A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mérőműszerek és használatuk
No kis szünet után visszatértem. Megcsináltam a mikrofont is a mércsikéhez, hátha azzal jutok valamire. Előrébb nem nagyon jutottam, de kiderült egysmás. Felvettem azt a hangot, ami jön a méricske felől.
http://pctuning2.uw.hu/sound.JPG A képen látható, hogy a bal csatornán, mivel nincs rákötve a mikrofon, nincs nagyjából semmi. De csak nagyjából, ugyanis pattogás hallható, ami ugye ellehetetleníti a mérést. A jobb csatornán megy a zaj, azzal nincs gond. Innen letölthető a hang: http://pctuning2.uw.hu/sound.mp3
Remélem tudtok valami tippet adni, mi okozhatja ezt a pattogást. Valamikor annyira rájön, hogy 10mp-en keresztül veszettül pattog, aztán meg fél percig semmi. Nem tudom mi okozhatja ezt. Csak zárlat lehet, vagy valamilyen alkatrész nem okés? Ha mindenképp zárlat, akkor megkeresem, ha beledöglök is, csak ha mégse ne szenvedjek már..
Ja mégvalami. Felvétel közben nem mozgattam semmit, tehát nem hiszem, hogy kontakthiba valahol. A trafó viszonylag közel van a cucchoz. (15cm-re a végfoktól) Az okozhat ilyesmi "gerjedést"? (Avisor márkájú). Milyen messze tegyem?
szerk: Elfelejtettem írni még az elejéhez kapcsolódóan, hogy ha rá van dugva a miki, akkor is jelentkezik a pattogás, de ettől függetlenül a miki működik, szóval megjelenik a bal csatornán is a zaj.
Válaszol
Kedves gery03 és Többiek!

Ezt a pattogást okozhatja egy hibás ELKO is, vagy valami máshonnan beszűrődő gerjedés-szerű jelenség. ( mobiltelefon, CB-rádió, egyéb. )
Én már jártam úgy, hogy egy ELKO volt a bűnös, hasonló hangkeltő cuccban és csak kondicserével volt javítható.
Forrasztáshiba is okozhat hasonló jelenséget, kapcsolók, csatlakozók bizonytalan átmeneti ellenállásai is.
Nehéz megtalálni, de érdemes megkeresni a hiba okát, mert mérni csak jó műszerrel lehet.
Üdv! SMA
Válaszol
A trafó 15 centiről biztos nem zavar be , Ha zavarna akkor sem pattogást prezentálna . A kivezérlésjelzőn látszik a mikrofon működése ?
Válaszol
SMA: Megörültem, mikor írtad, hogy mobil, mivel az mindig a közelében volt. (<1m), de sajna eltéve is maradt a jelenség. Valószínűleg valemelyik elko lesz mégiscsak. De cseréljem ki mindet? uhh..
Mócsing: Igen látszik egyértelműen, meg ha belebeszélek, akkor a pc hangszóróból hallom a hangom..
Válaszol
Mi van akkor, ha változtatod a mikrofon erősítő erősítését ? Max , minimum , esetleg leveszed a jumpert ?
Válaszol
Hát ha jól emlékszem a pattogás mind a 2 veziónál fenntállt. Mármint a 2 erősítéses verziónál, amit kipróbáltam. Amúgy annyi változott mikor áttettem a jumpert, hogy megváltozott az erősítés Big Grin Mily meglepő.
Tegnap felónoztam az összes vezetőszálat a nyákon, hátha nyerek vele valamit, most ellenőrzöm újra a zárlatokat aztán kipróbálom.
Válaszol
Próbáld meg jumper nélkül is , akkor elvileg hót kuka .
Válaszol
Na kicseréltem a kimenő kábeleket is, mert nem egy volt ami eléggé szétment. Reménykedtem, hogy az volt, de sajna nem, mert ugyanúgy megmaradt a dolog. Sőt, most még intenzívebb. Mostmár azthiszem kizártam a kontaktos vezeték tényezőt is, szóval csak valamelyik alkatrész lehet. Valahogy meg kéne határozni melyik is. Kipróbáltam Mócsing, amit mondtál, leszedtem a jumpert, de megmaradt ugyanúgy a recsegés. (merthogy mostmár inkább az)
Ha nem fog menni, akkor szép lassan kicserélem mindegyik kondit visszafele a jack bal kimenetétől. Aztán csak kiderül melyik volt az.
Válaszol
Biztos hogy a mikrofon erősítő csinálja ? Próbáld meg , vedd ki az OPA kimenetéről a 100 uF-ot . Akkor elvileg le lessz választva .
Válaszol
Itt kéne szétnézni: [Kép: geryyb6.th.gif]
Én főleg az 5534 tápjára és a munkaponti feszültségre gondolok, vagy az invertáló bemenetre csatlakozó témákra. Esetleg maga az IC.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Mócsing: Nem biztos, hogy az csinálja, lehet hogy valami előtte, vagy utánna. De onnan jön az tuti. Kiszedtem a 100mikrós kondit, ahogy mondtad. Végre teljes csendben van a bal csatorna.

Mindenkinek: "A kapcsolási rajzon szerepel két, csillaggal jelölt kondenzátor. Az egyik (2,2 nF) a zajgenerátor spektrumát hivatott korlátozni kb. 24 kHz felett, a másik (100 nF) pedig a 78L09 [2] kimenetét hidegíti. Ezeket nem szerepelnek a beültetési rajzon, helyhiány miatt a forrasztási oldalra kerültek. Hasonlóan az NE5534 külső kompenzáló kapacitásához. Ha ezt a típusú OPA-t építjük be, akkor szükséges egy 22 pF értékű kondenzátor az 5-ös és 8-as kivezetések közé."
Én ezek közül a *-os kondik közül, csak a 78L09 hidegítőjét forrasztottam a hátuljára. A 2.2 nF, ami sávkorlátozásért felel, gondolom most nemigen kavarhat be (mármint a nemléte), viszont a NE5534-é lehet, hisz onnan jön a kavar. Kérdés, hogy ennek a kompenzáló kondinak a hiánya okozhat-e ilyen recsegést/pattogást?
Holnap amúgy elmegyek, veszek mindenképp, biztos, ami biztos..
Válaszol
Nagy a valószínűsége. Az a nagyfrekvenciákra hat.
- Ajándékot hoztam, malájok fejedelme. Aquamarinkék.
- Az ajándék szép, de ilyet már ettem.
Válaszol
Ez volt a harmadik ötletem, csak nem mertem felhozni, mert szkóp nélkül nem látszik. Hogy a kompenzáló kapacitás hiánya miatt gerjed az IC.

Válaszol
Na beforrasztottam a 2.2nF-os, és a 22pF-os kondit is. Az eredmény elszomorító. A bal csatornán nemhogy csökkent volna a gerjedés, most erősebb lett, sőt, mostmár a jobb csatornán is megjelenik, és csökkent a zaj ereje is. Na ehhez mit szóltok? Én már kész vagyok az egésztől...
Válaszol
Ok, de vigyázz, mert pl. ha a TDA gerjed, megszívja a tápot és ez hat az 5534-re is. A 78L09 is csak akkor tud megfelelően stablizálni, ha kb. 3V-tal magasabb feszültség van rajta... Azért ezeket a dolgokat egy digit-multiméterrel is lehet ellenőrzini.

Válaszol
78L09-en 11.1V van, kimenetén 8.99V . A cucc AC12.7V -ot kap, a pufferkondikon 15.6-16.4V-ot mértem. Ja előbb kifelejtettem, hogy a hsz kimeneten a halkulás mellett megjelent egy kis brumm is. Nemtudom hány hz, de erősen 50-re gondolok. Fogalmam nincs, hogy került oda, eddig nem volt. A tranyóknak mennyire kéne melegedniuk? A T2 (felső a rajzon) elég forró.
Válaszol
Annak egyáltalán nem volna szabad melegednie. Itt lesz a gond egyik része akkor. A 16V-os tápfeszből a 100 Ohmos ellenállás után is kéne maradni kb. 14V-nak.

Válaszol
Nem tudom mi volt vele az előbb, most megnéztem újra, mostmár 14V-ot kap a 78L09, de semmi más nem változott. Ja egyvalami igen. A brumm eltűnt, a zaj újra erős, és nem melegszik a tranyó, de sajna továbbra is recseg mind a 2 csatorna. (nem szinkronban!)
Válaszol
Az a brumm előbb a (valószínűleg vmi gerjedés miatt) túl nagy áramfelvétel miatt volt. Az IC-k DC munkapontjai rendben vannak? Recsegés közben is?

Válaszol
Ő. Hát, hogy őszinte legyek, itt most megállt a tudományom. [Nem értek én annyira az elektronikához, ha értenék már megcsináltam volna. Smile ]
Szóval ha kérhetem, magyarázd már el kicsit számomra is érthetőbben. Vagy legegyszerűbb, ha elmondod melyik lábakra mérjek rá. Kösz!
Válaszol
A 78L09 után most mennyit lehet mérni ? Ha nem 9 V akkor valami leterheli .
Válaszol
Továbbra is 8.99V van a kimenetén.
Válaszol
Az tökéletes . Amikor nincs rajta a jumper , akkor is hülyéskedik ? Olyankor az IC semmit sem erősít .
Válaszol
Kedves gery03 és Többiek!

Sajnos az NE5534 nem szereti, ha túl kicsi az erősítés ( 3-5x alatti ) és ekkor nincs betéve az a 22pF-os kompenzáló kondi az 5-8-lábai közé. A tápját is illik közvetelenül a lábainál hidegíteni, különben az is gerjedést okozhat.
Valószínűleg megroggyant az IC, tehát cserélni kell.
Hiába mérsz és jó adatok jönnek ki, az IC már beteg és nem gyógyítható.
Figyelni kell az ilyen apró részletekre, mert a drágább alkatrész hamarabb tönkremegy, mint bármi más.
Üdv! SMA
Válaszol
Ez ugyan csak egy mikrofon erősítő, de a dolog természeténél fogva meglehetősen hasonló:
[Kép: micamp-IMG_3532.jpg]
[Kép: micamp-IMG_3522.jpg]
[Kép: micamp-IMG_3531.jpg]
Az erősítés változtatásához kívül csak egy kétállású kapcsoló van, de belül jumperrel kiválasztható, melyik kettő legyen elérhető vele.
A notebook-omnak elég zajos a beépített mikrofon erősítője, nem túl szépek a mérések vele, ezzel a kis erősítővel végre olyan jól használható lett, mint az asztali gép a Terratec EWX 24/96 kártyával. Készült hozzá fotóállványra szerelhető mikrofon is:
[Kép: mic-IMG_3516.jpg]
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
Gery , ha cseréled az OPA-t , tegyél helyette foglalatot , aztán abba az IC-t .
Válaszol
Mócsing Írta:Gery , ha cseréled az OPA-t , tegyél helyette foglalatot , aztán abba az IC-t .
Igen, az IC-t kell ellenőrzés után utoljára beletenni, és gond esetén kihúzva jobban lehet hibát keresni.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Mócsing Írta:Gery , ha cseréled az OPA-t , tegyél helyette foglalatot , aztán abba az IC-t .
Foglalatban van szerencsére. Hétfőn meglátogatom a boltot és veszek egy új ne5534-et.
Válaszol
Az opa kicserélve. Minden változatlan... A bal csatorna hasonló módon recserg/gerjed, mint eddig, és az utóbbi időben jelentkező jobb oldali (hangszóróra kimenő is egyben) recsegés sem szűnt meg. Maradt a kondihiba.
Válaszol
Gery .
Ha a Méricske megfelelő alkatrészekből van összerakva , és azok ráadásul még a mefelelő helyen is vannak ,elsőre működnie kell .
Ezek után csak egyet tudok javasolni , ellenőrizd le az összes alkatrészt , tényleg az van e az adott helyen aminek lennie kell . Ja és kotord körül mindenütt a fólia csíkokat . Én egy láthatatlan zárlaton szíttam sokáig .
Válaszol
Üdv. mindenkinek! El tudná nekem valaki magyarázni, hogy néz ki az IEC mérőlap? Esetleg egy képet ha valaki tudna feltenni róla nagyon megköszönném.
Válaszol
Quadlipi Írta:Üdv. mindenkinek! El tudná nekem valaki magyarázni, hogy néz ki az IEC mérőlap? Esetleg egy képet ha valaki tudna feltenni róla nagyon megköszönném.
Hát ha IEC-et nem is, de egy lyukas bútorlapot hétvégén láthatsz nálam egyet, abban mérjük a magassugárzókat Smile
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
OK. Valószínű szombat délelött ráérek kb du. 14h-ig
Válaszol
Néhány tweetert is megmértünk, nyitottam egy új menüpontot nekik, a http://diyaudio.barjak.net -en bal oldalon felül van.
Most csak azokat tettem fel, ahol a hangnyomás is jó, persze ezek nem labormérések.
Apránként bővítgetjük, tervezem kisméretű egyutasok mérését is feltenni, Tangband, Visaton, Vifa összehasonlítást egy menetben.
Üdv., Pagrus
---
Válaszol
Azért én nem vagyok benne biztos, hogy stimmelnek azok a hangnyomás-szintek, ennyire nem hangos a HG. Meg az a 6,5 kiló körüli letörés sem kéne, hogy ottlegyen... Elvileg.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 4 Vendég