A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HA31-421 nagy méretű mélyhangsugárzó
Honnan lehetne megtudni a HA25- 450 -es illetve a HA27-450-es TS adatait? A 8 ohmos HA25-451 adatai fent vannak, de a 4 ohmos 450-es Qes adatai nyilván nem azonosak a 8 ohmoséval.
Ezek az adatlapok TS adatai mennyire egyeznek egy random vásárolt példányéval? Max mennyi lehet a szórás az Frez ill. a Qts és VAS-t illetően?
Most vittem vissza a boltba 2 db SAL SBX 2530/bk-t. 30Hz helyett : 35 ill. 37,5Hz, A Qts :0,4 helyett 0,56 ill.0,84, A Qes: 0,44 helyett 0,99 ill. 0,63,
a VAS :138 l helyett 80 ill. 78 l , a BL :11,76 helyett 8,6 ill. 10,6 volt.
Gombostűk összeszedésére alkalmasak voltak. Ennyit a SAL -ról.
Nincs nagy kívánságom, két oktávot szeretnék megszólaltatni az 5.1 LFE csatornáján lineárisan 30-120 Hz-ig legalább 92 dB-el. 210 literes BR dobozt csináltam hozzá.
Nagyot csalódnék a hazai termékekben, ha a Vidi is ezt a gyakorlatot alkalmazná.Még nem vettem belőlük,de szándékozom. Persze ha kamu, akkor szintén pénzt vissza.
A HA25-481 adatlapján egyet nem egészen értek. Az impedancia görbén 10 kHz-nél 30 ohm. Ha az Rdc:6,8 ohm és az L:0,928 mHy- ami 10 kHz-en a Z:2 x 3,14 x 10000 x 0,000928=58,27 ohm. Az eredő impenancia pedig:
Z=Gyök alatt az Rnégyzet + Xl négyzet vagyis Gyök alatt a 6,8 négyzet +58 négyzet= 58,6 ohm. Hogyan jött ki e helyett a 30 ohm 10 kHz-en a görbén?
Válaszol
Köszönöm a gyors választ, de újabb kérdések merülnek fel. Ha ugyanazon típusszám alatt vannak a fejlesztések, amik jelentősen eltérnek a korábbi paraméterektől, akkor hogyan rendeljek a Viszonteladótól, ha én egy korábbi verziót szeretnék, pld. ami a honlapon most megtalálható adatlapos?? Lehet hogy a SAL sem vágott át, csak az egyik hangszóró újabb fejlesztés volt ugyanazon típus szám alatt, a másik meg még újabb.Ha-ha, én sem gondoltam ezt komolyan.
Konkrétan a 4 ohmos HA27-450 est néztem ki, aminek az EBP-je 66,2 volt, és 92dB-t !!! adott 1w/m-en.( legalábbis a 8 ohmos HA25-451 adatai alapján,mivel a 450-esnek nincs adatlapja).
Ez egy nettó 210 literes ládában 30 Hz hangolással,(150mm-es átm. 17 cm hosszú csővel 91,5 dB SPL-t ad plusz-minusz 0,5 dB teknősödéssel és 27 Hz a -3dB sávhatár.
Szemben az újabb HA25-451 20120904-el, aminek az EBP-je 44,7 és inkább zárthoz jó szerintem, de legalábbis reflexben már 292 l körüli doboz és 22 Hz hangolás kellene a szép egyenes átvitelhez.
Így lemegy 19,5 Hz-ig (-3dB), de csak 88,5 dB !!az SPL. Sajnos a 292 literes doboz már nem fér el a lépcsőforduló alatt csak 210 literes.Ez készült el.Ennél az újabb verziós 451-el viszont csúnyává kezd válni az átvitel, ha nincs meg a legalább 250 liter liter.
Amúgy felesleges törekedni a 20 Hz átvitelére, mivel a zongora, valamint az 5 húros Bass gitár első hangja is csak 31,5 HZ.
Ha viszont kisebb dobozban és az Fb-t feljebb emelem,jelentős kiemelés lesz az alsó sávhatáron(+5dB).
WinISD-t, Unibox408-t és BassBox6-ot használok.Eléggé egybevágó eredményekkel.
A hangszóró paraméterek mérés utáni számításához tudom ajánlani a fórum tagoknak:
http://kvdijke.radiocollection.net/nl/tsp_calc.html
On-line oldalt.Ha nem műxik,akkor az a baja, hogy tizedes vesszőt írtak bele.A tizedes pontokat szereti.Kell hozzá egy megmért súly(ólom) is, ami az adott hangszóró Frez-t 0,5-0,75 ra viszi le, ha a membránra erősítjük szig.szalaggal.
Válaszol
Adott egy Samsung HT-C550 kompakt házimozi USB-vel DivX DVD-vel, opikai bemenettel,RDS FM-el,AC3,MP3,DTS kodekkel, D osztályú impulzus szélesség modulált jó hatásfokú erősítővel, de IGEN HITVÁNY hangfalakkal. Ez utóbbit kell feljavítanom, elsőként az LFE-t. Adott volt egy 250 liter körüli haszontalan tér a lépcső pihenő alatt a nappaliban.
Készítettem egy nettó 216,7 literes dobozt merevítve, cserélhető 28mm-es munkalapból készült előlappal-selyem takarással.
Elsőre vettem 2 db SAL SBX 2530 /8 ohm 30 Hz-es hsz.-t. Bemértem, majd visszavittem, és visszakaptam a pízt, mivel köszönő viszonyban sem voltak az adatlappal- korábban írtam erről.
Elvárásom a dobozzal a 30Hz-120Hz-ig min.92dB/W/m
Kiválasztottam és megvettem egy Vidi HA31-421 /4 ohmost.Bemértem.Nagyon biztatónak tűnt:
D: 25,5cm ( 510 cm2)
Rdc:3,4 ohm
Frez: 23 Hz
L:0,68mHy
Zmax 23HZ rezonancián:24 ohm
Z:9 ohm - 16Hz-en és 41 Hz-en
Qes: 0,36
Qms: 2,182
Qts: 0,309
Cms: 891
Mms: 53,7
VAS: 330
BL : 8,55
SPL: 92,47dB
EBP: 63,8
21 gr-al terhelve a Frez: 19,5 Hz-re tolódott a 23 Hz-ről.
Mérés alatt a hsz függőlegesen volt(de nem satuba befogva).
A dobozra a BassBox 6Pro-ban 28Hz-re hangolva 212,8 liter számítási térfogatot felvéve, Bélelés: no fill, és hsz. kívül rögzítve jött ki a 216,7liter meglevő térfogat ,ami tartalmazza a cső és a hsz.térfogatát is. A cső D:150mm belső és 4 mm fal mellett 194mm hosszú, úgy hogy a belső térbe 166mm lóg be a többi a 28 mm-es előlapban.
Boboz impedanciagörbe felvéve a két púp: 15Hz/17 ohm és 42 Hz/15 ohm.
A Zmin:28Hz/5,4 ohm- tehát a számítás OK.volt.
Freki görbe BassBox szerint: F-3dB:28,4Hz SPL(60 Hz):92,6 dB
Cucc bekötve, és azóta is elájulás.Ilyen Bass-om még sosem volt.Lágy de nem zúgós,dinamikus.A dob és a basszus jól különválik, nem elmosódott.

Mit mondjak..SUPER!!!!!!!!! !!!! megközelíti a volt Goodmans Axiom 301-emet mélyben.

Egyedül egy aggasztó adat van, a membrán kitérés 40 Hz-en 13 Wattnál eléri a 2,5 mm-es Xmax-ot. Igaz, a 6 mm-es Xlim 70W /40 Hz-en.
Tehát: Kis torzításhoz 10-13W-nál nem kell jobban hajszolni-ez is már 103dB SPL, ami igen kemény 40 Hz-en egy nappaliban.Nippek felborulnak a szekrényben.
A Samsung az LFE csatornába beépített egy 3nd felűláteresztőt 35Hz-re és aluláteresztőt 4nd 120Hz-re. Ez ugyan korlátozza a 35 Hz alatti átvitelt, viszont megakadályozza a 25 Hz alatti átvitelnél a lengő kikoppanását és a hsz tönkremenetelét.Fontolom, hogy feljebb hangolom a ládát úgy 31-32Hz-re mivel az aktív szűrő a domináns.Így egy kb 1-2 dB kiemelése lesz a doboznak a rezonancián, amit az aktív szűrő pont kiegyenesít.

Kérdésem:
1/
Meddig és mekkora teljesítménnyel szokták bejáratni a hsz.-t,mert újra megmérném szabadon, ha már bejáratódott. Mely paraméterei szoktak változni a bejáratás után és kb.max. hány százalékban?
2/
A fent leírtakhoz képest van e észrevétel,bírálat,vagy jobb javaslat?
A mechanikai paraméterek méréséhez sajna nincs tucat zárt próba ládám, így marad a súly -os, ami említetted, hogy pontatlan.Milyen súly tartomány, illetve Frez csökkentés mellett elfogadható eredményű még ezen módszer?
Válaszol
Egy szakmai fórum,szerintem arra alakul, hogy megosszuk a tudásunkat minden szakmai irigységet mellőzve.Ennek fényében kérem,hogy világosítson fel, hogy milyen szempontok szerint kerül kiszámításra egy adott hsz.típusnál az ajánlott doboz térfogat az adatlapokon.
Vegyünk egy példát: HA31-422. Z:8 ohm VAS:380 liter, Qts:0,381,Fs:19Hz. Az ajánlott doboz 64-83 liter 30 Hz-re hangolva.

Ezzel szemben a Bass reflex szakirodalomban:
"Mint minden sugárzásjavító foglalat esetében, itt is létezik egy optimális értéksor, amely egy „veszteségmentes” konstellációt eredményez: Qts = 0,383, h = Fb / Fs = 1 és alfa = Vas / Vb = 1,414. Az így méretezett doboz egy 4.rendű Butterworth-szűrő tulajdonságaival fog megegyezni, ahol Ql = 7 ."

Lsd: http://web.t-online.hu/whiteful1545/optim.htm

Vagyis a példának felhozott hangszóróra a Qts:0,381 ami igen közel esik a Qts:0,383-hoz.
Így az alfa:1,41-el a Vbox: 380liter/1,41= 269 liter a h:1 így az Fs=Fbox=19 Hz.
Több féle doboz tervezőbe betáplálva az adatokat hasonló eredmények jönnek ki- F3:22 Hz és 90 dB SPL mellett lineáris átvitel.
Ha az ajánlott max 83 liter Vbox-ot vesszük számításba 30Hz-re hangolva, akkor 60 Hz-en 3 dB-es kiemelés van és az F3:36 Hz. Alul púpos az átvitel és 22 Hz-en már csak 77 dB az SPL.
64 literes doboznál még rosszabb az átvitel, mivel csak 40 Hz az F3 és a 3,3 dB-s púp 68 Hz- nél van.
Miből szempontok miatt adódik ez a jelentős eltérés az ajánlott doboz térfogatra vonatkozóan?
Válaszol
Hiszek Neked, mivel biztos, hogy több hsz.-t láttál már mint én, és vallod hogy más az elmélet és más a gyakorlat.
De... Nem adtál választ arra, hogy milyen módszerrel állapítod meg a szükséges ajánlott doboztérfogatot.
Ez részletesen érdekelne!!
Vagy ez szakmai titok,és nem osztod meg a fórumozókkal?
Mellesleg nem hiszem, hogy túlhaladott és elavult lenne a különböző típusú és fokszámú szűrők elmélete. A Hsz. és doboz is az elektromos helyettesítő képek alapján modellezhető.- Legalábbis szerintem.
Amúgy behangoltam a HA31-421-et a 210 literes BR-ben.
Arta Limp-el felvettem az impedancia görbét.
Generátorral meghallgattam - tökéletes- szól 25 Hz-től.
Először 32Hz-re való csövet tettem bele, de lehetett hallani a kiemelést -a Púp-ot. Lementem hosszabb csővel 24Hz-re . Így már azonosnak hallani a generátor skálázást.
Nekem nem tűnik használhatatlan doboznak.De ha esküszöl, hogy sokkal jobb lesz 80 literesben, hát én szétvágatom a lapszabászaton. De nem szeretném ha kék zsigulis Tuc-tuc hangja lenne utána.
Válaszol
Nem hagy nyugodni,mi lehet az oka a H31-421 kisebb dobozban való ajánlásodnak.Nem árultad el.Jobban utánna néztem az ajánlás és az én nagy dobozom közti különbségeknek a WinIsd-ben. Azt hiszem megtaláltam, legalábbis egy részét.
A 6 mm max. membrán kitérést a 64- 83literes dobozok 30hz-re hangolva kb.a névleges teljesítménynél 70w-80 W-nál érik el 50-60 Hz körüli frekin. Míg a 210 literes 27 Hz-re hangolt már 38W-nál.
Ezen túl a 2,5 mm-es lineáris kitérést a kis dobozok 12-14 W-ig tudják,ezen frekin, míg a nagy doboz Sub bass szűrő nélkül csak 6 w-ig.
Ellenben nem említettem, hogy a felhasználást tekintve nem terem hangosítás a cél, hanem otthoni Hi-Fi, maximum 5W - kb.100dB hallgatási hangerővel. Ezen túl van az erősítőmben egy 30 Hz-es 3.rendű felül áteresztő, ami a 20 Hz alatti nagy kitéréseket levágja, és a teljesítményt 8 w-ig a lineáris kitérésen belülre korlátozza. Én úgy is tekintettem erre a Hsz.-ra, hogy 10w-os erősítő teljesítményhez jó lesz Bass-nak igen mély és lineáris átvitellel A Goodmans Axiom 301-re pld. azt írták rá, hogy "For 20 W Amplifier", mert addig volt lineáris a kitérés a 30-16000 Hz tartományban.
Manapság símán 200W-osként árulnák más gyártók.
Vszinüleg pár msec-el kicsit lomhább is,a cuccom,bár ezt meghallgatva nem éreztem búgósnak. Jobban zavar az, hogy 45-és 50 Hz között elhalkul.A szobaakusztika okozza, vagy a Hsz. ilyen? Sarokban van elhelyezve 4.5x6,4m-es nappaliban. Máshol nem lehet.
Van még olyan szempont amire még nem jöttem rá a dobozméretet illetően?
Válaszol
pedig úgyfest tökéletesen kisakkoztad.
210 literben nem terhelhető nagyon, és lomha.
és nem mindenkinek van subszonikus szűrője.
azonkívül van egy jelenség amit roomgain néven emlegetnek.
ezt bele szokták kalkulálni, szoba függő ugyan..
de a gyakorlat azt szokta mutatni hogy felesleges túl mélyre menni a dobozzal.
ezek az ajánlások arra vannak hogy túl nagy bakit ne lőjjön vele senki.
és arra tökéletesen megfelel.

az hogy hullámosnak hallod a hangját a szoba akkusztika miatt lehet inkább.
Válaszol
Shalafi, ha már vagy
4 ohmos HA31 ből van valami olyan gyártmányod ami mélyebbre megy mint a "gyári" ?
ha igen, megmutathatnád az adatlapját meg az árát.

kellene nekem nagyon szubnak.
kb. 100 hz től lefele. a sárga földig.
Válaszol
Nincs, csak 250mm-es.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Igaz hogy nem -421, de még tavaly rendeltem két HA31-422-t. A hangszóró nem volt impregnálva (mármint a membránja), viszont mintha azt olvastam volna valahol hogy elvileg impregnált. Hogy is van ez?
Válaszol
Esztétikai okokból mostanában nincs bevonat a 300-as membránokon. Én így tudom.

Válaszol
Üdv mindenkinek!
Tisztelt shalafi66!
Nagyon sok mélázáson vagyok túl, abban a tekintetben, hogyan tudnám az audio rendszeremet tovább fejleszteni.
A forrás számítógép, 7.1-es hangkártyával, amit szoftveres hangváltással használok, a magasat és a közepet LM1875, a mélyeket TDA7294 ic-s végfokkal erősítem.
Jelenleg a rendszer leggyengébb pontjának a hangsugárzókat tartom. Nem csoda, hiszen csupán egy orion HS282 hangfalpárom, meg egy nagyon "korlátolt" barkács szubládám van.
Sok megoldást elemeztem, ezen a fórumon is érdeklődtem az új típusok után.
Ami a legjobban tetszik, az alábbi koncepció:
http://techtalk.parts-express.com/showthread.php?219023-Next-up-in-the-shop-a-LOUD-paper-cone-3-way&s=dfe23796e8e36ffbdcdbd03de42fff5c
Bocs a linkért, de talán így nem kell sokat magyarázni. A háromutas, kettéosztott dobozos konstrukció számomra az elhelyezési problémákra nagyon jó megoldást ad.
Amit biztosnak érzek, HA31 az alsó nagy dobozokba mélynek(valójában csak szubnak), DX25 a felső dobozokba.
Ez utóbbi mellé a közép (pontosabban mélyközép) lehetne akár egy HA20. Ezek mindegyikéből 4ohm-osra gondoltam, hogy ki lehessen aknázni a végfokok lehetőségeit.
A HA20 felé azért is kacsintgatok, mert feltűnés (új doboz, FT faktor ugye....) nélkül tudnám használni ideiglenesen a HS282 dobozait.
Az első fejlesztési gondolatom a meglévő szubládába hangszóró csere lett volna, de megfelelő duplatekercses mélyet csak olyan árban találtam, amiből a katalógusáraitok alapján az egész fentebb taglalt projekt kijönne.
Ha életképesnek gondolod az elképzelésemet, és tudnál finomítani rajta, gyorsan a tárgyra térhetünk (vásárlás). Nem szeretnék különösebben egyedi gyártmányokat, de ha a HA20-nál maradunk, azt mindenképpen papír porvédővel kérném!
A fő kritériumok: minden 4ohmos, és zárt dobozba való legyen, nem klasszikus háromutas rendszerben (inkább 2 út plusz szub).
Köszönettel
Válaszol
Mit tudok ezzel kapcsolatban segíteni?

Válaszol
Bár elég magabiztosnak tűnhettem, jólesne egy megerősítés, hogy nem akarok ökörséget.
Ezen túl néhány részletkérdés:
1. A HA31 4, illetve 8 ohmos változatai között az adatlapok alapján eltérések vannak. Viszont a HA31-422 (8ohm) adatlapja 2010-es, mintha ez egy továbbfejlesztett verzió lenne, és igazság szerint szimpatikusabbak a paraméterei, az impedanciát kivéve. Ha a 4 ohmos változatot(HA31-421) rendelem mit kapok?
2. A HA20 esetében hasonló a helyzet (még bonyolultab, mert több változat van, de nem mindegyiknél egyezik a belinkelt adatlap a jelölt típussal), ráadásul ennél egyedi kérésem lenne a papír porvédő. Hogyan rendeljek, hogy azt kapjam amit szeretnék?
3. A DX25 párba válogatottsága mit jelent? Bemérést? Lenne lehetőség ezt kérni a másik két hangszórópárra is? Ha igen milyen feltétellel?
Válaszol
Nem tudok erről nyilatkozni, a székesfehérvári hangszórókkal kapcsolatban az üzemben lehet érdeklődni. Az adatlapok szerintem stimmelnek. Ezek adott időpontban megmért egyetlen hangszóró paramétereit mutatják. Válogatni személyesen lehet az üzemben.

A DX25-nél általában impedanciamenetet ellenőrzök, és a gyári hibákat, apró pontatlanságokat javítom. Fehérvári hangszórónál ezt nem tudom vállalni, csak saját gyártásnál.

Válaszol
(2016. 01. 06., 12:47)shalafi66 Írta:  Az adatlapok szerintem stimmelnek.

Nyilván nem ugyanazt értettük "stimmelés" alatt.
Egy konkrét példa ami engem megzavar:

Tehát 4 ohmos HA20-at szeretnék.

A HA20-521 részletes adatainál:
200mm átmérőjű 4Ω 80W mélyközéphangszóró 90dB@1W*1m érzékenységgel.
Ajánlott frekvenciatartomány: 40-4000Hz

A pdf meg egy HA 20 1544-521/6 változatról szól, 6 ohmos impedanciával, csábítóan egyenletes frekvenciamenetet ígérve.

A HA20-502-nél részletes adatainál:

200mm átmérőjű 4Ω 50W mélyközéphangszóró 90dB@1W*1m érzékenységgel.
Ajánlott frekvenciatartomány: 50-6000Hz

De ez utóbbinak nincs frekimenetes pdf-je, viszont a terhelhetőséget, és frekvenciatartományt figyelembe véve a HA-20 484 -el van pariban, aminek viszont a frekvenciamenete (2009-es pdf) "kicsit" lépcsős.

Nem kötözködni akarok, csak attól félek, hogy ha az 521-est rendelem, akkor kapok egy 6ohmos hangszórót, ha meg az 502-est, akkor meg egy ordibálós közepűt.

Ugyanígy gázos, hogy a HA27-nél csak a négyből kétt változatnál elérhetőnek tűnik a pdf, csakhogy a HA25-é jön be.

És ez nem stimmel. Nem hiszem, hogy a mérések hamisítottak , vagy akár csak simítottak lennének. Nagyon sokan dicsérték a fehérvári hangszórókat, hogy milyen példásan tartják az ígéretüket. Csakhát nem tudom megállapítani mi is az az ígéret!
Nyilván ez az állapot lehet informatikai probléma (honlap karbantartatlanság) eredménye is.

Na mindegy, felveszem a kapcsolatot a "fehérváriakkal", csak nem akartam, hogy mellre szívd...
Válaszol
Akkoriban 6 ohmos volt az 521, most úgy tudom 4. Ezek elég régi mérések, és van gyártási eltérés, főleg ennyi év távlatából. Hogy jelenleg milyen, amit megveszel, azt pontosan nem tudom megmondani, csak ha megmértem.

A 25 és 27 centis hangszórók ugyanazok, csak a kosárperem felhajlítása más, ezért is ad a weblap 25-ös adatlapokat. Ez így szándékos.

Válaszol
Én 1 év alatt 1-1 pár Ha16-542 8 ohmost vettem a két pár között 1,5 ohm eltérés van,az előző pár 7 ohmosak a mostaniak 5,5 ohm-osak.Felhívtam a céget azt mondták gyártási átállás miatt van ennyi különbség a két pár között...érdekes...azt mondták mind a 2 pár 8 ohmos...minimális az eltérés a hangjában de én hallom..mennyi a megengedett eltérés ? %-ban értem
Válaszol
Ha a párokon belül nincs eltérés, az pozitívum, vagyis kicsi a megengedett eltérés.
Szerintem egyszerűen az újabb hangszórók már más hangszórók.
Gondolom csak "simán" rámértél multiméterrel, márpedig akkor az egyenáramú impedanciát mérted.
Ez nem azonos a névleges, üzemi impedanciával!
Válaszol
Ugyanaz a membrán mágnes minden ...mind a 4 egyforma mágnes kosár átmérő stb...multiméterrel mértem viszonyítási alapnak jó..tudom hogy bizonyos frekvenciákon akár 20 ohm is lehet az impedancia,de itt kb 10 % eltérés van hangerőben is...de párba válogattam őket
Válaszol
Biztosan van különbség, de ezek a hangszórók Videoton helyettesítésre készülnek (minden H betűjellel kezdődő típus), és ott is voltak ekkora eltérések. Pontosan csak akkor derül ki, ha elektromos és akusztikai mérésekkel megnézi valaki.

Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég