A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Általános kérdések
Sziasztok.
Több évvel ez előtt nagyon bátran belevágtam a hangfal építésbe.
Rögtön három utassal kezdtem. Még ma sincs kész, mert mások szerint ugyan nem rossz, de nekem nem tetszik a hangja. (2xSAL SBX2030 + Monacor MSH116/4 + Vifa D27TG05-06.) Az a haszna megvolt, hogy egy csomó e-témában íródott fórumot végig olvastam, többféle váltót is készítettem hozzá, és még mérni is "megtanultam". Ez segítette a legtöbbet.
Talán ez év elején már telefonon is kerestem Shalafit.
Ez úton kérnék most segítséget, hogy egy Vifa D27TG05-06 magas párhoz az új hangszórók közül melyik lenne a legjobb választás.
Mindenképpen 4db kéne mert, elsősorban D.Apollito, esetleg 2,5-utas lenne.
Ezen kívül még a Monacor MCE2000.-es méréshez használt mikrofonomat is szeretném hitelesebbé tetetni. Mintha valami ilyesmiről is olvastam volna Shalafitól valamelyik fórumban.( hitelesített kapszula vásárlás.)
Előre is köszi a segítséget.
Válaszol
Smile Szia. A magas az jó, de a Monacor és a SAL kicsit kilóg a képből.

A d27-tel bármelyik 170mm-es mélyközéphangszóró működőképes, több mélyközép esetén talán a legkönnyebb a 2,5 utas megoldás. Mikrofonmérést most nem vállalok be. Talán később.
H2000 hangszórókról lehetőleg ne írj privátot, kérdezd a fórumban.
Egyéb témával kapcsolatban az info@hangszoro.net címen vagyok elérhető.

Válaszol
Köszi a gyors választ.
A dupla mély-közép miért nem az igazi?
Végül is mindkettőhöz 4 db mély-közép kell, úgyhogy ideiglenesen cserélhető előlappal mindkét megoldást ki tudom próbálni.
Te melyik típust ajánlanád? Nekem igazából az R634 tetszene a 87dB-s érzékenységével, kettőt használva 93dB, ami nagyjából illeszkedne a magashoz. Ez ellen viszont a hsz. Re=5,2 ohm szól.
A 626-os Re-je erre sokkal kellemesebb, viszont duplázva már könnyebben sok lehetne az érzékenysége a magashoz. Gyárilag ezt 92 dB-nek adják meg szerintem ennél kicsivel magasabb.
A 2,5 útnál azonos típusú 17-eseket kell e használni?
Mintha bemért mikrofon kapszulákról is olvastam volna, tévedek?
Válaszol
Általában dobozba építve sosem marad meg a mélyközepek névleges érzékenysége, legalább 2-3dB-vel kevesebb lesz az előlap miatt.

2,5 utasként lehet azonos (egy dobozrészbe építve), de akár különböző hangszórókat is (elválasztva) használni, Végig kell gondolni, hogy mire van szükség.

Mikrofon nincs most mérve.

Válaszol
Zenére és házimozira egyaránt kellene.
Wharfedale center és hátsó dobozok.
A diamond széria elejéből sárga kevlár mélyközepekkel.
Ezért gondoltam frontnak is a D.apollito elrendezést.
Fiatal koromban érdekelt a zene, nagyon sok erősítőt, fényoprgonát stb építettem aztán később már egyre kevésbé érdekelt.
A házimozi beköszöntekor vettem újból audio dolgokat, persze csak úgy vaktában, ami nagy hiba volt, mert megint egyre jobban kezdett lekötni ez az egész. Gondoltam a frontokat megcsinálom magamnak. Mozira még el is megy, de zenére idegesít. CD-vel még nem is annyira mint pl. rádiózva.
Ma már mindent másképp csinálnék, biztos most is sok hibával.
Olcsóbb lett volna vennem egy kisebb DALI rendszert. ( Zensor tetszik )
Ezek ellenére nem bántam meg, mert szeretek vele foglalkozni.
Igazából most már szeretnék valami jót, ütőset építeni mondjuk nem túl drágán. Eddig kb. 150-160e van benne, a mérőcuccokkal, erősítővel, külső hangkártyával, faanyaggal, ragasztóval, mindennel együtt. Ja ebbe kb. benne van a sub is.
Azt is komplett én csináltam erősítővel, dobozzal, stb. Ebben a mély egyJBL
30 cm.-es. Már tudom hogy itt is lehetett volna olcsóbban jobbat csinálni, bár ezzel azért barátságban vagyok.
Szóval azt kérem hogy erre a célra a Te cuccaidból hozzuk ki a legjobbat, legütősebbet. Minden tanács és figyelmeztetés jól jön.
A régi dobozom előlapját szeretném lenyesni és az újat így ebbe beépíteni.
Igazából baromira érdekelt volna az a kezdeményezés is amit már pedzegettetek. (25R672N + 17N558 + VifaDX. vagy nálam D27TG )
Egy ismerősöm nagyon dicsérte a tőled vásárolt Braunjait.
Ha esetleg ez lenne a tuti később ezt is megépíteném.
A doboz szélessége sajnos most köt, bár az oldalába beleférhetne a 25.-ös.
Tényleg, a két és fél útba mehetne a 25-ös a legjobb 17.-es közeped mellé.
Sajnos többnyire csak délután vagy este vagyok NET közelbe.
Válaszol
Ha már van a rendszerben szub, nem hiszem, hogy szükség lenne 25-ös mélyhangszóróra.

Lehet d'appolito elrendezés is, de akkor vállalni kell, hogy kb. csak a magashangszóróval szemben fog jól szólni a hangsugárzó. Vagy a szokásostól jóval alacsonyabban kell váltani, esetleg kisebb méretű mélyközép és magashangszórókat használni.

És én tényleg nem fogom tudni innen az íróasztalomtól megmondani, h. te mit szeretnél jobban hallani. :-)

Válaszol
Ezek álló hangfalak, tehát a hangszórók egymás fölött vannak. (M-T-M)
Ilyenkor az említett problémák a függőleges vagy vízszintes elmozduláskor jelentkeznek ? És hogyan ? Úgy érzem inkább a 2,5 utat ajánlanád.
Esetleg dupla mély-középpel, de nem M-T-M elrendezésben is jelentkeznek a fent említett problémák?
Válaszol
ahogy írva vagyon, vagy nagyon alacsonyan kell váltani, vaaagy kisebb mélyközép és magas kell. (hogy közel lehessenek egymáshoz fizikailag).
ez igaz az MTM re is.

ha van szub akkor felesleges is lenne az MTM is, a 3 vagy 2.5 út is.

másold le valamelyik kész 2 utast, vannak fent tervek váltóval együtt.
az elég jó zenélni és filmezni is.

jegyzem meg kár hogy 3 utas nincsen így feltöltve , nemkizárt hogy engem is érdekelne idővel valami nagyterhelhetőségű és nagyhangerejű berendezés.
Válaszol
Függőlegesen nagyobb szögből hallgatva lesznek gondok. Vízszintesen egységesebb a hangkép. Smile Mindkét verzióra igaz ha a magas középen van akkor is, ha nem, akkor is, csak az MTM legalább szimmetrikusabb, ha a magashangszóró középpontjából indított előlapra merőleges egyenest veszünk 0°-nak.

Válaszol
(2013. 10. 10., 13:27)shalafi66 Írta:  Függőlegesen nagyobb szögből hallgatva lesznek gondok. Vízszintesen egységesebb a hangkép. Smile Mindkét verzióra igaz ha a magas középen van akkor is, ha nem, akkor is, csak az MTM legalább szimmetrikusabb, ha a magashangszóró középpontjából indított előlapra merőleges egyenest veszünk 0°-nak.
Mármint az állva elhelyezett doboznál. Ha a doboz fekszik, amit center esetén szoktak elkövetni (hogy ne takarja a képet az álló doboz), akkor a középen ülő, ill. a szomszédai erősen mást hallhatnak a centerből az irányjelleg-görbe csipkézettsége miatt.
Válaszol
Persze. Smile De szerencsére a center Még nem került képbe.

Válaszol
Bocs hogy csak most reagálok, de nem tudtam korábban.
Tehát ha jól értem a függőleges elhelyezésnél, a függőleges síkban történő hallgatási helyzet változása a cikibb, a vízszintes irányban ezek a problémák nem olyan erősek. A 2,5 utasnál is ugyanígy megvan ez a probléma?
A szubot többnyire mozihoz használom. Ha csak rádiózom vagy zenét hallgatok háttér ként, nem szoktam bekapcsolni, tehát nem árt ha van mélye.
Úgy gondolom továbbra is hogy 4 db 17-es hangszóró kell, mert így mindkét verziót ki tudom próbálni, és a már kész dobozom is kb. erre lesz jó.
Erre a célra a legmegfelelőbbnek a 626-os tűnik.
Mit gondoltok?
Már csak kíváncsiságból is ki fogom próbálni az itt korábban megépült kétutas változatot, de mindenképpen saját váltóval is kísérletezni fogok. ( Ha már egyszer megcsináltam a mérés lehetőségét.)
Válaszol
Jól érted, a 2,5 utasnál ez sokkal enyhébb, csak annyira jelentkezik, mint bármelyik egyszerű kéthangszórós kétutasnál.

A legjobb mélyávtele a 634-es mélyközépnek van, az 25 literben akár 35-36Hz-es alsó határfrekvenciát is tud hozni (persze ez erősen függ a helyiségtől és azon belül a dobozok elhelyezésétől is).

Válaszol
Ne haragudj hogy még mindig kérdezek, remélem még belefér. Nem akarok nagyon mellé nyúlni.
Pár szóval jellemeznéd típus szerint az általad gyártott hangszórók fő erényeit és hogy Te leginkább milyen megoldásra alkalmaznád ?!
Tudom hogy az adatlapokon szerepelnek ajánlások, de kérlek igazítsd ki az általam gondoltakat.
Például én úgy gondolom hogy:
--558A : 3-utasban középnek, 2-utasban mély-középnek, a legjobb hangzású középtartománnyal rendelkező a csapatból, kevés a mélye, de érzékenyebb.
--582AN : Lehet duplázni, jó 2,5 útban és jobb a közepe pp.-seknél.
--626A : Ha duplázni kell vagy 2,5 út a magasabb Re. miatt a legalkalmasabb.
A pp. membrán miatt viszont lehet hogy gyengébb a közepe.
--634A : A legjobb a mélye a csapatból, de lehet hogy a közepe pp. membrán miatt gyengébb. Alacsony Re. miatt alkalmatlan a duplázásra vagy 2,5 utasban.

Olyanok is járnak pl. az agyamban hogy az erősítőmnek kapcsolható kimenetei vannak.
Dupla vezetékezéssel lehet hogy nem lenne hülyeség kétféle módon használni.
A kimenet: kétutas rész, a lehető legjobbat megcélozván 558 és D27
használata: mozira vagy zenére szubbal.
B kimenet: az a bizonyos félút akár egy 25R672-vel, vagy
önmagában nem lenne használva, de A+B kimenetet egyszerre
használva szub nélkül háttér zenére, rádiózni.

Mondjátok nyugodtan ha agyament!

Van egy kb. 50 literes 22mm.-es MDF álló dobozom amit használni akarok.
Kevés az 25 l. amit a sima két utas elfoglal belőle, ezért küzdök.
De ha másképp nem lehet jó, úgy fájó szívvel rá kell vennem magam a sima kétutasra.
Válaszol
Én azért ezt ennyire nem veszem komolyan, ha a hangfrekvenciás sávon belül hangváltóval együtt a hangszóró impedanciája nem esik a névleges érték 70-80%-a alá, akkor már nyugodt vagyok. A 634-nél ez azt jelenti, hogy kb. 200Hz körül van a minimum ~5,7R, duplázva ebből lenne 2,85R, ha a hangváltó soros ellenállása 0,2ohmot hozzáad még, akkor már nagy baj nem lehet.

Az N558 inkább középhangszórónak jó szerintem is, de bármi elképzelhető, van amikor a 60Hz-es alsó határ bőven elég. A legjobb középtartománya ennek van, illetve az ebből készített R558-as mélyközépnek: http://forum.hangszoro.net/showthread.php?tid=330&pid=30835#pid30835

A többi szerintem ízlés kérdése, ezek a hangszórók tulajdonképp mind elég hasonlóak, hasonló gondolatmenet eredményei, hasonló célokkal, ami alapján válogatni lehet, az az érzékenység és a mélyátvitel.

Ui: Az A+B kimenetű erősítő szerintem egy végfokot takar, csak a B legfeljebb néhány soros ellenálláson keresztül csatlakozik rá, nem biztos, hogy jó néven venné a terhelést.

Válaszol
Igen az A+B kimenet mögött egy végfok van. Egyikkel sincs sorban ellenállás és engedi magát egyszerre használni A és B, csak a terhelő impedanciákra kell figyelni. Ez a fentebb leírtaknál nem lenne probléma.
Szerencsésebb 2,5 útban azonos típusú hangszórókat használni?
Ugye jól gondolom hogy 2,5 útban nem illik keverni a pp. és papír membrános hsz.-kat?
Válaszol
a kérdés mindíg az hogy hány hz nél kezd el az a bizonyos fél út játszani, és ha csak 2 út lenne akkor milyen átvitelt adna.
ha tök egyformákat használsz de Khz-es sávban van a félút ráváltva és 25 centisek a hangszórók az rosszabb eset mintha egy 17 es mélyközépre ráváltasz 60 (?) hz től egy 25 ös másféle hangszórót. De ez csak két sarkított példa.
Válaszol
Igen, ez körülbelül így van, ha 2,5 út, és elég alacsony frekvencián lép be az a + mélyközép, akkor akár más típusú is lehet, esetleg másféle dobozban. Persze ez magával hozza azt, hogy a két mélyközép dobozrészét mindenképp el kell választani, és az alsó határfrekvencia a két mélyközép mélyátvitelének összegzése szerint alakul majd.

Sokféle megoldás elképzelhető, és kellő türelemmel + akusztikai mérésekkel szinte mindegyik megvalósítható. De a legegyszerűbb 2,5 utas, azonos mélyközepekkel képzelhető el. Esetleg ha nem szükséges +6dB-t emelni a mélytartományon, akkor a csak mélytartományban működő hangszóró lehet ugyanolyan, de magasabb impedanciájú is.

Válaszol
Köszi.
Mivel elképzelni sem tudom melyik lenne az ideális változat, legszívesebben mindegyiket kipróbálnám. Az szinte biztos, hogy ha nem is most, de a nagy háromutas (17N558 + 25R672) változatot meg fogom építeni. Bár csak ezeket választottam volna anno, bár akkor még ezek nem is léteztek.

Shalafi!
Az "ugyanolyan, csak magasabb impedanciájú" az azt jelenti, hogy rendelhetőek más impedanciával, más paraméterek változása nélkül,
vagy pont azért csak a mély, mert pl. a középátvitel rovására megy a dolog? Esetleg a csak mély a 629.-es lenne?

Most azonban az már tuti, hogy 4db 17-es hangszóró kell, csak még nem kristályosodott ki, hogy milyen felállásban.
Az eszem és a praktikusság is azt diktálja, hogy egyformák legyenek mert így, ha nem is a D'apolito a legjobb, de legalább ki tudom próbálni.
Itt igazából a szerint döntenék, hogy közép tartományban van e különbség valamelyik javára. (629 vagy 634)
Ha az impedancia nem gáz egyiknél sem, akkor talán a két 634.-es lenne a szerencsésebb választás.
Különböző (m+mk.) felállásban érdemes e bevállalni a 634.- 629.-et?
Ez impedanciában picit jobb mint a két 634.-es.
Papír + pp.-ben egyáltalán nem tudom érdemes-e gondolkodni.
Válaszol
nana, ne kombinálj.
ha magasabb az impedancia akkor "halkabb" lesz, úúúúgy írja hogyha nem kell a +6 dBL emelés a mélyben. jobb ha evvel most nem is foglalkozol.

Maradnék a helyedben a 17634A jelűnél, és a hozzá ajánlott vifa dx dómnál.
nagyon ügyesen lemásolod az egyik kész váltótervet hozzá.
aztán a második mélyhangszórót egy sima tekercsel lehet hozzá vágni,
végül az egészet párhuzamosítod és gyakorlatilag kész is vagy.
erőltetném a 2.5 utasnál is hogy elválasztott légtérben legyen a két mélhyangszóró egymástól.
aztán ennyit tudok hozzátenni...
Válaszol
A vifa DX helyett most biztos hogy a meglevő D27 lesz benne, úgyhogy a váltó nem lehet ugyanaz, bár kiindulásnak jó lesz.
A D27 rezonanciája magasabb, 1kHz körül van.
Más.
Két utasnál láttam többféle elrendezést elrendezést.
Magas alul, felül, középen és oldalt.
A közép vagy oldal elhelyezésről lehet itt ott olvasni, de alsó vagy felsőről nem. Vagy csak a TL.-eknél van fordítva?
Válaszol
Smile Ezt most nem értem egészen. De ha hangszóróelehyezés, akkor a középvonalból mindeképp érdemes valamerre eltolni, függőlegesen és vízszintesen is.

Válaszol
Azt hiszem maradok a 4db. 634.-esnél.
Hogyan tudok hozzájutni?
A hsz. elhelyezés csak egy kósza kérdés volt, ami pont eszembe jutott.
A lent és fent lehet hogy nehezen érthető, arra gondoltam hogy az általánosabb elhelyezés álló kétutasnál a fent magas alatta közép.
De létezik ez fordítva is. Az érdekelt volna van-e értelme, vagy csak dizájn, esetleg a TL.-eknél van így?
Válaszol
a lényeg hogy egymáshoz közel legyenek. minnél közelebb.
hogy a mélyközép alatt, felett, mellett, az annyira sokat már nem számít.
Válaszol
A hangszóró a weblapon megrendelhető.

A TL-nél próbálják a tápvonal zárt végéhez minél közelebb tenni a hangszórót. Vagy éppen más esetben próbálják a zárt végtől egy bizonyos távolságra gerjeszteni, ha ennek a hatásait szeretnék kihasználni.

A 634 jó lehet duplázva, legalább kompenzálja az alacsonyabb érzékenységet.

Válaszol
A "duplázva" a sima párhuzamosítást jelenti? (D'apolito)
Mert 2,5 útban csak a mélyeken segít.
Ha a mélyek a szub miatt mégsem annyira számítanának, lehetne vagy tudnál jobb összeállítást választani?
Egyébként a rendelés Fehérvárról jön vagy Tőled?
Lehet érte menni?
Válaszol
Igen, párhuzamos kapcsolásra gondoltam. A 634-nél nem nagyon kell a mélyeken segíteni. Smile

Székesfehérváron az általános gyártási programban lévő hangszórók készülnek, a bonyolultabb feladatok hozzám kerülnek.

A 626-os vagy 558-as talán jobban használható 2,5 utashoz, ott kicsit többet lehet/kell kompenzálni méyltartományban, akár a 6dB-re is szükség lehet, falaktól távol elhelyezett doboznál.

Válaszol
OK.
Javítsatok ki ha rosszul gondolom!
- Ha a készletből a legrészletezőbb, legjobb minőségű hang a cél, akkor 558. (Végül is mi más lehet a cél?) Viszont itt két 558-at használva önálló mélyre esélyem sincs. Mindenképpen szub kell mellé.
- A 2db 634 az érzékenysége, és az elegendő mélye miatt inkább csak D'Apolito-ban jó. A hangszóró adottságai miatt talán kevésbé részletező és jó minőségű a hangja, amire még a kötelező D'Apolito elrendezés is ráerősít.
- A 2 db 629 hangminőségre kb. ugyanolyan mint az előző, de kevesebb méllyel. (bár ennek alacsonyabb az fs.-e) Ezért ha kísérletezni akarok mindkét (2,5 és D1apolito) összeállítással ez lehet a jó választás.
- Ha a D'apolito felejtős és csak 2,5-ben gondolkodunk és a jó hang és a mély is kéne, akkor be kellene mernem vállalni a vegyes hangszóró összeállítást. (papír-PP.)
558-629 vagy 558-634, melyiket is?
Jól gondolkodom? Ti be mernétek vállalni? Érdemes bevállalni?
Shala, Te ismered legjobban a hsz.idat, mi a véleményed?
- Most nézem innen már csak egy paraszthajszál mélynek a 25.-öst választani, no de ezt majd máskor.
Válaszol
közelsem, a 25 ös átmérő már kicsit sok kétutashoz, ha iránykaraktert is számba vesszük.
ha neked lennék akkor 2 darab 634 essel próbálkoznék / hangfal, ha a mélytartomány jobban számít. a Vifa D27TG05-06 szerintem 2.5 khz től felfele jó igazán, így ha nem a mély a fontosabb, akkor lehet hogy a 17N558A -t próbálnám meg.
indok egyszerű. 17N558A magasabbra megy.

jut eszembe, a 25 ös mély nehezebben illeszthető ehhez a magas hangszóródhoz neked.
nem megy elég magasra ahhoz hogy könnyű legyen váltani.
Válaszol
A 25.-öst persze hogy csak 2,5 útban gondoltam.
A D27.-es pedig inkább 3kHz fölött és ott is 12-18 dB/oct. vágva.
Válaszol
"nem megy elég magasra ahhoz hogy könnyű legyen váltani. "
ez 2.5 útban is igaz lenne a 25 ösre.

esetleg 17634 mint mélyközép, és a 25 -ös mint a "félút" működhet.
de ennek helységtől függően lehet fura hangja, amint a 17 es eléri a legmélyebb hangot amit kitud adni, és a 25 ös még mélyebbre lemegy alá.. hát ha a szoba akkusztika nem segít rá erre a részre, akkor egy elég fura lefutást fog eredményezni.
na ezért szoktak egyforma mélyközepeket használni a 2.5 úthoz.

a D27 es magas másodrendű szűrővel biztosan üzemelhet 2.5 khz től.
maradjunk a 2-2 17634A nál.
Válaszol
na, most ilyenkor mivan?
Shalafi66 kipusztult ?
Válaszol
Szia Shalafi! Felmerült az igény egy pár kisméretű hangdobozra, viszonylag kis 12 nm szobában való alkalmazásra.
Arra gondoltam, hogy 13cm-es mélyközéppel építenék, egy kb. 3 literes dobozt. A HA13-1544 -re tudnál építeni egy pár hangszórót ilyen méretű dobozba? Ha a fent említett alakpra nem építhető akkor más ötleted van a megvalósításra?
Válaszol
Üdv! Lenne nekem egy olyan kérdésem, hogy birtokomban van egy igen magas minőségi szintet képviselő audiofil SAL SBX2030 nevű hangszóró, viszont el van neki puhulva a pilléje, gyakorlatilag csak lóg rajta a membrán. Van-e lehetőség ennek a cseréjére? A remekművet egy kisméretű szobai mélyládába tervezném elhelyezni.
Válaszol
Kedves Salafi!

Tervezek építeni egy hangfalat a HA 25R672N típussal, ez mellé egy Visaton G 20 SC-t tennék, zárt 39,5 literes dobozban egy 2,2kHz-es vágással (Bessel 12dB/dekád). Esetleg van valami kiegészítő infód a mélyhez, mondjuk milyen hangváltót szeret, vagy lenne ötleted másik használható magasra? Köszönöm.
Válaszol

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég