlési jelenség miatt van ez a probléma nálad, a vonal-elmászás lehet IC-melegedés miatt is. Esetleg a mérési összeállítás nem elég jó, valahogy másképp kell elrendezni a vezetékeket, messzebb kell tenni a dolgokat egymástól.
Jobb lenne, már a "mérés" miatt is az egész áramkört stabil tápról működtetni.

Szintkijelzőnek nagyon jó lenne itt a NSC-által gyártott LM3914-es lineáris (%-os) skálájú, LED kijelző IC-je, kalibrálva pontos mérések végezhetők akkor. A gyári ajánlást kell megépíteni, az a legjobb.
Remélem, sikerül mérni. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Na, valahogy sikerült beállítani a Méricskét és a Spectrat. Azt nem értem, hogy miért ilyen alacsony hangerőn ad kielégítő eredményt.
Megmértem a HG2,5-464-est: Fs=1034 Hz. SAL YD103 100 mm-es szélessávú Fs=175 Hz. HA16-542 Fs= ~46 Hz. Sajnos 50 Hz-nél kissé rángatózik a görbe, főleg ha a környéken van az Fs. Ez elvileg brumm lenne, de gyakorlatilag a Greatz híd miatt 100 Hz-en kellene lennie. Igaz, a trafó 10 centire van tőle, de ha egybeépítem, akkor még közelebb lesz. Ha a T2 tranyó fejét megfogom (collector), akkor jelentősen csökken a hullámzás. Mit tegyek ezzel?
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Semmit, a brummot kell megszűntetni, mert az minden mérést zavar és befolyásolja az eredményét. A brumm az 50Hz-en jelentkezik, a földhurok az a 100Hz-es búgás, együtt nagyon szépek. Smile
Nagyobb dobozban kell elhelyezni a "Méricske" adaptert, hogy elférjen minden kényelmesen és a táptrafó se szórja meg az áramkört. A táp-testvezetéket célszerű a TDA IC-nél, annak kimeneti testpontjánál egy pontban kivitelezni. A bemenetre csatlakozó vezetékek értelemszerűen a csatlakozási pontokba kötendők. A zajgenerátor kimeneti szintértéke függ a félvezetőktől, hogy mennyire zajosak. Esetleg ennek a kimenetére utólag be kell tenni egy trimmert, amivel a zajszint állítható, függetlenül mástól, így kalibrálható lesz.
Üdv! SMA
Válaszol
Fogjad amíg mérsz Big Grin .hehe. Árnyékold le a tápot, hátha segít rajta.
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves SMA és Peti!

Gondolom tudjátok, hogy a Gilszki féle Méricskéről van szó. Link
Itt a kapcsolás és főleg a panel adott. Ez alapján építettem. Ez már a Gilszki által kikísérletezett kapcsolás.
Hidegítő kondi annyi van, amennyit a kapcsoláson látsz. Ráadásul az ős-Méricskéhez képest 100nF-ról 330-ra van megemelve a táp résznél, de van benne másutt is. Igaz, mivel nem volt 330-as kerámia, ezért fóliát raktam bele. Remélem ez nem hiba.
Gilszki a hűtő mögé javasolta a trafót és Mócsingnak is így van és nem írt brummról és más ilyen problémáról.
A zajgenerátor kimenetén van a 10k-s poti, amivel a jelszintet lehet állítani. Ezzel így nincs baj, csak azzal, hogy a hangerő kb. 20%-ánál tudom normálisan használni. Ennyire erős zajt állítana elő a BC107-es?
Majd megpróbálom a trafót jó messzire vezetni, hátha úgy jobb.
Lex
Válaszol
Szia Lex !

Nagyon jól tudjuk, hogy a Gilszkilabor-féle méricskéről van szó.
Tényleg SMA, te már megcsináltad a nyák-ot?
Hidegítő kondiból talán 3 darab lehet, már rég volt a kezembe a nyák. .oh.
Olvastam olyat is, hogy a puffer konit növelte meg valaki, és ugy jobb lett.
De én nem értek a lovakhoz... Vagy keresd fel fdsamano-t Big Grin
Üdv, Péter
Válaszol
SMA-nak én gyártok NYÁK-okat, de még nem készültem el. .oh.
Bár Méricske NYÁK-ot nem kért. Gondolom, azért, mert SMA a profi műszerek híve. Főleg, hogy van is Neki. Big Grin
Ezt a lovas részt nem értem. :?
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

A nyákkészítésre rá sem merek kérdezni. .pszt.

Igen, különálló műszerekkel mérek.
Jó ez a "Méricske", de Én változtatnék rajta, stabil táp, messzeb tett egyenirányító és pufi kondik, különálló zajkeltő egység.
Ha már "műszer", akkor legyen stabil és megbízható.
Az NE5534-et kompenzálni kell, kb. 5-10pF a 5-8 lábai közé.
Vegyük figyelembe, hogy a TDA2003-as 100-szorosat erősít, tehát érzékeny!
50mV-nagyságú jel már teljesen kivezérli, ha a zaj kb. 200mV, az már feltekerve igen sok neki. Tegyünk be a potival sorba, a kondik felé, egy 2-10k-os ellenállást, ami csökkenti a jelet, ha szükséges.
Sok sikert!
Üdv! SMA
Válaszol
"De én nem értek a lovakhoz..." = Kapcsoláshoz nem értek, tippet nem tudok adni mit hogyan
kellene változtatni, hogy jó legyen, majd az ad ötletet aki ért hozzá. Ezt akartam vele kifejezni.
Üdv, Péter
Válaszol
Kedves SMA!

A NYÁK-okat igyekszem a jövő hétre elkészíteni. Lehet, hogy nem lesz kész mind, de ezekkel is bíbelődhetsz egy darabig. Esetleg mailben írd meg, milyen sorrendben szeretnéd a NYÁK-okat.
Az NE5534-es 5-8-as lába közé 22 pF-os kondi van rakva, ahogy a gyári leírás és Gilszki oldala is ajánlja. A poti nekem elég szabályozáshoz. Ha csak ennyi jel kell a TDA-nak, hát legyen.
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Izgatottan várom, mindegy milyen sorrendben, egyszerre is jó. Smile

A szoftverekhez nem értek, sajnos. Sad

Üdv! SMA
Válaszol
Úgy néz ki, a Méricskével és a Spectrával is sikerült dűlőre jutnom.
Az 50 Hz-es brummot nem tudtam megszüntetni csak ha megfogom a tranyó vagy a 100uF-os kondi tetejét. A trafót 2,5 m-es pórázra raktam, de a jelenség továbbra is fenn áll.
A trafó és a Méricske közé bekötöttem az erősítőhöz készített tápom 7812-vel stabilizált kimenetét, de így is 50 Hz-en vibrál.
Mi lehet ez?
Lex
Válaszol
Lex .
Próbáld meg a trafót hosszabb dróttal bekötni , és jó messze elhelyezni .
Esetleg elfordítani . Ha megszűnik az 50 Hz-es brumm , akkor a trafó szórása okozta . Egyébként nekem is van egy kicsi , azért árnyékoltam a trafót . Dobozt mindenképp nagyobbat csináljatok az enyémnél.
Jópofa , de nagyon macerás .
Válaszol
Mócsing!
Írtam, hogy 2,5 m-es kábelre raktam a trafót, azaz ilyen messze a Méricskétől, de úgy is brummog. Inkább az érdekelne, hogy a kezemmel való tranyó kollektor tapogatást milyen elektronikával tudom helyettesítenem?
És két probléma a Spectrrában:
1. Hogyan tudom a függőleges skála rácsozását sűrűbbre állítani, illetve
2. Hogy tudom függőlegesen is kinagyítani az ábra egy részét? A plot range ki van szürkítve és nem lehet állítani.
Lex
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég