A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mérőműszerek és használatuk
Az összes potméter be van kötve , vagy csak a mi agyunkat kábítod ? .no.
Válaszol
Azok kapcsolók, csak 1 poti van.
Lex
Válaszol
Emberek, csak Lexnek van szeme? .sokk. Halottatok már a Jaxley tárcsáról? Mellesleg agyat kábítani nem könnyű dolog. Monnyuk agy nélkül lehetetlen. .hehe.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Tongue Tongue Jaxley tárcsáról? Még nem. Télleg ezek kapcsolók. Mérnem jó neked a dzsámper ?
Üdv, Péter
Válaszol
Tényleg . Ezt a fajtát nem ismerem .

Péter .
Roppant praktikus .

Sosem vagyok kába , lehet hogy ebből adódik ?
Válaszol
Patya! A dömperrel k...a nehéz bánni. Minden kapcsoláshoz szeggyem széjjel a herkentyűt? .tor.

Mócsing! Ha nem tudnád, a tieden is illenek vannak az erősítés/csillapítás változtatására, csak én az üzemmódváltásra is illet tettem. .cool.

Lehetett volna fokozni CMOS analóg kapcsolókkal, de csak akkor lett volna értelme, ha be van tervezve a nyákra. .ok.

Tejjesen lefárasztottatok, megyek .pia. .??. .
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Off leszek, ez van, valamiért nem mennek el a leveleim, talán karbantartás, de inkább kitolás.
Rendben, várom a cuccot, írok, ha megjött.
On.

Van több rajzom is millivoltmérőről, de egyik sem szimpatikus nekem, a bemeneti osztó kompenzálása, kalibrálása nem megoldható, ha nincs más segédműszer. Sad
Én is egy régi TR1451-es műszerrel mérek, 2-3 tartományban jó, a többiben már nem, öreg szegény, az újak meg méregdrágák.
A Tru-RMS digitmulti nem jó, eleve az árnyékolatlan mérővezeték mindenféle zajt, zavart összeszedhet és meghamisítja a mérést.

Egyféleképpen kikerülhetjük a problémát, ha viszonylag kisimpedanciás műszert készítünk. Tehát nem 1 (10) MOhm-bemeneti impedanciájút, hanem 100kOhm-os műszert. Ez azért kedvezőbb, mert nem kell, vagy sokkal egyszerűbb a bemeneti kompenzálása, attól függ persze, hogy meddig akarunk mérni. A 10Hz-100kHz-ig terjedő tartományra jó, ugyanez 1MOhm esetében már kompenzálást igényel.
A 100kOhm-os bemeneti impedancia a félvezetős áramkörökben elég jól használható, legalábbis a kimeneti pontokon problémamentesen mérhetünk.

Ha tudtok jól megépíthető kapcsolást, akkor megcsinálhatjuk, egymást is segítve.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA, régen foglalkoztam a témával. Miért is kell a bemenetet kompenzálni? Valami halványan rémlik, mintha a magasfrekvenciás átvitel miatt.
Válaszol
Kedves h_jozsi és Többiek!

Uff!
Megjött a panel-csomag!
Szépek, jók.

Kaptam E-mailt, hogy karbantartást végeznek a levelező szerveren és a hálózaton, ezért nem mennek a levelek, de miért jönnek?!
Túléljük valahogy.

IN-Line:
Minden szerelésnek, áramkörnek van szórt kapacitása, induktivitása, magyarul reaktív viselkedése.
Ez a viselkedés frekvenciafüggő, amit a kompenzálással lehet kiegyengetni.
Elvileg a 20Hz-20.000Hz-es tartományban nem szükséges a kompenzálás, de ha már műszer, nem csak itt mérnénk vele, hanem feljebb is, akkor viszont ha hamisat mutat, az nem jó.
Minél nagyobb a bemeneti ellenállása, annál jobban érzékeny a reaktív változásokra és ezt ki kell, ki lehet kompenzálni.
Ez a kompenzálás azt is biztosítja, hogy frekvencia-függetlenül a teljes sávban egyenletes terhelést mutat a mérendő áramkörre nézve. ( Zbe = 1MOhm+20pF, F = 10Hz-500kHz -1dB, 2Hz-2MHz -3dB. nagyjából így adják meg. )
A bemeneti jelosztás fokozatainak is kompenzáltnak kell lenniük, hogy minden feszültség-tartományban tartani lehessen az adott pontosságot. ( dB-osztó, -10, -20, -30, stb. )
A legtöbb műszerben ez a kompenzált bemeneti osztó gyakran drágább, mint az összes többi cucc.
Csináltam Én több műszert, de nem bírtam a kompenzálással, inkább elcseréltem amit tudtam, régi gyárira, amit kicsit tisztítva, tuningolva, használhatóvá tettem.
Üdv! SMA
Válaszol
OK, értem, nagyjábul erre gondoltam. Csak tökéletesebben (sokkal) fogalmaztad meg. Meg kellene emelnem a kalapom, ha lenne... .kalap.

Szóval, mi kell ahhoz, hogy tökéletesen be lehessen "hangolni"? Reménytelen? Az általad is leírt "gyári" ajánlások nem adnak megközelítőleg sem jó eredményt? Vannak nekem is ilyen kapcsolásaim, fix kompenzációval. De a téma "rázós" mivoltáról nem beszélnek sokat.
Válaszol
Kedves SMA!

Én megelégednék egy hangfrekvenciás tartományban jól működő AC-DC (nem az együttes! Big Grin ) adapterrel. A lényeg az egyszerűség és a könnyű megépíthetőség (értsd: beszerezhető alkatrészekből).
Mi a véleményed a TrueRMS IC-kről?
A Méricske topikból (Terminál):
fdsamano Írta:Pl. Maxim MX536A és MX636, http://media.fwbell.com/TrueRMS%20.pdf
National Semiconductor LH0091 http://web.mit.edu/6.301/www/LH0091.pdf
Analog Devices AD636 http://www.analog.com/UploadedFiles/Data_Sheets/520835200AD636_c.pdf
Lex
Válaszol
Néhány kép az elkészült Méricskéről: Link
Lex
Válaszol
Kedves Lex és Többiek!

Most pár nap szabadságra megyek, egy elcsúszó munka miatt.
Tanulmányozzátok az adatlapokat az is segíthet eligazodni.
Megnézem majd a Tue-RMS IC-ket is, most indulok...
Üdv! SMA
Válaszol
Spexcel, leszedtem az RMAA-t. Még tanulmányozás alatt áll. Vallami ojasmit ókumáltam ki, hogy a vonalkimenetet össze kell kötni a vonalbemenettel, bekapcsolni a vonalbemenetet és mérés. Így van? Egy SB128-at jelöltem ki áldozatnak. Aztán összehasonlítom az (vélhetően gyenge) alaplapival. Ha elég meggyőző a különbség, lehet hogy beruházok egy Live!-ra.
Válaszol
Pontosan így működik. Line out - line in összeköt, mixerben bemenetnek line in értelemszerűen, bal szélső gomb (loopback test), kivezérlés mixerrel beállít, test, olvas. Ennyi az egész. És pontos is. Azt azért érdemes figyelembe venni, hogy ez a D/A A/D folyamatot egészében nézi, és sok esetben azért gyenge az eredmény, mert az A/D gyenge. Ettől a D/A lehet jó.
Ha van egy loopback referencia, akkor mást is lehetvele mérni korrekten, még... IGEN, hangfalat is! Wink
Üdv: spexcel!
Válaszol
Spexcel!

Loppbakk beállítva, potikat hijába tekergetem (hogy a kimenet naggyábul=legyen bemenet) teszt indít, katasztrófa.

SB128 általában "Very Poor", zajszint "Good" frekimenet zajjal modulált fűrészjelhez hasonlít.

Realtek AC'97 Audio (asz alaplapit csuffojják ity) mindenhol "Very Poor", frekimenet -18 dB-től egyenletesen emelkedik 1k-ig, utánna ugyanilyen szépen süllyed -24 dB-re 20k-n.

Soundcard Settingben is mindegy, hogy a hangkártyát vagy a Wave Mappert állítom be.

További instrukciókat várok, mit baltáztam el? Vagy télleg ilyen ótvarok ezek a hengkeltők? .morcos. .tor. .bomba.
Válaszol
Bizony. Én magam soha nem használtam alaplapit, de az nVidia Soundstorm, a VIA Envy 24 és az intel nem tudom milyen nevezetű hangkeltői magasan verik a Realtek és bármi más AC'97 cuccait.

Livehttp://images.google.co.hu/images?hl=hu&q=rmaa%20live&btnG=Google+keres%C3%A9s&sa=N&tab=wi
Válaszol
Hmmm... Hát először is: mixerben minden equalizer meg effekt kikapcs, aztán ellenőrizni kéne, hogy nincs -e valahol túlvezérelve a rendszer. Más ötlet nagyon nincs, ennek működni kéne. Esetleg még a bemenetet nem jól választottad.
Úgy kell, hogy kis hangszóróikon, beálítások, tulajdonságok, felvételhez. No itt kellene a line in-t beállítani, a többit kikapcsolni. Utána még egy kis hangszóróklikk (az előző nyitva marad), és azon a master ill. a wave, az elsőn pedig a line in állításával kellene azt a bizonyos kivez jelzőt -1db köré állítani. Amikor azt mondja, hogy input signals are OK, és zöld, akkor test.
Mást nagyon nem tudok mondani... Remélem segít. Wink
Válaszol
Spexcel!

Némi helyesbítés: nem SB128, hanem a régebbi SB64 volt az áldozat.

A tegnap letöltött szoftver viszont alighanem régebbi, vallami 2.x rémlik. Ma találtam 5.5 verziót, első ránézésre sokban különbözik.

Jó bemenetet választottam. Nem is lehet csak egyet rec módban. Extra ekvalizálásra meg ilyenekre ezeknél a kártyáknál nincs mód. Az SB-nél nem lehetett feltornászni a szintet -1.9 dB-nél magasabbra a bal csatornán, az alaplapinál viszont igen. Gyári fröccsöntott dugójú Jack kábelt használtam, amit szakadásra ellenőriztem. Ellenállásra viszint nem, ezt még megnézem. Gyanús hogy az SB esetében a R csatorna jelentősen gyengébb volt. Emellett ez a kábel ugye a nullpontokat is összeköti, ami lehet hogy földhurkot eredményez. Alighanem olyan rövid antikábelt kéne csinálni, ami csak a legrövedebb úton köti össze a dugók melegpontjait, a nullpont nem kell.
Válaszol
Ja, van még valami opciós beállítási lehetőség, valami Acuostic fityfene. Ha ezt bekapcsolod, minden más tesztlehetőség eltűnik, csak a frekimenet marad meg. Viszont az eredmény sokkal szebb lesz. Ez meg mia franc?
Válaszol
Az a franc az, ami a neve: akusztikus teszt. Tehát pontosan az való hangfalak mérésére. Wink
Válaszol
Aszannya! És hotyis kellaszt csinyálni esszel? A prokrammal.
Válaszol
Line out - erősítő - hangfal.
Mikrofon - mic in. (ha jó a hangkártya)
Mikrofon - előerősítő - line in. (ha nem jó) értelemszerűen azt a bemenetet kell a mixeren választani, amelyiken a mikrofon jele van.
Ajánlom ezt a módszert mindenkinek, könnyebb, mint spectralabbal görcsölni. És még pontosabb is... .forog.
Válaszol
Még jó, hogy leválaszhatóra csináltam a Mérisne végfokát, így külön tudom használni.

PC line out -> Mérisne végfok.
Mic -> Mérisne micamp-> Mérisne Pc out-> PC line in. .hehe.

Illenkor ad zajt a RMAA? De ha nem, ad a Mérisne.
Válaszol
Ad zajt az RMAA, és nem jó neki a méricske zaja, mivel az fehérzajt ad, ez meg sweeppel mér. Egyébként is szinkronjellel mér, amennyire észrevettem, ki tudja küszöbölni a szoba anomáliáit. Erre abból következtetek, hogy közel azonos eredményeket ad, mint a profi eszközök. Jó kis progi ez!
Válaszol
Nos, a tegnapi 2,5 verzió volt. A mai 5.5. Szerkesztenem kell luppbakk hurkot dugókbul, megyek turkálni a készletbe.
Válaszol
Találtam egy egyszerű mV-mérő rajzot . 20 Hz- 150 kHz- ig .
Válaszol
És megosztod velünk?

Betettem a CD lejátszóba egy teszt CD-t és szinusszal hajtottam. A kimenetre rákötöttem a Maxwell MX-25304-es multimétert. A multiméter papír szerint 40-400 Hz-ig használható AC mérésre 20V-os méréshatáron +/- 1,0% +4d pontossággal. A következőket mértem:
[Hz] - [V]
20Hz-125 Hz-ig 2,12 V
250Hz - 2,12V
500Hz - 2,10V
1kHz - 2,06V
2kHz - 2,00V
3kHz - 1,95V
4kHz - 1,91V
5kHz - 1,89V
6kHz - 1,89V
7kHz - 1,89V
8kHz - 1,89V
9kHz - 1,93V
10kHz - 1,96V
11kHz - 1,97V
12kHz - 2,02V
13kHz - 2,06V
14kHz - 2,10V
15kHz - 2,15V
16kHz - 2,18V
17kHz - 2,22V
18kHz - 2,26V
19kHz - 2,28V
20kHz - 2,30V
Ez azért nem is olyan rossz. kb. 11% a max. eltérés.
Lex
Válaszol
Lex Írta:..................
A kimenetre rákötöttem a Maxwell MX-25304-es multimétert. A multiméter papír szerint 40-400 Hz-ig használható AC mérésre 20V-os méréshatáron +/- 1,0% +4d pontossággal. A következőket mértem:
[Hz] - [V]
20Hz-125 Hz-ig 2,12 V
250Hz - 2,12V
..................
Ez azért nem is olyan rossz. kb. 11% a max. eltérés.
Nem bizony, ez mindössze 1 dB eltérés. A hangkártya is eltérhet a lineáristól, ezért az első lépés akár egy ilyen egyszerű műszerrel mérni a line out kimenetet különböző frekvenciákon színusz jellel, és máris "képben vagyunk". (Azt tapasztaltam, hogy egy átlagos mai, pl. Realtek alaplapi hangkártya 20 Hz-en 6 dB-vel kevesebbet ad ki, a bemenete viszont gyakorlatilag lineáris.) Amelyik program aztán nem ezt az eredményt adja, az nincs jól beállítva.
A RightMark szinte biztos, hogy ugyanezt méri, de egy program kevés, van amit az egyik tud jobban van amit a másik.
Ha a SpectraLab vagy a DSSF3 Realtime Analyzer (ezeket ajánlom) nem ugyanezt rajzolják, annak oka mindig beállítási hiba. Jól beállítva sweeppel és rózsazajjal is ugyanazt mutatják.
A mai hangkártyák belül legalább 48 kHz mintavételezéssel dolgoznak, nem szabad tehát 44,1 kHz-en használni ezeket, még akkor sem, ha ez az alapbeállítás.
Időnként viszonylag olcsón lehet kapni Terratec EWX 24/96-os kártyát, legutóbb 8000 Ft-ért hirdettek egyet, én 3 db SB Live kértyáért cseréltem. Ez 20 Hz - 20 kHz között -0,2 +0,3 dB-n belül lineáris és ezek a kis eltérések is a tartomány két végén vannak, 40 Hz - 18 kHz között teljesen lineáris.
Válaszol
Azért ami néhány éve még különleges és drága volt hangkártyában, az ma már a filléresben is benne van.
Soundblaster Audigy SE kártya (7.800,- Ft) 96 kHz/ 24 bit:
[Kép: audigy24_96.jpg]

MSI alaplap Realtek AC97 (fehér) és az Audigy (zöld) 44,1 kHz/16 bit:
[Kép: ac97.jpg]
Lex
Válaszol
Lex Írta:És megosztod velünk?
Természetesen . Azt azért tudni kell , hogy mutogatós alapműszerrel működik .
A közeljövőben szkennelem , és elküldöm .
Válaszol
Lex Írta:Azért ami néhány éve még különleges és drága volt hangkártyában, az ma már a filléresben is benne van.
...........
Ez így van, nehéz olyat találni, ami nem alkalmas mérésre.

A Terratec meg ilyen:
[Kép: terratec.jpg]
Válaszol
Hellosztok!
Megépítettem én is a méricskét, és a beüzemelésén fáradozok. De sehogy sem akar jó lenni. A hibajelenség az , hogy a bal csatornán semmi jel nincs szinte, a jobb meg már majdnem túl van vezérelve. Állítgattam ezt azt, de nem lett jobb.
Így néz ki a dolog: http://pctuning2.uw.hu/spectra.JPG
Mit csináljak, mit próbáljak még?
Remélem tudtok segíteni, mert használni is jó lenne, hamár itt van. Smile
Szkópom nincs, ezt előrebocsájtom, de feszt, áramot stb-t tudok mérni. Szóval alapokat.
(eleinte még volt a balon is alapzaj, de mióta kivettem a másik hangkártyák, ami úgy néz ki, hogy bekavart nagyon lecsökkent , de így meg nincs értékelhető dolog, vagy nem értem a lényeget Smile )
Köszönöm a segítségeteket előre is!
Ui: és bocs a lámaságomért Sad
Válaszol
gery03 Írta:A hibajelenség az , hogy a bal csatornán semmi jel nincs szinte, a jobb meg már majdnem túl van vezérelve.(
A Méricske ebben az esetben , hogyan volt beállítva ?
Ha nincs bedugva a Méricske , mit mutat a kivezérlésjelző ?
A képen nem úgy néz ki mintha a bal csatornán nem lenne jel .
Válaszol
Írd le, hogy melyik jumper, hova van dugva és hogyan kábelezted be. A nyákon lévő kimeneti megszakítást áthidaltad? Mérj az erősítő kimenetén váltófeszt!
Lex
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég