A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mérőműszerek és használatuk
És millen az átvitele .
Válaszol
Helo! Gilszkilabor kuldi a kovezketo szamot, annak aki szereti! ;] azaz akinek nem indul elsore a mericskeje
http//gilszkilabor.freeweb.hu/elektronika/mericske/start/start.html
Válaszol
Mivel gyakran mérek szinusz sweep-pel és akár 100 W-os jellel, ezért külön mikrofon erősítőm van. Ha még mindig keresel ilyet:

http://diyaudio.barjak.net/20060922/micamp-IMG_3532.jpg
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
koszi, azota kibogarasztam az ne5534 labait, es sikerult osszedobni egy eloerositot. most mar csak a kartyacsere van hatra, valszeg az hibazik.
Válaszol
Mócsing Írta:És millen az átvitele .
Ennyit írnak róla:
http://www.monacor.pl/catalogue-product.phtml?id=5174&Comp=m&Hier=1&MainKtg=90&SubKtg=549
Válaszol
m@nki Írta:....
Ennyit írnak róla:
http://www.monacor.pl/catalogue-product.phtml?id=5174&Comp=m&Hier=1&MainKtg=90&SubKtg=549
Van valami felirat a kapszulán? Az MCE2000-esen volt egy 60-as szám halványan az alumíniumba nyomva.
Üdv., Pagrus
---
Isten őrei lassan mormolnak.
Válaszol
pagrus Írta:Van valami felirat a kapszulán? Az MCE2000-esen volt egy 60-as szám halványan az alumíniumba nyomva.
Ahogy az oldalt nézem, a Panasonic mikrofonokon most is vannak halvány számok. De az MCE-4000-en nincs.
Valahol olvastam pár sort, hogy az MCE-2000 valójában Panasonic WM60 volt. Ezért volt rajta 60?
Válaszol
Sziasztok!

Elérkezett a pillanat hogy úgy döntöttem megpróbálkozom a mérésekkel.
Abban kérném a segítségeteket, hogy szépen (mint a hülyegyereknek) lépésről lépésre írjátok le, hogyan is zajlik ez az egész mi kell hozzá, mit honnan szerezhetek be mire kell figyelnem stb.

Jelenleg annyit tudok a mérésről, mint a szomszéd bácsi, aki kb. 40 éve, fekszik az ágyában :S
Úgyhogy ehhez viszonyítva kérnék segítséget.

Üdv: vava

Ui.: Spexel ajánlotta nekem még régen hogy készít mérőmikrofont. Nem tudom ez az ajánlat áll-e még
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Weblapom. Wink Te is meg tudod csinálni. Smile
Üdv: spexcel!
Válaszol
Szia spexel!

Végig olvastam mind a két részét a méréses ciket és szinte minden kérdésemre választ kaptam.
De azért lenne 1-2 kérdésem.

1: Egy NAD 3020 megfelelő a méréshez erősítőnek?
2: Te honnan szerezted be a mikrofont?

Most scak 2 kérdés jutott az eszembe de valszeg lesz még kérdésem.

üdv és köszi: vava
Ha a Microsoft egy napon olyan terméket gyárt amivel nem lehet szívni, az valószínűleg a Microsoftos porszívó lesz...
Válaszol
Jelenleg annyit tudok a mérésről, mint a szomszéd bácsi, aki kb. 40 éve, fekszik az ágyában :S
Úgyhogy ehhez viszonyítva kérnék segítséget.

Üdv: vava
--------------------------

akkor nosza...nesze

http://www.michaelgaedtke.de/
.: Michael Gaedtke :. | Röhrenverstärker , MOSFET-Endstufe, EF95, 6Sh1P, Russische Röhren, Hybridverstärker, 6N3P, 1Sh29B, Gitarren-PreAmp, TCA5500, Ribbon, Bändchen-Lautsprecher, Übertrager
---------------------------------
...német alapossággal
kiba... a lakossággal..,.

----------------
http://www.michaelgaedtke.de/Home/index.html
.: Michael Gaedtke :. | Röhrenverstärker , MOSFET-Endstufe, Russische Röhren, Hybridverstärker, 6N3P, 1Sh29B, Gitarren-PreAmp, TCA5500
pia nyer
Válaszol
Szia pionyer!

Köszönöm fáradozásod de nemtudok németül Sad

üdv: vava
Válaszol
Kicsit régen jártam erre? Lehet...
A méricskével nem nagyon foglalkoztam mostanában, mert semmire sincs időm. Ugyebár akadtak/nak vele problémáim. Már nem is emlékszem, hogy pontosan mi volt, nem is lényeges most. http://gilszkilabor.freeweb.hu/elektronika/mericske/start/start.html
Ez alapján újra ellenőriztem, hogy hol lehet a gond. Eljutottam szépen addig a részig, ahol az opa-t kell vizsgálni. Itt már gondok akadtak. (pontosabban a 100ohm-nál is volt már egy kicsi... 1.4V esett rajta ami több mint az említett 0.9V)
Az opa viszont katasztrófa. Már tuti halott, de nem magát öli meg szerintem..
A feszültségek így alakulnak (hangszóró volt rákötve, poti letekerve teljesen):
tápfesz: 16,9

opa j1 nélkül és j4-el:
1: 11.7 néha 12.2-12.3-ra ugrik
2: 0.9 körül 1.1-re ugrik
3: 0.42 1.3ra ugrik
4: 0
5: 0.62
6: 1.26 néha 1.49
7: 15.8
8: 15.5-15.6

opa j1-el és j4-el:
1: 13.2 legtöbbször, amúgy 12.6-13.5 között ingadozik
2: 1.7 3.7-re ugrik
3: 1.6-1.9
4: 0
5: 0.8-1.3 7.5-re ugrik
6: 1.8-2
7: 15.5
8: 13.2
(megjegyzés: ahol ugrik van írva az azt jelenti, hogy ha stabil is a fesz úgyahogy, vannak benne tüskék amik a leírt maximumot érik el)

Látható, hogy ezek nem annyira kívánt értékek, de én ebből nem tudok következtetni semmire sem. Hátha kitaláltok valamit, hogy hol keressem a hibát.
Hangszóróból amúgy van hang pont jó az erőssége is. A feszstab kimenetén 9V van. TDA-n minden fesz stimmelt. Tranyókon is.
Előre is köszönöm a segítséget!
Válaszol
Foglalatban van az IC ? Ha nem tegyél be foglalatot ,aztán kedvedre cserélheted . Nem egy nagy összeg .
Válaszol
Úgy néz ki elkészült Topeti mikrofonja. Volt egy kis gond vele, mert az első kapszula nem mért jól, de a 2. már okés, amint a képeken látszik. A mikrofon testét asszem az apósa készítette, de erről majd ő nyilatkozik. Jó nehéz darab, mert szinte teljesen tömör.

WM60-as kapszulával készült mérés (Az én mikrofonom):
[Kép: lipimikwm60ap0.th.jpg]

WM61-es kapszulával készült mérés (Topeti mikrofonja):
[Kép: tpetimikwm61gn3.th.jpg]

A kettő együtt:
[Kép: tpetislipiegyestettpq7.th.jpg]

Így néz ki:
[Kép: p8090144oi0.th.jpg]
Válaszol
Kedves Quadlipi és Többiek!

Mit mértetek vele?

Az egyiknél brumm-szerűen nagyobb a jel 50Hz táján, a vezetékezés rendben van?

Én is belecsapok mikrofon-készítésbe, de még tervezés alatt van a téma.
Megpróbálkozom egy dual-betétes konstrukcióval, aminek összegzett kimenőjele lesz a kimeneti jel.
Ilyen "szép" házat nem fog kapni, inkább valami zsugorcsöves burkolat lesz hozzá, hogy minél kevésbé befolyásolja a mérete az érzékelését.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Mit mértetek vele?

Ez egy modifikált HG 2,5 magas. Más zárófedél van rajta. A sok próbálkozásom egyike. Így néz ki:
[Kép: pc080041xa4.th.jpg]

SMA Írta:Az egyiknél brumm-szerűen nagyobb a jel 50Hz táján, a vezetékezés rendben van?
Nos a "brumm" szerintem nem a vezetékezés miatt van, mivel mind a 2-nél ugyan az volt. Én arra gondolok, hogy ezeket a szoba okozza, mivel minden mérésnél másmilyen a görbe eleje. És minden mérésnél kb. 500 Hz-től meg ugyanolyan, vagy szinte alig különbözik.

SMA Írta:Én is belecsapok mikrofon-készítésbe, de még tervezés alatt van a téma.
Megpróbálkozom egy dual-betétes konstrukcióval, aminek összegzett kimenőjele lesz a kimeneti jel.
Erre én is gondoltam már ha hiszed, ha nem. Ha a pld. reflex dobozt mérünk úgy, hogy két közösített mikrofont elhelyezünk a portnál és a hangszórónál, akkor megkapjuk a reflexdoboz valós mély átvitelét. Nem kell vacakolni az összegzéssel. Vagy pld. TL dobozt is lehetne így mérni. Természetesen ez a módszer csak közeltéri mérésnél és előre néző portnál használható. (ha jól okoskodok) Vélemény? Üdv: Lipi
Válaszol
.haha. Tudtam én. Az eredetiből vagdostad ki? Félek h. az iránykaraktere nem egy álom...
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Pedig nem csúnya.
Válaszol
shalafi66 Írta:.haha. Tudtam én. Az eredetiből vagdostad ki? Félek h. az iránykaraktere nem egy álom...
Igen az eredetiből esztergáltam ki. Azt én se állítom, hogy ez egy jó próbálkozás, sőt, de egy biztos. Tanulságos. Legalább is nekem az. Az iránykarakterrel nem foglakoztam, mert szerintem nagyobb hibái is vannak, és előbb azokat kéne orvosolni. A tudtam én arra vonatkozik, hogy pont egy HG 2,5-et választottam a mérésre? A mérésből láttad? Nem lett volna korrekt ide más magasról készült mérést feltenni. .hehe.
Válaszol
Kedves Quadlipi és Többiek!

Szép lett a hangszóró. Smile
Engem zavar az 5-6kHz táján látható beszakadás, ez mérésből adódó hiba, vagy a hangszóró produkálja?
Nagy differenica van a 2-5kHz és 10-15kHz es tartomány között, legalább 5-6dB, ha jól értékelem a képen látottakat.
Ez sem tetszik.

A két mikrofont Én nem külön-külön fogom használni, hanem együtt, néhány centiméteren belül. Az lenne/lesz az előnye, hogy talán a két mikrofon eltéréséből adódó mérési hibák kisebbek lesznek, illetve az összegzett jelük jobban mutatja a valós jelszinteket. Ha mindkettő kb. ugyanazt jelzi, akkor az már hihető.
A két mikrofonnak külön-külön lesz előerősítője és a kimenetük összegezhető, illetve önállóan is használhatók. A kimeneti fokozat kb. vonalszintű jelet fog kiadni magából.
Üdv! SMA
Válaszol
SMA Írta:Kedves Quadlipi és Többiek!

Szép lett a hangszóró. Smile
Engem zavar az 5-6kHz táján látható beszakadás, ez mérésből adódó hiba, vagy a hangszóró produkálja?
Nagy differenica van a 2-5kHz és 10-15kHz es tartomány között, legalább 5-6dB, ha jól értékelem a képen látottakat.
Ez sem tetszik.
Köszi szépen SMA. Az 5-6 KHz tájékán látható beszakadást a hangszóró műveli és nem mérési hiba. Más hsz. mérésén nincs ott. Pontosan ezek azok a hibák, amiket említettem, és engem is zavarnak. A differencia nincs annyi, úgy kb. 3dB. A két különböző kapszulával történt különböző mérésen sem ugyanannyi. Az egyiken 3 max 4dB. A másikon kb. 2dB. Ezt nem tartanám nagy különbségnek, mert ha egymás után mérek kétszer, ugyan abból a pozícióból akkor is kb. ugyan ekkora különbségek vannak az azonos kapszulával készült mérések közt. Az 5-6 KHz környéki beszakadást lehet orvosolni diffuzorral a dóm elé. Némileg csökken a beszakadás tőle, de az átvitel többi része + kócosabb lesz. Üdv: Lipi
Válaszol
Lehet kisérletezni, viszont szvsz nincs túl sok értelme.

Szerk: Egyébként sztem sokszor többet számít, h. mit produkál 30, hatvan fokról, mint az h. szemből mire képes.

Válaszol
shalafi66 Írta:...Egyébként sztem sokszor többet számít, h. mit produkál 30, hatvan fokról, mint az h. szemből mire képes.
Na,mi ez,valami fertőzés? .sokk. .haha.
Üdv Doki!
Válaszol
SMA Írta:Kedves Quadlipi és Többiek!

Ez sem tetszik.

SMA, az a két kapszula nem egyforma (WM60 és WM61). Ez lehet az oka, hogy a két eredmény
különbözik, hiába a kalibráció. Vagy a kalibráció nem lett tökéletes, passz...

Lipi! Ezek az átvitelek már korrekcióztak, tehát kalibrálás utániak? vagy anélküliek?

SMA, ha kapszula vásárlásra adod a fejed, kettőt rendelj, hogy ugyanabból a gyártmányból
kapj két egyformát, különben a kétféle kalibrálációra lesz szükség, ami megnehezíti a mérést.
Üdv, Péter
Válaszol
Quadlipi Írta:Úgy néz ki elkészült Topeti mikrofonja. Volt egy kis gond vele, mert az első kapszula nem mért jól, de a 2. már okés, amint a képeken látszik. A mikrofon testét asszem az apósa készítette, de erről majd ő nyilatkozik. Jó nehéz darab, mert szinte teljesen tömör.

Hali! Smile

Egy kis kiegészítés. Az első kapszulát még Mócsing postázta, azzal valami nem kóser. Rendeltem egy új
WM61-es Pana kapszulát a hangszóró boltban Pesten. Azt kipróbálta Lipi és lám jól működik.
Köszönet neki érte. A mikrofon nehéz darab, majd egyszer lemérem. Egyébként a mikrofoncső
acélból készült, az apósom esztergálta, majd nikkeleztette, nehogy rozsdáljon. Smile

Most ennyire futotta, mert nyaralni indulunk.

Köszönöm Lipinek a segítséget.

Sziasztok.
Üdv, Péter
Válaszol
doki Írta:
shalafi66 Írta:...Egyébként sztem sokszor többet számít, h. mit produkál 30, hatvan fokról, mint az h. szemből mire képes.
Na,mi ez,valami fertőzés? .sokk. .haha.
Nem, ez régen ismert tény, hogy ott könnyebben kibuknak olyan disznóságok, amik szemből nem.

Válaszol
topeti Írta:SMA, az a két kapszula nem egyforma (WM60 és WM61). Ez lehet az oka, hogy a két eredmény
különbözik, hiába a kalibráció. Vagy a kalibráció nem lett tökéletes, passz...

Lipi! Ezek az átvitelek már korrekcióztak, tehát kalibrálás utániak? vagy anélküliek?
Mint azt fentebb leírtam ez a különbség már belefér szerintem. A mérések a kalibrációs fileal korrigáltak, különben sokkal jobban eltérnének. Az egyesített képen azért nem fedik teljesen egymást, mert direkt nem toltam egymásra őket. Különben nem lehetne látni belőle semmit bizonyos pontokon, mivel azonos színűek a görbék. Én próbálgattam az egymásra illesztést, és ha van kedved próbáld meg te is egy képszerkesztővel egymásra illeszteni. Az 1-5KHz-es szakasz és a 6-20Khz-es szakasz külön-külön szinte teljesen fedik egymást és a 6KHz-es gödör is ugyanott van és ugyanakkora. Ha ezeket a részeket külön egymásra vetíted, akkor a szakaszok max 1dB-re különböznek. Ez nem rossz DIY szinten. A többi különbség, amit fentebb szintén leírtam abból adódik, hogy 2 mikrofon nem lehet pontoson ugyanoda visszaállítani. Két azonos körülmények közt készült mérés kb. pont, ennyire különbözik. Azt, hogy miből adódik csak találgatni tudom. Talán a progi működik így, vagy az is lehet, hogy a Szentendrei út zaja zavarja a mérést, annak ellenére, hogy zárt ablaknál végeztem a méréseket. Sajnos ilyenek a körülményeim. Erre csak, akkor derülne fény ha egy teljesen zajmentes helyen tudnánk mérni. Üdv: Lipi
Válaszol
Hajnalban talán kevesebb a zaj.
Válaszol
Quadlipi Írta:Talán a progi működik így, vagy az is lehet, hogy a Szentendrei út zaja zavarja a mérést, annak ellenére, hogy zárt ablaknál végeztem a méréseket. Sajnos ilyenek a körülményeim. Erre csak, akkor derülne fény ha egy teljesen zajmentes helyen tudnánk mérni.
Igen, a zajos körülményeket megtapasztaltam, amikor nálatok jártam. Valoszinü ez okozza
ezeket az apró eltéréseket. Annak azért örülök, hogy a mi környékünk sokkal csendesebb.
Vannak időszakok, amikor csend, nyugalom van, olyankor a körülmények kedveznek a mérésnek.
Még nem tettem egymásra a két görbét. Milyen progival tehetném ezt meg? Képszerkesztőkben
ennyire nem vagyok jártas. Megpróbálok olyan progit keresni, ami tudja szinezni a görbéket.
Jó pihenést mindenkinek aug 20-n! Smile
Üdv, Péter
Válaszol
shalafi66 Írta:Nem, ez régen ismert tény, hogy ott könnyebben kibuknak olyan disznóságok, amik szemből nem.
Na ja,90fokban az igazi csemege. .sokk. Big Grin
Üdv Doki!
Válaszol
topeti Írta:Még nem tettem egymásra a két görbét. Milyen progival tehetném ezt meg? Képszerkesztőkben
ennyire nem vagyok jártas. Megpróbálok olyan progit keresni, ami tudja szinezni a görbéket.
Én már megtettem kiváncsiságból. És mind a két helyzetről, amit leírtam készítettem egyet. Egyébként Photoshop.
[Kép: tpetislipiegyestett2ko4.th.jpg]
[Kép: tpetislipiegyestett3rf5.th.jpg]
Válaszol
Kedves Mindannyian!

Ismeri valaki, vagy van valakinek az MCE-4000 mikrofonkapszuláról frekvencia-átviteli görbéje?
A WM-61 esetleg jobb?
Várok innen-onnan némi infót, de kínkeserves lassan jön használható adat.
Milyen előerősítőt érdemes csinálni egy ilyen kapszulához?

Üdv! SMA
Válaszol
Hali!
MCE-4000-es kapszuláho nekem is jól jönne egy olyan görbe Wink

OFF-tanoda topicban felvetettem mérési problémáimat és továbbra sem sikerült megoldanom ezt-azt

http://www.kepfeltoltes.hu/view/070813/meres_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

nem tudom mit jelent az a kis szöveg abban a négyzetben, de sehogysem tuttam "zöldre varázsolni a pirosakat"
Válaszol
Ránézésre nincs jel, csak zaj.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég