A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mérőműszerek és használatuk
Erről a 2.5m drótról elfeledkeztem . A hűtőborda testre van kötve ?
A T2 kolektoráról van szó ?
Meg kellene mérni a tápfeszültségeket .
1-2200 uF- on
2 a 100 Ohm T2 felőli oldalán .
3-a 9V-os stab. utánn
A hangszóróban hallatszik búgás ?
Válaszol
A hűtőborda külön nincs testre kötve, mert szigetelés nélkül van rajta a TDA, így földelődik.
Igen, a T2 kollektoráról, ami a fém sapkája egyben.
2200 uF-on: 15,6V
100 Ohm T2 felöli végén: 14,8V
9V stab. után: 9,25V, bár nem használom a mikrofon részt. Mindez impedancia méréskor jön elő. A többit nem próbáltam.
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

A PC gondolom, földelt konnektorból üzemel.
A méricskének nem kell föld, sőt inkább jól elszigetelni mindent.
Elképzelhető, hogy földhurok jön létre a PC és a Méricske összekötésével.
Végig kell követni a vezetékeket és lehet, hogy valahol, valamelyik kábel végénél el kell vágni az egyik testvezetéket és megszűnik a brumm.
További sok sikert!
.udv. SMA
Válaszol
Akkor is, ha trafóról megy?
Lex
Válaszol
A hangkártya csatlakozója miatt jön létre a földhurok, vagy rosszul gondolom?
Üdv, Péter
Válaszol
Földelted a panelt ?
A feszültségek szerintem tökéletesek .
Nálam is volt búgás , zárlat okozta . Ezért kérdeztem a feszültségeket .
Válaszol
Nincs 220-as értelemben földelve a kártya. Csak a táp 0-ja van, mint "föld". A másik gépem viszont nem védőföldes dugaljba megy, mégis volt 50 Hz-es ugri-bugri. Ha Infinite-re állítom az átlagolást, szép lassan eltűnik (váltóáram Smile ). A trafóra azért ügyelni kell, mert ha közvetlen mellette van és főleg a tekercses részével a Méricske felé, akkor jobban bezavar. De 10 cm-re éllel már nem zavar annyira. Torroid lenne jó, de az nagyon drága.
Lex
Válaszol
Megnéztem az impedancia méréseidet . Ismerős az az 50 Hz-es beszakadás . Valahogy nekem is sikerült kiszedni , de hogyan azt nem tudom már . / ha végképp nem lehet megszüntetni, csinálj úgy mintha nem látnád /

Trafónál próbáld ki a rézlemezes módszert , akkor közelebb lehet vinni a panelhoz ,v. a panel és a trafó közé tegyél vaslemezt .
Válaszol
Mükködik a Mérisne, egyellőre csakk fizzikálisan (szajgennerártor, erössítö) it etyenlőrre pihhenünk ety sort. Mérrésről mék szósincs. De asszem a vékfog erősittését feleszni vatyinkább nettyedelni fogom, mer barzalmas natyot lök felleslekesen. Meg mék ojan hászatlan szekényke minta csuppasz (mitnemonnyak mesztelen) csiga. .taps.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Lehetne kérnem, hogy ugyanezt írd le mégegyszer, de MAGYARUL?
Köszönöm.
Üdv, Péter
Válaszol
Jozsi .
Azért van rajta potméter .
Válaszol
Petya, ne mond hoty ojan bonyolult. Moccsing példul mekbirta felyteni. .hehe.
Válaszol
Azért , meg kell adni , nem kis erőfeszítésébe került . .no.
Válaszol
Nos kicsinyt mekvizsgálltam kösszelebbrül, Mérisne?

Mekmértem a zajgen kimenetét elösször a jóöreg orosz Depré müsszerel, kb. 100 mV. De hallani lehetett a hangerrő csökenésbül, hoty jellentössen beterheli. Hijjába esz nem natyimpedancijás müsszer. A digit szerrint mek 130 mV, tehát esz kb. a kető eredménye reál is. Trehát nemegészen félgászon kikell veszérejje a vékfogot. Méksem bántom asz erössítését, hacsak nemkéne a szajgenyerátornak sokal natyobb jelet adnija. De a 100x erősítéssel így is röhhögve lenne 13V a hangszorrón ha birna enyit a vékfog. .zold.

Leválasztva a szajgenyetrátort (lekapcsolhatóra csinyáltam), még mindig van etykis szaja. De mintkiderült esz a kapcsolló áthalása, ha rövidre zárom a gen kimenetet, siri csend lesz. Se brumbrumm se szaj, legfejjeb egy hangya mászászkor mérhető ennyi szaj. Predig mint említetem, hászatlan mint kopaszcsiga, se árnyékkolás se kutyagumi. Asztszedössze amit akar. Monnyuk és sziggeteltem a TDAt a hüttöbordától, mer így egésséges. Mékakkoris a nullpottenziálon van. .hehe.

Tallán holnap frotózok rulla ha letudok nyulni vallami kamerát. Most rémséggesen nész ki, mintegy sokfejü sárkány. .aaa.

Ja, 1amperes dugasztápról própáltam, full kimeneti feszüccségen. Kábé 16V üresen. A pufferekre kötöttem ideig lenesen. .foghijas.
Válaszol
h_jozsi Írta:Monnyuk és sziggeteltem a TDAt a hüttöbordától, mer így egésséges. Mékakkoris a nullpottenziálon van. .hehe.

Kénytelen vagyok idészni hoty hejesbitteni tuggyam magamat, mert Vhallaki elvette a szerkeszthetösséget.

A fenti mondat HEJESEN így hankszik:

Monnyuk én sziggeteltem a TDAt a hüttöbordától, mer így egésséges. Mékakkoris ha a TDA fémrésze nullpottenziálon van. Viszont ity a hüttöborda most lebeg, nincs sehovase kötve. .hehe.

Szerk: a francba, mánmeg lehet szerkeszteni... .morcos.
Válaszol
Kiváncsiságbul mekmértem, mennyi terhelést jelent a szajgenyeráttornak a vékfog, prontosaban a hangerő szabájzó protméter, ami elég kicsi. Leválasztva a vékfogot kábé 20-30%-al megnő ajelszint. Mindkét müsszerel mérve, a korábi arányokat betartva.
Válaszol
Nekem a 10k-s poti 166 Ohmon áll, akkor jó. Egyébként a J5-J8-at minimumra állítva is túlvezérli a PC bemenetét. Így elég halk zajt ad ki. De érthető, mert a J5-J8 csak 8-ad osztást tud maximum. Lehet, hogy az első 110 Ohmos osztót le kellene cserélni 220 esetleg 470 Ohmra, vagy még többre, hogy feljebb tekerhessem a potit. A műv. erősítő középre van téve, tehát még 3x6 dB-lel csökkenthetem az erősítést.
Lex
Válaszol
Az iszonyú pirinyó a 166 Ohm! Nem túl nagy a genyerátor jele? Inkább akkor asztkéne osztani.
Válaszol
A poti is osztja. A baj az, hogy nem tudom kivezérelni rendesen a TDA-t, mert a kimenetére rakott osztó nem oszt eleget és így túl nagy jel megy a PC-be. Ezért akarom a kimeneti osztót növelni.

PS: Mócsing Méricskéjén látom, hogy a 100nF-os kondik narancssárgák. Azok milyen kondik? Tantál?
Lex
Válaszol
Abból amit írtál (166Ohm!) szerintem az következik, hogy túl nagy a generátor jele. Gerjedhet, (túl nagy erősítés) ezért is vannak nagy puklik-huplik a jelben. Át kellene ellenőrizni minden elemét, a tr-okat esetleg cserélni kisebb ß-júra, jobban szűrni a tápot esetleg. Itt kéne kereskedni. De először meg kéne mérni a jelszintet.
Válaszol
A narancssárga 100 nF-okat , lepukkadt panelokból szedegettem ki , nem tantálok .

A Méricskén nem kell válltoztatni , ha rendesen meg van csinálva úgy jó ahogy van . 4-5 kHz ig a legtöbb kapszulával jól lehet mérni , akinek nincs WM-je ,próbálkozhat velük . / info- Gilszki /
Válaszol
Józsi! Még mindig nem érted. A zajgenerátor a potira 170 mV-ot ad ki. Szerintem ez teljesen jó érték. Ezt a poti 166/10k=60-ad részre osztja le. Ez 2,8 mV. Ha a potit teljesen feltekerem, akkor is jó az erősítő és nem torzít, hanem jó pár wattal meghajtja a hsz-t. A baj ott van, hogy ekkor a jumperes 8-ad osztó a végfok kimenetéről túl nagy feszültséget ad le a PC felé. És mivel 8-adnál nincs rajta nagyobb osztás, ezért kénytelen vagyok az erősítőre jutó jelet a potival letekerni. Tehát, ha volna nagyobb osztás a kimenethez, akkor nagyobb hangerőn is tudnám hajtani a hsz-t. Így csak 50-100 mW környékén működik, ami zaj és torzítás szempontjából nem jó. Viszont a mérést nem zavarja, mert az erősítő kimenetéig mindegy mi történik a jellel, mert a különbözeti mérés miatt nem tud differencia képződni. A lényeg onnan kezdődik, ahol az erősítő kimenetéről leágazik a J5-J8-cal állítható osztó.
Lex
Válaszol
Eddig asszem nemírtad mekkora jelet ad a generátor. Viszont: a végfok 100x erősítésével számolva, a kimenetén 2,8x100=280 mV, ~0,02W 4 Ohmon. De a lényeg, hogy 280 mV semmi szín alatt nem vezérelheti túl a hangkártya vonalbemenetét, még osztás nélkül sem! Simán kell bírja a 0,775V szabvány vonalszintet. Ez legfeljebb a mikrofonbemenet esetében lehetséges. A legnagyobb kimeneti osztás -18dB, ez már brutális. Az eredeti jelből számolva 0,28Vx0,126=0,03528V! Ez viszont elég kicsi jel ahhoz, hogy kellőképpen érzékeny legyen a zavarokra.

Tehát marad: vagy a mikrofonbemenetet használod, vagy nem jó a végfok visszacsatolása és sokkal többet erősít, ami megint kontrollálhatatlan zavarok szempontjából.

Valami rémlik, a Spectrában beállítható, melyik bemenetet kezelje.
Válaszol
Érdekes, mert impedanciamérésnél nekem sosem kellett eddig osztani a jelet. A J5-ön van a jumper. Igaz most nemtom ellenőrizni, mert pár napja nem akar indulni a spectra. Valamelyik szolgáltatásra panaszkodik ami a licencet kezelné... .forog.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
.zold.

Fordujj Petyához, szállíttya a megoldást. .boszi.

Szerintem biztos nem az osztással van a baj.
Válaszol
Nem a mikrofon bemenetbe dugtam. Egyrészt azért nem, mert az mono, így nem mérne a spectra rendesen, másrészt azért, mert abba a mikrofon van dugva (Skype) Big Grin . A mérést digit multiméterrel végeztem, így hf jel esetén nem biztos, hogy jó. A lényeg, hogy a hangerőt nem tudom feljebb tornászni, mert túlvezérli a PC-t. Nekem a J8-ason van az osztó, azaz 1/8-ad jelet ad.
Lex
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Ez a jelszint-probléma gondot okozhat minden esetben. Tessék valamilyen módon ellenőrizni, hogy a zajgenerátor mekkora jelet adhat ki.
Mint megírtam, a TDA2003-as kb. 50mV-ról teljesen kivezérelhető, tehát, ha ezt már túlvezéreltük, a kb. 150-200mV-os zaj-jellel, utána bármit osztunk, az torz és zajos lesz, gerjedhet, egyéb zavart okozhat a következő áramkörökben.
Ehhez a "Méricske" adapterhez is jó lenne az élesztéséhez egy oszcilloszkóp, hogy lássuk a durva hibákat, túlvezérléseket.

Lex!
A poti a tengely-szögállásának függvényében működik jelosztóként, ha letekertük, - a kimeneten semmi, ha feltekertük, akkor a maximális jelet adja tovább.
Amennyiben lineáris potit használunk, akkor kb. középtájt fele jelszintünk lesz, ami még mindig lehet sok a TDA-nak és torzítást okozhat.
Ennek az lehet az eredménye, hogy kiértékelhetetlen a mérés.
Üdv! SMA
Válaszol
Kedves SMA. Tudom, hogy működik a poti. Tongue Egyébként ez B-s, azaz logaritmikus, mivel hangerőt kell szabályozni (hallás, logaritmikus,...)
Mint írtam a 10k-s potin 166 Ohmra, azaz 60-adra állítva jó a kimenő jelszint a PC felé. Nem az erősítő van túlvezérelve, mert akkora hangerőn van, mint egy zsebrádió. Én sem értem, miért vezérli túl a PC-t. A multiméteres mérés nem túl megbízható, de nincs hangfrekvenciás milivoltmérőm.

Szerk:
A következőre jutottam: Rákötöttem a Méricske PC kimenetét a deckemre és felvétel módra állítottam, ahol a kivezérlésjelző mutatja, a bemenő jel nagyságát. Az eddigi mérésekhez használt jelszinttől meg se nyikkant, pedig -20 dB-től indul a skála. Ha a Méricske potiját kb. 60%-ra tekertem, akkor érte el a 0 dB-t.
Eddig a PC line bemenetét maximális hangerőre raktam. Gondoltam, kipróbálom, hogy ott csökkentem a hangerőt, ha a Méricskén nem tudom. Beállítottam fél hangerőre a Méricskét és vagy 1/6-1/8 PC hangerőnél lett megfelelő a bemenő jel amplitúdója. Mértem így. A mérés sokkal precízebben állt be. Akár 1x-es átlagolásnál is jó eredményt adott, és csodák csodája az 50 Hz-es rángatózás is eltűnt. De mivel a Méricske nem fenékig tejfel, így nem volt minden tökéletes. Ugyan hangerőben néhány Wattot hallottam, de a görbe kinagyítva szőrös lett. Gondolom torzítás miatt. Kérdés, hogy a TDA torzított, vagy a PC bemenetnek volt sok a jel. Elvileg a TDA torzítása nem befolyásolhatná az eredményt, mert mindkét oldalon jelentkezne a torzítás, így a különbözeti jel továbbra is jó lenne. Ezért nem érdekes a zaj sem. Végül egy 30% körüli hangerőben megfelelő kompromisszumot találtam. Enyhe - csak nagyításban látszó - szőrösödés, alig észrevehető 50 Hz-es anomália és pontos értékre állás (nem hullámzanak a csúcsok). Ja és a 15 Hz alatti cakkosság lecsúszott 5 Hz alá.
Egyelőre ennyi. Majd újramérem amit tudok, hátha változott, de eddig amit mértem, azonos volt egy kis amplitúdó eltéréstől eltekintve.
Megmértem a zárt DB2228-as vidi dobozaimat: Egyik, másik, mindkettő.
Lex
Válaszol
Ezek szerint a vonalbemenet erősített túl sokat. Lehet, hogy sokkal kisebb jelszintre méretezték? Gondoltam, hogy nem az osztás a bűnös. És most hogy áll az osztó a Mérisnén? Monnyuk érdemes lenne kiróbálni a mikrofont a hangkártya vonalbemenetén is. Nem lennék meglepődve, ha ugyakkora erősítéssel dolgozna mint a mikrofonbemenet, vagy nem túl jelentős külömbséggel legalábbis.

Egy kis adalék a TDAhoz. Kíváncsi voltam, mekkora terhelést jelent a végfok a dugasztápra. A Gilszki-CDről adtam 1kHz sinust a végfok hangerőszabályzóra direkt, mivel leválasztható. Közben mértem a teljes Mérisme áramfelvételét is. Kivezérlés nélkül 16,8V/0,056A a táp. Félgáz felett valamivel hallhatóan betorzít, itt már kaszálja a jel tetejét a határolás. Ekkor 14,2V/0,279A tápon mérve, kimeneti jelszint analóg és digit műszerrel is 6,1Veff 8 Ohmos dobozzal. És nem változik egyik sem, ha feltekerem csumára, csak egyre torzabb lesz. Tehát bőven elég ekkora trafó neki. Vagyis itt még hitelesnek tekinthető a digittel mért érték, szemben a zajgenerátor jelével.
Válaszol
Lex .
Csökkentsd a vonalbemenet érzékenységét, a Volume Control -ban lehet .
Eddig ha jól emléxem nem volt szó róla , Spectrában a bal alsó sarokban van a kivezérlésjelző . Úgy kell beállítani a kimeneti osztót , és amikrofon erősítő erősítését , hogy a kivezérlés jelzőn mind a két csík fullon legyen .
Vagyis 5 zöd és 3 sárga .
10 Ohm-os kalibrálásnál , nálam Detected levels : L - 2.68
R- 2.0
Akkor jó ha ezt a potméter 2/3 ,3/4 állásánál állásánál , be lehet állítani
Amíg kevés volt a zaj , nem lehetett ezeket prezentálni .

Az alaplapi hangkártyával a kivezérlésjelzőn 5 zöld világít, meg az egyik sárga bevillog időnként az alapzaj miatt .
Spexcel kártyájával 1-1 zöld , és abból is az egyik időnként elalszik !!!

És még a kártyákat is tudom , ki - be kapcsolgatni ! / legalábbis tegnapelőtt még tudtam/
Válaszol
Mócsing! Te olvasod is, amit írok? Mert pont azt írtam, hogy csökkentettem a line bemenet hangerejét, azaz az erősítését.
Másrészt írtam, hogy kb. 10% hangerőnél már túl tudtam vezérelni a PC bemenetet. Úgy, hogy az osztó -18 dB-en volt. Tehát zajban nincs hiány.
Ja, és a két oldal (R/L) hangerejét nem célszerű állítani, mert elkalibrálod a mérést. A két oldal hangerő aránya úgy is változik, attól függően, hogy mit mérsz.
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Na látod, ügyes vagy, hogy a magnó-szintjelzőjét bevontad a jelszint "kalibrációba"! Smile
Erre próbáltam már régebben is célozni, hogy össze kell egyeztetni és ellenőrizni kell a jelszinteket, de megy ez, most már látom.
A jel "szőrősödése" lehet valamilyen a jel digitális feldolgozásából adódó "mellékjelenség", vagy zaj, esetleg nagyfrekvenciás zavarás beszűrődése.
Ezért kell a kész áramkört fémdobozba építeni, az segíthet. A PC alaphangerő-beáálítását is célszerű ellenőrizni, kb. 70%-on legyen, majd a szoftver által kell kalibrálni, ahogy ott le van írva.
Ha nincsenek az embernek műszerei, akkor minden mást fel lehet használni annak érdekében, hogy "pótolja" a hiányt, amivel körülményesebben, de el lehet érni a kívánt eredményt. Smile
Üdv! SMA
Válaszol
Köszönöm SMA a dícséretet. .oh.
Igazság szerint az motoszkál a fejemben, hogy kellene valamilyen adapter, amivel a digit multiméterrel lehetne hangfrekit mérni. Valamilyen OPA-val meg lehetne oldani. SMA! Te úgyis annyi mindenféle elektronikát tervezel. Egy ilyen nincs talonban?
Lex
Válaszol
Na végre, kölcsönösztem egy fotoapparát. Pár kép a Mérisnéről.
Kimentem a szabadba, hogy ne vakuval kelljen csinálni (nem az igazi a vakuzott kép), úgyhogy a beton hibáit is remekül lehet majd látni. .zold.

A WM61A mikrofon a kábellal. Hogy semmi ne zavarjon a mikrofon közelében. A kábel CAT5, a nem használt erek a dugóban a hidegpontra kötve árnyékolásképpen. Egy PVC csődarab teszi merevebbé a mikrofon tartását.
http://img486.imageshack.us/img486/4092/mikrofon2nf.jpg

A készreszerelt panel. A hűtűborda PI PC-ben szolgált lánykorában. Hogy ne lógjon ki a sorból, lekaszáltam belülle.
http://img414.imageshack.us/img414/3230/mericskeszerelt10rz.jpg
http://img414.imageshack.us/img414/206/mericskeszerelt24tf.jpg

A házatlan hétfejű sárkány a tápáráramot biztosító dugasztáppal. .hehe.
http://img414.imageshack.us/img414/4550/mericske10hf.jpg
http://img425.imageshack.us/img425/488/mericske29km.jpg
Mellesleg a trafó - ha be is lesz építve - ilyenből fog származni. Sokkal ócsóbb így, mintha külön vennék hozzá trafót. De lehet hogy eleve így fog üzemelni, legalább nem lesz gond a trafó szórásával. .foghijas.
Válaszol
.sokk. Potméter hegyek !!! .sokk.
Üdv, Péter
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég